Vojenské využití družicového polohového systému GLONASS

Glonas M satelit; větší foto / Vitalij Kuzmin; CC BY-SA 4.0

Globální družicové polohové systémy vzešly ze závodů ve zbrojení mezi Sovětským svazem a Spojenými stát. Americký NAVSTAR, jenž tvoří základ Globálního polohového systému (GPS), a ruský GLONASS byly plně dokončeny až po rozpadu SSSR. Rusku se podařilo původně sovětský projekt dokončit v roce 1995 a zahájit provoz GLONASSu současně se spuštěním amerického NAVSTARu.  

Již původní návrhy obou družicových systémů počítaly především s vojenským využitím. Svým uživatelům na moři, ve vzduchu i na zemi měly nepřetržitě, za každého počasí a na libovolném místě planety poskytovat navigační služby. Dokonce i navádění zbraňových systémů původně představovalo jen druhotnou funkci GLONASSu a NAVSTARu.

Družice systému GLONASS vysílají rádiový signál na několika kanálech. Prvotní kanály označované jako L1 a L2 odpovídají přibližně frekvenci 1600 MHz a 1250 MHz. Nezašifrovaný civilní signál se standardní přesností a šifrovaný vojenský signál s vysokou přesností vysílá kanál L1. Druhý kanál, L2, určený k vysílání šifrovaného vojenského signálu s vysokou přesností využívala pouze první generace družic.

První modernizované družice řady GLONASS-M byly na oběžnou dráhu vyslány v roce 2003. Současná generace družic GLONASS-K v roce 2011 zahájila testovací lety a přinesla také novinku v podobě třetího vysílacího kanálu L3 o frekvenci 1202 MHz. Na rozdíl od starších kanálů L1 a L2, jež využívají frekvenční multiplexování, se L3 spoléhá na kódové multiplexování, které výrazně zlepšuje přesnost systému. Projekt budoucí generace družic GLONASS-K2 si za cíl klade větší zapojení ruského průmyslu do výroby vesmírných technologií.

Často se mylně uvádí, že soustava 24 fungujících družic GLONASSu dostačuje pro jeho plné využití. Pokud by se ale uživatelé systému spoléhali jen na zařízení umístěná ve vesmíru, získali by informace o poloze s odchylkou až deseti metrů. Přesnější polohu lze získat pomocí propojení soustavy družic s pozemními navigačními stanicemi, čímž dochází ke zmenšení odchylky oproti skutečné poloze pod vzdálenost jednoho metru. Pro vojenské účely a vysoce přesné zbraně je odchylka deseti metrů nepřípustná.  

Rusko se v současné době velmi snaží o vybudování jak vnitrostátní, tak i zahraniční sítě pozemních stanic, jež by GLONASS doplňovaly. Tyto stanice jsou důležité nejen pro civilní, ale i pro vojenské účely. Spojené státy se proto v roce 2013 rozhodly neumožnit jejich výstavbu na svém území.  

Využití GLONASSu v Sýrii

Ruské vojenské operace v Sýrii, které začaly v roce 2015, se staly prvním vojenským konfliktem, ve kterém mohla Moskva prověřit řadu schopností svého družicového polohového systému. Soustava 23-24 fungujících družic v době konfliktu plně dostačovala pro jeho vojenské využití. Po celou dobu se globální dostupnost systému pohybovala nad úrovní 95 %.  


Start rakety se satelitem Glonass-K.

Prvními ruskými uživateli systému GLONASS v Sýrii se staly letouny vybavené nejnovější technikou pro zaměřování a navigaci, včetně Su-24M, Su-25SM, Su-27SM3, Su-30, Su-34 a Tu-22M3. Přesné informace v reálném čase o poloze letounu a cíle společně s údaji o atmosférických podmínkách ruským ozbrojeným silám umožnily značně zlepšit přesnost útoků, a to i v případě munice shazované volným pádem.

Rozsáhlé využití družicové polohové technologie zvýšilo efektivitu neřízených leteckých pum. Piloti bombardérů mohou jednoduše sledovat předem nastavený kurs a v určitém místě svého letu svrhnout munici. V Sýrii byly zaznamenány i případy, kdy k takovým útokům došlo v noci nebo za husté oblačnosti bez vizuálního kontaktu s cílem. Při absenci GLONASSu by Rusové mohli podobným způsobem bombardovat cíle o velikosti města nebo letiště, ale s pomocí družicového polohového systému získali dostatečnou přesnost k zasažení jednotlivých opevnění a budov.  

