KOMENTÁŘ: 22 let do rozpadu Ruské federace?
- 15. 2. 2017
- 140 komentářů
- Michael Myklín
Rusko již druhý rok v řadě trápí nízké ceny ropy, které mezi lety 2014 a 2015 spadly z více než sto dolarů za barel na dnešních 53 dolarů. Tento dvojnásobný propad cen ruské hospodářství tvrdě zasáhl, ale i přes to produkce stále stoupá. Jak dlouho je však takový stav udržitelný?
Je těžké určit přesný moment v historii, kdy se ropa změnila z obyčejné černé tekutiny na černé zlato, které pohánělo, a stále pohání, ekonomiky i válečné mašinérie. Jedním ze zlomových momentů je rozhodnutí tehdejšího prvního lorda britské admirality, Winstona Churchilla, o přechodu z uhlí na ropu jako paliva pro britské válečné lodě. Toto rozhodnutí nejenže odstartovalo aktivní britský zájem o Blízký a Střední východ, ale také ostatním mocnostem ukázalo výhody ropy nad uhlím. Století ropy tak mohlo začít.
Pokud pomineme politické pozadí, Sovětský svaz měl v tomto novém světě velmi příznivou startovní pozici díky rozsáhlým ropným zásobám na svém území, které také bohatě využíval. Ruská federace jako nástupnický stát SSSR v trendu závislosti na ropě pokračuje.
Ruská závislost
Ruská ekonomika je na vývozu ropy a zemního plynu silně závislá a jejich prodej představuje dvě třetiny objemu ruského exportu. Propad cen ropy a západní sankce na ruské ekonomice zanechávají hluboké stopy, ale místnímu petro-průmyslu se nadále daří udržovat produkci nad 10 miliony barelů za den (rekordem je 11,2 milionů barelů denně za prosinec 2016).
Rusko má sice osmé největší zásoby ropy na světě (odhadem 80 miliard barelů ropy, k porovnání, Saudská Arábie 296,5 miliard barelů), ale vysoká produkce vzbuzuje otázku, jak dlouho bude trvat, než ropa dojde?
Zpráva OPEC z roku 2010 odhaduje životnost ruských zásob ropy při současném tempu těžby na 22 let. Tento údaj se může zdát nízký, ale podobně to vidí i ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj, který životnost zásob odhaduje na 28 let. Doba se však může výrazně zvýšit s objevením dalších nalezišť nebo s lepšími těžebními technologiemi, které umožní přístup k nyní hůře dosažitelným zdrojům.
Jednou z ruských možností je nepochybně Arktida, jejíž část si Rusko nárokuje, a kde se odhadem nachází 22 % neobjevených světových zásob ropy . Tenčící se zásoby ropy a ruská závislost na ropě jsou pravděpodobně hlavním důvodem vojenské angažovanosti v Arktidě. Rusko nemá jinou možnost - získat arktickou ropu a plyn je pro Rusko doslova otázkou bytí a nebytí.
Ukradená ropa
Je však ruská ropa skutečně ruská? Filozof Maksim Goryunov z Lomonosovovy univerzity takové tvrzení rozporuje. Ruská ropa totiž pochází primárně z teritorií, které historicky náleží národům Chantů, Mansijců či Tatarů.
Ti se však výměnou za těžbu na svém tradičním území nedočkali žádných kompenzací jako obyvatelé států v Perském zálivu, ale místo toho se stali svědky nevratných škod na životním prostředí a ekonomické diskriminace.
Guryonov tvrdí, že ropa pocházející z těchto teritorií je stejně ruská, jako byl slavný anglický čaj z Indie, Číny a Cejlonu.
Není překvapením, že se Chantové a Mansijci proti takovým podmínkám bouří. V minulosti byli ochotni chopit se i zbraní. Výsledkem bylo v roce 1933 Kazymské povstání (vedené Chanty) namířené proti sovětské nadvládě. Povstání bylo přirozeně rozdrceno a na členy národa Chantů se snesla tvrdá odveta.
Ruské ropné společnosti sice slíbily původní obyvatelstvo odškodnit, ale své sliby nenaplnily. Goryunov své argumenty uzavírá poukázáním na situaci, ve které jsou ruské imperiální zájmy vykoupeny koloniálním vykořisťováním domorodých národů.
