Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II
- 23. 6. 2018
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké vlády a letectva slavnostně převzali první dvě turecké stíhačky F-35A Lightning II. První letadlo bylo při slavnostním ceremoniálu představeno s pumou JDAM (Joint Direct Attack Munition) a tureckou střelou s plochou dráhou letu SOM-J (Stand Off Missile for the Joint Strike Fighter).
F-35 vs. S-400
Turecko již závazně objednalo 50 stíhaček F-35A Lightning II, ale postupně plánuje odebrat až 100 letadel. První dvě F-35A turecké letectvo převzalo v Texasu 21. června. Stroje byly vyrobeny v rámci výrobní série LRIP-10 (Low Rate Initial Production 10) a jsou vybaveny softwarem Block 3F.
Prvních 30 letounů F-35A podle zatím platných plánů získá Turecko do roku 2022 (se softwarem Block 3F) a dalších 20 (Block 4) do roku 2023. Celkové turecké náklady na nákup 100 stíhaček F-35A se odhadují na 25 miliard dolarů. Do Turecka první F-35A přiletí v listopadu 2019 a zařadí se do výzbroje turecké 171. perutě (171 Filo Korsan).
Dodávky F-35 do Turecka však v posledních měsících vzbuzují silné kontroverze, zejména v souvislosti se záměrem Turecka nakoupit ruské systémy protivzdušné obrany (PVO) S-400. Turecko již závazně objednalo neurčitý počet baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů ‒ první komplety S-400 Turecko získá v polovině roku 2019.
Pikantní na celém turecko-ruském obchodu je, že v roce 2015 turecká F-16 sestřelila ruský stíhací bombardér Su-24 a v návaznosti na to prezident Vladimír Putin tureckého prezidenta Recep Erdogana a jeho vedení otevřeně obviňoval z vojenské a finanční podpory teroristů, zejména Islámského státu. Názor ruského vedení se ale po několika měsících změnil a nyní Rusko a Turecko v Sýrii vojensky spolupracují, Rusko se navíc chystá Turecku prodat své nejmodernější systémy PVO.
Rusko-turecký „geopolitcký velotoč" však nelibě sleduje Západ, nyní zejména v souvislosti s dodávkami F-35A do Turecka a kvůli možnému zneužití západních vojenských technologií. Obavy Washingtonu již sdělil svému tureckému protějšku americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Návrh zákazu prodej F-35A do Turecka
18. června americký Senát (horní komora Kongresu) do návrhu zákona schvalující národní obranu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019 vložil klauzuli, která zakazuje dodávky stíhaček F-35 do Turecka. Senátoři požadují bezpečnostní záruky, že americké technologie Turecko neposkytne Rusku a také požadují propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona, který je v Turecku vězněn kvůli obvinění ze špionáže.
NDAA je každý rok schvalovaný americký federální zákon určující rozpočet a výdaje amerického ministerstva obrany. Ve hře je také vlastní návrh NDAA Sněmovny reprezentantů (dolní komora Kongresu), která požaduje dokonce ještě širší zákaz dodávek amerických zbraní do Turecka.
Dříve než ale Kongres pošle NDAA k finálnímu podpisu prezidentovi Trumpovi, musí být návrh NDAA Senátu a Sněmovny reprezentantů dán do souladu, to si vyžádá týdny, ne-li měsíce. Není tedy zatím jasné, zda protiturecká klauzule skutečně vstoupí v platnost a zda takovou verzi zákona Donald Trump podepíše (zřejmě někdy na konci srpna).
Podle CNN proti návrhům obou komor Kongresu vystupuje americký ministr obrany Jim Mattis. Ještě před předáním NDAA prezidentovi Trumpovi k podpisu se Mattis snaží Kongresmany přesvědčit, aby protitureckou klauzuli odstranili nebo zmírnili.
Slavnostní ceremoniál předání tureckých F-35A.
Snahy amerických politiků zamezit dodávkám F-35A do Turecka prozatím nijak neovlivní (minimálně v následujících měsících) turecké zapojení do programu F-35. Podle Lockheed Martin nyní dvě turecké F-35A přeletí na základnu Luke Air Force Base v Arizoně, kde až do konce roku 2019 budou provádět výcvik turečtí piloti. Nicméně situace je vážná a zákaz ovlivnil i atmosféru slavnostního ceremoniálu ‒ Lockheed Martin o ceremoniálu nevydal ani tiskovou zprávu.
