Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil

Foto: Ruští vojáci; ilustrační foto / Evgeny Vvedenskiy; CC BY-SA 4.0
Ruští vojáci; ilustrační foto / Evgeny Vvedenskiy; CC BY-SA 4.0

Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service výstavu využila k oslovení známých vojenských komentátorů s cílem zjistit skutečné problémy ruských ozbrojených sil.

Dohledat se relevantních informací o skutečném stavu ruské armády je obtížné. Většina ruských odborných médií přináší pouze nekriticky zaměřené informace. Jednu z výjimek tvoří ruský blog Russian Defense Policy vycházející v anglickém jazyce. Blog vybírá zajímavé články z ruských médií, především konstruktivně kriticky zaměřené vůči ruské armádě.

„Armáda 2015 byla obří vojenská výstava ukazující nejnovější a největší ruské vojenské technologie a zařízení. Šlo o vlasteneckou akci určenou ke zvýšení pýchy průměrného Rusa v ozbrojené síly. Armáda 2015 nebyla zamýšlená jako diskuzní fórum o nedostatcích a obtížích ruské armády. Nicméně, ctihodná BBC Russian Service oslovila čtyři dobře známé komentátory navštěvující show právě o problémech ruské armády. Tedy o tématu, které již není snadné najít v ruských médiích," dočteme se v úvodu článku na Russian Defense Policy.

BBC Russian Service nejprve poukázala na prvního komentátora, Vjačeslava Tetikina, poslance ruské státní Dumy a člena Komunistické strany Ruské federace. Tetekin poukázal na „zálibu" Pentagonu oznamovat problémy amerických ozbrojených sil s cílem identifikovat je a najít řešení. Podle Tetikina podobná diskuze v ruských politických a vojenských kruzích chybí. Dále BBC Russian Serivice oslovila Konstantina Sivkova, Igora Korotčenka a Konstantina Bogdanova.

Komentátoři vyjmenovali několik zásadních problémů ruských ozbrojených sil:

  • Vývoj a výroba moderních zbraní trpí nedostatkem personálu a "neúplnosti materiální základny."

  • Velikost ozbrojených sil je nedostatečná a navýšení počtu je obtížné z důvodu nedostatku mužů

  • Nedokončení reforem, libovůle v rozhodování

  • Nedostatek moderních zbraní, včetně bezpilotních prostředků a pomalé přezbrojování armády

  • Potřeba velkých výdajů k dokončení reforem – není možné je zastavit, ale jsou zapotřebí velké zdroje k dokončení

Klíčový je první problém. Ruskému vojenskému průmyslu chybí kvalifikovaní pracovníci, dodavatelé součástek a komponentů. Rusko dříve tento problém řešilo nákupem u západních firem. Nyní takové nákupy nejsou možné kvůli probíhajícím sankcím.

Tetikin vyjádřil obavy, kdo bude v budoucnu vyvíjet moderní ruské zbraně. Podle Tetekina jsou schopnosti současné generace ve vojenském výzkumu a vývoji „o řad menší", než u předchozí generace.

Velikost ruské armády znepokojuje Konstantina Sivkova. Pro obranu země je údajně nutné zvětšit armádu až o 50 %. Problémem jsou také nové bezpečnostní požadavky, které vyžadují moderní vojenskou techniku – té se ruské armádě nedostává.

Igor Korotčenko naopak upozorňuje na chybějící taktické a strategické útočné bezpilotní letadla v ruské armádě. Problémem jsou také neustále se měnící priority a svévolná rozhodnutí nových ministrů obrany v oblasti nákup nových zbraní.

"Prvním a hlavním problémem je nedokončený stav vojenské reformy, která byla zahájená na konci první dekády nového tisíciletí a opakovaně měnila své cíle," říká poslední komentátor Konstantin Bogdanov. Cíle reforem měnil Serdjukov i nynější ministr obrany Sergej Šojgu.

