KOMENTÁŘ: 22 let do rozpadu Ruské federace?
- 15. 2. 2017
- 140 komentářů
- Michael Myklín
Rusko již druhý rok v řadě trápí nízké ceny ropy, které mezi lety 2014 a 2015 spadly z více než sto dolarů za barel na dnešních 53 dolarů. Tento dvojnásobný propad cen ruské hospodářství tvrdě zasáhl, ale i přes to produkce stále stoupá. Jak dlouho je však takový stav udržitelný?
Je těžké určit přesný moment v historii, kdy se ropa změnila z obyčejné černé tekutiny na černé zlato, které pohánělo, a stále pohání, ekonomiky i válečné mašinérie. Jedním ze zlomových momentů je rozhodnutí tehdejšího prvního lorda britské admirality, Winstona Churchilla, o přechodu z uhlí na ropu jako paliva pro britské válečné lodě. Toto rozhodnutí nejenže odstartovalo aktivní britský zájem o Blízký a Střední východ, ale také ostatním mocnostem ukázalo výhody ropy nad uhlím. Století ropy tak mohlo začít.
Pokud pomineme politické pozadí, Sovětský svaz měl v tomto novém světě velmi příznivou startovní pozici díky rozsáhlým ropným zásobám na svém území, které také bohatě využíval. Ruská federace jako nástupnický stát SSSR v trendu závislosti na ropě pokračuje.
Ruská závislost
Ruská ekonomika je na vývozu ropy a zemního plynu silně závislá a jejich prodej představuje dvě třetiny objemu ruského exportu. Propad cen ropy a západní sankce na ruské ekonomice zanechávají hluboké stopy, ale místnímu petro-průmyslu se nadále daří udržovat produkci nad 10 miliony barelů za den (rekordem je 11,2 milionů barelů denně za prosinec 2016).
Rusko má sice osmé největší zásoby ropy na světě (odhadem 80 miliard barelů ropy, k porovnání, Saudská Arábie 296,5 miliard barelů), ale vysoká produkce vzbuzuje otázku, jak dlouho bude trvat, než ropa dojde?
Zpráva OPEC z roku 2010 odhaduje životnost ruských zásob ropy při současném tempu těžby na 22 let. Tento údaj se může zdát nízký, ale podobně to vidí i ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj, který životnost zásob odhaduje na 28 let. Doba se však může výrazně zvýšit s objevením dalších nalezišť nebo s lepšími těžebními technologiemi, které umožní přístup k nyní hůře dosažitelným zdrojům.
Jednou z ruských možností je nepochybně Arktida, jejíž část si Rusko nárokuje, a kde se odhadem nachází 22 % neobjevených světových zásob ropy . Tenčící se zásoby ropy a ruská závislost na ropě jsou pravděpodobně hlavním důvodem vojenské angažovanosti v Arktidě. Rusko nemá jinou možnost - získat arktickou ropu a plyn je pro Rusko doslova otázkou bytí a nebytí.
Ukradená ropa
Je však ruská ropa skutečně ruská? Filozof Maksim Goryunov z Lomonosovovy univerzity takové tvrzení rozporuje. Ruská ropa totiž pochází primárně z teritorií, které historicky náleží národům Chantů, Mansijců či Tatarů.
Ti se však výměnou za těžbu na svém tradičním území nedočkali žádných kompenzací jako obyvatelé států v Perském zálivu, ale místo toho se stali svědky nevratných škod na životním prostředí a ekonomické diskriminace.
Guryonov tvrdí, že ropa pocházející z těchto teritorií je stejně ruská, jako byl slavný anglický čaj z Indie, Číny a Cejlonu.
Není překvapením, že se Chantové a Mansijci proti takovým podmínkám bouří. V minulosti byli ochotni chopit se i zbraní. Výsledkem bylo v roce 1933 Kazymské povstání (vedené Chanty) namířené proti sovětské nadvládě. Povstání bylo přirozeně rozdrceno a na členy národa Chantů se snesla tvrdá odveta.
