Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II
- 23. 6. 2018
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké vlády a letectva slavnostně převzali první dvě turecké stíhačky F-35A Lightning II. První letadlo bylo při slavnostním ceremoniálu představeno s pumou JDAM (Joint Direct Attack Munition) a tureckou střelou s plochou dráhou letu SOM-J (Stand Off Missile for the Joint Strike Fighter).
F-35 vs. S-400
Turecko již závazně objednalo 50 stíhaček F-35A Lightning II, ale postupně plánuje odebrat až 100 letadel. První dvě F-35A turecké letectvo převzalo v Texasu 21. června. Stroje byly vyrobeny v rámci výrobní série LRIP-10 (Low Rate Initial Production 10) a jsou vybaveny softwarem Block 3F.
Prvních 30 letounů F-35A podle zatím platných plánů získá Turecko do roku 2022 (se softwarem Block 3F) a dalších 20 (Block 4) do roku 2023. Celkové turecké náklady na nákup 100 stíhaček F-35A se odhadují na 25 miliard dolarů. Do Turecka první F-35A přiletí v listopadu 2019 a zařadí se do výzbroje turecké 171. perutě (171 Filo Korsan).
Dodávky F-35 do Turecka však v posledních měsících vzbuzují silné kontroverze, zejména v souvislosti se záměrem Turecka nakoupit ruské systémy protivzdušné obrany (PVO) S-400. Turecko již závazně objednalo neurčitý počet baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů ‒ první komplety S-400 Turecko získá v polovině roku 2019.
Pikantní na celém turecko-ruském obchodu je, že v roce 2015 turecká F-16 sestřelila ruský stíhací bombardér Su-24 a v návaznosti na to prezident Vladimír Putin tureckého prezidenta Recep Erdogana a jeho vedení otevřeně obviňoval z vojenské a finanční podpory teroristů, zejména Islámského státu. Názor ruského vedení se ale po několika měsících změnil a nyní Rusko a Turecko v Sýrii vojensky spolupracují, Rusko se navíc chystá Turecku prodat své nejmodernější systémy PVO.
Rusko-turecký „geopolitcký velotoč" však nelibě sleduje Západ, nyní zejména v souvislosti s dodávkami F-35A do Turecka a kvůli možnému zneužití západních vojenských technologií. Obavy Washingtonu již sdělil svému tureckému protějšku americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Návrh zákazu prodej F-35A do Turecka
18. června americký Senát (horní komora Kongresu) do návrhu zákona schvalující národní obranu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019 vložil klauzuli, která zakazuje dodávky stíhaček F-35 do Turecka. Senátoři požadují bezpečnostní záruky, že americké technologie Turecko neposkytne Rusku a také požadují propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona, který je v Turecku vězněn kvůli obvinění ze špionáže.
NDAA je každý rok schvalovaný americký federální zákon určující rozpočet a výdaje amerického ministerstva obrany. Ve hře je také vlastní návrh NDAA Sněmovny reprezentantů (dolní komora Kongresu), která požaduje dokonce ještě širší zákaz dodávek amerických zbraní do Turecka.
Dříve než ale Kongres pošle NDAA k finálnímu podpisu prezidentovi Trumpovi, musí být návrh NDAA Senátu a Sněmovny reprezentantů dán do souladu, to si vyžádá týdny, ne-li měsíce. Není tedy zatím jasné, zda protiturecká klauzule skutečně vstoupí v platnost a zda takovou verzi zákona Donald Trump podepíše (zřejmě někdy na konci srpna).
Podle CNN proti návrhům obou komor Kongresu vystupuje americký ministr obrany Jim Mattis. Ještě před předáním NDAA prezidentovi Trumpovi k podpisu se Mattis snaží Kongresmany přesvědčit, aby protitureckou klauzuli odstranili nebo zmírnili.
Slavnostní ceremoniál předání tureckých F-35A.
