Egypt modernizuje své námořnictvo. Stává se regionální velmocí
- 11. 6. 2019
- 29 komentářů
- Radek John
Nákup nových plavidel a reorganizace flotily. Taková je současnost nejstaršího válečného loďstva na světě. Egypťané mají k jeho posilování logické důvody.
Egypt se snaží o modernizaci své flotily už od devadesátých let minulého století. Po nástupu prezidenta Abdul-Fattáha as-Sísího k moci v roce 2014 však reformy nabyly na intenzitě. Egyptské námořnictvo je počtem lodí šesté největší na světě. Na africkém kontinentu a Blízkém východě je tabulkově nejsilnější. Pro Egypt je námořnictvo klíčové. Délka egyptského pobřeží je přes 2600 kilometrů. Omývá ho Středozemní i Rudé moře. Historie egyptského loďstva sahá až do časů faraónů. Ve své moderní podobě má dva hlavní soupeře: Turecko a Izrael.
Egyptské námořnictvo bylo první, které kdy potopilo nepřátelskou loď pomocí řízené střely. V roce 1967 poslaly egyptské raketové čluny ke dnu izraelský torpédoborec INS Eilat (ex HMS Zealous). Na současné reformě egyptského loďstva se osobně podílí prezident Sísí.
V roce 2015 nařídil rozdělení námořnictva na Středozemní a Rudomořskou flotilu. Stejný rok také vyjednal s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem nákup dvou největších egyptských válečných plavidel. Jsou to vrtulníkové výsadkové lodě Abdel Nasser a Anwar El Sadat.
Vrtulníková loď Gamal Abdel Nasser
Výhodná koupě
Patří k francouzské třídě Mistral. Loděnice DCNS (v roce 2017 přejmenovaná na Naval Group) je původně postavila pro ruské námořnictvo. Cena za obě sesterská plavidla měla být 1,37 miliardy eur (35,1 miliardy korun). Po ruské invazi na Ukrajinu se však Paříž připojila ke zbrojnímu embargu vůči Moskvě a z obchodu sešlo. Egypťané využili příležitost a hotové lodě odkoupili s výraznou slevou za 950 milionů eur (24,3 miliardy korun). Jejich radost z výhodné koupě trochu kalí, že pro lodě zatím nemají vrtulníky.
To se ale v dohledné době změní. Gamal Abdel Nasser a Anwar El Sadat dostanou ruské stroje Kamov Ka-52 (kód NATO: Hokum-B). S provozem těchto vrtulníků se na lodích počítalo od začátku stavby.
Společnost Naval Group postavila i nejnovější přírůstek egyptské flotily. Je jím korveta El Moez. Její kýl se poprvé dotkl vody letos dvanáctého května. Patří ke stealth třídě Gowind, určené k operacím hlavně v mělkých a pobřežních vodách. To se egyptskému námořnictvu skvěle hodí. Nemá globální ambice.
Korveta třídy Gowind
Postupná obnova
Egypťané si od Naval Group objednali čtyři lodě třídy Gowind s možností v případě potřeby dokoupit ještě jednu navíc. Tři z nich už jsou spuštěné na vodu. První, El Fateh, je v aktivní službě. Zbylé čtyři egyptské korvety jsou už starší. Podobně je to s flotilou fregat. V egyptském námořnictvu je to nejsilnější kategorie hladinové válečné lodě. Čtyři stárnoucí plavidla patří k americké třídě Perry. Další dvě dokonce spadají k ještě starší americké třídě Knox.
Jediná moderní egyptská fregata je Tahya Misr, spuštěná na vodu v roce 2012. Postavila ji rovněž francouzská Naval Group. Patří do stealth třídy FREMM (z francouzského frégate européenne multi-mission, evropská víceúčelová fregata). Egypťané kupodivu nemají v plánu přikoupit jí další sesterské lodě. Místo toho se poohlížejí po německém modulárním designu Meko 200.
Podle posledních zpráv chtějí koupit hned šest těchto lodí. Podstatnou část práce na nich odvedou domácí egyptské loděnice v Alexandrii. Další zajímavý egyptský nákup z poslední doby jsou německé ponorky typu 209. Egypťané chtějí celkem čtyři.
