Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil
- 6. 7. 2015
- 126 komentářů
- Jan Grohmann
Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service výstavu využila k oslovení známých vojenských komentátorů s cílem zjistit skutečné problémy ruských ozbrojených sil.
Dohledat se relevantních informací o skutečném stavu ruské armády je obtížné. Většina ruských odborných médií přináší pouze nekriticky zaměřené informace. Jednu z výjimek tvoří ruský blog Russian Defense Policy vycházející v anglickém jazyce. Blog vybírá zajímavé články z ruských médií, především konstruktivně kriticky zaměřené vůči ruské armádě.
„Armáda 2015 byla obří vojenská výstava ukazující nejnovější a největší ruské vojenské technologie a zařízení. Šlo o vlasteneckou akci určenou ke zvýšení pýchy průměrného Rusa v ozbrojené síly. Armáda 2015 nebyla zamýšlená jako diskuzní fórum o nedostatcích a obtížích ruské armády. Nicméně, ctihodná BBC Russian Service oslovila čtyři dobře známé komentátory navštěvující show právě o problémech ruské armády. Tedy o tématu, které již není snadné najít v ruských médiích," dočteme se v úvodu článku na Russian Defense Policy.
BBC Russian Service nejprve poukázala na prvního komentátora, Vjačeslava Tetikina, poslance ruské státní Dumy a člena Komunistické strany Ruské federace. Tetekin poukázal na „zálibu" Pentagonu oznamovat problémy amerických ozbrojených sil s cílem identifikovat je a najít řešení. Podle Tetikina podobná diskuze v ruských politických a vojenských kruzích chybí. Dále BBC Russian Serivice oslovila Konstantina Sivkova, Igora Korotčenka a Konstantina Bogdanova.
Komentátoři vyjmenovali několik zásadních problémů ruských ozbrojených sil:
-
Vývoj a výroba moderních zbraní trpí nedostatkem personálu a "neúplnosti materiální základny."
-
Velikost ozbrojených sil je nedostatečná a navýšení počtu je obtížné z důvodu nedostatku mužů
-
Nedokončení reforem, libovůle v rozhodování
-
Nedostatek moderních zbraní, včetně bezpilotních prostředků a pomalé přezbrojování armády
-
Potřeba velkých výdajů k dokončení reforem – není možné je zastavit, ale jsou zapotřebí velké zdroje k dokončení
Klíčový je první problém. Ruskému vojenskému průmyslu chybí kvalifikovaní pracovníci, dodavatelé součástek a komponentů. Rusko dříve tento problém řešilo nákupem u západních firem. Nyní takové nákupy nejsou možné kvůli probíhajícím sankcím.
Tetikin vyjádřil obavy, kdo bude v budoucnu vyvíjet moderní ruské zbraně. Podle Tetekina jsou schopnosti současné generace ve vojenském výzkumu a vývoji „o řad menší", než u předchozí generace.
Velikost ruské armády znepokojuje Konstantina Sivkova. Pro obranu země je údajně nutné zvětšit armádu až o 50 %. Problémem jsou také nové bezpečnostní požadavky, které vyžadují moderní vojenskou techniku – té se ruské armádě nedostává.
Igor Korotčenko naopak upozorňuje na chybějící taktické a strategické útočné bezpilotní letadla v ruské armádě. Problémem jsou také neustále se měnící priority a svévolná rozhodnutí nových ministrů obrany v oblasti nákup nových zbraní.
"Prvním a hlavním problémem je nedokončený stav vojenské reformy, která byla zahájená na konci první dekády nového tisíciletí a opakovaně měnila své cíle," říká poslední komentátor Konstantin Bogdanov. Cíle reforem měnil Serdjukov i nynější ministr obrany Sergej Šojgu.
Druhým problém je pomalé tempo přezbrojování. Bogdanov poukazuje, že řada systému měla být vyměněná již po roce 2000. K dlouho plánovanému přezbrojení dochází až nyní. „Minimálně 15 let bylo ztraceno," říká Bogdanov.
Zdržení způsobilo, že řada ruských vojenský podniků se jednoduše „dostala z formy." Během ztracených let nemohly ruské podniky dodávat „potřebné vybavení a výzbroj s požadovanými vlastnostmi a s výrobními náklady."
„Situace je nyní o něco lepší, ale na konci minulé dekády byla situace naprosto kritická," uvedl Bogdanov.
