Čekají ruský zbrojní průmysl těžké časy?

Su-35S patří mezi nejmodernější stíhací letouny vůbec; větší foto /  Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2 

Spojené státy americké jsou sice každoročně největším exportérem zbraní na světě, ale Ruská federace tradičně obsazuje druhou příčku. Jde nejen o lukrativní zdroj příjmů, ale prodej zbraní představuje i způsob udržování a rozšiřování politického a ekonomického vlivu (nejen) Moskvy ve světě. Kdo patří mezi nejzajímavější ruské zákazníky a jaké lze v ruských obchodech se zbraněmi sledovat trendy?

Zákazníci v Asii a na Blízkém východě

Podle výzkumu Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) vyvezlo Rusko mezi lety 2012-2016 zbraně do 50 států a ovládalo 23 % celosvětového trhu se zbraněmi, v porovnání s americkými 33 %. Od roku 2013 se obrat stabilně pohybuje kolem 15 miliard dolarů ročně (přesně tolik činila hodnota kontraktů za rok 2016).

Ve zmíněném období patřily mezi největší ruské zákazníky Indie, Vietnam a Čína.

Zatímco v minulosti Čína představovala životně důležitého zákazníka bez dostatečného know how a zázemí k produkci vlastních systémů, dnes již “žák překonává svého učitele”. Čínské ozbrojené síly sice stále provozují řadu ruských produktů (např. Su-30MKK), ale Pekingu jde v současnosti primárně o technologický transfer, zpětné inženýrství a následnou domácí výrobu.

I s tímto vědomím Rusko Číně prodalo 24 letounů Su-35S za dvě miliardy dolarů, ze kterých jsou pro Peking zajímavé (kvůli zpětnému inženýrství) především motory Saturn 117S a výkonný radar Irbis-E. Ze stejného důvodu Čína koupí také až šest baterií systému protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf .

Stálým zákazníkem je Indie, která v roce 2016 s Ruskem podepsala smlouvy v celkové hodnotě 4,5 miliardy dolarů na pět baterií systém PVO S-400 . Mezi další významné nákupy patří nákup 60 víceúčelových vrtulníků Ka-226T s dalšími 140 licenčně vyrobenými v Indii nebo dohoda o pronájmu již druhé jaderné ponorky Projektu 971 Ščuka (v kódu NATO třída Akula) za 1,5-2 miliardy dolarů na 10 let.

Perspektivním odběratelem v budoucnu bude i Egypt. Tento dříve častý americký zákazník v posledních několika letech objednal například 46 bojových vrtulníků Ka-52, ale také systém PVO S-300VM. Spekuluje se i o možném nákupu až 500 tanků T-90MS.

Obchodní důsledky politiky a politické důsledky obchodu

Zajímavou kapitolu představují státy, které v minulosti patřily mezi tradiční americké zákazníky, ale teď se obrací i na ruské zbrojaře.

Důvodem takovýchto změn bývá zpravidla ochlazení vztahů s Washingtonem. Do této kategorie patří například Filipíny, kde k odcizení došlo po zvolení nynějšího prezidenta Rodriga Duterteho nebo Egypt, kde nastala podobná situace poté, co k moci nastoupil prezident as-Sísí. Stejným případem je i Turecko, člen NATO, jehož zájem o ruské zbraňové systémy (jmenovitě S-400) “děsí” další členy Aliance.

S přihlédnutím k čilému americkému prodeji zbraní Saudské Arábii, která je obviňovaná z podpory terorismu, je zjevné, že kvůli svému morálnímu dvojímu metru Washington přichází o potenciální miliardy dolarů ve prospěch Moskvy.

Nejde navíc jen o ušlý zisk, ale také o politický kapitál, který se k prodejům zbraňových systémů váže. Ozbrojené složky si většinou nekupují jen samotný produkt, ale i další služby (výcvik, dodávky munice či náhradních dílů), které umožňují vytvoření vazeb a kontaktů na různých úrovních armádního-politického-průmyslového byrokratického aparátu.

Trendy: sofistikovanější technologie a agresivnější marketing

Ruské zbraně byly v minulosti oblíbené zejména díky své jednoduchosti a nižším cenám, v porovnání se západními protějšky. I když i dnes je cenovka produktů ruských zbrojařských společností zpravidla nižší než u těch ze Západu, lze sledovat přechod k více high-tech nákladnějším zbraňovým systémům. Zde však kromě růstu cen nastává i problém dostupnosti komponentů. Ta byla významně narušena západními sankcemi.

