Cvičení Red Flag: Stíhačka F-35 ničí soupeře poměrem 15:1

Foto: Stíhačky F-35B americké námořní pěchoty na cvičení Red Flag 17-1; větší foto / Public Domain
Stíhačky F-35A na cvičení Red Flag 17-1; větší foto / Public Domain

Na probíhajícím leteckém cvičení Red Flag 17-1 na základně Nellis Air Force Base prokázala stíhačka F-35A Lightning II svou technickou nadřazenost nad ostatními letouny. V realistických cvičných soubojích F-35 dosáhla skóre 15:1 - tedy na každých 15 zničených nepřátelských letadel byla ztracena jedna F-35.

Reálný boj na Red Flag

Red Flag vzniklo po neblahých zkušenostech amerických letců z Vietnamské války, kdy životnost pilota byla přímá úměrná jeho zkušenostem z ostrých bojových akcí. Cílem cvičení Red Flag je realisticky replikovat bojové scénáře a zvyšovat šance pilotů bez bojových zkušeností v opravdovém konfliktu.

Probíhajícího cvičení Red Flag 17-1 se účastní 129 letadel ze Spojených států, Velké Británie a Austrálie. Jde o první cvičení Red Flag s účastí stíhaček F-35A Lightning II - tedy verze s klasickým startem a přistáním.

Během tří týdnů dlouhého cvičení (do 10. února) proti sobě bojují “modří” (Blue Force) a “červení” agresoři (Red Force). V jednotlivých scénářích piloti procvičují vedení boje vzduch-vzduch, vzduch-země, elektronický/kybernetický boj, pátrací a záchranné operace nebo podporu speciálních sil. Mise probíhají ve dne i v noci.

V modelových vzdušných soubojích útočí “červení” ve vlnách po osmi až 16 letadlech. “Modří” mohou nasadit proti agresorům až 60 letadel. Při sestřelení letadla agresorů se ale do boje přidá další letadlo - resp. zničený letoun agresorů odletí do “oživovací” zóny a vrátí se zpět do boje. Modří tak během jedné mise vzduch-vzduch mohou čelit až 50 letadlům agresorů.

Letku agresorů tvoří letadla F-15C/D z 65. perutě agresorů (65th Aggressor Squadron) a letouny F-16C/D z 64. perutě agresorů (64th Aggressor Squadron). Stroje F-15 simulují ruské stíhačky Su-27 a F-16 stíhačky MiG-29. Piloti těchto strojů neustále studují taktiku potenciálních protivníků, kterou následně používají na cvičeních.

Nepřátelské raketové komplety země-vzduch protivzdušné obrany (PVO) simuluje 507. peruť protivzdušné obrany agresora (507th Air Defense Aggressor Squadron).

“Red Flag nabízí intenzivní trénink a velkou vzdělávací zkušenost,” uvedl podplukovník DeAngelis, pilot F-35 a velitel 419. operační skupiny (419th Operations Group). “Piloti agresorů patří mezi nejlepší z nejlepších a tráví čas učením taktiky nepřátelských vzdušných sil, takže nás důsledně otestují.”  

Cvičení Red Flag 17-1 se účastní nejrůznější typy vojenských letadel.

F-35 na cvičení Red Flag 17-1

“Senzory F-35A a schopnost vytvářet situační povědomí o bojišti jsou úžasné, ale s velkým počtem přátelských letadel, nepřátelských letadel a hrozbami země-vzduch, které jsou na cvičení Red Flag, jde o spoustu informací, které musíme zpracovat,” uvedl major James Schmidt, pilot F-35A z 34. stíhací perutě (34th Fighter Squadron).

“Díky schopnosti F-35A ukázat nám, kde jsou přátelské síly, kde jsou nepřátele, víme, že nás nepřátele nemohou vidět, což nám dává smrtící výhodu při vyhledávaní hrozeb a cílů hluboko v nepřátelském území,” dodal Schmidt.

