KOMENTÁŘ: 22 let do rozpadu Ruské federace?

Jak dlouho se může Rusko ještě spoléhat na ropu? ilustrační foto / Public domain

Rusko již druhý rok v řadě trápí nízké ceny ropy, které mezi lety 2014 a 2015 spadly z více než sto dolarů za barel na dnešních 53 dolarů. Tento dvojnásobný propad cen ruské hospodářství tvrdě zasáhl, ale i přes to produkce stále stoupá. Jak dlouho je však takový stav udržitelný?

Je těžké určit přesný moment v historii, kdy se ropa změnila z obyčejné černé tekutiny na černé zlato, které pohánělo, a stále pohání, ekonomiky i válečné mašinérie. Jedním ze zlomových momentů je rozhodnutí tehdejšího prvního lorda britské admirality, Winstona Churchilla, o přechodu z uhlí na ropu jako paliva pro britské válečné lodě. Toto rozhodnutí nejenže odstartovalo aktivní britský zájem o Blízký a Střední východ, ale také ostatním mocnostem ukázalo výhody ropy nad uhlím. Století ropy tak mohlo začít.

Pokud pomineme politické pozadí, Sovětský svaz měl v tomto novém světě velmi příznivou startovní pozici díky rozsáhlým ropným zásobám na svém území, které také bohatě využíval. Ruská federace jako nástupnický stát SSSR v trendu závislosti na ropě pokračuje.

Ruská závislost

Ruská ekonomika je na vývozu ropy a zemního plynu silně závislá a jejich prodej představuje dvě třetiny objemu ruského exportu. Propad cen ropy a západní sankce na ruské ekonomice zanechávají hluboké stopy, ale místnímu petro-průmyslu se nadále daří udržovat produkci nad 10 miliony barelů za den (rekordem je 11,2 milionů barelů denně za prosinec 2016).

Rusko má sice osmé největší zásoby ropy na světě (odhadem 80 miliard barelů ropy, k porovnání, Saudská Arábie 296,5 miliard barelů), ale vysoká produkce vzbuzuje otázku, jak dlouho bude trvat, než ropa dojde?

Zpráva OPEC z roku 2010 odhaduje životnost ruských zásob ropy při současném tempu těžby na 22 let. Tento údaj se může zdát nízký, ale podobně to vidí i ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj, který životnost zásob odhaduje na 28 let. Doba se však může výrazně zvýšit s objevením dalších nalezišť nebo s lepšími těžebními technologiemi, které umožní přístup k nyní hůře dosažitelným zdrojům.

Jednou z ruských možností je nepochybně Arktida, jejíž část si Rusko nárokuje, a kde se odhadem nachází 22 % neobjevených světových zásob ropy . Tenčící se zásoby ropy a ruská závislost na ropě jsou pravděpodobně hlavním důvodem vojenské angažovanosti v Arktidě. Rusko nemá jinou možnost - získat arktickou ropu a plyn je pro Rusko doslova otázkou bytí a nebytí.  

Ukradená ropa

Je však ruská ropa skutečně ruská? Filozof Maksim Goryunov z Lomonosovovy univerzity takové tvrzení rozporuje. Ruská ropa totiž pochází primárně z teritorií, které historicky náleží národům Chantů, Mansijců či Tatarů.

Ti se však výměnou za těžbu na svém tradičním území nedočkali žádných kompenzací jako obyvatelé států v Perském zálivu, ale místo toho se stali svědky nevratných škod na životním prostředí a ekonomické diskriminace.

Guryonov tvrdí, že ropa pocházející z těchto teritorií je stejně ruská, jako byl slavný anglický čaj z Indie, Číny a Cejlonu.  

Není překvapením, že se Chantové a Mansijci proti takovým podmínkám bouří. V minulosti byli ochotni chopit se i zbraní. Výsledkem bylo v roce 1933 Kazymské povstání (vedené Chanty) namířené proti sovětské nadvládě. Povstání bylo přirozeně rozdrceno a na členy národa Chantů se snesla tvrdá odveta.

Ruské ropné společnosti sice slíbily původní obyvatelstvo odškodnit, ale své sliby nenaplnily. Goryunov své argumenty uzavírá poukázáním na situaci, ve které jsou ruské imperiální zájmy vykoupeny koloniálním vykořisťováním domorodých národů.