Oblíbené jsou zejména systémy PVO S-400, modernizované ponorky třídy Varšavjanka (známé spíše pod kódem NATO jako třída Kilo) a zákazníky si nachází i stíhací bombardér Su-34 (resp. exportní verze Su-32) a víceúčelový stíhací letoun Su-35S.

Vzhledem k tomu, že i největší ruský zákazník Indie nakonec získá dostatečné know how k výrobě většiny sofistikovanějších systémů, bude muset Rusko bojovat o více menších národních trhů.

Mimo soustředěné snahy získávat nové zákazníky v režimech, které se nepohodly s Washingtonem Rusku poslouží i ukázky v reálných podmínkách, konkrétně v Sýrii. Zde se osvědčily především bojové vrtulníky Ka-52 nebo střely s plochou dráhou letu 3M-54 Klub (Kalibr).

Kromě miliard dolarů a politického vlivu je ve hře i zachování schopností ruského zbrojního průmyslu, který si díky exportu zachovává dostatečné výrobní kapacity, udržuje ceny pro ruské ozbrojené síly na přijatelné úrovni a dotuje své vývojové a výzkumné projekty.

Zdroj: Chatham House, SIPRI, Defense One

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské MiGy-35 pro Egypt

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel ...

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Spojené státy na válku s Ruskem potřebují 258 bombardérů

Podle americké studie US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Centaur
    20:04 19.06.2017

    Schopnost ruska vyvíjet, vyrábět a prodávat použitelné zbraně plně závisí na ceně ropy. A ta po listopadovém růstu o asi 10 dolarů, způsobeném zavedením omezení těžby, nedávno opět ...Zobrazit celý příspěvek

    Schopnost ruska vyvíjet, vyrábět a prodávat použitelné zbraně plně závisí na ceně ropy. A ta po listopadovém růstu o asi 10 dolarů, způsobeném zavedením omezení těžby, nedávno opět spadla na výchozí úroveň. Moudré hlavy ekonomů se předhání ve vysvětlení proč tomu tak je, shodují se však na jednom, v nejbližší době nelze očekávat růst ceny ropy nad 60 dolarů. A pokud současná cena vydrží alespoň několik měsíců, začne mít rusko šerednej problém se základními funkcemi státu, natož s vývojem a výrobou pokročilých zbraní.
    Samostatnou kapitolou jsou sankce. Celou 1/4 století považovali ruští konstruktéři a výrobci zbraní za samozřejmé, že mají k dispozici v podstatě jakékoliv výrobky ze západu. Především elektronické součástky, výpočetní techniku, software, měřící techniku, zde již dříve zmíněné obráběcí stroje a ještě by se toho našlo..... Každé embargo se dá nějak obejít, v podstatě vše se dá pořídit přes překupníky, avšak za cenu komplikací, vyšší ceny, nižší kvality a nespolehlivosti pravidelných dodávek, nutných pro sériovou výrobu. Sankce určitě nepošlou rusko do kolen (to snad nikdo soudný nejenže neočekává ale i nechce) a stejně tak ho neposílí tak, jak tvrdí ruská propaganda. Pouze a jen dojde ke zpomalení a snížení schopnosti ruska generovat nové pokročilé zbrojní systémy a udržet v bojové připravenosti ty současné. A to je pro rusko sakra průšvih.Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    17:02 19.06.2017

    logik: "Sportovní vůz vyvinutý dceřinou společností AvtoVAZ - LADA Sport, na základě dlouholetých zkušeností závodních vozů Lada. Snížená silueta, úhledné spoilery, nárazníky a ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: "Sportovní vůz vyvinutý dceřinou společností AvtoVAZ - LADA Sport, na základě dlouholetých zkušeností závodních vozů Lada. Snížená silueta, úhledné spoilery, nárazníky a získané nové aerodynamické kryty prahů tvoří bojovný vzhled Granta Sport sedan"

    No jo, ale oni nelžou a dokonce pár závodů vyhráli :)

    http://www.autosport.com/news/...

    Také u vozu Škoda Fabia 1.0 MPi ve verzi Monte Carlo, očekáváte vůz divize S2000? :DSkrýt celý příspěvek

  • Olivav
    16:25 19.06.2017

    logiku, proboha neberte už to. Potraviny se testují a co jako. Pomalu v každém d-Testu je x potravin, které obsahem neodpovídají etiketě. Slámu nemlátím vy tu jen zase ...Zobrazit celý příspěvek

    logiku,

    proboha neberte už to. Potraviny se testují a co jako. Pomalu v každém d-Testu je x potravin, které obsahem neodpovídají etiketě. Slámu nemlátím vy tu jen zase rozjíždíte kupu postů o prdu.

