Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil

Foto: Ruští vojáci; ilustrační foto / Evgeny Vvedenskiy; CC BY-SA 4.0
Ruští vojáci; ilustrační foto / Evgeny Vvedenskiy; CC BY-SA 4.0

Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service výstavu využila k oslovení známých vojenských komentátorů s cílem zjistit skutečné problémy ruských ozbrojených sil.

Dohledat se relevantních informací o skutečném stavu ruské armády je obtížné. Většina ruských odborných médií přináší pouze nekriticky zaměřené informace. Jednu z výjimek tvoří ruský blog Russian Defense Policy vycházející v anglickém jazyce. Blog vybírá zajímavé články z ruských médií, především konstruktivně kriticky zaměřené vůči ruské armádě.

„Armáda 2015 byla obří vojenská výstava ukazující nejnovější a největší ruské vojenské technologie a zařízení. Šlo o vlasteneckou akci určenou ke zvýšení pýchy průměrného Rusa v ozbrojené síly. Armáda 2015 nebyla zamýšlená jako diskuzní fórum o nedostatcích a obtížích ruské armády. Nicméně, ctihodná BBC Russian Service oslovila čtyři dobře známé komentátory navštěvující show právě o problémech ruské armády. Tedy o tématu, které již není snadné najít v ruských médiích," dočteme se v úvodu článku na Russian Defense Policy.

BBC Russian Service nejprve poukázala na prvního komentátora, Vjačeslava Tetikina, poslance ruské státní Dumy a člena Komunistické strany Ruské federace. Tetekin poukázal na „zálibu" Pentagonu oznamovat problémy amerických ozbrojených sil s cílem identifikovat je a najít řešení. Podle Tetikina podobná diskuze v ruských politických a vojenských kruzích chybí. Dále BBC Russian Serivice oslovila Konstantina Sivkova, Igora Korotčenka a Konstantina Bogdanova.

Komentátoři vyjmenovali několik zásadních problémů ruských ozbrojených sil:

  • Vývoj a výroba moderních zbraní trpí nedostatkem personálu a "neúplnosti materiální základny."

  • Velikost ozbrojených sil je nedostatečná a navýšení počtu je obtížné z důvodu nedostatku mužů

  • Nedokončení reforem, libovůle v rozhodování

  • Nedostatek moderních zbraní, včetně bezpilotních prostředků a pomalé přezbrojování armády

  • Potřeba velkých výdajů k dokončení reforem – není možné je zastavit, ale jsou zapotřebí velké zdroje k dokončení

Klíčový je první problém. Ruskému vojenskému průmyslu chybí kvalifikovaní pracovníci, dodavatelé součástek a komponentů. Rusko dříve tento problém řešilo nákupem u západních firem. Nyní takové nákupy nejsou možné kvůli probíhajícím sankcím.

Tetikin vyjádřil obavy, kdo bude v budoucnu vyvíjet moderní ruské zbraně. Podle Tetekina jsou schopnosti současné generace ve vojenském výzkumu a vývoji „o řad menší", než u předchozí generace.

Velikost ruské armády znepokojuje Konstantina Sivkova. Pro obranu země je údajně nutné zvětšit armádu až o 50 %. Problémem jsou také nové bezpečnostní požadavky, které vyžadují moderní vojenskou techniku – té se ruské armádě nedostává.

Igor Korotčenko naopak upozorňuje na chybějící taktické a strategické útočné bezpilotní letadla v ruské armádě. Problémem jsou také neustále se měnící priority a svévolná rozhodnutí nových ministrů obrany v oblasti nákup nových zbraní.

"Prvním a hlavním problémem je nedokončený stav vojenské reformy, která byla zahájená na konci první dekády nového tisíciletí a opakovaně měnila své cíle," říká poslední komentátor Konstantin Bogdanov. Cíle reforem měnil Serdjukov i nynější ministr obrany Sergej Šojgu.