Ani tato inovativní řešení ovšem nemůžou nahradit vysoce přesné zbraně. Operace v Sýrii byla prvním konfliktem, kde došlo k významnému nasazení vysoce přesných zbraní ruské výroby. Ruské ministerstvo obrany opakovaně vyzdvihovalo především využití řízených střel typu vzduch-země Ch-101, víceúčelových řízených střel Kalibr a naváděných leteckých pum KAB-500S.     

Ruské řízené střely s plochou dráhou letu odpálené z oblasti Kaspického moře prokázaly schopnost sledovat složitou trajektorii v horském terénu. Ruské námořnictvo získalo prostředky k uskutečnění vysoce přesných konvenčních úderů na dlouhou vzdálenost, včetně cílů nacházejících se hluboko ve vnitrozemí.


Glonass K; větší foto / Vitalij Kuzmin; CC BY-SA 4.0

Rusko v Sýrii opakovaně uskutečnilo vysoce přesné útoky prostřednictvím zbraní, které využívají systém GLONASS. To znamená, že ruské ozbrojené síly musely během svého působení v zemi vybudovat síť pomocných pozemních stanic. Díky spřátelené vládě v Damašku to pravděpodobně nebylo obtížné, ale mimo území Ruska a jeho spojenců to může být jinak. Účinnost ruských vysoce přesných zbraní na nich ale přímo závisí.

Výhled do budoucna

Nejlepším pozitivním příkladem využití GLONASSu z mezinárodního prostředí je rusko-indická spolupráce na střelách BrahMos. Jejich naváděcí systém totiž využívá ruské družice. Indie navíc dlouhá léta nakupuje ruské zbraně, které GLONASS využívají. V roce 2010 oba státy podepsaly mezivládní dohodu o poskytnutí přístupu indickým ozbrojeným silám k vysoce přesnému šifrovanému signálu GLONASSu.

V červnu letošního roku bylo oznámeno, že ruští spojenci z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB) také mohou získat přístup k vojenskému šifrovanému signálu ruského družicového systému. Dosud mají členové OSKB jen velmi málo zařízení a munice, jež GLONASS využívají. S jejich zavedením v blízké budoucnosti se ovšem významným způsobem mohou rozšířit jejich bojové schopnosti.

Nevojenských využití družicových polohových systémů je velmi mnoho. Většina z nás, byť nepřímo, se na ně každý den spoléhá. Je snadné zapomenout, že tato technologie je stejně důležitá i pro ozbrojené síly. Stát, jehož silám chybí úplný a neustálý přístup k jednomu z globálních družicových polohových systémů, má oproti svým nepřátelům velkou nevýhodu.

Zdroj: Moscow Defense Brief, Glonass
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko vypustilo salvu čtyř mezikontinentálních raket

Ruská raketová vojska strategického určení minulý týden provedla rozsáhlý test, během kterého ...

Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027

Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Ruská námořní pěchota: minulost a budoucnost

Sovětská námořní pěchota získala svou slávu za druhé světové války. Po roce 1945 byla považována za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    16:43 29.11.2017

    Tak von Staník Mihulků je takový všeználek ;-) Když budou jeho články o evoluci, ekologii rostlin ap. tématech, tak tomu klidně věřte, tam i ví, co píše. Ovšem že by měl nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak von Staník Mihulků je takový všeználek ;-) Když budou jeho články o evoluci, ekologii rostlin ap. tématech, tak tomu klidně věřte, tam i ví, co píše. Ovšem že by měl nějaké větší ponětí o armádní technice, mi není známo. Samozřejmě se mohu mýlit, neb to je lidské ;-)Skrýt celý příspěvek

  • marecino
    08:14 29.11.2017

    dusan: tak som rad ze ste sa opravil :) je pravda, ze niektore clanky by tam nemali byt, pravdepodobne to bude od jedneho autora ako tvrdite vy

    dusan: tak som rad ze ste sa opravil :) je pravda, ze niektore clanky by tam nemali byt, pravdepodobne to bude od jedneho autora ako tvrdite vy

  • dusan
    23:55 28.11.2017

    Áno ... čo sa týka témy .... Lebo viem, že som od nich už čítal nejakú hlúposť na tému REB .... Možno to robí len jeden autor - napr. ...Zobrazit celý příspěvek

    Áno ... čo sa týka témy ....

