Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Slavnostní představení turecké stíhačky F-35A Lightning II; větší foto / Lockheed Martin

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké vlády a letectva slavnostně převzali první dvě turecké stíhačky F-35A Lightning II. První letadlo bylo při slavnostním ceremoniálu představeno s pumou JDAM (Joint Direct Attack Munition) a tureckou střelou s plochou dráhou letu SOM-J (Stand Off Missile for the Joint Strike Fighter).

F-35 vs. S-400

Turecko již závazně objednalo 50 stíhaček F-35A Lightning II, ale postupně plánuje odebrat až 100 letadel. První dvě F-35A turecké letectvo převzalo v Texasu 21. června. Stroje byly vyrobeny v rámci výrobní série LRIP-10 (Low Rate Initial Production 10) a jsou vybaveny softwarem Block 3F.

 

 

Prvních 30 letounů F-35A podle zatím platných plánů získá Turecko do roku 2022 (se softwarem Block 3F) a dalších 20 (Block 4) do roku 2023. Celkové turecké náklady na nákup 100 stíhaček F-35A se odhadují na 25 miliard dolarů. Do Turecka první F-35A přiletí v listopadu 2019 a zařadí se do výzbroje turecké 171. perutě (171 Filo Korsan).

 

Dodávky F-35 do Turecka však v posledních měsících vzbuzují silné kontroverze, zejména v souvislosti se záměrem Turecka nakoupit ruské systémy protivzdušné obrany (PVO) S-400. Turecko již závazně objednalo neurčitý počet baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů ‒ první komplety S-400 Turecko získá v polovině roku 2019.

 

Pikantní na celém turecko-ruském obchodu je, že v roce 2015 turecká F-16 sestřelila ruský stíhací bombardér Su-24 a v návaznosti na to prezident Vladimír Putin tureckého prezidenta Recep Erdogana a jeho vedení otevřeně obviňoval z vojenské a finanční podpory teroristů, zejména Islámského státu. Názor ruského vedení se ale po několika měsících změnil a nyní Rusko a Turecko v Sýrii vojensky spolupracují, Rusko se navíc chystá Turecku prodat své nejmodernější systémy PVO.

 

Rusko-turecký „geopolitcký velotoč" však nelibě sleduje Západ, nyní zejména v souvislosti s dodávkami F-35A do Turecka a kvůli možnému zneužití západních vojenských technologií. Obavy Washingtonu již sdělil svému tureckému protějšku americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

 

Návrh zákazu prodej F-35A do Turecka

18. června americký Senát (horní komora Kongresu) do návrhu zákona schvalující národní obranu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019 vložil klauzuli, která zakazuje dodávky stíhaček F-35 do Turecka. Senátoři požadují bezpečnostní záruky, že americké technologie Turecko neposkytne Rusku a také požadují propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona, který je v Turecku vězněn kvůli obvinění ze špionáže.

 

NDAA je každý rok schvalovaný americký federální zákon určující rozpočet a výdaje amerického ministerstva obrany. Ve hře je také vlastní návrh NDAA Sněmovny reprezentantů (dolní komora Kongresu), která požaduje dokonce ještě širší zákaz dodávek amerických zbraní do Turecka.

 

Dříve než ale Kongres pošle NDAA k finálnímu podpisu prezidentovi Trumpovi, musí být návrh NDAA Senátu a Sněmovny reprezentantů dán do souladu, to si vyžádá týdny, ne-li měsíce. Není tedy zatím jasné, zda protiturecká klauzule skutečně vstoupí v platnost a zda takovou verzi zákona Donald Trump podepíše (zřejmě někdy na konci srpna).

 

Podle CNN proti návrhům obou komor Kongresu vystupuje americký ministr obrany Jim Mattis. Ještě před předáním NDAA prezidentovi Trumpovi k podpisu se Mattis snaží Kongresmany přesvědčit, aby protitureckou klauzuli odstranili nebo zmírnili.

 

Slavnostní ceremoniál předání tureckých F-35A.