Druhým problém je pomalé tempo přezbrojování. Bogdanov poukazuje, že řada systému měla být vyměněná již po roce 2000. K dlouho plánovanému přezbrojení dochází až nyní. „Minimálně 15 let bylo ztraceno," říká Bogdanov.

Zdržení způsobilo, že řada ruských vojenský podniků se jednoduše „dostala z formy." Během ztracených let nemohly ruské podniky dodávat „potřebné vybavení a výzbroj s požadovanými vlastnostmi a s výrobními náklady."

„Situace je nyní o něco lepší, ale na konci minulé dekády byla situace naprosto kritická," uvedl Bogdanov.

Na konec Bogdanov upozorňuje na nutnost velkých investicí do personálu a infrastruktury. Personál je nutno motivovat vstupem do armády „sladkým koláčem" - dostatečným platem. Obrovské investice jsou nutné i do vojenských infrastruktur, především v Arktidě, která stojí v popředí ruských vojenských, politických a ekonomických zájmů. Rusové nyní za velké peníze obnovují základny (nejen v Arktidě), které po roce 1990 opustili.

„Všechno to stojí obrovské peníze, a jak to vše bude vypadat v obtížných finančních podmínkách, je těžké říct. Armáda spotřebovává velké množství prostředků, ale je teprve v půli cesty a zastavit není dobrý nápad," uzavírá svůj komentář Bogdanov.

Zdroj: Russian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dva roky výcviku posádek tanků Armata

Nový ruský hlavní bojový tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Armata jsou špičkové ...

Ruská zbraň proti dronům: mikrovlnné "dělo"

Ruská Spojená korporace na výrobu přístrojů vyvinula mikrovlnou zbraň schopnou na vzdálenost několik ...

Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu

Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...

Jak se postavit současnému Rusku?

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • fenri
    13:24 07.07.2015

    Stanyk: "Položte si jednoduchou otázku: Jaké zboží/potraviny/služby vyrobené/poskytované v/z Ruska jste si za poslední rok pořídili. A prosím počítejte do toho klidně i ...Zobrazit celý příspěvek

    Stanyk:
    "Položte si jednoduchou otázku:

    Jaké zboží/potraviny/služby vyrobené/poskytované v/z Ruska jste si za poslední rok pořídili. A prosím počítejte do toho klidně i produkt, který byl smontován v Číně.

    Já si nevzpomenu na žádný. A to není proto, že bych měl vůči nim averzi.

    No a teď obdobně, jaké zboží nebo službu vyrobené nebo vyprodukované v Rusku používáte v práci. Já pracuji ve službách, takže mě nic nenapadá. "
    -vám to nepřijde jako hodnocení? O surovinách nepíšete. mně přijde význam tohoto textu celkem jasný: z Ruska se nic (kromě ropy, zbraní, plynu, kovů...) nevyváží, protože já od nich nic nemám.
    Trochu nepřesné, řekl bych.Skrýt celý příspěvek

  • Stanyk
    13:19 07.07.2015

    Pane Fenri, ale já ekonomiku nehodnotím a nesoudím, vůbec jsem to nedělal. Já pouze ilustrujícím příkladem upozorňuji na to, že ekonomický růst Ruska byl způsobem jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane Fenri, ale já ekonomiku nehodnotím a nesoudím, vůbec jsem to nedělal. Já pouze ilustrujícím příkladem upozorňuji na to, že ekonomický růst Ruska byl způsobem jejich surovinovou základnou, resp. prodejem těchto surovin.

    Hodnocení ekonomiky jste se tu dopustil až vy, cituji "Asi to budou strašné země s mizernou ekonomikou. (Lucembursko)" a nebo"Je evidentní, že život je lepší v Číně, než v USA, Lucembursku nebo Švýcarsku. ;-)"

    Bez urážky, ale slyšel jsem, že dnešní mládež má problém s chápáním psaného textu. Asi nejen mládež.

