Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Foto: CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR. / MO ČR
CZ BREN 2 při prezentaci u Armády ČR; ilustrační foto / MO ČR

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné pušky nahradí letité (ale vysoce spolehlivé) německé G3 a čínské Type-56. Podle oficiálního Twitter účtu pákistánského ministerstva obrany je jedním z pěti finalistů i česká útočná puška CZ BREN 2.

V úterý náčelník generálního štábu pákistánské armády generál Raheel Sharif navštívil hlavní závod největší pákistánské zbrojní firmy POF (Pakistan Ordnance Factories). Generál Sharif při návštěvě nejen slavnostně otevřel novou halu na výrobu munice pro malé palné zbraně, ale prohlédl si také zahraniční útočné pušky, které soutěží o přízeň pákistánské armády.

Pákistánská armáda projevila zájem o nové útočné pušky již před deseti lety. Ale teprve nyní probíhají ostré testy potenciálních kandidátů. Pákistán současný program spustil v listopadu 2015 a v lednu letošního roku vybral pět finalistů.

Očekává se, že firma POV získá od zahraničního výrobce know-how a výrobní licenci. Firma POF již v licenci vyrábí takové zbraně, jako jsou útočné pušky G3, kompaktní německé samopaly SMG-PK, samopaly řady MP5 nebo kulomety MG3.

Díky informacím z Twitter účtu pákistánského ministerstva obrany známe zmíněných pět finalistů - italskou ARX-200, belgickou FN SCAR, ruský Kalašnikov AK-103, srbskou Zastava M21 a také českou útočnou pušku CZ BREN 2.

Podle pákistánské analytické skupiny Quwa (Quwa Defence News & Analysis Group) SCAR, ARX-200 a Zastava M77 jsou nabízeny pákistánské armádě v ráži 7,62x51 mm NATO, AK-103 v ráži 7,62x39 mm a česká CZ BREN 2 v ráži 7,62x51 mm i (nebo) 7,62x39 mm.

Testování nových zbraní potvrdil také mluvčí pákistánského ministerstva obrany: "Pákistánská armáda chce zavést nové pušky. Zkoušky pušek právě probíhají. Ale zatím nic nebylo rozhodnuto."

Před rokem 2010 se POF pokoušel pákistánské armádě prodat vlastní útočnou pušku PK-8 odvozenou od německé Heckler & Koch G3, resp. HK-33. Pákistánská armáda však zbraně nikdy do výzbroje nezavedla, podle deníku Defense News z důvodu nedostatku financí.

Místo nových PK-8 pákistánská armáda objednala čínské pušky Type-56 (klon AK-47) a vylepšila zavedené pušky G3. Pákistánská verze G3S je zkrácená karabina určená především pro speciální a výsadkové jednotky a verze G3M je vybavena kolejnicemi pro úchyt příslušenství a podvěsného granátometu. G3 a Type-56 jsou velmi spolehlivé zbraně, ale již dalece neodpovídají současným požadavkům.

Podle skupiny Quwa jsou pušky G3 nasazeny vetšinou u běžně pěchoty a Type-56 u jednotek nasazených v protiteroristických operacích.

"Pušky G3 a AK-47/Type 56 byly v armádě populární, ale novější zbraně jsou určitě mnohem více efektivnější, speciálně z hlediska hmotnosti," komentoval pákistánský nákup Brian Cloughley, bývalý australský vojenský atašé v Islamabádu. "Například AK-103 je o hodně modernější než AK-47 a je zajímavý (pro pákistánskou armádu - pozn. red.), protože využívá munici 7,62x39 mm, která má vynikající zastavující účinek a je snadno dostupná."

Pákistánská armáda může průběžně nakoupit až 500 000 nových pušek. Je ale naprosto jisté, že většina nových pušek bude vyrobena v licenci v Pákistánu v závodech firmy POV. Podle skupiny Quwa však pákistánská armáda ze začátku "vstřebá" pouze 10 000 až 15 000 pušek ročně.

