Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Slavnostní představení turecké stíhačky F-35A Lightning II; větší foto / Lockheed Martin

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké vlády a letectva slavnostně převzali první dvě turecké stíhačky F-35A Lightning II. První letadlo bylo při slavnostním ceremoniálu představeno s pumou JDAM (Joint Direct Attack Munition) a tureckou střelou s plochou dráhou letu SOM-J (Stand Off Missile for the Joint Strike Fighter).

F-35 vs. S-400

Turecko již závazně objednalo 50 stíhaček F-35A Lightning II, ale postupně plánuje odebrat až 100 letadel. První dvě F-35A turecké letectvo převzalo v Texasu 21. června. Stroje byly vyrobeny v rámci výrobní série LRIP-10 (Low Rate Initial Production 10) a jsou vybaveny softwarem Block 3F.

 

 

Prvních 30 letounů F-35A podle zatím platných plánů získá Turecko do roku 2022 (se softwarem Block 3F) a dalších 20 (Block 4) do roku 2023. Celkové turecké náklady na nákup 100 stíhaček F-35A se odhadují na 25 miliard dolarů. Do Turecka první F-35A přiletí v listopadu 2019 a zařadí se do výzbroje turecké 171. perutě (171 Filo Korsan).

 

Dodávky F-35 do Turecka však v posledních měsících vzbuzují silné kontroverze, zejména v souvislosti se záměrem Turecka nakoupit ruské systémy protivzdušné obrany (PVO) S-400. Turecko již závazně objednalo neurčitý počet baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů ‒ první komplety S-400 Turecko získá v polovině roku 2019.

 

Pikantní na celém turecko-ruském obchodu je, že v roce 2015 turecká F-16 sestřelila ruský stíhací bombardér Su-24 a v návaznosti na to prezident Vladimír Putin tureckého prezidenta Recep Erdogana a jeho vedení otevřeně obviňoval z vojenské a finanční podpory teroristů, zejména Islámského státu. Názor ruského vedení se ale po několika měsících změnil a nyní Rusko a Turecko v Sýrii vojensky spolupracují, Rusko se navíc chystá Turecku prodat své nejmodernější systémy PVO.

 

Rusko-turecký „geopolitcký velotoč" však nelibě sleduje Západ, nyní zejména v souvislosti s dodávkami F-35A do Turecka a kvůli možnému zneužití západních vojenských technologií. Obavy Washingtonu již sdělil svému tureckému protějšku americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

 

Návrh zákazu prodej F-35A do Turecka

18. června americký Senát (horní komora Kongresu) do návrhu zákona schvalující národní obranu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019 vložil klauzuli, která zakazuje dodávky stíhaček F-35 do Turecka. Senátoři požadují bezpečnostní záruky, že americké technologie Turecko neposkytne Rusku a také požadují propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona, který je v Turecku vězněn kvůli obvinění ze špionáže.

 

NDAA je každý rok schvalovaný americký federální zákon určující rozpočet a výdaje amerického ministerstva obrany. Ve hře je také vlastní návrh NDAA Sněmovny reprezentantů (dolní komora Kongresu), která požaduje dokonce ještě širší zákaz dodávek amerických zbraní do Turecka.

 

Dříve než ale Kongres pošle NDAA k finálnímu podpisu prezidentovi Trumpovi, musí být návrh NDAA Senátu a Sněmovny reprezentantů dán do souladu, to si vyžádá týdny, ne-li měsíce. Není tedy zatím jasné, zda protiturecká klauzule skutečně vstoupí v platnost a zda takovou verzi zákona Donald Trump podepíše (zřejmě někdy na konci srpna).

 

Podle CNN proti návrhům obou komor Kongresu vystupuje americký ministr obrany Jim Mattis. Ještě před předáním NDAA prezidentovi Trumpovi k podpisu se Mattis snaží Kongresmany přesvědčit, aby protitureckou klauzuli odstranili nebo zmírnili.

 

Slavnostní ceremoniál předání tureckých F-35A.

  

Snahy amerických politiků zamezit dodávkám F-35A do Turecka prozatím nijak neovlivní (minimálně v následujících měsících) turecké zapojení do programu F-35. Podle Lockheed Martin nyní dvě turecké F-35A přeletí na základnu Luke Air Force Base v Arizoně, kde až do konce roku 2019 budou provádět výcvik turečtí piloti. Nicméně situace je vážná a zákaz ovlivnil i atmosféru slavnostního ceremoniálu ‒ Lockheed Martin o ceremoniálu nevydal ani tiskovou zprávu.