Letoun F-35 je sice označován jako víceúčelový, ale jde primárně o stíhací bombardér. Hlavním posláním F-35 je provádět hloubkové nálety (Air Interdiction; nebo také “vzdušná izolace”) a potlačovat PVO nepřítele. K tomu je F-35 vybaven pokročilými senzory.

Elektro-optický senzor EOTS (Electro-Optical Target System) F-35 dokáže automaticky vizuálně odhalit odpálenou raketu země-vzduch PVO a okamžitě vypočítat přesné místo odpalu. Informaci F-35 přepošle dalším letounům, případně sám zahájí útok.

“Naše stealth se ukazuje jako velmi užitečná,” říká major Jayson Rickard, pilot F-35A ze 466. stíhací perutě (466th Fighter Squadron). “Jsme překvapivé cíle, ničíme vyspělé rakety země-vzduch a také nějaké vzdušné cíle.”

“Čtyři moji piloti F-35A se vrátili z mise, jde o lidi, kteří roky létali na Red Flag s letouny F-15 a F-16, a řekli mi ´To je úžasné. Nikdy jsem neměl ve vzduchu takové situační povědomí. Vím, kdo je kdo, vím, kdo je v nebezpečí a vím, kde musím pokračovat. Tyhle informace na letounech čtvrté generace jednoduše nemáte,” říká zase podplukovník George Watkins, pilot F-35 a velitel 34. stíhací perutě (34th Fighter Squadron).

Zajímavý je také údaj o nasaditelnosti letadel při plnění misí. Nasaditelnost F-35A účastnících se cvičení Red Flag dosáhla 92 %. Dlužno dodat, že jde o letadla, které jsou oficiálně označená jako bojeschopná (tedy ta, která neprochází pravidelnou údržbou a odstávkou). Podle webových stránek Nelis Air Force Base nasaditelnost letadel 4. generace do misí dosahuje 70 až 85 %.

F-22A kryjí záda

Cvičení Red Flag se účastní také letouny F-22A Raptor - ty jsou pravě přímo určené k vedení boje vzduch-vzduch.

“Jsou určeny (F-22 - pozn. red.) pro boj vzduch-vzduch. My se soustředíme (s F-35 - pozn. red.) na potlačení pozic nepřátelských PVO,” uvedl podplukovník Watkins. “Díky našemu radaru se syntetickou aparaturou dokážeme skrze počasí mapovat terén a detekovat hrozby dříve, jiná letadla.”

Podle National Interest je sice 15 zničených nepřátelských letadel na jedno ztracené F-35 dobrý výsledek, ale nedosahuje úspěchů F-22A Raptor. Během cvičení Red Flag v roce 2007 modrý tým, kde působily i letouny F-22A, dosáhl 241 zničených nepřátelských letadel na dvě vlastní sestřelená letadla. Dvě ztracená letadla ale nebyly F-22A Raptor, ale “modré” F-15C.

Jak si však všímá The Aviatonist, poměr “15:1” pro F-35 je číslo bez znalosti hlubšího pozadí cvičení. Například není jasné, jak se na tomto skóre podílely letadla F-22A, která stíhačkám F-35 “kryla záda”.

V každém případě nelze číslo 15:1 brát, ostatně jako číslo 241:2 v případě F-22A, jako etalon pro výsledek jakéhokoliv nasazení F-35 (nebo F-22A) ve skutečné letecké válce.

Zdroj: Hill Air Force Base; National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti ...

