Gray Wolf – Americká odpověď na ruské systémy S-400
- 1. 1. 2018
- 68 komentářů
- Jan Grohmann
Firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman na popud amerického letectva (US Air Force) začnou v rámci utajovaného programu Gray Wolf vyvíjet střely s plochou dráhou letu schopné uplatňovat taktiku rojení (swarming). Obě firmy budou také vyvíjet nové výrobní postupy, které mají dramatickým způsobem snížit výrobní náklady a urychlit výrobu zbraní.
Rojení (swarming) je bouřlivě rozvíjející se vojenská taktika. Cílem rojení je překonat nebo zahltit obrané systémy protivníka a zničit chráněný cíl. Ač vojenskou taktiku rojení již využíval Alexandr Veliký, v moderním pojetí se rojení chápe jako koordinovaná spolupráce bojových dronů.
Ve studii Swarming and the Future of Conflictthink-ranku RAND Corporation (Research ANd Development) z roku 2010 se rojení popisuje jako:”Zdánlivě beztvárný, ale záměrně uspořádaný, koordinovaný, strategický způsob, jak udeřit ze všech stran a to prostřednictvím dlouhodobé, rytmické vojenské síly a/nebo palby. Funguje nejlépe – možná jenom takovým způsobem – jestliže je navržena (taktika rojení - pozn. red.) kolem mnohočetných, malých, rozptýlených a propojených jednotek.”
V roce 2014 Pentagon spustil tzv. Třetí kompenzační strategii TOS (Third Offset Strategy). Cílem TOS je vyrovnat se s posilováním potenciálních soupeřů, jako jsou Rusko nebo Čína a posílit americký technologický, strategický a operační náskok.
Jedním z úkolů TOS je boj proti prostředkům odepírající přístup do chráněného prostoru A2/AD (Anti-access and area denial) – jde zejména o nejrůznější systémy pozemní protivzdušné obrany (PVO), jako je například velmi dobře známý ruský komplet PVO S-400 Triumf.
Princip útoku roje proti S-400, nebo dalším prostředkům PVO, je jednoduše vyslat do oblasti velké množství (desítky nebo stovky kusů) dronů, nebo chytrých zbraní, které mohou létat ve formaci, neustále komunikovat mezi sebou, koordinovat svůj postup podle aktuální situace, rozdělovat si úkoly a zvolit nejlepší vzorec útoku.
Drony musí být velmi levné a postradatelné, takže nebude vadit jejich zničení prostředky PVO protivníka – ba i naopak, pokud nepřítel vyplýtvá drahou a nedostatkovou munici proti dronům, nemůže je použít proti pilotovaným letadlům.
Celý systém S-400 může mít pod jedním centrálním velením maximálně osm palebných komplexů (chceme-li baterií), každý komplex může mít maximálně 12 odpalovacích vozidel a dokáže postřelovat maximálně deset cílů, na které lze navádět maximálně 20 raket, takže teoretický limit celého systému S-400 je 80 cílů a 160 raket. Střelecký radiolokátor S-400 jednoho palebného komplexu (baterie) tedy dokáže navádět v jeden okamžik maximálně deset střel, ale “jen” v omezeném úhlu azimutu
Teoreticky tak velký počet bojových dronů útočících z více stran dokáže S-400 překonat. Samozřejmě nepočítáme s tím, že jednotlivé části S-400 (místa velení a řízení, radiolokátory) mohou být chráněný prostředky PVO krátkého dosahu, jako je například Pancir-S1, což celou věc komplikuje.
V každém případě této teorii silně (dle vyčleněného rozpočtu) věří americké letectvo, které zaúkolovalo firmy Lockheed Martin a Northtop Grumman vývojem “rojících” se střel s plochou drahou letu. Program nese jméno Gray Wolf a každá firma dostala na výzkumné a vývojové práce prozatím 110 milionů dolarů.
Každá se čtyř fází “spirálového” vývoje programu Gray Wolf potrvá 18 měsíců a první skončí v roce 2019. Na konci každé fáze dojde k posouzení pokroku a rozhodne se o možných změnách v koncepci. Všechny čtyři vývojové fáze skončí v roce 2024. Poté letectvo rozhodne o případném zavedení střel Gray Wolf do výzbroje.