"Ve výběrovém řízení je nejdůležitějším aspektem naprostá spolehlivost v boji," řekl Cloughley. "Ale hlavním faktorem bude dohoda o licenční výrobě v POF. Neexistuje žádná možnost smlouvy zahrnující kompletní dovoz zbraní. Zkoušky zbraní by měly být dokončeny v polovině roku a není pochyb, že souběžně probíhají jednání o možné domací výrobě zbraní."

Pro pákistánskou armádu je spolehlivost klíčová, neboť pušky budou sloužit jak ve vysokohorských mrazivých oblastech, tak na horkých a prašných pouštích.

Zdroj: Quwa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy nabízejí Pákistánu bitevní vrtulníky AH-1Z Viper

Spojené státy nabízejí Pákistánu bitevní vrtulníky AH-1Z Viper a řízené střely AGM-114 Hellfire II. ...

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17

Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem ...

Turecké tanky Altay pro Pákistán

Podle vyjádření Ismaila Demira, tureckého předsedy podvýboru pro obranný průmysl, má o nový turecký ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Pepa
    17:54 29.03.2016

    Tak tady je obdobný článek na stejné téma:

    http://www.altair.com.pl/news/...

    A hlavně je tam fotka BRENu 2 v 7,62x39 :-)

    Tak tady je obdobný článek na stejné téma:

    http://www.altair.com.pl/news/...

    A hlavně je tam fotka BRENu 2 v 7,62x39 :-)

  • Laci
    17:34 29.03.2016

    Zajímalo by mě, jak je to s tou hlavní, je tedy plovoucí nebo neni? Nejlépe asi odpoví Zbrojíř. Jinak jak mám přesně chápat pojem plovoucí hlaveň? Že se od závěru nedotýká hlaveň ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mě, jak je to s tou hlavní, je tedy plovoucí nebo neni? Nejlépe asi odpoví Zbrojíř.
    Jinak jak mám přesně chápat pojem plovoucí hlaveň? Že se od závěru nedotýká hlaveň ničeho, nebo že se jen nedotýká předpažbí? Ten kanál pro odběr plynů přeci ovlivňuje kmit hlavně při výstřelu, nebo se ten pojem týká jenom roztahování hlavně při zahřívání a následného opírání se do okolních materiálů..Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    12:38 28.03.2016

    KurtKnispel Pokud někdo vletí do diskuse a hned zde rozlije „širokospektrální špínu“, na kterou by se muselo reagovat mnohastránkovým materiálem na téma HaK G 36, Hak 416, HaK ...Zobrazit celý příspěvek

    KurtKnispel

    Pokud někdo vletí do diskuse a hned zde rozlije „širokospektrální špínu“, na kterou by se muselo reagovat mnohastránkovým materiálem na téma HaK G 36, Hak 416, HaK 417/G28, hrubé chyby výběrového řízení na DMR pro MO ČR, kde je smlouva, stejně jako u útočné pušky 5,56x45, podepsána s tím, kdo toho nejvíc slíbí, samozřejmě za co nejméně peněz, a až poté se testuje, tak jsem si dovolil dát najevo, že dle takových pravidel prostě nehraji…

    Velmi podobné argumenty lze slyšet z úst zástupců CZUB…

    Mj. pro stejné vady ani opakovaný tendr žádnou DMR MO ČR nepřinesl, neúspěch tehdy cenově výhodné novinky SIG 716, která ve verzi Patrol stojí méně, než mnohé 5,56x45, před zdražením dolaru i kusově podstatně méně, než CZ 805 A1/A2, ležel právě v tom, že dodavatel pod tlakem podmínek, tedy aby spočinul na předním „volitelném“ místě, slíbil mnohem více, než dokázal splnit…, ono garantovat 20 000 výstřelů pro DMR 7,61x51 není zrovna zodpovědné, a u neprivilegovaných dodavatelů MO ČR na splnění deklarací trvá, a to bezezbytku. Skončil tuším okolo 14 tis. ran.

