Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil
- 6. 7. 2015
- 126 komentářů
- Jan Grohmann
Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service výstavu využila k oslovení známých vojenských komentátorů s cílem zjistit skutečné problémy ruských ozbrojených sil.
Dohledat se relevantních informací o skutečném stavu ruské armády je obtížné. Většina ruských odborných médií přináší pouze nekriticky zaměřené informace. Jednu z výjimek tvoří ruský blog Russian Defense Policy vycházející v anglickém jazyce. Blog vybírá zajímavé články z ruských médií, především konstruktivně kriticky zaměřené vůči ruské armádě.
„Armáda 2015 byla obří vojenská výstava ukazující nejnovější a největší ruské vojenské technologie a zařízení. Šlo o vlasteneckou akci určenou ke zvýšení pýchy průměrného Rusa v ozbrojené síly. Armáda 2015 nebyla zamýšlená jako diskuzní fórum o nedostatcích a obtížích ruské armády. Nicméně, ctihodná BBC Russian Service oslovila čtyři dobře známé komentátory navštěvující show právě o problémech ruské armády. Tedy o tématu, které již není snadné najít v ruských médiích," dočteme se v úvodu článku na Russian Defense Policy.
BBC Russian Service nejprve poukázala na prvního komentátora, Vjačeslava Tetikina, poslance ruské státní Dumy a člena Komunistické strany Ruské federace. Tetekin poukázal na „zálibu" Pentagonu oznamovat problémy amerických ozbrojených sil s cílem identifikovat je a najít řešení. Podle Tetikina podobná diskuze v ruských politických a vojenských kruzích chybí. Dále BBC Russian Serivice oslovila Konstantina Sivkova, Igora Korotčenka a Konstantina Bogdanova.
Komentátoři vyjmenovali několik zásadních problémů ruských ozbrojených sil:
-
Vývoj a výroba moderních zbraní trpí nedostatkem personálu a "neúplnosti materiální základny."
-
Velikost ozbrojených sil je nedostatečná a navýšení počtu je obtížné z důvodu nedostatku mužů
-
Nedokončení reforem, libovůle v rozhodování
-
Nedostatek moderních zbraní, včetně bezpilotních prostředků a pomalé přezbrojování armády
-
Potřeba velkých výdajů k dokončení reforem – není možné je zastavit, ale jsou zapotřebí velké zdroje k dokončení
Klíčový je první problém. Ruskému vojenskému průmyslu chybí kvalifikovaní pracovníci, dodavatelé součástek a komponentů. Rusko dříve tento problém řešilo nákupem u západních firem. Nyní takové nákupy nejsou možné kvůli probíhajícím sankcím.
Tetikin vyjádřil obavy, kdo bude v budoucnu vyvíjet moderní ruské zbraně. Podle Tetekina jsou schopnosti současné generace ve vojenském výzkumu a vývoji „o řad menší", než u předchozí generace.
Velikost ruské armády znepokojuje Konstantina Sivkova. Pro obranu země je údajně nutné zvětšit armádu až o 50 %. Problémem jsou také nové bezpečnostní požadavky, které vyžadují moderní vojenskou techniku – té se ruské armádě nedostává.
Igor Korotčenko naopak upozorňuje na chybějící taktické a strategické útočné bezpilotní letadla v ruské armádě. Problémem jsou také neustále se měnící priority a svévolná rozhodnutí nových ministrů obrany v oblasti nákup nových zbraní.
"Prvním a hlavním problémem je nedokončený stav vojenské reformy, která byla zahájená na konci první dekády nového tisíciletí a opakovaně měnila své cíle," říká poslední komentátor Konstantin Bogdanov. Cíle reforem měnil Serdjukov i nynější ministr obrany Sergej Šojgu.
Druhým problém je pomalé tempo přezbrojování. Bogdanov poukazuje, že řada systému měla být vyměněná již po roce 2000. K dlouho plánovanému přezbrojení dochází až nyní. „Minimálně 15 let bylo ztraceno," říká Bogdanov.
Zdržení způsobilo, že řada ruských vojenský podniků se jednoduše „dostala z formy." Během ztracených let nemohly ruské podniky dodávat „potřebné vybavení a výzbroj s požadovanými vlastnostmi a s výrobními náklady."