Rozpad ruské federace jako nejkrajnější scénář
Cílem předchozích řádků není vykreslit Rusy jako nelítostné kolonizátory, jako spíše ilustrovat komplikované vztahy mezi jednotlivými národy a etniky v Ruské federaci.
V zemi žije přes 185 etnických skupin čítající tisíce až miliony příslušníků a mezi 96 územními celky se nachází 22 republik, které jsou založeny právě na etnickém základě (např. Čečna, Dagestán, Karélie, Kalmycko, Tatarstán).
Do druhé světové války nebyla povstání etnik ničím výjimečným a sovětská vláda na ně reagovala nemilosrdně. Mnoho etnik bylo vysídleno a posléze ztratilo svou národní identitu. Některé národy svou identitu zase pomalu získávají a na rozdíl od etnických Rusů mají na své straně přinejmenším demografickou statistiku porodnosti.
Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace je geopolitický odborník George Friedman. Ten ve své knize „Příštích sto let“ předpokládá kolaps Ruska během 20. let 21. století, po kterém bude následovat vyhlášení nezávislosti některých regionů a anexe cizími mocnostmi.
Kritická je především pozice Ruska na hranicích s Čínou, kde proti proti miliardě Číňanů stoji několik milion obyvatel Sibiře. A vojenské řešení není zdaleka jediné, které mohou Číňané použít při podmanění ruského Dálného východu.
I když své fantazii dává Friedman v knize místy volný průchod, není jediným, kdo kolaps Ruské federace považuje za reálnou možnost. Historik Mikhail Iampolski současné Rusko přirovnává k chanátu, ve kterém lokální vládci vládnou s požehnáním chána z Kremlu. Pouze mu místo hmotného tributu dodávají politické hlasy a on jim za to dopřává podíl z prodeje ropy a možnost nezávislé vlády v jejich vlastním malém království.
Takový vztah je přísně závislý na dvou faktorech: centrálním vladaři a přístupu k financím. Vzhledem k tomu, že přístup k finančním prostředkům se v Rusku odvíjí od schopnosti dobývat přírodní suroviny (a zejména ropu), nepříliš vzdálená budoucnost nevypadá dobře.
Ale přesto je stav přírodních zdrojů stabilní veličinou v porovnání s pozicí Vladimíra Putina. Ten svou moc sice primárně udržuje penězi a přerozdělením moci na nižších úrovních, ale vzhledem k tradičně predátorskému charakteru ruské politiky jeho pozice není tak pevná, jak by se mohla zdát. I přes svou relativně absolutní moc musí uspokojovat různé mocenské frakce (ať už jde o ropné společností, armádu nebo zpravodajské služby) a držet jejich ambice na uzdě.
Zdroje: Sputnik, Window on Eurasia,Foreign Affairs
Související články
Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...
- 14.01.2017
- 369 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35
Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...
- 17.01.2017
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020
Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového ...
- 03.02.2017
- 113 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská šachová partie v Arktidě
Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...
- 08.02.2017
- 39 komentářů
- Michael Myklín
Luky : jsi uplne mimo. Vyberko na Temelin vyhral Westinghouse. Proces probihal podle ZZVZ v nesmirne prisnem rezimu. Subjektivita hodnoceni je vyloucena, vsechny dokumenty ...Zobrazit celý příspěvek
Luky : jsi uplne mimo. Vyberko na Temelin vyhral Westinghouse. Proces probihal podle ZZVZ v nesmirne prisnem rezimu. Subjektivita hodnoceni je vyloucena, vsechny dokumenty archivovany pro pripadne soudni prezkoumani.Skrýt celý příspěvek
shark napsal: Mimochodem, od nových projektů pro EDU II a ETE II chceme, aby uměly skutečně regulovat výkon alespoň v rozsahu 50 - 100 % nominálního výkonu. Jsi zaháčkován i ve ...Zobrazit celý příspěvek
shark napsal:
Mimochodem, od nových projektů pro EDU II a ETE II chceme, aby uměly skutečně regulovat výkon alespoň v rozsahu 50 - 100 % nominálního výkonu.