    Ale tak (větší rozsah potíží) to bylo i s CZUB, ale ta, jakožto privilegovaná, si vymohla podstatné změny původních podmínek řízení, v podstatě nesankciovaný prostor a čas na několikaletý dovývoj.

    Jeden věcně příslušný úředník MO ČR neoficiálně přiznal, že podmínky zadání měly předem vyloučit HaK (417/G28), je to dost vidět i na specifikaci předmětu plnění…

    HaK 417 je jedinou puškou 7,62x51 (DMR), která ještě před inkriminovaným tendrem prošla českými TPVD, včetně pádovek „z chodu“, což je u zbraně konstruované pro jiné metodiky (NATO) jistě ocenitelné… a je tedy oficiálně zavedena do výzbroje MO ČR (601. skss), dále je i ve výzbroji ÚRN
    P ČR.

    Pokud jsem naposledy hovořil s koncovými uživateli, byli s HaK 417 spokojeni…, to platí pro uživatele zbraní HaK obecně, osobně neznám nikoho ze skutečných koncových uživatelů, kteří by HaK zatracovali, jasně převládá pozitivní hodnocení, ale samozřejmě, žádný produkt se nemůže zavděčit každému, já např. oceňuji výbornou úroveň zpracování u pistolí HaK, ale chování při střelbě (větší zdvih) mi nesedí…

    V případě HaK G 36 se ukazuje, že šlo o vybičovanou hysterii, protože v předpokládaném rozsahu zatížení se problém, mj. u jinak velmi spolehlivé zbraně, neprojevuje, (alespoň to nikdo nedokázal) pouze postupné zvyšování zátěže ve zkouškách přineslo problémy, ale současně se také řeší, zda poslední zátěžový test, kde problém nastal, vůbec odpovídá reálným podmínkám nasazení…

    Při výslechu vojáků ze zahraničních misí se v médiích avizované selhávání HaK G 36 také nepotvrdilo, spíše zaznívala pozitiva, jelikož se vedení MO SRN zachovalo neuvěřitelně neprofesionálně, nejdřív silná mediální prohlášení, poté teprve řádné šetření, nemám důvod předpokládat, že zprávu nakonec zmanipulovali… Mj., podobně neprofesionálně postupovala tamní ministryně i u jiných druhů zbraní a tak se mnozí domnívají, že zde hrála roli především vnitřní politika…

    Rovněž neznám osobně nikoho, kdo by si na tento problém stěžoval, vlastní zkouška v rozsahu 7 plných zásobníků v opravdu horkém zahraničí…

    Vz. 58 je jedna z mála zde zdařilých konstrukcí v oblasti ručních palných zbraní po WW II, Čermák - Konstrukta Brno, je zde vidět, že navrhovatel netrpěl nedostatkem citu pro věc, což se nedá říci o řešitelích CZ 805, ale zdaleka nebyla bez vad, k nepřehlédnutelným problémům náleží kvalita výroby v CZUB, resp. velké výrobní tolerance a odchylky v jakosti materiálu. To se mj. projevuje citelnými rozdíly v životnosti i problémy se spolehlivostí, např. některé série nejsou bez častých závad schopny fungovat s municí s mosaznou nábojnicí…(ostré hrany na kritických místech pouzdra závěru)...

    Po zahájení hromadné sériové výroby světoznámých produktů byly zpravidla závažnější vady poměrně rychle odstraněny, je ale velký rozdíl vyvíjet již vyvinuté, nebo stát v čele pokroku, např. zbraňový systém zcela nové koncepce (konstrukce), popř. aplikace u zbraní doposud neuplatněných technologií. U osvědčených válečných konstrukcí byly vážnější vady logicky vychytány většinou ve velmi krátké době, přes prvotní nepřízeň vedení a tvorbu zcela nové koncepce (třídy) zbraní to podle mého dobře zvládli u Stg. 44, dobrým příkladem nadčasovosti a propracovanosti návrhu je např. M 1911…