  

Snahy amerických politiků zamezit dodávkám F-35A do Turecka prozatím nijak neovlivní (minimálně v následujících měsících) turecké zapojení do programu F-35. Podle Lockheed Martin nyní dvě turecké F-35A přeletí na základnu Luke Air Force Base v Arizoně, kde až do konce roku 2019 budou provádět výcvik turečtí piloti. Nicméně situace je vážná a zákaz ovlivnil i atmosféru slavnostního ceremoniálu ‒ Lockheed Martin o ceremoniálu nevydal ani tiskovou zprávu.

 

V případě schválení senátní verze NDAA může dojít k přerušení výcviku tureckých pilotů v Arizoně, protože senátní klauzule zakazuje Ozbrojeným silám Spojených států jakkoliv se podílet nebo podporovat provoz tureckých F-35A.

 

Dodávky F-35A do Turecka budou také zablokovány, protože se provádí prostřednictvím mezivládního programu vojenského prodeje Foreign Military Sales (FMS) amerického ministerstva obrany.

 

Navíc podle webu The Drive Pentagon může Turecku zamezit přístup do logistické počítačové sítě ALIS (Autonomic Logistics Information System) a výrazně tak omezit schopnost Turecka provozovat, aktualizovat a využívat schopnosti F-35. Autor článku dokonce spekuluje, že do ALIS mohou na dálku Američané účelově vložit dokonce škodlivý kód.

 

Turecká reakce a možnosti

Krok Spojených států samozřejmě vyvolal protireakci z turecké strany. „Takový nezodpovědný a neoprávněný přístup ze strany USA vůči Turecku, které je jejich nejbližším strategickým spojencem v NATO, může způsobit vážné problémy a určité nenávratné ztráty pro samotné Spojené státy,“ komentoval senátní návrh turecký prezident Erdogan s tím, že Turecko již za F-35 zaplatilo 800 milionů dolarů.

 

„Říkáme USA, že jsme strategický partner. Ale strategický partner by nás neměl nutit klepat na cizí dveře. Nezajímá nás, co Senát říká. Máme zájem jen o jedno ‒ o F-35,“ řekl na začátku června turecký prezident.

 

Nosnou zbraní vzduch-země tureckých F-35A se má stát turecká střela SOM-J s doletem 250 km.

  

Do programu F-35 jsou navíc silně zapojeny turecké firmy. Výše nasmlouvaných kontraktů s tureckými firmami dosahuje 12 miliard dolarů. Turecká TAI (Turkish Aerospace Industries) se například přímo podílí na výrobě draku letadel F-35 a v Turecku se také mají sestavovat proudové motory F135.

 

„Jsme součástí tohoto programu, včetně částečné společné výroby F-35 v Turecku. Turecko splnilo všechny požadavky, ale nemůžete to zrušit kvůli S-400, které kupujeme, je to úplně jiný problém,“ říká turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu s tím, že Turecko by nemělo být nuceno volit mezi USA a Ruskem.

 

Erdogan dokonce uvedl, že Turecko nyní pracuje na výrobě vlastní stíhačky. Avšak i kdyby Turecko vynaložilo veškeré své finanční, technické a lidské síly do vývoje vlastního stíhacího letadla, do výzbroje se nedostane dříve než po roce 2030. Navíc dosažení počátečních operačních schopností (IOC) nebo dokonce plných operačních schopností (FOC) se nedá reálně očekávat dříve, než kolem roku 2035.

 

Podle provládního listu Yeni Safak, v případě zákazu prodeje F-35, může Turecko nakoupit ruské stíhačky Suchoj Su-57. Jde však čistě o novinářskou fabulaci.

 

Ruský program Su-57 je až do roku 2023 zamrzlý projekt. Navíc při zvážení všech politických, časových, technických, legislativních a finančních problémů s vývojem turecké verze Su-57, včetně nutnosti turecké Su-57 odstřihnout od všech aliančního systémů (prostředky velení a řízení, komunikace, radiolokátory), včetně zvážení ztrát pro turecký průmysl (zapojeného do programu F-35), je nákup Su-57 Tureckem mimo jakoukoliv finanční realitu.