    Ale nechme špičkování. V nějakém dotazu to zapadlo, ale nevíte někdo, kde bych mohl najít nějaký odhad nákladů na okupaci ČSSR Sovětským svazem?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:01 07.07.2015

    Rase, Stanyk - hoši neberte se tak vážně. Víte, co znamenají znaky ;-) na konci mého příspěvku? Stanykovo přirovnání mi přišlo jako nahrávka na smeč. Soudit ekonomiku či stát ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase, Stanyk - hoši neberte se tak vážně. Víte, co znamenají znaky ;-) na konci mého příspěvku?
    Stanykovo přirovnání mi přišlo jako nahrávka na smeč. Soudit ekonomiku či stát podle toho, kolik věcí běžné spotřeby jsem si z něj koupil je přeci nesmysl. Třeba z Norska mám jen spacák a i ten je vyroben v Číně. A nemít Norové ropu... Je proto norská ekonomika špatná?
    Myslím, že těžit plyn a ropu někde v šílených podmínkách na Yamalu, či kovy na Kolymě a pak je dostat do Evropy není žádná sranda a není to něco, čím bych opovrhoval. Ono laminovat dýhy pro IKEU či utahovat šrouby pro Boshe také není nějaký hi-tech...
    Přijde mi divné vylučovat (třeba) pušky z hodnocení vývozu země (Rase). Takže suroviny nebereme, strojírenské výrobky s vysokou přidanou hodnotou také ne... Takže co je to správné, co podle vás svědčí o úrovni ekonomiky? Herní konzole?
    Nože zcela nepochybně jsou předmětem denní spotřeby a v Rusku je několik prvotřídních nožířských firem. A ano, trička jsou původem vojenská (jako leccos), ale jsou vynikající a jsou součástí běžné popkultury od Hřebejka po každou vodáckou putyku na Sázavě. A flaška je pochopitelně univerzální. Není rum, není šturm a po vypití z ní lze udělat molotova...
    Ke Švýcarsku: nevím, zda Bauhausem myslíte prodejce čínských zahradnických potřeb, nebo výtvarnou-architektonickou školu (ta je ovšem německá), ale žádná hitparáda to není. Nože - kromě Victorinoxích "švýcaráků" (což je prima věc, ale technologicky jde o bláto a ne ocel) neznám žádnou významnou švýcarskou nožířskou firmu. Jo, hodinky jsou fajn, i když Trasery jsem nahradil Seikem a ženě se Hanowy rozpadly, takže hodinky asi až ve vyšších patrech, mimo mojí sociální skupinu...Nevím, ze Švýcarska mi přijde nejlepší sýr a zbraně, ale ty se nepočítají :-)
    Jinak z Ruska kromě jídla stojí za pozornost optika (jo, vojenského původu), hadry (jo, většinou vojenského původu) a kupodivu i hodinky. No a ruku na srdce: tohle auto byste nechtěli?
    http://www.madeinrussia.cz/gaz...
    Problém je tam spíš s cenou (je to všechno drahé) a s nulovým marketingem, reklamou. Mě přijde, že nemají zájem to prodávat. Když se podíváš u nás na prodejce ruských věcí, jsou to většinou nadšenecké projekty.
    Berte to spíš jako osvětu a rýpnutí, či upozornění na zajímavé věci. Pro Toda - ano, za každý řádek tohoto textu mi Putin pošle pět rublů.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    12:50 07.07.2015

    Je to síce o technickej životnosti lietadiel ale týka sa to aj životnosti ostatnej techniky t.j. tankov, PVO, námorníctva, delostrelectva, spojovacích a prieskumných systémov ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to síce o technickej životnosti lietadiel ale týka sa to aj životnosti ostatnej techniky t.j. tankov, PVO, námorníctva, delostrelectva, spojovacích a prieskumných systémov ale aj spacákov, uniforiem, ešusov, toaletného papiera a pod.
    ,
    http://zpravy.e15.cz/zahranicn... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:36 07.07.2015

