Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády
- 28. 8. 2018
- 103 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky největší vojenská přehlídka v Kyjevě. Centrem Kyjeva pochodovalo na 4500 vojáků s 250 kusy techniky. Přehlídka byla důkazem rostoucích schopností ukrajinské armády.
Přehlídky se zúčastnilo 18 zahraničních delegací a vojáci (v některých případech jen čestná jednotka nesoucí vlajku) z 10 aliančních zemí, včetně České republiky.
Politické pozadí vojenské přehlídky je dobře známe. V dnešním článku se proto podíváme na představenou vojenskou techniku ukrajinské armády, zejména pozemní techniku vyrobenou nebo modernizovanou ukrajinským vojenským průmyslem.
Přehlídky se zúčastnilo 40 těžkých obrněných vozidel (tanky, BVP), 100 taktických obrněných vozidel 4×4, 30 dělostřeleckých a stejný počet raketových systémů. Kromě toho Ukrajina ukázala nově dodané americké protitankové řízené střely (PTŘS) Javelin.
V tomto bodě je dobré se zastavit a uvědomit si, jakým směrem ukrajinská armáda rozšiřuje své schopnosti. Vždyť ukrajinská armáda vede neustále bojové operace na východě Ukrajiny a každý rok v bojích padne okolo 200 ukrajinských vojáků.
Ukrajinská armáda tak má reálné bojové zkušenosti s vedením boje proti dobře vyzbrojeným a vycvičeným proruským jednotkám nebo přímo ruské armádě. Jde tedy o ukázkový příklad hybridního způsobu boje, kdy se vedou bojové operace pod prahem vyhlášení války. Bojové operace se přitom vedou za rozsáhlého použití mechanizovaných jednotek a dělostřelectva.
Defilé vojenské techniky v Kyjevě
Na základě získaných zkušeností jsou směry rozvoje ukrajinské armády velice zřetelné ‒ tanky, obrněná vozidla 4×4, dělostřelecké a raketové systémy (včetně dělostřeleckých systémů velení a průzkumu) a PTŘS. Samozřejmě základem všeho je době vycvičený, vystrojený a vyzbrojený voják.
Boje na východě Ukrajiny jsou tak důkazem, že i přes různé proklamace tanky a dělostřelectvo jsou stále hlavními nástroji k vedení pozemních operací, a to včetně protipovstaleckých operací. Ostatně jak již bylo mnohokrát uvedeno, 80 % lidských ztrát na východě Ukrajiny má na svědomí dělostřelecká a raketová palba.
T-84-120 Jatagan v popředí a tanky T-84 Oplot ; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
BMP-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Pojďme se ale podívat na samotnou techniku. V čele průvodu jely ukrajinské hlavní bojové tanky. Za pozornost stojí především nejnovější T-84 Oplot-M, což je hloubkově modernizovaný tank T-84 Oplot. K vidění byl také prototyp tanku T-84-120 Jatagan s NATO kanónem ráže 120 mm a automatickým nabíjecím systém, který bere munici ze zvláštní pancéřové schránky umístěné mimo prostor posádky. O nákupu T-84-120 Jatagan se ale zatím neuvažuje.
Do konce roku ukrajinská armáda získá deset tanků T-84 Oplot-M, ale základ ukrajinských tankových jednotek tvoří a dlouho ještě budou tvořit typy T-64B a hloubkově modernizované T-64BM Bulat. Tank T-64BM je vybaven moderním reaktivním pancířem Nůž, ukrajinským kanónem KBA3 ráže 125 mm, vylepšeným motorem, moderními elektro-optickými senzory (včetně termovize) a také PTŘS Kombat.
Bojový modul BM-3 Šturm na BTR-3DA; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Velkou část kolony tvořila kolová bojová vozidla pěchoty (BVP) BTR-3DA (vychází z BTR-80). V letošním roce ukrajinská armáda získala prvních 50 BTR-3DA a z minulého období ukrajinská armáda a národní garda provozuje zhruba 150 BTR-3E.
Nejnovější BTR-3DA je vybaven bezosádkovým bojovým modulem BM-3 Šturm. Modul nese 30mm kanón ZTM1, jeden 30mm granátomet, jeden 7,62mm kulomet a dvě laserem naváděné PTŘS Barrier s dosahem 5000 m.
Varta; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Mezi taktickými vozidly 4×4 dominoval americký typ Humvee, domácí obrněné typy Dozor-B, Kozak-2, ale i militarizované civilní vozidlo Bohdan 2351. Vozidla Humvee sloužila mimo jiné jako nosiče ukrajinských dronů Furije, Leleka a PD-1. Kozak-2 zase nesl ukrajinské PTŘS Stugna-P s dosahem 5000 m.
