Irák mění americké tanky Abrams za ruské T-90S

Nové T-90S irácké armády; větší foto / Print Screen YouTube

Irácká 35. obrněná brigáda 9. obrněné divize přechází od amerických tanků M1A1M Abrams k ruským T-90S. Zbylé Abramsy jsou převáděny k 34. obrněné brigádě (stejná divize), která je nyní jedinou iráckou brigádou používající tanky Abrams.

Doposud irácká armáda obdržela 39 ruských tanků T-90S/SK, které zamíří k 3. a 4. tankovému pluku 35. brigády. Celkově Irák v roce 2016 objednal 73 tanků T-90S/SK. Označení T-90S odkazuje na exportní verzi T-90 a T-90SK je velitelská verze T-90S.

 


 

První tanky T-90S Irák převzal v únoru 2018, kdy se také objevilo video z nakládky T-90S v přístavu Ust-Luga (oblast Leningradu). Začátkem února dále ruský velvyslanec v Iráku Maxim Maximov oznámil, že první dávka 48 kusů tanků T-90S bude „brzy doručena do Iráku.“ Přímo v Iráku již působí ruští odborníci, kteří cvičí posádky a techniky na nové tanky.
 

Na celé věcí je samozřejmě nejzajímavější odklon Iráku od tanků Abrams k ruským T-90. Irák celkově převzal 152 amerických tanků M1A1 Abrams. Washington dodal mezi roky 2010 a 2011 irácké armádě 140 tanků M1A1M (vylepšená verze M1A1) za 2,16 miliardy dolarů. V roce 2013 bylo do Iráku dodáno šest tanků M1A1M a v únoru 2015 dalších šest M1A1 k doplnění bojových ztrát. Kromě toho Bagdád získal mimo jiné osm odtahových vozidel M88A2.
 

Všechny irácké M1A1M byly začleněny do čtyř pluků 9. obrněné divize – 1. a 2. tankový pluk v 34. brigádě a 3. a 4. tankový pluk ve 35. brigádě. V jednom pluku irácké armády se nachází 35 tanků. Velení pluku využívá dva velitelské tanky. Každý ze tří praporů pluků (3×11 tanků) má tři čety po třech tancích plus dva velitelské tanky.

 

Podle ruského blogu BMPD se v médiích v minulých letech objevovaly informace o velkých ztrátách tanků Abrams irácké armády. Již v lednu 2015 časopis Jane's Weekly of Defense informoval o 28 tancích Abrams, které byly vyřazeny nebo zničeny Islámským státem (IS).

 

Irácké novin Al Ghad Press zase uvedly (leden 2018), že během bojů proti IS v Mosulu bylo vyřazeno z boje 60 tanků Abrams. Není však jasné, zda jde jen o poškozené tanky nebo neopravitelné tanky.

 

Na satelitním obrázku (viz níže) základny irácké 9. obrněné divize na základně Tádží z února letošního roku pak lze vidět 80 tanků Abrams, z nichž mnohé jsou zjevně poškozené nebo částečně rozmontované.
 

Co vlastně znamená zničená vojenská technika? Jde jednoduše o stav, kdy techniku není možné (finančně, technicky) opravit. Opravit techniku nelze například kvůli fatálnímu poškození nebo jednoduše proto, že provozovatel nemá potřebné technické a servisní zázemí. Stejně poškozené tanky v jedné armádě tak mohou být vyřazeny jako bojové ztráty, zatímco v druhé bez problémů opraveny.
 

Například Američané někdy opravují poškozenou vojenskou techniku i když by bylo mnohem jednodušší (z finančního hlediska) ji vyřadit a nakoupit novou – ve statistikách ale poškozená a opravená technika vypadá mnohem lépe, než zničená a vyřazená technika.
 

Noviny Al Ghad rovněž uvedly, že americká společnost General Dynamics od konce roku 2017 ukončila technickou a servisní podporu flotily iráckých tanků M1A1M Abrams. Důvodem mělo být porušení smluvní dohody z irácké strany, která poskytla tanky Abrams šíitským milicím podporovaných Íránem. Tyto skupiny pak použily Abramsy například v bojích s kurdskými jednotkami v severním Iráku.