    fenri: Tak zrovna nože, pušky nejsou předmětem dení spotřeby - uznávám, vojenské věci umí. Ta flaška byla vojenská že... :D Trička uznávám (byť asi byla taky vojenská). Ještě ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Tak zrovna nože, pušky nejsou předmětem dení spotřeby - uznávám, vojenské věci umí. Ta flaška byla vojenská že... :D
    Trička uznávám (byť asi byla taky vojenská).
    Ještě mě napadá kaviár, ryby a pro ujeté fandy třeba LADA nebo motorky (ale ty jsou v úplně jiné kategorii než moderní auta - kupují si je lidi jen pro to že jsou ruská nebo levná)
    Lucembursko je hodně blbý příklad, tak jako z Lichtnštejnska si přivezeš tak akorát zlatou cihličku nebo vítr v peněžence. Z Říma si taky přivezeš tak akorát fotky a suvenýry.
    Švýcarsko už je něco jiného. Mají Bauhaus, Nestlé (schválně si najdi jaké má pod sebou značky) + hodinky, nože. To jsou podniky do kterých zavítá mnohem víc lidí než do ruský protějšků (navíc jsou ve světě mnohem provařenější). To že nekupuješ čokoládu, nebo nestavíš dům, ale pobíháš po střelnici s kaviárem v uchu, tak to neznamená že masa lidí to dělá také.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    12:36 07.07.2015

    Ověřitelné údaje o ruské ekonomice: Prodej ropy a zemního plynu tvoří zhruba dvě třetiny ruského vývozu. Vývoz palivově-energetických surovin (ropa, plyn, nerosty) dosahuje 75 % ...Zobrazit celý příspěvek

    Ověřitelné údaje o ruské ekonomice:

    Prodej ropy a zemního plynu tvoří zhruba dvě třetiny ruského vývozu. Vývoz palivově-energetických surovin (ropa, plyn, nerosty) dosahuje 75 % veškerého vývozu. Polovina příjmů do ruského federálního rozpočtu je závislá z vývozu ropy. Každé snížení ceny ropy o jeden dolar znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliard dolarů na straně daňových příjmůSkrýt celý příspěvek

  • Stanyk
    12:18 07.07.2015

    Možná se zaplétám do boje s trollem, v takovém případě nezbývá než říci mea culpa. Můj příspěvek byl o tom, že někteří zdejší tvrdí, že Ruská ekonomika není závislá na vývozu ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná se zaplétám do boje s trollem, v takovém případě nezbývá než říci mea culpa. Můj příspěvek byl o tom, že někteří zdejší tvrdí, že Ruská ekonomika není závislá na vývozu surovin (a tedy její ceně) a nebo že Ruská ekonomika na tom není tak zle:

    Viz. Superme: ". Byl to stát, který byl před krachem, který měl slabé politiky. Ale dokázal se z toho oklepat - za tak krátkou dobu je to pro mě obdivuhodné. "

    JirkaM: "Za Putina se Rusko napřed zaměřilo na ekonomiku "

    Wladis: "Nechapem preco tu stale vsetci onanuju nad tym, odkial Rusko ma prachy :D ... vyvoz ropy tvori 15% HDP. Takze pome kydat na SA ze maju vela ropy :D .... a samozrejme najprv bolo treba zotavit ekonomiku, dokoncit vyvoj zbrani, zabezpecit vyrobne kapacity"

    Toto tvrzení, že došlo za vlády pana Putina k oživení ruské ekonomiky i JINÝM ZPŮSOBEM, NEŽ JEN ČERPÁNÍ SVÉ SUROVINOVÉ ZÁKLADNY, jsem se snažil vyvrátit tvrzením, ohledně množství služeb, výrobku a potravin, které kdo ze zdejších uživatelů za rok, rok a půl užil. Dva lidé tu vyjmenovali 4 produkty, já jsem schopný vyjmenovat u jiných zemí 4 produkty za týden nebo alespoň měsíc a vy jistě také.