Střely Gray Wolf budou během vývoje testovány na stíhačkách F-16, ale cílem je vytvořit zbraně nasaditelné na stíhačkách F-35, F-15E, F/A-18 i bombardérech B-1, B-2 a B-52.
Technických podrobností o programu je málo. Mělo by jít o modulární stealth střely s plochou dráhou letu, které půjde vybavit různým užitečným nákladem – bojovou hlavicí, prostředky radioelektronického boje, mikrovlnným dělem, senzory, klamné cíle atd. Modularita umožní také snadnější modernizaci a úpravu střel (nová avionika, elektronika, více paliva, účinnější motor, atd.).
Test AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile), která vychází ze střely JASSM.
Cílem programu Gray Wolf je navrhnout velmi levnou střelu s velmi krátkou dobou výroby, a to i pří nízkosériové výrobě. V případě potřeby tak půjde střely vyrábět velmi rychle v obrovských množstvích. Jde o zajímavý koncept ekonomického boje. Americké letectvo může mít ve výzbroji jen málo samotných zbraní, ale zároveň budou k dispozici chráněná výrobní zařízení, která mohou v případě potřeby okamžitě spustit velkosériovou výrobu.
Protivník tak bude nucen reagovat nejen na samotné zbraně zavedené ve výzbroji, ale i na výrobní možnosti amerického letectva. Cílem programu Gray Wolf jednoduše je, aby protivník ekonomicky krvácel na vývoji protiopatření.
Lockheed Martin může jako základ střel Gray Wolf použít střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. Jedna střela JASSM však stojí milion dolarů a Lockheed Martin se snaží cenu stlačit na 800 000 dolarů. Problémem tedy nebude samotná technika, ale spíše levná výroba střel Gray Wolf.
Myšlenka programu Gray Wolf je podobná jako programu Gremlins americké vojenské výzkumné agentury DARPA. Zatímco Gremlin je čistě výzkumný program, zdá se, že americké letectvo má v plánu dotáhnout celý koncept do operačního použití. Není zatím jasné, zda existuje nějaká přímá technická spojitost mezi oběma programy.
Podobné cíle má i program LCASDS (Low-Cost Attritable Strike Unmanned Aerial System Demonstration) jen s tím rozdílem, že se LCASDS soustředí na vývoj levných “rojících” se bezpilotních letadel, nikoliv střel. Klíčovým prvkem programu LCASDS je rovněž vývoj inovativních výrobních postupů s cílem urychlit a zlevnit výrobu zbraní.
Zdroj: The Drive
Související články
MQ-25 Stingray: Bezpilotní tanker od General Atomics?
Americká firma General Atomics (GA) před dvěma týdny představila vizualizaci bezpilotního tankeru ...
- 26.10.2017
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...
- 16.11.2017
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Vojenské využití družicového polohového systému GLONASS
Globální družicové polohové systémy vzešly ze závodů ve zbrojení mezi Sovětským svazem a Spojenými ...
- 28.11.2017
- 18 komentářů
- Jan Buchar
Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů
Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...
- 29.12.2017
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
astor - Já fakt nechápu myšlení lidí jako jsi ty. A je jedno, zda se jedná o jednu nebo druhou stranu. Američané vyvíjejí speciální zbraň, která by měla být schopna zničit i ty ...Zobrazit celý příspěvek
astor - Já fakt nechápu myšlení lidí jako jsi ty. A je jedno, zda se jedná o jednu nebo druhou stranu.
Američané vyvíjejí speciální zbraň, která by měla být schopna zničit i ty nejpokročilejší systémi protiletecké obrany. Uvědomují si, že systémy S-400 jsou nejkvalitnějšími protivzdušnými systémy mimo USA. Je naprosto logické, že vymýšlí jak tento systém překonat.
Jedni tvrdí, že každá vojenská akce, každý nový projekt Američanů dokazuje jejich přípravu na válku proti Rusku. Druzí zase tvrdí, že každé ruské cvičení na jejich hranicích dokazuje Ruskou přípravu na napadění NATO. Obě strany jsou ale jen zblblé propagandou té či oné strany.Skrýt celý příspěvek@astor To je dukaz jak noha :D 1) Rusko neni jediny (planovany) uzivatel S-400, takze proc utok NATO zrovna na Rusko? 2) Kazda obrana technologie muze poslouzit k utocnym ...Zobrazit celý příspěvek
@astor
To je dukaz jak noha :D
1) Rusko neni jediny (planovany) uzivatel S-400, takze proc utok NATO zrovna na Rusko?