Cena stíhačky F-35A poprvé pod 100 milionů dolarů

Americké ministerstvo obrany a Lockheed Martin je před uzavřením dohody o dodávce desáté výrobní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    17:30 11.02.2017

    co sa tyka tej demokracie na "americky sposob" dost by ma zaujimalo kam ju podla vas "vyviezli", ked ani jedna zem kde US intervenovali nepresla na Americky demokraticky system, ...Zobrazit celý příspěvek

    co sa tyka tej demokracie na "americky sposob" dost by ma zaujimalo kam ju podla vas "vyviezli", ked ani jedna zem kde US intervenovali nepresla na Americky demokraticky system, ale zvolila si vlastny... (Nemecko, Japonsko,Juzna Korea,Irak, Avghanistan?)Skrýt celý příspěvek

  • mastodont
    16:07 11.02.2017

    A čo si myslím o Amerických voľbách ? Tých strašné demokratických ? Hrozne demokratické je ako si môže volič vybrať z pár kandidátov za ktorými stoja finančné ...Zobrazit celý příspěvek

    A čo si myslím o Amerických voľbách ? Tých strašné demokratických ?

    Hrozne demokratické je ako si môže volič vybrať z pár kandidátov za ktorými stoja finančné skupiny,kongresové rodinkárske kontakty,kontakty s tajnými službami atd atd...
    Kde za každým sú obrovské finančné pozadia.
    Normálny človek sa snáď ani nemá šancu normálneho výberu.
    Tam si to prezmenu ošetrili tým že každý kandidát bude hrat hru finančných skupín.

    Nazval by som to "riadená demokracia" na povel.Skrýt celý příspěvek

  • mastodont
    15:55 11.02.2017

    Ok Dušan ak si myslíš že tá opozícia mala vačšie morálne právo vládnuť Sýrii ako Assad tak to už nechám na teba. Ako iste vieš územie Sýrie je citlivý región ohľadne náboženskej ...Zobrazit celý příspěvek

    Ok Dušan ak si myslíš že tá opozícia mala vačšie morálne právo vládnuť Sýrii ako Assad tak to už nechám na teba.
    Ako iste vieš územie Sýrie je citlivý región ohľadne náboženskej viery, mentality obyvateľstva a podobne.
    Assad a aj starý nebohý Hafíz držali Sýriu relatívne stabilnú.
    Myslíš si že najlepšie riešenie je okamžitá revolúcia? Rozdrbať zem do posledného prachu a potom začať stavať demokraciu ?
    Bohužial takto to vo svete podľa Američanov je.
    Vždy to bolo lepšie predtým ako teraz. Im ani nevadí že svet prichádza o neskutočné svetové kultúrne dedičstvo.
    Demokracia sa nedá nastoliť násilím. Je to prirodzený jav vývoja zeme. Nie každá zem chce demokraciu na Americký spôsob.
    Nie každý chce aby ho ovládali korporácie,vonkajšie vplyvy.
    Príklad Lýbie vám nestačí ? Veď tá zem umrela pred našimi očami.
    Momentálne živná poda pre terorizmus.
    A vieme kto rozpútal peklo, koho tajné služby. A koho tajné služby zavraždili Kaddáfiho, kde zaútočili bezp.lietadlami,kontraktormi a pomocou GPS naviedli teroristov ku všetému.
    A s Kaddáfim si podávala ruky celá vyspelá demokratická Európa. Zrazu keď chcel zaplatiť inou menou + iné pravidlá predaja ropy tak bol obrovský problém.

    Tak vidíte nieje to len o túžbe ľudu o zmene. Je to túžba iných síl po moci.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:13 11.02.2017

    mastodont Za sýrskou revolúciou netreba hľadať nič konšpiračné. V Sýrii historicky vládli Alawiti, ktorí vládli prevahe sunitov a tak tam nemohli byť ani slobodné voľby, lebo by ...Zobrazit celý příspěvek

    mastodont

    Za sýrskou revolúciou netreba hľadať nič konšpiračné. V Sýrii historicky vládli Alawiti, ktorí vládli prevahe sunitov a tak tam nemohli byť ani slobodné voľby, lebo by ich Asad nikdy nevyhral. A preto tam boli "voľby" s jedným kandidátom - Asadom. Čiže je logické, že i suniti chceli podiel na moci čo by v praxi znamenalo slobodné voľby a Asad by skončil ...
    To, že asadova diktatúra bola "osvietená" na blízkovýchodné pomery nič nemení na fakte, že to bola diktatúra. A konflikt začal relatívne pokojne a až asadova brutalita to zmenila na občiansku vojnu, kde hrali hlavnú úlohu dezertéri a domáci povstalci ... a nie islamisti či Amíci či niekto iní ....