    Tj. Bez ohledu na Vaše podivné přirovnání s Lucemburskem, které je mimo mísu, z toho vyplývá, že Vy pane FENRI, potřebuje Rusko a její ekonomiku (nepočítám-li suroviny) jednou za cca 5 měsíců, zatímco jiné ekonomiky jednou týden (od zubní pasty po toaletní papír :).

    Je to pro Vás srozumitelné, nebo to potřebujete graficky?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:45 07.07.2015

    Stanyk: právě jsem zjistil, že za poslední rok jsem si nekoupil nic z Lucemburska a Švýcarska. A že vlastně kromě jednoho nože a jedněch hodinek ze Švýcarska nemám nic. Dtto z ...Zobrazit celý příspěvek

    Stanyk: právě jsem zjistil, že za poslední rok jsem si nekoupil nic z Lucemburska a Švýcarska. A že vlastně kromě jednoho nože a jedněch hodinek ze Švýcarska nemám nic. Dtto z Lucemburska.
    Asi to budou strašné země s mizernou ekonomikou. Na druhou stranu 90% věcí z USA je z Číny a kromě jedné pušky (vycházející z německé) a optiky (která je ale z japonských čoček) nemám asi nic vyrobené z USA. Je evidentní, že život je lepší v Číně, než v USA, Lucembursku nebo Švýcarsku. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Pekuc
    11:39 07.07.2015

    Vítám nové uživatele fora. Fakt nechápu myšlenkové pochody některých lidí, podle toho, co čtu, v Rusku o všem rozhoduje a vše řídí supermuž, vrchní velitel armády, prezident ...Zobrazit celý příspěvek

    Vítám nové uživatele fora.

    Fakt nechápu myšlenkové pochody některých lidí, podle toho, co čtu, v Rusku o všem rozhoduje a vše řídí supermuž, vrchní velitel armády, prezident Putin, stejně, jak u nás vše řídí supermuž, vrchní velitel armády prezident Zeman a v Usa supermuž, vrchní velitel armády prezident Obama.
    V Rusku je státní zřízení obdobné jak u nás, prezident, vláda, ministerstva, 2 komory parlamentu, armádu řídí ministerstvo obrany a generální štáb.

    Laitské naivní představy, že Rusko napadne Nato, bude okupavat státy pobaltí, Polsko, jsou zcela mimo realitu. Jedinná věc, která budí respekt a odstřašuje potenciální nepřítele jsou Ruské jaderné zbraně, se starou konvenšní technikou, počtem a kvalitou vojáků, se nemůže Rusko postavit ani Nato, ani třeba Číně.Skrýt celý příspěvek

  • Stanyk
    11:33 07.07.2015

    Fajn, a teď kolik věci bylo z Německá, Francie, Polska, USA, Číny, atd. A staci za jeden mesic :) pak porovnat a zjistíte, že ta Ruska ekonomika na tom není tak dobře, což je fakt, ...Zobrazit celý příspěvek

    Fajn, a teď kolik věci bylo z Německá, Francie, Polska, USA, Číny, atd. A staci za jeden mesic :) pak porovnat a zjistíte, že ta Ruska ekonomika na tom není tak dobře, což je fakt, ktery se tu stále snaží někdo vyvrátit. Btw, jak na tom byla Čína před 25 lety a teď?Skrýt celý příspěvek

  • Spalda
    11:33 07.07.2015

    1986 - Jistě pane premiére..... jen si místo Berlína dosaďte třeba Krym nebo východní Ukr. https://www.youtube.com/watch?... Autor měl buď vynikají znalosti, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    1986 - Jistě pane premiére..... jen si místo Berlína dosaďte třeba Krym nebo východní Ukr. https://www.youtube.com/watch?...
    Autor měl buď vynikají znalosti, nebo křišťálovou kouli.Skrýt celý příspěvek