Rozpad ruské federace jako nejkrajnější scénář

Cílem předchozích řádků není vykreslit Rusy jako nelítostné kolonizátory, jako spíše ilustrovat komplikované vztahy mezi jednotlivými národy a etniky v Ruské federaci.

V zemi žije přes 185 etnických skupin čítající tisíce až miliony příslušníků a mezi 96 územními celky se nachází 22 republik, které jsou založeny právě na etnickém základě (např. Čečna, Dagestán, Karélie, Kalmycko, Tatarstán).

Do druhé světové války nebyla povstání etnik ničím výjimečným a sovětská vláda na ně reagovala nemilosrdně. Mnoho etnik bylo vysídleno a posléze ztratilo svou národní identitu. Některé národy svou identitu zase pomalu získávají a na rozdíl od etnických Rusů mají na své straně přinejmenším demografickou statistiku porodnosti.

Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace je geopolitický odborník George Friedman. Ten ve své knize „Příštích sto let“ předpokládá kolaps Ruska během 20. let 21. století, po kterém bude následovat vyhlášení nezávislosti některých regionů a anexe cizími mocnostmi.

Kritická je především pozice Ruska na hranicích s Čínou, kde proti proti miliardě Číňanů stoji několik milion obyvatel Sibiře. A vojenské řešení není zdaleka jediné, které mohou Číňané použít při podmanění ruského Dálného východu.

I když své fantazii dává Friedman v knize místy volný průchod, není jediným, kdo kolaps Ruské federace považuje za reálnou možnost. Historik Mikhail Iampolski současné Rusko přirovnává k chanátu, ve kterém lokální vládci vládnou s požehnáním chána z Kremlu. Pouze mu místo hmotného tributu dodávají politické hlasy a on jim za to dopřává podíl z prodeje ropy a možnost nezávislé vlády v jejich vlastním malém království.

Takový vztah je přísně závislý na dvou faktorech: centrálním vladaři a přístupu k financím. Vzhledem k tomu, že přístup k finančním prostředkům se v Rusku odvíjí od schopnosti dobývat přírodní suroviny (a zejména ropu), nepříliš vzdálená budoucnost nevypadá dobře. 

Ale přesto je stav přírodních zdrojů stabilní veličinou v porovnání s pozicí Vladimíra Putina. Ten svou moc sice primárně udržuje penězi a přerozdělením moci na nižších úrovních, ale vzhledem k tradičně predátorskému charakteru ruské politiky jeho pozice není tak pevná, jak by se mohla zdát. I přes svou relativně absolutní moc musí uspokojovat různé mocenské frakce (ať už jde o ropné společností, armádu nebo zpravodajské služby) a držet jejich ambice na uzdě. 

Zdroje: Sputnik, Window on Eurasia,Foreign Affairs

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...

Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35

Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...

Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020

Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového ...

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    12:09 15.02.2017

    Nešpore ty si takový Pepin. O co z Ruska se ten článek opírá? Máte někdo přístup k jejim surovinovým mapám? Jsi jejich ministr financí? Co nám k tomu řekneš novýho? O ...Zobrazit celý příspěvek

    Nešpore ty si takový Pepin.
    O co z Ruska se ten článek opírá?
    Máte někdo přístup k jejim surovinovým mapám? Jsi jejich ministr financí? Co nám k tomu řekneš novýho?

    O docházejících fosilních palivech, které možná vůbec nejsou fosilní se píše periodicky, když je třeba zvednout ceny. Kdyby nebylo třeba tlumit Rusa, tak se zvedat budou stejně jako v minulosti. S nalezištěma to má pramálo společného.
    O krachujícím Rusku se taky píše periodicky. S krachem to má taky pramálo společného.
    Zadej si heslo "Tokamak" a uvidíš, jak zlej Rusák tuhle technologii v minulosti "sabotoval"....nebo ne?Skrýt celý příspěvek

