Za zády Západu: Egyptské rakety za ruskou pšenici

Za zády Západu: Egyptské rakety za ruskou pšenici
Egyptská armáda odpaluje rakety Sakr 45 ráže 122 mm (2021) / Egyptské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí v únoru plánoval vyrobit desetisíce raket pro Rusko. Jeho země přitom patří k z nejbližším spojencům USA na Blízkém východě a k hlavním příjemcům americké finanční pomoci. Výroba a přeprava měla podléhat utajení, aby se Káhira vyhnula problémům se Západem.

Uniklý tajný americký dokument ze 17. února shrnuje údajné rozhovory mezi egyptským prezidentem a vysokými vojenskými představiteli. Zmiňuje se také o plánech na dodávky dělostřelecké munice a střelného prachu do Ruska. Podle dokumentu as-Sísí nabádá úředníky, aby výrobu a dodávky raket utajili a „vyhnuli se tak problémům se Západem“. Listu Washington Post se podařilo získat utajované soubory zveřejněné v únoru a březnu v chatovací aplikaci Discord.

Odhalení přichází v době ukrajinské a ruské snahy doplnit vyčerpané zásoby vojenského materiálu. Mluvčí egyptského ministerstva zahraničí Ahmed Abu Zeid jakoukoliv podporu oběma zemím odmítá. „Nadále naléháme na obě strany, aby ukončily nepřátelské akce a dosáhly politického řešení prostřednictvím jednání,“ uvedl Zeid. Ruská invaze na Ukrajinu ovšem celosvětově zvýšila ceny komodit a vytvořila tlak na Egypt, největšího světového dovozce pšenice. V posledních letech odebíral více než 80 % pšenice z Ruska a Ukrajiny.

Pokud se uniklé dokumenty ukáží být pravdivými, vyvstává otázka budoucí americké finanční pomoci Káhiře. Spojené státy stojí v čele západních snah odepřít Rusku přístup ke zbraním potřebným pro vedení války. Chtějí k tomu potrestat všechny, kteří ruské ozbrojené složky materiálně podporují. Představa egyptských dodávek zbraní Rusům a zároveň posílání peněz Káhiře je pro řadu amerických zákonodárců nepředstavitelná.

Abd al-Fattáh as-Sísí vydal začátkem února údajně pokyn osobě označené jako „Salah al-Dín“, aby dělníky ve zbrojovkách informoval o výrobě střel egyptskou armádu. „Salah al-Dín“ podle Washington Post pravděpodobně představuje egyptského ministra pro vojenskou výrobu Mohameda Salaha al-Dína. Střelný prach nabízený Rusku měl pocházet z továrny č. 18, což je název desítky let starého chemického závodu. Salah al-Dín se chystal nařídit „svým lidem pracovat na směny, pokud to bude nutné, protože to je to nejmenší, čím se Egypt může Rusku odvděčit za [blíže nespecifikovanou] dřívější pomoc“. Uniklý dokument dále cituje ministra pro vojenskou výrobu, jemuž Rusové řekli, že jsou ochotni „koupit cokoli“.

Moskva a Káhira v poslední době uzavřely několik významných dohod. Letos se například dohodly na výstavbě rozsáhlé opravny pro vlaky, což představuje první krok k lokalizaci výroby železničních vozidel v Egyptě. Rosatom loni zahájil výstavbu první egyptské jaderné elektrárny. Daleko větší význam začaly navíc mít nákupy ruské pšenice, protože ukrajinsko-ruská válka narušila přístup Egypťanů k pšenici ukrajinské. Tento obchod pomohl Káhiře vyhnout se nedostatku potravin, který má v hospodářsky zaostalé zemi potenciál vyvolat sociální nepokoje.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

USA blokují prodej francouzských stíhaček Rafale do Egypta

Francie nemůže prodat Egyptu dalších 12 víceúčelových stíhaček Rafale. Egypt s letouny požaduje i ...

Egypt modernizuje své námořnictvo. Stává se regionální velmocí

Nákup nových plavidel a reorganizace flotily. Taková je současnost nejstaršího válečného loďstva na ...

Egypt objednal dalších 30 stíhaček Rafale

Francouzská společnost Dassault Aviation a celý francouzský průmysl slaví další mimořádný úspěch – ...

PREMIUM Egyptské letectvo: Logistické peklo, ale geopolitická nezávislost

Egypt vynakládá velké prostředky na diverzifikaci dodavatelů pro své vzdušné síly. Káhira se letos ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.