2) Kazda obrana technologie muze poslouzit k utocnym ukolum. Treba kdyby Rusko rozlozilo baterie S-400 kolem pobaltskych statu a zacalo s utokem vyrazne by zkomplikovalo NATO moznost presouvat letecky posily, provadet leteckou podporu atd. => klasicky priklad nasazeni "obranne zbrane" k utoku. Ostatne Izraelsti piloti z prvnich dni Yom Kippurske valky by mohli vypravet.
3) S-400 neni jen protiletadlovy ale i protiraketovy destnik. Bylo to prave Rusko ktere velice hlasite protestovalo proti jakemukoliv rozsirovani protiraketoveho stitu budovaneho USA. Argumentovalo mimojine tim, ze to prevazuje rovnovahu na stranu zapadu a snizuje hodnotu Ruskeho jaderneho arzenalu (jeho odstrasujiciho potencialu). Pricemz platilo, plati i platit bude, ze zadny stat na svete nesvede vybudovat destnik ktery by jej ochranil proti Ruskym jadernym kapacitam, zadny... cely ten humbuk byl tedy dost lichy. A navic, Rusko taky rozviji sve protiraketove schopnosti a rozmistnuje je na strategickych mistech (kolem Moskvy atd.). Tak jak Rusko vyviji stale nove nosice jadernych zbrani, prekonavajici "obranny destnik" zapadu a argumentujic protiraketovym destnikem zapadu, tak i zapad pracuje na schopnostech, v tomhle pripade konvencnich, prekonavajicich Rusky destnik.
Secteno podtrzeno, lze uvazovat jinak, nebo dokonce prave jinak.Skrýt celý příspěvekPro mě je vývoj podobných technologií důkazem, že se USA, případně NATO, připravuje na útok proti Rusku. Je-li S-400 interceptor sloužící k odražení vzdušné agrese a výše popsaná ...Zobrazit celý příspěvek
Pro mě je vývoj podobných technologií důkazem, že se USA, případně NATO, připravuje na útok proti Rusku. Je-li S-400 interceptor sloužící k odražení vzdušné agrese a výše popsaná technologie slouží k.jejímu překonání, nelze uvažovat jinak.Skrýt celý příspěvek
Sfázované externí zářiče, miliony dronů, 130MW na cm2, zázračné schopnosti ruských hackerů - myslím, že Vám chybí nadhled, pokora a prostě jen kecáte, co Vás napadne. Tady nejste ...Zobrazit celý příspěvek
Sfázované externí zářiče, miliony dronů, 130MW na cm2, zázračné schopnosti ruských hackerů - myslím, že Vám chybí nadhled, pokora a prostě jen kecáte, co Vás napadne. Tady nejste na Aeronetu nebo AC24. Děkuji, že Vaše reakce bude věcná, stručná a proložena odkazy.Skrýt celý příspěvek
Uz dlhsie sa hovori o poli sfazovanych externych ziaricov, z ktorych budu mnohe falosne ciele vo vyrobnej cene max par tisic USD. Na toto nemaju americania sancu utocit pokial ...Zobrazit celý příspěvek
Uz dlhsie sa hovori o poli sfazovanych externych ziaricov, z ktorych budu mnohe falosne ciele vo vyrobnej cene max par tisic USD. Na toto nemaju americania sancu utocit pokial nebudu mat miliony utociacich dronov, co bude zas ekonomicky nezmysel. Tretia offset strategy sa da pekne otocit aj proti nim.
Honza: ono ti cinania a rusi nielen ze vedia umlatit par dronov za hrst ryze a flasku vodky, ale kupodivu maju aj dost mozgov na vyvoj elektroniky a sw. Rusi pred par rokmi predstavili ako prvy AI platformu na prekonanie Turingovho testu (tušim sa to volalo projekt Díma), v mediach je uz rok hystreria ohladne zazracnych schopnosti ruskych hackerov, maju celu statnu spravu postavenu na vlastnej sw aj hw platforme (Alpha linux + pocitace Baikal). Tym ruskym procesorom mozno vytknut ze su tak 2-3 roky za americanmi, ale zas v obasti EW zbrani su o 5-10 rokov pred nimi, takze nepodcenovat. Vladtnu celostatnu pocitacovu platformu nemaju ani vyspele staty zap. Europy - snaxili sa o to francuzi a dopadlo to fiaskom.