 

„Zjistili jsme případy, kdy americká technika, včetně tanků M1 Abrams, se dostaly do rukou PMF [Lidové mobilizační síly - pozn. red. ],“ uvedl Eric Pahon, mluvčí amerického ministerstva obrany 8. února 2018.  „I nadále zdůrazňujeme vládě Iráku, stejně jako všem spojencům a partnerům, jejich povinnost udržovat americkou techniku pod kontrolou koncového uživatele.“
 

V květnu letošního roku Pentagon uvedl, že všechny Abramsy se vrátily pod kontrolu irácké armády.

 

Satelitní snímek základny Tádží, kde lze zahlédnout poškozené Abramsy; větší foto / twitter.com,JeremyBinnie 

 

Oficiální důvody přezbrojení z tanků Abrams na tanky T-90S irácká strana neuvedla. Důvodem jistě nebude větší bezpečnost, protože 70 t těžký Abrams jednoduše poskytuje lepší balistickou ochranu než 48 těžký T-90S, který je sice vybaven reaktivním pancířem Relikt-5 proti protitankovým řízeným střelám, ale ten pokrývá jen 50 % čela tanku a nechrání proti podkaliberní průbojné tankové munici. Fyziku nelze obejít a 22 tun musí někde jednoduše chybět. 

 

Pravděpodobně jde tedy o kombinaci logistických problémů a politiky (viz výše). Z logistického hlediska je pro iráckou armádu snadnější provozovat jednodušší a lehčí tanky T-90S. Tanky T-90S mají navíc konstrukční základ v tancích T-72, které jsou iráckým vojákům, technikům i průmyslu velmi dobře známé. Ve výsledku tak irácká 35. obrněná brigáda s tanky T-90S může mít jednodušše výrazně vyšší bojovou hodnotu než s tanky Abrams.

 

Na druhou stranu rychlé tanky T-90S s dieselovými motory mohou být pro operace v rozlehlém iráckém pouštním prostředí výhodnější, než těžké a na palivo náročné Abramsy s plynovými turbínami. Abramsy byly vyvinuty především pro zadržovací boj s ruskými tanky na evropském bojišti, ale irácká armáda bude nasazovat tanky především pro podporu pěchoty v boji proti nepřátelské pěchotě a lehké obrněné technice.

 

Z politického hlediska pak Američané Iráčanům mluví do toho, jak, kde a proti komu mohou používat americkou vojenskou techniku – v tomto jsou Rusové benevolentnější, zejména ve využívání jejich techniky silami napojenými na Írán.

 

Ostatně květnové irácké volby vyhrála politická strana šíitského duchovního Muktada Sadra – vůdce Mahdího armády, která do roku 2009 vedla ozbrojený odpor proti americké okupaci Iráku. Skupina kolem Sadra sice vyhrála irácké parlamentní volby, ale musí sestavit koalici. Sadr sám nekandidoval, premiérem se tedy stát nemůže; ocitl se ale v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo do premiérského křesla usedne. Sadr má úzké vztahy s Íránem, ale na druhou stranu se také setkal se saúdskoarabským králem Mohamed bin Salmánem.

 

Ale i před volbami iracký premiér Haider Abadi udržoval těsné spojení s Íránem. Byla to také Abadiho vláda, která podepsala s Moskvou dohodu o nákupu tanků T-90, ale také bitevních vrtulníků Mi-28NE, bitevních letounů Su-25 nebo systémů protivzdušné obrany Pancir-S. Abadiho vláda koupila pokročilé zbraně také z Číny, České republiky a Jižní Koreje  – tedy od zemí, které s prodejem zbraní nevnucují zákazníkovi svou zahraniční politiku.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kam směřují události v Sýrii?

Svět současnosti funguje na principu „předcházení-předejití“, čili je snahou souběžně přijímat ...

Islámský stát se v Iráku vrací jako povstalecké hnutí

Po svém teritoriálním zhroucení na konci roku 2017 se Islámský stát (IS) na severu Iráku etabloval ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Bojové vozidlo pěchoty BMP-3 s 57mm automatickým kanónem

Ruská společnost Uralvagonzavod (UVZ) nedávno uveřejnila video s průzkumnou variantou bojového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • givicz
    11:27 13.06.2018

    Tady je ještě video z místa, kde byla pořízena výše uvedená fotografie .. překlad arabského textu pod videem 35. brigáda 9. obrněné divize je vybavena ruským ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady je ještě video z místa, kde byla pořízena výše uvedená fotografie .. překlad arabského textu pod videem

    35. brigáda 9. obrněné divize je vybavena ruským tankem
    https://www.youtube.com/watch?...

