Výběrové řízení k průzkumákům AČR: Krev, pot a dřina
- 31. 10. 2016
- 16 komentářů
- Zdeněk Koza
Sun Tzu: „Umění války je založeno na umění klamu. Když jsme schopni zaútočit, musíme vypadat, jako bychom byli neschopni. Když používáme své síly, musíme působit nečinně. Pokud jsme blízko, musíme přesvědčit nepřítele, že jsme daleko. Pokud jsme daleko, musíme jej přesvědčit, že jsme blízko. Pokud znáš nepřítele i sebe, tak se nemusíš obávat výsledku stovky bitev. Pokud znáš sebe, ale neznáš nepřítele, pak za každé vítězství utrpíš porážku. Pokud neznáš sebe ani nepřítele, pak podlehneš v každé bitvě.“
Velkou úlohu ve výše zmíněném poznání nepřítele hrají průzkumné jednotky. Minulý týden bylo ukončeno výběrové řízení k doplnění průzkumných týmů 4.brn. Výběrové řízení, kde si mnozí z uchazečů sáhli doslova na dno svých fyzických, ale především psychických sil. Jako červená nit se totiž celým týdnem neslo heslo: „Je to jen v hlavě.“ Tato slova si neustále opakovali jak instruktoři, tak především adepti. A jaký byl pohled z obou stran „barikády“?
„Hodně mě výběrka překvapila,“ přiznal po ukončení jeden z úspěšných kandidátů David R. z Tábora.
„Sloužím už nějaký čas na první výsadkové rotě, kde je hodně času věnováno komplexním polním výcvikům. Často býváme několik dní v lese bez výrazného dozásobení, takže jsem si na tyto dny vzal jen 5 sladkých tyčinek s vírou, že to dám. Už po prvním dni jsem věděl, že jsem udělal velkou chybu,“ přiznal David.
Jaké byly instrukce těm „zlým“? „Vaším úkolem jako instruktorů je to, abychom získali jasnou představu, a to jen během několika dní, kdo proti nám v řadách uchazečů vlastně stojí, a to jde několika způsoby,“ uvítal instruktory ze všech čtyř bojových útvarů 4.brn zástupce vedoucího výběrové komise nadporučík Roman R.
„Rozhodli jsme se, že toto výběrové řízení uděláme trochu jinak. Postavili jsme ho na více faktorech, než je pouze jednoduché počítání bodů. Do konečného hodnocení chceme daleko více zohlednit vůli adeptů po tom být mezi bojovou elitou, kterou bezesporu průzkumné týmy jsou, jejich psychickou a fyzickou odolnost, schopnost učit se a širší zapojení psychologických testů, které odhalí jejich schopnosti v zátěži,“ pokračoval nadporučík Roman R.
„A vy jste tu proto, abyste na ně vyvíjeli tlak, abyste je pozorovali, hodnotili, zkoušeli. Dáme jim jen pár hodin spánku, ale na druhou stranu chceme, abyste jim radili, předávali zkušenosti, tak aby i ti, kteří to nedotáhnou do úspěšného konce, si odtud odnesli krom zkušeností i znalosti,“ dodal.
Co vlastně museli uchazeči od pondělního odpoledne do čtvrtečního večera zvládnout? Kontrolu materiálu, psychologické vyšetření, noční nástup a další kontrola, trochu spánku, další kontrola a převážení batohů a materiálu, kdy každý musí mít minimálně 25 kg zátěže. Od úterního rána pak následovalo tělesné přezkoušení, které přešlo do vojenského lezení a přezkoušení ze zdravotnické přípravy, několika kratších přesunů, několika stovek kliků, dřepů a angličáků.
Testování střeleckých schopností
Dál následoval noční přesun v týmech s navigací a hojného deště. Někteří se moc po ukončení nevyspali a hned ráno je čekala studená rozcvička do půl těla, která zahřála adepty před přezkoušením ze schopností střelby, následované testy z psychologie a topografie. A do toho zase psychický a fyzický nátlak, zjišťující odhodlání jednotlivých adeptů. V té době už ukončilo sedm uchazečů, kteří, bohužel pro ně, nemohli pokračovat.