„Situace je nyní o něco lepší, ale na konci minulé dekády byla situace naprosto kritická," uvedl Bogdanov.
Na konec Bogdanov upozorňuje na nutnost velkých investicí do personálu a infrastruktury. Personál je nutno motivovat vstupem do armády „sladkým koláčem" - dostatečným platem. Obrovské investice jsou nutné i do vojenských infrastruktur, především v Arktidě, která stojí v popředí ruských vojenských, politických a ekonomických zájmů. Rusové nyní za velké peníze obnovují základny (nejen v Arktidě), které po roce 1990 opustili.
„Všechno to stojí obrovské peníze, a jak to vše bude vypadat v obtížných finančních podmínkách, je těžké říct. Armáda spotřebovává velké množství prostředků, ale je teprve v půli cesty a zastavit není dobrý nápad," uzavírá svůj komentář Bogdanov.
Zdroj: Russian Defense Policy
Související články
Dva roky výcviku posádek tanků Armata
Nový ruský hlavní bojový tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Armata jsou špičkové ...
- 02.06.2015
- 190 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská zbraň proti dronům: mikrovlnné "dělo"
Ruská Spojená korporace na výrobu přístrojů vyvinula mikrovlnou zbraň schopnou na vzdálenost několik ...
- 16.06.2015
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu
Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...
- 16.06.2015
- 276 komentářů
- Jan Grohmann
Jak se postavit současnému Rusku?
Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt ...
- 24.06.2015
- 228 komentářů
- Matej Kandrík
To Todomach - ano, Putin pracuje pro internacionální socialismus a proto je v Rusku dřevní kapitalismus a Rusko jde tvrdě za svými zájmy v mnoha zemích, místo aby si předcházelo ...Zobrazit celý příspěvek
To Todomach - ano, Putin pracuje pro internacionální socialismus a proto je v Rusku dřevní kapitalismus a Rusko jde tvrdě za svými zájmy v mnoha zemích, místo aby si předcházelo místní levicové síly. Ano Todo, co říkáte, má hluboký smysl a logiku, jako všechny vaše perly.Skrýt celý příspěvek
To Stanyk: 1.) Ačkoliv jsem tento názor neprezentoval, lze s ním v obecné rovině jistě souhlasit. je-li ekonomika nástroj pro (kvazi)spravedlivou distribuci statků, jistě tu ...Zobrazit celý příspěvek
To Stanyk:
1.) Ačkoliv jsem tento názor neprezentoval, lze s ním v obecné rovině jistě souhlasit. je-li ekonomika nástroj pro (kvazi)spravedlivou distribuci statků, jistě tu ruskou Putin pozvedl. namísto toho, aby se veškerá produkce Ruska dělila mezi pár desítek lidí a končila v zahraničí, Putin zařídil, že oněch několik desítek se má nadále celkem slušně (byť hůře), ale drobty se dostanou i ke zbytku společnosti. Začaly se vyplácet důchody, opravovat města, lidé ač nebohatí, mohli si koupit více zboží, což svědčí firmám (Rusku jistě prospěje více, když si 100 000 lidí koupí nový ruský nábytek, než když si jeden oligarcha nechá vyměnit zlatá prkénka na hajzlech své jachty za paladiová).
2.) Až na to "pouze" je to celkem fakt.
3.) To jistě není. tato rovnice by platila za předpokladu, že ekonomika=vývoz. Což (zejména u velkých zemí) neplatí.
4.) Pan Stanyk přichází s komickým argumentem, vycházejícím z "faktuů, že barometrem struktury vývozu ekonomiky je to, co si koupí pan Stanyk, pracující ve službách )"muž za pultem"?). Dovolává se ostatních, aby alespoň dva, či tři napsali, že ani oni si nic nekoupili, a jeho pravda se tak stala dvakrát, či třikrát větší.
5.) Ozývá se pan Fenri s tím, že si koupil několik ruských věcí, jež byly poměrně drahé, ale jsou v kvalitě vynikající.
