V Den veteránů vykvetl v Kyjově živý vlčí mák

Vlčí mák vytvořený z 2033 kusů balónků. Foceno z výšky 40 m; větší foto / Jiří Sláma "Salik"

11. listopad byl jako Den veteránů či Den příměří vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.

Krédem ředitele Military muzea Sergěja Jana Ingra ve Vlkoši, Petra Něničky je "Poděkovat není slabost": To vůči vojákům naplňuje v průběhu celého roku.

Den veteránů, který připadá na 11. listopadu, ale letos pojal doslova okázale: Na pietním místě v parku u kaple svatého Josefa v Kyjově nechal Petr Něnička vyrůst gigantický vlčí mák - symbol památného dne: V podobě živého obrazu ho s pomocí balonků utvořilo přes 2000 lidí, převážně dětí.

"Hledal jsem způsob,jak co nejlépe veterány uctít a na internetu mě nadchl živý obraz, který ve Velké Británii na stadionu vytvořilo 1400 lidí," objasnil původní nápad Petr Něnička.

Namísto převleku a strnulého nástupu zvolil uvolněnou verzi živého obrazu: Do prostoru vytyčeného pásky se sešlo přes 2000 lidí, převážně dětí z místních škol a obraz vlčího máku vykreslili přesně v 11:11 hodin zdviženými nafouknutými balonky.

Symbol vlčího máku má svůj původ v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John Mc Cray, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.


Děti s balonky vytvářely živý obraz se zaujetím. / Autor  

"Jsem nesmírně vděčný za to, že učitelé a ředitelé dětí můj záměr pochopili, děti přivedli a vysvětlují jim, proč se tento svátek slaví," říká Petr Něnička, který se dlouhodobě netají tím, že by měl 11. listopad zůstat především Dnem veteránů a neměl by ho upozaďovat zahájení prodeje svatomartinského vína.

"Nemám nic proti vinařům, ale před komercí má přednost úcta k veteránům a 11. listopad je celosvětový svátek," dodává Něnička.

Organizátor akce Petr Něnička rozmlouvá s Michalem Horáčkem. / Autor

Michal Horáček si připomíná symbol Dne veteránů. / Autor

Podobný názor zastává i Michal Horáček, kterého organizátor na oslavu pozval. "Tyto tradice je třeba podporovat. Pokud se bude úcta k vojákům veřejnosti vštěpovat tak, jako tady dětem, pak budeme třeba za patnáct let říkat "je 11. listopad, Den veteránů" a nikomu to nepřijde divné," řekl textař, který se spolu s doprovodem zařadil mezi účastníky živého obrazu a poté pozdravil pozorovatelku OSN, kapitánku Petrou Kudovou: Veteránka několika zahraničních misí přijela Den veteránů "v doprovodu" symbolu organizace Lvíček Míra.

"Pokud bude Michal Horáček kandidovat na prezidenta, zajímá mě, jaký má přístup nejen k armádě, ale i k válečným veteránům, zejména k novodobým," řekl Petr Něnička, který poté hosta pozval a provedl Military muzeem Jana Sergěje Ingra ve Vlkoši, jehož je ředitelem.

Pozorovatelka OSN kpt. Petra Kudová objasňuje Michalu Horáčkovi poslání misí. / Hana Zelená


Vitrína s kameny z místa atentátu v afghánském Bagramu 8.7.2016. / Hana Zelená

"Tyto kameny mi přivezli kluci z místa, kde předloni zemřeli čtyři a následně doma pátý, voják při sebevražedném atentátu v Bagramu v Afganistanu," upozornil muzejník Horáčka na vitrínu se vzácný exponátem.

"Armáda nemá respekt, který si zaslouží a náklady na obranu jsou trvale podhodnoceny," upozornil později Michal Horáček na setkání s kyjovskými občany. "Vadí mi, že se vezeme v NATO jako černí pasažéři, to je nedůstojná pozice. Takovou si sebevědomý národ nemůže dovolit," dodal.

Poznámka redakce: Pořadatel akce Živý vlčí mák Petr Něnička je ředitelem Military muzea Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši: V armádních kruzích je znám snahou vštípit úctu veteránům a armádě vůbec, i v širší veřejnosti. Připomínáme že Den veteránů je celosvětový svátek, který má právo s pietou uctít každý.

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Průmysl jako nástroj k zajištění obrany ČR

V pátek se v Ostravě konala konference Český průmysl jako nástroj k zajištění obrany státu pořádaná ...

Mise ASICIPPN III: České Gripeny opět na Islandu

Ve čtvrtek 29. září 2016 krátce po půl dvanácté vzlétly z mateřské 21. základny taktického letectva ...

Výběrové řízení k průzkumákům AČR: Krev, pot a dřina

Sun Tzu: „Umění války je založeno na umění klamu. Když jsme schopni zaútočit, musíme vypadat, jako ...

Vzorem studentů Univerzity obrany je Jiří REGI Schams

Sestra Regiho Petra Schamsová besedovala se studenty a zúčastnila se slavnostního povýšení studentů.

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...