Na konec Bogdanov upozorňuje na nutnost velkých investicí do personálu a infrastruktury. Personál je nutno motivovat vstupem do armády „sladkým koláčem" - dostatečným platem. Obrovské investice jsou nutné i do vojenských infrastruktur, především v Arktidě, která stojí v popředí ruských vojenských, politických a ekonomických zájmů. Rusové nyní za velké peníze obnovují základny (nejen v Arktidě), které po roce 1990 opustili.
„Všechno to stojí obrovské peníze, a jak to vše bude vypadat v obtížných finančních podmínkách, je těžké říct. Armáda spotřebovává velké množství prostředků, ale je teprve v půli cesty a zastavit není dobrý nápad," uzavírá svůj komentář Bogdanov.
Zdroj: Russian Defense Policy
Související články
Dva roky výcviku posádek tanků Armata
Nový ruský hlavní bojový tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Armata jsou špičkové ...
- 02.06.2015
- 190 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská zbraň proti dronům: mikrovlnné "dělo"
Ruská Spojená korporace na výrobu přístrojů vyvinula mikrovlnou zbraň schopnou na vzdálenost několik ...
- 16.06.2015
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu
Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...
- 16.06.2015
- 276 komentářů
- Jan Grohmann
Jak se postavit současnému Rusku?
Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt ...
- 24.06.2015
- 228 komentářů
- Matej Kandrík
stroup Dobrá, ale toto můžeme říct úplně o každém. Co když nás napadnou třeba Poláci. Můžou mít třeba také nějaký pro nás nepochopitelný důvod. Z vašeho komentáře by to bylo ...Zobrazit celý příspěvek
stroup
Dobrá, ale toto můžeme říct úplně o každém. Co když nás napadnou třeba Poláci. Můžou mít třeba také nějaký pro nás nepochopitelný důvod. Z vašeho komentáře by to bylo zcela logické.
hurvo
Ale to co píšete nemá opět z ekonomikou nic společného. Dokonce si protiřečíte, že Irsko s Švýcarskem jsou daleko a v tom případě by Finsko a Švédsko byly skomírající ekonomiky, což nejsou. Znovu ČLENSTVÍ V NATO NEMÁ VLIV NA EKONOMIKU STÁTU.
Že mělo Podněstersko pomoc od 14. armády je fakt. Tak ale nepřekrucujte, že si Podněstersko nechala Ruská armáda. To je podstatný rozdíl.Skrýt celý příspěvekGrecko je clenom NATO , nie zakladajucim ale rozhodne dost dlho. To ze ich ekonomika je mrtva je ale skor dosledok striedania socialistov a komunistov pri moci. Svedsko a Finsko ...Zobrazit celý příspěvek
Grecko je clenom NATO , nie zakladajucim ale rozhodne dost dlho. To ze ich ekonomika je mrtva je ale skor dosledok striedania socialistov a komunistov pri moci.
Svedsko a Finsko vyjadrili v poslednej dobe zaujem sa clenmi NATO stat, preco asi :D
a Svajciarsko a Irsko su dost daleko od Ruska nato aby ich stabilita bola ohrozena vojnovym konfliktom.
Nie podnestersko si za podpory 14. armady prisvojil rodinny klan Šerif a ruske MC su iba jeho garantom udrzania sa pri moci.Skrýt celý příspěvekSupreme: a jaký měl důvod k útoku Hitler? Jaký Stalin v Zimní válce? Jaký třeba Bush při druhé válce v zálivu? Chápete že reálné důvody (tak jak je vnímáte) nemají na vypuknutí ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme: a jaký měl důvod k útoku Hitler? Jaký Stalin v Zimní válce? Jaký třeba Bush při druhé válce v zálivu?
Chápete že reálné důvody (tak jak je vnímáte) nemají na vypuknutí války mnohdy žádný vliv?
Vy nevidíte důvod proč by Rusko zaútočilo, já, na základě historie, tvrdím že Rusko (Putin) může mít svůj vlastní důvod, nám nepochopitelný. A to stačí.. Já netvrdím že Rusko válku na sto procent někde začne, já tvrdím že ta možnost tu je a je třeba s ní počítat.