6.) Pan Stanyk není spokojen s vývojem událostí a ptá se, kolik věcí mimo Rusko a ČR pan fenri koupil. Pan Fenri říká, že převážně čínské, mizerné kvality. Uvádí příklady zemí, z jejichž produkce si nic nekoupil )stejně jako 99% lidí) a přesto tyto země lze považovat v řadě ohledů za velmi úspěšné. Snaží se tím panu Stanýkovi naznačit, že jeho argument je veskrze mimo, protože nemá souvislost s ničím a už vůbec ne s diskutovaným (dejme tomu, že by Rusko vyváželo špičkové termonukleární elektrárny - koupil by si ji pan stanýk? Přesto by Rusko bylo na špici)
7.) Pan Fenri nic takového netvrdí, pouze pan stanýk má zásadní problém se čtením a chápáním toho zakrouceného nesmyslu na konci věty. polopaticky. pan fenri se snaží panu Stanykovi naznačit, že hodnotit přínos/nepřínos jakéhomoliv prezidenta ekonomice dané země podle toho, co si pan Stanyk koupil je pitomost.
8.) Debata není ani o ruské ekonomice, protože tuto debatu svým "argumentem" pan Stanyk bezpečně pohřbil. Pan Stanýk začíná být podrážděn a silně uráží pana Fenriho, patrně za to, že si (na rozdíl od pana Stanýka, preferujího asijskou produkci) koupil ruské zboží a ještě má tu drzost, že je s ním spokojen. pan fenri si nekupuje zboží ideově, ale podle poměru cena/výkon.
9.) Pan fenri nesrovnává ekonomiku Ruska s Norskem, jak není těžké pochopit, pouze se snaží ukázat panu Stanykovui, že i jiné země pořádně závisí na exportu surovin a zároveň nedobývají trhy spotřebním zbožím.
10.) V tom případě nedává úvodní argument pana Stanýka žádný smysl a mohl klidně zaznít v debatě o paličkování.
11.) pan fenri se cítí otráven a nesrovnává s čínou. pouze se snaží ukázat panu Stanýkovi, že parametr kolik zboží z dané země si pan Stanýk koupil nesouvisí vůbec s ničím.
12.) osobní rovinu zavedl pan Stanýk kvikotem, jak si pan Fenri má kupovat ruské citrony a ruské kohoutky, což bylo jistě emotivní osočování ad hominem a nikoliv racionální věc do diskuze.
Suroviny i zboží se dají prodávat různým způsobem. S různým dopadem na společnost. na jedné straně vidíme, jak to vedl pan jelcin a na druhé, jak pan Putin.Skrýt celý příspěvekfenri - 90% veci na nasem trhu je z Ciny. No, ja nesleduji stitky "made in .." na tom co kupuji, ale: 1. kazdy den kupuji potraviny - ty jsou (zrejme) vetsinou z Ceska, ...Zobrazit celý příspěvek
fenri - 90% veci na nasem trhu je z Ciny.
No, ja nesleduji stitky "made in .." na tom co kupuji, ale:
1. kazdy den kupuji potraviny - ty jsou (zrejme) vetsinou z Ceska, Polska, Nemecka a pripadne dalsich zemi EU, alkohol muze byt i z vice kontinentu. Pochybuji, ze ve svych nakupech narazim na potraviny z Ciny (mozna nejake mrazene maso) nebo Ruska (sampanske - kupujeme par lahvi Bohemky rocne).
2. Opravuji svuj barak - stavebni material a naradi je prevazne z Ceska a firem ze zemi EU (systemy sadrokartonu, lepici sterky, tenkovrstve omitky, instalacni material). Na materialu jsem proinvestoval cca 800 tis Kc, z toho cca 5tis Kc na 2 priklepova kladiva z Ciny (nizka zivotnost za tu cenu), nic nebylo z Ruska. Podivejte se do Bauhausu na jejich vyrobky - z Ruska nic, z Ciny tam neco bude, jsou to ale zrejme casto Evropske firmy v Cine vyrabejici, takovy Narex ale vyrabi u nas.
3. Auta na nasem trhu jsou z EU, Severni Ameriky, Japonska a Jizni Koreje, nic z Ciny a prakticky nic Ruska (leda stare Lady apod).