Druhým problém je pomalé tempo přezbrojování. Bogdanov poukazuje, že řada systému měla být vyměněná již po roce 2000. K dlouho plánovanému přezbrojení dochází až nyní. „Minimálně 15 let bylo ztraceno," říká Bogdanov.

Zdržení způsobilo, že řada ruských vojenský podniků se jednoduše „dostala z formy." Během ztracených let nemohly ruské podniky dodávat „potřebné vybavení a výzbroj s požadovanými vlastnostmi a s výrobními náklady."

„Situace je nyní o něco lepší, ale na konci minulé dekády byla situace naprosto kritická," uvedl Bogdanov.

Na konec Bogdanov upozorňuje na nutnost velkých investicí do personálu a infrastruktury. Personál je nutno motivovat vstupem do armády „sladkým koláčem" - dostatečným platem. Obrovské investice jsou nutné i do vojenských infrastruktur, především v Arktidě, která stojí v popředí ruských vojenských, politických a ekonomických zájmů. Rusové nyní za velké peníze obnovují základny (nejen v Arktidě), které po roce 1990 opustili.

„Všechno to stojí obrovské peníze, a jak to vše bude vypadat v obtížných finančních podmínkách, je těžké říct. Armáda spotřebovává velké množství prostředků, ale je teprve v půli cesty a zastavit není dobrý nápad," uzavírá svůj komentář Bogdanov.

Zdroj: Russian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dva roky výcviku posádek tanků Armata

Nový ruský hlavní bojový tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Armata jsou špičkové ...

Ruská zbraň proti dronům: mikrovlnné "dělo"

Ruská Spojená korporace na výrobu přístrojů vyvinula mikrovlnou zbraň schopnou na vzdálenost několik ...

Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu

Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...

Jak se postavit současnému Rusku?

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Superme
    16:55 06.07.2015

    Nikdo nemůže popírat, že tyto problémy neexistují. Na druhou stranu je si třeba přiznat, že Rusové ty problémy řeší. Asi pomaleji, než by si sami přály, ale řeší. Musíme si ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo nemůže popírat, že tyto problémy neexistují. Na druhou stranu je si třeba přiznat, že Rusové ty problémy řeší. Asi pomaleji, než by si sami přály, ale řeší.

    Musíme si uvědomit, kde Rusko po rozpadu SSSR bylo. Byl to stát, který byl před krachem, který měl slabé politiky. Ale dokázal se z toho oklepat - za tak krátkou dobu je to pro mě obdivuhodné. Nikdo nemůže čekat, že během pár let Rusko vybuduje nejsilnější armádu světa a komplet jí přezbrojí.

    Ruská armáda určitě vzbuzuje respekt a dokáže ukázat svou sílu. A to si myslím, že je pro Rusko nejdůležitější.Skrýt celý příspěvek

  • odler
    16:44 06.07.2015

    To: Dzin Objektivně to tak je, jenže to se nehodí do vnitropolitického krámu doživotnímu carovi Putinovi: dokud existuje "vnější nepřítel", má jakési chrastítko, kterým může ...Zobrazit celý příspěvek

    To: Dzin

    Objektivně to tak je, jenže to se nehodí do vnitropolitického krámu doživotnímu carovi Putinovi: dokud existuje "vnější nepřítel", má jakési chrastítko, kterým může pozornost ruských občanů odvracet od společenských a ekonomických boláků - vražd nepohodlných politiků, epidemicky rozšířené byrokracie a korupce, chudoby, alkoholismu, sebevražd, středověkého zdravotnictví atd. "Vnější nepřítel" je v ruských duších jakési psychologické sjednocovadlo, kterému všichni rozumějí a na které se dá všechno svést. Bez "vnějšího nepřítele" upadne Rusko do hodnotového chaosu, bez "vnějšího nepřítele" nebude potřeba ani Putin.Skrýt celý příspěvek

  • Dzin
    16:29 06.07.2015

    Problém u Ruska je, že stále u něj přetrvávají určitá strategická dogmata, kterých se nechce vzdát. Přitom je pro něj velmi důležité, aby reálně dokázalo zhodnotit hrozby a jak se ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém u Ruska je, že stále u něj přetrvávají určitá strategická dogmata, kterých se nechce vzdát. Přitom je pro něj velmi důležité, aby reálně dokázalo zhodnotit hrozby a jak se s nimi vypořádat. A to jak v rámci svojí globální politiky se zaměřenim ven, tak i pro obranu svého velkého území.