Můžeme si stokrát říkat že válka je ekonomický i politický nesmysl, že by to bylo pro Rusko sebevražda.. Že Rusku přeci stačí Krym a jinak je to mírumilovná země... A po stoprvé budou jejich tanky v Pobaltí..Skrýt celý příspěvekhurvo A co Řecko? Země, která má členství v NATO. Dále Finsko, Švýcarsko, Irsko, Švédsko. Tyto země nejsou v NATO a pro jejich ekonomiku nemá členství jakýkoliv význam. NATO ...Zobrazit celý příspěvek
hurvo
A co Řecko? Země, která má členství v NATO. Dále Finsko, Švýcarsko, Irsko, Švédsko. Tyto země nejsou v NATO a pro jejich ekonomiku nemá členství jakýkoliv význam. NATO prostě není hlavní ani střední měřítko pro investory. Je to tak a ne jinak.
Podněstersko není území, které si přivlastnili ruský vojáci. Vaše informace si nejspíš vymýšlíte.
A hlasy v USA, že by se na NATO vykašlali jsou úsměvné. Přece by v Evropě nechtěli ztratit vliv, který mu NATO zaručuje. A navíc riskovat, že by Evropa jednoho dne mohla převýšit USA, kdyby byla samostatná.Skrýt celý příspěvekpre investorov je clenstvo v nato zarukou urcitej stability krajiny, maju vacsiu istotu ze ich investicia nevyjde nazmar. Clenstvo v nato neznamena ze krajina je zrazu bohata ale ...Zobrazit celý příspěvek
pre investorov je clenstvo v nato zarukou urcitej stability krajiny, maju vacsiu istotu ze ich investicia nevyjde nazmar. Clenstvo v nato neznamena ze krajina je zrazu bohata ale urcite by som sa pozrel na ekonomiku pred a po vstupe.
Take podnestersko je entita ktoru si zriadili ruski vojaci ktori odmietli odist z uzemia moldavska (vlastne rumunska) po tom co sa skoncila okupacia sovietskym zvazom. Podnestersko existuje len z vole a penazi ruska a tam skutocne ziadny investor nepride.
V nato mame presne taky vplyv akou mierou sa podielame na jeho fungovani. Taki rumuni a hlavne poliaci boli na rovnakej startovacej ciare ako my.
Pozivanie bezpecnostnych zaruk bez schopnosti priespievat ze podla mna prizivnictvo a podryvanie principu fungovania aliancie. V US je dost hlasov ktore maju chut sa na europu presne kvoli tomu vysrat .Skrýt celý příspěvekOprava Rusko by mohlo zaútočit, kdyby se cítilo silně ohroženo. Ale tento útok by v současnosti určitě nebyl primárně veden na ČR či SK.
Oprava Rusko by mohlo zaútočit, kdyby se cítilo silně ohroženo. Ale tento útok by v současnosti určitě nebyl primárně veden na ČR či SK.
stroup Ano dějiny jsou plné válek a i současnost. A války se vedli a vedou proč? Vždy k tomu musel být nějaký důvod. Válka nevzniká z ničeho tak a ani ze setrvačnosti. Právě z ...Zobrazit celý příspěvek
stroup
Ano dějiny jsou plné válek a i současnost. A války se vedli a vedou proč? Vždy k tomu musel být nějaký důvod. Válka nevzniká z ničeho tak a ani ze setrvačnosti.
Právě z minulosti a zkušeností současnosti nevidím jediný reálný důvod proč by mělo Rusko útočit a co víc, jeho rétorika ani tak nevypadá. Doufám, že nebudeme řešit věty vytržené z kontextu...
A mnohokrát v historii se i stalo, že nepřítel vpadl do země a nebyl to zrovna ten, od jakého se to čekalo, ale úplně jiný... A z historie víme, že spojenectví není všespásné. Docela složité, že ano...Skrýt celý příspěvekSemtam: ve svém příspěvku níže v diskuzi píšete, cituji: "Rusko nemá vojenské kapacity na nějaký rozsáhlejší konflikt. Nebo má, ale horečně by ho ždímal. Dále tu chybí důvod a ...Zobrazit celý příspěvek
Semtam: ve svém příspěvku níže v diskuzi píšete, cituji: "Rusko nemá vojenské kapacity na nějaký rozsáhlejší konflikt. Nebo má, ale horečně by ho ždímal. Dále tu chybí důvod a zisk, proč by mělo (Rusko) napadat třeba země EU? Chybí tu jediný reálný důvod..."
A já Vám na příkladu z minulosti, tedy na příkladu který je podložen důkazy, ukázal že všechny vaše otázky a námitky (důvod, kapacity...) jsou dějinami vyvráceny, že ani chybějící reálný důvod, ani omezené vojenské kapacity...atd. nejsou nic co by bránilo zaútočit.