    tady je video z nakládky nových T90S z přístavu Usť-Luga v Leningradské oblasti pro odeslání do Iráku
    https://bmpd.livejournal.com/3... Skrýt celý příspěvek

  • El Duderino
    11:26 13.06.2018

    givicz Jasne, prave iracania su ti, ktori este nevideli horiet Ural . . . to bude ta prava pricina

    givicz Jasne, prave iracania su ti, ktori este nevideli horiet Ural . . . to bude ta prava pricina

  • Inflex
    11:11 13.06.2018

    Zdá se, že skutečnost je o něco prozaičtější. Iráčani reorganizují 34. a 35. brigádu 9. obrněné divize. Původně byly obě vyzbrojeny směsí M1 a T-72, po reorganizaci by měla 34. ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdá se, že skutečnost je o něco prozaičtější.
    Iráčani reorganizují 34. a 35. brigádu 9. obrněné divize. Původně byly obě vyzbrojeny směsí M1 a T-72, po reorganizaci by měla 34. brigáda mít pouze Abramsy a 35. čistě T-90.
    Abramsů se tedy nikdo nezbavuje, jen nekupuje nové. Taková diverzifikace je vzhledem k politické realitě blízkého východu asi rozumná.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    11:06 13.06.2018

    Iráčané mají zkušenosti z reálného bojiště s tanky M1A1 Abrams , vidí jak ve vedlejší Sýrii hoří jako svíce Turecké tanky Leopard, M60 Sabra, bojová vozidla pěchoty Bradley, vidí ...Zobrazit celý příspěvek

    Iráčané mají zkušenosti z reálného bojiště s tanky M1A1 Abrams , vidí jak ve vedlejší Sýrii hoří jako svíce Turecké tanky Leopard, M60 Sabra, bojová vozidla pěchoty Bradley, vidí jak Saudské Arábii hoří v Jemenu západní technika ... tak se hold prostě rozhodli nakoupit Uralskou ocel no... :)Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    10:53 13.06.2018

    Superme

    Prečo? Ak kupujú za vlastné nemá Čína dôvod vnucovať aj politiku. Iné je aj in to dáva na úver ktorý sama garantuje či investuje do infraštruktúry ako v Afrike.

    Superme

    Prečo? Ak kupujú za vlastné nemá Čína dôvod vnucovať aj politiku. Iné je aj in to dáva na úver ktorý sama garantuje či investuje do infraštruktúry ako v Afrike.

  • Superme
    10:26 13.06.2018

    "Abadiho vláda koupila pokročilé zbraně také z Číny, České republiky a Jižní Koreje – tedy od zemí, které s prodejem zbraní nevnucují zákazníkovi svou zahraniční politiku." - s ...Zobrazit celý příspěvek

    "Abadiho vláda koupila pokročilé zbraně také z Číny, České republiky a Jižní Koreje – tedy od zemí, které s prodejem zbraní nevnucují zákazníkovi svou zahraniční politiku." - s tou Čínou je to snad vtip, ne?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:04 13.06.2018

    Iráčani vyřazují Ambramsy (já vím, starší a vykastrované verze) a my jezdíme pořád v T-72. Nová doba... K článku: nižší hmotnost nemusí nutně znamenat nižší úroveň ochrany. ...Zobrazit celý příspěvek

    Iráčani vyřazují Ambramsy (já vím, starší a vykastrované verze) a my jezdíme pořád v T-72. Nová doba...

    K článku: nižší hmotnost nemusí nutně znamenat nižší úroveň ochrany. Záleží jak velký prostor je chráněn. A Abrams je stodola, kde jen vnitřní prostor věže nebude o mnoho menší, než celý vnitřní prostor T-90 (myslím část, kde je posádka, samozřejmě).

    Chyba ve článku: Irák má M1A1, který váží 57t, nikoli 70t, jak se píše v článku. Navíc mají verzi bez vrstev ochuzeného uranu v čelním pancíři, takže je možná ještě lehčí. Takže nechybí 22t, ale jen nějakých 7-9 tun. Což s mnohem menším chráněným prostorem hovoří spíše ve prospěch T-90.