Fregata Tahya Misr
Ponorky z Německa
Tři ponorky už od výrobce dostali. Na poslední teprve čekají. Typ 209 vyrábí německá společnost Howaldtswerke-Deutsche Werft, vlastněná zbrojním koncernem ThyssenKrupp. Tyto diesel-elektrické ponorky jsou určené výhradně k vývozu. Jejich různě pokročilé verze provozuje celkem třináct zemí. Egyptské námořnictvo vlastní i čtveřici starších ponorek sovětské třídy Romeo. Nedávno prošly modernizací. Jejich bojová hodnota je však sporná. Jejich návrh pochází z padesátých let minulého století. Dají se však použít k výcviku nebo k průzkumu.
Egyptské námořnictvo nedávno nakoupilo také čtveřici moderních raketových člunů třídy Ambassador III. Postavila je pro něj americká společnost VT Halter Marine. Raketové čluny spoléhají místo pancéřování a těžké výzbroje na rychlost a manévrovací schopnosti. Mohou ohrozit mnohonásobně větší lodě.
Stavba raketových člunů je dobrý způsob, jak vybudovat za malé peníze silnou flotilu, které dokáže prosadit vaše zájmy. Egypťané přikládají těmto válečným plavidlům velký význam. Navzdory tomu je zbylých zhruba čtyřicet egyptských raketových člunů většinou zastaralých.
V květnu 2019 Káhira převzala další ponorku Typ 209
Souboj o plyn
Káhira má na moři tři nejdůležitější okruhy zájmů. První z nich je ochrana nalezišť zemního plynu ve Středozemním moři. Podmořská ložiska se rozkládají i na dně Abúkírské zátoky, kde admirál Nelson v roce 1798 rozstřílel na cucky zakotvenou francouzskou flotilu. K objevu zatím největšího egyptského ložiska zemního plynu došlo teprve v roce 2015. Jmenuje se Zohr a leží přibližně 190 kilometrů severně od Port Saidu. Je to dvacáté největší naleziště zemního plynu na světě. Obsahuje ho 850 krychlových kilometrů, což je necelá polovina veškerých egyptských zásob.
Z potenciálních egyptských protivníků má největší zájem na těžbě zemního plynu ve Středozemním moři Turecko. Egypťané uzavřeli kvůli asertivní turecké těžební politice dohodu o spolupráci s Řeckem a Kyprem. Aliance pořádá společná námořní cvičení. Poslední z nich proběho letos v dubnu.
Plyne z toho druhý životně důležitý zájem Káhiry: vyrovnat se s námořní mocí svých soupeřů. Izraelské loďstvo představuje pro Egypt menší ohrožení než Turecké. Je sice technicky vyspělejší, ale zato méně početné. Donedávna velmi špatné egyptské vztahy s Izraelem se navíc v poslední době spíše zlepšují.
Plynové pole Zohr prožívá bouřlivý rozvoj a brzy se stane výrazným zdrojem příjmů do egyptské pokladny. Egyptské námořnictvo má pole chránit před všemi potenciálními protivníky.
Soupeření s Ankarou
V egyptských vztazích s Tureckem se naopak dá pozorovat opačná tendence. Ankara má nejmocnější loďstvo ve Středozemním moři. Možná už letos dokončí vrtulníkovou výsadkovou loď TCG Anadolu. Ta by mohla v budoucnu dostat i stíhačky F-35B Lightning II. Část komentátorů o ní proto píše jako o lehké letadlové lodi. Početně je turecké loďstvo slabší než egyptské. Může za to ale hlavně egyptská flotila malých raketových člunů. Ze srovnání velkých hladinových sil vychází lépe Turecko. Obě země disponují podobným vybavením.
Turecko má šestnáct fregat proti egyptským sedmi. Osm z nich patří k modernizované americké třídě Perry, kterou disponují i Egypťané. Zbytek jsou starší verze německého typu Meko 200. Turci překonávají Egypťany i počtem korvet. Provozují jich deset proti egyptským sedmi. Z toho čtyři lodě patří do moderní stealth třídy Ada, srovnatelné se čtveřicí moderních egyptských lodí Gowind.
Turecké ponorky patří stejně jako egyptské k německému typu 209, třebaže k o něco starším verzím. Turecká ponorková flotila ale čítá dvanáct člunů proti egyptským čtyřem. Ankara plánuje stejně jako Káhira rozsáhlou modernizaci své flotily. Starší plavidla modernizuje a nakupuje nová. Podobně jako v Egyptě by část nových Tureckých lodí měly postavit domácí loděnice, aby země získala průmyslovou kapacitu.
