Čekají ruský zbrojní průmysl těžké časy?
- 16. 6. 2017
- 127 komentářů
- Michael Myklín
Spojené státy americké jsou sice každoročně největším exportérem zbraní na světě, ale Ruská federace tradičně obsazuje druhou příčku. Jde nejen o lukrativní zdroj příjmů, ale prodej zbraní představuje i způsob udržování a rozšiřování politického a ekonomického vlivu (nejen) Moskvy ve světě. Kdo patří mezi nejzajímavější ruské zákazníky a jaké lze v ruských obchodech se zbraněmi sledovat trendy?
Zákazníci v Asii a na Blízkém východě
Podle výzkumu Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) vyvezlo Rusko mezi lety 2012-2016 zbraně do 50 států a ovládalo 23 % celosvětového trhu se zbraněmi, v porovnání s americkými 33 %. Od roku 2013 se obrat stabilně pohybuje kolem 15 miliard dolarů ročně (přesně tolik činila hodnota kontraktů za rok 2016).
Ve zmíněném období patřily mezi největší ruské zákazníky Indie, Vietnam a Čína.
Zatímco v minulosti Čína představovala životně důležitého zákazníka bez dostatečného know how a zázemí k produkci vlastních systémů, dnes již “žák překonává svého učitele”. Čínské ozbrojené síly sice stále provozují řadu ruských produktů (např. Su-30MKK), ale Pekingu jde v současnosti primárně o technologický transfer, zpětné inženýrství a následnou domácí výrobu.
I s tímto vědomím Rusko Číně prodalo 24 letounů Su-35S za dvě miliardy dolarů, ze kterých jsou pro Peking zajímavé (kvůli zpětnému inženýrství) především motory Saturn 117S a výkonný radar Irbis-E. Ze stejného důvodu Čína koupí také až šest baterií systému protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf .
Stálým zákazníkem je Indie, která v roce 2016 s Ruskem podepsala smlouvy v celkové hodnotě 4,5 miliardy dolarů na pět baterií systém PVO S-400 . Mezi další významné nákupy patří nákup 60 víceúčelových vrtulníků Ka-226T s dalšími 140 licenčně vyrobenými v Indii nebo dohoda o pronájmu již druhé jaderné ponorky Projektu 971 Ščuka (v kódu NATO třída Akula) za 1,5-2 miliardy dolarů na 10 let.
Perspektivním odběratelem v budoucnu bude i Egypt. Tento dříve častý americký zákazník v posledních několika letech objednal například 46 bojových vrtulníků Ka-52, ale také systém PVO S-300VM. Spekuluje se i o možném nákupu až 500 tanků T-90MS.
Obchodní důsledky politiky a politické důsledky obchodu
Zajímavou kapitolu představují státy, které v minulosti patřily mezi tradiční americké zákazníky, ale teď se obrací i na ruské zbrojaře.
Důvodem takovýchto změn bývá zpravidla ochlazení vztahů s Washingtonem. Do této kategorie patří například Filipíny, kde k odcizení došlo po zvolení nynějšího prezidenta Rodriga Duterteho nebo Egypt, kde nastala podobná situace poté, co k moci nastoupil prezident as-Sísí. Stejným případem je i Turecko, člen NATO, jehož zájem o ruské zbraňové systémy (jmenovitě S-400) “děsí” další členy Aliance.
S přihlédnutím k čilému americkému prodeji zbraní Saudské Arábii, která je obviňovaná z podpory terorismu, je zjevné, že kvůli svému morálnímu dvojímu metru Washington přichází o potenciální miliardy dolarů ve prospěch Moskvy.
Nejde navíc jen o ušlý zisk, ale také o politický kapitál, který se k prodejům zbraňových systémů váže. Ozbrojené složky si většinou nekupují jen samotný produkt, ale i další služby (výcvik, dodávky munice či náhradních dílů), které umožňují vytvoření vazeb a kontaktů na různých úrovních armádního-politického-průmyslového byrokratického aparátu.
