Irák mění americké tanky Abrams za ruské T-90S
- 13. 6. 2018
- 153 komentářů
- Jan Grohmann
Irácká 35. obrněná brigáda 9. obrněné divize přechází od amerických tanků M1A1M Abrams k ruským T-90S. Zbylé Abramsy jsou převáděny k 34. obrněné brigádě (stejná divize), která je nyní jedinou iráckou brigádou používající tanky Abrams.
Doposud irácká armáda obdržela 39 ruských tanků T-90S/SK, které zamíří k 3. a 4. tankovému pluku 35. brigády. Celkově Irák v roce 2016 objednal 73 tanků T-90S/SK. Označení T-90S odkazuje na exportní verzi T-90 a T-90SK je velitelská verze T-90S.
První tanky T-90S Irák převzal v únoru 2018, kdy se také objevilo video z nakládky T-90S v přístavu Ust-Luga (oblast Leningradu). Začátkem února dále ruský velvyslanec v Iráku Maxim Maximov oznámil, že první dávka 48 kusů tanků T-90S bude „brzy doručena do Iráku.“ Přímo v Iráku již působí ruští odborníci, kteří cvičí posádky a techniky na nové tanky.
Na celé věcí je samozřejmě nejzajímavější odklon Iráku od tanků Abrams k ruským T-90. Irák celkově převzal 152 amerických tanků M1A1 Abrams. Washington dodal mezi roky 2010 a 2011 irácké armádě 140 tanků M1A1M (vylepšená verze M1A1) za 2,16 miliardy dolarů. V roce 2013 bylo do Iráku dodáno šest tanků M1A1M a v únoru 2015 dalších šest M1A1 k doplnění bojových ztrát. Kromě toho Bagdád získal mimo jiné osm odtahových vozidel M88A2.
Všechny irácké M1A1M byly začleněny do čtyř pluků 9. obrněné divize – 1. a 2. tankový pluk v 34. brigádě a 3. a 4. tankový pluk ve 35. brigádě. V jednom pluku irácké armády se nachází 35 tanků. Velení pluku využívá dva velitelské tanky. Každý ze tří praporů pluků (3×11 tanků) má tři čety po třech tancích plus dva velitelské tanky.
Podle ruského blogu BMPD se v médiích v minulých letech objevovaly informace o velkých ztrátách tanků Abrams irácké armády. Již v lednu 2015 časopis Jane's Weekly of Defense informoval o 28 tancích Abrams, které byly vyřazeny nebo zničeny Islámským státem (IS).
Irácké novin Al Ghad Press zase uvedly (leden 2018), že během bojů proti IS v Mosulu bylo vyřazeno z boje 60 tanků Abrams. Není však jasné, zda jde jen o poškozené tanky nebo neopravitelné tanky.
Na satelitním obrázku (viz níže) základny irácké 9. obrněné divize na základně Tádží z února letošního roku pak lze vidět 80 tanků Abrams, z nichž mnohé jsou zjevně poškozené nebo částečně rozmontované.
Co vlastně znamená zničená vojenská technika? Jde jednoduše o stav, kdy techniku není možné (finančně, technicky) opravit. Opravit techniku nelze například kvůli fatálnímu poškození nebo jednoduše proto, že provozovatel nemá potřebné technické a servisní zázemí. Stejně poškozené tanky v jedné armádě tak mohou být vyřazeny jako bojové ztráty, zatímco v druhé bez problémů opraveny.
Například Američané někdy opravují poškozenou vojenskou techniku i když by bylo mnohem jednodušší (z finančního hlediska) ji vyřadit a nakoupit novou – ve statistikách ale poškozená a opravená technika vypadá mnohem lépe, než zničená a vyřazená technika.
Noviny Al Ghad rovněž uvedly, že americká společnost General Dynamics od konce roku 2017 ukončila technickou a servisní podporu flotily iráckých tanků M1A1M Abrams. Důvodem mělo být porušení smluvní dohody z irácké strany, která poskytla tanky Abrams šíitským milicím podporovaných Íránem. Tyto skupiny pak použily Abramsy například v bojích s kurdskými jednotkami v severním Iráku.