K vidění byla také vozidla Varta s americkými PTŘS Javelin. Pikantní je, že vývoj a nákup vozidel Varta provází podezření z rozsáhlé korupce. V roce 2017 americký Kongres souhlasil s prodejem 210 PTŘS Javelin a 37 odpalovacích kompletů. První systémy Javelin získala ukrajinská armáda na jaře 2018.
Bohdana; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
2S7 Pion; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Následovala artillerie ‒ jediný kus samohybné houfnice Bohdana ráže 155 mm doprovázelo na podvalnících šest kusů samohybných houfnic 2S7 Pion ráže 203 mm. Ukrajinská armáda ze skladů stáhla 99 kusů houfnic Pion, provedla generální opravu a nasadila je do bojů na východě Ukrajiny.
Samohybné houfnice doprovázelo nové vozidlo velení a řízení dělostřelecké palby Obolon-A na podvozku MT-LB. Na stejném podvozku byl k vidění i systém echolokace dělostřelecké palby Položennja-2. Systém pomocí devítí mikrofonů zachytává zvuk minometné nebo dělostřelecké palby a vypočítává přesnou polohu nepřítele.
Položennja-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Důležitost problematiky lokalizace postavení dělostřeleckých jednotek podtrhával nový ukrajinský dělostřelecký radiolokátor 1L220UK a malé americké dělostřelecké radiolokátory AN / TPQ-36 tažené za vozidly Humvee. 1L220UK zachytí dělostřelecké projektily na 30 km a taktické rakety na vzdálenost až 80 km.
Samohybné houfnice doplňovaly typy 2S1 Gvozdika a 2S3 Akacija. Za pozornost stojí rozsáhlé defilé tažených děl ‒ MT-12 Rapira ráže 100 mm, 2A65 Msta-B ráže 152 mm a 2A36 Giatsint-B stejné ráže. Jde vidět, že v klasické poziční válce mají tažená děla stále své místo.
2S3 Akacija; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Po dělostřelecké technice se divákům představily ukrajinské raketové systémy země-země. První zástupcem byl typ Verba, což je ukrajinská modernizace raketometu BM-21 Grad ráže 122 mm. Ukrajinský nákladní automobil KrAZ 6×6 (firmy AutoKrAZ) systému Verba pojme 40 raket s doletem 20 km. Verba je vybaven automatickým systémem řízení palby a ovládání raketometu lze provádět z kabiny. Testování raketometu Verba skončí v druhém pololetí letošního roku a následně se rozběhne sériová výroba.
Dalším zajímavým kusem techniky byl takticko-operační raketový systém Vilcha využívající podvozek ze sovětského raketometu BM-30 Směrč. Vozidlo převáží 12 raket s doletem 20 km až 120 km ‒ každou raketu lze navést na vlastní bodový cíl. Rakety Vilcha využívají k navigaci americký satelitní systém GPS a inerciální navigační systém.
Točka-U; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
BM-27 Uragan; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Ukrajinská armáda dále ukázala modernizovaný raketomet BM-27 Uragan. Vozidlo převáží 12 raket s doletem 35 km. Jedna salva raket zničí nekrytou živou sílu na ploše 42 hektarů.
Nesměl samozřejmě chybět raketový systém Hrom-2, který se podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Hrom-2 na cíl vzdálený 350 km (technicky až 500 km) doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg. Vývoj raketového systému Hrom-2 již skončil a zbraň je připravena pro zavedení do armády.
V přehlídce samozřejmě nechyběly rozličné prostředky protivzdušné obrany, o kterých jsme ale podrobně psali v článku „Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo?“
Hrom-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
V letecké části přehlídky se ukázaly vrtulníky Mi-8 a Mi-14. Z dopravních letadel to byly typy An-26, Il-76 a zejména nejnovější střední dopravní letoun Antonov An-178 se schopností přepravit 18 tun nákladu na vzdálenost 1000 km nebo 10 tun nákladu na vzdálenost 4000 km. Z bojových letadel se předvedly útočné bombardéry Su-24, bitevní letadla Su-25 a stíhačky Su-27.
Rozsah schopností nové nebo modernizované ukrajinské bojové techniky dokazuje, že i přes vážné politicko-ekonomické problémy 45 milionová Ukrajina patří stále mezi přední vojensko-průmyslové velmoci, zejména v raketové technice. I když je nutno samozřejmě zdůraznit, že v Kyjevě v řadě případů šlo (to ale platí i pro ruské vojenské přehlídky) spíše o ukázku možností ukrajinského vojenského průmyslu, nikoliv současné ukrajinské armády. Nicméně posun ve schopnostech ukrajinské armády od roku 2014 je bez debat působivý.