Jsi zaháčkován i ve výběrovém řízení? Když si vzpomenu na ty rusofobní příspěvky, tak mě až mrazí. Nečas viděl, že česko-ruská společnost vychází nejlíp, tak ho sundali krz milenku a kabelku. Bude to dál tak vyhrocený nebo se půjde po technické stránce?
---------------
Hehe, já jsem před dvaceti lety šel na pár týdnů do Energoprojektu, abych měl různorodou povinnou praxi. Když jsem přišel, dělali tam v PDMS sklady radioaktivního odpadu a byli na to hrdí, že jim to eviduje každej šroubeček a moc rádi s tím otáčeli. Akorát to bylo zdlouhavý a hlavnímu borcovi se už vařila hlava. Řekli mi jako architektovi, že bych jim mohl pomoci vymodelovat koncepční podobu nového zařízení pro fluidní spalování uhelného prachu, co potřebovali připravit pro Němce. Zjistil jsem, že tam mají na jednom PC CADKON, který nepoužívají, natož 3D. Tak jsem jim tam udělal tohle:
http://i844.photobucket.com/al... (ta textura je brutální, ale je to 20let:)
Byla tam fajn atmosféra, chodili se na mě koukat, a já dostal asi 5200,- Kč a uznání.. že si mysleli, že studenti jsou k ničemu a nabídli mi zaměstnání. Němci prý byli nadšení, pak se to ještě určitě modifikovalo, ale stojí to někde u Sokolova. Jsem rád, jestli se to stále hodí na vyrovnávání sítě...
Přijde mi zajímavý, kolik lidí tu dělá do energetiky. Určitě větší jistoty než volná noha....Skrýt celý příspěvektohle je zajímavý, jaderní homeopati:
http://vtm.e15.cz/lenr-je-stud...tohle je zajímavý, jaderní homeopati:
http://vtm.e15.cz/lenr-je-stud...Supreme: A upřímně řečeno - mnohem více věřím takové kapacitě, jakou je bezesporu Elon Musk, než někomu anonymnímu na netu. Hold vývoj pokračuje, fotovoltaika se zdokonaluje. ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme:
A upřímně řečeno - mnohem více věřím takové kapacitě, jakou je bezesporu Elon Musk, než někomu anonymnímu na netu.
Hold vývoj pokračuje, fotovoltaika se zdokonaluje. Jednu dobu byli i elektromobily pitomost :)
----------
Aha! Elon Musk?? To je ten vlastník Tesla bez Motorsu. Ano společnost rozdělil protože se objevilo dost věřitelů kteří chtěli aby společnost splnila závazky a to s úrovni objemu výroby vozů ala škoda 40let zpět jde ztuha. A navíc se začala společnost orientovat na výrobu FV panelů. Prostě to je business. Asi takový jako v CZ před 10ti lety. Zkuste se ale podívat na výrobní cenu a cenu za likvidaci takových panelů.
Vemte v úvahu že největším problémem jsou baterie a jejich kapacity. Objevila se baterie patentovaná HE3DA. Když jsem chtěl vidět charakteristiky nabíjení a vybíjení po nové, po 100, 500, 1000,1200,1500 cyklech nic jsem nedostal. (údajně firemní "tajemství") prostě to celé smrdí zelenou eurodotací.
Takže zatímco můj vůz má svůj výfuk tak výrobek pana Muska má výfuk v Tušimicích nebo Prunéřově.
Německá vláda nechala na jednom úseku dálnice postavit trolejové vedení jako pro trolejbusy či vlaky. Firma Siemens tam testuje kamiony se sběrači.
Německá vláda tohle zaplatila proto, že si nechala poradit od odborníků a vypracovat studie o možnostech a vývoji elektromobilů. To nebyla žádná charita nebo úlet.
Zkuste si porovnat účinnost spalovacího motoru a elektromotoru.
Tudy cesta nevede.Možnost alternativnícjh pohonů je CNG, vodíkový článek....