Ruské ropné společnosti sice slíbily původní obyvatelstvo odškodnit, ale své sliby nenaplnily. Goryunov své argumenty uzavírá poukázáním na situaci, ve které jsou ruské imperiální zájmy vykoupeny koloniálním vykořisťováním domorodých národů.
Rozpad ruské federace jako nejkrajnější scénář
Cílem předchozích řádků není vykreslit Rusy jako nelítostné kolonizátory, jako spíše ilustrovat komplikované vztahy mezi jednotlivými národy a etniky v Ruské federaci.
V zemi žije přes 185 etnických skupin čítající tisíce až miliony příslušníků a mezi 96 územními celky se nachází 22 republik, které jsou založeny právě na etnickém základě (např. Čečna, Dagestán, Karélie, Kalmycko, Tatarstán).
Do druhé světové války nebyla povstání etnik ničím výjimečným a sovětská vláda na ně reagovala nemilosrdně. Mnoho etnik bylo vysídleno a posléze ztratilo svou národní identitu. Některé národy svou identitu zase pomalu získávají a na rozdíl od etnických Rusů mají na své straně přinejmenším demografickou statistiku porodnosti.
Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace je geopolitický odborník George Friedman. Ten ve své knize „Příštích sto let“ předpokládá kolaps Ruska během 20. let 21. století, po kterém bude následovat vyhlášení nezávislosti některých regionů a anexe cizími mocnostmi.
Kritická je především pozice Ruska na hranicích s Čínou, kde proti proti miliardě Číňanů stoji několik milion obyvatel Sibiře. A vojenské řešení není zdaleka jediné, které mohou Číňané použít při podmanění ruského Dálného východu.
I když své fantazii dává Friedman v knize místy volný průchod, není jediným, kdo kolaps Ruské federace považuje za reálnou možnost. Historik Mikhail Iampolski současné Rusko přirovnává k chanátu, ve kterém lokální vládci vládnou s požehnáním chána z Kremlu. Pouze mu místo hmotného tributu dodávají politické hlasy a on jim za to dopřává podíl z prodeje ropy a možnost nezávislé vlády v jejich vlastním malém království.
Takový vztah je přísně závislý na dvou faktorech: centrálním vladaři a přístupu k financím. Vzhledem k tomu, že přístup k finančním prostředkům se v Rusku odvíjí od schopnosti dobývat přírodní suroviny (a zejména ropu), nepříliš vzdálená budoucnost nevypadá dobře.
Ale přesto je stav přírodních zdrojů stabilní veličinou v porovnání s pozicí Vladimíra Putina. Ten svou moc sice primárně udržuje penězi a přerozdělením moci na nižších úrovních, ale vzhledem k tradičně predátorskému charakteru ruské politiky jeho pozice není tak pevná, jak by se mohla zdát. I přes svou relativně absolutní moc musí uspokojovat různé mocenské frakce (ať už jde o ropné společností, armádu nebo zpravodajské služby) a držet jejich ambice na uzdě.
Zdroje: Sputnik, Window on Eurasia,Foreign Affairs
Související články
Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...
- 14.01.2017
- 369 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35
Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...
- 17.01.2017
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020
Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového ...
- 03.02.2017
- 113 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská šachová partie v Arktidě
Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...