Vaše námitka, opět Vás cituji :" Tak tomu jste nasadil korunu. Tento argument slouží jen tehdy, když neexistuje žádný jiný racionální argument. A toto zaklínadlo jaké jste napsal se dá použít na každého. Jak Šalamounské..." je ale kupodivu pravdivá, každý kdo se octne v podobné situaci má tuto možnost (útok) a chybějící racionální argumenty nejsou na závadu..
Je důležité znát historii, a nejen znát ale v rámci možností se z ní poučit..
Dějiny jsou plné válek (války jsou dějiny, války dějiny tvoří a formují...) a je dobré vědět jaké pohnutky vedly agresory k tomu aby zaútočili. A v rámci možností se z toho poučit a pokusit se vyvarovat chyb kterých se dopustili naši předci.Skrýt celý příspěvekhurvo Mícháte jabka a hrušky. S tím Podněsterskem jste trošku víc mimo, tam je úplně jiný problém. Víte investoři se koukají na víc specifik dané země a členství NATO není ...Zobrazit celý příspěvek
hurvo
Mícháte jabka a hrušky. S tím Podněsterskem jste trošku víc mimo, tam je úplně jiný problém. Víte investoři se koukají na víc specifik dané země a členství NATO není zrovna top. To by nejchudší země Evropy nemohla být v NATO.
Je pravdou, že se takzvaně vezeme v misích či operacích. Protože nejsme hlavními aktéry a ani jimi nemůžeme být, protože na světové dění máme pramalý vliv. Můžete mi prosím vysvětlit blíže to příživnictví? Jak z NATO tyjem apod?
S tou symbolikou jste stále přinejlepším na čtýru. A od zastánce čs. legií bych víc očekával větší zájem o naše země, než slepé oprašování NATO. Tím nechci říct, že NATO je zbytečné, ale to už bych se zde po několikáté opakoval.Skrýt celý příspěvekNesher - 1) Vy také nedáváte žádné pádné argumenty, žádné odkazy nic.. proč bych měl já?
2) Je to naprosto mimo hlavní téma tohoto článku.Nesher - 1) Vy také nedáváte žádné pádné argumenty, žádné odkazy nic.. proč bych měl já?
2) Je to naprosto mimo hlavní téma tohoto článku.tie auta: -a potom firma celkom neprekvapivo skrachovala -tie lady, nikto ich nechce, a keby chcel tak okrem nivy nemaju homologizaciu alebo sa v europe nepredavaju. Kto videl ...Zobrazit celý příspěvek
tie auta:
-a potom firma celkom neprekvapivo skrachovala
-tie lady, nikto ich nechce, a keby chcel tak okrem nivy nemaju homologizaciu alebo sa v europe nepredavaju. Kto videl trapny okamih ked putin skusal novu ladu urcenu pre jeho nevolnikov, vie preco.
Nevidel som este civilny gaz alebo kamaz. Neviem preco vsetky ruske nakladiaky ktore som kedy videl boli mercedesy a many. Asi si schovavaju tie civilne kamazy a gazy len na doma :DSkrýt celý příspěvekSuperme To klidne brecte, nebo vazne verite, ze Rusko potazmo ruske firmy obchoduji na mezinarodnim trhu v rublech? Kdyz turecka nebo argentinska firna dodava do Ruska, tak platba ...Zobrazit celý příspěvek
Superme
To klidne brecte, nebo vazne verite, ze Rusko potazmo ruske firmy obchoduji na mezinarodnim trhu v rublech? Kdyz turecka nebo argentinska firna dodava do Ruska, tak platba je USD. Stejna tak se chovajii ceske nebo nemecke firmy, jen s tim rozdilem ze preferuji platbu v EUR. Podobne ruske firmy pozaduji za sve dodavky mimo Rusko USD nebo EUR.
Chapu, ze se vam to nelibi, ale je to tak. A pri priste, pokud chcete diskutovat, bude lepsi ucinite-li tak za pomoci argumentu a nikoliv nic nerikajicich vykriku.Skrýt celý příspěvekpre symbol moskevskych knizat: VS po nas zahranicne misie nechcela pretoze cela VS bola jedna velka zahranicna misia rusov a drzala si jednotlive okupovane krajiny pekne vo ...Zobrazit celý příspěvek
pre symbol moskevskych knizat:
VS po nas zahranicne misie nechcela pretoze cela VS bola jedna velka zahranicna misia rusov a drzala si jednotlive okupovane krajiny pekne vo svojich chlievikoch, teda az na 68 rok že? (Teda ak si odmyslime misiu nemocnice v korei, a vycvik arabskych teroristov v komunistickom ceskoslovensku)
Narazal som skor na neochotu politikov tu armadu nejak pouzit.