  • niko
    12:08 15.02.2017

    palo satko: Ten link co si poslal nie je pre EU ale pre europske krajiny vseobecne, resp. pre krajiny mimo byvaly Soviecky zväz. Je do nich zahrnute napriklad aj Turecko. Takze asi ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko: Ten link co si poslal nie je pre EU ale pre europske krajiny vseobecne, resp. pre krajiny mimo byvaly Soviecky zväz. Je do nich zahrnute napriklad aj Turecko. Takze asi tak. Cize argument bezpredmetny.
    Inak neviem, preco ta pokles spotreby plynu v EU tak prekvapil. Je to stara informacia, ktoru vie asi kazdy, kto sa o problematiku trochu zaujima. Nic nove som nevymyslel. Aby som bol korektny v roku 2016 sa spotreba mierne zvysila, no nic to nemeni na celkovom klesajucom trende spotreby plynu.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    11:51 15.02.2017

    Karlos73: Ktora paroplynova elektraren na Slovensku este funguje ? Pokial viem, vsetky su zavrete, resp. zakonzervovane. Cize ziadna. Ako zalozne zdroje funguju vodne elektrarne ...Zobrazit celý příspěvek

    Karlos73: Ktora paroplynova elektraren na Slovensku este funguje ? Pokial viem, vsetky su zavrete, resp. zakonzervovane. Cize ziadna. Ako zalozne zdroje funguju vodne elektrarne (cize tiez prirodne) a uhlie. Inak zalozne zdroje nepotrebujes len pre OZE, ale aj pre ostatne powerpacky. Ved nam do tyzdna dva krat vypadne atomka zo siete a chyta to vazska kaskada. Pracujem v energetike uz dost dlho a nemam rad taketo selektovanie zdrojov. Akonahle hociaky zdroj vypadne, ide zaloha. To je jedno, ci OZE, voda alebo atom. Co sa tyka ruskeho plynu, mam skor pocit, ze v EU vladne velmi silna snaha o diverzifikaciu, ktora je urcite uspesna. Prichadzaju novy hraci a tahaju plyn z kade tade. A to nevravim o predaji norskeho plynu u nasich susedov, z dovodu ze ludia chceju politicky korektne energeticke zdroje. A podobne extremy. O pilotnych projektoch ako napr. Windgas u OMV a v Nemecku atd. Z Ruska zase prichadzaju vseliaki obchodnici, ktori nukaju plyn z Boh vie kade a za podivne dobre ceny. Ale to uz je skor o ruskom podnikatelskom prostredi, ako o plyne samom. V zasade ale zvysovanie spotreby plynu z dovodu rozsirovania OZE je nezmysel. A aj ten clanok, ktory si zavesil. Autor by minimalne mal vediet, ze veternik znamena v slovencine zakusok a nie veterna elektraren.Skrýt celý příspěvek

  • jenikdavid
    11:43 15.02.2017

    v Arktidě samozřejmě...

    v Arktidě samozřejmě...

  • jenikdavid
    11:42 15.02.2017

    Na jednu stranu to nebude tak horké jak se zdá. V posledních desítkách let se stále někde píše jak těm a těm státům brzy dojde ropa, ale to číslo víceméně zůstává stále konstatní - ...Zobrazit celý příspěvek

    Na jednu stranu to nebude tak horké jak se zdá. V posledních desítkách let se stále někde píše jak těm a těm státům brzy dojde ropa, ale to číslo víceméně zůstává stále konstatní - tj. pořád za 20 let. Vždy se potom objeví nová a nová naleziště případně se "ze dne na den" objeví nová technologie...Navíc kdyby se k tomu v případě Ruska opravdu přibližovalo, tak mu zas tak moc nikdo bránit nebude, aby si v Antarktidě něco vyvrtal...státy si to rozdělí tak aby všichni byli nakonec spokojení, ale hlavně aby se Rus nerozpadl...