Zdroj: Euromaidan
Související články
Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády
Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...
- 17.05.2018
- 24 komentářů
- Karel Cimala
Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika
Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...
- 24.07.2018
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě
O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...
- 13.08.2018
- 53 komentářů
- Karel Címala
Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.
V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...
- 24.08.2018
- 48 komentářů
- Karel Címala
Mimochodem mluvil jsem nedávno se dvěma etnickými Ukrajinci. Oba vysokoškoláci, rozumní lidi a rozhodně bych je za nějaké lopaty či banderovce či jakkoli jinak pejorativně ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem mluvil jsem nedávno se dvěma etnickými Ukrajinci. Oba vysokoškoláci, rozumní lidi a rozhodně bych je za nějaké lopaty či banderovce či jakkoli jinak pejorativně neoznačoval. Co bylo zajímavé, jeden byl z Antracitu (nebojaksetopíše - Lugansk) a druhý ze Sudaku (Krym). Krymský Ukrajinec měl celkem jasno, že Krym by pod UA nevracel. Ne snad kvůli nějakým kecům o fašistické a banderovské a kdovíjaké vládě zlých Kyjevanů nebo kvůli vlivu prohnilých imperialistů ze západu. Vůbec ne, tyhle řeči zajímají jen pár lidí. Ale prostě proto, že by na Krymu vypukla občanská válka. Pro velkou většinu obyvatel není jiná varianta, než být sólo, nebo s Ruskem. Za další tvrdil, že Krym prostě už jde nahoru, resp. zhoršení co na Krymu nastalo (přestali jezdit turisti, chybí voda pro zemědělství) se zlepšuje. Na UA vidí ten propad životní horší. Na UA vládě neřeší žádné ideologie, banderovce, fašisty, blablabla...ale že prostě strašně kradou a jsou neschopní. Nicméně z Krymu se odstěhovat chce. Když jsem se ptal, zda na UA (rodiče má někde u Zaporoží), tak se na mně podíval jak na postižené dítě a řekl, že samozřejmě do Německa. Chlapík z Antracitu, když došlo na povstaleckou vládu, tak vypustil neuvěřitelný vodopád "pizděců" a nadávek a jeho závěr byl, ať to skončí. Ukrajinci že prý střílí jak a kam je napadne a dost často někoho zabijou, povstalci kradou jak straky a celé je to jeden bordel, kde bez úplatku neuděláš vůbec nic. Bylo by mu jedno, zda to připadne Ukrajině, nebo Rusku (to má víc peněz a práci), nebo třeba Eskymákům, ale hlavně ať už to skončí a "vlády povstaleckých republik" a jdou do hajzlu. A nejlépe, ať si celý Donbas vezme někdo bohatý. Každopádně tvrdil, že místní jsou apaticky nas*aní na úplně všechny a je celkem jedno, zda jde o etnické Ukrajince nebo Rusy. Že tam mezi nimi spory ani nejsou, že už jsou na to lidi utahaní. Každpádně bych řekl, že mezi normálními lidmi nějaké vzájemné etnické rusko/ukrajinské vášně zas tak nepanují a lidí jsou primárně utahaní a naštvaní na politiky.Skrýt celý příspěvek
Mimochodem nemohu se zbavit dojmu, že kdyby chtěla Evropa Ukrajině doopravdy pomoci (jinak, než kecama a rozesíráním lidí), tak mohla zavčasu típnou A-400 (jehož vývoj byl IMHO ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem nemohu se zbavit dojmu, že kdyby chtěla Evropa Ukrajině doopravdy pomoci (jinak, než kecama a rozesíráním lidí), tak mohla zavčasu típnou A-400 (jehož vývoj byl IMHO ostuda) a podpořit An-70. To éro by před pár lety propracovanější než A-400, je levnější a výkonnější. Hig-tech zakázky UA průmyslu by Ukrajině daly víc, než všechny kecy, nebo dodávky starých aut. Teď je Antonov rád, že může s arabášema oprašovat starou sovětskou konstrukci malého letadla a přitom před pár lety měli parádně našlápnutý velmi solidní a potentní stroj. Problém je, že jediné, co na Ukrajině západ zajímá je, jak jejich prostřednictví štvát Rusy.Skrýt celý příspěvek
lidi, lidi, lidi ABSOLUTNE neni podstatne to, jak moc rusove zachranili povstalce (jako ze jo), ale to ze ukrajina s tim neni schopna cokoliv udelat. At uz letectvo, nebo ...Zobrazit celý příspěvek
lidi, lidi, lidi
ABSOLUTNE neni podstatne to, jak moc rusove zachranili povstalce (jako ze jo), ale to ze ukrajina s tim neni schopna cokoliv udelat. At uz letectvo, nebo jakakoliv jina slozka.