„Zjistili jsme případy, kdy americká technika, včetně tanků M1 Abrams, se dostaly do rukou PMF [Lidové mobilizační síly - pozn. red. ],“ uvedl Eric Pahon, mluvčí amerického ministerstva obrany 8. února 2018. „I nadále zdůrazňujeme vládě Iráku, stejně jako všem spojencům a partnerům, jejich povinnost udržovat americkou techniku pod kontrolou koncového uživatele.“
V květnu letošního roku Pentagon uvedl, že všechny Abramsy se vrátily pod kontrolu irácké armády.
Satelitní snímek základny Tádží, kde lze zahlédnout poškozené Abramsy; větší foto / twitter.com,JeremyBinnie
Oficiální důvody přezbrojení z tanků Abrams na tanky T-90S irácká strana neuvedla. Důvodem jistě nebude větší bezpečnost, protože 70 t těžký Abrams jednoduše poskytuje lepší balistickou ochranu než 48 těžký T-90S, který je sice vybaven reaktivním pancířem Relikt-5 proti protitankovým řízeným střelám, ale ten pokrývá jen 50 % čela tanku a nechrání proti podkaliberní průbojné tankové munici. Fyziku nelze obejít a 22 tun musí někde jednoduše chybět.
Pravděpodobně jde tedy o kombinaci logistických problémů a politiky (viz výše). Z logistického hlediska je pro iráckou armádu snadnější provozovat jednodušší a lehčí tanky T-90S. Tanky T-90S mají navíc konstrukční základ v tancích T-72, které jsou iráckým vojákům, technikům i průmyslu velmi dobře známé. Ve výsledku tak irácká 35. obrněná brigáda s tanky T-90S může mít jednodušše výrazně vyšší bojovou hodnotu než s tanky Abrams.
Na druhou stranu rychlé tanky T-90S s dieselovými motory mohou být pro operace v rozlehlém iráckém pouštním prostředí výhodnější, než těžké a na palivo náročné Abramsy s plynovými turbínami. Abramsy byly vyvinuty především pro zadržovací boj s ruskými tanky na evropském bojišti, ale irácká armáda bude nasazovat tanky především pro podporu pěchoty v boji proti nepřátelské pěchotě a lehké obrněné technice.
Z politického hlediska pak Američané Iráčanům mluví do toho, jak, kde a proti komu mohou používat americkou vojenskou techniku – v tomto jsou Rusové benevolentnější, zejména ve využívání jejich techniky silami napojenými na Írán.
Ostatně květnové irácké volby vyhrála politická strana šíitského duchovního Muktada Sadra – vůdce Mahdího armády, která do roku 2009 vedla ozbrojený odpor proti americké okupaci Iráku. Skupina kolem Sadra sice vyhrála irácké parlamentní volby, ale musí sestavit koalici. Sadr sám nekandidoval, premiérem se tedy stát nemůže; ocitl se ale v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo do premiérského křesla usedne. Sadr má úzké vztahy s Íránem, ale na druhou stranu se také setkal se saúdskoarabským králem Mohamed bin Salmánem.
Ale i před volbami iracký premiér Haider Abadi udržoval těsné spojení s Íránem. Byla to také Abadiho vláda, která podepsala s Moskvou dohodu o nákupu tanků T-90, ale také bitevních vrtulníků Mi-28NE, bitevních letounů Su-25 nebo systémů protivzdušné obrany Pancir-S. Abadiho vláda koupila pokročilé zbraně také z Číny, České republiky a Jižní Koreje – tedy od zemí, které s prodejem zbraní nevnucují zákazníkovi svou zahraniční politiku.
Zdroj: BMPD
Související články
Kam směřují události v Sýrii?
Svět současnosti funguje na principu „předcházení-předejití“, čili je snahou souběžně přijímat ...