- 08.02.2017
- 39 komentářů
- Michael Myklín
Sovětský svaz se rozpadne až budeme mít v Kremlu svého člověka.Prohlásil kdysi H.Kissinger nebo Z.Brzezinski.Nejsem si jistý,podstatné je,že tímto člověkem se stal M.Gorbačov ...Zobrazit celý příspěvek
Sovětský svaz se rozpadne až budeme mít v Kremlu svého člověka.Prohlásil kdysi H.Kissinger nebo Z.Brzezinski.Nejsem si jistý,podstatné je,že tímto člověkem se stal M.Gorbačov .Období perestrojky a glasnosti nastartovalo nejen rozpad SSSR, ale i celého východního bloku.Ceny ropy ani ničeho jiného neměly na tyto události vliv.Došlo tak k největším změnám v rozložení sil v Evropě od konce 2 sv.v.Něco podobného se těžko bude opakovat v dohledné době.Skrýt celý příspěvek
nějak se často přepisuji - omluva čtenářům :) ne FSB ani FRB ale FBR Fast Breed Reactor To je jak ten o zkratkách, které se tady ma AN hojně využívají, což mě ...Zobrazit celý příspěvek
nějak se často přepisuji - omluva čtenářům :)
ne FSB ani FRB ale FBR Fast Breed Reactor
To je jak ten o zkratkách, které se tady ma AN hojně využívají, což mě fascinuje:
Na OÚNZ na WC chytil borec TBC :)Skrýt celý příspěvekliberal shark Kde jsem nazval Wágnera diletantem? Jen mi nesedělo vaše tvrzení proti jeho to za prvé, takže, kdo má pravdu? Je BN-800 krok k IV generaci a co je na tom blbě? Je ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark
Kde jsem nazval Wágnera diletantem? Jen mi nesedělo vaše tvrzení proti jeho to za prvé, takže, kdo má pravdu? Je BN-800 krok k IV generaci a co je na tom blbě? Je BN-800 sodíkem chlazený reaktor a ne reaktorem VVER (chlazený vodou)? Já myslím, že není. Dokážete pochopit, že se tady nebavím o VVER ale o reaktoru který by dle toho co mi z toho vychází není VVER? Sodík není voda! Konstrukci VVER z Ruska a západu nebudu rozebírat nejsem expert, ale o tom se tu totiž nikdo nebavil.
Ne naopak vy jste tady začal jak jsou Rusi blbí cituji - Ruské jaderné bloky řady VVER rozhodně netvoří žádnou technickou špičku. Tu tvoří bloky korejské (APR), japonské (ATMEA) a americké (AP1000). 16.2.2017 8:36
- na to jste byl konfrontován s reaktory FRB konkrétně BN-800, což melou kázat, že Rusi taky umí a zkoušejí to jinudy než VVER. Na rozdíl od Vás tvrdím jakož i jiní v diskusi, že Rus umí JE a není radno o nich tvrdit opak. Takže si pročtěte laskavě diskusi znovu než začnete překrucovat to co někdo řekl.
To není o rusofilii či fobii. Francie i Japonci měli reaktory FSB ale už je neprovozují, proč? Nezvládli to, není to správný směr, nebo co?
Nakonec vy jste si tu vymezil patent na pravdu a ostatní mají mlčet. Což je v diskusi na netu docela odvážné.Skrýt celý příspěvekOno se v tom odkazu nic světobornýho nepíše žraloku: "Americký Westinghouse vyhrál pouze v jednom ze čtyř kritérií, podle nichž ČEZ vybírá dodavatele plánovaných bloků jaderné ...Zobrazit celý příspěvek
Ono se v tom odkazu nic světobornýho nepíše žraloku:
"Americký Westinghouse vyhrál pouze v jednom ze čtyř kritérií, podle nichž ČEZ vybírá dodavatele plánovaných bloků jaderné elektrárny Temelín. Jenže technická kritéria a licencování mají při výběru dodavatele hlavní váhu.
Česko-ruské konsorcium tvořené Škodou JS a podniky skupiny Rosatom získalo o něco více bodů za lepší cenu i provozní náklady. Drtivně vyhrálo v kapitole „podmínky výstavby“, za kterou však ČEZ uděloval nejmíň bodů."
zajímavý je Beldův odkaz:
On 28 January 2017, Japanese media reported that Toshiba will not take any new nuclear reactor orders, "a move that would effectively mark its withdrawal from the nuclear plant construction business". Toshiba, owner of Westinghouse—no other company built more nuclear plants in the world— "will focus on maintenance and decommissioning operations".