 

Na rozdíl od Su-57, nebo dokonce vlastního tureckého stíhače, je F-35 reálné a pro operační nasazení připravené letadlo. Lockheed Martin zákazníkům dodal již 300 F-35 a letoun přes všechny své značné vývojové problémy dosáhl IOC jak u americké námořní pěchoty, tak v americkém a izraelském letectvu.

 

Zdroj: BMPDDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecko spouští sériovou výrobu tanků Altay

Turecko-katarská společnost BMC vyhrála multimilardový kontrakt na sériovou výrobu nových tureckých ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?

Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Shania
    11:02 27.06.2018

    https://www.reddit.com/r/F35Li... Lockheed projects 750+ additional FMS sales from upcoming ...Zobrazit celý příspěvek

    https://www.reddit.com/r/F35Li...

    Lockheed projects 750+ additional FMS sales from upcoming customers.

    Having a global supply chain supposedly saves ~30% on operational costs.

    30+ weapons are planned for integration in the near future.

    1600+ suppliers worldwide, 194,000+ direct / indirect jobs in the US.

    UK & Italian IOC later this year, USN IOC likely in Q2 2019.

    Jeff is confident that the F-35 won't be the last manned fighter (PCA & F/A-XX).

    F-22 upgradability was overestimated / not done correctly; they want to not have that same issue on the F-35.

    Talking to Google's CEO, Jeff was told that the hardware overspecification that they were doing (in terms of having excess processing power, etc) was only 1/10th of what Google would do.

    There's an intent to look at an OMS (Open Mission System) architecture which would allow them to do things like integrate a new sensor into the jet within just days; they've apparently demonstrated that capability in the U-2 and an associated Skunkworks project.

    The new Raytheon DAS apparently has 5x the resolution of the legacy DAS (I'm assuming he didn't get that figure mixed up with the 5x more reliable figure); this would imply that the 2x performance increase was something like detection distance. [47:30]

    Jeff honestly believes that if he were to do the F-35 program all over again from scratch, he wouldn't really change anything major in terms of concurrency, commonality, etc.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:02 27.06.2018

    Nové info k F-35 z AIAA Aviation 2018 https://www.reddit.com/r/F35Li... V linku je to líp ...Zobrazit celý příspěvek

    Nové info k F-35 z AIAA Aviation 2018

    https://www.reddit.com/r/F35Li...

    V linku je to líp naformátovaný.

    The weapons integration paper (designing the weapon bays for the next 50 years) coming out is apparently fascinating.

    The DSI on the F-16 reached Mach 2.

    Skunkworks back in 1997 didn't actually want the DSI, they wanted to go with the "carrot(?)" intake used on the F-22 because wind tunnel data suggested that the DSI decreased overall aircraft aerodynamic performance; the Lockheed guy that oversaw the F-16 DSI however convinced the bosses to make Skunkworks check their windtunnel data again which proved that the DSI didn't have the aerodynamic disadvantages thought.

    Half the team at Pax River and Edwards is / was Lockheed, half government.

    Every night the SDD team would put out a report on tests done that day and what was planned for tomorrow, including some weekends, which was read by everyone, including the program heads in Lockheed and the Pentagon.

    5 countries are considering the F-35 and twice that have made inquiries of some sort.

    The US owns all F-35 spare parts until the moment it goes onto a partner / FMS jet; this basically allows the global supply chain to work.

    764 partner / FMS jets are planned so far.

    There was a Tech Refresh 0.5 and TR1 (Block 2B) before TR2 (Block 3i).

    The Italian F-35 assembly plant was built from absolute scratch in just a few years; scratch being that they had to scan and remove WW1 / WW2 UXO from the fields before laying the foundations.

    BAE was the first to sign up for a performance-based contract for F-35 manufacturing.
    The 400th centre fuselage was recently delivered and the 500th centre fuselage started assembly recently at Palmdale.

    The F-35 carrier suitability paper also coming out apparently shows how experience (ie back from the F-14 design days) is "never lost".

    Q&A notes:

    Reasons that flight test program expanded from 5000 planned test flights in 1997 to 7700 as of the rebaseline included SWAT weightloss changing the aircraft design, the first F-35 (AA-1) becoming obsolete almost immediately, 2 flight test jets being deleted from the test program to save costs early on.