    Slyšel jsem dost od expertů z oblasti potravinářské chemie a SZÚ abych už dávno přišel o iluze, takže klídek nohy do tepla a nenervovat se. Třezalka pomáhá na zklidnění. Teď bych se rád vrátil k těm zbraním.

    Luky,

    no aspartamu se přisuzuje kupa věcí, ale tohle by možná bylo spíše pro Blesk. Nevím moc se mi tomu nechce věřit. To je jako s tou malinovkou a dětmi. Na etiketě píší že by to děti neměly, že jim to nemusí zrovna prospět. Ono jde ale o jedince s dispozicí, takže ne každý kdo si dá malinovku skončí s neuropsychickými problémy. Já bych to spíše viděl na hromadno uhnačku :) pokud to pili po paletách :) Naopak jsem někde zaregistroval, že ze syndromem je prý očkování, které obsahovalo dosti agresivní adjuvans, které je v EU zakázané, ale nijak jsem si to neověřoval z dalších zdrojů. Jindy se říkalo, že tam naši chemici změřili nízké koncentrace nervových plynů a ty jsou za tím syndromem. Těžko říci.

    Slavoslav,

    souhlasím, že to není až tak jednoznačné a asi by to bylo na delší průzkum, ale obávám se, že ne zde na AN ;-)Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:19 19.06.2017

    https://spravy.pravda.sk/ekono...

    Jeden významný zákazník ruských zbrojárskych firiem .....

    https://spravy.pravda.sk/ekono...

    Jeden významný zákazník ruských zbrojárskych firiem .....

  • logik
    16:03 19.06.2017

    olivav: Pokud verzi auta pojmenují "sport" a montují mu z výroby spoiler, tak to asi není proto, že to považují za rodinné auto. Viz i jeho anotace: "Vůz pro ty, kdo chtějí být ...Zobrazit celý příspěvek

    olivav: Pokud verzi auta pojmenují "sport" a montují mu z výroby spoiler, tak to asi není proto, že to považují za rodinné auto. Viz i jeho anotace:

    "Vůz pro ty, kdo chtějí být ve městě první a kdo si chtějí užít samotnou cestu"
    ...
    "Sportovní vůz vyvinutý dceřinou společností AvtoVAZ - LADA Sport, na základě dlouholetých zkušeností závodních vozů Lada. Snížená silueta, úhledné spoilery, nárazníky a získané nové aerodynamické kryty prahů tvoří bojovný vzhled Granta Sport sedan"
    http://www.lada.ru/cars/granta...


    A ohledně toho, že etiketa snese vše: chceš tedy tvrdit, že v ČR se potraviny netestují? Nebo že jsou testy zfalšované? Jinak Tvoje poznámka je jen mlácení prázdné slámy.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    15:24 19.06.2017

    ...hele slyšeli jste, že přej syndrom války v zálivu byl z Coly v hliníkových plechovkách? Někdo povídal, že jak se do toho opíralo slunce, navíc je tam Aspartam a ty kluci ...Zobrazit celý příspěvek

    ...hele slyšeli jste, že přej syndrom války v zálivu byl z Coly v hliníkových plechovkách? Někdo povídal, že jak se do toho opíralo slunce, navíc je tam Aspartam a ty kluci americký co se váleli v poušti to prý pili i z nudy a naváželi jim toho po paletách neomezeně. Ti co to tak nechlastali problémy prý neměli. Jo a nejsem Strunecká.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    15:07 19.06.2017

    Ono s tými rozdielnymi potravinami v eú je to zložitejšie. U nás z toho vláda chcela nejaký politický kapitál tak sa oficiálne testovalo. A áno rozdiely existujú. Lenže neboli ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono s tými rozdielnymi potravinami v eú je to zložitejšie. U nás z toho vláda chcela nejaký politický kapitál tak sa oficiálne testovalo. A áno rozdiely existujú. Lenže neboli extrémne a nik neporovnal cenu a poprosím nech sem nikto neťahá akciové ceny.

    Nič nebolo závadné a zrovna pri tej často spomínanej Cole. Áno Rakúsko tam má cukor, dôvod je, že ho tam nakupovali lacnejšie ako umelé sladidlá a paradoxne original recept aký sa používa aj v USA je s umelým sladidlom. Ale dosť bolo odbočiek na túto tému.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    14:34 19.06.2017

    Pro ty co by se chtěli kouknout na hezké video a neviděli jej. Je to fakt zajímavá jízda ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro ty co by se chtěli kouknout na hezké video a neviděli jej. Je to fakt zajímavá jízda :)

    https://fightersweep.com/8066/...