The decision to withdraw from the business of constructing nuclear reactors is mainly due to liabilities arising from multi-billion dollar cost overruns on two U.S. reactor construction projects in Georgia and South Carolina
No a teď mi řekni, co tam vlastně připravujete. Mě je samozřejmě možnost licence sympatická, protože jsem pro podporu vlastnictví know-how. Tohle ale zní staršidelně. Já si vzpomínám, jak mi šéf v Energoprojektu říkal, že ty znalosti jdou do hajzlu. Jak uměli dělat JE a vše se opouští a nakupuje zvenčí. Bylo by hezký získat tyhle schopnosti zpět s cizí technologií, dál to vyvíjet...no jasně, ale taky si vzpomínám na kámoše, co jezdil dozorovat elektrárny v Pakistánu - spoustu věcí musí doteď sanovat česká exportní banka, ztrátový záležitosti....Skrýt celý příspěvekOlivo, byl jste to vy kdo oznacil ruske projekty za sra?cky, Wagnera za diletanta, rusy 100 let za opicemi, projekt BN 800 z roku 1983 za generaci 4 a mne za rusofoba. Ja nic ...Zobrazit celý příspěvek
Olivo, byl jste to vy kdo oznacil ruske projekty za sra?cky, Wagnera za diletanta, rusy 100 let za opicemi, projekt BN 800 z roku 1983 za generaci 4 a mne za rusofoba. Ja nic takoveho nenapsal. Ale rikam, ze ruske projekty VVEr 1200 nejsou lepsi nez projekty Westinghouse AP1000, KHNP APR a ATMEA. Zkuste to t3chnicky vyvratit ! A prectete si odkaz o tom, kdo vyhral 1 kolo vyberka na Temelin a proc.Skrýt celý příspěvek
Ono to nebude s tou ropou zas tak horké.Jde o patenty na těžbu v nepříznivých podmínkách.Ty mohou Rusové získat pro oblast Karského moře a pod.Věřím,že ropné společnosti ...Zobrazit celý příspěvek
Ono to nebude s tou ropou zas tak horké.Jde o patenty na těžbu v nepříznivých podmínkách.Ty mohou Rusové získat pro oblast Karského moře a pod.Věřím,že ropné společnosti systematicky skupují práva na alternativní pohony.Ať jde o konstrukce nebo použitá paliva.Skrýt celý příspěvek
pro liberal shark, pokud jsem si správně odvodil kdo jste, tak klobouk dolů, ale o to více nechápu, proč tak intenzivně nesouhlasíte s tím, že Rusko umí jaderné elektrárny a je ...Zobrazit celý příspěvek
pro liberal shark,
pokud jsem si správně odvodil kdo jste, tak klobouk dolů, ale o to více nechápu, proč tak intenzivně nesouhlasíte s tím, že Rusko umí jaderné elektrárny a je na špičce v tomto odvětví. Pokud byste mi mohl věčně říci co jsem si dal špatně dohromady a nebo co jsem si tak blbě vyložil z článků pana Wágnera. Dle nic jsem pochopil, že BN-800 je ukázán jako FRB reaktor, což je krok směrem k IV generaci (nechejme III+ stranou to mi připomíná ta letabla 4+ 4++ 4++++++++ a pod.) V čem je tedy ten zásadní problém?
V Evropě je to legislativa a různá eko sebranka. Beru i to, že ten ruský reaktor jede díky dodávce Sodíku ze západu (myslím Francie?) atd. Pak jsou tu ty olovem chlazené reaktory co mají mít na ponorkách, tak proč by neměli být v čele? Francie měla reaktor, ale už jej po odstávce nespustila, proč to je ta technologie jako slepá větev bez budoucnosti?Skrýt celý příspěvekProstě tvrdím, že se těžiště jaderné energetiky vychyluje směr Rusko, Čína a Indie a to není pro západ dobře. Jak jsem psal nejsem jaderný fyzik, ale nejsem zaslepený rusofobií ...Zobrazit celý příspěvek
Prostě tvrdím, že se těžiště jaderné energetiky vychyluje směr Rusko, Čína a Indie a to není pro západ dobře. Jak jsem psal nejsem jaderný fyzik, ale nejsem zaslepený rusofobií jako liberal shark. Nejsem ani rusofil. Jen říkám něco je tu špatně.Skrýt celý příspěvek
Žraločku, Olkiluoto staví AREA najděte si, že to píší mnohem níže a v souvislosti s tím, že to nejsou s to dostavět a jde o blok 3 a myslím 4 a to vaše tcrzení - Na Olkiluoto ...Zobrazit celý příspěvek
Žraločku,
Olkiluoto staví AREA najděte si, že to píší mnohem níže a v souvislosti s tím, že to nejsou s to dostavět a jde o blok 3 a myslím 4 a to vaše tcrzení - Na Olkiluoto neni provadeci projekt, bezpecnostni zprava ani povoleni ke stavbe. Probihaji zemni prace. - je v rozporu s fotkami a odkazem co jsem poslal. Takže mimoň tu jste maximálně vy.
