Gray Wolf – Americká odpověď na ruské systémy S-400

Stíhačka F-16 odhazuje klouzavou pumu AGM-154 Joint Stand-off Weapon (JSOW); ilustrační foto, větší foto / Public Domain 

Firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman na popud amerického letectva (US Air Force) začnou v rámci utajovaného programu Gray Wolf vyvíjet střely s plochou dráhou letu schopné uplatňovat taktiku rojení (swarming). Obě firmy budou také vyvíjet nové výrobní postupy, které mají dramatickým způsobem snížit výrobní náklady a urychlit výrobu zbraní.

Rojení (swarming) je bouřlivě rozvíjející se vojenská taktika. Cílem rojení je překonat nebo zahltit obrané systémy protivníka a zničit chráněný cíl. Ač vojenskou taktiku rojení již využíval Alexandr Veliký, v moderním pojetí se rojení chápe jako koordinovaná spolupráce bojových dronů.

 

 

Ve studii Swarming and the Future of Conflictthink-ranku RAND Corporation (Research ANd Development) z roku 2010 se rojení popisuje jako:”Zdánlivě beztvárný, ale záměrně uspořádaný, koordinovaný, strategický způsob, jak udeřit ze všech stran a to prostřednictvím dlouhodobé, rytmické vojenské síly a/nebo palby. Funguje nejlépe – možná jenom takovým způsobem – jestliže je navržena (taktika rojení - pozn. red.) kolem mnohočetných, malých, rozptýlených a propojených jednotek.”

 

V roce 2014 Pentagon spustil tzv. Třetí kompenzační strategii TOS  (Third Offset Strategy). Cílem TOS je vyrovnat se s posilováním potenciálních soupeřů, jako jsou Rusko nebo Čína a posílit americký technologický, strategický a operační náskok.

 

Jedním z úkolů TOS je boj proti prostředkům odepírající přístup do chráněného prostoru A2/AD (Anti-access and area denial) – jde zejména o nejrůznější systémy pozemní protivzdušné obrany (PVO), jako je například velmi dobře známý ruský komplet PVO S-400 Triumf.
 

Princip útoku roje proti S-400, nebo dalším prostředkům PVO, je jednoduše vyslat do oblasti velké množství (desítky nebo stovky kusů) dronů, nebo chytrých zbraní, které mohou létat ve formaci, neustále komunikovat mezi sebou, koordinovat svůj postup podle aktuální situace, rozdělovat si úkoly a zvolit nejlepší vzorec útoku.

 

Drony musí být velmi levné a postradatelné, takže nebude vadit jejich zničení prostředky PVO protivníka – ba i naopak, pokud nepřítel vyplýtvá drahou a nedostatkovou munici proti dronům, nemůže je použít proti pilotovaným letadlům.

 

Celý systém S-400 může mít pod jedním centrálním velením maximálně osm palebných komplexů (chceme-li baterií), každý komplex může mít maximálně 12 odpalovacích vozidel a dokáže postřelovat maximálně deset cílů, na které lze navádět maximálně 20 raket, takže teoretický limit celého systému S-400 je 80 cílů a 160 raket. Střelecký radiolokátor S-400 jednoho palebného komplexu (baterie) tedy dokáže navádět v jeden okamžik maximálně deset střel, ale “jen” v omezeném úhlu azimutu

 

Teoreticky tak velký počet bojových dronů útočících z více stran dokáže S-400 překonat. Samozřejmě nepočítáme s tím, že jednotlivé části S-400 (místa velení a řízení, radiolokátory) mohou být chráněný prostředky PVO krátkého dosahu, jako je například Pancir-S1, což celou věc komplikuje.

 

V každém případě této teorii silně (dle vyčleněného rozpočtu) věří americké letectvo, které zaúkolovalo firmy Lockheed Martin a Northtop Grumman vývojem “rojících” se střel s plochou drahou letu. Program nese jméno Gray Wolf a každá firma dostala na výzkumné a vývojové práce prozatím 110 milionů dolarů.
 