    Flight test number also expanded because while F-35A/C flight sciences went well, F-35B doors in particular had vibration issues due to complex airflow interaction, the tailhook issue required a bunch of reflights, and mission systems in particular required a ton of reflights for regression testing (seeing if a fix has broken things that were working before); Tech Refresh 2 from Block 2B to 3i in particular caught them off guard in how much regression testing was required.

    The number 1 reason that test flights were cancelled or delayed was weather problems; Pax River is apparently a terrible place for having safe flight test weather.

    Some of the late mission effectiveness testing had tests with 8 F-35s and 10 other aircraft (drones, 4th gen fighters, etc) flying; those complex tests would have to be cancelled or delayed if a drone or some ground unit or whatever wasn't in place and ready at the right time.

    There's 70 physical interfaces between the F135 and the airframe, and hundreds of functional interfaces (software, bypass air, etc).

    F135 engines had their lives extended in SDD due to the removal of the F136 engine as a competitor.

    Disclosure & security was / is an issue in the JPO, not because of leaks, etc, but because a lot of the security personnel aren't used to Italian, etc military or civilian government personnel walking around freely in a highly sensitive environment.

    All manufacturing technologies that are shared with the 1600+ suppliers require individual export licenses and scrutinisation of whether that export is needed (lots of work there).

    FMS customers have offices just outside the JPO (within walking distance).

    Industrial participation was prescribed for each country based on buy-in and expected jet orders, but a "best value" approach is still taken with suppliers having to prove why they vs someone else should be chosen to make a part.

    The Nagoya FACO (assembly plant) only does final assembly, the Cameri FACO however builds tails and wings and does final assembly; both are expected to become maintenance hub facilities later.

    Tariffs have had little impact on F-35 costs; raw materials are a small percentage of total jet cost (most is in labour / machining). Also, if (eg) Italy made something like a 15% tariff on machinery parts out of the US, then Italy's government would have to pay that 15% for Lockheed due to how the contracts are written.
    BAE (the UK side) is seeking approval to work on C2D2 work, but because a lot of it is in mission systems, it's hard for them to get any involvement; BAE Inc (the insulated US offices of the company) are unaffected by those security issues though (they made the EW systems for the F-35).
    For future programs; working out who's responsible for which component (eg, who designs engine thrust pins that connect the engine to the airframe; P&W or Lockheed?) can cause delays; need to have that worked out quickly at the beginning.

    Personal relationships between people in different companies is important; one of the head guys from P&W settled on the weight of the F135 with his Rolls Royce counterpart over a game of skittles at a pub in the UK.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    10:47 27.06.2018

    Luky: Z velkých zemích je skutečná diktatura teď v Číně a můžem se bavit o Rusku - oba to jsou státy, kde defakto ale demokracie nikdy příliš nebyla. Z malých států máš diktatury ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: Z velkých zemích je skutečná diktatura teď v Číně a můžem se bavit o Rusku - oba to jsou státy, kde defakto ale demokracie nikdy příliš nebyla. Z malých států máš diktatury po celé Africe a blízkém východě.

    Když vezeme země ze srovnatelného kulturního okruhu, tak kde je větší nesvoboda: v malých jihoamerických státech (např. Venezuela), nebo v těch velkých (Brazílie)?

    Obávám se, že míra demokracie s populací příliš nesouvisí a rozhodně ne tou závislostí, kterou zde tvrdíš.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    09:02 27.06.2018

    Jinak obecně superstáty jsou méně svobodné než malé státy. Ve výsledku k nesvobodě směřujeme i tady.

    Jinak obecně superstáty jsou méně svobodné než malé státy. Ve výsledku k nesvobodě směřujeme i tady.

  • Luky
    08:52 27.06.2018

    Superme Prober se chlapče. To tě ve druháku tak vypláchli? Posledně jsi tu blouznil o tom, jak budou úžasné USA ve středu všeho a jak doplácejí(!) na ostatní...teď zas o úžasné ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme
    Prober se chlapče. To tě ve druháku tak vypláchli?
    Posledně jsi tu blouznil o tom, jak budou úžasné USA ve středu všeho a jak doplácejí(!) na ostatní...teď zas o úžasné svobodě slova a nemožnosti převzít moc....

