Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády

Ukrajinský prezident Porošenko s nastoupenými vojáky; větší foto / president.gov.ua

Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky největší vojenská přehlídka v Kyjevě. Centrem Kyjeva pochodovalo na 4500 vojáků s 250 kusy techniky. Přehlídka byla důkazem rostoucích schopností ukrajinské armády.

Přehlídky se zúčastnilo 18 zahraničních delegací a vojáci (v některých případech jen čestná jednotka nesoucí vlajku) z 10 aliančních zemí, včetně České republiky.

Politické pozadí vojenské přehlídky je dobře známe. V dnešním článku se proto podíváme na představenou vojenskou techniku ukrajinské armády, zejména pozemní techniku vyrobenou nebo modernizovanou ukrajinským vojenským průmyslem.

Přehlídky se zúčastnilo 40 těžkých obrněných vozidel (tanky, BVP), 100 taktických obrněných vozidel 4×4, 30 dělostřeleckých a stejný počet raketových systémů. Kromě toho Ukrajina ukázala nově dodané americké protitankové řízené střely (PTŘS) Javelin.

V tomto bodě je dobré se zastavit a uvědomit si, jakým směrem ukrajinská armáda rozšiřuje své schopnosti. Vždyť ukrajinská armáda vede neustále bojové operace na východě Ukrajiny a každý rok v bojích padne okolo 200 ukrajinských vojáků.

Ukrajinská armáda tak má reálné bojové zkušenosti s vedením boje proti dobře vyzbrojeným a vycvičeným proruským jednotkám nebo přímo ruské armádě. Jde tedy o ukázkový příklad hybridního způsobu boje, kdy se vedou bojové operace pod prahem vyhlášení války. Bojové operace se přitom vedou za rozsáhlého použití mechanizovaných jednotek a dělostřelectva.


Defilé vojenské techniky v Kyjevě

Na základě získaných zkušeností jsou směry rozvoje ukrajinské armády velice zřetelné ‒ tanky, obrněná vozidla 4×4, dělostřelecké a raketové systémy (včetně dělostřeleckých systémů velení a průzkumu) a PTŘS. Samozřejmě základem všeho je době vycvičený, vystrojený a vyzbrojený voják.

Boje na východě Ukrajiny jsou tak důkazem, že i přes různé proklamace tanky a dělostřelectvo jsou stále hlavními nástroji k vedení pozemních operací, a to včetně protipovstaleckých operací. Ostatně jak již bylo mnohokrát uvedeno, 80 % lidských ztrát na východě Ukrajiny má na svědomí dělostřelecká a raketová palba.


T-84-120 Jatagan v popředí a tanky T-84 Oplot ; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0


BMP-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Pojďme se ale podívat na samotnou techniku. V čele průvodu jely ukrajinské hlavní bojové tanky. Za pozornost stojí především nejnovější T-84 Oplot-M, což je hloubkově modernizovaný tank T-84 Oplot. K vidění byl také prototyp tanku T-84-120 Jatagan s NATO kanónem ráže 120 mm a automatickým nabíjecím systém, který bere munici ze zvláštní pancéřové schránky umístěné mimo prostor posádky. O nákupu T-84-120 Jatagan se ale zatím neuvažuje.

Do konce roku ukrajinská armáda získá deset tanků T-84 Oplot-M, ale základ ukrajinských tankových jednotek tvoří a dlouho ještě budou tvořit typy T-64B a hloubkově modernizované T-64BM Bulat. Tank T-64BM je vybaven moderním reaktivním pancířem Nůž, ukrajinským kanónem KBA3 ráže 125 mm, vylepšeným motorem, moderními elektro-optickými senzory (včetně termovize) a také PTŘS Kombat.


Bojový modul BM-3 Šturm na BTR-3DAvětší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Velkou část kolony tvořila kolová bojová vozidla pěchoty (BVP) BTR-3DA (vychází z BTR-80). V letošním roce ukrajinská armáda získala prvních 50 BTR-3DA a z minulého období ukrajinská armáda a národní garda provozuje zhruba 150 BTR-3E.

