BVP PUMA přijede na DNY NATO do Ostravy v nejvýkonnější verzi PUMA S1
- 10. 9. 2018
- 167 komentářů
- Tisková zpráva
Bojové vozidlo pěchoty (BVP) PUMA S1 bude k vidění 15 - 16. 9. 2018 v rámci akce Dny NATO 2018 v Ostravě. PUMA je jedním z účastníků výběrového řízení na nové BVP pro Armádu České republiky (AČR). Aktuálně se jedná o nejmodernější bojový a sériově vyráběný systém v kategorii BVP na světě.
Česká armáda se připravuje na nákup moderních BVP, která by měla nahradit 50 let stará bojová vozidla pěchoty BVP-2. Pokud se ministerstvo obrany rozhodne do výzbroje českých mechanizovaných jednotek zařadit BVP PUMA S1, bude mít česká armáda nejvýkonnější a nejodolnější zbraňový systém současnosti s potenciálem vývoje na dalších 40 let. Kromě přístupu k nejmodernějším technologiím, mohou navíc české firmy získat zakázky přesahující 35 mld. Kč.
„Firmy z konsorcia PSM již dnes mají v ČR výrobní podniky, které zásobují evropský trh komponenty především v automobilním průmyslu. V rámci projektu BVP PUMA chceme kvalitu českého průmyslu využít pro dodávky zbrojních systémů v rámci celé Evropy i na třetích trzích,“ říká Mathias Kraus, šéf obchodu a marketingu ve společnosti PSM.
BVP PUMA se již v roce 2017 úspěšně účastnila testů AČR ve Vyškově. V témže roce představilo konsorcium PSM českým podnikům program průmyslové spolupráce. Hlavní ambicí je zapojit do výroby BVP PUMA významné české firmy a využít jejich kapacit nejen pro případné dodávky pro českou armádu, ale i pro německý Bundeswehr a armády ostatních zemí EU/NATO, kdy spolupráce není limitována jen projektem PUMA. Objem vzájemné spolupráce může v horizontu 3 let přesáhnout hodnotu 35 miliard Kč. Spolupráce navíc otevírá potenciál i pro transfer nejmodernějších bezpečnostních technologií do ČR.
BVP PUMA je komplexní systémové řešení pro mechanizované jednotky. Zahrnuje logistiku, podpůrné vybavení, do funkčního celku sladěné a ověřené zbraňové systémy, elektronické systémy, výcvikové programy, simulátory, i podpůrné programy výrobce po celou dobu provozu vozidel. Jde o komplexní integrovaný bojový systém společně s tanky a bitevními vrtulníky, který vytváří mohutnou bojovou sílu.
Nejnovější verze Puma S1 pojme dvě protitankové řízené střely; větší foto / PSM
Samozřejmě jde i o propojení člověk/zbraň – tedy kompletní management situace ne bojišti. Situační poznatky vojáky jsou doplněny informacemi z SAS BVP PUMA (Situational Awareness System) a přenášena na vyšší velitelské stupně stejně jako poznatky z dalších systémů (např. UAV) se cestou BVP PUMA dostanou až k vojákovi ze sesednutého družstva vozidla.
Primární výzbroj BVP PUMA je umístěna v bezosádkové, dálkově ovládané, balisticky silně chráněné a plně otočné věži PUMA. Tvoří ji především plně stabilizovaný 30 mm automatický kanón MK30-2/ABM (certifikován je i kanon ráže 35 mm), odpalovací zařízení kompletu MELLS s protitankovými řízenými střelami SPIKE-LR a dále s 5,56 nebo 7,62 mm spřaženým kulometem. Pro vozidlo je dále od roku 2020 plánována samostatná zbraňová stanice 40 mm automatického granátometu pro ochranu vozidla především proti napadení ze zadní části, která bude obsluhována nezávisle na věži vozidla z prostoru roje.
Zkratka ABM u kanonu znamená Air-Burst-Ammunition. Jedná se o schopnost ničit cíle střepinami nebo integrovanými wolframovými prvky programovatelnou municí v přesně určeném místě a čase vzhledem k pohybu cíle i vypáleného granátu. Umístění senzoru úsťové rychlosti až za ústím hlavně zajišťuje bezkonkurenční přesnosti střelby díky tomuto jedinečnému umístnění senzoru úsťové rychlosti.