Jo veskera PVO povstalcu pochazi z ruska, mnohdy obsluhovana primo rusy. A co jako ?
Hlavni cil, aby ua letectvo je prevalcovalo byl splnen. Stejne tak dodavkamy tanku a jinymy vehikly z ruskych skladu, kde by jen necine sedely a sedal na prach. Takhle si rusove je bojove vyzkousi a zjisti co zlepsit a jak + diyk rotaci lidi tam ziskavaji realne bojove zkusenosti znacna cast armady, takze jde ocekavat vzrust bojeschopnostu ra.Skrýt celý příspěvekMoc pěkná diskuse.. Člověk se hodně doví... Co je ovšem zvyšování vojenských schopností banderovské Ukrajiny proti skutečnosti, že v případě tažení vojenských kolon se ta slavná ...Zobrazit celý příspěvek
Moc pěkná diskuse..
Člověk se hodně doví... Co je ovšem zvyšování vojenských schopností banderovské Ukrajiny proti skutečnosti, že v případě tažení vojenských kolon se ta slavná herojská sotňa rozpustí jak kostka ve vodě. Pracuji s Ukrajinci, jsou to slušní pracovití lidé, s různými pohledy na svou vlast ale z nich by proti Rusům bojovat nešel. Západem podporované banderovské vládě bude trvat minimálně jednu generaci, než stihne implantovat nenávist proti Rusům i obyčejnému Ukrajinci. Do té doby ovšem bude Ukropie podobnou montovnou jako náš Havelstán. Jejich vojenský a letecký průmysl je integrací odsouzen k zániku.Skrýt celý příspěvekJá v té závislosti na těžbě nevidím zas takovou tragedii. Za prvé nejsou závislí na jedné surovině, jako třeba Arabové (kteří navíc neumí vyvážet VŮBEC NIC dalšího), ale mají toho ...Zobrazit celý příspěvek
Já v té závislosti na těžbě nevidím zas takovou tragedii. Za prvé nejsou závislí na jedné surovině, jako třeba Arabové (kteří navíc neumí vyvážet VŮBEC NIC dalšího), ale mají toho mraky a k tomu u těch dalších mají i zpracovatelský průmysl. Za druhé propad celého koše surovin by nastal jen v situaci globální krize, kdy půjdou na držku všichni a je jedno, zda klesne poptávka po ropě, nebo činčilových střevíčkách. Pokud se propadne trh s auty, budeme mít ČR sakra problém atd. Kombinaci dokonale strukturovaného produktového portfolia a k tomu nezávislosti na dovozu nemá (snad) nikdo. Samozřejmě ruská závislost na surové ropě a plynu je velká, ale jak se ukázalo, není prostě tak tragická. Když se sešel propad cen ropy z cca 120 dolarů na 40 a k tomu sankce, stejně to ustáli bez nějakých fatálních problémů. A kombinace pádu ceny dominantní komodity na 1/3 a k tomu sankcí je sakra tvrdí zatěžkávací test.Skrýt celý příspěvek
givicz "Rusko je si vědomo závislosti na těžbě surovin a proto se s tím snaží něco dělat.." Rusko s Putinom malo 15 rokov aby znížili závislosť od vývozu energetických ...Zobrazit celý příspěvek
givicz
"Rusko je si vědomo závislosti na těžbě surovin a proto se s tím snaží něco dělat.."
Rusko s Putinom malo 15 rokov aby znížili závislosť od vývozu energetických surovín - aj to Putin pri nástupe do funkcie deklaroval. Výsledok s týmto "géniom" bol jasný ..... závislosť sa ZVÝŠILA !!!