  • Stanyk
    11:26 07.07.2015

    Jirka M. No tak vidíte, 150 mil. Národ, neuvěřitelná surovinová základna, levné energie, na dosah největšímu trhu na světě (EU) a vzpomněl jste si na 4 věci. (nemam možnost ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirka M. No tak vidíte, 150 mil. Národ, neuvěřitelná surovinová základna, levné energie, na dosah největšímu trhu na světě (EU) a vzpomněl jste si na 4 věci. (nemam možnost posoudit zda jde o ruské produkty, ale věřím vám). Takže jistě chápete mou kritiku některých zdejších diskuteru. Co se týče problemu ruska, mam pocit že už od K. H.Borovského se toho moc nezměnilo. Ta panslovanska idea pod náručí Ruska byla těmi, co měli možnost Rusko poznat na vlastní kůži rychle opuštěna. Nepocitam dnešní elity, např. Hokejisty, kteří že tam jezdí za tvrdé USD. To je trochu jiná sorta lidí. :)

    Jinak by mě zajímalo, kolik ročně stala sovětský svaz okupace ČSSR, dá se to nějak zjistit? Osobně, přiznávám že velmi subjektivne, se domnivam, že jsme to břemeno nesli prevazne my. Pamatuju si z dokumentu o odsunu vojsk v devadesátých, že ze strany rusa to chtěli oddalit, protože nemeli volné byty pro důstojníky atd. To je jen stripek, ale demonstruje to i druhou stránku nákladů na okupaci.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:23 07.07.2015

    To Stanyk, pokud ta lhůta může být rok a půl, tak jsem si pořídil jednu pušku, dvě trička, jeden nůž a jednu flašku. Kupodivu vše naprosto super. Ale asi to není to, co mělo ...Zobrazit celý příspěvek

    To Stanyk, pokud ta lhůta může být rok a půl, tak jsem si pořídil jednu pušku, dvě trička, jeden nůž a jednu flašku. Kupodivu vše naprosto super. Ale asi to není to, co mělo zaznít...Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    10:50 07.07.2015

    daxik - S tím Churchilem máte pravdu, on to byl celý život rapl, jen za druhé světové to byl rapl na správném místě. Ona ta přirovnání nejde brát úplně doslova. Znám pár Rusů a ...Zobrazit celý příspěvek

    daxik - S tím Churchilem máte pravdu, on to byl celý život rapl, jen za druhé světové to byl rapl na správném místě. Ona ta přirovnání nejde brát úplně doslova.

    Znám pár Rusů a mentalitu poddaných opravdu nemají. On kdo přežije na sibiři musí mít takovou tu severskou zarputilost nevyhnutelného bělocha (a ti šikmoocí odtamtud nejsou jiní). Vždycky jsem rád když mám v týmu Rusa nebo Poláka.Skrýt celý příspěvek

  • leviathan
    10:42 07.07.2015

    Putin ako Churchil??? :D :D :D ta ktoto je iny level --- vidim, ze ruska uderka tu dostala nove instrukcie z ministerstva pravdy

    Putin ako Churchil??? :D :D :D ta ktoto je iny level --- vidim, ze ruska uderka tu dostala nove instrukcie z ministerstva pravdy

  • JirkaM
    10:40 07.07.2015

    Stanyk, nevím jestli tvrzení, že Rusko nemá šanci ohrozit NATO je zrovna adorací. Ty ruské produkty jsou dost off-topic, ale jen krátce. Pracuju v IT, takže těch ruských věcí ...Zobrazit celý příspěvek

    Stanyk, nevím jestli tvrzení, že Rusko nemá šanci ohrozit NATO je zrovna adorací.

    Ty ruské produkty jsou dost off-topic, ale jen krátce. Pracuju v IT, takže těch ruských věcí pár používám: PyCharm, WinRar, Nginx. A kdo nejedl ruské za studena uzené markely (skumbrie) ten o hodně přišel.

    Ano, Putin tam vládne 15 let, ale to jak strašná byla situace v 90tých letech když se dostal k moci si tady ani neumíme představit.