    Masové zbehnutia asadovej armády v rátane ťažkých zbraní sú dobre zdokumentované, takže musím odmietnuť kadejaké "zaujímavé" konšpirácie o tom, že "dobrého" Asada chcel zvrhnúť ten či onen zo zahraničia ...

    Marthy

    Ak by u nás vznikli štáty tak ako na blízkom východe ... t.j. podľa záujmov nejakých kolinistov, napr. Číňanov a Japoncov... tak by boli nestabilné tak ako sú arabské na blízkom východe.
    Na parížskej konferencii nikoho nezaujímali názory domácich .. európske veľmoci "múdro" rozhodli a "naporcovali" tak ako to vyhovovalo im.
    Napokon skúsenosť máme ... len si treba "rozpamätať" ...rozpad Rakúsko-Uhorska po I.SV.Skrýt celý příspěvek

  • mastodont
    14:15 11.02.2017

    Dušan - USA len bránia to aby sa Kurdi s Assadom dohodli, Pritom Kurdi a Rusi majú veľmi dobré vzťahy a hlavne aj spoločný cieľ - odstrániť nejakým spôsobom Turecký vpád. Rusom ide ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušan - USA len bránia to aby sa Kurdi s Assadom dohodli, Pritom Kurdi a Rusi majú veľmi dobré vzťahy a hlavne aj spoločný cieľ - odstrániť nejakým spôsobom Turecký vpád. Rusom ide len o to aby z Assadom vytvorili federáciu kdežto Američanom poslúžia len na to aby vytvorili "akési nárazníkové pásmo", akúsi zónu.
    Tá zóna by mala byť samozrejme pod ich kontrolou.
    Kurdov by nemali problém vyzbrojit ani Rusi...
    Američanom vyhovuje to, aby bola Syria rozdelená, rozbitá.
    Predtým Sýria fungovala úplne normálne až kym opizičnici (podporovaní Američanmi) nezdvihli zbrane. Proste americký ilegálny zásah do cudzej zeme, vedome.
    Práve Sýria bola tým známa že je Sekulárna - kde dokážu žiť spolu aj suniti aj šíti(alaviti) dokonca aj kresťania, kde štát na nich nevytváral žiadne tlaky.
    Rusi sú s právneho hľadiska v Sýrii absolutne legálne, aj keby zaútočili na Kurdov.
    Pretože územie Sýrie sa stále berie ako štát z pred konfliktu.

    Juhelák - 99% akcii nieje verejne známych ?
    Preboha veď na internete je neskutočne veľa materiálov kde zasahovali a totálne poškodili obranyschopnosť Sýrie. Nepametáš v Deir ez zor tuším koncom novembra minulého roka ? Obkľúčená Sýrska armáda pod tlakom ISIS držala v rukách jednu strategickú výšinu pri letisku. Samozrejme nálet Amerických lietadiel zabil okolo 80-100 sýrskych vojakov a dalsie desiatky zranil ak nie viac. Čo toho bolo následkom ? ISIS obsadil v priebehu pár hodín strategickú výšinu a potom aj južnú časť mesta.
    Pýtam sa vieš kde je Deir ez Zor ? Územie totálne obkľúčené ISIS, Široko daleko nikto. Koho tým Američania chránili ?
    Nebodaj chceli bombardovať IS aby pomohli Sýrskym vojakom a pomýlili sa ?
    Bože môj konečne si otvorte oči je mi doplaču z toho čo čítam. Ako možte byť informovaní a pritom tak nevedomí ?Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    12:38 11.02.2017