Podvozek BVP PUMA má široké váhové rozpětí od 31,5 do 43 tun, které dává velké možnosti pro doplňkové vybavení a tzv. mission-kits, stejně jako pro modernizační projekty v budoucnu. Balistická a proti-minová ochrana je řešena dvoustupňově. Základní je určena do misí s nižším rizikem ohrožení a pro výcvik, přičemž v této konfiguraci „A" (Air Transportable) je možné BVP PUMA přepravovat letecky.
Power-pack BVP Puma; větší foto / PSM
Pro bojové operace v prostředí s těžkými a protipancéřovými zbraněmi je určen druhý stupeň ochrany „C" (Combat) zahrnující boční ochranné segmenty. Díky této unikátní konstrukci a nejmodernější balistické ochraně mají vojáci a posádka mnohem větší šance na přežití v případě zásahu vozidla. Vozidlo jako takové bylo konstruováno pro budoucí konflikty, tedy proti moderním protitankovým zbraním, k bojovým operacím v „urban areas" a též pro mírové mise v rámci aktivit OSN.
BVP PUMA se vyznačuje i mimořádnou mobilitou srovnatelnou s tanky nejnovější generace. Je to dáno především konstrukcí podvozku s hydropneumatickým odpružením. To zajišťuje jednoznačně nejvyšší balistickou ochranu vozidla proti protitankovým minám nebo IED, tedy zejména ochranu života vojáků/vojákyň AČR v misích všeho typu. Podvozek je díky tomu stabilním univerzálním základem pro širokou paletu modifikací obrněných vozidel do budoucna. Pohonná soustava zaručuje BVP PUMA velmi dobrý poměr výkonu k hmotnosti činící 25 kW/t, jenž nemá konkurenci.
Vývoj vozidla začal v roce 2002, první prototyp byl představen v roce 2005. Po deseti letech velmi intenzivního testování jej roku 2015 zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. BVP PUMA je zcela nová bojová platforma s výhledem životnosti minimálně na dalších 40 let. Hlavní předností je bojová síla a ochrana osádky.
Konsorcium PSM je společný podnik dvou největších německý zbrojovek: KMW a Rheinmetall.
Související články
Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?
Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...
- 09.02.2018
- 122 komentářů
- Jan Grohmann
Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA
Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...
- 01.05.2018
- 20 komentářů
- Komerční sdělení
Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA
V Austrálii je diskutován program „Program kontinuálního vylepšování bojových schopností BVP ...
- 12.06.2018
- 131 komentářů
- Redakce AN
ROZHOVOR: Nákup BVP PUMA a modernizace českého průmyslu
Armáda České republiky připravuje nákup minimálně 210 pásových bojových vozidel, většinu ve verzi ...
- 02.07.2018
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
fotr: Páčia sa mi Vaše diskusné príspevky resp. ich pointa. Ja rozmýšľam podobne byť musíme byť realisti, ale vždy sa snažíť pri svojich úvahách vysekať najvyššiu hodnotu za ...Zobrazit celý příspěvek
fotr:
Páčia sa mi Vaše diskusné príspevky resp. ich pointa. Ja rozmýšľam podobne byť musíme byť realisti, ale vždy sa snažíť pri svojich úvahách vysekať najvyššiu hodnotu za finančné prostriedky NÁS daňových poplatníkov pre ozbrojené sily (armádu).
Zároveň vysoko cením príspevky Raseho jeho úvahy a trpezlizvoť napr, s nami pričom jednoducho jestvujú určité rozpočtové procesy a jednoducho nie sme USA a G10 aby sme mali tie top produkty, ale vždy bude niekde chýbať... Zároveň s plnou vážnosťou vnímam jeho príspevky v spojní s (Rase Datum: 11.09.2018 Čas: 20:41).
Preto sa to dá celé prerátať a vezte, že jestvuje možnosť kedy bude vlk sýty a koza celá.