- 16.04.2018
- 67 komentářů
- Karel Cimala
Islámský stát se v Iráku vrací jako povstalecké hnutí
Po svém teritoriálním zhroucení na konci roku 2017 se Islámský stát (IS) na severu Iráku etabloval ...
- 21.05.2018
- 3 komentářů
- Jan Buchar
Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV
Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...
- 01.06.2018
- 18 komentářů
- Tisková zpráva
Bojové vozidlo pěchoty BMP-3 s 57mm automatickým kanónem
Ruská společnost Uralvagonzavod (UVZ) nedávno uveřejnila video s průzkumnou variantou bojového ...
- 05.06.2018
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
Klimesov to je názor do diskuse... ano v Syrském konfliktu jsou zničené staré T72 dokonce jsem viděl i jeden zničený T90 ( v případě zajmu dodám foto) nicméně je dobré porovnávat ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov to je názor do diskuse... ano v Syrském konfliktu jsou zničené staré T72 dokonce jsem viděl i jeden zničený T90 ( v případě zajmu dodám foto) nicméně je dobré porovnávat např. Syrské T72, které tam válčí již 7 let, kdy se člověk při pohledu na ně diví co ta blbuvzdorná ruská technika vydrží a že ještě vůbec v takových podmínkách funguje.. :)
Na druhé straně v případě Sýriie máš našeho spolubojovníka v NATO Tureckou armádu, která ze skladu vytáhla nablýskané tanky Leopard a M60 Sabra s teoreticky špičkově vycvičenými posádkami a ty potom vidíš na videu, že hoří třeba 3 naráz jako svíce...
Nebo třeba v tomto článku se píše cituj:
"Washington dodal mezi roky 2010 a 2011 irácké armádě 140 tanků M1A1M (vylepšená verze M1A1) za 2,16 miliardy dolarů.
Již v lednu 2015 časopis Jane's Weekly of Defense informoval o 28 tancích Abrams, které byly vyřazeny nebo zničeny Islámským státem (IS).
Irácké novin Al Ghad Press zase uvedly (leden 2018), že během bojů proti IS v Mosulu bylo vyřazeno z boje 60 tanků Abrams."Skrýt celý příspěvekhell: já si myslím, že to nebudou exUSA Abramsy. Tz mají panceřování s ochuzeným uranem a USA je nerady dávají do jiných zemí. Nemá je ani Egypt, natož tak "otázná" země, jako ...Zobrazit celý příspěvek
hell: já si myslím, že to nebudou exUSA Abramsy. Tz mají panceřování s ochuzeným uranem a USA je nerady dávají do jiných zemí. Nemá je ani Egypt, natož tak "otázná" země, jako irák.
Superme: Čínu bych rudou nenazýval. Sice tam vládne cosi, co se má v názvu komunistická, ale jde už jen o trademark, resp. část know-how pro práci s davem a ovládnutí národa. komunistická ideologie tam není. Už je to spíše dědičná oligokracie řízlá selektivní meritokracií.
Bohužel jediná "rudá zóna" je EU. Často se říká, jak se Rusko nezbavilo svého SSSR dědictví, protože tam dodnes stojí sochy Leninů, Stalinů a dalších sviní a občas jsou tam i kytky.
Jenže je rozdíl, když se staříci z nostalgie chodí klanět 30-50 let starým sochám a je rozdíl, když se postaví NOVÝ obří bronzový Marx a Druncker se mu jede klanět. A to, že toho Marxe zaplatila Čína je dvojnásobný plivanec do xichtu a myslím, že se u toho Číňani náramně bavili. Vedle toho je Zeman glgající pívo na Strahově s čínským prezidentem ještě vrchol odbojnosti a hrdosti.Skrýt celý příspěvekfaraonamumu - Mám dotaz: Koupil Irák i nějaké jiné zbraně z Čr,než L-159? CR respektive excalibur do Iraku davnejsie dodala zgeneralkovane T72 a BMP1 / takze ten isty sortiment ...Zobrazit celý příspěvek
faraonamumu - Mám dotaz: Koupil Irák i nějaké jiné zbraně z Čr,než L-159?