Nejnovější BTR-3DA je vybaven bezosádkovým bojovým modulem BM-3 Šturm. Modul nese 30mm kanón ZTM1, jeden 30mm granátomet, jeden 7,62mm kulomet a dvě laserem naváděné PTŘS Barrier s dosahem 5000 m.


Varta; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Mezi taktickými vozidly 4×4 dominoval americký typ Humvee, domácí obrněné typy Dozor-B, Kozak-2, ale i militarizované civilní vozidlo Bohdan 2351. Vozidla Humvee sloužila mimo jiné jako nosiče ukrajinských dronů Furije, Leleka a PD-1. Kozak-2 zase nesl ukrajinské PTŘS Stugna-P s dosahem 5000 m.

K vidění byla také vozidla Varta s americkými PTŘS Javelin. Pikantní je, že vývoj a nákup vozidel Varta provází podezření z rozsáhlé korupce. V roce 2017 americký Kongres souhlasil s prodejem 210 PTŘS Javelin a 37 odpalovacích kompletů. První systémy Javelin získala ukrajinská armáda na jaře 2018.


Bohdana; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0


2S7 Pionvětší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Následovala artillerie ‒ jediný kus samohybné houfnice Bohdana ráže 155 mm doprovázelo na podvalnících šest kusů samohybných houfnic 2S7 Pion ráže 203 mm. Ukrajinská armáda ze skladů stáhla 99 kusů houfnic Pion, provedla generální opravu a nasadila je do bojů na východě Ukrajiny.

Samohybné houfnice doprovázelo nové vozidlo velení a řízení dělostřelecké palby Obolon-A na podvozku MT-LB. Na stejném podvozku byl k vidění i systém echolokace dělostřelecké palby Položennja-2. Systém pomocí devítí mikrofonů zachytává zvuk minometné nebo dělostřelecké palby a vypočítává přesnou polohu nepřítele.

Položennja-2větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Důležitost problematiky lokalizace postavení dělostřeleckých jednotek podtrhával nový ukrajinský dělostřelecký radiolokátor 1L220UK a malé americké dělostřelecké radiolokátory AN / TPQ-36 tažené za vozidly Humvee. 1L220UK zachytí dělostřelecké projektily na 30 km a taktické rakety na vzdálenost až 80 km.

Samohybné houfnice doplňovaly typy 2S1 Gvozdika a 2S3 Akacija. Za pozornost stojí rozsáhlé defilé tažených děl ‒ MT-12 Rapira ráže 100 mm, 2A65 Msta-B ráže 152 mm a 2A36 Giatsint-B stejné ráže. Jde vidět, že v klasické poziční válce mají tažená děla stále své místo.


2S3 Akacijavětší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Po dělostřelecké technice se divákům představily ukrajinské raketové systémy země-země. První zástupcem byl typ Verba, což je ukrajinská modernizace raketometu BM-21 Grad ráže 122 mm. Ukrajinský nákladní automobil KrAZ 6×6 (firmy AutoKrAZ) systému Verba pojme 40 raket s doletem 20 km. Verba je vybaven automatickým systémem řízení palby a ovládání raketometu lze provádět z kabiny. Testování raketometu Verba skončí v druhém pololetí letošního roku a následně se rozběhne sériová výroba.

Dalším zajímavým kusem techniky byl takticko-operační raketový systém Vilcha využívající podvozek ze sovětského raketometu BM-30 Směrč. Vozidlo převáží 12 raket s doletem 20 km až 120 km ‒ každou raketu lze navést na vlastní bodový cíl. Rakety Vilcha využívají k navigaci americký satelitní systém GPS a inerciální navigační systém.


Točka-U; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0


BM-27 Uragan; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

Ukrajinská armáda dále ukázala modernizovaný raketomet BM-27 Uragan. Vozidlo převáží 12 raket s doletem 35 km. Jedna salva raket zničí nekrytou živou sílu na ploše 42 hektarů.

Nesměl samozřejmě chybět raketový systém Hrom-2, který se podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Hrom-2 na cíl vzdálený 350 km (technicky až 500 km) doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg. Vývoj raketového systému Hrom-2 již skončil a zbraň je připravena pro zavedení do armády.

V přehlídce samozřejmě nechyběly rozličné prostředky protivzdušné obrany, o kterých jsme ale podrobně psali v článku „Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo?