Změna v tyranii
Poslední problém, k jehož řešení potřebuje Káhira své válečné loďstvo, je udržování přítomnosti v Rudém moři. Egypt spravuje Suezský kanál, skrz nějž propluje každý rok přibližně osm procent světové tonáže obchodních lodí. V Rudém moři prosazují své zájmy i země, které u něj samy neleží. Jsou to například Spojené státy, Čína, nebo Francie. V Adenském zálivu ještě donedávna kvetlo pirátství. Nebýt neustálé přítomnosti válečných lodí, záliv by byl zamořený piráty dodnes.
Vláda prezidenta Sísího má k posilování námořnictva i další důvody. Ačkoliv vzešla z demokratických voleb, nevyhýbá se cenzuře ani věznění a mučení svých odpůrců. Úvodník amerického deníku Washington Post označil letos v únoru Egyptský režim jako tyranii.
Sísí se díky změnám ústavy dost možná časem stane doživotním diktátorem. Podobně jako jiným despotům se mu hodí vzbuzovat v obyvatelstvu neustálý pocit ohrožení. Běžní občané Egypta vnímají každé posílení ozbrojených složek jako úspěch prezidenta. Budování námořnictva i armády zvyšuje Sísího oblibu.
Zdroje: Overt Defense, Egypt Today, Naval News, Ahram, Arab News, World Crunch
Související články
Egypt získá 129 000 českých pistolí CZ 75 P-07 Duty
Česká zbrojovka před pár měsíci podepsala smlouvu na dodávku dalších 50 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. ...
- 18.07.2014
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačky Dassault Rafale pro Egypt
Egypt projevuje vážný zájem o francouzské víceúčelové stíhačky Dassault Rafale. Informace o úspěšném ...
- 11.02.2015
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
USA blokují prodej francouzských stíhaček Rafale do Egypta
Francie nemůže prodat Egyptu dalších 12 víceúčelových stíhaček Rafale. Egypt s letouny požaduje i ...
- 01.08.2018
- 73 komentářů
- Jan Grohmann
Německo prodá fregaty MEKO A-200 Egyptu
Berlín oficiálně schválil prodej šesti válečných lodí Káhiře. Půjde o fregaty typu MEKO A-200. ...
- 08.04.2019
- 26 komentářů
- Radek John
Keby budúci rok Turecko aj Egypt intervenovali v Líbyi, tak je vcelku jednoznačné, kto by mohol dominovať na súši - už len kvôli rozdielnym možnostiam v zásobovaní - ale ako by ...Zobrazit celý příspěvek
Keby budúci rok Turecko aj Egypt intervenovali v Líbyi, tak je vcelku jednoznačné, kto by mohol dominovať na súši - už len kvôli rozdielnym možnostiam v zásobovaní - ale ako by dopadol stret na mori? Prevaha Turkov v ťažších plavidlách (fregaty a korvety) je prakticky dvojnásobná, no Egypt má zasa viac a raketami silnejšie vyzbrojených útočných lodí (avšak Turci majú v tejto kategórii väčšie zastúpenie modernejších plavidiel).Skrýt celý příspěvek
Mno Sarrádže má podpořit i sousední Tunisko, tak reálně bych to spíš viděl na pouštní plichtu a rozdělení země.
Mno Sarrádže má podpořit i sousední Tunisko, tak reálně bych to spíš viděl na pouštní plichtu a rozdělení země.
Haftar má momentálne pod kontrolou väčšie percento Líbye než Asad Sýrie. Nie je nútený deliť krajinu. zasa Erdoganovi ten kúštik s iba časťou líbyjský zdrojov plynu nemusí stačiť. ...Zobrazit celý příspěvek
Haftar má momentálne pod kontrolou väčšie percento Líbye než Asad Sýrie. Nie je nútený deliť krajinu. zasa Erdoganovi ten kúštik s iba časťou líbyjský zdrojov plynu nemusí stačiť. Nehovoriac, čo by delenie spravilo so zmluvou o námorných hraniciach.Skrýt celý příspěvek
Tak pozerám, že je súčasťou Erdoganovej aliancie aj Alžírsko ( http://www.xinhuanet.com/engli... ), čo úplne mení pomer síl - tak nič, zrejme sa pokúsia ...Zobrazit celý příspěvek
Tak pozerám, že je súčasťou Erdoganovej aliancie aj Alžírsko ( http://www.xinhuanet.com/engli... ), čo úplne mení pomer síl - tak nič, zrejme sa pokúsia Haftara úplne vytlačiť z krajiny, bez ohľadu na to, kto ho podporuje...Skrýt celý příspěvek
Trošku ma desí predstava, že "dobrej diktatúry" ..... Tak to totiž (ne)fungovalo v Iráne v sedemdesiatich rokoch. Šáhov režim bol tiež tvrdá diktatúra vraždiaca svojich ...Zobrazit celý příspěvek
Trošku ma desí predstava, že "dobrej diktatúry" .....