4. Z Ciny jsou mozna nejake latky na obleceni a obleceni, neco elektroniky a elektrotechniky (ale urcite ne 90procent), drogerie take asi moc z Ciny neni, kola mame Author (soucastky J. Korea, Japonsko?) ale jedno detske kolo na vyhozeni (sunt) je mozna Cinske. V domacnosti mam pripojeni na internet pres krabicku Huawey - ano, to je tusim Cina. Pracka je Italska, Lednice Evropska (nevim presne firmu), mikrovlnka tusim Japonska. Plynovy sporak MORA, plynovy kotel Junkers. No, mozna se neco z toho vyrabi v Cine, ale jsou to Evropske firmy. Ceho mame hodne z Ciny jsou asi plastove hracky- sunty pro deti (pozor - lego je Evropa). Z Ruska nemame, pokud vim, naprosto nic (tedy krome zemniho plynu a benzinu do auta).Skrýt celý příspěvekSoučasný ruský prezident Putin byl formován komunistickými ideály, vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu a stal se agentem KGB. V těchto strukturách strávil významnou ...Zobrazit celý příspěvek
Současný ruský prezident Putin byl formován komunistickými ideály, vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu a stal se agentem KGB. V těchto strukturách strávil významnou část svého života. Ten se nezmění ani kdyby chtěl. A on nechce. Srovnání s Hilterem má samozřejmě brutální trhliny. Hitler pracoval pro socialismus nacionální, kdežto Putin pro socialismus internacionální.Skrýt celý příspěvek
EU je skor precitlively obcas pokrytecky pachatel dobra bez ohladu na obete. NATO - need america to operate, par funkcnych armad(US, Uk, PL, DK, ) a hromada prizivnikov (my , ...Zobrazit celý příspěvek
EU je skor precitlively obcas pokrytecky pachatel dobra bez ohladu na obete.
NATO - need america to operate, par funkcnych armad(US, Uk, PL, DK, ) a hromada prizivnikov (my , cesi, madari bulhari, ...)Skrýt celý příspěvekStroup napsal jste : "podívejme se do historie, to máme jednoho diktátora Hitler se tenkrát jmenoval, jeho ekonomika i přes přechodné a na obdiv dávané úspěchy stojí před ...Zobrazit celý příspěvek
Stroup
napsal jste : "podívejme se do historie, to máme jednoho diktátora Hitler se tenkrát jmenoval, jeho ekonomika i přes přechodné a na obdiv dávané úspěchy stojí před zhroucením, u moci se drží pomocí kultu osobnosti, pomocí vnějšího nepřítele... Ale sám ví že to nevydrží věčně,co mu zbývá je jedině válka, a válku zahájí přesto že většina jeho nepřátel je, co se týče počtů i výzbroje, na tom lépe, mají lepší tanky, lepší pěchotu, logistiku, opevnění... A přesto zaútočí a překvapivě vítězí na všech frontách...
Proč by se historie nemohla opakovat?"
Tak tomu jste nasadil korunu. Tento argument slouží jen tehdy, když neexistuje žádný jiný racionální argument. A toto zaklínadlo jaké jste napsal se dá použít na každého. Jak Šalamounské...Skrýt celý příspěvekTo Muhaha:
Chápu, že jste to říct musel - nezávisle na tom, zda ty knihy skutečně máte a četl jste je, nebo ne. Podle vašeho popisu evidentně ne.To Muhaha:
Chápu, že jste to říct musel - nezávisle na tom, zda ty knihy skutečně máte a četl jste je, nebo ne. Podle vašeho popisu evidentně ne.Lada zije doteraz z licencovaneho fiatu zo 60tych rokov, skoro nikto mimo ruska to nekupuje. Boli pokusy o vyrobu modernej lady s využitím know-how od chevroletu bohužiaľ vysledok ...Zobrazit celý příspěvek
Lada zije doteraz z licencovaneho fiatu zo 60tych rokov, skoro nikto mimo ruska to nekupuje. Boli pokusy o vyrobu modernej lady s využitím know-how od chevroletu bohužiaľ vysledok bol usmevny.
Marussia skrachovala, posledne dve nedokoncene auta hniju zarastene travou na dvore.
Kamaz a Gaz (a URAL) su zbrojarske firmy vyrabajuce primarne vozidla pre rusku armadu.
Drzim palce rusku aby bol plyn a ropa vzdy tak ziadany a vyuzivany.
Ked sa niekto chova ako arogantny agresivny klamarsky hajzlik a musi si kamaratov a priaznivcov kupovat, tak po nom nestekne ani pes ked mu prachy dojdu.