S ponuky na 210ks pásových BVP za 53 mld. Kč je namieste vybrať tu najnižšiu ponuku z kandidátov ASCOD, CV-90, Lynx, Puma (všetky budú obrovský posun oproti súčasným BVP-2) a rozdiel využiť v modernizácii súčaných BVP-2 (BVP-M a pod.) pre armádne zálohy, ktoré s 30mm kanónom majú stále svoju palebnú silu a plavbychopnosť v prípade potreby na rozdiel od BOV/VTV 4x4 a OT 6x6.Skrýt celý příspěvekfotr: oklikou se tak zase dostáváme k tomu, že důležité bude, jak moc se bude lišit puma pro AČR od té pro Bundeswehr. Pokud bude velice podobná, bude bojeschopná poměrně rychle. ...Zobrazit celý příspěvek
fotr:
oklikou se tak zase dostáváme k tomu, že důležité bude, jak moc se bude lišit puma pro AČR od té pro Bundeswehr. Pokud bude velice podobná, bude bojeschopná poměrně rychle. Tak je to ale se všemi vozidly - dovývoj i integrace systémů dost trvá a raději bych se jim vyhl. V tomhle má dost výhodu Puma a Ascod (zde je otázka věž), u CV90 bude záležet na tom, jak moc se liší Mk.IV od Mk.III - může to být hodně, ale i málo. U Lynxe si budeme muset počkat tak jak tak, jelikož se teprve musí dopřipravit k výrobě a je to jen funkční demnstrátor. Klidně se ale může stát, že si z Pumy necháme udělat úplně jiné vozidlo a pak bude dlouho trvat dovývoj i zde - za pár let se toho opravdu moc nestihne, stačí se kouknout jak dlouho se integruje jen PTŘS atd.Skrýt celý příspěvekFotr: Má se nakupovat 210 kusů, to opravu není "pár" kusů techniky. Vždy je lepší mít něco na co protivník musí nasadit svoje nejlepší, než něco co zlikviduje dávka z lehkého ...Zobrazit celý příspěvek
Fotr: Má se nakupovat 210 kusů, to opravu není "pár" kusů techniky.
Vždy je lepší mít něco na co protivník musí nasadit svoje nejlepší, než něco co zlikviduje dávka z lehkého kulometu.Skrýt celý příspěvekto: Jirosi nejsem si jist ale není riskantní posadit těch ,,pár" vojáků do ,,pár" kusů špičkové techniky proti které nebude protivník (jak který samozřejmě) váhat nasadit svoje ...Zobrazit celý příspěvek
to: Jirosi
nejsem si jist ale není riskantní posadit těch ,,pár" vojáků do ,,pár" kusů špičkové techniky proti které nebude protivník (jak který samozřejmě) váhat nasadit svoje nejlepší zbraně a tak nám je naráz zničí?
Strategická hloubka? Samozřejmě máte pravdu, záleží ale o jakého protivníka by se jednalo, kdo nás v první řadě ohrožuje a proti jakému typu armády se vlastně plánujeme bránit a jak dlouho by nám obrana mohla vůbec vydržet? Pokud by se jednalo o střet Východ-Západ, tak jsme v nárazníkovém pásmu, v samotném středu kde by bojová aktivita dosáhla asi maxima. Tam si nedělám iluze že by naše obrněné jednotky v počtu kterým disponujeme mohly nějak dlouho vydržet i kdyby měli sebelepší výzbroj. Poloha našeho státu je výhodná pro obchod ale ne pro válku při tomto scénáři. No a naše letectvo by jim při těchto počtech moc podpory asi neposkytlo, že? Pokud se pletu, rád se poučím.Skrýt celý příspěvekto: KOLT jen pro upřesnění, samozřejmě jsem nemyslel že by se pásové BVP používali pro asymetrické konflikty , tam bych viděl nějaká kolová, lehce pancéřovaná a extrémně ...Zobrazit celý příspěvek
to: KOLT
jen pro upřesnění, samozřejmě jsem nemyslel že by se pásové BVP používali pro asymetrické konflikty , tam bych viděl nějaká kolová, lehce pancéřovaná a extrémně pohyblivá vozidla s osádkou 3-5 vojáků podle výzbroje.Skrýt celý příspěvekto: KOLT + Rase čas ukáže ale každopádně si cením této zdvořilé diskuze ze které se i mohu poučit a získat nové informace. KOLTE, jak dlouho nám asi bude trvat získání FOC třeba ...Zobrazit celý příspěvek
to: KOLT + Rase
čas ukáže ale každopádně si cením této zdvořilé diskuze ze které se i mohu poučit a získat nové informace.