Snahy amerických politiků zamezit dodávkám F-35A do Turecka prozatím nijak neovlivní (minimálně v následujících měsících) turecké zapojení do programu F-35. Podle Lockheed Martin nyní dvě turecké F-35A přeletí na základnu Luke Air Force Base v Arizoně, kde až do konce roku 2019 budou provádět výcvik turečtí piloti. Nicméně situace je vážná a zákaz ovlivnil i atmosféru slavnostního ceremoniálu ‒ Lockheed Martin o ceremoniálu nevydal ani tiskovou zprávu.
V případě schválení senátní verze NDAA může dojít k přerušení výcviku tureckých pilotů v Arizoně, protože senátní klauzule zakazuje Ozbrojeným silám Spojených států jakkoliv se podílet nebo podporovat provoz tureckých F-35A.
Dodávky F-35A do Turecka budou také zablokovány, protože se provádí prostřednictvím mezivládního programu vojenského prodeje Foreign Military Sales (FMS) amerického ministerstva obrany.
Navíc podle webu The Drive Pentagon může Turecku zamezit přístup do logistické počítačové sítě ALIS (Autonomic Logistics Information System) a výrazně tak omezit schopnost Turecka provozovat, aktualizovat a využívat schopnosti F-35. Autor článku dokonce spekuluje, že do ALIS mohou na dálku Američané účelově vložit dokonce škodlivý kód.
Turecká reakce a možnosti
Krok Spojených států samozřejmě vyvolal protireakci z turecké strany. „Takový nezodpovědný a neoprávněný přístup ze strany USA vůči Turecku, které je jejich nejbližším strategickým spojencem v NATO, může způsobit vážné problémy a určité nenávratné ztráty pro samotné Spojené státy,“ komentoval senátní návrh turecký prezident Erdogan s tím, že Turecko již za F-35 zaplatilo 800 milionů dolarů.
„Říkáme USA, že jsme strategický partner. Ale strategický partner by nás neměl nutit klepat na cizí dveře. Nezajímá nás, co Senát říká. Máme zájem jen o jedno ‒ o F-35,“ řekl na začátku června turecký prezident.
Nosnou zbraní vzduch-země tureckých F-35A se má stát turecká střela SOM-J s doletem 250 km.
Do programu F-35 jsou navíc silně zapojeny turecké firmy. Výše nasmlouvaných kontraktů s tureckými firmami dosahuje 12 miliard dolarů. Turecká TAI (Turkish Aerospace Industries) se například přímo podílí na výrobě draku letadel F-35 a v Turecku se také mají sestavovat proudové motory F135.
„Jsme součástí tohoto programu, včetně částečné společné výroby F-35 v Turecku. Turecko splnilo všechny požadavky, ale nemůžete to zrušit kvůli S-400, které kupujeme, je to úplně jiný problém,“ říká turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu s tím, že Turecko by nemělo být nuceno volit mezi USA a Ruskem.
Erdogan dokonce uvedl, že Turecko nyní pracuje na výrobě vlastní stíhačky. Avšak i kdyby Turecko vynaložilo veškeré své finanční, technické a lidské síly do vývoje vlastního stíhacího letadla, do výzbroje se nedostane dříve než po roce 2030. Navíc dosažení počátečních operačních schopností (IOC) nebo dokonce plných operačních schopností (FOC) se nedá reálně očekávat dříve, než kolem roku 2035.
Podle provládního listu Yeni Safak, v případě zákazu prodeje F-35, může Turecko nakoupit ruské stíhačky Suchoj Su-57. Jde však čistě o novinářskou fabulaci.
Ruský program Su-57 je až do roku 2023 zamrzlý projekt. Navíc při zvážení všech politických, časových, technických, legislativních a finančních problémů s vývojem turecké verze Su-57, včetně nutnosti turecké Su-57 odstřihnout od všech aliančního systémů (prostředky velení a řízení, komunikace, radiolokátory), včetně zvážení ztrát pro turecký průmysl (zapojeného do programu F-35), je nákup Su-57 Tureckem mimo jakoukoliv finanční realitu.
