Gray Wolf – Americká odpověď na ruské systémy S-400

Stíhačka F-16 odhazuje klouzavou pumu AGM-154 Joint Stand-off Weapon (JSOW); ilustrační foto, větší foto / Public Domain 

Firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman na popud amerického letectva (US Air Force) začnou v rámci utajovaného programu Gray Wolf vyvíjet střely s plochou dráhou letu schopné uplatňovat taktiku rojení (swarming). Obě firmy budou také vyvíjet nové výrobní postupy, které mají dramatickým způsobem snížit výrobní náklady a urychlit výrobu zbraní.

Rojení (swarming) je bouřlivě rozvíjející se vojenská taktika. Cílem rojení je překonat nebo zahltit obrané systémy protivníka a zničit chráněný cíl. Ač vojenskou taktiku rojení již využíval Alexandr Veliký, v moderním pojetí se rojení chápe jako koordinovaná spolupráce bojových dronů.

 

 

Ve studii Swarming and the Future of Conflictthink-ranku RAND Corporation (Research ANd Development) z roku 2010 se rojení popisuje jako:”Zdánlivě beztvárný, ale záměrně uspořádaný, koordinovaný, strategický způsob, jak udeřit ze všech stran a to prostřednictvím dlouhodobé, rytmické vojenské síly a/nebo palby. Funguje nejlépe – možná jenom takovým způsobem – jestliže je navržena (taktika rojení - pozn. red.) kolem mnohočetných, malých, rozptýlených a propojených jednotek.”

 

V roce 2014 Pentagon spustil tzv. Třetí kompenzační strategii TOS  (Third Offset Strategy). Cílem TOS je vyrovnat se s posilováním potenciálních soupeřů, jako jsou Rusko nebo Čína a posílit americký technologický, strategický a operační náskok.

 

Jedním z úkolů TOS je boj proti prostředkům odepírající přístup do chráněného prostoru A2/AD (Anti-access and area denial) – jde zejména o nejrůznější systémy pozemní protivzdušné obrany (PVO), jako je například velmi dobře známý ruský komplet PVO S-400 Triumf.
 

Princip útoku roje proti S-400, nebo dalším prostředkům PVO, je jednoduše vyslat do oblasti velké množství (desítky nebo stovky kusů) dronů, nebo chytrých zbraní, které mohou létat ve formaci, neustále komunikovat mezi sebou, koordinovat svůj postup podle aktuální situace, rozdělovat si úkoly a zvolit nejlepší vzorec útoku.

 

Drony musí být velmi levné a postradatelné, takže nebude vadit jejich zničení prostředky PVO protivníka – ba i naopak, pokud nepřítel vyplýtvá drahou a nedostatkovou munici proti dronům, nemůže je použít proti pilotovaným letadlům.

 

Celý systém S-400 může mít pod jedním centrálním velením maximálně osm palebných komplexů (chceme-li baterií), každý komplex může mít maximálně 12 odpalovacích vozidel a dokáže postřelovat maximálně deset cílů, na které lze navádět maximálně 20 raket, takže teoretický limit celého systému S-400 je 80 cílů a 160 raket. Střelecký radiolokátor S-400 jednoho palebného komplexu (baterie) tedy dokáže navádět v jeden okamžik maximálně deset střel, ale “jen” v omezeném úhlu azimutu

 

Teoreticky tak velký počet bojových dronů útočících z více stran dokáže S-400 překonat. Samozřejmě nepočítáme s tím, že jednotlivé části S-400 (místa velení a řízení, radiolokátory) mohou být chráněný prostředky PVO krátkého dosahu, jako je například Pancir-S1, což celou věc komplikuje.

 

V každém případě této teorii silně (dle vyčleněného rozpočtu) věří americké letectvo, které zaúkolovalo firmy Lockheed Martin a Northtop Grumman vývojem “rojících” se střel s plochou drahou letu. Program nese jméno Gray Wolf a každá firma dostala na výzkumné a vývojové práce prozatím 110 milionů dolarů.
 

