Čekají ruský zbrojní průmysl těžké časy?
- 16. 6. 2017
- 127 komentářů
- Michael Myklín
Spojené státy americké jsou sice každoročně největším exportérem zbraní na světě, ale Ruská federace tradičně obsazuje druhou příčku. Jde nejen o lukrativní zdroj příjmů, ale prodej zbraní představuje i způsob udržování a rozšiřování politického a ekonomického vlivu (nejen) Moskvy ve světě. Kdo patří mezi nejzajímavější ruské zákazníky a jaké lze v ruských obchodech se zbraněmi sledovat trendy?
Zákazníci v Asii a na Blízkém východě
Podle výzkumu Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) vyvezlo Rusko mezi lety 2012-2016 zbraně do 50 států a ovládalo 23 % celosvětového trhu se zbraněmi, v porovnání s americkými 33 %. Od roku 2013 se obrat stabilně pohybuje kolem 15 miliard dolarů ročně (přesně tolik činila hodnota kontraktů za rok 2016).
Ve zmíněném období patřily mezi největší ruské zákazníky Indie, Vietnam a Čína.
Zatímco v minulosti Čína představovala životně důležitého zákazníka bez dostatečného know how a zázemí k produkci vlastních systémů, dnes již “žák překonává svého učitele”. Čínské ozbrojené síly sice stále provozují řadu ruských produktů (např. Su-30MKK), ale Pekingu jde v současnosti primárně o technologický transfer, zpětné inženýrství a následnou domácí výrobu.
I s tímto vědomím Rusko Číně prodalo 24 letounů Su-35S za dvě miliardy dolarů, ze kterých jsou pro Peking zajímavé (kvůli zpětnému inženýrství) především motory Saturn 117S a výkonný radar Irbis-E. Ze stejného důvodu Čína koupí také až šest baterií systému protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf .
Stálým zákazníkem je Indie, která v roce 2016 s Ruskem podepsala smlouvy v celkové hodnotě 4,5 miliardy dolarů na pět baterií systém PVO S-400 . Mezi další významné nákupy patří nákup 60 víceúčelových vrtulníků Ka-226T s dalšími 140 licenčně vyrobenými v Indii nebo dohoda o pronájmu již druhé jaderné ponorky Projektu 971 Ščuka (v kódu NATO třída Akula) za 1,5-2 miliardy dolarů na 10 let.
Perspektivním odběratelem v budoucnu bude i Egypt. Tento dříve častý americký zákazník v posledních několika letech objednal například 46 bojových vrtulníků Ka-52, ale také systém PVO S-300VM. Spekuluje se i o možném nákupu až 500 tanků T-90MS.
Obchodní důsledky politiky a politické důsledky obchodu
Zajímavou kapitolu představují státy, které v minulosti patřily mezi tradiční americké zákazníky, ale teď se obrací i na ruské zbrojaře.
Důvodem takovýchto změn bývá zpravidla ochlazení vztahů s Washingtonem. Do této kategorie patří například Filipíny, kde k odcizení došlo po zvolení nynějšího prezidenta Rodriga Duterteho nebo Egypt, kde nastala podobná situace poté, co k moci nastoupil prezident as-Sísí. Stejným případem je i Turecko, člen NATO, jehož zájem o ruské zbraňové systémy (jmenovitě S-400) “děsí” další členy Aliance.
S přihlédnutím k čilému americkému prodeji zbraní Saudské Arábii, která je obviňovaná z podpory terorismu, je zjevné, že kvůli svému morálnímu dvojímu metru Washington přichází o potenciální miliardy dolarů ve prospěch Moskvy.
Nejde navíc jen o ušlý zisk, ale také o politický kapitál, který se k prodejům zbraňových systémů váže. Ozbrojené složky si většinou nekupují jen samotný produkt, ale i další služby (výcvik, dodávky munice či náhradních dílů), které umožňují vytvoření vazeb a kontaktů na různých úrovních armádního-politického-průmyslového byrokratického aparátu.