    Vychytávání vad u CZ 805 bylo zásadně urychleno vzniklou situací, kdy někdo o ukončeném vývoji vědomě lhal, druhý dělal, že mu to věří až podepsaná kupní smlouva, resp. kritika neúspěšného uchazeče v kombinaci s nepřehlédnutelnými problémy CZ 805 a riziko pádu kontraktu dostala obě chybující strany pod tlak. Ani více než roční utajovaný urychlený dodatečný dovývoj po uzavření kupní smlouvy na nedodělky prostě nestačil… Kdyby ale nebyli pod takovým tlakem, tak nejsou vady odstraněny dodnes…

    Mj. CZUB je dlouhodobě známa, jako výrobce uvádějící zjevné „nedodělky“ na trh, pro dodávky do ozbrojených složek ČR jsou časté změny na produktu přímo typické…, bohužel v poslední době se tento neblahý trend rozmáhá i v zahraničí…

    Za největší chybu, a to zde často opakuji, považuji hromadný nákup bez zjevného dokončení vývoje, resp. bez omezené ověřovací série, a nepřijetí nápravných opatření ze zkušeností z jejího provozu, a to ještě před zahájením hromadné sériové výroby…

    Pravdou také je, že CZUB MO ČR již nějaký pátek (pár let) před "tendrem" blokovala pokusy o omezený nákup již "hotové" útočné pušky 5,56x45 pro některé exponované složky, ale přesto nebyl důvod s nákupem spěchat...

    Rovněž zastávám názor, že zmanipulovaný tendr na nákup „hotového výrobku“ je často mnohem horší řešení, než zadání vývoje a výroby v nekonkurenčním prostředí, tedy za předpokladu, že při vývoji existuje alespoň nějaká kontrola ze strany odběratele…

    Samozřejmě, že mnohé by se vyjasnilo zveřejňováním interních dokumentů, ale vzhledem ke striktnímu obsahu smluvních podmínek a nepřehlédnutelné přítomnosti zástupů výrobce na fóru, by jistě vznikl podnět k vyšetřování zdroje úniku takových informací… Většinou lze s takovými materiály přijatelně pracovat až poté, co již není kontrakt aktivní….Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    11:37 28.03.2016

    hurvo: Tento systém je okopírovaný od FN SCAR a mě to přijde jako poměrně chytré řešení, které zajišťuje dostatečnou tuhost spojení a rozložení zatížení po ...Zobrazit celý příspěvek

    hurvo:

    Tento systém je okopírovaný od FN SCAR a mě to přijde jako poměrně chytré řešení, které zajišťuje dostatečnou tuhost spojení a rozložení zatížení po pouzdře.

    https://www.youtube.com/watch?...

    Vtip je vtom, že rail není v místě předních roubů spojen s hlavní. Okolo hlavně je objímka ve tvaru Y, která se hlavně nedotýká.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    10:26 28.03.2016

    v mieste nabojovej komory 2x sruba ktora prechadza cez bocny rail, telo zbrane , na hlaven, dalsie dva centimetre dopredu zase 2x sruba to iste , a uplne vpredu na zaciatku ...Zobrazit celý příspěvek

    v mieste nabojovej komory 2x sruba ktora prechadza cez bocny rail, telo zbrane , na hlaven, dalsie dva centimetre dopredu zase 2x sruba to iste , a uplne vpredu na zaciatku predpazbia zase 2x. V manuale na strane 11 je dokonca poradie zatahovania vsetkych 6 srubiek, tak aby bola hlaven centrovana.

    Sruby tam naroubovali ked malo byt telo zbrane z polymeru, aby im to drzalo v zbrani, preto ten sendvic bocny rail-telo -hlaven. Potom co vymenili polymer za frezovany dural, uz sa neobtazovali s vymyslanim upnutia hlavne aby bola pavajuca. Presne je to dost, tak naco ze?Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    08:48 28.03.2016

    Nápravná opatření přijímána zejména na závěru, zásobovacím ústrojí, spušťadle, plynovratném ústrojí, ovládacích prvcích, zavěšení popruhu, připojovacím rozhraní, spojovacích ...Zobrazit celý příspěvek