Dalším úkolem byl přesun jednotlivců, který byl sice o něco kratší než úvodní, ale měl daleko přísnější časový limit. Během tohoto přesunu ukončil svůj pokus osmý adept z jednadvaceti původních borců. K dalšímu krátkému spánku, tak uléhala třináctka silných.
„Já ty rána do půl těla bral po zkušenostech z kurzu Komando (měsíční kurz a zkouška, kterou dokončí velmi málo vojáků) jako plus, než jako záděr,“ říká po konci výběru David R., tentokrát již s úsměvem.
„Člověk si alespoň protáhnul klouby a zahřál se. Jak to brali ostatní to nevím, ale musím konstatovat, že těch pár stačilo k tomu, aby tam byl jeden pro druhého. I když jsme se neznali, tak bylo fakt vidět, že tam nakonec není pár větví, ale spíše jeden navzájem se podporující strom,“ dodal nový průzkumník.
Co závěrem? Výběrové řízení je těžké z obou stran barikády. Instruktor musí vhodně volit formu své vlastní iniciativy. Snahu „vymačkat“ z adepta prvotní sílu a odhodlání, než se dostane na kost, na morek, který mu ukáže, zda ten kluk proti němu, je opravdu připraven stát v první vlně, v případě válečného konfliktu a v mírovém stavu, trávit ohromné množství dní a týdnů výcvikem. Výcvikem mimo domov, mimo teplo, mimo teplé jídlo, mimo základní hygienické potřeby, které každému připadají naprosto přirozené.
Fotogalerie
Související články
Mise ASICIPPN III: České Gripeny opět na Islandu
Ve čtvrtek 29. září 2016 krátce po půl dvanácté vzlétly z mateřské 21. základny taktického letectva ...
- 29.09.2016
- 24 komentářů
- Tisková zpráva
U 4. brn začal výběr nových příslušníků průzkumných týmů
V pondělí bylo zahájeno výběrové řízení k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení. ...
- 19.10.2016
- 3 komentářů
- Zdeněk Koza
Výběrové řízení k průzkumným týmům 4. brn pokračuje
Ve výběrovém řízení k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) zůstává 13 ...
- 20.10.2016
- 1 komentářů
- Roman Rostás
Konec výběrového řízení k průzkumným týmům 4. brn
Z původních 21 zájemců o vstup k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) prošlo ...
- 21.10.2016
- 42 komentářů
- Roman Rostás
hmm... jak jsou na tom s pandury u 44. a 74. lmpr? u každého jedna rota? Pokud táčci cvrlikají pravdu, tak u 74. lmpr se počítá s jeho přezbrojném na pásové IFV v rámci přezbrojení ...Zobrazit celý příspěvek
hmm... jak jsou na tom s pandury u 44. a 74. lmpr? u každého jedna rota? Pokud táčci cvrlikají pravdu, tak u 74. lmpr se počítá s jeho přezbrojném na pásové IFV v rámci přezbrojení 7. mbr. Celkem by mě nepřekvapilo kdyby u 44. došlo naopak k odlehčení a rázem tu máme KBVP pro dvě mr u 45. mpr...Skrýt celý příspěvek
Titusy mají být náhrada za "poněkud zastaralé" PV3S u minometných družstev, jako velitelská vozidla atd. Ale 45.mpr by mohl být vybaven právě těmito vozy.. To by z něj udělalo ...Zobrazit celý příspěvek
Titusy mají být náhrada za "poněkud zastaralé" PV3S u minometných družstev, jako velitelská vozidla atd. Ale 45.mpr by mohl být vybaven právě těmito vozy.. To by z něj udělalo světový unikát a nejpomalejší mpr na světě.Skrýt celý příspěvek
Jura99: taky mě to už napadlo, ale zase si říkám že to není 45. nízkonákladově mechanizovaný prapor. Samozdřejmě 45. mpr je pouze pracovní název a nelze vyloučit že je vhodný třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99: taky mě to už napadlo, ale zase si říkám že to není 45. nízkonákladově mechanizovaný prapor. Samozdřejmě 45. mpr je pouze pracovní název a nelze vyloučit že je vhodný třeba jen pro vykazování činnosti jistého politika. Ve skutečnosti se možná skutečně počítá s tím že to bude lmopr/mopr. V normální armádě by bylo klíčem k řešení vědět jaké úkoly má ten prapor plnit, ale obávám se že u nás se nejdříve založí prapor, nacpou se tam lidi, připraví se nákup techniky, nakoupí se něco co nevyhovuje požadavkům, nákup se proškrtá na kost, zastaví se naplňování personálem, pak se řeší kam ten výsledný paskvil vlastně zařadit a až nakonec se řeší co lze a co nelze plnit.Skrýt celý příspěvek
Je to jednoduchý, kam by přece šlo těch až 300 Titusů ? :-). V různých verzích např. s minometem, kanonem nebo raketometem by se jich k novému mechanizovanému praporu vešlo.