    Lebo viem, že som od nich už čítal nejakú hlúposť na tému REB ....

    Možno to robí len jeden autor - napr. :

    http://www.osel.cz/9438-elektr...

    Skrátka na túto tému sú tam hlúposti .... ale už ostatné vyzerá celkom OK (čo som teraz pozeral) , takže opravujem na "pochybného autora" lebo na tie jeho "dôkazy" veľmi neverím ....Skrýt celý příspěvek

  • marecino
    20:30 28.11.2017

    dusan:
    osel.cz povazujes za pochybnu stranku? :))))) tak to potom anoooo

    dusan:
    osel.cz povazujes za pochybnu stranku? :))))) tak to potom anoooo

  • StandaBlabol
    20:23 28.11.2017

    PavolR, hlavne je zajimave, ze je o tom incidentu k nalezeni spousta podrobnosti jako presne souradnice a na jakem letiste si kapitan myslel, ze je. Ale jmeno lodi nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR,

    hlavne je zajimave, ze je o tom incidentu k nalezeni spousta podrobnosti jako presne souradnice a na jakem letiste si kapitan myslel, ze je. Ale jmeno lodi nebo kapitana, proste cokoliv, podle ceho by se dalo overit, ze se ta udalost skutecne stala, chybi.

    Jak rikas, podvrhnout nesifrovany signal urcite jde. Spis bych se divil, kdyby to Rusove testovali ve frekventovanych mezinarodnich vodach. Sance zpusobit namorni nebo letecke nestesti je prilis vysoka...Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    20:18 28.11.2017

    PavolR-psal jsem po paměti,takže jsem si to až tak přesně nepamatoval. Ale co je důležité-je jasné že v případě konfliktu vyspělých armád bude pokus o zarušení/zničení navigačních ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR-psal jsem po paměti,takže jsem si to až tak přesně nepamatoval.
    Ale co je důležité-je jasné že v případě konfliktu vyspělých armád bude pokus o zarušení/zničení navigačních prostředků,satelitní navigace a průzkumu naprostá priorita.A pokud se to podaří,ovlivní to vedení boje velice významně-vzdušné boje,přesnost zbraní atd.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:08 28.11.2017

    Marthy:
    Každopádne je už hádam jasné, že nešlo o "nějakú Americkú válečnú loď" a celý čas je všade reč o civilných zariadeniach.

    Marthy:
    Každopádne je už hádam jasné, že nešlo o "nějakú Americkú válečnú loď" a celý čas je všade reč o civilných zariadeniach.

  • petr9
    19:48 28.11.2017

    Jasan, my to všichni víme, že rusák je dvěstě tisíc let za hvězdopruhovanýma opicema.Nemusíte to neustále zdůrazňovat!

    Jasan, my to všichni víme, že rusák je dvěstě tisíc let za hvězdopruhovanýma opicema.Nemusíte to neustále zdůrazňovat!

  • Marthy
    19:45 28.11.2017

    PavoIr,Dusan-lepší info o incidentu jsem našel třeba tady:
    http://aktualnikonflikty.cz/vi...

    PavoIr,Dusan-lepší info o incidentu jsem našel třeba tady:
    http://aktualnikonflikty.cz/vi...

  • Larry
    19:32 28.11.2017

    GPS jammer je za pár USD. Stačí zadat do strýčka Googlu "GPS jammerů" třeba zde: http://www.jammerfromchina.com... Jaký problém se zarušením GPS??? ...Zobrazit celý příspěvek

    GPS jammer je za pár USD. Stačí zadat do strýčka Googlu "GPS jammerů"
    třeba zde:
    http://www.jammerfromchina.com...

    Jaký problém se zarušením GPS??? Samozřejmě v trochu větším měřítku to zvládnou systémy REB
    Třeba R-330Zh
    https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    19:02 28.11.2017

    Marthy Je to evidentný nezmysel, čo u tejto stránky ťažko prekvapí .... Ono samozrejme sa dá GPS signál rušiť je určite vec reálna, ale, že by si to Amíci nevšimli už je mimo ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy

    Je to evidentný nezmysel, čo u tejto stránky ťažko prekvapí ....