KOLTE, jak dlouho nám asi bude trvat získání FOC třeba v případě nákupu Pumy? Lze to zvládnou za 2 roky nebo jsem velký optimista?
Jo a rád bych se pletl ale klidně se vsadím že ty uváděné počty se nenakoupí, když to bude 50%, budeme rádi. O pivko? DDSkrýt celý příspěvekFotr: Pokud má armáda nedostatek lidí, jak ten nedostatek vyřeším vytvořením většího počtu lehčích jednotek Není cílem spíše větší ochrana těch "pár" vojáků abychom je udrželi co ...Zobrazit celý příspěvek
Fotr: Pokud má armáda nedostatek lidí, jak ten nedostatek vyřeším vytvořením většího počtu lehčích jednotek
Není cílem spíše větší ochrana těch "pár" vojáků abychom je udrželi co nejdéle v boji?
Je zvláštní, že se stále operuje přesunem na druhou stranu světa. Přitom nákup techniky schopné tenhle přesun zajistit se neplánuje. A pokud se to dělá externě, tak se stejně objedná Antonov.. , nebo podobná kráva.
Opravdu má CR strategickou hloubku pro vedení boje stylem "udeř a uteč"?Skrýt celý příspěvekVrata, ještě se vrátím k tomu Izraeli – mají víc než 100 Namerů a plánují jich přes 500 asi tak v době, kdy my budeme mít komplet naše BVP. Mně to tak málo nepřijde ;-) Hlavně jsem ...Zobrazit celý příspěvek
Vrata, ještě se vrátím k tomu Izraeli – mají víc než 100 Namerů a plánují jich přes 500 asi tak v době, kdy my budeme mít komplet naše BVP. Mně to tak málo nepřijde ;-) Hlavně jsem tu hromadu myslel především na ty tanky, i Merkava III je stále platný stroj, IV patří k tomu nejlepšímu, co je k dispozici. Ony i ty staré OT na tankových podvozcích nejsou něco, co by bylo záhodno podceňovat, protože Izraelci šetří mimo jiné tím, že umějí efektivně modernizovat. Čili obrněné techniky mají skutečně hodně, víc jsem tím říci nechtěl. Omlouvám se, jestli to vyznělo jinak.Skrýt celý příspěvek
Kua, to je dlouhý jak týden před výplatou, omlouvám se. Luky, také doufám, že protahování BVP je hlavně o tom, že to nechtějí pos*at. Zatím to vypadá, že si s tou zakázkou ...Zobrazit celý příspěvek
Kua, to je dlouhý jak týden před výplatou, omlouvám se.
Luky, také doufám, že protahování BVP je hlavně o tom, že to nechtějí pos*at. Zatím to vypadá, že si s tou zakázkou dávají hodně záležet, ono jde taky o skutečně hodně peněz, není se co divit. Nicméně už teď jsou lidé, kteří brblají, že nepůjde o zcela otevřené výběrové řízení atd. ...Skrýt celý příspěvekfotr, chápu, kam míříte, ale dovolím si s některými body nesouhlasit: 1) Pásové BVP nejsou určené do asymetrických konfliktů (mohou se tam poslat, ale není to primární úkol), jsou ...Zobrazit celý příspěvek
fotr, chápu, kam míříte, ale dovolím si s některými body nesouhlasit:
1) Pásové BVP nejsou určené do asymetrických konfliktů (mohou se tam poslat, ale není to primární úkol), jsou pořizované především na teritoriální obranu ČR, poté NATO, a až pak někde na mise mimo tato území. Čili se s nimi počítá primárně jako se stroji, které se v případě konfliktu potkají se stroji vyspělého protivníka. Nemá smysl na tuto roli modernizovat BMP, protože jejich ochrana posádky je na žalostné úrovni. Ano, jsou situace, kdy by se i nějaké ty BMP mohly hodit díky své výborné průchodnosti terénem a malé siluetě. K taktice udeř a zmiz. Jenže AČR prostě není tak velká, aby si mohla dovolit provozovat dva modely BVP. Čili volíme ten, který má větší šanci na využití – středně těžké (skutečně těžká BVP jsou Namer (ten vlastně teprv bude, zatím je to jen OT) a T-15 (to vlastně také teprv bude ;-) )).