Každá se čtyř fází “spirálového” vývoje programu Gray Wolf potrvá 18 měsíců a první skončí v roce 2019. Na konci každé fáze dojde k posouzení pokroku a rozhodne se o možných změnách v koncepci. Všechny čtyři vývojové fáze skončí v roce 2024. Poté letectvo rozhodne o případném zavedení střel Gray Wolf do výzbroje.

 

Střely Gray Wolf budou během vývoje testovány na stíhačkách F-16, ale cílem je vytvořit zbraně nasaditelné na stíhačkách F-35, F-15E, F/A-18 i bombardérech  B-1, B-2 a B-52.

 

Technických podrobností o programu je málo. Mělo by jít o modulární stealth střely s plochou dráhou letu, které půjde vybavit různým užitečným nákladem – bojovou hlavicí, prostředky radioelektronického boje, mikrovlnným dělem, senzory, klamné cíle atd. Modularita umožní také snadnější modernizaci a úpravu střel (nová avionika, elektronika, více paliva, účinnější motor, atd.).

 

Test AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile), která vychází ze střely JASSM.

 

Cílem programu Gray Wolf je navrhnout velmi levnou střelu s velmi krátkou dobou výroby, a to i pří nízkosériové výrobě. V případě potřeby tak půjde střely vyrábět velmi rychle v obrovských množstvích. Jde o zajímavý koncept ekonomického boje. Americké letectvo může mít ve výzbroji jen málo samotných zbraní, ale zároveň budou k dispozici chráněná výrobní zařízení, která mohou v případě potřeby okamžitě spustit velkosériovou výrobu.

 

Protivník tak bude nucen reagovat nejen na samotné zbraně zavedené ve výzbroji, ale i na výrobní možnosti amerického letectva. Cílem programu Gray Wolf jednoduše je, aby protivník ekonomicky krvácel na vývoji protiopatření.

 

Lockheed Martin může jako základ střel Gray Wolf použít střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. Jedna střela JASSM však stojí milion dolarů a Lockheed Martin se snaží cenu stlačit na 800 000 dolarů. Problémem tedy nebude samotná technika, ale spíše levná výroba střel Gray Wolf.

 

Myšlenka programu Gray Wolf je podobná jako programu Gremlins americké vojenské výzkumné agentury DARPA. Zatímco Gremlin je čistě výzkumný program, zdá se, že americké letectvo má v plánu dotáhnout celý koncept do operačního použití. Není zatím jasné, zda existuje nějaká přímá technická spojitost mezi oběma programy.

 

Podobné cíle má i program LCASDS (Low-Cost Attritable Strike Unmanned Aerial System Demonstration) jen s tím rozdílem, že se LCASDS soustředí na vývoj levných “rojících” se bezpilotních letadel, nikoliv střel.  Klíčovým prvkem programu LCASDS je rovněž vývoj inovativních výrobních postupů s cílem urychlit a zlevnit výrobu zbraní.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

MQ-25 Stingray: Bezpilotní tanker od General Atomics?

Americká firma General Atomics (GA) před dvěma týdny představila vizualizaci bezpilotního tankeru ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Vojenské využití družicového polohového systému GLONASS

Globální družicové polohové systémy vzešly ze závodů ve zbrojení mezi Sovětským svazem a Spojenými ...

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • sanityangel1
    23:55 03.01.2018

    Shanio,

    Nechces tam dat taky trajektorii ICBM, ktera je odpalena z jine casti Iranu a leti na jinou cast v USA. Ne vsichni jsou mimozemstani, kteri leti znicit New York.

    Shanio,

    Nechces tam dat taky trajektorii ICBM, ktera je odpalena z jine casti Iranu a leti na jinou cast v USA. Ne vsichni jsou mimozemstani, kteri leti znicit New York.