Tak to totiž (ne)fungovalo v Iráne v sedemdesiatich rokoch. Šáhov režim bol tiež tvrdá diktatúra vraždiaca svojich opomentov, ale západ i Izrael s ním nadšene spolupracoval "lebo islamisti" ....
Z dnešného pohľadu je až absurdné, že najväčšími spojencami iránskej tajnej služby SAVAK, ktorá sa "preslávila" svojou brutalitou boli židovskí tajní, ktorí "zefektívňovali" výsluchy zadržaných členov opozície ....
Po revolúcii sa všetko "otočilo" a väčšina dobre vycvičeného personálu začala pracovať pre nových pánov.... i proti západu.
Egypt je pre mňa "sudom z pušným prachom", kde milióny ľudí sú frustrovaní zo skorumpovaného režimu, ktorí dáva príležitosť len "vyvoleným" a obyčajný človek nemá šancu na slušný život ani s kvalitným vzdelaním .... okrem rastúceho preľudnenia, momentálne Egypt postihujú i veľké suchá, ktoré naďalej zhoršujú už tak veľmi zlú situáciu. Treba dodať, že Egypt získava nie len miliardy vojenskej, ale i miliardy "civilnej" pomoci od donorov so sunitských ropných štátov a bez nej by to už dnes skončilo zle ....
Podľa mňa nie je otázka či, ale kedy islamisti podniknú veľký útok voči západným turistom a "zabijú" turistický ruch v Egypte ....
Súhlasím, že budovanie armády posilňuje režim a jeho autoritu ... ale to platí, len pokým je čo jesť a slušne žiť .... lebo okrem "hier" je nutné mať i ten "chleba"....Skrýt celý příspěvekOno asi nejde úplně o to, že je ta diktatura "dobrá". Žádná diktatura, už z principu, dobrá není. Jde o to, že nejenom Egypťané na demokracii nejsou připraveni a zrovnu u Egypta to ...Zobrazit celý příspěvek
Ono asi nejde úplně o to, že je ta diktatura "dobrá". Žádná diktatura, už z principu, dobrá není. Jde o to, že nejenom Egypťané na demokracii nejsou připraveni a zrovnu u Egypta to bylo dost jasně vidět. Raději ať je tam diktátor, než radikální islamistický režim, byť demokraticky zvolený. Je to tak trošku ironie, ale po svržení demokraticky zvoleného Mursího a nastolení Sísího diktatury se situace zlepšila nejenom v oblasti lidských práv, ale i práv menšin (křesťanů) a celkově se Egypt stabilizoval. A buďme za to rádi! Stačí, že je extrémně nestabilní Lybie.
Je potřeba i nadále demokracii podporovat a prosazovat - ale tam, kde je velká šance na to, že bude fungovat. Čína, Bělorusko, Venezuela, v zemích Střední Asie i Íránu. Ale tyhle arabské a země nechme jak jsou. Už kvůli oné demografické katastrofě, která ve většině afrických zemí na jih probíhá je důležité mít tyhle státy stabilní.Skrýt celý příspěvekNo v takých USA snáď budú pripravení na demokraciu .... a zvolili Trumpa : ) Súhlasím, že nie je treba za každú cenu presadzovať demokraciu ... len je trochu absurdné ak hlásime, ...Zobrazit celý příspěvek
No v takých USA snáď budú pripravení na demokraciu .... a zvolili Trumpa : )
Súhlasím, že nie je treba za každú cenu presadzovať demokraciu ... len je trochu absurdné ak hlásime, že je dobrá .... a keď demokraticky niekde zvolia "nevhodných", tak to poprieme ....Skrýt celý příspěvekCo je na Trupovi spatne? Jiste, je "svuj", je neotesany a v nekterych vecerch naivni/hloupy/amater... ... ale stejne extremni (z pohledu USA a jejich nesocialisticke tradice) byla ...Zobrazit celý příspěvek
Co je na Trupovi spatne? Jiste, je "svuj", je neotesany a v nekterych vecerch naivni/hloupy/amater...