Bolo by iste nestastne keby prestali do ruska prudit prachy za suroviny,
Spratek by sa hodil na zem krical a kopal okolo seba.Skrýt celý příspěvekRusko má obrovské zásoby nerostného bohatství. To je jednoduše fakt. Pokud bychom je měli my, měli bychom jako hlavní příjem do rozpočtu také vývoz nerostných surovin, podobně jako ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko má obrovské zásoby nerostného bohatství. To je jednoduše fakt. Pokud bychom je měli my, měli bychom jako hlavní příjem do rozpočtu také vývoz nerostných surovin, podobně jako třeba Norsko - zajímavé, že jim to nikdo nezazlívá.
Je to jednoduché. Pokud mám něco, co se vždy bude prodávat a je to dá se říci stálý příjem peněz do státního rozpočtu, proč bych s tím měl přestat? Například v automobilovém průmyslu mají několik značek... LADA, Marussia, Kamaz, GAZ... To, že je na našem území nevidíme znamená, že ty značky neexistují? Že nefungují a že nevyrábí?
Když byli ceny ropy na maximu, Rusko udělalo jednu vcelku dobrou věc... udělali si obrovské rezervy.
Ale to nic nemění na tom, že jsem placený troll, placený přímo z Kremlu. Proto jsem před chvilkou přišel jako vůl z brigády :)Skrýt celý příspěvekto odler: Od profesora Zubova a kolektivu 40 historiků mám oba dva díly Vámi uváděné publikace a považuji ji za velice neobjektivní (místy jsem se dokonce při jejím čtení ...Zobrazit celý příspěvek
to odler:
Od profesora Zubova a kolektivu 40 historiků mám oba dva díly Vámi uváděné publikace a považuji ji za velice neobjektivní (místy jsem se dokonce při jejím čtení přistihnul při hlasitém smíchu) - přetéká velkoruským šovinismem, panslavismem, adorováním carismu a zejména pravoslaví. Carští důstojníci byli bez výjimky vojenští géniové, kdežto bolševíci tupí primitivní řezníci.
Ale je to poučné čtení, o tom žádná.Skrýt celý příspěvekPro fenri: Já bych měl jeden prudce inteligentní komentář ohledně ruské ekonomiky: v přepočtu na jednoho obyvatele je v Rusku ročně podáno asi 10x méně patentů než v ČR, asi ...Zobrazit celý příspěvek
Pro fenri:
Já bych měl jeden prudce inteligentní komentář ohledně ruské ekonomiky: v přepočtu na jednoho obyvatele je v Rusku ročně podáno asi 10x méně patentů než v ČR, asi 100x méně než v USA a asi 800x méně než ve Švýcarsku.
Zdroj: http://www.mmspektrum.com/cont... Skrýt celý příspěvekPane Fenri, ale vy nechápete už asi X postů, že já jsem nikdy neargumentoval, jaká ekonomika je lepší či horší, to děláte pouze vy. Viz. Váš poslední příspěvek, "... jsou proto ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Fenri, ale vy nechápete už asi X postů, že já jsem nikdy neargumentoval, jaká ekonomika je lepší či horší, to děláte pouze vy.
Viz. Váš poslední příspěvek, "... jsou proto ostatní ekonomiky špatné?"
Pokusím se proto pro Vás, naprosto polopaticky, vysvětlit ještě jednou, hezky popořadě, postupně, jako ve škole :)
1) diskutující říkají, jak Putin zvedl Ruskou ekonomiku
2) jiní diskutující říkají, že ji nezvedl Putin, ale že je to způsobenou pouze zvýšenou cenou ropy, zemního plynu atd. a že je to momentálně viditelné na ruské ekonomice
3) diskutující opět tvrdí, že ruská ekonomika není odvislá od prodeje svých surovin
4) pan Stanyk nesouhlasí a jako ilustrující případ se táže, jaké ruské zboží/služby/potraviny (rozuměj vše vyjma surovin) jste za poslední rok koupili (zboží), užili (službu)
5) pan Fenri tvrdí, že za rok a půl pušku, trička, láhev a ještě něco
6) pan Stanyk Vám to nebere, ale ptá se kolik jiných věcí z jiných států a jakých, mimo ČR a Rusko, pan Fenri koupil nebo zužitkoval a to za poslední měsíc nebo týden, aby pan Stanyk jednoduchým srováním poukázal na to, že ruské zboží/potraviny/výrobky se mezi spotřebitele nedostavají. tím chtěl pan Stanyk poukázat na to, že ruská ekonomika není závisla na prodeji zboží/potravin/služeb
7) pan Fenri tvrdí (patrně uražen), že ruská ekonomika je lepší než lucemburská, protože nemá z lucemburska žádné zboží/potraviny/služby
8) pan Stanyk si myslí (a teď už je o tom přesvědčen), že jedná s trollem, neboť debata není o lucemburské ekonomice, ani o čínské, ale o ruské a její skladbě a poukazuje na to
9)pan Fenri srovnává ekonomiku Norska a říká, že má být podle mé úvahy asi špatná
10) pan Stanyk znovu opakuje, že neříká nic o tom, jaká je ekonomika špatná, či ta, která se zaměřuje na spotřební zboží a služby (od zubní pasty po toaleťák), nebo ta, která je těžbu a prvotní zpracování surovin a jejich následný prodej.