Je to jednoduchý, kam by přece šlo těch až 300 Titusů ? :-). V různých verzích např. s minometem, kanonem nebo raketometem by se jich k novému mechanizovanému praporu vešlo.
JiriR: Něco mi uniklo? Je někde nějaká koncepce, nebo návrh na LB? Nepředpokládám, že potom kolik peněz se v poslední době nalilo do 102.pzpr a jeho začlenění do ISR by ho z tohoto ...Zobrazit celý příspěvek
JiriR: Něco mi uniklo? Je někde nějaká koncepce, nebo návrh na LB? Nepředpokládám, že potom kolik peněz se v poslední době nalilo do 102.pzpr a jeho začlenění do ISR by ho z tohoto vytrhl a úplně nekoncepčně ho zařadil někam, kde pro něj nebude využití.
Navíc proč slučovat speciální síly a pěchotu?
2)Všechny útvary vámi zmiňované pro LB jsou vybaveny touto technikou, takže zbývá vyřešit kde vzít techniku pro jeden mechanizovaný prapor, když s nim žádná koncepce nákupu nepočítá.Skrýt celý příspěvek1) absolutně nechápu proč by měla vznikat nějaká lehká brigáda z uvedených praporů, existuje nějaká zpráva o které nevím? 102. a 601. jsou v součastné době zařazeny naprosto ...Zobrazit celý příspěvek
1) absolutně nechápu proč by měla vznikat nějaká lehká brigáda z uvedených praporů, existuje nějaká zpráva o které nevím? 102. a 601. jsou v součastné době zařazeny naprosto logicky, navíc Ředitelství spec. sil by se muselo zrušit, nebo mít tu brigádu v podřízenosti (což by bylo hodně zvláštní).
2) Iveca a Kajmany do LB? Pandury k 4. brn - doplní 44. lmpr a 45. mpr.? Doplní z čeho? Bude chybět 30 pandurů? Vždyť stavíme celý mechanizovaný prapor, alespoň na papíře, a ostatní mech. prapory nerušíme ani nesnižujeme na 2/3 stavů
3) právě že koncepce se nezměnila, jen se tady vynořil nový prapor (dle Stropnického "v reakci na aktuální bezpečnostní situaci"), koncepce se v AČR mění/ignorují pořád, a natom není nic dobře. Minimálně to vede k tomu že se v takovém prostředí nedá rozumně plánovat. Nápad vytvořit LB byl, pokud vím, jen nápad, který v té fázi zůstal. Obecně mi přijde že vycházíte z úplně jiných informací než tu kdy kdo napsal, takže odcením když se Vám bude chtít to trochu rozvést. Mimochodem bez nároku na honorář zásadně nikoho nepoučuji, jen jste mě špatně pochopil, já to vidím jinak, vím něco jiného a chci si něco zajímavého přečíst.Skrýt celý příspěvekZkusím odpovědět, i když se mi už nechce, takže jen krátce a nejde mi o poslední slovo: 1) 601.: pokud se trochu zabýváte ačr, tak byste měl věděl jak se dnes vzájemně „milují“ ...Zobrazit celý příspěvek
Zkusím odpovědět, i když se mi už nechce, takže jen krátce a nejde mi o poslední slovo:
1) 601.: pokud se trochu zabýváte ačr, tak byste měl věděl jak se dnes vzájemně „milují“ 601. se zbytkem armády a naopak. Má to nějakou historii a důvody. Co se stane, když v rámci lehké brigády sloučíme nestandardně vybavenou a vyzbrojenou 601. se 102. + 43 je asi jasné: tolik k obavám o 601.