Trendy: sofistikovanější technologie a agresivnější marketing
Ruské zbraně byly v minulosti oblíbené zejména díky své jednoduchosti a nižším cenám, v porovnání se západními protějšky. I když i dnes je cenovka produktů ruských zbrojařských společností zpravidla nižší než u těch ze Západu, lze sledovat přechod k více high-tech nákladnějším zbraňovým systémům. Zde však kromě růstu cen nastává i problém dostupnosti komponentů. Ta byla významně narušena západními sankcemi.
Oblíbené jsou zejména systémy PVO S-400, modernizované ponorky třídy Varšavjanka (známé spíše pod kódem NATO jako třída Kilo) a zákazníky si nachází i stíhací bombardér Su-34 (resp. exportní verze Su-32) a víceúčelový stíhací letoun Su-35S.
Vzhledem k tomu, že i největší ruský zákazník Indie nakonec získá dostatečné know how k výrobě většiny sofistikovanějších systémů, bude muset Rusko bojovat o více menších národních trhů.
Mimo soustředěné snahy získávat nové zákazníky v režimech, které se nepohodly s Washingtonem Rusku poslouží i ukázky v reálných podmínkách, konkrétně v Sýrii. Zde se osvědčily především bojové vrtulníky Ka-52 nebo střely s plochou dráhou letu 3M-54 Klub (Kalibr).
Kromě miliard dolarů a politického vlivu je ve hře i zachování schopností ruského zbrojního průmyslu, který si díky exportu zachovává dostatečné výrobní kapacity, udržuje ceny pro ruské ozbrojené síly na přijatelné úrovni a dotuje své vývojové a výzkumné projekty.
Zdroj: Chatham House, SIPRI, Defense One
Související články
Ruské MiGy-35 pro Egypt
Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel ...
- 10.05.2017
- 74 komentářů
- Pavel Vinkler
Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020
Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...
- 17.05.2017
- 77 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby
V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...
- 07.06.2017
- 358 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy na válku s Ruskem potřebují 258 bombardérů
Podle americké studie US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America pro ...
- 12.06.2017
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Pepos: To jako očekáváte masivní nákupy ze S.Korei ? Protože J.Korea ani Japonsko jsi z Ruska nic nekoupí. EU ani Čína se na žádné masivní nákupy zbrani z Ruska nechystá. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Pepos: To jako očekáváte masivní nákupy ze S.Korei ? Protože J.Korea ani Japonsko jsi z Ruska nic nekoupí.
EU ani Čína se na žádné masivní nákupy zbrani z Ruska nechystá. Pokud považujete 24 kusu pro druhou ekonomickou mocnost jako adekvátní počet xD, jen ČR má 14 gripenů.
Koho Američani zastrašují ? Ty co odmítly jejich pomoc a nestalo se vůbec nic ?Skrýt celý příspěvekČekají ruský zbrojní průmysl těžké časy? odpoveď je nie. Prečo ? 1. No Juhoafricka krajina za tzv. apartheidu bola sankcionovaná - výsledok vybudovali si sofistikovaný zbrojný ...Zobrazit celý příspěvek
Čekají ruský zbrojní průmysl těžké časy? odpoveď je nie.
Prečo ?
1. No Juhoafricka krajina za tzv. apartheidu bola sankcionovaná - výsledok vybudovali si sofistikovaný zbrojný arzenál sami.
2.svet už neovládajú amíci tak ako pred cca. 20- 30 rokmi
3. už aj tzv. verní psy sa staviajú na zadne nohy -Japonsko odmietlo podporiť tzv. blokádu Ruska cez platobný systém.J.Korea obmedzuje rozmiestňovanie protiraketového systému(najradšej by obmedzila aj pôsobenie Americkej armády na svojom území- už nechcú platiť za tzv. ochranu.