U ryzojedov je situacia este lepsia (akebo horsia, vyberte si) prve dva superpocitace z Top 500 su v Cine, nie v USA.
Grull: (nielen) moj nazor je, ze lasery zostanu este dlho v americkych filmoch ako zavedene u USAF. Od stabilnych minimslne potrebnych 130MW na cm2 v cieli su hodne daleko, nehovoriac o tom ze skutocny vojensky penetrator bude manevrovat a nenecha sa pislusne iziarit a roztavit, ako drony za idealnych podmienok (bezvetrie, pomala rychlost ciela, cierny povrch, idealne otickd podmieny) na prezentaciach Locheet Martinu. Lasery budu super na ochranu miest, kde nemozno pouzit CIWS, ale ich súper bude akurat tak cinsky dron z AliExpresu v rukach rucnikara s ukoncenou vyssou pastierskou a ideologickym skolenim o 40 pannach v madrase.
Pozrite aky humbug bol okolo railgunov, a pritom par tyzdnov dozadu z neho pomalicky a potichucky vycuvali (redakcia AN - nezasluzilo by si to clanok?) Plus obrovske problemy s F35, so Zumwaldom (ten tahali remorkery uz 2x z cvicenia, a tiez sa tu o tom nepisalo) - pomaly sa clivek pyta, ci su americania vobec schopni dotiahnut nejaky hi-tech projekt do konca.
Marfolodrj: rusi pisali o nejakych mikrovlnnych braniach proti rojom dronov, ale tipujem ze s tym tiez nie su velmi daleko. V Syrii cosi testovali proti cinskym hrackam v rukach IS (hrdlorezi tak zhadzovsli granaty zo zakopov SAA), ale ziadna revolucia to nebola.
Kazdopadne tejto ceste verim ovela viac ako laserom.Skrýt celý příspěvekNehledal bych v tom nic světoborného, klamné cíle na překonání a rozkrytí PVO používali už ve Vietnamu i Iráku, pouze půjde o to dostat do toho swarm vlastnost. Jen nechápu, že ...Zobrazit celý příspěvek
Nehledal bych v tom nic světoborného, klamné cíle na překonání a rozkrytí PVO používali už ve Vietnamu i Iráku, pouze půjde o to dostat do toho swarm vlastnost.
Jen nechápu, že se v textu zmiňuje Stealth vlastnost, to by se mohlo minout účinkem, pokud by je PVO systémy neviděly.
Ve světě už takové věci existují, není to dlouho co tu byl článek o perdix UAV.
Čína používá kopie izraelských systému Harpy a mají i své projekty pro swarm attack.
http://www.israeldefense.co.il...
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekRobaizz: rikej si tomu třeba dron, když je to teď v modě, ale je to v podstatě jen evoluce chytré munice. Takže bude ještě chytřejší, získá např. schopnost navzájem ...Zobrazit celý příspěvek
Robaizz: rikej si tomu třeba dron, když je to teď v modě, ale je to v podstatě jen evoluce chytré munice.
Takže bude ještě chytřejší, získá např. schopnost navzájem spolupracovat, měnit cíle podle priority, poskytovat v reálném čase data co se s nimi děje atd.
Může to byt inteligentní submunice, může to byt SDB, může to být JSOW, MADL atd, GBU-X atd...
Od SDB nahoru je to vše stand off munice, s předáním motoru se dolet ještě zvýší pokud je třeba. Submunici může dopravit napr. JSOW.Skrýt celý příspěvekRobaizz Samozrejme, že si "upravujem situáciu" ... lebo to isté bude robiť i útočník ... nebude určite dopredu avizovať ani provokovať Rusov a bude veľmi dobre zvažovať, kedy sa ...Zobrazit celý příspěvek
Robaizz
Samozrejme, že si "upravujem situáciu" ... lebo to isté bude robiť i útočník ... nebude určite dopredu avizovať ani provokovať Rusov a bude veľmi dobre zvažovať, kedy sa do toho pustí .... a ten spomenutý B-2 tiež nepôjde sám ... už stroje F-117 pôsobili za nepriameho "krytia" ostatných útočiacich strojov, v rátane strojov REB ... nespoliehali sa len na svoju "neviditeľnosť".