2) 45. mpr.: nic se ze skladu vytahovat nebude. Iveca a Kajmany „půjdou“ do LB. Pandury k 4. brn - doplní 44. lmpr a 45. mpr. Když to v hlavě přepočítám, bude chybět asi 30 pandurů- buď se sníží počty u jednotek (což by nebylo OK) anebo se nakoupí cca 30 nových pandurů- z důvodu ceny to budou verze s 12,7 kulometem. Zase otázka zda se rozptýlí rovnoměrně anebo jen k 45. (pokud jen k 45. měla by min. část mít Spike).
3) V žádné koncepci toto není, protože nápad vytvořit LB byl prezentován nedávno a IMHO je dobře že se koncepce mění.
PS: jinak děkuji za poučení, akorát se obávám, že jsem nepoučitelný :-):-) (aspoň zatím, kdoví co bude) Skrýt celý příspěvekJiriR: 601. není nějakou údajnou nevraživostí rozhodně nějak ohrožena, nechápu proč se obáváte že nějaké jejich umění (???) bude upadat. Něco jiného je budoucí rozvoj, to že se bez ...Zobrazit celý příspěvek
JiriR: 601. není nějakou údajnou nevraživostí rozhodně nějak ohrožena, nechápu proč se obáváte že nějaké jejich umění (???) bude upadat. Něco jiného je budoucí rozvoj, to že se bez jednotky se kterou budou úzce spolupracovat v podstatě nikam neposunou je asi jasné. Tedy obavy jsou na místě v otázce zda se podaří naplnit stavy CPSS a zda ti lidé, kteří tam přijdou, budou dostatečně kvalitní, ale hůř než teď (tzn. bez jednotky "podpory") natom 601. nebude.
Organizační změny: nemá smysl polemizovat nad tím zda se tady vytvoří nová brigáda, přesuny 43. vpr nebo 102. pzpr nejsou na pořadu dne. Co by nějaký kolotoč mohlo odstartovat je aktivování 45.mpr. A tady celkem nechápu co se bude odehrávat a upřímně doufám že se sem diskuze stočí, protože určitě nejsem sám. Vycházím z veřejně dostupných informací 1) místostarosta Rakovníka tvrdí že zástupce NGŠ potvrdil že do roku 2018 bude v posádce 600-650 vojáků 2) žádný výhled, koncepce, nebo plán nákupů nepočítá s výstavbou mpr. Nejvíce vidět by měla být BVP a třeba i terení vozy (resp. to co AČR běžně vůbec nenakupuje), jestliže v průběhu let 2016-2017 přijde velká část vojáků praporu tak začátek dodávek klíčové techniky (což BVP pro mpr je) nelze přeci plánovat mimo rozsah již existujících koncepcí a výhledů (tzn. 2025 nejdříve) 3) 45.mpr je v podřízenosti 4. brn, zcela tedy nedává smysl jej vybavit dostupnou technikou. Navíc tahání zastaralé techniky z dlouhodobých skladů by bylo doopravdy bizarní.
Z mého pohledu tedy nestavíme nový prapor a třeba i kvůli tomu že na něco takového potřebujete z Vyškova mnohem víc nových vojáků ve velice krátkém časovém horizontu. Buď si tady prostě jen hrajeme na výstavbu, přičemž je jasné že se plán nepodaří naplnit, a tedy je to jen takový dáreček příští vládě která to škrtne, nebo se prostě počítá s kanibalizací existujících praporů a to nejen co se personálu týče (v míře větší něž vhodné), ale i techniky (LR, KBVP...), což by sice historicky nebylo nic nového, ale v součastné době je to rozhodně pitomost, takže doufám že to napadlo jen mě.Skrýt celý příspěvekMno...mimo mísu je spíše současný plán- při napadení jako první zastaví nepřítele 4. brn., pokud bude mít problémy nastoupí 7. mech. brigáda a zasáhne s nekompromisní těžkou ...Zobrazit celý příspěvek
Mno...mimo mísu je spíše současný plán- při napadení jako první zastaví nepřítele 4. brn., pokud bude mít problémy nastoupí 7. mech. brigáda a zasáhne s nekompromisní těžkou výzbroji jak ukázalo mnoho cvičení..co je nekompromisního na BVP2n a T72m4 teď nechám stranou. Njn, ale co když bude 7. brigáda zcela zaměstnaná něčím jiným..? Generálové potom řeknou ono kouzelné- chlapi jste v tom sami. Nebylo by to plnotučné, bylo by to obézní....pro ačr. Lehká brigáda- no právě kvůli nevraživosti se obávám, aby umění 601. pomalu neupadalo.Skrýt celý příspěvek
-borťáků na mi171 udělat střelce na mi24. Ty lidi mají svoje úkoly a na ty úkoly mají naučené taktiky a postupy jak je splnit. A najednou by měli dělat podobnou práci, ale ve ...Zobrazit celý příspěvek
-borťáků na mi171 udělat střelce na mi24.