2) Dnes koupíme špičkově vybavená BVP, až je všechny dostaneme, budou nadprůměr, až získáme IOC, budou lepší průměr, až FOC, budou průměrná. Pokrok je v tomhle svině... Čili nemá smysl dneska pořizovat průměrná vozidla, protože ve chvíli, kdy by se mohla dostat do konfliktu, budou už podprůměrná. A s ohledem k tomu, jak se v ČR přistupuje k modernizacím již pořízené techniky, je jedině dobře, když nám pár let "navíc" vydrží být nad tím průměrem...
3) Lehké "speciální" jednotky jsou fajn, ale v konfliktu střední intenzity budou proti mechně tahat za kratší konec, respektive je bude možné použít jen k tomu, k čemu jsou primárně určené – časově a rozsahově omezené úderné akce, průzkum, diverse ap. Ano, potřebujeme takové jednotky a máme jich málo, proto bude vybudován výsadkový pluk. Ale hlavní tíže teritoriální obrany bude vždy ležet na mechanizované a tankové pěchotě.
4) V ČR nezískáte do armády o moc více lidí, než jich tam už je. Možná tak v době další krize, ale teď za konjunktury ani náhodou. Čili nemá smysl počítat s o mnoho větší armádou. Aby tedy byla relevantní silou, musí mít špičkovou techniku.
5) S pokrokem v oblasti IT dochází k tomu, že jsou moderní systémy často naopak lehčeji obsluhovatelné než ty staré, "mechanické". Rozhraní člověk-stroj prochází aktuálně zásadním vývojem, který povede k tomu, že bude člověk mnohem snáze využívat schopnosti stroje.
6) Souhlasím, že pořízení velkého počtu PTŘS a případně i PLŘS (tam je situace asi složitější) by mělo být prioritou. Pokud vím, o pořizování MANPADS se nemluví, zato pořízení nové generace protipancéřových zbraní je aktuálně ve fázi sepisování požadavků a mělo by být někdy příští rok započato se soutěží (soukromě si myslím, že dvojice CG & Spike, které v malé míře máme zavedené, jsou OK a stačilo by jich dokoupit relevantní počty).
7) Naprosto souhlasím, až bude mít Babiš Agrozbroj, poteče do obrany 5 % HDP a k nim nejmíň to samé z PESCO :-) Se divím, že ještě nekoupil Zetor, dal by dvě mouchy jednou ranou...Skrýt celý příspěvekNechci dělat AČR advokáta, ale konkrétně bevka a vrtulníky jsou zrovna tendry, jejichž kandidáti se nám dovyvíjí pod rukama...čili mám určité pochopení pro netlačení na pilu ...Zobrazit celý příspěvek
Nechci dělat AČR advokáta, ale konkrétně bevka a vrtulníky jsou zrovna tendry, jejichž kandidáti se nám dovyvíjí pod rukama...čili mám určité pochopení pro netlačení na pilu (naivně doufám, že je to kvůli tomu :).Skrýt celý příspěvek
fotr: však AČR už buduje onu lehkou brigádu pro ten tebou zmíněný manévrový boj. O tom jaká bude třetí brigáda se dost jednalo a dokonce se řešila i možnost další mechanizované ...Zobrazit celý příspěvek
fotr:
však AČR už buduje onu lehkou brigádu pro ten tebou zmíněný manévrový boj. O tom jaká bude třetí brigáda se dost jednalo a dokonce se řešila i možnost další mechanizované brigády, to by ale bylo moc drahé, trvalo dlouho vybudovat a co si budeme povídat, nejdřív by to chtělo vybavit tu stávající. Logicky tak vedení šlo cestou nejmenšího odporu a bude "superlehká" brigáda. Stejní lidé ale taky chtějí rychle zavést nová těžká pásová IFV - očividně si jejich nepostradatelnost dobře uvědomují. 210 vozidel rozhodně není málo a pokud se pořídí, bude to velmi slušná síla. Plus má být opce na další cca 100 vozidel.