Na rozdíl od Su-57, nebo dokonce vlastního tureckého stíhače, je F-35 reálné a pro operační nasazení připravené letadlo. Lockheed Martin zákazníkům dodal již 300 F-35 a letoun přes všechny své značné vývojové problémy dosáhl IOC jak u americké námořní pěchoty, tak v americkém a izraelském letectvu.
Zdroj: BMPD, Defense News
Související články
Turecko spouští sériovou výrobu tanků Altay
Turecko-katarská společnost BMC vyhrála multimilardový kontrakt na sériovou výrobu nových tureckých ...
- 26.04.2018
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?
V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...
- 03.05.2018
- 10 komentářů
- Ondřej Krátký
Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?
Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...
- 07.05.2018
- 44 komentářů
- Jan Buchar
Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy
Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...
- 22.06.2018
- 72 komentářů
- Karel Cimala
Tak, Turecko nám zavŕšilo svoje "pozdvihnutie sa nad ostatné civilizácie". Na Erdoganovej inaugurácii bolo podľa mňa z hľadiska stredoeurópskeho regiónu asi najzaujímavejšie, že ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, Turecko nám zavŕšilo svoje "pozdvihnutie sa nad ostatné civilizácie". Na Erdoganovej inaugurácii bolo podľa mňa z hľadiska stredoeurópskeho regiónu asi najzaujímavejšie, že Orbán už zjavne má (podobne ako Lukašenko) zvoleného svojho nástupcu - doviedol si do Turecka svojho syna Gábora.Skrýt celý příspěvek
v Evropském projektu stíhačky nové generace FCAS, bude mít vedoucí roli francouzský Dassault. Připomenu, že Francouzi tak nějak umí konstruovat lepší letouny než Němci a podobně - ...Zobrazit celý příspěvek
v Evropském projektu stíhačky nové generace FCAS, bude mít vedoucí roli francouzský Dassault. Připomenu, že Francouzi tak nějak umí konstruovat lepší letouny než Němci a podobně - teda pokud si vezmeme Rafale, u nějž přesně vystihli potřeby moderního bojiště, Typhoon je teprve postupně získává. Podobně se jim vlastně podařil i ten Leclerc. Přeci jen v době, kdy se společný projekt tanku rozpadl, měli Němci v plánu postavit fakt těžkou pásovou platformu, což byl z dnešního pohledu špatný nápad.Skrýt celý příspěvek
stronger.p: Volebný systém USA je v našich končinách demokraticky neaplikovateľný, pretože predpokladá súperenie dvoch stabilných veľkých strán, zatiaľ čo u nás je značná ...Zobrazit celý příspěvek
stronger.p:
Volebný systém USA je v našich končinách demokraticky neaplikovateľný, pretože predpokladá súperenie dvoch stabilných veľkých strán, zatiaľ čo u nás je značná politická roztrieštenosť a do hry vstupujú stále nové a nové subjekty. Tým pádom nahráva udržaniu sa pri moci jednej veľkej štátostrany, proti ktorej neobmedzeným zdrojom si rozdrobená opozícia nekopne do lopty.
Pre názornú ukážku - s väčšinovým systémom by sme na Slovensku zaručene nedali dole v roku 1998 Mečiara, pretože by sa do parlamentu dostalo popri HZDS iba zo 15-16 maďarských poslancov. V Maďarsku si tiež vďaka zmenám vo volebnom systéme betónuje ničím neobmedzenú moc Orbánova štátostrana (po posledných voľbách už plánujú rovno na 12 rokov dopredu) ... je to proste zaručený recept na nastúpenie cesty erdoganovského Turecka alebo putinovského Ruska.Skrýt celý příspěvekJirosi :.........tady neexistuje nikdo kdo by řekl "vezmeš to po mně hodíš se na to"................... Vy byste chtěl, aby to u nás bylo jak v RF?? Přesně to udělal V.Putin s ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi :.........tady neexistuje nikdo kdo by řekl "vezmeš to po mně hodíš se na to"...................
Vy byste chtěl, aby to u nás bylo jak v RF?? Přesně to udělal V.Putin s Medveděvem....