    Chápu, že Rusko chtělo zpátky Krym a to tím spíš, že tam nebylo třeba manipulovat referendum a okupanty byli pro místní vždycky Ukrajinci. Chápu i proč Rusové podporují Donbas - lidé na východě Ukrajiny mají více společného s Rusy než s lidmi třeba od Lvova, ale nechápu co by Rusko získalo útokem třeba na Polsko, Slovensko, ČR, nebo Německo. I kdyby vyhráli (i když to spíš vyhraju já v loterii), co by si třeba s Polskem počali? Životního prostoru mají na rozdíl od Německa dost a ideologii, kterou by chtěli šířit, už taky nemají. Umíte si představit, kolik by každý rok okupace Polska stála?

    Rusové mají šanci se ubránit - v případě napadení mohou použít taktické jaderné zbraně a západní armády by v případě útoku na Rusko těžko obhajovaly velké ztráty, ale úspěšně zaútočit na NATO nemají Rusové šanci.Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    10:36 07.07.2015

    JirkaM So Sirom Churchillom ste si celkom nadbehli. Zistite si o ňom niečo viac. Ak by sme naňho aplikovali dnešné štandardy, tak by to bol rasista, šovinista a xenofób. Produkt ...Zobrazit celý příspěvek

    JirkaM
    So Sirom Churchillom ste si celkom nadbehli. Zistite si o ňom niečo viac. Ak by sme naňho aplikovali dnešné štandardy, tak by to bol rasista, šovinista a xenofób. Produkt britského imperializmu v najčistejšej podobe. Takže hej, máte pravdu. Putinova imperiálna politika má pár spoločných čŕt s tým ako vnímal svet W. CH. Tak ako Putin sníva o ZSSR a o tom, že jeho susedia by mali plniť rolu jeho satelitov, tak rovnako Churchill sníval o tom, že slnko nad britským impériom nikdy nezapadne.

    Lenže 2 WW. bola vojna, ktorá potrebovala vo vedení silných mužov. A to Churchill určite bol, a právom bol menovaný najväčším Britom všetkých čias. Rozdiel však je v politickom systéme, ktorý stál/ stojí za Churchillom a Putinom. Ten britský so stáročnou turbulentnou históriou od Magny Charty, občianskej vojny, popravy poanovníka a pridelenie primárneho postavenia dolnej snemovni pomohol kreovať politickú kultúra, ktorá nikdy nedovolí autoritatívnej osobnosti aby sa na čele krajiny usídlila na dlhší čas. Alebo na dlhšie, než krajina autoritatívnu osobu v čele potrebuje.

    Zato Rusko je krajina cárov a poddaných, a ruský mužík je stáročiami odchovaný na samoderžaví a nutnosti poslúchať panovníka. A, či je to cár, tajomník strany alebo prezident je už v podstate jedno.Skrýt celý příspěvek

  • Stanyk
    09:14 07.07.2015

    Ta adorace některých zdejších diskutérů k Rusku je více než evidentní. Položte si jednoduchou otázku: Jaké zboží/potraviny/služby vyrobené/poskytované v/z Ruska jste si za ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta adorace některých zdejších diskutérů k Rusku je více než evidentní.

    Položte si jednoduchou otázku:

    Jaké zboží/potraviny/služby vyrobené/poskytované v/z Ruska jste si za poslední rok pořídili. A prosím počítejte do toho klidně i produkt, který byl smontován v Číně.

    Já si nevzpomenu na žádný. A to není proto, že bych měl vůči nim averzi.

    No a teď obdobně, jaké zboží nebo službu vyrobené nebo vyprodukované v Rusku používáte v práci. Já pracuji ve službách, takže mě nic nenapadá.

    Pokud Vás něco napadne, tak si spočítejte ten poměr a klidně eliminujte ČR, ať je to trochu fér.