Ty lidi mají svoje úkoly a na ty úkoly mají naučené taktiky a postupy jak je splnit. A najednou by měli dělat podobnou práci, ale ve výsledku podstatně jinou. Navíc by pořád spadali pod velení v Chrudimi, takže všechny výcviky, služební cesty atd. by museli jít přes Chrudim. Ve výsledku by to bylo složitější.Skrýt celý příspěvekProč byste cpali 102.pzpr pod nějakou lehkou brigádu? Vždyť plní úkoly pro vyšší stupně než je jedna brigáda. Kdo by plnil průzkumné úkoly pro ostatní brigády a úkoly na ...Zobrazit celý příspěvek
Proč byste cpali 102.pzpr pod nějakou lehkou brigádu? Vždyť plní úkoly pro vyšší stupně než je jedna brigáda. Kdo by plnil průzkumné úkoly pro ostatní brigády a úkoly na strategické urpvni? 102.pzpr spadá pod 53. pluk PzEB, kde se slučují informace ze všech možných elektronických pz. prostředků, bezpilotních prostředků a pz. týmů a ty se posílají dál na jednotlivé stupně velení armády a brigád.
A vyčlenit jednu rotu 43.vpr pro podporu 601.skss je jak z bprťákuSkrýt celý příspěvekJiriR nezlobte se, ale body 2 a 3 jsou naprosto mimo mísu. Pokud se týká fungování zmíněných tří jednotek v jednom organizačním rámci osobně v tom vidím velký otazník. Pokud nutně ...Zobrazit celý příspěvek
JiriR
nezlobte se, ale body 2 a 3 jsou naprosto mimo mísu. Pokud se týká fungování zmíněných tří jednotek v jednom organizačním rámci osobně v tom vidím velký otazník. Pokud nutně 601. potřebuje "svojí" podpůrnou jednotku (CPSS) nevidím důvod proč by měla být spolu s 43. vpr v jedné vyšší jednotce.
Spíš by mně přišlo logičtější pokud by 601, + CPSS spolu s SOATU byla pod Ředitelstvím speciálních sil. A 102. prpr, 43. vpr + např. 44. lmpr + nějaká lehčí (aeromobilní) jednotka palebné podpory + logistika tvořit onu "lehkou brigádu", I když název brigáda je velmi nadnesený. Otázka je, jestli má AČR pro takovou jednotku ve své doktríně využití. Osobně si myslím, že v moderním konfliktu, kde pravěpodobně bude rozhodovat rychlost a mobilita by mít měla.