    Dusan-silou drží většina Arabských zemí,bohužel nic jiného na Araby obvykle neplatí.Pro ně je víc jejich náboženství než stát.No a jelikož mají mnoho verzí Aláha,tak to je potom ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan-silou drží většina Arabských zemí,bohužel nic jiného na Araby obvykle neplatí.Pro ně je víc jejich náboženství než stát.No a jelikož mají mnoho verzí Aláha,tak to je potom těžké.Demokracie podobná západní je pro ně naprosto nerealizovatelná.
    Třeba Irák držel pohromadě Husajn a jeho armáda,Libyi zase Kadáfí.Na takové státy platí jen pevná ruka-dá se říct diktátor.Jinak se prostě de fakto rozpadnou.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    11:57 11.02.2017

    mastodont FSA vznikla hlavne dezerciami z armády. A že sa "pretvorila" v značnej časti na islamistov je úplne logické ... Amíci jej reálne nepomohli (tá pomoc nestála za reč) ...Zobrazit celý příspěvek

    mastodont

    FSA vznikla hlavne dezerciami z armády. A že sa "pretvorila" v značnej časti na islamistov je úplne logické ... Amíci jej reálne nepomohli (tá pomoc nestála za reč) ... a tak sa museli orientovať tam kde reálnu pomoc dostávali .. a to boli radikálni bohatí sunitskí sponzori......

    A čo sa týka "legálnosti" ... Asada NIKDY nikto nezvolil v demokratických voľbách, Kurdi a suniti ho zväčša nechcú ... a teda čisto "prakticky" sú také USA y ich pohľadu tam legálne a Rusi ilegálne : )

    Skrátka Sýria je minulosť - rovnako ako Irak. Sú to umelé štáty, ktoré držali len silou. Kurdistan je v Iraku už dávno realitou de facto .. i keď de jure neexistuje.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    06:36 11.02.2017

    mastodont: je to trochu scestny ohledne USA v Syrii..99% jejich akci tam ani není verejne známo..minimálně podporují Kurdy s ofensive na Rakku...tam by se SAA nebo rusove ...Zobrazit celý příspěvek

    mastodont: je to trochu scestny ohledne USA v Syrii..99% jejich akci tam ani není verejne známo..minimálně podporují Kurdy s ofensive na Rakku...tam by se SAA nebo rusove neprobojovali dalších několik let.. navíc davaji velkou podporu armádě v Iráku...minimálně delaji násobne více nez celá pacifistická Evropa která vychcaně nechává všechno na USA a Rusku. až Trump jako obchodník zavelí k tomu ze se USA stáhnou krom pacifiku ze světa, aby snízili náklady a zacali se starat všichni sami o sebe..tak bude teprve v Africe a i v Evropě veselo..bude se muset přestat dotovat kazda kravina a peníze pujdou na obranu nebo výzkum..Skrýt celý příspěvek

  • mastodont
    01:50 11.02.2017

    Marthy myslel som hlavne na Antonova, vieme aké modernizacne plany s nimi Rusi mali. Páni, myslím ze vy nechapete podstatu celej tej veci. To ze sú USA najsilnejsou ekonomikou ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy myslel som hlavne na Antonova, vieme aké modernizacne plany s nimi Rusi mali.
    Páni, myslím ze vy nechapete podstatu celej tej veci.
    To ze sú USA najsilnejsou ekonomikou (este stále) je mi vcelku jedno a prajem im,
    az pokial nezacnu presadzovat svoje zaujmy vo svete silou kde chcú kazdemu vnucovat svoj svetonázor, tak to vázne nemusím.
    Kazdy narod ma inu mentalitu a ja sa s tou americkou bohuzial nestotoznujem.