V případě schválení senátní verze NDAA může dojít k přerušení výcviku tureckých pilotů v Arizoně, protože senátní klauzule zakazuje Ozbrojeným silám Spojených států jakkoliv se podílet nebo podporovat provoz tureckých F-35A.
Dodávky F-35A do Turecka budou také zablokovány, protože se provádí prostřednictvím mezivládního programu vojenského prodeje Foreign Military Sales (FMS) amerického ministerstva obrany.
Navíc podle webu The Drive Pentagon může Turecku zamezit přístup do logistické počítačové sítě ALIS (Autonomic Logistics Information System) a výrazně tak omezit schopnost Turecka provozovat, aktualizovat a využívat schopnosti F-35. Autor článku dokonce spekuluje, že do ALIS mohou na dálku Američané účelově vložit dokonce škodlivý kód.
Turecká reakce a možnosti
Krok Spojených států samozřejmě vyvolal protireakci z turecké strany. „Takový nezodpovědný a neoprávněný přístup ze strany USA vůči Turecku, které je jejich nejbližším strategickým spojencem v NATO, může způsobit vážné problémy a určité nenávratné ztráty pro samotné Spojené státy,“ komentoval senátní návrh turecký prezident Erdogan s tím, že Turecko již za F-35 zaplatilo 800 milionů dolarů.
„Říkáme USA, že jsme strategický partner. Ale strategický partner by nás neměl nutit klepat na cizí dveře. Nezajímá nás, co Senát říká. Máme zájem jen o jedno ‒ o F-35,“ řekl na začátku června turecký prezident.
Nosnou zbraní vzduch-země tureckých F-35A se má stát turecká střela SOM-J s doletem 250 km.
Do programu F-35 jsou navíc silně zapojeny turecké firmy. Výše nasmlouvaných kontraktů s tureckými firmami dosahuje 12 miliard dolarů. Turecká TAI (Turkish Aerospace Industries) se například přímo podílí na výrobě draku letadel F-35 a v Turecku se také mají sestavovat proudové motory F135.
„Jsme součástí tohoto programu, včetně částečné společné výroby F-35 v Turecku. Turecko splnilo všechny požadavky, ale nemůžete to zrušit kvůli S-400, které kupujeme, je to úplně jiný problém,“ říká turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu s tím, že Turecko by nemělo být nuceno volit mezi USA a Ruskem.
Erdogan dokonce uvedl, že Turecko nyní pracuje na výrobě vlastní stíhačky. Avšak i kdyby Turecko vynaložilo veškeré své finanční, technické a lidské síly do vývoje vlastního stíhacího letadla, do výzbroje se nedostane dříve než po roce 2030. Navíc dosažení počátečních operačních schopností (IOC) nebo dokonce plných operačních schopností (FOC) se nedá reálně očekávat dříve, než kolem roku 2035.
Podle provládního listu Yeni Safak, v případě zákazu prodeje F-35, může Turecko nakoupit ruské stíhačky Suchoj Su-57. Jde však čistě o novinářskou fabulaci.
Ruský program Su-57 je až do roku 2023 zamrzlý projekt. Navíc při zvážení všech politických, časových, technických, legislativních a finančních problémů s vývojem turecké verze Su-57, včetně nutnosti turecké Su-57 odstřihnout od všech aliančního systémů (prostředky velení a řízení, komunikace, radiolokátory), včetně zvážení ztrát pro turecký průmysl (zapojeného do programu F-35), je nákup Su-57 Tureckem mimo jakoukoliv finanční realitu.
Na rozdíl od Su-57, nebo dokonce vlastního tureckého stíhače, je F-35 reálné a pro operační nasazení připravené letadlo. Lockheed Martin zákazníkům dodal již 300 F-35 a letoun přes všechny své značné vývojové problémy dosáhl IOC jak u americké námořní pěchoty, tak v americkém a izraelském letectvu.
Zdroj: BMPD, Defense News
Související články
Turecko spouští sériovou výrobu tanků Altay
Turecko-katarská společnost BMC vyhrála multimilardový kontrakt na sériovou výrobu nových tureckých ...
- 26.04.2018
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?
V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...
- 03.05.2018
- 10 komentářů
- Ondřej Krátký
Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?
Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...
- 07.05.2018
- 44 komentářů
- Jan Buchar
Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy
Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...