    Klasický případ je vztah s NATO a EU. Minimálně navenek to vypadá, jako by tyto dvě organizace byly hlavní hrozbou Ruska, ale reálně tomu tak není. Jediné ohrožení je vzájemný střet v rámci prosazování vlivu v okolním světě. Pokud by Rusko slevilo ze svých ambic ukovaných ještě za éry SSSR a připustilo svojí podstatu jako regionální mocnosti s aspirací některých témat na globální úrovni, nemuselo by vydávat na zbrojení nijak enormní částky a výrazně by tak ušetřilo a mohlo by dokončit různé modernizační programy. Navíc přímo pro území Ruska je hrozba nulová. Proto hodnocení nebezpečnosti NATO a EU je v současné době anachronismem.

    Ale to by bylo celkově na delší rozbor, které aspekty ruské bezpečnostní politiky jsou přehnané, které nedoceněné a které naopak relevantní.Skrýt celý příspěvek

  • odler
    16:12 06.07.2015

    Rusko má oproti světu dvě bezkonkurenční strategické výhody: 1) Nikdo ho nechce napadnout. (A jako jadernou velmoc ani nemůže - skončilo by to zánikem života na planetě, což ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko má oproti světu dvě bezkonkurenční strategické výhody:

    1) Nikdo ho nechce napadnout. (A jako jadernou velmoc ani nemůže - skončilo by to zánikem života na planetě, což žádný racionální člověk nechce.)
    2) Rozlohu. Dejme tomu, že by v čiré fantazii někdo Rusko i napadl, ono neodpovědělo jaderným úderem a útočník by se nějakým zázrakem dostal do Moskvy a ovládl klíčová místa státu. Pak by musel obsadit a po celé generace držet území o rozloze téměř dvojnásobku rozlohy USA. I kdyby to bylo proveditelné, komu by to stálo za to...?Skrýt celý příspěvek

  • krystofmraz
    15:33 06.07.2015

    Obávám se že s těmy "modernímy" technologiemi je to hodně zcestné. Ve válce nepotřebuji technologie, které si západní rádoby experti řekli, že by možná mohli fungovat, ale takové ...Zobrazit celý příspěvek

    Obávám se že s těmy "modernímy" technologiemi je to hodně zcestné. Ve válce nepotřebuji technologie, které si západní rádoby experti řekli, že by možná mohli fungovat, ale takové které zkutečně fungují. Jak moc se tyto dvě množiny protínají je otázka, ale vzhledem k "úspěchu" některých těchto technologií to asi zase tak velká část nebude. Jinak se dá se vším víceméně souhlasit.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    14:20 06.07.2015

    Ruská armáda je v opravdu ve špatné stavu, sice současná vláda se ji snaží trochu postavit na nohy, ale je to běh na delší trať. Většinu techniky má Rusko o generaci starší, než ...Zobrazit celý příspěvek

    Ruská armáda je v opravdu ve špatné stavu, sice současná vláda se ji snaží trochu postavit na nohy, ale je to běh na delší trať. Většinu techniky má Rusko o generaci starší, než státy Nato.
    Současný počet vojáků 845 tisíc je existenční minimum, vzhledem k velikosti ruského území. Možnost vedení bojů mimo svoje území okolí hranic má velice omezené.
    Potřebné vybavení, které Rusko nemůže nakoupit v EU kvůli sankcím, muže pořídit třeba v Číně, Izraeli.

    2 videa z army expo 2015 je do docela dlouhé, jestli se někdo nudí.
    https://www.youtube.com/watch?...
    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7