    Pan Grohmann, OSN by som radsej nespomínal, pretoze na ich pode práve USA znevazuju medzinarodne právo konkretne ohladne Syrie- maju tam ilegalne specialne jednotky co aj priznali.
    Ako si mozu dovolit USA povedat svetu ze Syrska vlada je nelegalna? Nieje práve OSN nato aby o tom rozhodla ? Ved to je zastúpenie sveta a ten ako rozhodol, tak že je Sýrska vláda legitímna.Tak naco tam OSN je ked americanom nedokaze zabranit v invaziach.
    Poznate to prislovie ? Co je dovolene bohovi, nie je dovolene volovi. Ale svet sa meni a volom byt nechce.

    Čo momentálne USA robí aby bola Sýria pokojnejsou ? Resp. co robili doteraz ?
    Nechapem jednej veci, vsetci v Europe sa buria proti radikalnemu islamizmu, ktory momentalne ma v Syrii zakladny kamen a Americania si v klude vyzbrojuju nejaku pofidernu FSA ktora existovala ak tak chvilku a aj tak sa zaclenila do Zinki,JaN-Ahr al Sham.-Isis, A my veselo budeme spolupracovat s Americanmi vo vsetkom ako maximalni pokrytci. Ja sa s ich zaujmamy absolutne nestotoznujem, nechcem patrit pod nich.
    Vsetko co USA robia v Syrii je nelegalne ! A o tom to cele je.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    22:46 10.02.2017

    Marthy Ruská ekonomika je taká malá ... že dovoz komponentov pre zbrojný priemysel zo západu je nevyhnutnosť, bez ohľadu na to, že Rusi sa tvária, že to tak nie je. Vo Veľkej ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy

    Ruská ekonomika je taká malá ... že dovoz komponentov pre zbrojný priemysel zo západu je nevyhnutnosť, bez ohľadu na to, že Rusi sa tvária, že to tak nie je.
    Vo Veľkej Británii boli všetci prekvapení, že Rusi nakupujú od dvesto firiem pre armádu ..... časť sa určite dá nahradiť, ale to je len jeden štát ..
    Ani Amíci si plne nevystačia a to majú rádovo väčšiu ekonomiku a aj neporovnateľne vyspelejšiu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    22:42 10.02.2017

    StandaBlabol Právne je to tak .... v praxi úzko spolupracujú. A FED "vyrába" peniaze ....t.j. infláciu. Robí sa to pod vzletným nezmyslom "záchrany ekonomiky" podobne ako ECB ...Zobrazit celý příspěvek

    StandaBlabol

    Právne je to tak .... v praxi úzko spolupracujú. A FED "vyrába" peniaze ....t.j. infláciu.
    Robí sa to pod vzletným nezmyslom "záchrany ekonomiky" podobne ako ECB ....a ešte väčším .... že je "nízka inflácia" ....
    Rast cien spôsobený rastom bohatstva je naozaj dobrá vec. Ale inflácie je len znehodnocovaním peňazí bez rastu bohatstva. Zarobí na tom ten, kto "vyrába" peniaze .... a strácajú tí "poslední" t.j. obyvateľstvo a veritelia.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:10 10.02.2017

    Vzato kolem a kolem, ČNB je soukromá firma presidenta ČR :-)

    Nechcete se vrátit k letadlům ;-)

    Vzato kolem a kolem, ČNB je soukromá firma presidenta ČR :-)

    Nechcete se vrátit k letadlům ;-)

  • StandaBlabol
    21:46 10.02.2017

    Luky, FED není a nemá být pod státní správou, pokud státem rozumíš vládu. Oddělení monetární politiky od vlády je opatření, které zabraňuje tomu, aby vlády plnili svoje předvolební ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky, FED není a nemá být pod státní správou, pokud státem rozumíš vládu. Oddělení monetární politiky od vlády je opatření, které zabraňuje tomu, aby vlády plnili svoje předvolební sliby tak, že si natisknou peníze. To v minulosti způsobovalo a ještě dnes ve třetím světě způsobuje hyperinflace.