4.napätie medzi USA a EU sa začína(EU bude chcieť mať tromfa v rukávu - preto nezatvorí dvere pred Ruskom a Čínou)
5.Amíci svojou politikou zastrašovania idú zlou cestou ,ale na druhej strane nič iné už im neostáva.Ekonomická sila sveta sa prehupla do Juhovýchodnej Ázie.Skrýt celý příspěvekJestli že ropa neposílí budou mít v Rusku problém i s udržením peněz na vývoj(i kontinuita je důležitá) ,sníží se množství zakázek od státu a vzroste cena .Rusko sice za většinu ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli že ropa neposílí budou mít v Rusku problém i s udržením peněz na vývoj(i kontinuita je důležitá) ,sníží se množství zakázek od státu a vzroste cena .Rusko sice za většinu zbraní platí v rublech ,ale je otázkou zda se Rusové smíří s tím že se stanou zemí chudáků.Určitě se najdou lidé kteří utečou jinam (Čína,Indie, pěstitelé ječmene na whisky...prostě kdo dá víc )Současný stav je sanovaný z rezervních fondů a ten první dojde tento rok (loňský úbytek cca 33 mld. USD a zůstává v něm asi 16,5 mld. USD . Ve druhém fondu (národního zdraví) je cca 75 mld. Teď plácnu do vody , nejsem jasnovidec a vezmu v potaz třeba předpokládaný mírný růst hdp a třeba o chlup lepší cenu ropy a budu ignorovat to že část peněz je alokována třeba jako záruky , tak peníze mohou dojít dejme tomu za 3-4 roky. Rusko si pak bude buď draze půjčovat ( důvody snad nemusím rozebírat )nebo bude muset privatizovat což jen zvýší odliv peněz. Prostě je to začarovanej kruh .Jedinou cestu vidím buď v drastickém snížení výdajů a to i těch na zbrojení , nebo můžou sedět na zadku jako teď , což očekávám minimálně do presidentských voleb a doufat že cena ropy vylítne nahoru.Skrýt celý příspěvek
Vzdy ma pobavi tvrdenie expertov o tom, ako odliv kapitalu v desiatkach percent (!) z celkovej hodnoty a odrezanie od zahranicnych financnych tokov Rusko neposkodzuje. Naopak, ze ...Zobrazit celý příspěvek
Vzdy ma pobavi tvrdenie expertov o tom, ako odliv kapitalu v desiatkach percent (!) z celkovej hodnoty a odrezanie od zahranicnych financnych tokov Rusko neposkodzuje. Naopak, ze to poskodzuje prave tych poskytovatelov kapitalu :) Ale tvrdenie, ze Rusko sa udrzuje na spici svetoveho vojenskeho priemyslu vdaka exportu jacmeňa na vyrobu skotskej whisky, to predcilo vsetky moje ocakavania :D :DSkrýt celý příspěvek
dusan Tie turbíny pre fregaty z projektu 11356 už nie sú žiadnym problémom, kedže približne pred mesiacom USC oficiálne spustilo výrobu domácich turbín M70FRU a M90FR ktoré ...Zobrazit celý příspěvek
dusan
Tie turbíny pre fregaty z projektu 11356 už nie sú žiadnym problémom, kedže približne pred mesiacom USC oficiálne spustilo výrobu domácich turbín M70FRU a M90FR ktoré nahradia tie ukrajinské. Pôvodne sa plánovalo aj predať zvyšné tri fregaty z tohto projektu do Indie, ale keď už rusi vyriešili problém s dodávkami týchto lodných turbín, bolo rozhodnuté že fregaty zostanú v Rusku a budú dokončené pre ruské námorníctvo.
Neochota ukrajincov dodávať lodné turbíny síce rusov trochu spomalila, avšak nič tým nestratili ale práve naopak, ešte viac sa týmto od Ukrajiny osamostatnili.