----------
AD Fotovoltaika: Protože ve Španělsku mám příbuznou, dlouhá léta. Pozvala mne. Byli jsme se podívat na návštěve jejich přátel kde rodina vlastní FVE. Tam je trh s elektřinou takový, že v noci svítili na solární panely halogeny - kilowattovými reflektory , aby vyráběli. Takový to je dotovaný "kšeft" .Skrýt celý příspěvekKlid Larry, ti lidé se v životě nenamáhali přečíst Atomový zákon a nikdy neslyšeli o jaderném účtu ani SÚRAO. Mimochodem, od nových projektů pro EDU II a ETE II chceme, aby uměly ...Zobrazit celý příspěvek
Klid Larry, ti lidé se v životě nenamáhali přečíst Atomový zákon a nikdy neslyšeli o jaderném účtu ani SÚRAO. Mimochodem, od nových projektů pro EDU II a ETE II chceme, aby uměly skutečně regulovat výkon alespoň v rozsahu 50 - 100 % nominálního výkonu.Skrýt celý příspěvek
To dusan "Stále tu niekto "rieši" len vyhorené palivo .... ale celé staré elektrárne treba zlikvidovať ... a tie náklady prevyšujú cenu výstavby." Lžete!!! V jedné elektrárně ...Zobrazit celý příspěvek
To dusan
"Stále tu niekto "rieši" len vyhorené palivo .... ale celé staré elektrárne treba zlikvidovať ... a tie náklady prevyšujú cenu výstavby."
Lžete!!! V jedné elektrárně roky pracuji. Vím o čem píšu. Jakákoliv elektrárna, provozuschopná, která splňuje bezpečnostní standarty je zlatý důl při současných cenách energií. např. Rakousko, vzhledem k tomu, že je energeticky zcela závislé na nákupu el. energie v zahraničí. A zatímco platí ekologické aktivisty v ČR aby postávali před branami jaderné elektrárny, tak si po demonstarci vesele doma vaří oběd na energii vyrobené zrovna v té jaderné elektrárně.
Jaderná elektrárna sama o sobě špatně velice pomalu, reguluje distribuční síť. K tomu se využívá právě tepelných a vodních zdrojů. Takové regulují efektivně evropskou distribuční síť.
ČEZ jehož majoritním vlastníkem je stát, sice vydělává, ale starosti a problémy s vyhořelým palivem (uskladnění) řeší stát. To jsou také peníze. Tepelná elektrárna zase musí nakoupit emisní povolenky. Prostě to není perpetuum mobile.Skrýt celý příspěvekDusan: Ekonomická návratnost elektráren se počítá někam ke 20let životnosti, dnes jsou staré bloky co funguji 40 a více let. Takže ona ta návratnost je i dnes. Otázka je spíše ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan: Ekonomická návratnost elektráren se počítá někam ke 20let životnosti, dnes jsou staré bloky co funguji 40 a více let. Takže ona ta návratnost je i dnes. Otázka je spíše politická zda ti během těch 60let provozu vláda tu elektrárnu nezavře.Skrýt celý příspěvek
Jirosi To nie je otázka na mňa prečo investori sa do jadrovej energetiky (myslím v našich končinách) nehrnú bez záruk výkupných cien ... predpokladám, že to asi majú dobre ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
To nie je otázka na mňa prečo investori sa do jadrovej energetiky (myslím v našich končinách) nehrnú bez záruk výkupných cien ... predpokladám, že to asi majú dobre zrátané ....
Mimochodom dnešné ceny pochovávajú i plynové a uhoľné elektrárne .... sčasti to je politikou EÚ ... sčasti poklesom cien energií vplyvom ťažby bridlíc.
Ja tiež pracujem v teplárni ... a tiež sme stratový ... ale zálohujeme pri "prúsere" rafinériu ... a to sa oplatí i napriek vyšším cenám. I tak však máme cca 100 MWe v rezerve ... vyrába sa len toľko, koľko je nutné aby rozpadová automatika udržala rafinérku v chode pri výpadku prúdu zo siete.
Ak by sa zvýšili ceny elektriny ... čo je pre rentabilitu nových jadrových elektrární nevyhnutnosť, tak "zaberieme" my a ostatné podnikové teplárne a ceny znovu stlačíme.
Nikedy možno počúvať "odborné" názory, že keď sa dokončia Mochovce, budeme "sebestačný" vo výrobe el.energie. To je blud, lebo dávno sebestačný sme. Akurát sa nevyrába, lebo sa kupuje lacnejšia energia z dovozu.