Nebo, KDO by byla TA osoba, která by určila toho "správného profesionála"?
Začínáte se velmi odklánět z Vaší pozice :).
KOLT napsal správně, nic lepšího nemáme. Já bych byl ještě pro většinový systém, jak je v USA. Pokud jedna "parta" bude čtyři roky dělat na h*vno, dostane ve volbách (a po nich) šanci jiná "parta". To by byl na naše politiky ten nejlepší "bič".Skrýt celý příspěvekTo sa riadne rozbehlo. A pritom skrátene je to, že USA predali F-35 Turecku , ale v USA a to za účelom školenia / tréningu . Turecko ich domov dostane až keď to bude vhodné
To sa riadne rozbehlo. A pritom skrátene je to, že USA predali F-35 Turecku , ale v USA a to za účelom školenia / tréningu . Turecko ich domov dostane až keď to bude vhodné
PavolR, rád bych sdílel váš optimismus stran toho, že je to jen sinusovka a zase bude líp. Jasně, že bude, otázka je, na jaké dno budeme muset klesnout a jak dlouho tam pobudem. U ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR, rád bych sdílel váš optimismus stran toho, že je to jen sinusovka a zase bude líp. Jasně, že bude, otázka je, na jaké dno budeme muset klesnout a jak dlouho tam pobudem. U nás to zatím vypadá na dno žumpy a dobu jednoho dočasného pobytu vojsk :-( A jestli naše, tj. západní, kultura přežije aktuální sebemrskačskou epizodu, kdy se obviňuje ze všech vad světa a ukládá si proto nesmyslná pokání, si už vůbec nejsem jistý.Skrýt celý příspěvek
Podívejte se na prezidentské volby u nás a jaké šance měl profesionální diplomat... Prostě lidé ho neznali. Jak by ho mohli znát, když je profesionál a dělá svoji práci. To je ta ...Zobrazit celý příspěvek
Podívejte se na prezidentské volby u nás a jaké šance měl profesionální diplomat... Prostě lidé ho neznali. Jak by ho mohli znát, když je profesionál a dělá svoji práci.
To je ta nevýhoda demokraci, tady neexistuje nikdo kdo by řekl "vezmeš to po mně hodíš se na to". Tady se dostávají k moci ti co přesvědčí lid, a přežijí. Ale to neříká nic o jeho schopnostech pro danou funkci.Skrýt celý příspěvekDanny: Jenže vy bojujete politiky zvolenými ve všelidovém hlasovaní, klidně bez předchozí zkušenosti. Proti lidem co byli "agenty", už v mládí a dnes mají kolem 30.let praxe ve ...Zobrazit celý příspěvek
Danny: Jenže vy bojujete politiky zvolenými ve všelidovém hlasovaní, klidně bez předchozí zkušenosti. Proti lidem co byli "agenty", už v mládí a dnes mají kolem 30.let praxe ve vrcholné politice a jejich přeřeknutí si nikdo nedovolí pustit do světa.Skrýt celý příspěvek
PavolR: zajímavá úvaha, díky. Je pravda, že můj pohled na Západ formovaly kusé představy o blahobytu 60. let, vlně hippíes a potom konkrétnější představy z druhé půlky 80. let. ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: zajímavá úvaha, díky. Je pravda, že můj pohled na Západ formovaly kusé představy o blahobytu 60. let, vlně hippíes a potom konkrétnější představy z druhé půlky 80. let.
Vlastně až nedávno mi k velkému údivu došlo, jak bouřlivý byl např. 68 ve Francii, 70tky v Německu atd... O řadě zaškobrtnutí např. ve Velké Británii jsem si vždy myslel, že je to jen zlomyslná komunistická propaganda.