Trendy: sofistikovanější technologie a agresivnější marketing
Ruské zbraně byly v minulosti oblíbené zejména díky své jednoduchosti a nižším cenám, v porovnání se západními protějšky. I když i dnes je cenovka produktů ruských zbrojařských společností zpravidla nižší než u těch ze Západu, lze sledovat přechod k více high-tech nákladnějším zbraňovým systémům. Zde však kromě růstu cen nastává i problém dostupnosti komponentů. Ta byla významně narušena západními sankcemi.
Oblíbené jsou zejména systémy PVO S-400, modernizované ponorky třídy Varšavjanka (známé spíše pod kódem NATO jako třída Kilo) a zákazníky si nachází i stíhací bombardér Su-34 (resp. exportní verze Su-32) a víceúčelový stíhací letoun Su-35S.
Vzhledem k tomu, že i největší ruský zákazník Indie nakonec získá dostatečné know how k výrobě většiny sofistikovanějších systémů, bude muset Rusko bojovat o více menších národních trhů.
Mimo soustředěné snahy získávat nové zákazníky v režimech, které se nepohodly s Washingtonem Rusku poslouží i ukázky v reálných podmínkách, konkrétně v Sýrii. Zde se osvědčily především bojové vrtulníky Ka-52 nebo střely s plochou dráhou letu 3M-54 Klub (Kalibr).
Kromě miliard dolarů a politického vlivu je ve hře i zachování schopností ruského zbrojního průmyslu, který si díky exportu zachovává dostatečné výrobní kapacity, udržuje ceny pro ruské ozbrojené síly na přijatelné úrovni a dotuje své vývojové a výzkumné projekty.
Zdroj: Chatham House, SIPRI, Defense One
Související články
Ruské MiGy-35 pro Egypt
Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel ...
- 10.05.2017
- 74 komentářů
- Pavel Vinkler
Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020
Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...
- 17.05.2017
- 77 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby
V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...
- 07.06.2017
- 358 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy na válku s Ruskem potřebují 258 bombardérů
Podle americké studie US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America pro ...
- 12.06.2017
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
2 Slavoslav
https://www.seznam.cz/zpravy/c...
to k tomu tvému nedávnému rozporování, když sem psal, že prostě radší jezdim 40km do Zwiezelu než 20km do Sušice :(Skrýt celý příspěvekpjek:"Žít v RF bude již brzy "lepší a veselejší" než si kdo dnes dokáže představit. Ekonomická data nelze přejímat bez kontroly autenticity a metodologie sběru." To že nevěříte ...Zobrazit celý příspěvek
pjek:"Žít v RF bude již brzy "lepší a veselejší" než si kdo dnes dokáže představit. Ekonomická data nelze přejímat bez kontroly autenticity a metodologie sběru."
To že nevěříte západním mediím, proč ne.. vaše volba. Ale to že nevěříte ani Ruským zdrojům je poněkud zvláštní. Tedy až tak zvláštní to není mezi jistou sortou lidí, co mají tendencí jsi jisté už trošku přibarvené informace ještě přibarvovat a dodávat jim tím hodnověrnosti.Skrýt celý příspěvekFáájn, čím víc se takových jako vy za tím lepším a veselejším životem do Ruska odstěhuje, tím lépe. Schopní a pracovití Rusové zatím nohama hlasují zcela opačně.
Fáájn, čím víc se takových jako vy za tím lepším a veselejším životem do Ruska odstěhuje, tím lépe. Schopní a pracovití Rusové zatím nohama hlasují zcela opačně.