K tým Suchojom Su-35, faktom je že Čína o tie stroje mala záujem už oveľa skôr. Už v 90. rokoch sa viedli diskusie ohľadom predaja lietadiel Su-35 do Číny, ale nakoniec k žiadnej dohode nedošlo. Ďalšie jednania sa potom viedli od roku 2006 do 2012, ale keďže sa zistilo, že Čína chce tie lietadlá najmä kvôli motoru 117S tak prevládali obavy z možného okopírovania tejto technológie a znovu nedošlo k žiadnej dohode.
Dohoda bola uzavretá až ku koncu roka 2015 a Su-35ky ktoré má Čina dostať majú byť len downgradovanou verzou a nie plnohodnotnou verziou akú má zavedené ruské letectvo. Teda aspoň Ruslet to tak uvádza, ale vzhľadom na skúsenosť z exportu Su-27 do Číny by na tom nebolo nič zvláštne.
Odlišnosti čínskej verzie Su-35SK od ruskej verzie Su-35S:
" - instalace motorů typu Al-41FU na místo motorů typu Al-41F-1S. Zmíněný motor není ničím jiným, než modifikací motoru typu Al-41F-1S mající nižší tah a postrádající kombinovaný elektronický řídící systém s hydraulickou zálohou a plazmový zapalovací systém (ten usnadňuje startování a umožňuje opětovné spouštění za letu nezávisle na pozici letounu a toku vzduchu do motoru).
- instalace radaru typu N035K Irbis-PK na místo radaru typu N135 Irbis. Radar typu Irbis-PK není ničím jiným, než exportní modifikací radaru typu Irbis se sníženým dosahem a schopností zpracování vstupů.
Více zde: http://ruslet.webnode.cz/techn... "Skrýt celý příspěvekFaktta: "Ukrajinci jsou samy proti sobě. To že natruc přestaly dodávat rusům, si uškodili jenom samy sobě, protože západ od nich nic nakupovat nebude pokud se týče subdodávek pro ...Zobrazit celý příspěvek
Faktta: "Ukrajinci jsou samy proti sobě. To že natruc přestaly dodávat rusům, si uškodili jenom samy sobě, protože západ od nich nic nakupovat nebude pokud se týče subdodávek pro vojenskou techniku. "
Tak to chce silný žaludek tohle napsat.Skrýt celý příspěvekJak českejm potravinářům šíleně uškodily ruské sankce krásně vidíme, když jdeme do vobchodu kupovat máslo.... Chvíli trvalo, než našli trhy pro přebytky, ale přeorientovali se ...Zobrazit celý příspěvek
Jak českejm potravinářům šíleně uškodily ruské sankce krásně vidíme, když jdeme do vobchodu kupovat máslo....
Chvíli trvalo, než našli trhy pro přebytky, ale přeorientovali se rychle a dle ceny másla evidentně výhodně...Skrýt celý příspěvekZtráty západních potravinářů ze sankcí byli spíše malé a určitě dočasné. Třeba čeští výrobci mléčných výrobků přišli o významný trh, ale ten dokázala poměrně rychle nahradit Čína, ...Zobrazit celý příspěvek
Ztráty západních potravinářů ze sankcí byli spíše malé a určitě dočasné. Třeba čeští výrobci mléčných výrobků přišli o významný trh, ale ten dokázala poměrně rychle nahradit Čína, která má stále větší hlad po západních potravinách.
Ruským zemědělcům sankce pomohly, ale opravdu má Rusko ambice stát se zemědělskou velmocí? Zvlášť když to uškodilo běžným Rusům, jejichž reálný příjem silně poklesl když zdražily potraviny kvůli nedostatku konkurence? A co hůř, nedostatek byl často vyvážen dovozem z Číny. Z té Číny, ze které mělo Rusko zakázáno dovážet potraviny kvůli jejich nízké kvalitě a tak museli urychleně zákaz dovozu rušit. Jako v každé krizi najdete skupiny, které na problémech společnosti vydělaly, ale že by to Rusko posilovalo, tak to bych neřekl.