Zrovna tieto krajiny ktore som uviedol ako priklad su zasivaci ktori sa pri spolocnych operaciach len vezu a prispievaju len symbolicky (hlavne nenapadne a aby to vela nestalo a nedajboze aby to nebolo nebezpecne) Este take madarsko pocas misie ISAF dokonca bolo zodpovedne za jednu provinciu ale bolo take uspesne ze novozelandske jednotky z vedlajsej provincie chodili nacierno robit k madarom poriadok lebo im pri najazdoch talibancov od madarov umierali vojaci.
Nasa ucast v NATO ma jednak dost znacny ekonomicky prinos (do takeho podnesterska sa investori nehrnu) a tiez nie je na zahodenie na rozdiel od minulosti byt clenom vojenskej institucie ktora neutoci na vlastnych clenov. :PSkrýt celý příspěvekhurvo: Lada - aha, aha... http://www.lada.cz/nabidka-voz... Marussia - Bylo vyrobeno 500 kusů supersportu B2 a 2999 kusů B1. A překvapivě se všechny prodali... Kamaz a Gaz ...Zobrazit celý příspěvek
hurvo:
Lada - aha, aha... http://www.lada.cz/nabidka-voz...
Marussia - Bylo vyrobeno 500 kusů supersportu B2 a 2999 kusů B1. A překvapivě se všechny prodali...
Kamaz a Gaz - Takže Tatra nebo Iveco jsou také "zbrojařské firmy"? :)
Ježiši kriste, jestli já jsem placený z Kremlu, tak Vy rovnou z Washingtonu a navíc ještě Londýna...nebo možná Berlína? Těžko říct :)
Nesher- "Přičemž státy, které nejsou na ruském černém seznamu (Brazílie, Turecko, Argentina, Čína.....) chtějí USD."
Prosím, řekněte, mám se smát, nebo brečet? :DDSkrýt celý příspěvekBlake Ale to je právě ta věc o které jsem mluvil v mém prvním příspěvku. Radši poukazujeme na šance, které se téměř rovnají nule, ale celek nám uniká. Hurvo S těmi ...Zobrazit celý příspěvek
Blake
Ale to je právě ta věc o které jsem mluvil v mém prvním příspěvku. Radši poukazujeme na šance, které se téměř rovnají nule, ale celek nám uniká.
Hurvo
S těmi příživníky bych si nebyl dost jistý. Určitě narážíte na nezájem našich politiků něco s armádou (bezpečností) něco dělat, to je jistý fakt. Ale popravdě jako příživnická země v NATO není ani jedna, kterou jste zmiňoval. Naše armády se podílejí na mnoha aktivitách NATO. I když některé operace jsou již docela sporné. Pro naše země to nepřináší nějakou relevantní výhodu. K dnešním dní bych řekl až nevýhodu... V celé historii našeho členství v NATO spíš z nás má NATO profit, než my z něho. Různé zahraniční mise po nás nechtěla ani VS.Skrýt celý příspěvekfenri: Vím, že s Vámi je debata jak s Rusem v tom vtipu o medvědí kůži, ale můj příspěvek připomíná pouze fakt, že V. Putin byl oddaný komunista a agent KGB a věrně sloužil ideálům ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Vím, že s Vámi je debata jak s Rusem v tom vtipu o medvědí kůži, ale můj příspěvek připomíná pouze fakt, že V. Putin byl oddaný komunista a agent KGB a věrně sloužil ideálům internacionálního socialismu a plnil ůkoly zadané komunistickou stranou SSSR. Co na tom chcete zpochybňovat? Že je teď v Rusku kapitalismus? V Řecku taky a přesto jsou tam u moci marxisté. Tvrdím, že výchova a výcvik komunistických agentů KGB - a tedy i Putina - není něco, co se dá jen tak odložit. Navíc jsem použil minulý čas - Putin budoval - a on budoval.Skrýt celý příspěvek
Fenri Myslím, že se s Vrata a Stanyk nechápete nebo chápat nechcete. Hlavní problém Ruska před nástupem Putina k moci nebylo to, že nebyly peníze protože je někdo ukradl (i když ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
Myslím, že se s Vrata a Stanyk nechápete nebo chápat nechcete.