    Svoboda slova jak v čem, na nepohodlná témata si vyrobili zákony, deep state už moc dávno převzal, určité vlivové skupiny jsou nepostižitelné....v té ekonomické haluzi tě klidně nechám, ale najdi si, kolik normálních Amíků žije v přívěsech a mobilheimech. Založit svou ekonomiku na petrodolarech a danění nadnárodních firem s vyoutsourcováním výroby se holt může dlouhodobě vymstít. To ale není nespravedlnost, to je karma.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    08:17 27.06.2018

    cernakus - Proč by v USA měl být "Majdan"? Jejich životní úroveň i svoboda slova je jednou z nejvyšších na světě. Ostatně... každý vidí, že tam nikdo nemůže získat absolutní moc a ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus - Proč by v USA měl být "Majdan"? Jejich životní úroveň i svoboda slova je jednou z nejvyšších na světě. Ostatně... každý vidí, že tam nikdo nemůže získat absolutní moc a dělat si co chce... a to ani prezident. Jsou tam nezávislé soudy, policie, senát, kongres i samotné státy.


    Na Occupy Wall Street nebylo ani 100 000 lidí, což je maximální odhad. Realita byla mezi 50-100 000 na největší z demonstrací. Krom toho to byli většinou levicový extrémisté.

    I díky demonstraci v roce 2012 nakonec vláda padla. Pravda.. po roce, ale padla.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    20:36 26.06.2018

    danny samozrejme, ze pomoct sa da to som nikde nepopieral. Ale hladat za kazdym prevratom ci pucom ktory mu nesedi do jeho videnia sveta CIA a zidojasterov? A povedzme si ...Zobrazit celý příspěvek

    danny

    samozrejme, ze pomoct sa da to som nikde nepopieral. Ale hladat za kazdym prevratom ci pucom ktory mu nesedi do jeho videnia sveta CIA a zidojasterov?

    A povedzme si otvorene. Zapadne hodnoty dokazu ludi nadchnut viac ako tie vychodne.

    Vojenske prevraty/zasahu v Turecku maju proste silnu tradiciuSkrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    20:31 26.06.2018

    cernakus ano Navalnyj nie je cisty. Ostatne ako asi nikto kto zbohatol v Rusku. Ale predpokladam, ze ani ty nie si tak nekryticky obdivovatel Putina aby si si myslel, ze ten ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus

    ano Navalnyj nie je cisty. Ostatne ako asi nikto kto zbohatol v Rusku. Ale predpokladam, ze ani ty nie si tak nekryticky obdivovatel Putina aby si si myslel, ze ten svoje deti a seba zabezpeci na penziu len tym co si z platu nasetril. Ludia z jehoo okolia a jeho prava ruka to maju k oligarchom blizko a predpokladam, ze aj nejake violoncelista prispeje.

    A kasat sa volebnym uspechom v state kde ovladas vsetky media a kazdeho co i len trochu potencialneho oponenta zlikvidujes pomocou statnej masinerie nie je uspech. Ano Putin nema vo volbach konkurenta, ale nie vdaka tomu, ze by ho Rusi milovali.

    A ja som zvedavy co sa bude diat po jeho odchode. Ono sa hovori, ze nic neprospeje statu viac ako schopny diktator a Putin co ako ho vnimame schopny relativne je. Lenze skor ci neskor sa v nastupnickom rade objavi slaby jedinec a v Rusku nebude existovat ziaden mechanizmus ktory by ho zastavil ci zabrzdil a Rusko podje zas do kopru.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    19:18 26.06.2018

    cernakus:
    posílám ti bludišťáka za každou odstraněnou vulgaritu

    http://nd06.jxs.cz/216/062/929...

    cernakus:
    posílám ti bludišťáka za každou odstraněnou vulgaritu

    http://nd06.jxs.cz/216/062/929...