ZVláště pak když ruský průmysl hodně trpí na nedostatek moderních strojů, zastaralost výroby a nedostatek peněz na jejich obnovu a modernizaci. To ani větší produkce mrkve nezachrání.Skrýt celý příspěvekno ono o tom ako komu sankcie skodia najviac svedci vyplakavanie tej ci druhej strany a nezachytil som, zeby nejaky zapadny politik musel presviedcat ruskych podnikatelaov nech ...Zobrazit celý příspěvek
no ono o tom ako komu sankcie skodia najviac svedci vyplakavanie tej ci druhej strany
a nezachytil som, zeby nejaky zapadny politik musel presviedcat ruskych podnikatelaov nech tlacia na PutinaSkrýt celý příspěvekJasně sankce Rusku pomáhají a roste jak divé, pánové zkuste přemýšlet, když někdo dokonce ještě před rokem klesal tak, aby dohonil zpět to co ztratil by potřeboval růst úplně jinak ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně sankce Rusku pomáhají a roste jak divé, pánové zkuste přemýšlet, když někdo dokonce ještě před rokem klesal tak, aby dohonil zpět to co ztratil by potřeboval růst úplně jinak naše ekonomika třeba letos má růst o 3% a stále to není to pravé ořechové (a to jsme nikam teď neklesali). Takže i malý růst znamená, že se rusko stále propadá oproti ostatním co rostou více... Zkuste trošku zapojit selský rozum a nešířit takové blbosti.
Zbraně určitě ještě nějaký pátek budou ve velkém vyvážet, ale myslím, že trend pro ně není moc dobrý. Spíše kusový vývoz do číny a hlavně obrat na indickém trhu, kdy indie začíná hodně nakupovat na západě. Jinak čína dříve nebo později dožene i ty nedostatky co má teď. Něco jim trvá sice déle, ale časem to také zvládnou.Skrýt celý příspěvekDJW_ To je trošku "sputnikovský" pohľad : ) ... na Ukrajine samozrejme Rusi veľmi stratili .. stačí si pozrieť ich trápenie s modernými fregatami, resp. ich pohonmi ... Čo sa ...Zobrazit celý příspěvek
DJW_
To je trošku "sputnikovský" pohľad : ) ... na Ukrajine samozrejme Rusi veľmi stratili .. stačí si pozrieť ich trápenie s modernými fregatami, resp. ich pohonmi ...
Čo sa týka ruského "rastu" ... zatiaľ je to reálne stagnácia .. pár desatín % HDP v realite je akurát štatistická chyba... a to svet a hlavne západ pomáha Rusku cez vysoký i keď sčasti umelý rast. Keby sme boli v recesii ... to by len v Rusku zistili čo je bieda ....
Rast v potravinárskom priemysle je v značnej časti o obmedzení konkurencie .. skrátka stratila sa konkurencia ... a tak výrobca prosperuje ... čo je dobré pre výrobcov .. ale určite nie pre zákazníka.
Larry
Číňania žiadne Su-35S nepotrebujú .. .keby potrebovali, tak ich už majú skôr. Celé roky sa hádali o počtoch ks ktorú by chceli kúpiť ... a Rusi nakoniec ustúpili ... pôvodne požadovali odber 48 ks.
To, že by EÚ a Ukrajinu nahradili "inými partnermi" je dosť komický vtip ... kým asi ?
Energonosiče stále idú k nám a tie živia Rusko .. nie predaj pár stíhačiek do Egypta či do Indie .... a i firmy z EÚ stále v Rusku investujú - sankcie sa dotýkajú len zlomku obchodu. BRICK je v podstate len voľné združenie štátov ktoré majú spoločné nejaké záujmy ... pokecajú si ... urobia možno pár obchodov ... v reále je to však o ničom .... napriek masívnej ruskej propagande.