    Na druhou stranu, u Rusů nevidím nějaké snahy se od té závislosti odpoutat. Možná se jen blbě dívám. Ale když vidím třeba SAE, jak mohutně investují do služeb a tomu odpovídající infrastruktury, tak si říkám jestli Rus nedělá něco špatně.Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
    11:38 15.02.2017

    Jan Grohmann - konecne nekdo rozumny!! Proc ti urcita individua (blbci) pisou mimo tema! Toje bohuzel skoro u vseho. Lidi vyprdnete se na zbytecne prevraceni at na USA ci EU tady ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann - konecne nekdo rozumny!! Proc ti urcita individua (blbci) pisou mimo tema! Toje bohuzel skoro u vseho. Lidi vyprdnete se na zbytecne prevraceni at na USA ci EU tady je tema Ruska Federace ci jeji ekonomika!!!Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:31 15.02.2017

    Nezlobte se admine, ale tento článek o Rusku se netají tím, že se opírá o vize z USA a dokonce je to tučně zvýrazněno: "Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezlobte se admine, ale tento článek o Rusku se netají tím, že se opírá o vize z USA a dokonce je to tučně zvýrazněno:

    "Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace je geopolitický odborník George Friedman. Ten ve své knize „Příštích sto let“ předpokládá kolaps Ruska během 20. let 21. století, po kterém bude následovat vyhlášení nezávislosti některých regionů a anexe cizími mocnostmi."

    Tento "odborník" pouze do světa vypouští anglosaské vize budoucnosti (jak si to přejí). Máme tu tedy jednu linii, kterou můžeme vidět v masmédiích - tj. "USA se snaží s Ruskem dohodnout, ale oni nechtějí... vychází se vstříct, ale Rus zná jen sílu... na ruskou agresi je potřeba reagovat posílením, ke kterému nás nutí...atd. a pak prosvítání reálných vizí (Pilsudského koridor). Ten kdo vypouští opravdové snahy na světlo je právě Friedman (je ale zastřen "vstřícnou" každodenností), proto nelze USA z diskuze vynechat.

    Německo se přeci s Rusy dohodnout chce a proto je pro USA úhelným kamenem. Francouzi a Evropa včetně "levicových" Italů to samé. Takže to nejde odsud, proto zmiňuji USA.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    11:19 15.02.2017

    Pánové, je snad jasné, že si tady nikdo nepřeje rozpad Ruska, jen čistý blázen. Takže prosím tady nechte své vášně o tom jako "USA bijou černochy" doma. Děkuji. Téma je: "Rusku ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, je snad jasné, že si tady nikdo nepřeje rozpad Ruska, jen čistý blázen. Takže prosím tady nechte své vášně o tom jako "USA bijou černochy" doma. Děkuji.

    Téma je: "Rusku pravděpodobně dojde ropa za dvě dekády, jak dál?Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    10:55 15.02.2017

    Karlos73: souhlas, že tlačit plyn pro výrobu elektřiny moc smysl v současné době nedává a tak doufám, že i přes velké náklady dostavba Temelína proběhne, solar ani vítr zatím cesta ...Zobrazit celý příspěvek

    Karlos73: souhlas, že tlačit plyn pro výrobu elektřiny moc smysl v současné době nedává a tak doufám, že i přes velké náklady dostavba Temelína proběhne, solar ani vítr zatím cesta pro ČR není.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    10:53 15.02.2017

    niko, Spotreba plynu sa znižila o 30%? Tak prečo v roku 2015 Gasprom predal najviac plynu odkedy ho exportuje do Europy. http://www.gazpromexport.ru/en... Nie Rusko, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    niko,
    Spotreba plynu sa znižila o 30%? Tak prečo v roku 2015 Gasprom predal najviac plynu odkedy ho exportuje do Europy. http://www.gazpromexport.ru/en... Nie Rusko, ale niekto druhy došiel o prijmi z plynu.
    A na tie uspory je taka pekna srandička. Vravi Putin na zasadnuti G8: "Plyn nechcete, jadro nechcete, čim chcete kuriť? Drevom? Aj toho je na Sibiri dost."
    Energeticka naročnost sa neznižuje, len sa meni štruktura zdrojov. Že nie prave k lepšiemu je vidiet na vyhlasenych smogovych opatreniach v Europe počas tejto zimy.
    A rozhodcovia? Chodim na hokej od detstva a ani jediny rozhodca ešte nepiskal dobre. :) Iste sa upisknu, ale niekedy je to aj pomsta za to čo sa deje. Treba priznat je Brust je vyborny brankar ale blázon provokater. Polovicu hadok s rozhodcami vyraba on a druhu Řiha.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    10:52 15.02.2017

    No k ropě kdysi vyšly zajímavé články na Britských listech: http://blisty.cz/art/37505.htm... http://blisty.cz/art/37533.htm... http://blisty.cz/art/30184.htm... Ono to tak horké ...Zobrazit celý příspěvek

    No k ropě kdysi vyšly zajímavé články na Britských listech:

    http://blisty.cz/art/37505.htm...
    http://blisty.cz/art/37533.htm...
    http://blisty.cz/art/30184.htm...