A propos,, z Bulharska byly vyvezeny OT-64, hádejte kam? do Sýrie. Hádejte komu? Džihádistům. Nevěříci Tomášové si musí počkat na první rozmlácené syrským či ruským letectvem nebo ...Zobrazit celý příspěvek
A propos,, z Bulharska byly vyvezeny OT-64, hádejte kam? do Sýrie. Hádejte komu? Džihádistům. Nevěříci Tomášové si musí počkat na první rozmlácené syrským či ruským letectvem nebo nově íránskými MRM.Skrýt celý příspěvek
Všem doporučuji sledovat či stahovat Svět podle Putina. Drtivá většina zdejšího obecenstva se bude nesmírně divit, že by v takovém světě docela ráda žila... K ekonomické situaci ...Zobrazit celý příspěvek
Všem doporučuji sledovat či stahovat Svět podle Putina. Drtivá většina zdejšího obecenstva se bude nesmírně divit, že by v takovém světě docela ráda žila... K ekonomické situaci RF: Kdo nerozumí ekonomice a sedí na zadku u kompu, ten se zmůže pouze za pocity a dojmy nebo na papouškování toho, co do médií pustí cenzura, která je prý v EU nepřípustná. RF třetím rokem restrukturalizuje svou ekonomiku na maximálně soběstačnou a otevřenou k eurasijské obchodní výměně, což se kupodivu daří lépe než by si skeptici ani do představ nenacpali. To, že NATO nedodržuje washingtosckou smlouvu, je již veřejným tajemstvím, o němž si navzdory nelibosti včerejších cvrlikají vrabci na střechách, a že vrabců přibývá :). Vzhledem k tomu, že autor článku nemá přístup k chráněným informacím v RF, je jeho článek informačně chudý až zavádějící. Žít v RF bude již brzy "lepší a veselejší" než si kdo dnes dokáže představit. Ekonomická data nelze přejímat bez kontroly autenticity a metodologie sběru.Skrýt celý příspěvek
Rasto12 armádní noviny sleduji poměrně dlouho, byť jsem nepsal žádné komentáře.¨ Ale komentáře pana Rasto12 mě už nenechali chladným. To že to v Rusku moc ekonomicky ...Zobrazit celý příspěvek
Rasto12
armádní noviny sleduji poměrně dlouho, byť jsem nepsal žádné komentáře.¨
Ale komentáře pana Rasto12 mě už nenechali chladným.
To že to v Rusku moc ekonomicky nefunguje, je prostě fakt, který i třeba dalšími tisící podobnými komentáři nezměníte.
Prostě v Rusku je jeden zásadní ekonomický problém. Obyčejní lidé nemají peníze na vlastní utrácení, tudíž nevzniká téměř žádná likvidita ve službách tudíž Rusko, jako stát nemá tak velký obrat ... koukněte třeba na Čínu, tam to pochopili.
Nebo klidně posledních pět let na ČR.
Těmi službami myslím: mobilní telefony, tarify, tablety, celodenní rodinný výlet do nákupního střediska :) atd ... prostě všechno přes co "vrátí" obyvatelstvo + soukromé sektory ve formě daní zpět do státní kasy.
Prostě a jasně, státy musí točit prachy přes vlastní obyvatelstvo,
jinak skomírají jako Rusko.
Veřejný dluh ? Poprosím aký je USA, FR, ITA, EU..
Úměrný jejich obratu ... :-)Skrýt celý příspěvekrasto prianie je u teba otcom myslienky. Ano vnutorna mena je rubel. Aky je momentalne kurz rubel/dolar? Alebo skus rublami argumentovat tym tisiscom rusov co nabrali dolarove ...Zobrazit celý příspěvek
rasto
prianie je u teba otcom myslienky. Ano vnutorna mena je rubel. Aky je momentalne kurz rubel/dolar? Alebo skus rublami argumentovat tym tisiscom rusov co nabrali dolarove hypoteky a splatka sa im predrazila na dvojnasobok (banky ich ponukali s vyrazne mensim urokom ako tie v rubloch a viac ich propagovali. Uz len z toho vidiet ako samotne ruske banky aj pred sankciami verili stabilite rubla)
V Rusku minie priemerny obyvatel cca 50% platu na jedlo. U nas je to cca 16% to im toho na vnutornu spotrebu vela neostane. Ostatne ako sa tam napr prepadol trh? Lada mala obrovske existencne problemy a kompletne ju musel prebrat Renault po tom co im v Rusku ich hlavnom trhu spadol predaj.
A najlepsi clanok je ten co si dal ty sam o inflacii kde si vybral jeden mesiac. Co na tom, ze v samotnom clanku sa pise o tom, ze dalsi vyvoj nieje vobec dobry a predbezne sa vracia na hodnoty z predchadzajucich mesiacov. Ostatne keby inflacia pokracovala v dvojcifernom raste kazdy mesiac tak by si za chvilu bezny rus z vyplaty nic nekupil a ze im realne prijmy poklesli za posledne roky viac ako dost.Skrýt celý příspěvek"Pánové, protože v diskuzi je mnoho pomýlených názorů, dovolím si pár doplnit pár skutečností: HDP Ruska byl 2,2 biliónů dolarů v roce 2013 a cca 1,3 biliónů USD v roce 2015. ...Zobrazit celý příspěvek
"Pánové, protože v diskuzi je mnoho pomýlených názorů, dovolím si pár doplnit pár skutečností:
HDP Ruska byl 2,2 biliónů dolarů v roce 2013 a cca 1,3 biliónů USD v roce 2015. Propad se podařilo zastavit na přelomu 2017. Ve 2017 zatím odhad růstu 1,5 %. Lze vygooglit.