No čo sa týka Číny .. tak to by som sa teda na mieste Ruska bál ...
Isto zatiaľ Čína nestíha v oblasti vývoja výkonných motorov pre stíhačky ... ale ukajinské firmy už poriešili moderné menšie pre cvično-bojové stroje .. a rátam, že vrtuľníkové motory už budú tiež čochvíľa v spolupráci s Ukrajinou vyriešené.
Čo sa týka strát so sankcií ... tak je to samozrejme rôzne ... ale také Slovensko je v podstate bez strát ... a ak sa niečo spomína .. tak to sú problémy pre prepad ruskej ekonomiky ako takej nie pre sankcie - napr. prepad odbytu vozidiel.
Ak už sme pri tých stratách .. .tak treba spočítať i zisky - Putinov zákaz vývozu potravín nám ušetril milióny na nezmyselných exportných dotáciách .... i keď v mori nezmyselnej európskej poľnohospodárskej politiky je to len kvapka.Skrýt celý příspěvekJe to jak píšete. Pro ekonomický růst udělali rusové mnohem více nežli v ČR. V ČR akorát rozprodali st. majetek a firmy pod cenou (např. ČKD...) a dividenda je vyvážena z kolonie ...Zobrazit celý příspěvek
Je to jak píšete. Pro ekonomický růst udělali rusové mnohem více nežli v ČR.
V ČR akorát rozprodali st. majetek a firmy pod cenou (např. ČKD...) a dividenda je vyvážena z kolonie ČR směrem na západ. S drobnými vyjímkami jako je Aircraft industries atd....
Rusko ať chceme nebo ne, je na rodíl od ČR stát, který se zbavil dluhů.
Když nemá dluhy např. u MMF není vydíratelný.Skrýt celý příspěvekVsetci sice pisete k teme a vacsinou aj pravdu, ale nie v koser suvislostiach. Čína môže kopírovať čo chce, materiálovo môže okopítovať motor 117 celý - know how a výrobný ...Zobrazit celý příspěvek
Vsetci sice pisete k teme a vacsinou aj pravdu, ale nie v koser suvislostiach.
Čína môže kopírovať čo chce, materiálovo môže okopítovať motor 117 celý - know how a výrobný postup neokopíruje a ten je pre výsledný efekt zásadný. Prečo žiadali ku každej Su35 tak obrovské množstvo náhradných motorov? (tuším 8ks ku každému éru)
Na Ukrajine nestratili nič, akurát tak nespoľahlivého partnera. Motory do vrtulníkov sa už robia v novej fabrike pri Petrohrade, Ukropi vypiekli sami so sebou a rusi im môžu akurát poďakovať za podporu ruskej zamestnnosti.
Celkovo má Rusko už 3 kvartály po sebe rast tuším 0,7-1,niečo% a to v odvetviach MIMO vojensého materiálu a MIMO vývozu surovín. Treba povedať, že sancie dokopali Rusov do revitalizácie vlastných výr.kapacít, najmä sa nakopol pottravinársky priemysel. Rastie predaj áut, inflácia je na minime od 2014, ruská centrálna banka už znižuje (alebo ohlásili zníženie) zákl. úrokov. Jediné s čím sa potýkajú sú nízke mzdy v istých odvetviach a oblastiach, ale to má momentále vládnu prioritu.
(vždy píšm z hlavy tak ak som sa niekde sekol, tak ma nekameňujte - plus minus by to malo sedieť. Kto chce presné čísla na desatiny, nech googli)Skrýt celý příspěvekPan Myklín nám udělal rozbor zákazníků ruských zbrojařských firem. Zajímavý je Egypt. který poslední roky nenakupuje jenom zbraně z RF. Egyptu zřejmě někdo radí (můžeme ...Zobrazit celý příspěvek
Pan Myklín nám udělal rozbor zákazníků ruských zbrojařských firem.