  • Jirosi
    16:48 26.06.2018

    A ty převraty a CIA. Nezapoměl si, že většinou dělali převraty tam, kde zvítězilo "národně osvobozenecké hnutí". Tedy převrat řízený KGB..

    A ty převraty a CIA. Nezapoměl si, že většinou dělali převraty tam, kde zvítězilo "národně osvobozenecké hnutí". Tedy převrat řízený KGB..

  • Jirosi
    16:45 26.06.2018

    Cernakus: Tedy nevíš nic.. ale závěry máš 100%. Přitom když se podíváš trošku z nadhledu, tak Erdogan jede za Putinem. Tam se něco stane a najednou "puč". Erdogan se vrací k ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus: Tedy nevíš nic.. ale závěry máš 100%.

    Přitom když se podíváš trošku z nadhledu, tak Erdogan jede za Putinem. Tam se něco stane a najednou "puč". Erdogan se vrací k jednacímu stolu se staženým ocasem... Tohle spíše připomíná jednání mafie.

    Co se týká ukvapených akcí, tak Moskva s přehledem vede. Kdy se ji naposledy podařilo ukončit ňakou její akci....Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    16:32 26.06.2018

    kolt: už podruhé ti na to odpovídám, že si mně s někým pleteš. jirosi: já jsem na těch jednání mezi Puťkou a Erdoganem v červenci nebyl. Takže fakt nevím, co si tam dojednali. ...Zobrazit celý příspěvek

    kolt:
    už podruhé ti na to odpovídám, že si mně s někým pleteš.

    jirosi:
    já jsem na těch jednání mezi Puťkou a Erdoganem v červenci nebyl. Takže fakt nevím, co si tam dojednali. Ale zjevně to část důstojníků CIA nenechalo chladným.

    V tomto příspěvku bylo na základě slibu Rasemu odstraněno vulgarit: 2Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:26 26.06.2018

    cernakus, už několikrát jste z tohoto fóra odešel, že se s námi, rusofóbními amerikanofily, nebudete zahazovat. Na rovinu – kdybyste byl chlap, tak to i dodržíte. A nejen rusofobní ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus, už několikrát jste z tohoto fóra odešel, že se s námi, rusofóbními amerikanofily, nebudete zahazovat. Na rovinu – kdybyste byl chlap, tak to i dodržíte. A nejen rusofobní amerikanofilové na tomto fóru by byli jistě rádi, kdyby se diskuse na tomto fóru vrátily zpět ke kultivovaným a majícím smysl (až na občas nějakou tu popcornovku mezi fenrim a logikem, kde se ale člověk na začátku aspoň něco dozví).Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    16:17 26.06.2018

    Cernakus: Můžeš nám poslat zdroj, nebo rovnou výstupu z toho jednání těsně před pučem?

    Cernakus: Můžeš nám poslat zdroj, nebo rovnou výstupu z toho jednání těsně před pučem?

  • cernakus
    15:46 26.06.2018

    jara:

    ano, mírnou nadsázku používám. Ovšem z tvého příspěvku jsem nepochopil, co máš na mysli.

    V tomto příspěvku bylo na základě slibu Rasemu odstraněno vulgarit: 1

    jara:

    ano, mírnou nadsázku používám. Ovšem z tvého příspěvku jsem nepochopil, co máš na mysli.

    V tomto příspěvku bylo na základě slibu Rasemu odstraněno vulgarit: 1

  • cernakus
    15:40 26.06.2018

    rase: Proč si myslíš, že takto mluvím jen na internetu? A proč si myslíš, že když nepoužiješ vulgarity, jsi slušnější člověk? (Opak bývá pravdou, apriori slušňák bývá podrazák a ...Zobrazit celý příspěvek

    rase:

    Proč si myslíš, že takto mluvím jen na internetu? A proč si myslíš, že když nepoužiješ vulgarity, jsi slušnější člověk? (Opak bývá pravdou, apriori slušňák bývá podrazák a podvraťák).
    Úroveň hádek AN? To má být vtip? Podívej kam došlapala úroveň palby, poté co se tam takoví mravokárci rozmnožili. Je to mrtvý web, ve kterém se trochu angažuješ ty zkratkovitými články s nulovou diskuzí pod nimi. Všichni borci, co něco věděli nebo uměli z ní už dávno vypadli.
    Úroveň fóra je vždy závislá na vědomostech a inteligenci přispěvatelů, ne na jejich vyjadřování. Když budeš mít 10 slušně mluvících hlupáků, bude úroveň podstatně níže, nežli když si tam budou ostřejším výrazivem povídat 3 odborníci.