Po tom čo Rusko znovu padlo pre pár rokmi na hubu pre pád ropy zas sa ujo Putin "zobudil" a zas začal tvrdiť, že idú znižovať závislosť od vývozu surovín .... a zas sa len hrá na veľmoc, buduje nové divízie, zbytočné jadrové ponorky ... a ekonomika stále fičí hlavne na rope .... a keďže sa cena pomaly zvyšuje, tak sa môžeme staviť o to, že zas o x-rokov bude stáť Putin (alebo jeho nástupca) s otvorenými ústami šokovaný, že zas cena padla a ruská ekonomika padla s ňou : )
Jara
Pre Rusko určite : )Skrýt celý příspěvek- malá faktická - Ukrajina už dáávno nemá 45mil obyvatel. Podle Wiki 44 ale i s Krymem a odděleným Donbasem, plus samozřejmě ty mraky ukrajinců po Evropě, jen u nás, v Polsku a ...Zobrazit celý příspěvek
- malá faktická - Ukrajina už dáávno nemá 45mil obyvatel. Podle Wiki 44 ale i s Krymem a odděleným Donbasem, plus samozřejmě ty mraky ukrajinců po Evropě, jen u nás, v Polsku a Německu co jich je. Někde se spekuluje že reálný počet může být -10 od oficiálních dat.
A ke zbraním, nějaký pokrok je hezký, jenže mnohem palčivější otázka je v jakém nákladu a kvalitě jsou schopni vyrábět. Potom co dodali Thajsku za "kvalitní" tanky lze o kvalitách a hlavně výrobě právem pochybovat. Jenže vyspělé rakety jsou jiný level na úroveň tovární práce. A samozřejmě v malých sériích to bude pro neustále dotovaný UA rozpočet ultradrahé. Pokud mohu odhadovat tak to co měli na přehlídce byly jedny z mála funkčních a dodělaných kusů.Skrýt celý příspěvekNie sú to moje čísla, ale čísla MMF a SB. "V podstate" ukazujú, že Ukrajina, ktorá je 4 roky nútená na svojom území permanentne bojovať, sa celkom úspešne z tých sr... dokázala ...Zobrazit celý příspěvek
Nie sú to moje čísla, ale čísla MMF a SB.
"V podstate" ukazujú, že Ukrajina, ktorá je 4 roky nútená na svojom území permanentne bojovať, sa celkom úspešne z tých sr... dokázala vyhrabať a je na tom už teraz lepšie ako bola s Janukovyčom a veľkým Ruskom za zadkom.
Peniaze na Ukrajinu sa nesypú "horem spodem", ale Ukrajina ich dostane len za určitých podmienok, ktoré musí splniť.
Rusko: Putin si túto cestu vybral sám. Sankcie sú ešte veľmi mierne a to isto vie aj sám, ľutovať ho nebudem. Ak nastane kríza, postihne aj Rusko. Nuž a pre Rusko môže byť veľkým problémom rok 2024 - to Putin (asi) skončí.
Venezuela: Zamieňaš príčiny s následkami (chybne a zrejme plánovito, keďže sa jedná o USA). Určite ti neuniklo ako brutálne znásilňuje vláda vo Venezuele štát - víťaz volieb nemá žiadnu právomoc. Konečne máš to aj v tom komentári (akurát to necituješ). Že orgány mŕtvoly kupuje Čína s Ruskom je smutné, ba nechutné. Za to, aký armagedon vládne vo Venezuele ale skutočne môžu jedine Chávez s Madurom.Skrýt celý příspěvekdusan s Venezuelou je to daleko složitější hraje se o to kdo tam to Eldorádo ovládne proto ty sankce USA... Bájné Eldorádo, město překypující zlatem a hojností, hledali a ...Zobrazit celý příspěvek
dusan s Venezuelou je to daleko složitější hraje se o to kdo tam to Eldorádo ovládne proto ty sankce USA...
Bájné Eldorádo, město překypující zlatem a hojností, hledali a nenašli ani nejlepší emisaři koloniální éry. P o pokladu ukrytém na území dnešní Venezuely toužilo britské a španělské království a životy kvůli n ěmu ztráceli i Němci a Francouzi. Nehledali přitom na špatném místě. Venezuela, pomyslné Eldorádo, je kolbištěm mocností i dnes. Tekuté zlato, o které se hraje, je ropa a pod hojností se neskrývá nic jiného než ekonomický a politický vliv v někdejších koloniích Latinské Ameriky. O ten přicházejí USA, pro které byla tato oblast až donedávna zadním dvorkem, kde si mohou dělat, co chtějí. Na scénu se naopak dere Čína a v pozadí číhá i Rusko.
Krizová situace však vyhovuje Rusku. Státní Rosňeft půjčil venezuelskému ropnému molochu PDVSA minimálně 1,5 miliardy dolarů. Za ně PDVSA ručí svým podílem v americké petrochemické společnosti Citgo. Ta mimo jiné kontroluje klíčovou infrastrukturu asi v polovině amerických států. Hrozí, že Venezuelané půjčku nesplatí a Rusové tak získají podíl v americké strategické firmě. To už by asi bylo moc i na Američany. Možnosti, které mají, jsou však zjevně omezené. Madurův režim totiž asi přímo dotovat nebudou. Pořád zde však ještě je štědrá čínská ruka. Až to vypadá, že po bájném venezuelském Eldorádu mocnosti touží stále stejně jako v minulosti.
Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/kom...
Čína půjčí Venezuele přes pět miliard na zvýšení těžby ropy
https://zpravy.aktualne.cz/eko...
Co se týče cen ropy v době krize tak tě upozorňuji, že byly vyšší než jsou dnes..
https://www.kurzy.cz/komodity/...
Jinak už jsem to zde psal .. Rusko je si vědomo závislosti na těžbě surovin a proto se s tím snaží něco dělat.. viz třeba projekty nových civilních letadel a leteckých motorů.. což je hi - tech...Skrýt celý příspěvekgivicz Venezuela má totálne neschopnú vládu, ktorá je pre sankcie pre to kam to dotiahla ... dávať vinu Amíkom, že Venezuela hladuje a nemá lieky je smiešne. Stále vyváža ropu ...Zobrazit celý příspěvek
givicz
Venezuela má totálne neschopnú vládu, ktorá je pre sankcie pre to kam to dotiahla ... dávať vinu Amíkom, že Venezuela hladuje a nemá lieky je smiešne. Stále vyváža ropu ....
Súvis s Ruskom to však má. Venezuela síce nakupovala veľa ruských zbraní, ale zväčša na úvery ... na ktoré môžu Rusi zabudnúť ...
A problémy Ruska nie sú primárne o sankciách, ale o páde cien ropy, resp. o zaostalej ruskej ekonomike postavenej na surovinách. Treba dodať, že Rusko malo veľké šťastie, že je vo svete konkjuktúra .... inak by to s nimi dopadlo omnoho horšie ...
Kríza raz príde, ale pokým problémy Ruska ostatný svet veľmi nezaujímajú .. lebo je to pomerne malá ekonomika, tak naše problémy budú i ruské problémy ... minimálne v cenách surovín, lebo v krízach sú nižšie spotreby.Skrýt celý příspěvekmajor v podstatě tvoje čísla potvrzují co psal cernakus... uvědom si, že Rusko je pod sankcema již 4 roky, kdy ještě to jejich HDP je děleno s indiánama na sibiři a mohamedánama na ...Zobrazit celý příspěvek
major v podstatě tvoje čísla potvrzují co psal cernakus... uvědom si, že Rusko je pod sankcema již 4 roky, kdy ještě to jejich HDP je děleno s indiánama na sibiři a mohamedánama na kavkaze... do Ukrajiny západ sype horem spodem a ty dluhy se budou muset také někdy platit (předpokládám, že to nesplatí nikdy).. navíc může přijít další ekonomická krize, která ty čísla může rapidně změnit viz v Evropě zadlužené Řecko, Itálie , Španělsko to může být pro euro dost velký problém a postihne to i nás co Eurem neplatíme..
PavolIR ta Venezuela je pod brutálníma sankcema USA, vsadím boty, že kdyby byly podobné sankce uvaleny na ČR tak naše hospodářství končí také...
Spojené státy uvalily přísné sankce proti diktatuře ve Venezuele
https://zpravy.idnes.cz/usa-ve... Skrýt celý příspěvekgivicz: Keď už porovnávaš HDP na hlavu, tak použi rovnaké jednotky. Ak vezmeme paritu kúpnej sily a tzv. medzinárodný dolár, tak pre r. 2017 (zdroj MMF): Rusko: 27 ...Zobrazit celý příspěvek
givicz:
Keď už porovnávaš HDP na hlavu, tak použi rovnaké jednotky. Ak vezmeme paritu kúpnej sily a tzv. medzinárodný dolár, tak pre r. 2017 (zdroj MMF):
Rusko: 27 834
Ukrajina: 8 713
USA: 59 501
Nemecko: 50 425
Česko: 35 512
Slovensko: 33 025
Áno, Ukrajina je na tom zle (v Európe je na tom horšie len Moldavsko, dokonca aj Kosovo je v tomto ukazovateli lepšie), ale nie je to 10x menej, než má Rusko.
(Mimochodom podľa MMF sa na úroveň Ruska dotiahne v roku 2022 Rumunsko. Na úroveň Ruska v roku 2022.)
Ďalšia vec je údajný trvajúci tragický prepad životnej úrovne na Ukrajine:
Faktom je, že momentálne má Ukrajina HDP na hlavu najvyšší v histórii. Pokles po roku 2014 o 8,5% je zmazaný. (Inak podobným výkyvom po r. 2013 si prešlo aj Rusko - o 5,7%.). Takže kedy sa Ukrajina dostane na úroveň "zlatého" Janukovyča? Už sa tak stalo.
https://data.worldbank.org/ind...