    Žijeme v globální ekonomice. Rusko je cca 25 let po pádu komunismu, 15 let tam vládne Putin, tak kde se skrývá ten ekonomický pokrok, který Putin přinesl. Stačí říct, já se můžu plést, to připouštím.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    08:04 07.07.2015

    Zpochybňovat fakt, že ruská ekonomika stojí (a jak v poslední době vidíme i padá) na ceně ropy resp. na ceně nerostných surovin, může jen zaslepenec. Okolo 70% ruského exportu ...Zobrazit celý příspěvek

    Zpochybňovat fakt, že ruská ekonomika stojí (a jak v poslední době vidíme i padá) na ceně ropy resp. na ceně nerostných surovin, může jen zaslepenec. Okolo 70% ruského exportu tvoří tzv. energetické suroviny. Na HDP se sice těžba surovin podílí jen cca 10%, ale příjmy federálního rozpočtu jsou tvořeny z přibližně 46% daněmi z těžby a vývozu surovin. To jsou prostě fakta. Pokud by někdo řekl, že ekonomika SA, SAE, Íránu, Kuvajtu nebo Norska stojí na těžbě ropy, nikdo by neprotestoval. Tak proč to, proboha, někdo zpochybňuje u Ruska? To, že ruský průmysl není zrovna v dobré kondici víme nejen my, ale uvědomují si to i rusové. Tak proč to zpochybňovat? Budeme stavět Potěmkinovy vesnice a utvrzovat se, že je všechno "sluníčkový" místo toho, aby se identifikovaly problémy a řešili se?

    A duhá věc. Podívejte se, jak to vždy vře pod diskuzemi ohledně Ruska. Asi tedy chování Ruska nevzbuzuje přílišnou důvěru a tak mají lidé z Ruska strach. To je problém, který by si měli uvědomit hlavně ruští politici a něco s tím dělat. Výroky typu, že když budeme chtít, do týdne jsme v Kyjevu nebo že jsme jaderná velmoc, na to nezapomínejte nebo Polsko vymažeme z mapy apod. rozhodně moc přátel Rusku nenadělají.

    A třetí věc. Častokrát se píše, že Rusko je mnohem slabší než NATO. Opravdu? Jsme si tak jistí? Opravdu když Rusko zaútočí třeba na Pobaltí, přispěchá na pomoc Španělská, Portugalská nebo Italská armáda? Jsme si jistí tím, jak se zachová třeba Řecko? Až se rozhoří nějaký konflikt, nezačnou si vyřizovat účty třeba Řecko s Tureckem a neoslabí tak NATO? Opravdu jsme si tak jistí tím, že OPĚT přijde USA řešit situaci v Evropě? My bychom měli především v rámci V4 vybudovat takovou sílu, která by pro Rusko byla dostatečně velkou komplikací a nenabízeli tak Rusku lákavé sousto zdarma. Nejde o to, abychom byli silnější než Rusko, to je naprostý nesmysl, to nikdy nebudeme. Ale Rusko musí vědět, že pokud napadne V4, tak bude mít takové ztráty, že se mu to prostě nevyplatí. A musíme také pracovat na tzv. energetické bezpečnosti. K čemu nám bude armáda, když Rusku stačí utáhnout kohoutky a jsme v pr...Skrýt celý příspěvek

  • stroup
    06:46 07.07.2015

    semtam: podívejme se do historie, to máme jednoho diktátora Hitler se tenkrát jmenoval, jeho ekonomika i přes přechodné a na obdiv dávané úspěchy stojí před zhroucením, u moci se ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: podívejme se do historie, to máme jednoho diktátora Hitler se tenkrát jmenoval, jeho ekonomika i přes přechodné a na obdiv dávané úspěchy stojí před zhroucením, u moci se drží pomocí kultu osobnosti, pomocí vnějšího nepřítele... Ale sám ví že to nevydrží věčně,co mu zbývá je jedině válka, a válku zahájí přesto že většina jeho nepřátel je, co se týče počtů i výzbroje, na tom lépe, mají lepší tanky, lepší pěchotu, logistiku, opevnění... A přesto zaútočí a překvapivě vítězí na všech frontách...
    Proč by se historie nemohla opakovat?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7