    PavolR - tanky se většinou nepohybují na závodním okruhu či dálnici.
    T-90M má koně/tuna zhruba jako M1A2. Rychlosti se uvádějí od 60 do 75 km/h (fakt jsou v tom rozpory, projeďte si různé zdroje).
    Nicméně pro tank je maximálka na silnici irelavantní číslo. M1A2 má uváděnou maximálku v terénu 40 km/h. T-90M na tom hůř nebude, spíš i lépe.
    A mobilita je dána i dojezdem. M1A2 na 1900l paliva ujede něco přes 400 km. T-90 na 1400l ujede 550 km. Velký rozdíl v zásobování.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
    09:14 13.06.2018

    Mám dotaz: Koupil Irák i nějaké jiné zbraně z Čr,než L-159?

    Mám dotaz: Koupil Irák i nějaké jiné zbraně z Čr,než L-159?

  • lorgarius
    09:08 13.06.2018

    apache ved im ich nedali, ale vyhodne predali. aj ked asi mali ratat s rizikom ze po desatrociach utlaku sa k moci demokraticky dostanu pocetnejsi siti a nadviazu spolupracu s ...Zobrazit celý příspěvek

    apache ved im ich nedali, ale vyhodne predali. aj ked asi mali ratat s rizikom ze po desatrociach utlaku sa k moci demokraticky dostanu pocetnejsi siti a nadviazu spolupracu s americko/izraelsko/saudskym protivnikom Iranom a teda, ze iranci budu moct preskumat americanmi dodane zbrane.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    08:53 13.06.2018

    cernakus: autor ma pravdu a pokrytie K-5 z prednej polosfery je len cca 50%.. takze strela ma 50% sancu zasiahnut oblast ktora K-5 chranena nie je...

    cernakus: autor ma pravdu a pokrytie K-5 z prednej polosfery je len cca 50%.. takze strela ma 50% sancu zasiahnut oblast ktora K-5 chranena nie je...

  • cernakus
    08:50 13.06.2018

    Klasika armádních novin. Do poloviny faktický článek, a druhá polovina politická agitka. Je tam pár nepřesností. Relikt-5 není, je Kontakt-5 a z něj evolučně vychází ...Zobrazit celý příspěvek

    Klasika armádních novin. Do poloviny faktický článek, a druhá polovina politická agitka.

    Je tam pár nepřesností. Relikt-5 není, je Kontakt-5 a z něj evolučně vychází Relikt.
    Relikt nekryje jen čelo, ale vež a korbu z přední polosféry (předek, boky a vrch) tak, aby kryl prostor osádky. Zadek T-90 je kryt maximálně rošty.
    Relikt je samozřejmě účinný i proti podkaliberním střelám. Ale hlavně je účinný proti PTŘS a to dost.
    Praxe ukázala, že Irák se nemusí vypořádávat s nejvýkonnějšími podkaliberními střelami nejvýkonnějších kanónů Západu, ale se saturací bojiště moderními PTŘS západní a východní provenience. A proti těmto střelám je aktivní ochrana T-90 daleko před pasivní ochranou o 22 tun těžšího Abramse.

    A to je hlavní (a prakticky jediný relevantní) důvod výměny hlavního MBT Irácké armády.

    PavolIR:
    Ano, jde o rychlost v terénu a agilitu. T-90S má jeden z nejvyšších výkonů na tunu a spolu s nízkou hmotností nejvyšší zrychlení 0-32km/h. Také předimenzované odpružení si může hodně dovolit.
    Ostatně fakt, že se agilitou nemohou těžké tanky Západu rovnat lehkým T-72/T-90 hraje velkou roli v tom, proč se tyto státy neúčastní tankového biatlonu a proč Západní vlastní verze této "soutěže", se spíše než sportovním závodům podobá běžným cvičením.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    08:31 13.06.2018

    Američané neměli Abramsy těm mamlasům vůbec dávat.

    Američané neměli Abramsy těm mamlasům vůbec dávat.

  • PavolR
    08:00 13.06.2018

    Dve poznámky: 1.- Sadr je jediný spomedzi šítskych lídrov, ktorý nie je zástancom vmiešavania sa Iránu do záležitostí Iraku (aspoň tak ako zasahovania USA). 2.- Čo tá formulácia ...Zobrazit celý příspěvek

    Dve poznámky:
    1.- Sadr je jediný spomedzi šítskych lídrov, ktorý nie je zástancom vmiešavania sa Iránu do záležitostí Iraku (aspoň tak ako zasahovania USA).
    2.- Čo tá formulácia "rýchle T-90"? Nie sú s max. rýchlosťou 65 km/h jedny z dnešných najpomalejších? ;-p Vzhľadom na hmotnosť môžu byť nanajvýš agilnejšie v niektorých terénoch.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 8