  • flanker.jirka
    21:52 03.01.2018

    Slavoslav: rusové rozhodně nebudou nic testovat, jádro na své odběratele plynu a ropy hodí až v případě hodně velké nouze. Jedním z argumentů vzniklé nerovnováhy v schopnostech ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: rusové rozhodně nebudou nic testovat, jádro na své odběratele plynu a ropy hodí až v případě hodně velké nouze. Jedním z argumentů vzniklé nerovnováhy v schopnostech raketových sil po útoku že strany USA pak případnou odvetu štíty pochytají.
    Podle zpráv z roku 2017 chce do deštníku jít i Norsko, to už představuje pro Rusko problém mnohem větší, je to vidět na odkazu s trajektoriemi, které sdílel ShaniaSkrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    19:12 03.01.2018

    flanker teraz si nie som isty co myslis tymi parametrami :) ak myslis tie deklarovane uhybne manevre a pod tak suhlasim. Lachka kineticka hlavica bude urcite manevrovat ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker

    teraz si nie som isty co myslis tymi parametrami :)

    ak myslis tie deklarovane uhybne manevre a pod tak suhlasim. Lachka kineticka hlavica bude urcite manevrovat agilnejsie ako tazka, rychlejsie letiaca ICBM nesuca niekolko hlavic. Uz som to viackrat pisal, ze nejake rakety smerujuce na Europu by to malo byt schopne zastavit aj z Ruska

    Ale ta kapacita v Polsku nebude dostatocna, na to aby ich zastavila viac a pochybujem ze Rusi to budu testovat vystrelenim 2-3 ICBM. A urcite by predtym dane odpalovacie sila navstivilo napr par iskanderov.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    18:48 03.01.2018

    Slavoslav: :-) stále uvažuji pouze sestřel na vstřícným kurzech :-) jen ne na trajektorii do USA ale do Evropy. XBR radar je AESA systém, určitě dokáže poskytnout informace pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: :-) stále uvažuji pouze sestřel na vstřícným kurzech :-) jen ne na trajektorii do USA ale do Evropy. XBR radar je AESA systém, určitě dokáže poskytnout informace pro více interceptoru současně. Měl jsem na mysli to, že ruské rakety nemají tak dobré parametry jaké rusové deklarují.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    18:15 03.01.2018

    soru, americania predhnali rusov v prvej vete :)

    soru, americania predhnali rusov v prvej vete :)

  • Slavoslav
    18:04 03.01.2018

    flanker ale kludne, takze prijmime predpoklad, ze americania predhnali americanov nasobne v raketovej technike a vyrobili antiraketu schopnu kludne dohnat ICBM letiacu cca 24 ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker

    ale kludne, takze prijmime predpoklad, ze americania predhnali americanov nasobne v raketovej technike a vyrobili antiraketu schopnu kludne dohnat ICBM letiacu cca 24 MACH :)

    len mi je tak nejak zahada naco americania potrebuju stit v Europe. Proti Rusom im staci ten na Aljaske a kludne si mozu zacat armagedon

    ano, proti raketam vypalenym na Europu by nejake kapacity zrejme mal. Tam zalezi na umiestneni radaru kedy dokaze navadzat antiraketu a ci vtedy uz nebude neskoro.

    btw Shania tu trajektoriu daval Moogwayemu ktory by to mieril do USA zrejme cez Alzir :DSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:42 03.01.2018

    Slavoslav: možná to bude o tom, že štít účinný je, ale kapacita a vlastnost ruských raket je nadsazená, tak že by to štít stíhal, jen my o tom nevíme, ale rusové jsou si své ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: možná to bude o tom, že štít účinný je, ale kapacita a vlastnost ruských raket je nadsazená, tak že by to štít stíhal, jen my o tom nevíme, ale rusové jsou si své slabosti vědomi.

    Shania: trajketorie je pořád jasná, na googleearth si to může zkusit každý, ale to se stále uvažuje za cíl USA, poněkud se třeba opomíná, že ty rakety z Ruska by mohli chtít na popel spálit něco v Evropě.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    16:15 03.01.2018

    flanker no co na tom rusom vadi to sa opitaj ich. Z vojenskeho hladiska ten stit pre nich nebol problem. Ostatne proti ruskym raketam si USA buduje stit na Aljaske, Rusi o tom ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker

    no co na tom rusom vadi to sa opitaj ich. Z vojenskeho hladiska ten stit pre nich nebol problem. Ostatne proti ruskym raketam si USA buduje stit na Aljaske, Rusi o tom vedia a svet za nezrutil. Najskor to bude urazena jesitnost ked ich vypoklonkovali z daneho projektu do ktoreho sa silou mocou tlacili.