Další věcí je, že lidi jsou drazí a máme jich málo, tedy nikdy nebudeme moct mít velkou armádu, tak dává smysl, pořídit hodně pancéřovaná vozidla s velkou palebnou silou (IFV+tanky), čímž se sníží potřeba mít kupu pěchoty na neozbrojených technikalech :)
ps. ony superlehké jednotky jsou skvělé k manévrování, ale vzhledem k rozloze ČR se tady toho moc nenamanévruje a je vždycky dobré, mít nějaké vojáky co dokáží držet hlavní linii, pokud chceme dělat obchvatySkrýt celý příspěvekto: Jara ano, to je asi pravda že moderní technika může přitáhnout nové lidi jenže u nás asi nebude armáda nikdy prioritou a nákupy se nedělají pro vojáky ale proto aby se ...Zobrazit celý příspěvek
to: Jara
ano, to je asi pravda že moderní technika může přitáhnout nové lidi jenže u nás asi nebude armáda nikdy prioritou a nákupy se nedělají pro vojáky ale proto aby se naplnila něčí kapsa.. Neexistuje dlouhodobá koncepce, respektive ta se mění každé volby a já jsem vážně na pochybách zda vůbec k nějakému zásadnímu pořízení nové techniky dojde a pokud ano tak v jakém počtu?
Naše armáda by dostala výzbroj kterou si zaslouží jen pokud by Babiš koupil nějakou zbrojovku. DDSkrýt celý příspěvekFotr Ano naše armáda je dlouhodobě podfinancovaná to se musí změnit, mít dobre vystrojenou a vybavenou lehkou pěchotu a mech. Jednotky na úrovni se přeci nevylučuje, naopak ...Zobrazit celý příspěvek
Fotr
Ano naše armáda je dlouhodobě podfinancovaná to se musí změnit, mít dobre vystrojenou a vybavenou lehkou pěchotu a mech. Jednotky na úrovni se přeci nevylučuje, naopak potřebujeme obojí.
K té druhé věci ono možnost pracovat s technikou světové úrovně ty týlové odborníky časem také přitáhne, mít zajímavou praci s moderní technikou a být nadstandartně platově ohodnocen své lidi získáSkrýt celý příspěvekto: Jara Chápu, však to také nemyslím doslova ale dnes se ve světě hodně sází na ty malé a rychlé jednotky využívající ,,lehké" zbraně protože lépe vyhovují v hybridních ...Zobrazit celý příspěvek
to: Jara
Chápu, však to také nemyslím doslova ale dnes se ve světě hodně sází na ty malé a rychlé jednotky využívající ,,lehké" zbraně protože lépe vyhovují v hybridních konfliktech a zároveň nevyžadují tak velkou a drahou logistickou podporu, navíc se snadno přepravují letecky pokud je to třeba. Nezanedbatelným faktem je i to že supermoderní a složité stroje jako třeba Puma vyžadují vysokou úroveň posádek i týlových odborníků a je všeobecně známo že tací se dnes do armády moc nehrnou a to vážně nechci nikoho urazit.Skrýt celý příspěvekTo je pořad dokola puma je drahá, složitá, poruchová... bla bla bla, z čeho tak soudíte? ach Jo každá diskuze o pumě je toho plná, ano je nutná mediální masáž konkurence, aby se ...Zobrazit celý příspěvek
To je pořad dokola puma je drahá, složitá, poruchová... bla bla bla, z čeho tak soudíte? ach Jo každá diskuze o pumě je toho plná, ano je nutná mediální masáž konkurence, aby se omluvil nákup předražených zastaralých strojů, a všichni přeberou tyhle hlouposti bez přemýšlení, ano BW po náročných testech zavedl drahý střep co pro svojí složitost nevyjde z hangáru, opravdu radši věříte přiblblým pisálkům ze security magazínu než náročnému výběru BW????? Čtete taky Blesk ????Skrýt celý příspěvek
Chápu že promo prodává a tak se nedivím jak jsou ty stroje prezentované a vychvalované ale neodpustím si otázku zda pro nás nejsou zbytečně drahé a zda budou v tak malém počtu ...Zobrazit celý příspěvek
Chápu že promo prodává a tak se nedivím jak jsou ty stroje prezentované a vychvalované ale neodpustím si otázku zda pro nás nejsou zbytečně drahé a zda budou v tak malém počtu který si můžeme dovolit vůbec nějakou zásadní silou.