Průměrná mzda je zhruba poloviční s ČR, ovšem s mnohem většími rozdíly. V Moskvě jsou mzdy vyšší (cca 3x než zbytek země), ale také je velmi drahá, proto i zde je životní úroveň většiny obyvatel nízká. Na venkově je bída. Suma sumárum pokles životní úrovně v posledních letech vede k nárůstu protestů (i když zatím stále jen sporadických, protestující jsou houfně zatýkáni).
Míra inflace byla v roce 2015 kolem 16 %, v roce 2016 o cca 5 %.
Veřejný dluh je zatím 15 %, ale v poslední době rychle roste.
Zahraniční obchod klesl mezi lety 2014 a 2016 o třetinu.
Z toho si myslím je zřejmé, že růžové to v Rusku není.
I když i v Rusku jsou bohatí lidé a lze zde najít oblasti, které jsou na tom lépe i hůře.
Co se týká budoucí konkurenceschopnosti zbrojního průmyslu, záleží i na (ne)pokračování sankcí."
To nie sú skutočnosti, ale len propaganda. Rusko má vnútornú menu Rubeľ, tak ako ČR korunu. V roku 2013 HDP Ruska bolo 94,2 bil Rubľov a v decembri roku 2015 bolo cca 100 bil. Rubľov. Máte tam také chyby, že až . Ako a v čom klesol záhraničný obchod ? A čo domáca spotreba, ako sa tá zvýšila ? Ak je to so záhraničným obchodom, investíciami ? inflácia nie o 5%, ale http://finweb.hnonline.sk/ekon... a teraz ešte nižšia. Rezervné fondy sa opäť napĺňajú.
Verejný dlh ? Poprosím aký je USA, FR, ITA, EU..
Minule som zachytil článok o jednej dedine na Sibíri s jednou obyvateľkou . Pravidelne tam ide vrtuľník s potravinami.
Mňa vždy udivuje "starostlivosť" o Rusov, ale nikoho netrápia Európania a to aj tí v Rumunsku, Bulharsku, Slovensku...Skrýt celý příspěvekTo že byla v roce 2013 drahá ropa z něj dělá ideální rok se kterým srovnávat současný HDP aby to vyšlo ideologicky správně. O to zatýkání Navalnému jde, protože jinak by nikoho ...Zobrazit celý příspěvek
To že byla v roce 2013 drahá ropa z něj dělá ideální rok se kterým srovnávat současný HDP aby to vyšlo ideologicky správně.
O to zatýkání Navalnému jde, protože jinak by nikoho nezajímal a to hlavně na ambasádě USA. Kvůli tomu vždy nakonec uspořádá demonstraci jinde než kde to má povolené.
A o ten trh pro Ruské zbraně bych se nebál. Válek bude v budoucnu spíš víc než míň a západu ty nové zbraně jdou jen za cenu obrovského překračování rozpočtů a děsivé korupce. Kavan o tom vyprávěl na skrytou kameru ;-)Skrýt celý příspěvekPánové, protože v diskuzi je mnoho pomýlených názorů, dovolím si pár doplnit pár skutečností: HDP Ruska byl 2,2 biliónů dolarů v roce 2013 a cca 1,3 biliónů USD v roce 2015. ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, protože v diskuzi je mnoho pomýlených názorů, dovolím si pár doplnit pár skutečností:
HDP Ruska byl 2,2 biliónů dolarů v roce 2013 a cca 1,3 biliónů USD v roce 2015. Propad se podařilo zastavit na přelomu 2017. Ve 2017 zatím odhad růstu 1,5 %. Lze vygooglit.