Tu elektrárnu v Hanhikivi jsem taky zdrojoval dříve je tam i to té v Olkiluoto
Jinak nesmysly jsem zdrojoval od Wágnera, takže on je dle vás člověk píšící nesmysly, tak to je váš názor neberu Vám ho, ale asi by dle dalšího ze udrojů co uvádím nespolupracoval s jistou Drábovou na některých dokumentech ona by na tom asi s mimoněm nepracovala. Dohledejte si to dal jsem to tu. Ono u Rusů jde o - V ruském Bělojarsku byla 27. června 2014 poprvé spuštěna štěpná řetězová reakce u rychlého množivého reaktoru BN-800. Na západě je nemají a měli jen experimentální ne "komerční". To je ten rozdíl co Wagner popisuje.
Jinak zde https://en.wikipedia.org/wiki/... a já píši o BN-800 milý pane ne BN-600 minimálně v posledních příspěvcích a zdrojuji Wágnera - de facto dělám ctrl+c a ctrl+v neb tomu nerozumím na rozdíl od něj o vás mám pochyby.
Phoenix byl experimentální a Superfénix měl capacity factor 7%, takže k prdu 1996 ho rozjeli a pak odstavili k údržbě nakoec už jej znovu nesputili. Co to znamená - mají prd. Monju odstaven - k prdu jako Francouz, tak co? Možná tak dopadnou i v Rusku, protože i šéf Rosatomu prohlásil, že budou BN-800 vyhodnocovat a zjišťovat je-li komerčně využitelný. No ale na rozdíl od Frantíků a Japonců jim zatím jede.
Na jaderných ponorkách mají reaktory, které lze taky vzít jako výchozí bod směrem ke generaci IV. Západ by měl prostě zabrat.
Západu možná ujíždí vlak a vy tu mluvíte o tom, že Rus je sto let za opicema. Takové jako vy by možná šlo nazvat skrytým a nevědomým agentem Kremlu, protože když nám ujíždí vlak, tak může Rusko slavit.Skrýt celý příspěvekOliva - najděte si laskavě, kdy vznikl BN-600, kdy se začal stavět BN-800 a něco o Phénixu, SuperPhénixu a Monju. To, že je někde spuštěn starý projekt FBR neznamená, že je to ...Zobrazit celý příspěvek
Oliva - najděte si laskavě, kdy vznikl BN-600, kdy se začal stavět BN-800 a něco o Phénixu, SuperPhénixu a Monju. To, že je někde spuštěn starý projekt FBR neznamená, že je to realizace generace IV. Rychlé reaktory byly už před 50 lety a skoro všude je zavřeli. Když už argumentujete články pana Wagnera, je dobré taky rozumět tomu, o čem píše.