- 22.06.2018
- 72 komentářů
- Karel Cimala
Ak majú byť blízko pravde tvrdenia iných aktuálnych článkov tu na AN, tak vzťahy Turecka a USA nemusia byť tak jednoznačne vyhranené. Turecko povolilo (a podporilo) plynovod TANAP, ...Zobrazit celý příspěvek
Ak majú byť blízko pravde tvrdenia iných aktuálnych článkov tu na AN, tak vzťahy Turecka a USA nemusia byť tak jednoznačne vyhranené. Turecko povolilo (a podporilo) plynovod TANAP, ktorý uberá tromfy Rusku a jeho projekt "South stream" prakticky zbezvýznamňuje. Taktiež spustilo inváziu do Sýrie, pričom jeho vojská plnia obdobnú úlohu ako vojská USA/Kurdov - blokujú prístup dua Rusko/Sýria na významnú časť území pôvodnej Sýrie. A to ešte nedávno Putin posielal do sveta správy aj s fotkami, ako Erdoganov syn nakupuje ropu od ISS.. Keby Turecko nekupovalo S400, tak žiadny extra problém s NATO nemá (až na to, že sa pokúsi z inej členskej krajiny NATO uniesť utečených vojakov..).Skrýt celý příspěvek
Konečně zvítězil alespoň trochu zdravej rozum. Osobně si tipnu, že Lightning II Turci v budoucnu prostě neobdrží a zůstanou na území USA a at se čmoudi třeba staví na ...Zobrazit celý příspěvek
Konečně zvítězil alespoň trochu zdravej rozum. Osobně si tipnu, že Lightning II
Turci v budoucnu prostě neobdrží a zůstanou na území USA a at se čmoudi třeba
staví na hlavu.
To jsou taky nápady, paktovat se s takovym pronárodem...že se nepoučej z historie.
Maji s těma prasatama jen kšeftovat, bratříčkování fungovat nebude, ideologii národů těžko změníš.Skrýt celý příspěvekotazka je co s tureckem ? erogan turecko evodentne cim dal tim vic smeruje k islamske diktature typy is, proti jakym nato bojuje. je tady vubec sance, ze by nato kvuli jeho ...Zobrazit celý příspěvek
otazka je co s tureckem ? erogan turecko evodentne cim dal tim vic smeruje k islamske diktature typy is, proti jakym nato bojuje.
je tady vubec sance, ze by nato kvuli jeho politice vyloucilo, nebo je pro nato natolik dulezity clen aliance, ze mu projde uplne vsechno ?Skrýt celý příspěvekTurci podle mě F35 dostanou ....všem v tom litá moc peněz Ale úplně nerozumím tomu strachu, že díky S400 by mohlo dojít k citlivému úniku dat oF35 do Ruska... Do budou ty S400 ...Zobrazit celý příspěvek
Turci podle mě F35 dostanou ....všem v tom litá moc peněz
Ale úplně nerozumím tomu strachu, že díky S400 by mohlo dojít k citlivému úniku dat oF35 do Ruska...
Do budou ty S400 obsluhovat Rusové nebo co??Skrýt celý příspěvekLOL... som zvedavy kedy USA uvali sankcie na tento erdoganov islamisticky sultanat... tie volby su tam totiz asi tak platne ako v Rusku. Islamisticka autokracia se stihackami 5tej ...Zobrazit celý příspěvek
LOL... som zvedavy kedy USA uvali sankcie na tento erdoganov islamisticky sultanat... tie volby su tam totiz asi tak platne ako v Rusku. Islamisticka autokracia se stihackami 5tej generacie.. no konec. Hlavne ze sa ako kamaratia s Ruskom v poslednych rokoch. Btw Ataturk sa musi v hrobe obracat, po 100 rokoch sultanat naspet.Skrýt celý příspěvek
Tákže.. Recep Tayyip Erdogan obhájil mandát v souběžně konaných parlamentních volbách vyhraje Erdoganova islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) (bude ústavní většina ?????) ...Zobrazit celý příspěvek
Tákže.. Recep Tayyip Erdogan obhájil mandát v souběžně konaných parlamentních volbách vyhraje Erdoganova islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) (bude ústavní většina ?????) to znamená jediné, že Turecko bude pokračovat tvrdě v nastoleném kurzu... dva letouny F-35A Lightning II byly sice s pompou předány ale zůstanou na území USA (podle původního plánu měli odletět do Turecka letos na konci roku) což se nestane, kdy se klidně také může stát, že do Turecka neodletí nikdy .. :)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...