    Nápravná opatření přijímána zejména na závěru, zásobovacím ústrojí, spušťadle, plynovratném ústrojí, ovládacích prvcích, zavěšení popruhu, připojovacím rozhraní, spojovacích prvcích, ramenní opěra kompletní…. Některé uzly (body) řešeny opakovaně…

    Nejde ani tak o autora komentáře, ale především o zdroj informací z MO...Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    23:17 27.03.2016

    hurvo: U cz 805 je hlaveň se zbytkem zbraně spojena pouze v místě nábojové komory, nikde jinde se už ničeho nedotýká, tedy kromě pístu a to je nutno odpustit všem písťákům. ...Zobrazit celý příspěvek

    hurvo:

    U cz 805 je hlaveň se zbytkem zbraně spojena pouze v místě nábojové komory, nikde jinde se už ničeho nedotýká, tedy kromě pístu a to je nutno odpustit všem písťákům. Hlaveň tedy může volně kmitat a je tedy plovoucí.

    Stavoslav:

    Ono není tak docela pravda, že cz 805 nebyla zavedena v časové tísni. Přechod, na mikroráž se tu dlouho nedařilo politicky prosadit až do chvíle než se k tomu zneužila mise v Afg. Bylo tedy politicky nutné zbraň zavést dříve než mise skončí. S ohledem na to jak rychle po zavedení šla do války ji lze, s jistou nadsázkou, snad i označit za "válečnou konstrukci".

    Zbrojír:

    Já netvrdím, že u cz 805 nedošlo k žádným konstrukčním změnám, já tvrdím, že o žádných nevím a už se smiřuji s tím, že se tu nic nového nedovím. Tohle je diskusní fórum, ne soutěžní.

    No a ještě bych se chtěl s některými diskutujícími podělit o jednu nádhernou hlášku:

    "..., doktore, to že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou! ;-)Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    22:15 27.03.2016

    Tak ale napr HK416A5 je hlavne o tom aby bola puska plne obojstranna, mam dojem ze to vyrobili hlavne kvoli britskemu MARSu a francuzskemu tendru. Neviem o konstrukcnych zmenach ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ale napr HK416A5 je hlavne o tom aby bola puska plne obojstranna, mam dojem ze to vyrobili hlavne kvoli britskemu MARSu a francuzskemu tendru.
    Neviem o konstrukcnych zmenach ktore by nudzovo riesili stav ked po par sto ranach sa upcha plynovy kanal medou ako u brena ->brena 2.Skrýt celý příspěvek

  • KurtKnispel
    22:12 27.03.2016

    Pane Zbrojíři, drže se tématu a věcné diskuze. Osobní útoky jsou zbytečné.

    Pane Zbrojíři, drže se tématu a věcné diskuze. Osobní útoky jsou zbytečné.

  • KurtKnispel
    22:08 27.03.2016

    Osobne mam vystříleno jak z G 36 tak z HK 416. problémy mohu u G 36 pouze potvrdit u 416 jsem se žádným zásadním problémem nesetkal. Nicméně byly mediálně propírány právě u ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobne mam vystříleno jak z G 36 tak z HK 416.

    problémy mohu u G 36 pouze potvrdit u 416 jsem se žádným zásadním problémem nesetkal. Nicméně byly mediálně propírány právě u Norských 416 například jejich problémy v mínusových teplotách. Taktéž lze podotknout, s ohledem na diskuzi níže, že verze HK 416 po sobě následovaly velmi rychle A1 až A5 a že u nich docházelo ke konstrukčním úpravám (v tomto případě dokonce jasně viditelným) a nikdo to neshledává závadným. Nerad bych se dostal do demagogické diskuze, ale měřme všem stejně.

    G 28 je zcela jiná kategorie zbraně. Pro účely tohoto porovnání je vhodné mluvit o HK 417. K problémům s HK 417 by mohl povědět něco například polský GROM, který je z výzbroje vyřadil.