Preto som k rentabilite jadrových elektrární u nás skeptický a je otázka či sa naše dostavované bloky niekedy finančne vrátia ... a to ešte vláda blúzni o novej elektrárni.Skrýt celý příspěvekliberal shark - No krásně si nám ukázal svou aroganci. Všichni ti lidé, co na podobných projektech pracují nebo lidé píšící odborné články jsou blbci, jen pan liberal shark je ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark - No krásně si nám ukázal svou aroganci. Všichni ti lidé, co na podobných projektech pracují nebo lidé píšící odborné články jsou blbci, jen pan liberal shark je profík a všeználek. Jen ten má tu jedinou a správnou pravdu. Ach ano - to, že reaktor 4. generace již je v provozu (Beldovi díky) je nepodstatné, stejně jako to, že budou další v příštích několika letech. A byl jsi to ty, kdo nám zde psal, že reaktorů 4.generace se většina z nás nedožije - což jen dokázalo, že buď nejsi v obraze anebo to záměrně "tajíš", protože ty projekty jsou z velké většiny v tebou nenáviděném Rusku.
http://www.osel.cz/8952-letosn...
"Spuštěním prvního bloku III+ generace a úspěšným zprovozněním rychlého sodíkového reaktoru BN-800 potvrdilo Rusko, že je v čele technologického vývoje v oblasti jaderné energetiky."
A upřímně řečeno - mnohem více věřím takové kapacitě, jakou je bezesporu Elon Musk, než někomu anonymnímu na netu.
Hold vývoj pokračuje, fotovoltaika se zdokonaluje. Jednu dobu byli i elektromobily pitomost :)Skrýt celý příspěvekliberal shark když jste jak říkáte expert na jaderné elektrárny a já netvrdím, že ne. Tak co to teda staví ti Rusi? Vy jste dostal do ruky i dokumentaci z jejich elektráren? Je ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark
když jste jak říkáte expert na jaderné elektrárny a já netvrdím, že ne. Tak co to teda staví ti Rusi? Vy jste dostal do ruky i dokumentaci z jejich elektráren? Je to tedy 3+ generace nebo už 4. generace. Pan Wágner, který je podepsaný pod těmi články z odkazů říká, že elektrárny nestaví, ale jaderné fyzice rozumí. V čem jsou ti vámi zmíněné korejské (APR), japonské (ATMEA) a americké (AP1000) reaktory dál než (vypůjčím si od supermeho a belda) např. SVBR-100 nebo BREST-OD-300 a BN-800 ve Novovoroněži. Někdě níže jsem dal odkaz, že např. Finsko nechalo Rusy budovat reaktor a na rozdíl od jednoho co moc nejde (https://cs.wikipedia.org/wiki/... tam problém asi není.
Jen mě zajímá jak to tedy je, když máme mlčet a do reaktorů se necpat, tak bych se rád něco dozvěděl. O reaktorech prosím, ale ekonomický rozbor RF prosím ne.Skrýt celý příspěvekNove bloky nelze v EU stavet, protoze dotace pro OZE umele snizily cenu elektriny na 30 Euro / MWh. To se nevyplati zadna elektrarna. Je hezke brojit proti dotacim a cenovym ...Zobrazit celý příspěvek
Nove bloky nelze v EU stavet, protoze dotace pro OZE umele snizily cenu elektriny na 30 Euro / MWh. To se nevyplati zadna elektrarna. Je hezke brojit proti dotacim a cenovym garancim, a soucadne platit 43 miliard rocne na FVE a vetrniky jako poslusna ovecka.Skrýt celý příspěvek
Panove, kdo z vas ma doktorat ved ze stavby jadernych reaktoru, 40 let praxe a prostudoval projektovou dokumentaci vsech soucasnych bloku, ten mi muze vykladat jak tomu nerozumim. ...Zobrazit celý příspěvek
Panove, kdo z vas ma doktorat ved ze stavby jadernych reaktoru, 40 let praxe a prostudoval projektovou dokumentaci vsech soucasnych bloku, ten mi muze vykladat jak tomu nerozumim. Ostatni laskave budte zticha. Pilotum F-22 taky nevykladate, jak maji letat.Skrýt celý příspěvek
Dusan: Je zvlášní že nové Jaderné zdroje se nevyplatí ale třeba Dukovany jsou zlatým dolem ČEZu. A přitom z každou výměnou technologii za efektivnější jsou stále větším.