    Ono to tak horké nebude :) A pbnovitelné zdroje. No Super, ale zatím spíše okrajová záležitost, protože ropu a plyn nenhradí. Navíc používat k jejich produkci ornou půdu (obilí a řepka) znamená snížení produkce potravin a vetší pravděpodobnost nedostatku těchti potravin tam kde nejvíce chybí.

    Nakonec ekologická stopa alternativních zdrojů není nic extra. Navíc elektromobil sice jede na elektřinu, ale tu musí od někud brát ne. No a fyzikálně nejde za spotřeby 1kW dodat 2kW systémy jsou ztrátové :) Takže bacha na ekoplky.Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
    10:49 15.02.2017

    Niko, súhlas. Ale Rusom sa podaril husársky kúsok,keď veľkú časť EU (hlavne Nemecko - za vlády Gerharda Schrödera - Nord Stream) pripútali k ruskému plynu, cez ekológiu... ...Zobrazit celý příspěvek

    Niko, súhlas. Ale Rusom sa podaril husársky kúsok,keď veľkú časť EU (hlavne Nemecko - za vlády Gerharda Schrödera - Nord Stream) pripútali k ruskému plynu, cez ekológiu... Odstavením uholných a jadrových elektrární, mohutným budovaním veterných elektrárni sa prudko zvýšila spotreba ruského plynu - nutné budovanie veľkého množstva menších plynových elektrární, pre vykrytie špičiek a výpadkov ak fúka málo, alebo veľmi...
    http://spravy.pravda.sk/ekonom... - je to spracovaný článok z Wall Street Journal ....
    Ten tlak na neefektívnu veternú a solárnu energetiku je v EU stále silný...tento typ energetiky ide ale ruka v ruke s gigantami ako Gasprom...závislosť na plyne je tu zjavná...aj keď drobní odberatelia zateplujú, používaju efektívnejšie kotly...prachy sa vyberú cez spotrebu elektriny, ktorá je vyrábana cez solár, vietor spolu s plynom!Skrýt celý příspěvek

  • niko
    10:49 15.02.2017

    Ruska utecenecka kriza. Hmm, vzhladom na to, ze 40 mil Rusov zije mimo hranice Ruska, to nie je nic, co by tu uz raz nebolo.

    Ruska utecenecka kriza. Hmm, vzhladom na to, ze 40 mil Rusov zije mimo hranice Ruska, to nie je nic, co by tu uz raz nebolo.

  • stirling
    10:48 15.02.2017

    Myslím, že KHL je spíše ukázka toho jak peníze co získají prodejem nerostů rozhazují, protože prostě musí mít tu svoji "NHL" Lva v Praze také financovali rusáci. Myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že KHL je spíše ukázka toho jak peníze co získají prodejem nerostů rozhazují, protože prostě musí mít tu svoji "NHL" Lva v Praze také financovali rusáci. Myslím, že investice těchto peněz do školství a infrastruktury by byla lepší a potřebná volba. Ostatní v článku podle mě dává smysl, ale to zde nemá cenu rozebírat jinak si vyslechnu jak čína je bratr a jak v usa vraždili indiány (i když to na situaci ruska samozřejmě nemá vliv).Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    10:47 15.02.2017

    Bych rád taky článek o tradičním predátorském charakteru USA politiky za posledních 200 let. Pak o tom, jaké mocenské frakce musí uspokojit emerický president a za jak dlouho jim ...Zobrazit celý příspěvek

    Bych rád taky článek o tradičním predátorském charakteru USA politiky za posledních 200 let. Pak o tom, jaké mocenské frakce musí uspokojit emerický president a za jak dlouho jim předpovídá nějaký ruský vědec (napojený na putinův establišment) rozpad. Je třeba zprovoznit Tokamaky a pak budou všichni vyvážející netáhla závidět státům, kde se muselo tradičně hákovat (my, Izrael a pod.) Ale mezitím asi stejně přijde nějaká sociální revoluce (třeba nenásilná), protože pár lidí nemůže vlastnit bohatství světa a v rámci volnočasových aktivit štvát lidi proti sobě. K tomu používají právě taková vytlemená individua jako je Frídman.
     