    Este stale ta bavi rozvijanie tej teorie? Kolko rakiet a aka velka mala byt ta zakladna? Ze mala jednym okamzitym a prekvapivym uderom zlikvidovat schopnost ruska odpovedat?

    Ake zbrane to mali byt, ze Americania by nemuseli sustredit ziadne druhe sily ktore by rusov varovali, ze sa nieco chysta aby na to same o sebe stacili?

    Preco by tie strely nemohol odpalit kriznik ktory sa z casu na cas ukaze v Gdansku? Ci preco tam nepriplava ponorka? Aku presne casovu vyhodu im to ma dat? Uz teraz to maju New York - Moskva za 30 minut keby na to prislo

    Ma to tolko dier, ze to az pekne nieje.

    Moogway

    ako ti bolo poradene investuj do globusu. A porozmyslaj preco sa jadrovej triade hovori jadrova triada a ake tazke by bolo preventivne vyradit 90% z nejSkrýt celý příspěvek

  • logik
    16:05 03.01.2018

    cernakus: Co konkrétně je žvást? Chceš tvrdit, že radar S400 nebude detekovatelný na 300km, když ten samý radar je schopen detekovat odražený paprsek od cílů 400km vzdálených, ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus:
    Co konkrétně je žvást? Chceš tvrdit, že radar S400 nebude detekovatelný na 300km, když ten samý radar je schopen detekovat odražený paprsek od cílů 400km vzdálených, tedy paprsek, který doletí 400km, tam se odrazí a jeho daleko slabší odraz letí dalších 400km zpět???

    Nebo chceš tvrdit, že R37 sestřelí na 200km+ obratného Growlera, když tato raketa je určena pro max 8g cíle a daná vzdálenost je v druhé polovině maximálního dostřelu R37?

    Nebo chceš tvrdit, že B-2 se nepřiblíží pod 200km k S-400 bez detekce, když B-2 má udávané RCS 0.001m^2 a S-400 má udávanou detekční vzdálenost 240km pro 0.4m^2 RCS?Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    14:52 03.01.2018

    Moogway: Na jaké Zeměkouli? Kupte si glóbus a možná Vám to dojde :-) https://www.distancefromto.net... A vážně si myslíte, ...Zobrazit celý příspěvek

    Moogway: Na jaké Zeměkouli? Kupte si glóbus a možná Vám to dojde :-)
    https://www.distancefromto.net...

    A vážně si myslíte, že Američani opravdu počítají s tím, že by prvním úderem zničili 90% ruského jaderného arzenálu? V tom případě by byli Američani opravdu nejhloupější národ na světě. Ale není tomu tak.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    14:48 03.01.2018

    Moogway: slavné plany na těch 90% při prvním uderu, ale v době kdy rusové měli okna v systému včasného varování, museli natankovat svoje ICBM, atd. A mimo jiné to vyžadovalo B-2 ...Zobrazit celý příspěvek

    Moogway: slavné plany na těch 90% při prvním uderu, ale v době kdy rusové měli okna v systému včasného varování, museli natankovat svoje ICBM, atd. A mimo jiné to vyžadovalo B-2 lovící mobilní systémy po celém rusku...

    Jak moc realné to je snad každý dokáže posoudit sám.

    A přes co ta raketa z Iranu teda poletí?
    https://breakingdefense.com/wp... Skrýt celý příspěvek

  • Moogway
    14:18 03.01.2018

    flanker.jirka: Není to bezdůvodně, co Slavoslav účelově zamlčuje a jistě to ví, tak v případě odpálení stovek či tisíců ruských raket by pár raket v polsku samozřejmě nijak ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: Není to bezdůvodně, co Slavoslav účelově zamlčuje a jistě to ví, tak v případě odpálení stovek či tisíců ruských raket by pár raket v polsku samozřejmě nijak nepomohlo, ale v případě prvního úderu usa, kdy se počítá se zničením až 90% ruského arzenálu by se jejich deštník - mimo jiné i v polsku, postaral o ten zbytek a pár hlavic, co by možná proletělo, je akceptovatelné. Slavoslavova argumentace, že Polsko má stejně F16, které do Ruska dostřelí, to je sice hezké, ale nevím o tom, že by Poláci měli atomové zbraně, za to americká základna, to by bylo jiné kafe, tam by toho Poláci už moc neovlivnili, maximálně by tam měli nějaké pozorovatele. Ale samozřejmě by tato americká základna byla plně transparentní a byli bychom ujištěni, že se tam nic nekalého neodehrává, však tajné věznice cia tam také nikdy nebyly že :) Jinak nevím, na jaké zeměkouli to žije, ale že by raketa z íránu letěla do usa kolem polska, to se mi moc nezdá :PSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    13:54 03.01.2018