    Ono samozrejme sa dá GPS signál rušiť je určite vec reálna, ale, že by si to Amíci nevšimli už je mimo reality ...

    A keby sa to i teoreticky stalo ... tak o tom asi nebudú informovať .... a je zaujímavé, že o všetkom čo sa "pokazí" na amerických lodiach vedia nejlepšie na Sputniku a pochybné stránky : )Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:17 28.11.2017

    Marthy:
    Nech pozerám ako pozerám o vojnovej lodi tam zmienka nie je a osobne mi tam chýba aj zmienka, kto tú informáciu publikoval. Tá agentúra, alebo?

    Marthy:
    Nech pozerám ako pozerám o vojnovej lodi tam zmienka nie je a osobne mi tam chýba aj zmienka, kto tú informáciu publikoval. Tá agentúra, alebo?

  • Marthy
    17:53 28.11.2017

    Co je na tom pravdy nevím,na té lodi jsem v té době opravdu nebyl.Ale pokud tě to zajímá,pokus se o tom něco najít,než začneš kritizovat.Namátkou třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Co je na tom pravdy nevím,na té lodi jsem v té době opravdu nebyl.Ale pokud tě to zajímá,pokus se o tom něco najít,než začneš kritizovat.Namátkou třeba zde:
    http://www.osel.cz/9503-proble... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:26 28.11.2017

    Mathy: Ako remake vtipu o kadetských časoch "užneviemktorého" anglického panovníka je to dobré, ale aká je reálna šanca, že by sa svet dozvedel, či mali na tej lodi závadu, akého ...Zobrazit celý příspěvek

    Mathy:
    Ako remake vtipu o kadetských časoch "užneviemktorého" anglického panovníka je to dobré, ale aká je reálna šanca, že by sa svet dozvedel, či mali na tej lodi závadu, akého charakteru bola a dokonca kam im to ukazovalo? ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    17:04 28.11.2017

    Družice jsou ve výšce 19 100 Km,tedy podle mě zcela mimo dosah pozemní protidružicové střely. Zničit by se dali snad pomocí družic-zabijáků umístěných předem na podobné oběžné ...Zobrazit celý příspěvek

    Družice jsou ve výšce 19 100 Km,tedy podle mě zcela mimo dosah pozemní protidružicové střely.
    Zničit by se dali snad pomocí družic-zabijáků umístěných předem na podobné oběžné dráze.Ale hádám že k boji proti navigačním systémům by mocnosti využily spíš rušení a kybernetický boj.Třeba podle některých zpráv Rusko vyzkoušelo rušící systém proti GPS v Černém moři,postižená byla nějaká Americká válečná loď.Její navigační systém ukazoval že jsou na Ruské pevnině :).Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    16:45 28.11.2017

    Dosah pozemních stanice je celkem velký. U civilních i v hornatém reliéfu ČR jde o desítky kilometrů. U vojenských to bude možná i víc. A stanice není žádné monstrum. Může byt na ...Zobrazit celý příspěvek

    Dosah pozemních stanice je celkem velký. U civilních i v hornatém reliéfu ČR jde o desítky kilometrů. U vojenských to bude možná i víc. A stanice není žádné monstrum. Může byt na náklaďáku, otéčku, v kontejneru... Kdekoliv u fronty.
    A nejsem si jistý, jestli těch 10m přesnosti neplatí také pro civilní užití. A i kdyby ne-pro úder Kalibru, řízené FAB-250,500,1000... stačí 10m, vzhledem k účinku...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    16:29 28.11.2017

    Lukyi: A je to napr. v prípade GLONASSu vôbec nutné, kde nemá pozemné stanice?

    Lukyi: A je to napr. v prípade GLONASSu vôbec nutné, kde nemá pozemné stanice?

  • Lukyi
    15:37 28.11.2017

    Jak vysoká je oběžná dráha družic glonass a GPS ? Dají se sestřelovat ze země či ze vzduchu ?

    Jak vysoká je oběžná dráha družic glonass a GPS ? Dají se sestřelovat ze země či ze vzduchu ?

Načítám diskuzi...