    Jen jim to nějak nehulí jako Kuznětzov :-) takže to nebude asi sporťák :-)Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    14:33 19.06.2017

    logiku, ty jsi to vůbec nepochopil. To se bude zase rozebírat na 300 příspěvcích. Naposled - kde jsem tvrdil, že nemají problémy. Dokonce to sami přiznávají. No nemylím si, ...Zobrazit celý příspěvek

    logiku,

    ty jsi to vůbec nepochopil. To se bude zase rozebírat na 300 příspěvcích.

    Naposled - kde jsem tvrdil, že nemají problémy. Dokonce to sami přiznávají. No nemylím si, že 84kW Ladu považují za sporťák to jsi si asi domyslel.

    No jinak jsem se ti snažil říci, že etiketa snese vše, ale to jsi asi taky nepobral.

    Končím to nemá cenu.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:26 19.06.2017

    raziel: Ok, pak ale nechápu, proč v článku o Ruském zbrojním průmyslu a dopadu snakcí rozebíráš kvalitu českých potravin. Jediný smysl, který mi to dávalo, že ukazuješ, že na Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel: Ok, pak ale nechápu, proč v článku o Ruském zbrojním průmyslu a dopadu snakcí rozebíráš kvalitu českých potravin. Jediný smysl, který mi to dávalo, že ukazuješ, že na Rusko nedopadli sankce tak hrozně, protože v ČR stojí jídlo také za houby.


    olivav: Mícháš hrušky a jabka. V ČR se třeba prodává víc věcí se sladidlama - ale až na výjimky to máš na tom výrobku napsaný a můžeš si ho nekoupit - holt kola s cukrem stojí víc.
    To je trochu jinej případ než Rusko, kde to sladilo napsaný nemáš, ale je tam stejně. V Evropě samozřejmě také byly případy falšování jídla - ale ukaž mi kontrolu, kde by 60% vzorků bylo falšovaných. A ne, není to tím, že by v Rusku byly normy a testy přísnější, fakt ne.

    A Rusko na tom ekonomicky blbě je. Ekonomicky blbě neznamená, že musí zbankrotovat. Ale znamená to třeba to, že se lidem snižují reálné příjmy. Nebo to znamená, že lidé za sporťák považují auto s 84kW motorem, hlavně když má spojler, protože pro normální lidi prostě lepší auta dostupná nejsou.
    (to, že pro nejvyšší třídu oligarchů se limuzíny prodávají více než v ČR pak není důkaz vyspělosti Ruska, ale naopak důkaz jeho průšvihu: rozevřenosti nůžek).Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    13:29 19.06.2017

    Náhodou já kdysi slyšel, že nejmenovaná země zaútočila přes hranice na sovětský traktor, který oral. traktor palbu opětoval a nakonec po úspěsné likvidaci imperialisty odletěl ...Zobrazit celý příspěvek

    Náhodou já kdysi slyšel, že nejmenovaná země zaútočila přes hranice na sovětský traktor, který oral. traktor palbu opětoval a nakonec po úspěsné likvidaci imperialisty odletěl domů.

    Jo a to co je v SSSR či RF nej se označuje Car - Carbomba, Carpuška atd...

    Jinak ty dva poslední odstavce v článku bych řekl to jak na tom RF je vystihují docela přesně. Bohužel si to jen myslím, což přeloženo myslet znamená houby vědět.

    ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    13:21 19.06.2017

    Olivav No ja aspoň chápem písaný text na ktorý reagujem na rozdiel od teba. Alebo si stále presvedčený, že ten argument o tom ako je embargo vlastne fasa pre zdravie rusov lebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav

    No ja aspoň chápem písaný text na ktorý reagujem na rozdiel od teba. Alebo si stále presvedčený, že ten argument o tom ako je embargo vlastne fasa pre zdravie rusov lebo nemajú na potraviny z dovozu je fakt koser ako obhajoba embarga?

    Btw aj mám pokračovať v nezmyselnej argumentácii tak môžem možno pochopíš.

    "Irony on" (pre istotu takto) : nemel o tom čomu nerozumieš. Fakt je dokázané, že štíhly ľudia sú zdravší ako obézny. "Irony off"

    Ty inteligent :-DSkrýt celý příspěvek

  • Olivav
    13:20 19.06.2017

    logiku, napsled o jídle. možná byste se divil co jíme my. Takový Olivový olej je jeden ze super příkladů, dále to koňské maso místo hovězího. Je super, když se v EU vyplatí koně ...Zobrazit celý příspěvek

    logiku,

    napsled o jídle. možná byste se divil co jíme my. Takový Olivový olej je jeden ze super příkladů, dále to koňské maso místo hovězího. Je super, když se v EU vyplatí koně z Irska zavézt do Rumunska či kde to přesně bylo tam ho zmasit a véz nazpět ke konzumaci přes Evropu. To je fakt terno a podvody odhalí až sofistikované testy. No tekže závěr je že v EU umí super podvádět. Ty nmrtvé krávy do klobás atd tu dám znovu jen jako třešničku.