V případě, že by podpůrnou jednotku pro 601. tvořila roty od 43. vpr čili z Chrudimi (a ne z Olomouce jako CPSS) nevím, jak dalece by to bylo na škodu při součinnostním výcviku. Na druhé straně je otázka, jak by se stavěl 43. vpr k jedné své rotě dislokované mimo Chrudim. Docela by mne na toto zajímal názor od Zvedavec.Skrýt celý příspěvekJá zase nechápu proč se v tomto článku, a těch předcházejících o výběru, mluví o těch vojácích jako o průzkumácích AČR, nebo snad průzkumácích 4. brn. Ti lidi jsou přeci v první ...Zobrazit celý příspěvek
Já zase nechápu proč se v tomto článku, a těch předcházejících o výběru, mluví o těch vojácích jako o průzkumácích AČR, nebo snad průzkumácích 4. brn. Ti lidi jsou přeci v první řadě z nějakého praporu (nikoliv brigády) a ten prapor rozhodně není 102. pzpr, což znamená že to nejsou průzkumáci. To že na výsadkovym, nebo jinym, praporu exsituje nějaký družstvo který dělá průzkum nedělá z jeho příslušníků průzkumáky, takový systém sice existuje, ale v zahraničí kdy průzkumný jednotky alokují svoje lidi k bojovym jednotkám.Skrýt celý příspěvek
Kladu si otázku, jestli je vůbec možné (a jak to bude vypadat) spojit do jedné brigády 601. skss a UPSO, 102. ppr 43. vpr. 601. je vyzbrojena a vystrojena nestandardně, Chrudim je ...Zobrazit celý příspěvek
Kladu si otázku, jestli je vůbec možné (a jak to bude vypadat) spojit do jedné brigády 601. skss a UPSO, 102. ppr 43. vpr. 601. je vyzbrojena a vystrojena nestandardně, Chrudim je v Pardubickém kraji, 601. a 102. je v Prostějově, 102. je průzkumná, 43. je výsadková. Tzn.když toto vše zvážím:
1) „lehká brigáda“: 601. + UPSO + 102.
2) 43. vpr – pro 4.brn…zvážit nový výsadkový prapor pro 7. Mech. Brigádu
3) zvážit vytvoření dalšího tankového praporu pro 4. brn.Skrýt celý příspěvekSOG dopadl jak dopadl především kvůli řevnivosti některých důstojníků, hlavně pak gen. Páleníka z 601... Ono je logické, že Šestka se na AČR dívá skrz prsty. Je to vcelku ...Zobrazit celý příspěvek
SOG dopadl jak dopadl především kvůli řevnivosti některých důstojníků, hlavně pak gen. Páleníka z 601... Ono je logické, že Šestka se na AČR dívá skrz prsty. Je to vcelku pochopitelné, protože vznikla mimo AČR právě proto, aby z ní mohla vyrůst skutečně moderní jednotka, což v tehdejší AČR prakticky nebylo možné (on i 43. vpr. hooodně dlouho musel "bojovat se systémem"). A tenhle pohled přežívá dodnes, ačkoliv do jisté míry už neoprávněně, protože za tu dobu došlo ke generační obměně. Když k tomu připočtete, že Šestka byla pod AČR převedena poměrně rychle a do značné míry proti své vůli, bylo asi na průšvih zaděláno. Což IMHO nic nemění na tom, že zřízení CPSS/UPSO je nesystémová záležitost, jejíž úkoly by bylo lepší plnit pomocí 43. vpr., klidně s rozšířením o jednu rotu.Skrýt celý příspěvek
Souvisí „doplnění“ průzkumných týmů 4. brn s výhledovým vyčleněním a začleněním 43. vpr a 102. ppr do nové „lehké brigády“? IMHO ta lehká brigáda není na pořadu dne- UPSO- mírně ...Zobrazit celý příspěvek
Souvisí „doplnění“ průzkumných týmů 4. brn s výhledovým vyčleněním a začleněním 43. vpr a 102. ppr do nové „lehké brigády“? IMHO ta lehká brigáda není na pořadu dne- UPSO- mírně řečeno podstav, 601. skss- podstav, 44 lmpr- nemá zatím plné operační schopnosti, 45. mpr- zatím velitel a 5 podřízených. Z jiného soudku: měl jsem pocit tady z těch diskuzí (i místní praktik OR), že 601. skupina je dílo nějaké frakce v AČR, je tam mediální sláva, oproti 43. vpr mjr. Zelinka atd, prostě klasika ve velké organizaci… těžko to kdokoli zhodnotí, dokud se ta jednotka neosvědčí v boji nějakou delší dobu (jak dopadl SOG tým, kvůli několika jedincům..), ale u 601. jsem měl vždy pocit (a sleduju ji už fakt dlouho), že to je o hlavě a ne o svalech i kvůli % VŠ vzdělání u jednotky – nějaký příklad- jednou jel SOV s operátory v Afgánistanu jako doprovod, potom se vracel a jeden z vojáků si všimnul, že šutr u cesty tam před tím nebyl (byla tam bomba)…jenom osobní názor k heslu „pot šetří krev“.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...