Každá se čtyř fází “spirálového” vývoje programu Gray Wolf potrvá 18 měsíců a první skončí v roce 2019. Na konci každé fáze dojde k posouzení pokroku a rozhodne se o možných změnách v koncepci. Všechny čtyři vývojové fáze skončí v roce 2024. Poté letectvo rozhodne o případném zavedení střel Gray Wolf do výzbroje.

 

Střely Gray Wolf budou během vývoje testovány na stíhačkách F-16, ale cílem je vytvořit zbraně nasaditelné na stíhačkách F-35, F-15E, F/A-18 i bombardérech  B-1, B-2 a B-52.

 

Technických podrobností o programu je málo. Mělo by jít o modulární stealth střely s plochou dráhou letu, které půjde vybavit různým užitečným nákladem – bojovou hlavicí, prostředky radioelektronického boje, mikrovlnným dělem, senzory, klamné cíle atd. Modularita umožní také snadnější modernizaci a úpravu střel (nová avionika, elektronika, více paliva, účinnější motor, atd.).

 

Test AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile), která vychází ze střely JASSM.

 

Cílem programu Gray Wolf je navrhnout velmi levnou střelu s velmi krátkou dobou výroby, a to i pří nízkosériové výrobě. V případě potřeby tak půjde střely vyrábět velmi rychle v obrovských množstvích. Jde o zajímavý koncept ekonomického boje. Americké letectvo může mít ve výzbroji jen málo samotných zbraní, ale zároveň budou k dispozici chráněná výrobní zařízení, která mohou v případě potřeby okamžitě spustit velkosériovou výrobu.

 

Protivník tak bude nucen reagovat nejen na samotné zbraně zavedené ve výzbroji, ale i na výrobní možnosti amerického letectva. Cílem programu Gray Wolf jednoduše je, aby protivník ekonomicky krvácel na vývoji protiopatření.

 

Lockheed Martin může jako základ střel Gray Wolf použít střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. Jedna střela JASSM však stojí milion dolarů a Lockheed Martin se snaží cenu stlačit na 800 000 dolarů. Problémem tedy nebude samotná technika, ale spíše levná výroba střel Gray Wolf.

 

Myšlenka programu Gray Wolf je podobná jako programu Gremlins americké vojenské výzkumné agentury DARPA. Zatímco Gremlin je čistě výzkumný program, zdá se, že americké letectvo má v plánu dotáhnout celý koncept do operačního použití. Není zatím jasné, zda existuje nějaká přímá technická spojitost mezi oběma programy.

 

Podobné cíle má i program LCASDS (Low-Cost Attritable Strike Unmanned Aerial System Demonstration) jen s tím rozdílem, že se LCASDS soustředí na vývoj levných “rojících” se bezpilotních letadel, nikoliv střel.  Klíčovým prvkem programu LCASDS je rovněž vývoj inovativních výrobních postupů s cílem urychlit a zlevnit výrobu zbraní.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

MQ-25 Stingray: Bezpilotní tanker od General Atomics?

Americká firma General Atomics (GA) před dvěma týdny představila vizualizaci bezpilotního tankeru ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Vojenské využití družicového polohového systému GLONASS

Globální družicové polohové systémy vzešly ze závodů ve zbrojení mezi Sovětským svazem a Spojenými ...

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Grull
    12:19 02.01.2018

    Vždy, když čtu o roji malých dronů, kteří zlikvidují celou ruskou PVO, si říkám, jak jsou na tom asi rusové s lasery. :-)

    Nevíte někdo něco o tom, jestli na něčem pracují?

    Vždy, když čtu o roji malých dronů, kteří zlikvidují celou ruskou PVO, si říkám, jak jsou na tom asi rusové s lasery. :-)

    Nevíte někdo něco o tom, jestli na něčem pracují?