Tak isto môžu byť odpaľované napr. z ponoriek, alebo civilne sa tváriacich plavidiel .... z pripravených pozícií na pevnine ... napr. ako submunícia raketometov, kde bude by drony len prekonali len časť vzdialenosti a zvyšných pár desiatok km by preleteli samé .... tých možností kde ich skryť je naozaj veľa.
Nabájov samozrejme majú Rusi dosť ... ide o to, či ich bude dosť v tom danom hlavňovom PVO systéme ako Pancir, lebo predsa len tá spotreba je pri týchto systémoch značná .... čo samozrejme pri jednotlivom použití nepredstavuje žiadny problém, ale pri melé to tada problém môže byť ...Skrýt celý příspěvekJakýkoliv hlavňový palebný prostředek dokáže vést palbu jen směrem kam míří. Tedy pokud použijete "hejno". Tak to část svých prostředků pošle na smrt za cenu zničení palebného ...Zobrazit celý příspěvek
Jakýkoliv hlavňový palebný prostředek dokáže vést palbu jen směrem kam míří. Tedy pokud použijete "hejno". Tak to část svých prostředků pošle na smrt za cenu zničení palebného postavení z jiného směru než kam míří.
Najděte si videa útočících hejn, případně obrané chování hejn ryb.Skrýt celý příspěvekDusan Víte přijde mi, že si až příliš upravujete situaci a okolnosti případného střetu tak, aby Vám to vždy sedělo do karet. Nic ve zlém, jen mám ten dojem.. Bombardér ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan
Víte přijde mi, že si až příliš upravujete situaci a okolnosti případného střetu tak, aby Vám to vždy sedělo do karet. Nic ve zlém, jen mám ten dojem..
Bombardér (třeba i spirit) se dostane na pár desítek km bez zpozorování k postavení PVO leda v případě, že rus nebude mít už jediný letadlo (průzkumný, bojový, jakýkoliv) a všechny jejich ozbrojené složky v oblasti budou na mol...
Neříkám, že roje dronů budou na ničení postavení PVO absolutně nepoužitelné, ale jejich účinnost bude marginální, pokud drony samotné nebudou schopny urazit vzdálenost, na kterou je onen (vícezónový) systém PVO dokáže ostřelovat a pokud sestřel hrozí i nosiči, který je tam dopraví. Respektive bude výrazně levnější bránit se kanónovou výzbrojí, než útočit drony.
Ale je to samozřejmě jen můj laický názor a nikomu to necpu, kucí v US asi ví, co dělaj... Nebo chtějí jen vydyndat další love..
PS: Když už by došlo k situaci, že by ruské PVO došly obyčejné náboje a US měly hromady rojů dronů, bylo by asi po konfliktu... ;-) :-DSkrýt celý příspěvekJinak, když už jsme u těch laserů, vcelku zajímavý, i když kratičký, článek: ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak, když už jsme u těch laserů, vcelku zajímavý, i když kratičký, článek: https://www.newscientist.com/a...
Ve zkratce: Pokud detekujete ozáření laserem (útočným), vyšlete zpět laserový (obranný) paprsek o stejné vlnové délce, délce puslu atd. Tím zmatete senzory útočného laseru. Zaostření paprsku útočného laseru je pak velmi obtížné a efekt v cíli je minimální nebo žádný. Pokud však útočný laser zjistí, že je rušen, může se začít chovat stejně jako rušicí laser a ... prostě klasika, akce a reakce a to pořád dokola.Skrýt celý příspěvek@Robaizz A tu kazetovou munici k cili dostanete jen tak? O tom prave je ten roj, zahltit PVO a tim umoznit dopraveni nicive sily na cil (a bude jedno jestli tou nicivou silou bude ...Zobrazit celý příspěvek
@Robaizz
A tu kazetovou munici k cili dostanete jen tak? O tom prave je ten roj, zahltit PVO a tim umoznit dopraveni nicive sily na cil (a bude jedno jestli tou nicivou silou bude roj samotny nebo v roji schovana raketa, klouzava bomba, cokoliv...).Skrýt celý příspěvekArgonaut.CZ: Když už nevíme co by, tak to najdem v Obi, a přinejhorším vždycky tu máme magický výraz "tak to prostě hackne". Se divím, že si nehacknou rovnou celou armádu.