Průměrná mzda je zhruba poloviční s ČR, ovšem s mnohem většími rozdíly. V Moskvě jsou mzdy vyšší (cca 3x než zbytek země), ale také je velmi drahá, proto i zde je životní úroveň většiny obyvatel nízká. Na venkově je bída. Suma sumárum pokles životní úrovně v posledních letech vede k nárůstu protestů (i když zatím stále jen sporadických, protestující jsou houfně zatýkáni).
Míra inflace byla v roce 2015 kolem 16 %, v roce 2016 o cca 5 %.
Veřejný dluh je zatím 15 %, ale v poslední době rychle roste.
Zahraniční obchod klesl mezi lety 2014 a 2016 o třetinu.
Z toho si myslím je zřejmé, že růžové to v Rusku není.
I když i v Rusku jsou bohatí lidé a lze zde najít oblasti, které jsou na tom lépe i hůře.
Co se týká budoucí konkurenceschopnosti zbrojního průmyslu, záleží i na (ne)pokračování sankcí.Skrýt celý příspěvekLuky KOLTe, k tomu syndromu jsem nakonec vyhrabal ten článek na Britských listech: https://legacy.blisty.cz/art/4... cituji: SQUALEN v očkování jako adjuvans Nic ...Zobrazit celý příspěvek
Luky KOLTe,
k tomu syndromu jsem nakonec vyhrabal ten článek na Britských listech:
https://legacy.blisty.cz/art/4...
cituji:
SQUALEN v očkování jako adjuvans
Nic proti tomu, ale tato sloučenina se použila ve vakcínách proti antraxu u veteránů první války v Perském zálivu v 90. letech a nejspíše měla za následek syndrom války v zálivu (Gulf War Syndrome). U 95% veteránů s těmito potížemi totiž kolovala v krvi protilátka proti squalénu. Tady je výčet příznaků GWS, kterým dominují vesměs velice nepříjemné, autoimunitní onemocnění, výrazně snižující kvalitu a v konečném důsledku i délku života --
Nechci se hádat. Hliník je taky nic moc, ale mně připadá tohle více přesvědčivě. Ten hliník je z těch látek ve vakcínách docela ok. Fakt by toho museli vypít velmi hodně a ty podmínky by musely být dosti extrémní, aby se otrávili. Kovy jsou obecně toxické - neurotoxické (jed je nakonec vše je to jen o dávce).
Odkaz jsem tu dal jen pokud byste měli zájem na to kouknout.Skrýt celý příspěvek2 KOLT díky za doplnění :-) a omlouvám se za demagogii, nevím proč mi v paměti uvízla asociace s Fordem.......pokračování OT - včera mi v hospědě říkali, že prý budou možná ...Zobrazit celý příspěvek
2 KOLT
díky za doplnění :-) a omlouvám se za demagogii, nevím proč mi v paměti uvízla asociace s Fordem.......pokračování OT - včera mi v hospědě říkali, že prý budou možná nabízet Škodu Kodiaq s motorem o objemu 1 000cm³ ? :-O to jako fakt?
už ta 1.4 je pro skoro 2 tunovou káru jak "Lada Niva Sport Deluxe edition" ;) konec OT provokací :-)Skrýt celý příspěvekraziel, jsme tedy úúúúplně OT, ale v téhle diskusi už se to ztratí ;-) *Pravověrní* volvisté považují jakékoliv Volvo s předním náhonem za póvl ;-) Výjimku má možná tak 480 jakožto ...Zobrazit celý příspěvek
raziel, jsme tedy úúúúplně OT, ale v téhle diskusi už se to ztratí ;-) *Pravověrní* volvisté považují jakékoliv Volvo s předním náhonem za póvl ;-) Výjimku má možná tak 480 jakožto jakási kuriozitka. S rostoucím počtem majitelů předokolek mezi nadšenci do značky se pochopitelně tento názor posouvá směrem k výrazně menšinovému, ale stále ještě nepatří mezi ultraortodoxní (kam patří kupříkladu názor, že jediné správné volvo je "dvojka", tedy řada 200) :-)
Každopádně označit pověstný benzinový řadový pětiválec "Made in Sweden" za Forda by vám na srazu Volvoklubu zajistilo nepříliš pěknou formu lynčování – osobně bych se přimlouval za vláčení, ale možná by došlo ke čtvrcení :-D Jen pro vaši informaci, ten motor vznikl počátkem devadesátých let (tedy dávno před prodejem automobilové divize Fordu) ve spolupráci automobilek Volvo a Renault (v drobet rozdílné konfiguraci jezdí tuším v Lagunách a Safrane z té doby). A všechna první velká předonáhonová volva (tuším i S/V70 II) mají benzinové motory odvozené právě od tohohle motoru, ať jsou to verse 2.0, 2.4 či 2.5.