Hrom-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0

V letecké části přehlídky se ukázaly vrtulníky Mi-8 a Mi-14. Z dopravních letadel to byly typy An-26, Il-76 a zejména nejnovější střední dopravní letoun Antonov An-178 se schopností přepravit 18 tun nákladu na vzdálenost 1000 km nebo 10 tun nákladu na vzdálenost 4000 km. Z bojových letadel se předvedly útočné bombardéry Su-24, bitevní letadla Su-25 a stíhačky Su-27.

Rozsah schopností nové nebo modernizované ukrajinské bojové techniky dokazuje, že i přes vážné politicko-ekonomické problémy 45 milionová Ukrajina patří stále mezi přední vojensko-průmyslové velmoci, zejména v raketové technice. I když je nutno samozřejmě zdůraznit, že v Kyjevě v řadě případů šlo (to ale platí i pro ruské vojenské přehlídky) spíše o ukázku možností ukrajinského vojenského průmyslu, nikoliv současné ukrajinské armády. Nicméně posun ve schopnostech ukrajinské armády od roku 2014 je bez debat působivý.

Zdroj: Euromaidan

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.

V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Clanek
    10:21 28.08.2018

    @Rase Tohle je prehlidkove pozlatko, minimalne pokud jde o tu vystroj pechoty. Informace stara min nez pul roku primo z fronty je, ze kdo nechce mrznout, chce mit v cem chodit ...Zobrazit celý příspěvek

    @Rase
    Tohle je prehlidkove pozlatko, minimalne pokud jde o tu vystroj pechoty. Informace stara min nez pul roku primo z fronty je, ze kdo nechce mrznout, chce mit v cem chodit atd. ten si porizuje vse za sve. Erarni neni bud nic, nebo tak zridka, ze to stejne nevydrzi...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:13 28.08.2018

    Piony vypadají neskutečně dobře, v kombinaci s lehkou Bogdanou by to mohl být velice slušný základ mobilního hlavňového dělostřelectva. Tažené houfnice jsou už v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

    Piony vypadají neskutečně dobře, v kombinaci s lehkou Bogdanou by to mohl být velice slušný základ mobilního hlavňového dělostřelectva. Tažené houfnice jsou už v podstatě překonané, ale ke specifickým bojům na východě, mají očividně dobré uplatnění. Předpokládám, ale že to bude jejich poslední nasazení a tak nějak zde i doslouží. Lehká kolová vozidla, tanky a raketomety mají rovněž velice povedené. Pěchotní výstroj a výzbroj je konečně na úrovni. Je vidět, že ohledně modernizace pozemních sil urazili obrovský kus cesty - za těch pár let, klobouk dolů. Hodně velký problém vidím v tom, že časem budou muset nějak vyřešit letectvo, což bude hodně finančně náročné. Vzhledem k aktuální situaci jsou ale prioritou pozemní sílySkrýt celý příspěvek

  • dusan
    10:10 28.08.2018

    Počty niektorých typov použiteľnej techniky ukrajinskej armády, resp. gardy: 120 x T-72, prevažne AV, ale i B, B1 a A. 80 x T-80, prevažne BV, ale i UD 90 x T-64BM 1000 x cca ...Zobrazit celý příspěvek

    Počty niektorých typov použiteľnej techniky ukrajinskej armády, resp. gardy:
    120 x T-72, prevažne AV, ale i B, B1 a A.
    80 x T-80, prevažne BV, ale i UD
    90 x T-64BM
    1000 x cca polovica T-64B a a druhá T-64BV, 14 ks BM1M
    1000 x BMP-1
    1100 x BMP-2
    5 x BMP-3
    700 x BTR-80
    600 x BTR-70
    130 x BTR-4
    100 x BTR-3
    35 x BMD-1
    60 x BMD-2
    55 x BTR-D
    350 x BRDM-2
    300 x 2S1
    210 x 2S3
    17 x 2S5
    38 x 2S7 Pion
    36 x 2S19
    40 x 2S9
    70 x ZSU-23-4
    100 x Tunguska
    60 x Osa
    80 x Strela 10
    cca 7 batérii Buk-ovSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 6