    Slavoslav: otázkou je tedy proč to Rusům stále vadí? Bezdůvodně? Původně na štítech měli spolupracovat s američany a NATO, NATO to pak odmítlo, protože Rusko chtělo nejen výměnu ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: otázkou je tedy proč to Rusům stále vadí? Bezdůvodně? Původně na štítech měli spolupracovat s američany a NATO, NATO to pak odmítlo, protože Rusko chtělo nejen výměnu informací z průzkumných čidel, ale i odpovědnost nad tím co poletí přes jeho území, tj. případné íránské rakety. To alianci vadilo, že by bezpečnost zemí v Evropě závisela do jisté míry i na Rusku. Recipročně pak měli mít odpovědnost státy NATO nad tím co poletí nad jeho územím.

    Problém v použití jiných nosičů k tomu primárně určených, jak píšete, spočívá v tom, že nedosáhnou kýžený moment překvapení. A stále si asi budou rusové vědomi toho, že útočící strana je pak vždy ve velké výhodě, pokud má k dispozici takový moment překvapení. Pokud to na Rusko poletí z větších dálek, tak zbývá více času na protiopatření a odpovědi.
    ...ono totiž budování PRO vadí Rusům pouze v o blastech u jeho hranic, ne obecně.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    13:24 03.01.2018

    flanker myslim si, ze mimo je a dovody som ti uz pisal. Ziadne zasahovanie ICBM v pociatocnej faze letu od toho systemu nehrozilo. Jedine, zeby ich Rusi odpalovali priamo z ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker

    myslim si, ze mimo je a dovody som ti uz pisal. Ziadne zasahovanie ICBM v pociatocnej faze letu od toho systemu nehrozilo. Jedine, zeby ich Rusi odpalovali priamo z Kaliningradu :)

    Ten system by mohol znicit max nejake rakety letiace z Ruska na nas, ale v ziadnom pripade nemal sancu taky utok zastavit takze pre Rusov nebol ziadnou realnou hrozbou.

    Co sa tyka osadenia atomovou hlavicou a pouzitia na prekvapujuci utok ...
    To je hlupost ktoru snad nema ani zmysel dalej rozoberat. Za tym ucelom je daleko vyhodnejsie pozuit ine, primarne na to urcene nosice ktore to zvladnu rovnako rychlo a daleko nicivejsie.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    12:36 03.01.2018

    Shania: :-D vážně, vážně je to pravděpodobností blízké nule v reálném politickém rozpoložení, ale nosič to je, ať už nese cokoliv. Při miniaturizaci hlavic to technicky možné je, i ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: :-D vážně, vážně je to pravděpodobností blízké nule v reálném politickém rozpoložení, ale nosič to je, ať už nese cokoliv. Při miniaturizaci hlavic to technicky možné je, i kdyby to mělo mít pouze konvenční nálož, tak to představovat problém může, s inerciálním systémem nebo GPS to může postačovat.
    Podobnou otázku o vážnosti osazení jinou hlavicí obdrželi v ČR v polovině 90. let od našich bývalých západoněmeckýxh soudruhů ohledně nebezpečí, které jim údajně hrozilo v podobě systémů S 200 Vega umístněných na Klondyku :-D Prý to bylo pro nás vlastně nebezpečné mít tyto systémy, které přesahují dolet našich hranic :-DSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:38 03.01.2018