  • Sanyo
    12:11 02.01.2018

    Tak nějak si říkám, že tyhle fíčuroviny povedou maximálně k návratu klasické konstrukce typu protileteckého granátu vystřelovaného z kanonu s kadencí třeba gatlingu. Jak jinak se ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak nějak si říkám, že tyhle fíčuroviny povedou maximálně k návratu klasické konstrukce typu protileteckého granátu vystřelovaného z kanonu s kadencí třeba gatlingu. Jak jinak se ubránit roji dronů než mrakem šrapnelů a zároveň aby vás to ekonomicky nepoložilo.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    11:59 02.01.2018

    palo satko: Jenže vyrobit dron, který kupujete pod stromeček, je jedna věc. A vyrobit dron, který má dostatečný dolet, dostup, výdrž, nosnost, je osazený kvalitními senzory a který ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko: Jenže vyrobit dron, který kupujete pod stromeček, je jedna věc. A vyrobit dron, který má dostatečný dolet, dostup, výdrž, nosnost, je osazený kvalitními senzory a který je odolný vůči rušení a udělat k tomu sw pro "řízení rojení" je věc druhá. Ale co já vím, třeba jste dostal pod stromeček Predatora.Skrýt celý příspěvek

  • jadernazima
    11:42 02.01.2018

    JSOW je klouzavá puma s dosahem ~ 100 km, ne střela s pl. dráhou letu.

    JSOW je klouzavá puma s dosahem ~ 100 km, ne střela s pl. dráhou letu.

  • UnionPacific
    11:33 02.01.2018

    Podobne ako aj Gremlin aj tento system ma jeden zasadny problem.Cinania aj zauralci tiez dokazu vyvinut podobne systemy .dostatocne lacne a zahltit nimi Thaady aj Patrioty.Ak ...Zobrazit celý příspěvek

    Podobne ako aj Gremlin aj tento system ma jeden zasadny problem.Cinania aj zauralci tiez dokazu vyvinut podobne systemy .dostatocne lacne a zahltit nimi Thaady aj Patrioty.Ak chceme znicit zauralcov,je treba sa sa sustredit na vyvoj high tech systemov ktore nikdy nedokazu vyvinut.Kvantove radary,motory s menitelnym obtok. pomerom,ai drony a pod.Skrýt celý příspěvek

  • Sholva
    10:58 02.01.2018

    Mhm. Zajímavé, leč tak nějak to zavání klasickým USA schématem - bude to super, bude to hyper, bude to cool, nebude to drahé, uspoříme, fakt, jen to chce nasypat hooooooodně peněz. ...Zobrazit celý příspěvek

    Mhm. Zajímavé, leč tak nějak to zavání klasickým USA schématem - bude to super, bude to hyper, bude to cool, nebude to drahé, uspoříme, fakt, jen to chce nasypat hooooooodně peněz. A přisypávat. A pak to jako neefektivní zahodímet...

    Ale fandím jim, třeba se podaří to dotáhnout až do výzbroje :)Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    10:57 02.01.2018

    Pri tomto druhu vyzbroje si myslim, ze Rusi budu mat menej problemov s americkou schopnostou hromadnej vyroby, nez Americania s cinskou schopnostou hromadnej vyroby. Kontrolna ...Zobrazit celý příspěvek

    Pri tomto druhu vyzbroje si myslim, ze Rusi budu mat menej problemov s americkou schopnostou hromadnej vyroby, nez Americania s cinskou schopnostou hromadnej vyroby. Kontrolna otazka soudruzi: kolki z vas si kupili americky a kolki cinsky dron k Vianociam?Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    10:56 02.01.2018

    Systém S-400 je plne bojaschopný. Kedy bude bojaschopný Gray Wolf? O 10-15-20 rokov?

    Systém S-400 je plne bojaschopný. Kedy bude bojaschopný Gray Wolf? O 10-15-20 rokov?

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4