Zajímavý je Egypt. který poslední roky nenakupuje jenom zbraně z RF.
Egyptu zřejmě někdo radí (můžeme spekulovat zda Irán, Čína, RF) a kupují to co je asi nejvýhodnější v poměru cena X výkon.Nejenom v RF.
Tady je jedna strategická vládní zakázka u docela zajímavé firmy, která rozhodně není z východu. Přitom by mohli nakoupit i na východě...
http://www.dtwc.com/datron-rec...
Pokud by pan Myklín a další znalci uměli trochu rusky, tak řediel OKB Sukhoi v jednom z interview prohlásil, že nemají strach z čínského reverzního inženýringu. S tím, že existuje několik spolehlivých pojistek a metalurgie není elektronika.
Důvod proč Čína nakoupila Su-35S byla okamžitá potřeba postavit bojeschopná letadla odpovídající technologické úrovně proti americkým silám v jihočínském moři. Piloti a personál byli vycvičeni a trénováni v RF. Nákup S-400 Triumph je dalším článkem.... Ne že by Číňané neuměli (umí skutečně dobře), ale raději spoléhají na osvědčenou kvalitu z RF, když jde do tuhého.
Americké nebo Evropské sankce RF příliš nepoškodili. Spíše naopak ztráty pocítili Evropané. (příliš se o tom nemluví a ofiko EU nikdy nezveřejnila vyčíslené ztráty. Některé skutečnosti se zamlčují občanům i dnes. Schválně se zkuste zeptat, zda budete úspěšnější.) Naopak se rozhlašuje jak poškozují sankce Rusko.
V r. 1990 při rozpadu RVHP se SSSR ocitl "na mizině" ztráta subdodavatelů a trhu.
Od r. 90 jsme na blacklistu nespolehlivých zemí stejně jako Ukrajina a dovoz strategických materálů a komponentů je z těchto zemí pro RF nežádoucí.
Celý svůj obchod a výrobu orientují čtvrtstoletí ve spolupráci s Čínou, Indií, Iránem....zeměmi Brics a ŠOS. Ukrajinu a EU už dávno nahradili novými partnery...Skrýt celý příspěvek@palo satko Vela top značiek je vypalenych z ruskeho jačmena
Zase jsem byl oklamán a nevědomky podporuji našeho nepřítele, co budu pít?? :D@palo satko Vela top značiek je vypalenych z ruskeho jačmena
Zase jsem byl oklamán a nevědomky podporuji našeho nepřítele, co budu pít?? :DRusko došlo o vyznamneho subdodavatela, o Ukrajinu. Zaroven su zavedene sankcie. Takže musi v prvom rade "prekonfigurovat" svoj zbrojny priemysel. Po zbranovych skuškach v realnej ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko došlo o vyznamneho subdodavatela, o Ukrajinu. Zaroven su zavedene sankcie. Takže musi v prvom rade "prekonfigurovat" svoj zbrojny priemysel. Po zbranovych skuškach v realnej vojne v Syrii vedia čo je dobre, co treba vylepšit a čo zahodit. Treba sa pozriet z akych zdrojov sa ma zaplatit tato iste velka zmena celeho vojensko-priemyselneho komplexu.
Je iste lakave, dostat na tuto "perestrojku" prašule z exportu, ale može to viest nielen k riziku, ale aj zaostavaniu, lebo rusko predava menej pokročile derivaty. Podla mna je lepšie ked "nasype" peniaze ruska vlada. Jednak je to daleko bezpečnejšie a zaroven to umožnuje ochranu vlastnych vyspelych riešeni.
No a tie vladne peniaze nakoniec možu byt tiež z exportu. Napr. energetickych technologii, surovin a obilnín. Ano, Rusko sa stalo vyvozcom obilnín. Spomente si na to vždy, ked si kupite poriadne drahu škotsku. Vela top značiek je vypalenych z ruskeho jačmena.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...