    Slavoslav: nemám tu v plánu někoho "dostávat" nebo napadat, jen mně zajímá zda není můj osobní názor absolutně mimo. Tvoje argumenty také mají logiku. Putin na zrušení projektu ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: nemám tu v plánu někoho "dostávat" nebo napadat, jen mně zajímá zda není můj osobní názor absolutně mimo. Tvoje argumenty také mají logiku.
    Putin na zrušení projektu radaru v Brdech vliv podle mně neměl, spíše to odpískali amíci, nyní to budují v Rumunsku.
    Každá akce vždy vyvolá reakci a tím napětí mezi oběma rivali. Plánovaná základna v Polsku znamenala posílení o S 300 v Kaliningradu a Bělorusku. Jen se hranice dění přesunula přímo k hranicícm ruského území. Za studené války to byla linie ve středu Evropy. Zlatou érou pak byly 90. léta. Vzniklo území bez účasti ve vojenském paktu. Rusové se stáhli a opětovně začali své základny umístňovat na západ až po vstupu pobaltí do NATO.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    10:46 03.01.2018

    flanker este k tvojej poslednej otazke. Neviem skade by bola vypalena ta raketa o ktorej sa hypoteticky bavis, ale k stretu antirakety s ICBM by doslo max niekde na urovni bodu ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker

    este k tvojej poslednej otazke. Neviem skade by bola vypalena ta raketa o ktorej sa hypoteticky bavis, ale k stretu antirakety s ICBM by doslo max niekde na urovni bodu odpalenia antirakety. Vzhladom na rychlosti ICBM musi antiraketa letiet na koliznom kurze v protismere nanajvys z boku a nema sancu ju rozumne dobehnutSkrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    10:41 03.01.2018

    flanker ok dostal si ma. Celym ucelom toho budovaneho stitu bolo dostat sm3 a sm6 do blizkosti Ruska, aby tam neskor osadili atomove hlavice a prekvapivym utokom za pouzitia ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker

    ok dostal si ma. Celym ucelom toho budovaneho stitu bolo dostat sm3 a sm6 do blizkosti Ruska, aby tam neskor osadili atomove hlavice a prekvapivym utokom za pouzitia tychto striel ako balistickych znicili rusko.

    Esteze ich gosudar Putin prekukol a zahatal plany imperialistov :D


    alebo je tu druha moznost a to, ze trepes a zamotavas sa do cim dalej tym viac fantasy scenarov ked tvoja teoria o niceni balistickych striel v pociatocnej faze letu stoji na vodeSkrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:16 03.01.2018

    Važně se tu zabavíte o možností dát na SM-3 atomovou hlavici?

    Važně se tu zabavíte o možností dát na SM-3 atomovou hlavici?

  • flanker.jirka
    09:46 03.01.2018

    Slavoslav: stále tam rozdíl vidím, F 16 vybavená střelou s plochou dráhou letu odpálenou, jak píšete nad Polskem, znamená nastoupání letadla do výšky, k tomu připočtětě let ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: stále tam rozdíl vidím, F 16 vybavená střelou s plochou dráhou letu odpálenou, jak píšete nad Polskem, znamená nastoupání letadla do výšky, k tomu připočtětě let podzvukovou rychlostí do Ruska, to je otázka dohromady dvou hodin, proti podzvukové střele existuje v okolí cílů účinná obrana.
    Křižník s SM6, než se objeví v baltu tak to potrvá v řádu dní, na to mohou reagovat také účinně. Pokud vstup na balt nebudou například blokovat, možná to mají ošetřené smlouvami podobně jako vstup letadlových lodí do černého moře.
    Ale odpálená raketa ze "statického sila" na severovýchodě polska je otázkou pár minut na dosažení cíle v Rusku. Na to se reaguje poněkud hůře, nemyslíte?
    Hrozí i možnost omylu, vystřelená protiraketa může spustit poplach výstražného systému obrany v Rusku, na jejich družicích včasné výstrahy a radarech, kolik času zbyde na komunikaci mezi USA a Ruskem pro případ, že USA střílí směrem na východ, ale pouze, protože nadbíhá cílu přilétajícím ze středního východu? Za těch pár minut si na linkách řeknou sotva dobrý den.
    (nad jakým územím by asi došlo ke střetu protirakety s cílem v případě použití radaru z Brd?)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4