CR respektive excalibur do Iraku davnejsie dodala zgeneralkovane T72 a BMP1 / takze ten isty sortiment ako za komanca/Skrýt celý příspěvekčtu vaše komentáře a tak přidám i pár svých poznatků. Autor píše, že bylo dodáno v roce 2010 a výše 150 M1A1. To jsou steré dobré verze z první války v zálivu. Takže ty tanky tam ...Zobrazit celý příspěvek
čtu vaše komentáře a tak přidám i pár svých poznatků. Autor píše, že bylo dodáno v roce 2010 a výše 150 M1A1. To jsou steré dobré verze z první války v zálivu. Takže ty tanky tam již byly v rámci "bratrské" pomoci, či později připluly ze Států? Spíše se kloním k první části, protože stahovat techniku zpět je ještě nákladnější, než ji tam v rámci války dostat. Takže k věci, tyto M1A1 jsou již cca 20 let staré a pravděpodobně již něco "odválčily". Takže případná modernizace musí být komplexní a pardon, to v současném Iráku nepřipadá v úvahu. Dále si myslím, že je zde problém v sortimentu dodávané munice (ne vše asi USA je ochotno dodat). A dle srovnání je z mého pohledu M1 tank již za hranicí modernizačního potenciálu. Proč? Ve verzi M1 (105 mm) je ve věži místo na balet, verze M1A1 má již místa podstatně méně (120 je dost větší). No a u poslední verze M1A2 SEP a další je již posádka ve věži ve stavu sardinek v krabičče. Zvláště místo nabíječe je již nyní opravdu těsné a nelze za jízdy nabíjet. (stabilizace kanonu se při nabíjení blokuje, nabíječ má pojistku-jinak je na placku). Docela jsem byl zklamán vnitřním prostorem posledních verzí M1(srovnatelné s T-55, srovnání pro bývalé tankisty). Oproti tomu T-90A (SM) má ve svařované věži místa hodně (už nemáte rameno na závěru kanonu a druhé naplácnuté na boku věže. Takže se pod pancéřování dá ještě dost nacpat. Servis je podle mne blbu vzdorný a ta exportní verze je vždy očesanější. Tolik moje praktické poznámky k obou typům.Skrýt celý příspěvek
cernakus - Jo já zapomněl. Ona vlastně ta komunistická diktatura chce jen ty kapitalistické doláče - žádnou moc a vliv. Ona ta hra na respektování politiky jedné Číny dávno ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus - Jo já zapomněl. Ona vlastně ta komunistická diktatura chce jen ty kapitalistické doláče - žádnou moc a vliv. Ona ta hra na respektování politiky jedné Číny dávno skončila. Skončila rozpadem SSSR. Nyní je to Čína, kdo převzal roli SSSR a jediný kdo to zatím pochopil je Trump a země v jejím okolí. A já doufám, že se Západ do toho Tibetu, Tchajwanu nebo Honkongu srát konečně začne. Čína nemá sílu na to čelit takové pčřesile - bude křičet, bude protestovat... ostatně jak jsme u rudých zvyklí, ale je třeba si uvědomit, že Čína je v prdeli bez Evropského, Amerického, Japonského a trhu zemí AESAN. nSkrýt celý příspěvek
givicz: A když si projedete Syrský konflikt a boje v Iráku najdete i zničené T-72, BVP-1, BVP-2 dokonce i zničenou T-90. Pokud se podíváte na konflikt na Ukrajině najdete zničené ...Zobrazit celý příspěvek
givicz: A když si projedete Syrský konflikt a boje v Iráku najdete i zničené T-72, BVP-1, BVP-2 dokonce i zničenou T-90. Pokud se podíváte na konflikt na Ukrajině najdete zničené T-72B3, T-64, T-80 a podobně, když si projedete konflikt v Čečensku to stejné tuny rozstřílené techniky. Atd. Atd.