    A teď se ptám jestli si fakt myslíte, že když sankce donutí RF dovivinout chybějící technologie a oprostit se od dodavatelů ze zahraičí tak je to neposílí? Jste tak přesvědčeni, že RF je na tom tak ekonomicky blbě, když se na jejich labutí píseň čeká jak na Godota? No a nakonec je snad něco nesmyslného na tom, že pouze ceny ropy jsou pro RF problém?Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    13:12 19.06.2017

    logik, máš pravdu je to naopak neexistuje ochrana tak nám tu vozí šmejd ...Zobrazit celý příspěvek

    logik,

    máš pravdu je to naopak neexistuje ochrana tak nám tu vozí šmejd https://byznys.ihned.cz/c1-657...


    Jinak zpět ke zbraním. RF zpomaluje přezbrojování, ale nemyslím, že jej čekají těžké časy. Své zákazníky má a mít bude. Sankce je možná dotlačí k tomu že to co budou produkovat bude full made in RF a to je jen posílí. Navíc pro ně byl spíše problém Ukrajina nebo subdodavatelé oni do svých zbraní pokud mohli nebo museli tak montovali své komponenty. I ty SU-30MKI jsou se zahraničními komponenty, protože ad A tam nedají své klíčové technologie a někdy hod zákazník chce něco od jinud. Ony ty exportní stroje jsou čas od času šité na míru cílovému zákazníkovi.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    13:04 19.06.2017

    Slavoslav, to čemu nerozumíš o tom nemel. Např. Afričan pokud nemá parazita azd.. tak má mnohem zdravější mikroflóru střev než ten super Evropan. Dožití je otázka jak moc nám ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav,

    to čemu nerozumíš o tom nemel. Např. Afričan pokud nemá parazita azd.. tak má mnohem zdravější mikroflóru střev než ten super Evropan. Dožití je otázka jak moc nám spravují těla atd... Nic to nemění na faktu, že 1. Jíme jako kokoti a mnozí za to nemůžou protože pro ně kvalita není dostupná 2. Imunitní systém je nastaven na to co je v tvém okolí a cokoliv od jinud pro něj není košér, takže nemel hovadiny a ad absurdum příklad jen dosvědčuje jaký jsi inteligent.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    12:55 19.06.2017

    To tu seriózně řešíte, jestli je kvalita ruských aut a potravin vyšší nebo nižší než v Evropě? A co třeba diskuze, jestli je na Sibiři teplej než na Sahaře? Nebo jestli mají vyšší ...Zobrazit celý příspěvek

    To tu seriózně řešíte, jestli je kvalita ruských aut a potravin vyšší nebo nižší než v Evropě? A co třeba diskuze, jestli je na Sibiři teplej než na Sahaře? Nebo jestli mají vyšší hory než v Himalájích?

    Už chápu ty vtipy, že Rusové mají největšího trpaslíka a nejrychlejší hodinky. Oni prostě musejí mít nej všechno.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    12:47 19.06.2017

    PavoIR

    máte pravdu :-)

    PavoIR

    máte pravdu :-)

  • raziel87
    12:47 19.06.2017

    2 Logik ježkovy voči.....Logiku prosím Vás, vždyť já nikde nesrovnávám kvalitu ruských potravin s těmi evropskými, natož Českými. Psal jsem o kvalitě potravin napříč zeměmi EU - ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Logik

    ježkovy voči.....Logiku prosím Vás, vždyť já nikde nesrovnávám kvalitu ruských potravin s těmi evropskými, natož Českými. Psal jsem o kvalitě potravin napříč zeměmi EU - jak jste z toho vydedukoval, že vlastně mluvím o Rusku mi nejde do hlavy. Ke zbytku tvého rozboru - Logiku, píšeš o zemi, kde včera znamenalo zítra, copak nevíš, že rusové rozdojí i kozla? za Masarykovym nádražim končí Praha a začíná džungle, to psal už Jirásek ne? :-) koukáš na Rusko špatným pohledem, nemůžeš to hodnotit jako racionálně uvažující Evropan.

    Mizím pryč, tohle smrdí dalšíma 300 příspěvkama, kdy si budeme navzájem dokazovat,. kdo co řeklSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7