Dusan: Je zvlášní že nové Jaderné zdroje se nevyplatí ale třeba Dukovany jsou zlatým dolem ČEZu. A přitom z každou výměnou technologii za efektivnější jsou stále větším.
Beld Nie som proti jadru ... sám som ho na výške vyštudoval i keď som zostal pri "klasike". Ale som alergický na jadro za moje peniaze ... t.j. dotovanú výstavbu elektrární. ...Zobrazit celý příspěvek
Beld
Nie som proti jadru ... sám som ho na výške vyštudoval i keď som zostal pri "klasike".
Ale som alergický na jadro za moje peniaze ... t.j. dotovanú výstavbu elektrární.
Nech si postaví kto chce čo chce .... ak si to zaplatí (v rátane následnej likvidácie) a ak presvedčí verejnosť o bezpečnosti. Problém je, že väčšina jednaní o pripravovaných elektrárňach všade vo svete je momentálne o tom istom ... o garancii výkupných cien ...Skrýt celý příspěvekBeld Jadro je vždy o riziku ..... síce nízkom ... ale následky sú ťažké. Jednoducho pokým budú jadrovky, tak bude riziko katastrofy. Síce pravdepodobnosť je nízka.... ale v ...Zobrazit celý příspěvek
Beld
Jadro je vždy o riziku ..... síce nízkom ... ale následky sú ťažké. Jednoducho pokým budú jadrovky, tak bude riziko katastrofy. Síce pravdepodobnosť je nízka.... ale v našom priestore by to bol priem Armagedon. Rusko či USA majú ešte vyhodu priestoru .... Fukušima výhodu "smetiaku" v podobe oceánu ... u nás by to bola iná "káva".
Okrem toho dnes nie sú najväčším nepriateľom u nás "zelení" ...ale ekonómovia ... jadrová elektráreň je momentálne zúfalým ekonomickým nezmyslom, ktorý sa pri dnešných cená v živote nesplatí.
Samozrejme ceny sa hýbu ... ale z vlastnej praxe môžem povedať, že momentálne napr. na Slovensku sú umelo utlmované komerčné zdroje aby bol priestor pre štát s jeho jadrom a uhlím. Majú sa dostavať Mochovce a pri tom v teplárňach na Slovensku je "umŕtvených" stovky MWe výkonu, lebo sa firmám neoplatí dodávať do siete. Keby stúpli ceny... stačí zapojiť tieto zdroje a žiadne Mochovce nepotrebujeme. Je to politická otázka.
Ak sme už pri Rusku ... maďarská pripravovaná jadrová elektráreň je super kšeft .. pre Rusov. Majú garantované výkupné ceny elektriny. Inak toto chceli Rusi i u nás pri úplne novej elektrárni, ale Fico ich odmietol ... a to je iný kamarát s Ruskom ... takže je evidentné, že je to celé ekonomický nezmysel.
Stále tu niekto "rieši" len vyhorené palivo .... ale celé staré elektrárne treba zlikvidovať ... a tie náklady prevyšujú cenu výstavby.Skrýt celý příspěvekZe se nedozijete reaktoru IV generace je odvazne tvrzeni . Znamena to totiz , ze jste uz minimalne 5 mesicu po smrti , protoze BN-800 ve Novovoroněži přešel do komerčniho provozu ...Zobrazit celý příspěvek
Ze se nedozijete reaktoru IV generace je odvazne tvrzeni . Znamena to totiz , ze jste uz minimalne 5 mesicu po smrti , protoze BN-800 ve Novovoroněži přešel do komerčniho provozu jiz v rijnu 2016 . ( jediny IV generace na svete )
Rusko take jako jedine na svete disponuje referencnim reaktorem III+ VVER-1200 . Cili komercne nabizenym a spustenym reaktorem III+ generace ( jediny na svete ) . Reaktory III+ od arevy a WS maji bohuzel stale problemy , AP1000 se ale snad stihne do konce roku 2017 .