    Abychom nestříleli jen do HK. Co takový SIG 716 v AČR? kdepak mu je konec?Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    21:58 27.03.2016

    Není nad skutečné a zcela objektivní odborníky s komplexní znalostí, my ostatní se od nich musíme ještě hodně učit… předpokládám, že o tak fundovaného člověka se renomované světové ...Zobrazit celý příspěvek

    Není nad skutečné a zcela objektivní odborníky s komplexní znalostí, my ostatní se od nich musíme ještě hodně učit… předpokládám, že o tak fundovaného člověka se renomované světové zbrojovky jen perou.

    Při této diagnóze již opravdu nemohu nijak poradit a prostor přenechám jiným, fundovanějším…

    KurtKnispelDatum: 29.04.2015 Čas: 13:49

    „S Bundeswehrem jsem měl tu možnost střílet loni. Zahřátí zbraně pro ně jsou opravdu 2 zásobníky po nich už s puškou i na 100m mají rozptyly jak kráva. (naměřit to raději nechtěli)“

    KurtKnispelDatum: 04.05.2015 Čas: 19:32

    „Když si vzpomenu jak nám dlouho vydržely 58my...a na 100m jsem se s ní vždycky pohodlně nasřílel.“

    https://www.youtube.com/watch?...

    Rovněž vyšetřování provedené u vojáků z misí orgány SRN medializované problémy nepotvrdilo...

    Také se divím, že ti nešikovní Němci prostě neokopírují naše výběhové modely, protože tohle a lépe přece umí vz. 58 po čtyřech zásobnících také, a nebo ne…Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    20:36 27.03.2016

    HK> because you suck, and we hate you. Mam vystrielane z nemeckej G36, aj z litovskej G36c a par ran aj zo slovenskej HK 416. Majitelia nevedeli povedat krive slovo. HK 416 sa ...Zobrazit celý příspěvek

    HK> because you suck, and we hate you.

    Mam vystrielane z nemeckej G36, aj z litovskej G36c a par ran aj zo slovenskej HK 416. Majitelia nevedeli povedat krive slovo.
    HK 416 sa vyuziva na slovensku a je plosne zavedena v norsku, IAR u marinakov US, atd. taktiez ziaden problem.
    A G28 je jedna z najlepsich DRM na trhu a helmuti nemaju problem zaviest cudzie zbrane (uzi, FN FAL, AWP) napriek tomu si vybrali G28, neviem preco by mala byt srot.

    Zato BREN 2 je kompletne ina zbran ako 805, mal uplne novy lower, uplne prekopany odber plynov, inu pazbu, vraj aj iny zaver (dufam ze uz aj rozoberatelny) a iny upper.
    Podla mna proste dosli na to ze 805 je sa neda opravit vymenou jednotlivych casti a zacali rovnaky koncept znova.
    Zase ale nezmenili sposob uchytenia hlavne v zbrani, ani spodny rail.
    Napinaciu paku by tiez mohli zahnut smerom dole aby sa dala zbran obtiahnut aj s EOtechom bez odretych ruk.Skrýt celý příspěvek

  • KurtKnispel
    20:04 27.03.2016

    A propos, zde často zmiňovaný FN SCAR: vývoj dodnes nehotový. Po dobu prvních sedmi let byly odstraňovány zásadní problémy jako například destrukce zadních hlav (zbraň ...Zobrazit celý příspěvek

    A propos, zde často zmiňovaný FN SCAR: vývoj dodnes nehotový. Po dobu prvních sedmi let byly odstraňovány zásadní problémy jako například destrukce zadních hlav (zbraň nestřelbyschopná), samozápaly, praskání pažeb (proto dnes kovová vložka pažby) či nedostatečně dynamické vyhazování vedoucí k častým závadám.