Konec OT, můžete se zase dál hádat o hovadinách.Skrýt celý příspěvekFaktta, když jsem byl v Rusku (je to tedy přes deset let), potraviny tam stály o poznání méně než u nás. Od té doby se u nás poměrně dost zdražily. Pokud tedy v Rusku nyní stojí ...Zobrazit celý příspěvek
Faktta, když jsem byl v Rusku (je to tedy přes deset let), potraviny tam stály o poznání méně než u nás. Od té doby se u nás poměrně dost zdražily. Pokud tedy v Rusku nyní stojí podobně a víc než u nás, jsou na tom běžní Rusové sakra špatně.
Luky, nemám moc ponětí, jestli je to pravda. Ale máte recht, že sloučeniny hliníku se do očkování přidávají a nic zdraví prospěšného to tedy není... (neřeším teď ne/prospěšnost očkování jako takového). Hliník je bez debaty neurotoxin, některé příznaky GWS docela odpovídají příznakům z otravou hliníkem. Čili čistě selským rozumem mi to jako úplná kravina nepřijde (rozhodně ne na úrovni chemtrails). Docela dobře by se to dalo vyloučit studií, která by srovnávala postižení ve dvou skupinách, tj. ne/pili z hliníku. Ale toho se asi nedočkáme, protože než tohle téma přestane být velké politikum, bude polovina veteránů pod drnem :-( Ona to klidně mohla být jedna z přísad koktejlu, který ve výsledku GWS způsobuje. Každý jeden faktor by sám o sobě nic způsobit nemusel, v kombinaci už ano.Skrýt celý příspěvekFaktta:"Představ si, že já jsem byl v RUsku v minulém roce dvakrát a věř mi, že v obchodě s potravinami by jsi vůbec nepoznal, ež tam je nějaké embargo. Potravin je tam více než ...Zobrazit celý příspěvek
Faktta:"Představ si, že já jsem byl v RUsku v minulém roce dvakrát a věř mi, že v obchodě s potravinami by jsi vůbec nepoznal, ež tam je nějaké embargo. Potravin je tam více než dost a potraviny jsou kvalitnější než sortiment u nás. Ceny cca jako u nás, možná mírně dražší. To jenom aby jsi byl v obraze."
A o tom to je ! Ceny jako u nás a platy jako v Rusku.
http://echo24.cz/a/ibYPV/reali... Skrýt celý příspěvekFakkta zeby, (ale je to len konspiracia tak neviem ci to bude fungovat) si skusil skopirovat ten link co som sem daval. Stlacil ctrl+t, ctrl+v, enter? I ked pripustam, ze tu ...Zobrazit celý příspěvek
Fakkta
zeby, (ale je to len konspiracia tak neviem ci to bude fungovat) si skusil skopirovat ten link co som sem daval. Stlacil ctrl+t, ctrl+v, enter?
I ked pripustam, ze tu je ista nepatrna moznost, ze isty diskuter na AN ma lepsie informacie ako napr rusky statisticky urad, obchodna a hospodarska komora RF ci eperti pracujuci pre prezidentsky urad RF.
A tu mas bonus z Kremla
https://www.etrend.sk/ekonomik... Skrýt celý příspěvek@Olivav no já právě slyšel o tom, že primární příčinou byl ten hliník z plechovek, co se tam za vysokých teplot uvolňoval/reagoval?....do očkování se právě taky dává hliník, aby ...Zobrazit celý příspěvek
@Olivav
no já právě slyšel o tom, že primární příčinou byl ten hliník z plechovek, co se tam za vysokých teplot uvolňoval/reagoval?....do očkování se právě taky dává hliník, aby se vyvolala imunitní reakce...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...