11) pan Fenri se cítí uražen, protože vnitřně cítí, že ekonomika, která neprodukuje spotřební zboží, nemůže uspokojit potřeby obyvatelstva, tudíž asi musí být špatná a proto srovnává dále Čínu a pod.
12) pan Stanyk píše tento poslední řádek, protože cítí, že pan Fenri se nedokáže přenést přes osobní rovinu v dané věci, když stále argumentuje srovnáním co je lepší a co není a nechápe, že pan Stanyk pouze a jen vyvracel tvrzení že Ruskou ekonomiku zvedl Putin, Nezvedl, dělá to co dělalo Rusko dříve, prodává suroviny. Jestli je lepší nebo horší, to pan Stanyk nikdy neřekl a nenapsal.
Tak, a teď je řada na Vás pane fenri. A prosím, napíšete mi už někdo, kolik stálo Sovětský svaz okupace ČSSR?Skrýt celý příspěvekRuská ekonomika v současnosti stagnuje. Export je zaměřen na ropné oleje, zemní plyn, některé rudy a zbraňové systémy. Konkurenceschopná je pouze v úzké škále produktů a proto ...Zobrazit celý příspěvek
Ruská ekonomika v současnosti stagnuje. Export je zaměřen na ropné oleje, zemní plyn, některé rudy a zbraňové systémy.
Konkurenceschopná je pouze v úzké škále produktů a proto náchylnější k výkyvům (pozn.: podobně je tomu ale i u jiných zemí v našem okolí, na Slovensku např. mnozí upozorňují na už nezdravou orientaci na automobilový průmysl, který jednostranně táhne tamní hospodářství).
Putin a jeho lidé po nástupu k moci zabránili hrozícímu rozpadu Ruska (možná jen dočasně), a dostali ekonomiku více pod kontrolu státu (resp. svoji), což jim, spolu s nárůstem cen vyvážených produktů, umožnilo skokově navýšit státní výdaje - na armádu i sociální transfery - čímž stabilizovali důležité pilíře ruské společnosti.
V současnosti, kdy se - při snížení hodnoty exportu - začíná prostředků nedostávat, bylo rozhodnuto o tom, že nadále bude upřednostňována armáda, a osekají se sociální transfery.
Osobně si myslím, že toto rozhodnutí je krátkozraké, ovšem za půl roku může být situace úplně jiná.Skrýt celý příspěvekKdyž už jsme u toho ruského vývozu, tak já mám z Ruska knihu, tedy její český překlad: od profesora Zubova a kolektivu 40 historiků "Dějiny Ruska 20. století". Vynikající dílo a ...Zobrazit celý příspěvek
Když už jsme u toho ruského vývozu, tak já mám z Ruska knihu, tedy její český překlad: od profesora Zubova a kolektivu 40 historiků "Dějiny Ruska 20. století". Vynikající dílo a byl bych rád, kdyby se takto k historii vlastní země přistupovalo i u nás.
Bohužel je typické, že profesor Zubov byl vyhozen z práce poté, když si jako historik dovolil kritizovat anexi Krymu a Putinovo lhaní ohledně zúčastněných "zelených mužíčků". O atmosféře ruské "akademické svobody" svědčí i to, že dva ze spoluautorů si nepřáli, aby byla jejich jména s knihou vůbec spojována... Putin by chtěl stavět vědecké základny na Měsíci, ale dělá vše pro to, aby tam neměl koho poslat :-)))Skrýt celý příspěvekPane Stanyku, čistě racionálně mně zajímá, jak jste došel k tomu, že nějaký produkt používám jednou za pět měsíců (a kde jsem to napsal). Ano, 90% procent věcí, co dnes používáme ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Stanyku, čistě racionálně mně zajímá, jak jste došel k tomu, že nějaký produkt používám jednou za pět měsíců (a kde jsem to napsal).