A co z toho plyne? Paradoxně vůbec nic, jen vy tady zas děláte z komára velblouda.
Tanky jednoduše mají v asymetrickém konfliktu problémy, protože se dostávají dost často do napadení z boku a zezadu, kde jsou nejzranitelnější. Navíc dost často se dostávají do léčky a chystaných pastí.Proto se musejí umět správně nasadit. Kupříkladu Kanaďané byly schopni nasadit své Leopardy 1 a 2 v Afghánistánu s minimálními ztrátami. A co z toho plyne? zas vůbec nic, uměli je jen dobře nasadit.Skrýt celý příspěvekRobaiz Štora je účinná na starší typy PTŘS (není již nejmladší) a také není zrovna nejlevnější. To bude nejspíš i ten důvod proč ji nekoupili mj. Indie ji také nezavedla a Alžír ...Zobrazit celý příspěvek
Robaiz
Štora je účinná na starší typy PTŘS (není již nejmladší) a také není zrovna nejlevnější. To bude nejspíš i ten důvod proč ji nekoupili mj. Indie ji také nezavedla a Alžír jen z části.Skrýt celý příspěvekPro givicz - k těm ztrátám západní techniky. Vzhledem k intenzitě bojů v Sýrii či Jemenu je jasné, že dochází ke ztrátám. To už je holt ta nevýhoda války, že se v ní umírá, že ...Zobrazit celý příspěvek
Pro givicz - k těm ztrátám západní techniky. Vzhledem k intenzitě bojů v Sýrii či Jemenu je jasné, že dochází ke ztrátám. To už je holt ta nevýhoda války, že se v ní umírá, že dochází k ztrátám techniky. a jak v Sýrii, tak i v Jemenu zaznamenává ztráty i východní technika - tedy tanky např. tanky T-72, T-62 atd. Ztráty tedy nejsou jen výsadou západní techniky - spíše naopak.
A to, že Irák nakoupil T-90. Irák se částečně odklání od USA - a obnovuje své vztahy s Ruskem. nakupuje i další ruské systémy, tak proč ne tanky. A výhodou T-90 bylo i to, že mohly být dodány velice rychle, což je pro Irák vzhledem k jeho bezpečnostní situaci důležité - mnohem víc než třeba u České republikySkrýt celý příspěvekRiMr71 ..to je paráda dát sem starou fotku Irácké tanky v poušti Kuvajtu.. :) bez letecké ochrany se neobejde žádná obrněná divize.... bavím se o tom, že je na internetu milinon ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 ..to je paráda dát sem starou fotku Irácké tanky v poušti Kuvajtu.. :) bez letecké ochrany se neobejde žádná obrněná divize.... bavím se o tom, že je na internetu milinon videí a fotek z poslední doby zničené západní obrněné techniky papučářema ... myslím tím Kurdy (v případě Tureckých Leopard, M60 Sabra, bojová vozidla pěchoty Bradley), ISIL v případě Iráku (Iráckých M1A1 Abrams) SAE v případě Jmenu (tam tu jejich západní obrněnou techniku pro změnu mastí šíitští Húsíové)
tákže ... buďto zápaďáci dodávají do těchto zemí omrdanou techniku, nebo posádky a velení stojí za pikaču a nebo ta technika v reálném nasazení není tak OP jak se tady prezentuje... můžeš si vybrat... :)Skrýt celý příspěveksemtam: jen říkám, že na ty stávající Abramsy mohli připlácnout pár kusů reaktivního pancíře, jako nouzovou ochranu před PTŘS (myšleno konkrétně na strop věže). Pro jejich potřeby ...Zobrazit celý příspěvek
semtam:
jen říkám, že na ty stávající Abramsy mohli připlácnout pár kusů reaktivního pancíře, jako nouzovou ochranu před PTŘS (myšleno konkrétně na strop věže). Pro jejich potřeby mi přijde ruský T-90S lepší (provoz obou strojů)Skrýt celý příspěvekDivím se, že po tolika diskuzích T-90/Abrams se stále a nejen v diskuzi objevují amaterská data či spíše pohled na tuto problematiku. Fenri to shrnul stručně a výstižně. ...Zobrazit celý příspěvek
Divím se, že po tolika diskuzích T-90/Abrams se stále a nejen v diskuzi objevují amaterská data či spíše pohled na tuto problematiku.