Argonaut.CZ: Když už nevíme co by, tak to najdem v Obi, a přinejhorším vždycky tu máme magický výraz "tak to prostě hackne". Se divím, že si nehacknou rovnou celou armádu.
Každý taký systém má nevýhodu v tom, že útočiaci protivník si vždy vyberá miesto, čas i spôsob útoku. Stále platí, že letectvo môže efektívne zastaviť len letectvo. Ani tá ...Zobrazit celý příspěvek
Každý taký systém má nevýhodu v tom, že útočiaci protivník si vždy vyberá miesto, čas i spôsob útoku. Stále platí, že letectvo môže efektívne zastaviť len letectvo. Ani tá najsilnejšia PVO sama o sebe nezastaví podobne moderne vybavené letectvo. Bombardéri vždy v históriu prerazili i tú najsilnejšiu ochranu na zemi a jediné čo ich môže zastaviť je letectvo. PVO na zemi samozrejme svoj veľký význam má. Obmedzuje útočníka, pôsobí mu nejaké straty, ale bez spolupráce s výkonnými stíhacími strojmi je odsúdené na skorý zánik. Tak isto len letecké radary dokážu vidieť "za kopec" z pohľadu pozemnej PVO a predať jej info o prípadnom útoku. Útočník nemusí využiť len letectvo. Na likvidáciu systémov sa cvičia špeciálne jednotky celého sveta a samozrejme prostriedky REB.
marfolodej
To by fungovalo vo vode ... ktorá je ťažko stlačiteľná ... vo vzduchu by zmeny tlaku pri termobarickej strele nemali veľmi veľký efekt ... maximálne 50 - 100 metrov ... čo netrafí viac ako jeden ... pri trocha šťastia dva drony.
Robaizz
Ten bombardér sa pri lete na úrovni terénu určite dostane bez problémov i pod 200 km ... v horskom teréne bez problémov i na pár desiatok km. Jednoducho fyzika nepustí a žiadna PVO na zemi tomu nedokáže zabrániť. Stačí si spomenúť na vojnu o Falklandy. Zastaralé stroje A-4 dokázali úspešne i keď s veľkými stratami útočiť na najmodernejšie plavidlá chránené modernou PVO plavidel i stíhacími strojmi. Stačilo "len" dôkladne využívať terén a priblížiť sa nepozorovane. Okrem toho prvá vlna môže byť totálne blbá ... t.j. len strely, ktoré nemajú žiadne vybavenie, ani nie sú ničoho schopné. To však protivník nevie a použije svoju PVO a odhalí sa... minimálne spotrebuje muníciu. Útok sa samozrejme musí koncetrovať na úzkom pruhu, alebo pruhov .... kde môže na masívny útok reagovať len obmedzený počet systémov PVO .... a viem si predstaviť, že dôjdu nie len rakety ... ale na nejaký čas i náboje. .... a toto "okno" musí využiť útočník skôr ako stihne obsluha doplniť muníciu ...Skrýt celý příspěvekRobaizz: Spočítej kolik budeš potřebovat baterii dlouhého dosahu na pokrytí uzemí co budeš potřebovat branit. Pak kolik systémů krátkého a středního dosahu jen pro jejich krytí. ...Zobrazit celý příspěvek
Robaizz: Spočítej kolik budeš potřebovat baterii dlouhého dosahu na pokrytí uzemí co budeš potřebovat branit. Pak kolik systémů krátkého a středního dosahu jen pro jejich krytí.
Podstatná část uzemí pořád bude pokrytá jen systémy dlouhého a nebo středního dosahu a tedy zcela nechráněná i proti nízko letícím cílům, VLO atd...Skrýt celý příspěvektak mě napadlo, třeba je to blbost, ale uvidím, třeba dostanu více info... Jak na ten roj dronů? Šlo by je prásknout termobarickou střelou, respektive vystřelit před roj 4-6 střel ...Zobrazit celý příspěvek
tak mě napadlo, třeba je to blbost, ale uvidím, třeba dostanu více info...