    Můžete nám Luky vysvětlit, proč sem taháte USA? Někdy nám připadá, že kromě "téma USA" Rusko nemá žádný vlastní smysl existence. Zkuste prosím, pokud diskutujeme o Rusku, mluvit jen o Rusku a nepomáhat si USA. Děkuji. Admin.Skrýt celý příspěvek

  • Grull
    10:46 15.02.2017

    Jenom blázen by si přál rozpad Ruska. Jen by to posílilo Čínu, která by zabrala co by šlo. Nejspíš by se zastavila až u oceánu na severu, u Beringovo průlivu na východě a na ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenom blázen by si přál rozpad Ruska.
    Jen by to posílilo Čínu, která by zabrala co by šlo. Nejspíš by se zastavila až u oceánu na severu, u Beringovo průlivu na východě a na východních svazích Uralu.
    A tu uprchlickou vlnu si ani neumíte představit.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    10:16 15.02.2017

    ehm no je kludne mozne za sa RF rozpadne ale ma to asi taku istu pravdepodobnost ako ze sa rozpadne EU, USA, atd.

    ehm no je kludne mozne za sa RF rozpadne ale ma to asi taku istu pravdepodobnost ako ze sa rozpadne EU, USA, atd.

  • niko
    09:59 15.02.2017

    Pre Rusko su najväcsie riziko okrem vycerpatelnosti ropnych zasob aj faktory ako napr. elektromobilita, obnovitelne zdroje, uspora energii atd. atd.. Aj ked su len vedlajsi ...Zobrazit celý příspěvek

    Pre Rusko su najväcsie riziko okrem vycerpatelnosti ropnych zasob aj faktory ako napr. elektromobilita, obnovitelne zdroje, uspora energii atd. atd.. Aj ked su len vedlajsi energeticky hraci, napr. spotreba plynu v Europe sa za posledne roky znizila o 30 %. V prevaznej miere, kvoli politike uspor, zateplovania, modernizacie kotlov. atd. Samostatnost EU pri energetickych zdrojoch tak skoro nehrozi, no znizovanie energetickej zavyslosti ide ruku v ruke so znizovanim politickej zavyslosti od tychto ropnych vydieracov.

    Palo tiez chodim na KHL a tiez vidim ako nam ruski rozhodcovia rozhoduju zapasy. Skoda reci ...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    09:43 15.02.2017

    ... no, ZSSR sa rozpadlo v čase, keď malo ropu ešte na ďalších 50-60 rokov ... aj RF zničia skôr chyby zabudované do momentálne fungujúceho systému, než konečné vyčerpanie zdrojov ...Zobrazit celý příspěvek

    ... no, ZSSR sa rozpadlo v čase, keď malo ropu ešte na ďalších 50-60 rokov ... aj RF zničia skôr chyby zabudované do momentálne fungujúceho systému, než konečné vyčerpanie zdrojov alebo vzbury malopočetných etník.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    09:37 15.02.2017

    Chodim na hokej. Na KHL. Hraju tam ruske tymi, plus chorvatsky, finsky, slovensky, činsky. Tie ruske su aj z oblasti kde sa taži ropa alebo plyn, alebo su sponzorovane firmami z ...Zobrazit celý příspěvek

    Chodim na hokej. Na KHL. Hraju tam ruske tymi, plus chorvatsky, finsky, slovensky, činsky. Tie ruske su aj z oblasti kde sa taži ropa alebo plyn, alebo su sponzorovane firmami z tohoto priemyslu. Slovan Bratislava ma noveho sponzora Wingas, ktorý poplatil jeho dlhy. Je to nemecky dodavatel plynu ktory ma 20% podiel na nemeckom na trhu. Patri Gaspromu. Tak asi nejako vidia Rusi svoju plynovu a ropnu buducnosť.
    Su dva typy člankov o Rusku. Tie čo píšu o Rusku a tie čo bluznia o Rusku. Kam patri tento je asi zjavne.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7