    To jestli FED funguje dobře nebo ne, je vidět na tom, že dolar je dlouhodobě nejžádanější světovou měnou, inflace v USA se pohybuje v rozumných mantinelech a kurz dolaru nemá žádné šílené výkyvy.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    21:32 10.02.2017

    USA je najsilnejšia a najvyspelejšia sveta. Dlh USA je preto udržateľný, lebo investori veria, že sa im peniaze vrátia .... a keby i teoreticky s tým mali USA problémy, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    USA je najsilnejšia a najvyspelejšia sveta. Dlh USA je preto udržateľný, lebo investori veria, že sa im peniaze vrátia .... a keby i teoreticky s tým mali USA problémy, tak "natlačia" inflačné penieze cez FED, ktorý je síce akože mimo administratívy, ale v realite s ňou spolupracuje. A tie inflačné peniaze budú pre dlžníkov. Inak povedané - cez infláciu si Amíci "ošetria" svoj dlh hocikedy ... minimálne pokým im svet dôveruje.

    Samozrejme si to môžu dovoliť len USA či sčasti i EÚ .... lebo "normálne" štáty by skončili v akamžitej vysokej inflácii. Skrátka Amíci nemôžu skrachovať .... cez infláciu (t.j. okradnutie vlastného obyvateľstva a dlžníkov) si poriešia v pohode všetky dlhy. Je to možno nemorálne ... atď. ... ale je to tak.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    20:48 10.02.2017

    Luky: Važně výš jak funguje centrální banka ? Žádnou kontrolu neztratily, protože FED muže vytisknout peníze jen na základě požadavku ministerstva financi. To že tenhle tisk ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: Važně výš jak funguje centrální banka ?

    Žádnou kontrolu neztratily, protože FED muže vytisknout peníze jen na základě požadavku ministerstva financi. To že tenhle tisk provede soukromá společnost přece na tom že to bez vládního posvěceni "legálně" udělat nemůže. To je jako říct že ČNB ztratila kontrolu nad měnou jen proto že jsi můžete falešné peníze vytisknout doma.

    FED, či naše ČNB funguje částečně jako každá jiná banka, a to tedy tak že vydává půjčky investice uložených peněz. Takže to že banka půjčuje peníze opravdu zní jako skandál.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    19:23 10.02.2017

    Amíci od roku 1914 ztratili kontrolu nad emisí vlastní měny. Ačkoli se formálně může zdát, že je FED pod státní správou, fakticky to kontroluje několik vlivných rodin. Amíci tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Amíci od roku 1914 ztratili kontrolu nad emisí vlastní měny. Ačkoli se formálně může zdát, že je FED pod státní správou, fakticky to kontroluje několik vlivných rodin. Amíci tedy nedluží sami sobě (když pominu Číňany a pod.).
    Poslední, kdo chtěl vrátit emisi dolaru pod státní správu byl Kennedy.
    ----------------------
    V červenci 2011 byly zveřejněny výsledky auditu Fedu, který prosadil kongresman Ron Paul a Alan Greyson pomocí pozměňovacího návrhu (Fed nebyl nikdy ve své téměř stoleté historii důkladně auditován, sám Paul zmínil, že k poslednímu auditu došlo někdy v 50. letech 20. století a i ten byl jen částečný). Audit provedl Všeobecný úřad pro kontrolu rozpočtu (Government Accountability Office) a zjistil, že Fed v letech 2007-2010 rozdal v bezúročných půjčkách americkým i zahraničním bankám a korporacím přes 16×1012 dolarů (113 % HDP USA), a to bez vědomí Kongresu.[15]

    Podle Alana Graysona se má jednat dokonce o 26 bilionů dolarů (184 % HDP).[16] Mezi příjemci je mnoho významných finančních institucí a korporací, převážně ze Spojených států, ale i z jiných zemí jako Švýcarsko, Skotsko, Velká Británie, Německo, Japonsko a další.[17] V případě amerických bank a institucí navíc došlo ke střetu zájmů, kdy Fed vyřizování této obrovské transakce „outsourcoval“ a lidé ji realizující současně působili v podnicích, kterým byly tyto bezplatné půjčky poskytnuty.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    15:56 10.02.2017

    mastodont a ostatny.. odkial sa zoberu miliardy na armadu?? no v dlhodobych ale aj tohto rocnych vyhliadkach rozpoctu sa pocita s tym, ze obamacare bude za 10 rokov stat 940 ...Zobrazit celý příspěvek

    mastodont a ostatny..