    Proto bych se rád vrátil k původní otázce od Pepy: "Možná by bylo na místě, kdybyste uvedl příklad zbraně, která byla 5 let po zavedení do výroby bez problémů...a nemusíte se omezovat na náš tuzemský rybníček." otázka byla a je stále na ZbrojířeSkrýt celý příspěvek

  • KurtKnispel
    19:51 27.03.2016

    Zbrojir: možná, že PČR podobně jako Bundeswehru došlo, že G 36 nelze v reálných podmínkách použít? Jak dlouho se ostatně postupně "za pochodu" vyvíjela G 36 až do nynější ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbrojir: možná, že PČR podobně jako Bundeswehru došlo, že G 36 nelze v reálných podmínkách použít? Jak dlouho se ostatně postupně "za pochodu" vyvíjela G 36 až do nynější nefunkční verze? a co Německá mediální blamáž a tutlání problémů nejméně dva roky, následovaná vyhlášením RFI (de facto přípravy nového tendru) a v tichosti nákupem dalšího šrotu od HK (tentokráte 417)?Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    13:22 27.03.2016

    pepa> plavajuca hlaven nie je nieco co je 6 srubami napevno spojene s predpazbim po celej dlzke predpazbia a este to ma na sebe nabity spodny rail, ktory krasne odvadza teplo ...Zobrazit celý příspěvek

    pepa> plavajuca hlaven nie je nieco co je 6 srubami napevno spojene s predpazbim po celej dlzke predpazbia a este to ma na sebe nabity spodny rail, ktory krasne odvadza teplo priamo na strelcove ruky.


    Tiez mozem tvrdit ze skoda fabia je najlepsie terenne auto, ale nebude to pravda hoci by som sa hadzal o zem ako maly chlapec.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    12:41 27.03.2016

    Vyloucit samozrejme nelze nikdy nic, ale kdyz vezmu realny stav veci, administraci spojenou se zapujckou zbrani, nutnost lidi zaskolit, absolvovat strelby, pretizenost strelnic u ...Zobrazit celý příspěvek

    Vyloucit samozrejme nelze nikdy nic, ale kdyz vezmu realny stav veci, administraci spojenou se zapujckou zbrani, nutnost lidi zaskolit, absolvovat strelby, pretizenost strelnic u Prahy, ceske organizacni schopnosti a kratkost dosavadnich opatreni, tak mi to moc nevychazi.

    Tedy pokud hovorime o statni policii (P CR).

    V utery se na to na prislusnych mistech zeptam, docela me to zajima.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    12:03 27.03.2016

    jeste k té policii..nechci to fotit. ale V praze na hlavním nadraží sem viděl i policisty s Brenem. Sou tu i policiste bez nich s jinymi puskami, ale i jako neznali poznam na 5 ...Zobrazit celý příspěvek

    jeste k té policii..nechci to fotit. ale V praze na hlavním nadraží sem viděl i policisty s Brenem. Sou tu i policiste bez nich s jinymi puskami, ale i jako neznali poznam na 5 metrů brena a policistu od vojaka taky :)Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    11:59 27.03.2016

    Zbrojíř: v tom se s tebou nepru..Stejne jako české dráhy protěžovali Škodu a politici nebo prezident jezdi V superbech. Musí tam byt nejaka uroven kvality bez které to nejde. To ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbrojíř: v tom se s tebou nepru..Stejne jako české dráhy protěžovali Škodu a politici nebo prezident jezdi V superbech. Musí tam byt nejaka uroven kvality bez které to nejde.
    To ze stáát platí za vývoj nečeho co ve finále nedopadné moc efektivní není ale děje se to všude..příkladem může být USA kde dají nějaké požadavky a zakázku vyhraje firma která v danných parametrech nekdy nemá ani pototyp a vše zacne vyvíjet az po obdržení financí od státu..nezřídka se stane ze nakonec zjístí že vývoj nic nepřinesl a zakázku zruší..Vyhozené miliardy dolarů.. Většina ruských a ukrajinských podniku přežívá jen díky zakázkam od tamních armad..jinak by už dávno zkrachovali..je to čiste politika, udržení schopností a zaměstnanost..
    V Čr je ted vývoj ve znamení zbavení se závislosti na ruských komponenetech..proc začít brat neco co jsme vicemene schopni vyrobit od nekoho jineho..svet se muze v chaos obratit a mi opet budeme mit problem se servisem a dodávkami komponentu..
    Příklad ten pakistan..muzou dostat licenci na výrobu..kvalita bude mnohem horsi..pokud se zmeni politika a na Pakistan budou uvaleli sankce..tak ani tu licencni pusku bez podpory moc dlouho v chodu neudrzi.. a nejaka vlastni evoluce z jejich strany je spis scifi.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    11:24 27.03.2016