Hlavní problém Ruska před nástupem Putina k moci nebylo to, že nebyly peníze protože je někdo ukradl (i když to se určitě dělo a děje dál), ale to, že barel ropy stál 15-20 USD a ne 130 USD jako ještě před pár měsíci a tím pádem neměl ruský erár peníze. Kdyby cena ropy byla nyní jako za Jelcina, bylo Rusko ještě ve větším průšvihu než tehdy. A přestože přikládáte Putinovi a jeho řežimu moc až zázračnou (dle Vašich příspěvků níže), na světovou cenu ropy má Putin vliv velmi malý.
Tedy, pokud by cena ropy byla za Jelcina stejná jako za Putina, byl dnes hrdina Jelcin.
Rusko potřebuje obchodovat se světem, nikdy ani v nejhorších dobách SSSR nebylo schopné si vše pořídit interně. A když chcete obchodovat potřebujete peníze, v našem případě USD, za ruble vám nikdo nic neprodá. A ruský problém je, že USD má primárně z exploatace nerostných zdrojů, hlavně ropy a plynu. Za nic dalšího, krom zbraní, USD nedostane. Tedy potřebuje získat ve své ekonomice jiný zdroj za který dostane USD, bohužel (či pro nás bohudík) Putin pro tuto změnu neučinil vůbec nic, naopak závislost Ruska na nerostných surovinách ještě navýšil.
A teď má problém, cena ropy nestačí jeho potřebám, navíc to emabargo Západu (největší problém je omezený přístup k technologiím na těžbu ropy) a emabrgo Ruska na potraviny, které zdražuje dovoz. Přičemž státy, které nejsou na ruském černém seznamu (Brazílie, Turecko, Argentina, Čína.....) chtějí USD.Skrýt celý příspěvekto odler a jeho argumentační opus "Chápu, že jste to říct musel - nezávisle na tom, zda ty knihy skutečně máte a četl jste je, nebo ne. Podle vašeho popisu evidentně ...Zobrazit celý příspěvek
to odler a jeho argumentační opus
"Chápu, že jste to říct musel - nezávisle na tom, zda ty knihy skutečně máte a četl jste je, nebo ne. Podle vašeho popisu evidentně ne."
Roznesl jste mě na kopytech.
Já se zase vsadím, že jste "četl" jen I. díl (1894-1939).
Jsou v něm i objektivní texty, to uznávám - většinou týkající se ekonomiky, nebo z pera R. Pipese.
Jakmile ovšem narazí soudný člověk na pasáže, kde dostali více prostoru takoví výtečníci, jako protojerej Artěmov, protojerej Mitrofanov, či student Bobrinskij, tak začne ta pravá legrace.
Znalcům vojenské historie pak vřele doporučuji kapitolu 1.4.4 "Ruské válečné operace první světové války". Vždy jen kousek, malý kousíček chyběl ....Skrýt celý příspěvekto Vrata - přehlédl jste podmínku pana Stanýka, kde se ptal na zboží MIMORusko a ČR. Ano, i tak to nebude 90% pro Čínu, ale snad se shodneme, že většina spotřebního zboží je ...Zobrazit celý příspěvek
to Vrata - přehlédl jste podmínku pana Stanýka, kde se ptal na zboží MIMORusko a ČR. Ano, i tak to nebude 90% pro Čínu, ale snad se shodneme, že většina spotřebního zboží je vyrobena v Číně.Skrýt celý příspěvek
Semtam, Stroup tym velmi pravdepodobne nechcel argumentovat, ze sa z Ruska stane nove nacisticke Nemecko, ale skor vyvratit argument, ze sa to stat v ziadnom pripade nemoze. ...Zobrazit celý příspěvek
Semtam, Stroup tym velmi pravdepodobne nechcel argumentovat, ze sa z Ruska stane nove nacisticke Nemecko, ale skor vyvratit argument, ze sa to stat v ziadnom pripade nemoze. Pravdepodobnost ina ako 0% neznamena automaticky 100%.
Je velka skoda, ze vacsina diskutujucich vo svojom zapale tuto skutocnost, ze medzi 0 a 100 je nespocet dalsich stupnov, absolutne ignoruje. Mnohi su totiz schopni padnych argumentov,ktore ale pokazia emocnym, alebo prehnane ideologickym podtonom, pretoze si odmietaju vysvetlit "superov" argument tak, ako je napisany.
Debatne sutaze by mali byt na skolach povinne.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...