    Ale fajn, pokud jsem já důvodem úpadku hádek na AN, tak se chytnu za nos a napravím to. Speciálně kvůli tobě nebudu používat vulgarity. Tedy budu se maximálně snažit, abych je nepoužíval. Co bych pro anonyma z internetu neudělal.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    15:39 26.06.2018

    Slavoslav: ano, shodneme se na tom, že situace pro provedení převratu musí být příznivá. Že se jí dá výrazně napomoci přímo pomocí diplomatické, finanční, organizační podpory ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: ano, shodneme se na tom, že situace pro provedení převratu musí být příznivá. Že se jí dá výrazně napomoci přímo pomocí diplomatické, finanční, organizační podpory ale nevylučuješ, ne? Ano, kecy o wallstreetu jsou hloupou vulgarizací. Ale existuje řada dalších polo finančních nástrojů, jak libovolné zemi sakra zatopit pod kotlem. Nemusí se vždy jednat jen o námořní blokádu, obchodní sankce, vyloučení ze světového bankovního systému nebo zabavení devizových rezerv v zahraničí. Může se jednat o spekulace na vybrané měny, komodity, nátlak na obchodní partnery a pod...
    Máš pocit, že by tyto nástroje nepatřily mezi běžné nástroje americké zahraniční politiky? A to se stále bavíme o těch celkem legálních, oficiálních krocích, které pokud přímo nevyvolají, tak mají na nálady v dané zemi zásadní dopad.
    Já to fakt neberu z pohledu "zlá CIA, hodná KGB" nebo podobnou kravinu. To, že je CIA mocná vyplývá ze síly USA. Je to daleko nejsilnější světová ekonomika s globálními zájmy a tak je celkem pochopitelné, že její zpravodajské služby disponují největším budgetem a zasahují globálně v souladu se záměrem naplnění národních zájmů. Tomuto faktu nepotřebuji přikládat jakoukoli emoční konotaci. To, že je to většinou svinstvo, je konstatování faktu, nikoli morální soud.
    Viz. např.: https://www.washingtonpost.com...

    https://www.globalresearch.ca/... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:27 26.06.2018

    cernakus: nevím proč si lidi myslí, že když jsou schovaní pod anonymitou internetového profilu, tak si budou mluvit jako v nejzaplivanějším pajzlu. Nevím proč bych tě měl ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus:
    nevím proč si lidi myslí, že když jsou schovaní pod anonymitou internetového profilu, tak si budou mluvit jako v nejzaplivanějším pajzlu. Nevím proč bych tě měl umlčovat, očividně se s tebou o tématu ani nehádám (ani nediskutuju). Na hodně lidí obecně nereaguju, byť s nimi často nesouhlasím, tak nemám potřebu jim to rozmlouvat (nebo umlčovat). Většina z nich mluví alespoň trochu slušně. Svým slovníkem znevažuješ hlavně to co říkáš a z celé diskuze děláš žumpu. Úroveň jde dost dolů, přitom to tady bylo donedávna fajnSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    15:22 26.06.2018

    Cermakus
    Víš fanatik je jen fanatik ať už zprava nebo zleva.... nepřeháníš to trochu?neni to tak dlouho co se k volbám chodilo povině

    Cermakus
    Víš fanatik je jen fanatik ať už zprava nebo zleva.... nepřeháníš to trochu?neni to tak dlouho co se k volbám chodilo povině

  • cernakus
    15:01 26.06.2018

    rase:

    A jde ti opravdu to ty občasná sprostá slova a nebo tě jen serou moje názory a hledáš cestu jak je umlčet?

    rase:

    A jde ti opravdu to ty občasná sprostá slova a nebo tě jen serou moje názory a hledáš cestu jak je umlčet?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5