    k Juhelak Podpora domácího průmyslu nemůže být trvale v rovině „zestátnění nákladů a privatizace zisků“, protože to silně zatěžuje státní pokladnu, narušuje hospodářskou soutěž, ...Zobrazit celý příspěvek

    k Juhelak

    Podpora domácího průmyslu nemůže být trvale v rovině „zestátnění nákladů a privatizace zisků“, protože to silně zatěžuje státní pokladnu, narušuje hospodářskou soutěž, paralyzuje skutečně dostupný potenciál a privilegované vede k neefektivnosti.

    Soukromé společnosti nemohou klidně žít v přesvědčení, že ať spatlají cokoli, stát s dovývojem vždy pomůže a veškeré náklady nakonec zaplatí. Chci-li pomoci s referencemi, s dovývojem, či prostým vychytáním dětských nemocí za provozu, musím nabídnout nějakou adekvátní protihodnotu, a tou je obvykle výhodná cena, bezplatná, nebo velmi levná modernizace a samozřejmě stažení a náhrada prvních, ověřovacích kusů, které nutně vyžadují zdokonalení…

    Policie ČR CZ 805, stejně jako CZ Scorpion EVO, ve výzbroji podle mých informací nemá. Nevím, odkud jsi, je ale krajně nepravděpodobné, že by si je jen tak zapůjčila, policista by musel být se zbraní řádně seznámen, tedy včetně příslušných střeleb. Stejně tak obráceně voják s policejní zbraní. Ten, kdo by platná pravidla ignoroval, hodně riskuje, protože při zákroku hrozí nemalé újmy a stát by při nedodržení závazných podmínek, tak jak je u něj zvykem, dal od vzniklých škod patrně ruce pryč. A pak platí chybující, resp. ten, kdo porušil nějaký předpis....

    Popravdě, oni mají dnes po zákroku problém i policisté, kteří nevybočili z mezí správného postupu.

    Ve výzbroji P ČR můžeš vidět HaK MP5, obvykle verzi A, HaK G 36, obvykle verzi C, HaK MP7 A1, Steyr AUG Carbine, AUG - P, výjimečně i HaK 416.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:55 27.03.2016

    pro Pepa: CZ-805 je funkční s výhradami ;-) Především z vojenského pohledu je spíš polofunkční, protože nerozebiratelná sestava závěru je pro vojáka prostě průser, ať se to někteří ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Pepa: CZ-805 je funkční s výhradami ;-) Především z vojenského pohledu je spíš polofunkční, protože nerozebiratelná sestava závěru je pro vojáka prostě průser, ať se to někteří snaží omlouvat jakkoliv. Právě proto CZUB tu konstrukci opustilo a vyvinulo BREN 2.

    pro Slavoslav: Jenže právě proto si z těchto příkladů můžeme vzít případ a neopakovat je :-) AK mělo problémy hlavně s technologií výroby (v SSSR prostě neuměli tak dobře lisovat plechy a ukořistění němečtí inženýři jim pravděpodobně moc nepomohli). Zavádění M-16 je pak ukázková tragédie. Navíc docházelo k tlaku na rychlost kvůli válce ve Vietnamu. Zatímco my jsme nikterak spěchat nemuseli. A o L85 bych se raději vůbec nezmiňoval, protože to je přesně stejný případ, jako CZ-805. Národní výrobce, který neměl ani nejmenší zkušenosti s konstrukcí automatický ručních zbraní, dostal zakázku na přezbrojení armády. Pak se velmi drsně a úspěšně tutlalo, jaký krumpl že to šel do výzbroje, až to definitivně prasklo po 1. válce v Perském zálivu, kde L85 těžce zklamala. Výsledkem byla L86A1, kterou překreslili u pánů Hecklera a Kocha...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 6