Když zmiňuješ analogii s meziválečnou situací, velmi rád bych sdílel tvůj optimismus:-)
A poslední poznámka, co se týče rizik současného světa, tak mám pocit, že tebou zmiňovaný konflikt s Ruskem a terorismus jsou trošku uměle vytvořená, zveličená a notně přiživovaná rizika. Když vidím diskutabilní výsledky celé úžasné války proti světovému terorismu... Zdá se mi, že jsou výrazně tato témata výrazně přeceňována v neprospěch globálních problémů, které civilizaci opravdu ohrožují (a které se nedají řešit tím, že nějaké neznámé, vzdálené zemi vybombarduješ pár jeskynních komplexů.Skrýt celý příspěvekJirosi: jak už jsem v textu níže naznačoval, uráží mě amaterismus a tupost, která z těchto institucí čiší. Pokud si Evropské hodnoty ke studii o prokremelských webech přilepí jako ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: jak už jsem v textu níže naznačoval, uráží mě amaterismus a tupost, která z těchto institucí čiší. Pokud si Evropské hodnoty ke studii o prokremelských webech přilepí jako ilustrační fotku obrázek černého Blackhawku, ze které příslušníci 350. roty sypou v rámci psychologické operace v Iráku letáky, tak to na mě působí jako kontra kontra propaganda. Tón používaný ve většině mediálních výstupů, které se touto problematikou zabývají, mi strašně smrdí předrevolučním Rudým právem. A když to ještě někdo doprovodí seznamy "zakázané literatury", tak z toho mám husí kůži.
Pokud v boji proti zlu používáme pochybné, až špinavé praktiky, tak nakonec začneme smrdět taky. Když nebude z každého druhého článku na ožehavou tematiku čouhat jak sláma z bot snaha o ovlivnění čtenáře tím správným směrem, když nebudou obsahovat zjevné nesmysly, polopravdy a selektivně předkládaná fakta, budou to mít zahraniční tajné služby sakra těžké.
Pokud ale domácí síly investují enormní množství energie na boj s něčím, místo aby investovaly do zvyšování vlastní důvěryhodnosti, jsou dle mého názoru nebezpečnější, než jakákoli vnější síla.
Vzpomněl jsem si na jeden hezký životní příběh: https://xman.idnes.cz/luis-pos... Jak myslíš, že podpora něčeho takového ovlivňuje v cílových zemích sympatie obyvatelstva k demokracii?Skrýt celý příspěvekDanny: Poměrně hezky napsané, jenže "Překvapuje mě představa, že demokratická společnost potřebuje podivné instituce, jako Evropské hodnoty a Útvary pro pro boj s fejk ňůs. ...Zobrazit celý příspěvek
Danny: Poměrně hezky napsané, jenže
"Překvapuje mě představa, že demokratická společnost potřebuje podivné instituce, jako Evropské hodnoty a Útvary pro pro boj s fejk ňůs. "
Dokud tu budou zástupy "cernakusu" co jim budou bezmezně věřit, případně je šířit jako 100% pravdu. Pak stát prostě potřebuje instituce co ho budou bránit. Protože krom pár pitomců co je vytvářejí pro srandu je tu ještě mašinérie tajných služeb. A ta je vytváří s cela pragmatickým cílem narušit národní integrity států!
A jejich cílem není zlepšení životních podmínek obyvatel, ale získaní kontroly nad nimi. Což ale prakticky vyúsťuje už v občanské války a zamrzlé konflikty.Skrýt celý příspěvekdanny: Ono je to dané tým, že vývoj nikdy nie je a nebude celkom lineárny a v sebedemokratickejšom systéme to nemôže vyzerať rovnako v mierovom a vo vojnovom stave: - Keď sa ...Zobrazit celý příspěvek
danny:
Ono je to dané tým, že vývoj nikdy nie je a nebude celkom lineárny a v sebedemokratickejšom systéme to nemôže vyzerať rovnako v mierovom a vo vojnovom stave:
- Keď sa západne od Železnej opony rozmohol v 60., 70. a začiatkom 80. rokov terorizmus a zároveň vrcholila studená vojna, tak situácia tam vyzerala dosť podobne ako dnes (dokonca v NSR bolo politické pnutie pre tureckých gastarbeiterov a Francúzom padli do krku utečenci po strate Alžírska).
- Naproti tomu 2. polovici 80. rokov a roky 90. sa niesli v znamení obrovského uvoľňovania - to je Západ, s ktorým ste sa oboznamovali v čase pádu Železnej opony.