My se tu bavíme o klasické PWR, a tu rusové nabízí to, co jsem napsal, a co sám pan Wagner zařadil do generace III. kdyby jste totiž nebyl úplně mimo, tak by jste věděl, že žádná obecně uznávaná definice bloků generace III+ na světě neexistuje :-)). Vládní zmocněnec pan Štuller proto zadal její vymyšlení :-).Skrýt celý příspěvekOliva - takova zaplava nesmyslu a nepoznate, ze Olkiluoto je francouzska EPR a Rosatom pripravuje Hanhikivi. A kdyz uz se ohanite panem Wagnerem, tak on sam oznacuje novy ...Zobrazit celý příspěvek
Oliva - takova zaplava nesmyslu a nepoznate, ze Olkiluoto je francouzska EPR a Rosatom pripravuje Hanhikivi. A kdyz uz se ohanite panem Wagnerem, tak on sam oznacuje novy jihokorejsky a rusky blok jako generaci iiii. BN 800 i BN 600 jsou stare bloky, ktere byly na zapade opusteny a odstaveny.Skrýt celý příspěvek
Larry - Víte, Musk má mnoho firem, přičemž každá se zabývá jinými technologiemi. Tesla jako taková se zabývá především elektromobily (v plánu je také např. nákladní vůz) a ...Zobrazit celý příspěvek
Larry - Víte, Musk má mnoho firem, přičemž každá se zabývá jinými technologiemi. Tesla jako taková se zabývá především elektromobily (v plánu je také např. nákladní vůz) a bateriemi, Space X se zabývá převážně vesmírnými technologiemi a kvůli fotovoltaice Musk koupil firmu SolarCity. Na konci roku 2016 založil firmu Boring Company, která má vyvinout rychlotunelovací stroj, který by umožnil rychlé a levné budování tunelů - což je další z jeho vizí a plánů - dostat dopravu ve městech z povrchu pod zem.
Často žasnu jakým tempem a odhodláním si za tím cílem ten člověk jde. Svět přeci potřebuje inovace, nové technologie - proto nechápu, proč tomu někteří tak nepřejí. Ano, jsou zde velké problémy, ale to si všichni uvědomují. Pokud jste četl mé předešlé příspěvky, tak jsem na ty problémy také upozorňoval. Jenže od toho je výzkum - však se to dá jednoduše srovnat s různými vojenskými technologiemi - chce to prostě čas a podobné lidi (firmy) co nejvíce podpořit. Uhlí ani ropa budoucnost není - nebo by spíše neměli být. Jasný - vozy Tesla mají momentálně výfuk jinde... jenže o to vůbec nejde, zde jde o tu vizi budoucnosti. Není to plán , který se uskuteční za 10 let, ale za 30 a více let.
Co se týče toho trolejového vedení v Německu nebo Švédsku tak souhlasím, že tohle je blbost, která alespoň z mého pohledu budoucnost nemá.Skrýt celý příspěvekhttp://hp.ujf.cas.cz/~wagner/p... stačí kouknout dole na typy V a VI a vidíte, že Rus má dekády zkušeností. Pro mě je hezké číst o typu III kvůli ...Zobrazit celý příspěvek
http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/p... stačí kouknout dole na typy V a VI a vidíte, že Rus má dekády zkušeností. Pro mě je hezké číst o typu III kvůli české účasti. To by pro nás mělo být to hlavní.Skrýt celý příspěvek
Jinak označení III či III+ je asi zavádějící. Vtip je v tom, že Rusko, Indie a Čína na atomu pracují a Západ jede ala eko do kopru jak tu zaznělo. To je na tom smutné.
Jinak označení III či III+ je asi zavádějící. Vtip je v tom, že Rusko, Indie a Čína na atomu pracují a Západ jede ala eko do kopru jak tu zaznělo. To je na tom smutné.
milý liberal sharku, nevím možná je pro Vás pan Wágner diletant, ale on tvrdí opak toho co vy: Na Olkiluoto neni provadeci projekt, bezpecnostni zprava ani povoleni ke ...Zobrazit celý příspěvek
milý liberal sharku,
nevím možná je pro Vás pan Wágner diletant, ale on tvrdí opak toho co vy:
Na Olkiluoto neni provadeci projekt, bezpecnostni zprava ani povoleni ke stavbe. Probihaji zemni prace.
- První se začal stavět v roce 2005 jako třetí blok elektrárny Olkiluoto ve Finsku. Byla to první zahájená stavba jaderného bloku tohoto typu. V říjnu 2013 dokončili instalaci poslední těžké komponenty, kterou je hlava reaktorové nádoby. V principu je tak možné přikročit k vytváření aktivní zóny a instalaci palivových článků. Předtím je však potřeba provést všechny potřebné kontroly a získat potřebná povolení. V únoru tohoto roku proběhla v rámci testů úspěšně tlaková zkouška kontejnmentu. Od začátku dubna začalo testování přístrojového a kontrolního vybavení elektrárny. Ta se tak posunula do fáze testování před spouštěním.