Dvě světové války navíc prokázaly že nevítězí jen kvalita ale také kvantita, viz třeba Německé kontra Ruské tanky.
Nedomnívám se že by naše malá armáda hrála kdy v budoucnu nějakou zásadní roli (v obrněné těžké technice) pokud by došlo k velkému konfliktu a tak se ptám zda by pro nás nebylo lepší mít hromadu (třeba) těch BVP 2 a ušetřené peníze věnovat na početné, menší jednotky schopné velice rychlých přesunů tak aby uměli pořádně kousnout pomocí různých ručních protiletadlových a protileteckých zbraní a minometů a dalších lehčích zbraní, pak rychle zmizet a udeřit nečekaně jinde. Chápu že se od mých časů změnila taktika a také že vojáci chtějí (jako každý) tu nejlepší a nejnovější ,,hračku" ale mě to přijde v našem měřítku (velikost a ekonomika) zbytečné. To se na mě teď asi vrhnete ale já jsem do firmy také nepořídil jeden super CNC obráběcí komplet za 6 mega ale 5 starších strojů dohromady za 3 mega a ty mě udělají 2x tolik parády (zisku) tak snad chápete co jsem tu chtěl říci. Pěkný večer.Skrýt celý příspěvekCV90 má sice velice širokou paletu a s Boforsem by uspokojil některé lidi, ale nechybí mu integrace ATGM? U modernizace BVP-1/2 bych viděl jako účel udržení si plovoucí pásové ...Zobrazit celý příspěvek
CV90 má sice velice širokou paletu a s Boforsem by uspokojil některé lidi, ale nechybí mu integrace ATGM?
U modernizace BVP-1/2 bych viděl jako účel udržení si plovoucí pásové platformy (obvyklá mi příjde hranice okolo 25 tun), ale opravdu moderní materiály jako v K21 by se prodražily, stejně tak jako přestavba u zvyšování váhy.
Jinak jak už bylo řečeno, Puma je celkem drahá platforma pro "méně důležité" varianty. Kdyby třeba Lynx dokázal garatovat ochranu 6. kategorie zboku včetně věže u nejtěžší konfigurace, tak by se Puma dala klidně oželet...Skrýt celý příspěvekstirling: balíček S2 je teprve ve vývoji a tak nabízejí jen to co už mají integrované, doufám ale že i v té verzi S1 by byly barevné displeje a podobně. Tady je pěkně vidět, že je ...Zobrazit celý příspěvek
stirling:
balíček S2 je teprve ve vývoji a tak nabízejí jen to co už mají integrované, doufám ale že i v té verzi S1 by byly barevné displeje a podobně. Tady je pěkně vidět, že je potřeba aby byla vnitřní struktura co nejsnáz upravitelná a modulární, jelikož pokud má technika zůstat na top úrovni, musí se průběžně upravovat každých cca 5 let.
ps. i v té původní neupravené verzi je Puma pořád lepší než jakékoliv jiné BVP, co mají zavedené ostatní armády. neviděl bych to tedy tak dramaticky.
m.shook:
v textu autor míchá realitu a vlastně domněnky, aby to ve výsledku vypadalo, že vozidlo je úplný smejd. Proč to píše je jeho věc - patrně se chce někomu zavděčit :-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...