Neviem aký vplyv na pokles HDP na hlavu mal Majdan, viem si ale predstaviť, že masívny vplyv mohla mať napr. neplánovaná obrana územia pred ruskou agresiou...
Dlh verejných financií:
Podľa Svetovej banky v r. 2017: 72,3% HDP.
Zrejme si myslel zahraničný dlh - ten je tých 104%. No aj ten od r. 2015 klesol zo 131,5%. Mimochodom, ČR má zahraničný dlh 92% HDP.Skrýt celý příspěvekdusan a proto bude zřejmě podle preferencí (ikdyž Zeman říká, že jim zásadně nevěří) tato plynová královna nastávající prezidentkou Ukrajiny no potěš koště .. :) Clanek co se ...Zobrazit celý příspěvek
dusan a proto bude zřejmě podle preferencí (ikdyž Zeman říká, že jim zásadně nevěří) tato plynová královna nastávající prezidentkou Ukrajiny no potěš koště .. :)
Clanek co se týče té Afriky tak to vypadá, že ji budem mít brzo napakovanou v Evropě s výjimkou bílých farmářů ti z JAR utečou do Ruska .... až na 15 000 Jihoafrických bílých farmářů (křesťanů) se chystá emigrovat do Ruska.
https://www.youtube.com/watch?...
Jihoafrická vláda začala proces vyvlastňování půdy od bílých farmářů.
https://www.lidovky.cz/nechtel... Skrýt celý příspěvekUkrajina platila tržní ceny plynu, jako všichni ostatní? Ale no tak. Jak Rusko okrádalo Ukrajinu? Tím, že jí dávalo levně plyn? Tím že kupovalo její dluhopisy, které pak UA odmítla ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajina platila tržní ceny plynu, jako všichni ostatní? Ale no tak. Jak Rusko okrádalo Ukrajinu? Tím, že jí dávalo levně plyn? Tím že kupovalo její dluhopisy, které pak UA odmítla proplatit?
A že si to rozkradla partička kolem Tymošenkové a spol.? No, to je snad problém UA, ne Ruska.
Mimochodem k tomu bohatství: všichni tu žijete v představě, že jim to tam leží pod nosem a stačí to sebrat. nebo že jim to cáká z písku pár kilometrů od přístavu, jako v Zálivu. Omyl. Velkou část toho bohatství musí těžit, vyhledávat a zpracovávat v tak drsných podmínkách, že by Čech nebo Slovák nevystrčil ani nos, natož aby v tom denně dělal. Nemají to zadarmo.
Celý svět nemůže být živý z Facebooků a parfémů.
Mimochodem trochu se situace v Rusku dramatizuje a "přikrášluje do černa". Mrkněte se na tabulky GDP PPP. Žádná strašná katastrofa se nekoná, a to tu máme propad cen ropy a slavné sankce.Skrýt celý příspěvekfenri Rusko na Ukrajinu nič "nesypalo" ... Naopak spolu s ukrajinskými oligarchami Ukrajinu okrádalo. Napríklad tým, že si dohodli vysoké ceny plynu. Zarobili ruskí i ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Rusko na Ukrajinu nič "nesypalo" ...
Naopak spolu s ukrajinskými oligarchami Ukrajinu okrádalo. Napríklad tým, že si dohodli vysoké ceny plynu. Zarobili ruskí i ukrajinskí oligarchovia (mimochodom i Timošenková) a dlhy ostali na krku štátu, lebo Ukrajinci ich cez regulované ceny neplatili.
Tak ako sa dnes Putin naťahoval s Bieloruskom, tak sa naťahoval s Ukrajinou. Za všetko museli domáci zaplatiť, nie vždy peniazmi - politickým vplyvom, kontrolou vybraných podnikov. Rozprávky, že Rusko niekde niečo "sype" si nechajte pre iných. Nakoniec fakty hovoria jasne - kto sa orientuje na západ - bohatne ... kto nie ... samá žobrota.