Výstavba bloku je však ve značném skluzu. Z počátku šlo hlavně o problémy s kvalitní betonáží, pro kterou chyběli odborníci. V současné době jde hlavně o arbitrážní a právní spory mezi investorem a dodavatelem, kde se snaží shazovat odpovědnost jeden na druhého. A tak je termín zprovoznění v současné době úplně otevřený. .....
zdroj: http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/...
Jinak v tom http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/...
se píše, že - Pro zajištění dlouhodobého udržitelného rozvoje jaderné energetiky je potřeb zásadního průlomu. A to v podobě využívaní rychlých množivých reaktorů. Ty by měly zajistit využití veškerého potenciálu, který je ukryt v přírodním uranu a případně i thoria. Zároveň by také mělo dojít k radikálnímu snížení objemu jaderného odpadu na jednotku produkované energie a jeho nebezpečnosti.
- tyto reaktory jsou značeny III+ sice ne IV ale je to krok v před a článek tvrdí, že tempo a vývoj se přesunul ze západu směrem Rusko, Indie, Čína, což je v rozporu s tím co tvrdíte
a tady je ten III+ který už jede a není to jen vaše představa, že jde o generace 3 s dodatecnymi bezpecnostnimi systemy pro DEC, zapadnim I&C a obcas i turbinou Alstom Arabelle. BN-800 je klasicky FBR, ktery se podarilo dostavet po mnoha letech. - jak sám píšete tak je to FRB tedy rychlý množivý reaktor což, je genarace III+ a na západě zatím žádný "komerční" nejede
- ano trvalo jim to díky rozpadu SSSR jinak by jel asi mnohem dříve
http://technet.idnes.cz/mnoziv...
http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/p... tady je horizont pro IV generaci a možná se někteří dožijeme
Možná se pan Wágner mýlí, ale docela mu věřím.Skrýt celý příspěvekMila Olivo, Rosatom zatim nepostavil jediny blok generace 3+ nebo 4. To co se stavi v RF, Belorusku, Cine a Indii je generace 3 s dodatecnymi bezpecnostnimi systemy pro DEC, ...Zobrazit celý příspěvek
Mila Olivo, Rosatom zatim nepostavil jediny blok generace 3+ nebo 4. To co se stavi v RF, Belorusku, Cine a Indii je generace 3 s dodatecnymi bezpecnostnimi systemy pro DEC, zapadnim I&C a obcas i turbinou Alstom Arabelle. BN-800 je klasicky FBR, ktery se podarilo dostavet po mnoha letech. Na Temelin a Dukovany probehne vyberove rizeni, ale mozna ne podle ZZVZ. Na Olkiluoto neni provadeci projekt, bezpecnostni zprava ani povoleni ke stavbe. Probihaji zemni prace.Skrýt celý příspěvek
https://www.worldnuclearreport...
A pohadky je konec....https://www.worldnuclearreport...
A pohadky je konec....Nevím jak Temelín, ten bude spíše o strategickém partnerství a orientaci ČR. Sorry, ale pořád čekám od liberal sharka neco o těch reaktorech co rus provozuje a píše se, že je to ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím jak Temelín, ten bude spíše o strategickém partnerství a orientaci ČR. Sorry, ale pořád čekám od liberal sharka neco o těch reaktorech co rus provozuje a píše se, že je to pecka, ale dle něj ne. My ostatní máme mlčet, ale on, i když prostudoval veškeré dokumentace a ví jak to je nám pořád ne a ne sdělit, jestli je Rosatom pouhá firma na Potěmkinovy vesnice nebo umí i špičkové elektrárny?
Tak co liberal sharku? Odpovíš nám co máme mlčet nebo ne?
Jinak larry s tím HEDA a FV s tebou souhlasím. Co s panely atd.?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...