Ona je to krome zbrani a surovin vlastne jedina "moderni" vec , kterou muze dnesni rusko vyvazet :D
Nejake solarni silnice\strechy nejsou reseni , neexistuje akumulace a bylo by to silene drahe . Nebyt cernobylu ( a zelenych ) tak uz jede cely zapadni svet davno z 90% na jadre .
http://www.osel.cz/9174-jadern... Skrýt celý příspěvekliberal shark - 2) Slova jako"nikdy" nebo "to nejde" vyloženě nesnáším. Jak už jsem zde psal, tak největším problémem je uchování energie v bateriích. Což je ovšem problém, který ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark - 2) Slova jako"nikdy" nebo "to nejde" vyloženě nesnáším. Jak už jsem zde psal, tak největším problémem je uchování energie v bateriích. Což je ovšem problém, který se s technologickým pokrokem dá zvládnout. Jenže někteří si neustále představují ten projekt tak, že se postaví solární nebo větrná farma, která pokud nebude mít podmínky pro tvorbu energie, tak budeme bez proudu. Ovšem stejně jako mnohé armádní systémy, tak i toto musí být zařazeno do projektu s více než jen samotnou solární farmou. Je potřeba pořešit minimálně i rozvodnou síť a právě úložiště energie.
3) Naprostá hloupost. Však se dnes staví již reaktory 3+ generace. Například ruské projekty SVBR-100 nebo BREST-OD-300 už jsou reaktory 4. generace.. kterých se podle tebe nemáme dožít. To je dokazuje, že Rusové jsou naprostou špičkou v jadeném odvětví - možná i proto, že v USA nebo Evropě se jaderný průmysl ani zdaleka tolik nepodporuje.
http://atominfo.cz/2015/10/ros...
http://atominfo.cz/2016/08/rus... Skrýt celý příspěveklogik: investiční horizont 3 - 5 let, o kterém jsem psal, fakt nejsou spekulace. Jak si myslíš, že fungují penzijní fondy? Vytvoří si portfolio a podle předem stanovených pravidel ...Zobrazit celý příspěvek
logik: investiční horizont 3 - 5 let, o kterém jsem psal, fakt nejsou spekulace. Jak si myslíš, že fungují penzijní fondy? Vytvoří si portfolio a podle předem stanovených pravidel (např. pro podíl fondů peněžního trhu a konzervativních dluhopisů vs. rizikovější aktiva) provádějí průběžné realokace portfolia. Sorry, ale mnohem rizikovějším chováním z pohledu investora, než investovat do konkrétní měny nebo titulu, jehož fundament znám, je nechat si vnutit strukturovaný instrument zbastlený z kdo ví jakého portfolia hedge funds, pokud možno ještě nějak zastropovaných.
Ale k tomu ti raději něco povykládám u piva, tady je to hodně OTSkrýt celý příspěvekLogik, Luky: Ach jo, chlapi. Já ty blbiny míchám dohromady schválně. Jen se snažím poukázat na to, že gigantický skok ve vývoji (jak těch hard, jako metalurgie, konstrukce, ...Zobrazit celý příspěvek
Logik, Luky: Ach jo, chlapi. Já ty blbiny míchám dohromady schválně. Jen se snažím poukázat na to, že gigantický skok ve vývoji (jak těch hard, jako metalurgie, konstrukce, motorařina atd..), tak digitálních technologiích prostě nevedl k jednoduchému výsledku, tedy snížení spotřeby fosilních paliv. Vedl ke zvýšení bezpečí posádky, zvýšení pohodlí atd... a taky k dosažitelnosti vozidel pro širší vrstvy obyvatelstva. Prostě jednoduché rovnice obvykle nereflektují komplexitu světa kolem nás.Skrýt celý příspěvek
Právě tento článek a jemu podobné propagandistické kraviny vyplozené chorými mozky sou důvodem proč západní propagandě a jejím médiím nikdo nevěří.
Právě tento článek a jemu podobné propagandistické kraviny vyplozené chorými mozky sou důvodem proč západní propagandě a jejím médiím nikdo nevěří.
Načítám diskuzi...