... ale stejne extremni (z pohledu USA a jejich nesocialisticke tradice) byla i protikandidatka Clintnova se svymi napady. Podstatne je, ze o cemkoliv co by tihle dva chteli zavest se budou vest demokraticke jednani, ohranicene demokratickym procesem pod kontrolou komor parlamentu, ustavniho soudu atd. Coz jsou veci, ktere funguji v USA, funguji v evrope, v dalsich statech rozesetych po svete, ale nefunguji na blizkem vychode.
Jak uz tu padlo, bohuzel neni jednoduche cesty ven, existuji jen zle cesty a cesty jeste horsi.Skrýt celý příspěvekNapríklad protekcionoizmus ... ekonomicky posúva Trump svet tak 50 rokov dozadu ... a pozor ... čím menšia krajina tým sa jej to viac týka ... teda je to o nás : (
Napríklad protekcionoizmus ... ekonomicky posúva Trump svet tak 50 rokov dozadu ... a pozor ... čím menšia krajina tým sa jej to viac týka ... teda je to o nás : (
Jako clanek dobry, ale co trochu zapracovat na stylistice psani? Takhle to trochu pripomina slohove cviceni zakladni skoly. Kratka veta jednoducha, tecka. Kratka veta jednoducha, ...Zobrazit celý příspěvek
Jako clanek dobry, ale co trochu zapracovat na stylistice psani? Takhle to trochu pripomina slohove cviceni zakladni skoly. Kratka veta jednoducha, tecka. Kratka veta jednoducha, tecka. Atd. Skoda...Skrýt celý příspěvek
když se člověk koukne, za kolik Egypt kupoval Mistraly (obě lodě za 950 mil euro, tedy 24,3 mld Kč), tak to sme si jeden mohli v pohodě koupit taky a šoupnout ho před naše molo v ...Zobrazit celý příspěvek
když se člověk koukne, za kolik Egypt kupoval Mistraly (obě lodě za 950 mil euro, tedy 24,3 mld Kč), tak to sme si jeden mohli v pohodě koupit taky a šoupnout ho před naše molo v Hamburku. Pak by mohly naše Venomy, Vipery (4 ks) a CH-53K (4 ks) operovat po celém světě - teda pokud bysme dokázali sehnat lidi k tomu všemu :D Je to vtípek, ale taková obnova tradice našeho námořnictva by byla super - ve stylu "kašlat na tanky a děla, Češi jedou na moře" :D
ps. teď trochu vážně. Ono nebýt aktuální diktatury, tak jde o další nestabilní stát v regionu a potenciálně mnohem větší průšvih. Spíš jde o to, zda se podaří místní společnost postupně dovést k nějakému smysluplnému stavu, aby si sami zvolili nějakou vládu (vojenská diktatura je cesta do pekla). Tak nějak ale není kam spěchat...Skrýt celý příspěvekAle však oni si zvolili a nepáčilo sa ... keď budú môcť opäť slobodne dopadne to pravdepodobne dosť podobne. Prečo? Lebo represívne režimy všemožne brzdia činnosť opozície ako ...Zobrazit celý příspěvek
Ale však oni si zvolili a nepáčilo sa ... keď budú môcť opäť slobodne dopadne to pravdepodobne dosť podobne. Prečo? Lebo represívne režimy všemožne brzdia činnosť opozície ako takej a keď táto brzda padne, tak sa do volieb nevyhnutne najefektívnejšie zmobilizujú politické sily organizujúce sa na náboženskom základe.
Pre porovnanie, na Slovensku sa dlho zdalo, že v prvých slobodných voľbách vyhrá Kresťanskodemokratické hnutie. Nestalo sa tak iba pre to, že skutočným symbolom novembra 89 sa stalo hnutie Verejnosť proti násiliu.Skrýt celý příspěvekNa Slovensku je sice víra rozšířenější, než v ČR (kde taky není, že), ale není tam náboženská organizace usilující o nastolení teokracie. A taky v roce 1990 byla na Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek
Na Slovensku je sice víra rozšířenější, než v ČR (kde taky není, že), ale není tam náboženská organizace usilující o nastolení teokracie. A taky v roce 1990 byla na Slovensku mnohem silnější myšlenka odtržení od ČR, než nějaké křesťanské zásady a proto bodoval Kňažko a Mečiar a ne Čarnogurský.