Clanek
Súhlasím, že Rusko disponuje veľkým bohatstvom ... s našimi krajinami neporovnateľným ... akurát je životnou úrovňou za nami....mimochodom také zdravotníctvo v Rusku funguje zúfalo - myslím samozrejme pre normálnych ľudí.Skrýt celý příspěvekJara: A čo je im, prosím Vás, to nerastné bohatstvo platné? Alebo čo je nerastné bohatstvo platné povedzme Venezuelčanom? Ako jasné, niekto sa aj na tom dokáže nahrabať a ak je ...Zobrazit celý příspěvek
Jara:
A čo je im, prosím Vás, to nerastné bohatstvo platné? Alebo čo je nerastné bohatstvo platné povedzme Venezuelčanom? Ako jasné, niekto sa aj na tom dokáže nahrabať a ak je štát dostatočne šikovný, ale to zrovna Ruský štát nikdy moc nebol.
Na dôvažok ležia ohromné množstvá nerastného bohatstva Ruska kdekade v divočine, kde sa k nemu zatiaľ nedá dostať bez veľkých investícií do infraštruktúry, ale hlavne bez dostatku ľudí, ktorí všetko okolo zabezpečia. Už nemajú gulag, ktorý by im zabezpečil dostatok pracovných síl ...
Husita:
Dnešný stav je naopak práve dôsledkom toho, že im víťazi dostatočne nepomohli. Keď Gorbačov v Londýne žiadal mocnosti o finančnú pomoc na ozdravenie sovietskeho hospodárstva, nedali mu ich. Povedal by som, že mocnosti rozmýšľali podobne ako vy. Rovnako ako v prípade Nemcov po prvej svetovej. A malo to úplne rovnaký následok - ubiedení, ponížení a nahnevaní Rusi si našli niekoho, kto im nasľuboval, že budú znova mocní, že dôjde k náprave ich krívd, at´d. a už to frčí. Rovnako ako v prípade Nemcov bude stáť víťazstvo v obnovenom konflikte omnoho viac, ako keby sa vtedy Gorbačovovi tie peniaze dali, nuž ale kto sa nie je schopný poučiť zo svojich chýb, je nútený ich zopakovať.Skrýt celý příspěvekpalo satko: Dusan co bluznis? Kde sme zbohatli? Fabriky, banky patria cudzincom a nase su len dlhy a praca za polovicnu mzdu. A aku to mame armadu? Ved ani jednu rusku diviziu by ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko:
Dusan co bluznis? Kde sme zbohatli? Fabriky, banky patria cudzincom a nase su len dlhy a praca za polovicnu mzdu. A aku to mame armadu? Ved ani jednu rusku diviziu by sme sami neboli schpny porazit. Takze zapadna cesta Ukrajiny dopadne rovnako = nesvojpravnost a dlhy.
O jakych fabrikach to mluvite? Fabriky patrili malokteremu slovakovi i v historii, treba behem prvni republiky (i na Slovensku stejne jako v CR platilo ze tou eknomicky silnejsi skupinou nebyl etnicky slovak ale slovensky Nemec / Zid atd.). Roky 1948-1989 nema smysl resit, to byla kradez pekne po bolsevicku (a uranove doly, a politicke procesy a jine perlicky te doby), takze znovu nic. No a po revoluci nastal vyprodej nebo vraceni puvodnim majitelum, kteri ale po 40 letech plundrovani a s obrovskym vnitrnim dluhem stejne nemeli na volnem trhu sanci, aspon vetsina ne. Takze privatizace a alespon neco se povedlo zachranit. Tolik k tomu popularnimu "nic neni nase".
A ted jeste k popularnejsimu "delame za polovic", inu, tak to byva kdyz nic jine nez bouchat auta podle toho jak je Nemec / Korejec nakresli neumime. Furt na tom ale nejsme tak zle jak by se z porovnani mezd mohlo zdat. Nemec sice vydela 3x tolik, ale naklady ma vyssi taky. Nakonec je bohatsi o 0,5 az 1,0 a to po 40 letech stradani neni zas tak spatne cislo. Je to sakra lepsi cislo nez jak to vypadalo pred treba 30 lety.Skrýt celý příspěvekJara: Rusko disponuje jedním z největších bohatství na světě a to myslím to opravdové hmatatelné, ne to naše imaginární podložené bankovními účty a dluhopisy ..... tak to prostě ...Zobrazit celý příspěvek
Jara:
Rusko disponuje jedním z největších bohatství na světě a to myslím to opravdové hmatatelné, ne to naše imaginární podložené bankovními účty a dluhopisy ..... tak to prostě je ;)
Ano, to ma Rusko spolecne s velkou casti Afriky. A stejne jako v Africe ten dar umi pretavit ve skutecne bohatstvi a prosperitu sveho obyvatelstva. Teda, pockat...
Ja radeji zustanu soucasti toho celku s imaginarnimi bankovnimi ucty a dluhopisy...
... a fungujicim zdravotnictvim, skolstvim, infrastrukturou atd. ;)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...