Jak na ten roj dronů? Šlo by je prásknout termobarickou střelou, respektive vystřelit před roj 4-6 střel s termobarickou hlavicí...to by mělo udělat takový peklo, že jich to dost sundá. Nevím, ale zda je to možné...Skrýt celý příspěvekMno nevím.... přijde mi to dost nedotažený a nedomyšlený... Vícezónová PVO při bránění je přeci naprostý standart... viz Sýrie... Ty drony přeci něco musí dostat do blízkosti ...Zobrazit celý příspěvek
Mno nevím.... přijde mi to dost nedotažený a nedomyšlený...
Vícezónová PVO při bránění je přeci naprostý standart... viz Sýrie...
Ty drony přeci něco musí dostat do blízkosti cíle. Alespoň na těch 100-200 km.
Když je ponese nějaké nákladní letadlo/bombardér, bude zničeno (400km) něž je stihne vypustit. Když je ponesou stíhači, unesou jich pár a stejně hrozí, že je S-400 sundá, než je vypustí (200km).
Cílem dronů asi nejpravděpodobněji budou radiolokátory a řídící střediska. Ty ale budou zase samozřejmě bráněny pancířema a pochybuju, že by byl pro Rusa nějaký problém postavit tam pár levných jednotek s kanónovou výzbrojí pro likvidaci přebytečného plevele...
Prostě tak či tak, daleko dražší bude vývoj a provoz rojů dronů, než obrana pomocí kanónové výzbroje...
To už bych řekl, že lépe by pro účely likvidace moderní PVO sloužila nějak speciálně upravená kazetová munice...Skrýt celý příspěvekKaždá akce vyvolá protiakci. Jsem zvědav, kdy protistrana hejno kamikadze dronů hackne a milé drony se otočí a posviští si to k tomu, kdo je vypustil, aby se tam poslaly do ...Zobrazit celý příspěvek
Každá akce vyvolá protiakci.
Jsem zvědav, kdy protistrana hejno kamikadze dronů hackne a milé drony se otočí a posviští si to k tomu, kdo je vypustil, aby se tam poslaly do křemíkového nebe. Že to nejde? ŽE datalink je kryptovaný? Otázka času.
A z tohoto pohledu bych měl strach zejména z Asie, kde hlavně v Číně budou kvanta geniálních programátorů. Statisticky totiž víc než miliarda lidí vyprodukuje více géniů. Jediné o co půjde, je je včas podchytit a umožnit rozvinout jejich talent.Skrýt celý příspěvekSanyo - mozno by bolo zaujimavejsie, rusit ich ovladanie, pripadne z mikrovlneho kanonu komplet "upiect" elektroniku celeho roja. zatial sci.fi ale kto vie co bude v ...Zobrazit celý příspěvek
Sanyo - mozno by bolo zaujimavejsie, rusit ich ovladanie, pripadne z mikrovlneho kanonu komplet "upiect" elektroniku celeho roja. zatial sci.fi ale kto vie co bude v buducnosti.
alebo vcelku "vtipne" by bolo hackovanie dronov protivnika, ktore by sa v boli v dosahu nejakeho nasho vysielaca, takpovediac pocas bojovej misie.Skrýt celý příspěvekSanyo: To pak záleží na tom, v jaké výšce se ten roj dronů bude přibližovat. Pokud budou dostatečně nízko a budou využívat terén, tak ani gatling nemusí zničit dostatek dronů ...Zobrazit celý příspěvek
Sanyo: To pak záleží na tom, v jaké výšce se ten roj dronů bude přibližovat. Pokud budou dostatečně nízko a budou využívat terén, tak ani gatling nemusí zničit dostatek dronů dostatečně rychle. Pokud se budou přibližovat ve větších výškách (a to právě nejsou ty drony, které kupujeme pod stromeček) a na cíl budou útočit v podstatě střemhlav, vyhnou se tak hlavňové PVO a celý roj tak bude pouze v dosahu raketové PVO. Pantsiry, Buky a S400 je určitě dokáží zlikvidovat (samozřejmně do určitého množství), ale tím je právě dosaženo onoho zahlcení PVO. PVO tak bude chránit sebe sama a ne objekt, který chránit má. I když k tomu přidáte lasery (nepodceňujme Rusko a Čínu, dříve nebo později je mít budou), musela by být koncentrace prostředků chránících velké systémy PVO opravdu velmi hustá.
Takže velké, drahé systémy PVO budou chráněny velkým množstvím drahých systémů... no, a o to právě jde.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...