Fenri to shrnul stručně a výstižně.
Jen doplnění, pro zamyšlení. Irák nebude jen tak vyřazovat Abramsy. Takovou zhýralost si nemůže dovolit. Hlavně ne poté, co si prošel válečnými zkušenostmi a musí si být vědom toho, že každý kus techniky se hodí. Irák nyní jen doplňuje stavy techniky vhodnějším typem. Rase ty Iráku "radíš" císařskou radu. Uvědom si, že T-90 je v poměru cena/výkon jeden z nejlepších tanků současnosti. Navíc má modernizační potenciál viz. T-90M či jinou individuální cestu. Trochu jsi přestřelil s jejich kreativitou. Vzhledem k tomu co nasazovali v průběhu války, jako třeba Cesny pro leteckou palebnou podporu svědčí o kreativitě. Nekupují známou T-90S, ale je to verze +/- blížící se T-90MS, takže nekupují nějakou známou sériovku.
T-90 se dá nadále modernizovat, vše se točí kolem peněz. Je jen otázka co nakoupit, aby to nebyli vyhozené peníze. Protože ne všechno co tlačí marketing se opravdu hodí pro použití v irácké armádě či kterékoliv jiné.Skrýt celý příspěvek...vidlák prostě potřebuje vidle... Spitfiry taky nebyly v Rusku moc oblíbené... @Gigicz - tuhle uralskou ocel ...Zobrazit celý příspěvek
...vidlák prostě potřebuje vidle... Spitfiry taky nebyly v Rusku moc oblíbené...
@Gigicz - tuhle uralskou ocel myslíš?
https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekNikdo nebrání Iráčanům si Abramsy oplácat reaktivním pancířem třeba od číňanů, rusů, ukrajinců, ČR, USA a podobně. Možností je kupa a mě spíš přijde, že Iráčané neumí myslet ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdo nebrání Iráčanům si Abramsy oplácat reaktivním pancířem třeba od číňanů, rusů, ukrajinců, ČR, USA a podobně. Možností je kupa a mě spíš přijde, že Iráčané neumí myslet kreativně. Zkrátka jen používají to co jim někdo jiný naservíruje. To i Turci se rozhodli nakoupit aktivní ochranu pro svoje Sabry a Leopardy od Ukrajinců. Iráčané mohli udělat to samé - neudělali. Příkláním se k tomu, že Iráčané zkrátka chtějí provozovat oba tanky souběžně - což je úplně v pohoděSkrýt celý příspěvek
rozmyslam co tento nakup ovpyvnilo viac slabiny/silne stranky T90 /Abramsov alebo skor cena a skutocnost ze USA ukoncilo technicku a servisnu podporu pre iracke abramsy.
rozmyslam co tento nakup ovpyvnilo viac slabiny/silne stranky T90 /Abramsov alebo skor cena a skutocnost ze USA ukoncilo technicku a servisnu podporu pre iracke abramsy.
Supreme: Není to vtip. Čína je jeden ze států, která nemíchá byznys a politiku. Samozřejmě, nerozporování politiky jedné Číny a nesraní se do Tibetu a čínských zemí znamená ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme:
Není to vtip. Čína je jeden ze států, která nemíchá byznys a politiku. Samozřejmě, nerozporování politiky jedné Číny a nesraní se do Tibetu a čínských zemí znamená mnohdy výraznou slevu a nebo velké investice. Ovšem, že by neprodali zájemci zbraně jen proto, že si pozval dalajlámu, to u nich nehrozí. Na to jsou příliš velcí obchodníci.
Také u nich nehrozí neplnění dohod z politických důvodů, to co udělala Francie Rusku s Mistraly by si Čína prostě z principu nedovolila.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...