Takže ano, v silně nábožensky založených státech se po pádu diktatury k moci derou náboženské síly a dokonce mohou vznikat nábožensky motivované občanské války, ale to většinou není případ evropských zemí s převládajícím křesťanstvím. Ani v Jugoslávii nebylo důvodem války náboženství, nýbrž nacionalismus.Skrýt celý příspěvekOficiálne taká náboženská organizácia síce skutočne neexistuje, ale profilujú sa politické formácie stavajúce svoj program na náboženskom fundamentalizme a radikalizme. KDH je už v ...Zobrazit celý příspěvek
Oficiálne taká náboženská organizácia síce skutočne neexistuje, ale profilujú sa politické formácie stavajúce svoj program na náboženskom fundamentalizme a radikalizme. KDH je už v porovnaní s nimi prakticky štandardná kresťansko-demokratická strana. :-)Skrýt celý příspěvek
Bez vojenské diktatury by se Egypt dávno zmenil na Daeš. Takže buďme za generála Sisiho rádi.
Bez vojenské diktatury by se Egypt dávno zmenil na Daeš. Takže buďme za generála Sisiho rádi.
Souhlasím, buďme rádi, že Egypt drží někdo takový, kdo je ho schopen stabilně řídit a ne islamisti i kdyby zvolení většinou. V případě, že by došlo ke zhroucení Egypta tak by nás ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím, buďme rádi, že Egypt drží někdo takový, kdo je ho schopen stabilně řídit a ne islamisti i kdyby zvolení většinou. V případě, že by došlo ke zhroucení Egypta tak by nás čekala migrační vlna proti které by rok 2015 byl jen nezajímavá zmínka, takže buďme rádi za stabilitu a nesnažme se zachraňovat celý svět. Lepší stabilní spřátelená ,,diktatura,, než rozvrácený stát s nadvládou islamistů či bojema.Skrýt celý příspěvek
Problem diktatur je ze jsou z podstaty veci nestabilni (tim spis cim vic se blizi predani moci), vlastne, jedina stabilni je snad ta severokorejska. Takze tu mame prelidneny Egypt, ...Zobrazit celý příspěvek
Problem diktatur je ze jsou z podstaty veci nestabilni (tim spis cim vic se blizi predani moci), vlastne, jedina stabilni je snad ta severokorejska. Takze tu mame prelidneny Egypt, populacne explodujici Egypt, ekonomicky stradajici Egypt a ted uz i moderni zapadni vyzbroji vyzbrojeny Egypt. Jako kratkodobe / strednedobe reseni je aktualni diktatura asi to nejlepesi co lze, ale dlouhodobe z toho klidny spanek mit nemuzu a nemam.Skrýt celý příspěvek
Neřekl bych, že diktatury jsou nestabilní. To záleží na diktátorovi, jak si dokáže udržet pořádek. A taky se nedá říct, že demokracie jsou stabilní.
Neřekl bych, že diktatury jsou nestabilní. To záleží na diktátorovi, jak si dokáže udržet pořádek. A taky se nedá říct, že demokracie jsou stabilní.
Diktatury jsou nestabilni hned z nekolika duvodu. Obycejne celi eknomickym sankcim, coz driv nebo pozdeji vede k mensi nebo vetsi nespokojenosti obyvatel. Kde nespokojenost ...Zobrazit celý příspěvek
Diktatury jsou nestabilni hned z nekolika duvodu. Obycejne celi eknomickym sankcim, coz driv nebo pozdeji vede k mensi nebo vetsi nespokojenosti obyvatel. Kde nespokojenost obyvatel v demokracii se promitne do voleb, treba i predcasnych, nespokojenost v diktature muze vest az k svrzeni, obcanskym valkam atd. Tim hlavnim duvodem nebo bodem nestability je ale predavanim moci, tam vzdy nejvic horzi, ze se na kone pokusi dostat nekdo dalsi. Nekdy se to tem ambicioznim povede, nekdy ne. Problem je, ze kdyz se to povede tak se najednou muze zmenit smerovani zeme o 180 stupnu, neb plne zavisi jen a jen na tom jednom cloveku. Takze co bylo bile je najednou cerne, velky kamos USA spolupracujici s Izraelem se muze behem jedne noci (opet) zmenit v hlavniho nepritele. Demokracie temhle vykyvum odolavaji lepe, protoze nerozhoduje pomatena mysl jedince, ale (pomatenost) mysli vetsiny, a ty maji nejakou setrvacnost.Skrýt celý příspěvek
Jo tak, ty myslíš diktaturu v okamžiku, kdy se starý diktátor poroučí. To ano, to může režim rozkolísat. Ale k předávání moci nedochází tak často, diktátor vládne desítky let ...Zobrazit celý příspěvek
Jo tak, ty myslíš diktaturu v okamžiku, kdy se starý diktátor poroučí. To ano, to může režim rozkolísat. Ale k předávání moci nedochází tak často, diktátor vládne desítky let (úspěšný diktátor), v době jeho vlády bývá režim stabilní..