- A dnes máme na krku opäť konflikt s Ruskom a popri tom sa zintenzívnili problémy s teroristami. Ako keby sme boli práve zacyklení v tom samom, len hádam o niečo menšom kolečku. Osobne optimisticky očakávam, že v horizonte takých 5 rokov by mohlo dôjsť k ďalšiemu uvoľneniu (rátajúc pri tom, ako dlho už konflikt trvá a odhadujúc, aké môže mať ešte rezervy).
Ono je to zarážajúco podobné zacyklenosti, akú sme videli v Európe v 1. polovici 20. storočia - jeden globálny konflikt bol po období uvoľnenia a konsolidácie nasledovaný druhým konfliktom. A aj dôvody oboch zacykleností mi prídu takmer totožné.Skrýt celý příspěvekDanny Jedna vec je frustrácia zo smerovania západu keďže ani tam nie je všetko ideálne a druhá vec keď niekto hovorí o "zdravej nenávisti" voči západu a upína sa na východ ...Zobrazit celý příspěvek
Danny
Jedna vec je frustrácia zo smerovania západu keďže ani tam nie je všetko ideálne a druhá vec keď niekto hovorí o "zdravej nenávisti" voči západu a upína sa na východ pretože Rusi sú naši starší bratia ktorý nás mentorujú a vždy to s nami mysleli dobreSkrýt celý příspěvekSlavo: do značné míry Cernakusovu frustraci ze směřování Západu chápu. Před revolucí jsem měl jasně nalinkováno, že všechno zlo pochází z Východu a na Západě je jen právo, ...Zobrazit celý příspěvek
Slavo: do značné míry Cernakusovu frustraci ze směřování Západu chápu. Před revolucí jsem měl jasně nalinkováno, že všechno zlo pochází z Východu a na Západě je jen právo, spravedlnost, svoboda a humanita. Jsou to ideály, které vyznávám a toužím žít ve společnosti, která tak bude fungovat. Zatímco v devadesátkách jsem viděl spíš snahu se jim přibližovat, dnes vnímám čím dál citelněji kroky, které je naopak ohrožují. Netěší mě postupný nárůst cenzury, omezování svobody slova a náhrada seriozní diskuse lacinou propagandou. Překvapuje mě představa, že demokratická společnost potřebuje podivné instituce, jako Evropské hodnoty a Útvary pro pro boj s fejk ňůs.
Ano, mám tendence kritizovat tyto jevy tady. Protože tady žiju. A chci tady žít. A chci, aby se společnost a politika zde vyvíjela k lepšímu, ne tak, abych si musel říkat, že někde je to ještě horší.
Od Východu nečekám nic dobrého, může pouze naplnit moje očekávání, nebo mě příjemně překvapit. Netrápí mě tolik úroveň náboženské svobody v provincii Sin-ťiang, ani nástroje cenzury internetu v Barmě. Ani hloupost nacionalistické propagandy v Rusku. Tyhle země mají palčivější problémy, než určitý luxus, ke kterému míra občanských svobod patří.
Jsem odkojen respektem k Marshallovu plánu, Berlínskému vzdušnému mostu, operaci Bodyguard, Mincemeat, takže když vidím dnes zpackanou kauzu Skripal, tak mě to štve. Prostě nemám rád diletantismus. Velký bratr v Moskvě je pro mě nastavené zrcadlo.Skrýt celý příspěvekDanny
Čítaj v kontexte. To bola narážka na tretiu osobu ktorá tu vidí Západ za všetkým zlým a svetlom je preňho veľký brat v Moskve.
Inak s tebou súhlasím.Danny
Čítaj v kontexte. To bola narážka na tretiu osobu ktorá tu vidí Západ za všetkým zlým a svetlom je preňho veľký brat v Moskve.