    odkial sa zoberu miliardy na armadu??

    no v dlhodobych ale aj tohto rocnych vyhliadkach rozpoctu sa pocita s tym, ze obamacare bude za 10 rokov stat 940 miliard dolarov..

    94 v priemere rocne..

    a rozpocet armady je 500+..
    tak daju 50 na armadu..
    a 40 na zmensenie dlhu..
    alebo vsetko do armady..
    a hned bude na stihacky i nove lietadlovky..


    co sa tyka ich celkoveho dlhu..
    i ked to je mimo tema..
    ano maju ho cca 18 bilionov..
    ale ak by si sa napriklad zajtra rozhodol, napriklad ta cina, ze chce 1 bilion ked pride splatnost.. zamenit za cosi ine..
    realne v tej dobe nebude co kupit za ten 1 bilion.. lebo ostatne staty nebudu mat v tej chvili co zamenit za tie peniaze..

    proste oni maju tak obrovsku zasobu penazi, ze mozno tak euro.. ale aj to nie cele..
    a to je myslim z blata do kaluze :DSkrýt celý příspěvek

  • Marw
    15:19 10.02.2017

    Pri uvahach o vyske dlhu USA je este dobre poukazat aj na to komu a kolko vlastne dlzia. Pokial viem, tak z celkovej sumy netvoria zahranicne pozicky ani tretinu. Tak ze aj ked to ...Zobrazit celý příspěvek

    Pri uvahach o vyske dlhu USA je este dobre poukazat aj na to komu a kolko vlastne dlzia. Pokial viem, tak z celkovej sumy netvoria zahranicne pozicky ani tretinu. Tak ze aj ked to samozrejme nie je az take jednoduche ako to znie, v zasade vacsinovo dlhuju sami sebe. Tym nechcem povedat ze velkost ich dlhu nie je problem, ale maju pri rieseni vyrazne vacsi manevrovaci priestor, ako keby drvivu vacsinu dlhovali zahraniciu. Zvlast ked cast toho dlhu su pozicky, ktore si navzajom poskytli rozne vladne institucie a s trochou nadhladu sa da povedat ze vlada dlhuje sama sebe.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    14:23 10.02.2017

    Marthy: tohle by byl hlavně konec světa jak ho známe, sam víš co udělalo se světem krach pár finančních společností v usa.... proto jsou usa vlastně nedotknutelné nejen díky ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: tohle by byl hlavně konec světa jak ho známe, sam víš co udělalo se světem krach pár finančních společností v usa.... proto jsou usa vlastně nedotknutelné nejen díky velikosti ekonomiky, ale hlavně díky dolaru.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    12:52 10.02.2017

    JG-přes nespornou ekonomickou a vojenskou sílu USA si ani oni nemohou dovolit hodit dluh za hlavu.Kdyby např.přestali splácet úroky dluhu,dali najevo že dluh nezaplatí,okamžitě by ...Zobrazit celý příspěvek

    JG-přes nespornou ekonomickou a vojenskou sílu USA si ani oni nemohou dovolit hodit dluh za hlavu.Kdyby např.přestali splácet úroky dluhu,dali najevo že dluh nezaplatí,okamžitě by se jejich ekonomika stala nedůvěryhodnou.Bylo by pro ně velmi těžké,spíž nemožné získat další úvěr,investoři by v USA přestali investovat,zbavovali by se svých investicí ve velkém,za pár šupů,to by byl začátek konce spojených států.
    Prozatím nic takového nehrozí,ale ten dluh je opravdu velký....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 10