Ano, 90% procent věcí, co dnes používáme je z Číny, jsou proto ostatní ekonomiky špatné? Je Čína ve skvělé ekonomické kondici?
Chápu, že se cítíte extrémně chytrý, můžete-li ostatní poučovat, jak se pozná odkud je výrobek (mimochodem ono to Made in není 100% ukazatel...), ale zbytek vašeho textu považuji za kecy učně po třech Gambrinusech.
Ano o úrovni ruské ekonomiky svědčí, kolik citronů vyveze Stanykovi. Máte ještě nějaký prudce inteligentní komentář?Skrýt celý příspěvekPane Fenri, přesně jak říkáte. Ekonomika Ruska je založená ne na produktech, službách a potravinách, resp. jejich exportu (vy sám takový produkt využíváte jednou za 5 měsíců, jak ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Fenri, přesně jak říkáte. Ekonomika Ruska je založená ne na produktech, službách a potravinách, resp. jejich exportu (vy sám takový produkt využíváte jednou za 5 měsíců, jak jste uvedl).
Tak a jako ve škole, teď si spočítejte ostatní zboží/služby, (ano a prosím o shovívavost, v globální ekonomice se těžko identifikuje, odkud jednotlivé produkty jsou, ale postačí taková berlička "made in ..."), které byly vyrobeny mimo ČR a Rusko a jak často je kupujete/používáte a pak se zamyslete nad tím nepoměrem.
Výsledek není hodnocení zda je něčí ekonomika špatná nebo horší, ale pouze nad tím, že Rusko (ruská ekonomika) v mém případě na mě nevydělává na prodeji elektroniky, potravin, služeb atd., ale na něčem jiném. A tím jiným jsou patrně suroviny.
Chápu, že pro Vás jakákoliv debata, která se nevyvíjí pozitivně vůči Rusku, musí být atakována, ale to je Váš problém.
Běžte si vymačkat ruský citrón do ruské balené vody, pak si vezměte ruský ručník, namočte si v ruském umyvadle do vody z ruského kohoutku, pak si ho přilože na čelo a běžte si lehnout do ruské postele na ruské prostěradlo a pusťte si k tomu na ruském audiosystému nějakou hudbu např. z ruského Spotify.
To není urážka, jak byste si mohl svým zkresleným pohledem na věc myslet, to je pouze konstatování faktu, že, alespoň v mém případě bych něco takového nemohl udělat, neboť nic z výše uvedených věcí není ruského původu. To něco svědčí o ruské ekonomice.
A jestli je dobrá, lepší nebo pro Vás výhodnější ruská ekonomika, tak takové rozhodnutí ponechám na Vás.Skrýt celý příspěvekVelikost ozbrojených sil je nedostatečná a navýšení počtu je obtížné z důvodu nedostatku mužů ??? Tak oni se opravdu zase hodlají uzbrojit ... Vždyť mají v aktivní službě ...Zobrazit celý příspěvek
Velikost ozbrojených sil je nedostatečná a navýšení počtu je obtížné z důvodu nedostatku mužů ???
Tak oni se opravdu zase hodlají uzbrojit ...
Vždyť mají v aktivní službě 850tis. chlapů a další 2 miliony v rezervě.
Tenhle základní prvek myšlení jejich generality - "máme všeho hrozně málo" - používají už od léta roku 1941 jako alibistickou výmluvu vlastní neschopnosti.
S realitou ve skutečnosti nemá nic společného.
Blázni.Skrýt celý příspěvekUrčité lidi nepřesvědčíte a začnou tu vytahovat, že se tam dělá výborný šampon adidas nebo co to bylo minule za argument, ale byl vtipný to se musí nechat.
Určité lidi nepřesvědčíte a začnou tu vytahovat, že se tam dělá výborný šampon adidas nebo co to bylo minule za argument, ale byl vtipný to se musí nechat.
Načítám diskuzi...