Inak s tebou súhlasím.Slavoslav: ale no tak, předhazovat mi zednářožidobolševikoještěry, to snad nemyslíš vážně... Myslím, že se bavím celkem střízlivě, ne? Jen prostě tvrdím, že pokud se v jakémkoli ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav: ale no tak, předhazovat mi zednářožidobolševikoještěry, to snad nemyslíš vážně... Myslím, že se bavím celkem střízlivě, ne?
Jen prostě tvrdím, že pokud se v jakémkoli státě, který je v zájmové zóně z pohledu strategického umístění, surovin, vlivu, business příležitostí nebo čehokoli jiného zvyšuje napětí a nestabilita (nebo míra emancipace či přímo nepřátelství), je automaticky v hledáčku všech gramotných tajných služeb, které v dané zóně mají nějaké želízko v ohni (zapomněl jsem ještě nejbližší sousedy, ale tam to kromě hospodářské konkurence většinou smrdí nacionalismem).
A že se ty tajné služby snaží seč můžou, aby stáhly vývoj na svou stranu. Ať už podporou vlády, opozice, výměnou vládnoucí garnitury nebo aspoň podporou atomizace.. A dle pravidla o silnějším psovi, co si s největší pravděpodobností nejvíc užije, americké tajné služby mají nejvíc cukru a případně největší bič. A díky LL, které jim umožňují vyvíjet vliv kdekoli na planetě taky pocit, že jim celý svět tak nějak patří.
O tom, že American Life s atributy jako Cola, McDonald, Hollywood, Las Vegas, Big Car and Big House je geniální a univerzální marketingový koncept, ani v nejmenším nepochybuji. Je neuvěřitelné, jak tenhle mix dokáže zabrat v prakticky jakékoli kultuře téměř kdekoli na světě.Skrýt celý příspěvekLuky - Děláš drsňáka úplně zbytečně. Ale budiž. O úžasných USA jsem nikdy nepsal a o tom, jak budou USA středem všeho taky ne. Pouze jsem napsal, že je evidentní, že chtějí ...Zobrazit celý příspěvek
Luky - Děláš drsňáka úplně zbytečně. Ale budiž.
O úžasných USA jsem nikdy nepsal a o tom, jak budou USA středem všeho taky ne. Pouze jsem napsal, že je evidentní, že chtějí vytvořit nový řád a být tím středem. Jestli je zde síla, která jim v tom dokáže zabrábit je věc jiná. Já osobně si myslím, že ne. Rusko ani Čína ne, protože nemají sami dostatečnou sílu, spojenců mají oproti Američanům minimum a když už, tak ne moc silných. EU do toho taky nepůjde... musela by se spojit s Ruskem i Čínou a to je prostě nereálné.
Svoboda slova je v USA obrovská. Můžeš mít symboly všech možných hnutí, včetně hákového kříže nebo srpu a kladiva. To, že to není dokonalé... a kde je? Nebo spíše... kde je to v tomto ohledu lepší? V Německu, Rusku, u nás nebo snad v Číně?
Jistě. Ekonomiku mají taky špatnou a ty hnusné petrodolary nahradí juan a rubl. Prober se. Realita je úplně jiná a moc dobře to víš.Skrýt celý příspěvekako vidim, opät sa to zvrhlo na hadky byvalych a sučasnych politukov, ale nik v zasade nerieši problém, či je možne dodat revolučny stroj F-35 pochybnemu spojencovi a prečo je to ...Zobrazit celý příspěvek
ako vidim, opät sa to zvrhlo na hadky byvalych a sučasnych politukov, ale nik v zasade nerieši problém, či je možne dodat revolučny stroj F-35 pochybnemu spojencovi a prečo je to možne. Samozrejme okrem predstavy "ale firemny notebook", t.j., že niekde v Ankare na velvyslanectve sedi Amik, čo na dialku spušta zakodovany software tureckej stihačky rovnako, ako ked v multiplexe sa spista digitaln a americka sračka pre pubertiakov zvana Jursky park XX.
Takže to vratime naspät. Je americky dodavatel F-35 nezodpovedny hazarder, alebo naozaj F-35 nie je až taky zazrak a každy dolar zarobeny na vyvoze je dobry?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...