Řekl bych, že demokracie neustále balancuje na hraně nestability, ale její zhroucení za normálních okolností brání vědomí nespokojených, že aktuální vláda tu není na věky. Diktatura je naopak velice stabilní díky umlčení opozice silou, ale když tato síla pomine nebo zeslábne, je silně náchylná ke zhroucení.
Takový Egypt byl vždy vojenskou diktaturou, i když se střídali prezidenti. Ale je pravda, že skutečným vládcem nebyl jedinec, který jednou odejde, ale armáda, tedy organizace, schopná své vůdce měnit bez ztráty vlivu. SSSR byl také diktaturou, která fungovala s různými vládci 80 let.Skrýt celý příspěvekVzpomínám si jak za Jelcina se říkalo i na západě , že Rusko potřebuje mírnou diktatůru. Přišel Putin a ze začátku všichni tleskali a dnes? Myslím , že (nejen) západu je úplně fuk ...Zobrazit celý příspěvek
Vzpomínám si jak za Jelcina se říkalo i na západě , že Rusko potřebuje mírnou diktatůru. Přišel Putin a ze začátku všichni tleskali a dnes? Myslím , že (nejen) západu je úplně fuk jaký režim kde vládne, hlavně k nám (západu) musí být vstřícný....Skrýt celý příspěvek
Dobré pozorování. Já bych k tomu ještě dodal, že právě čím je diktatura stabilnější, tím je zpravidla k západní kultuře nepřátelštější. Takže si můžeme vybrat buďto nestabilní ...Zobrazit celý příspěvek
Dobré pozorování. Já bych k tomu ještě dodal, že právě čím je diktatura stabilnější, tím je zpravidla k západní kultuře nepřátelštější.
Takže si můžeme vybrat buďto nestabilní diktaturu, nebo relativně stabilní diktaturu, která se ale v podstatě zákonitě bude orientovat na naše nepřátele.
Nechci tím říkat, že máme všude demokracii "vyvážet", někdy je diktatura to nejlepší, co za daných okolností je možné. Postoj "je jedno, co se tam děje, hlavně že je tam klid" je ale hodně krátkozraký.Skrýt celý příspěvek
Egypt je tvrdá diktatúra ... a o žiadnych "demokratických voľbách" nemôže byť ani reči: ...Zobrazit celý příspěvek
Egypt je tvrdá diktatúra ... a o žiadnych "demokratických voľbách" nemôže byť ani reči:
https://hnonline.sk/svet/17210...
Egypt je na svoju veľkosť ekomicky dosť slabý a i pri svojich ozbrojených silách sa spolieha na miliardy dolárov zahraničných podporovateľov a donorov (od USA po sunitské štáty Perského zálivu).
V Egypte je silná islamistická opozícia a je zaujímavé, že turisti zatiaľ ignorujú pomerne ťažké a početné strety egyptského režimu a islamistov, ktoré sa už dosť začínajú podobať tomu čo existovalo v Iraku pred IS ....
https://uploads.disquscdn.com/...
https://uploads.disquscdn.com/... Skrýt celý příspěvekTůristi slyší na slevy a taky na to, že islamisti se angažují hlavně na severu resp. severovýchodě země.
Tůristi slyší na slevy a taky na to, že islamisti se angažují hlavně na severu resp. severovýchodě země.
To je síce pravda, ale kde udrú islamisti ak budú chcieť ekonomicky uškodiť vädnúcemu režimu ?
To je síce pravda, ale kde udrú islamisti ak budú chcieť ekonomicky uškodiť vädnúcemu režimu ?
Načítám diskuzi...