 

V případě schválení senátní verze NDAA může dojít k přerušení výcviku tureckých pilotů v Arizoně, protože senátní klauzule zakazuje Ozbrojeným silám Spojených států jakkoliv se podílet nebo podporovat provoz tureckých F-35A.

 

Dodávky F-35A do Turecka budou také zablokovány, protože se provádí prostřednictvím mezivládního programu vojenského prodeje Foreign Military Sales (FMS) amerického ministerstva obrany.

 

Navíc podle webu The Drive Pentagon může Turecku zamezit přístup do logistické počítačové sítě ALIS (Autonomic Logistics Information System) a výrazně tak omezit schopnost Turecka provozovat, aktualizovat a využívat schopnosti F-35. Autor článku dokonce spekuluje, že do ALIS mohou na dálku Američané účelově vložit dokonce škodlivý kód.

 

Turecká reakce a možnosti

Krok Spojených států samozřejmě vyvolal protireakci z turecké strany. „Takový nezodpovědný a neoprávněný přístup ze strany USA vůči Turecku, které je jejich nejbližším strategickým spojencem v NATO, může způsobit vážné problémy a určité nenávratné ztráty pro samotné Spojené státy,“ komentoval senátní návrh turecký prezident Erdogan s tím, že Turecko již za F-35 zaplatilo 800 milionů dolarů.

 

„Říkáme USA, že jsme strategický partner. Ale strategický partner by nás neměl nutit klepat na cizí dveře. Nezajímá nás, co Senát říká. Máme zájem jen o jedno ‒ o F-35,“ řekl na začátku června turecký prezident.

 

Nosnou zbraní vzduch-země tureckých F-35A se má stát turecká střela SOM-J s doletem 250 km.

  

Do programu F-35 jsou navíc silně zapojeny turecké firmy. Výše nasmlouvaných kontraktů s tureckými firmami dosahuje 12 miliard dolarů. Turecká TAI (Turkish Aerospace Industries) se například přímo podílí na výrobě draku letadel F-35 a v Turecku se také mají sestavovat proudové motory F135.

 

„Jsme součástí tohoto programu, včetně částečné společné výroby F-35 v Turecku. Turecko splnilo všechny požadavky, ale nemůžete to zrušit kvůli S-400, které kupujeme, je to úplně jiný problém,“ říká turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu s tím, že Turecko by nemělo být nuceno volit mezi USA a Ruskem.

 

Erdogan dokonce uvedl, že Turecko nyní pracuje na výrobě vlastní stíhačky. Avšak i kdyby Turecko vynaložilo veškeré své finanční, technické a lidské síly do vývoje vlastního stíhacího letadla, do výzbroje se nedostane dříve než po roce 2030. Navíc dosažení počátečních operačních schopností (IOC) nebo dokonce plných operačních schopností (FOC) se nedá reálně očekávat dříve, než kolem roku 2035.

 

Podle provládního listu Yeni Safak, v případě zákazu prodeje F-35, může Turecko nakoupit ruské stíhačky Suchoj Su-57. Jde však čistě o novinářskou fabulaci.

 

Ruský program Su-57 je až do roku 2023 zamrzlý projekt. Navíc při zvážení všech politických, časových, technických, legislativních a finančních problémů s vývojem turecké verze Su-57, včetně nutnosti turecké Su-57 odstřihnout od všech aliančního systémů (prostředky velení a řízení, komunikace, radiolokátory), včetně zvážení ztrát pro turecký průmysl (zapojeného do programu F-35), je nákup Su-57 Tureckem mimo jakoukoliv finanční realitu.

 

Na rozdíl od Su-57, nebo dokonce vlastního tureckého stíhače, je F-35 reálné a pro operační nasazení připravené letadlo. Lockheed Martin zákazníkům dodal již 300 F-35 a letoun přes všechny své značné vývojové problémy dosáhl IOC jak u americké námořní pěchoty, tak v americkém a izraelském letectvu.

 

Zdroj: BMPDDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecko spouští sériovou výrobu tanků Altay

Turecko-katarská společnost BMC vyhrála multimilardový kontrakt na sériovou výrobu nových tureckých ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?

Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • cernakus
    08:52 26.06.2018

    1) Protože CIA má dlouhý seznam provedených pučů, více než ostatní služby dohromady 2) Protože CIA ty puče velmi často zpacká 3) Protože jen CIA dělá hurá akce, zejména když ...Zobrazit celý příspěvek

    1) Protože CIA má dlouhý seznam provedených pučů, více než ostatní služby dohromady
    2) Protože CIA ty puče velmi často zpacká
    3) Protože jen CIA dělá hurá akce, zejména když domnělý "king" je mimo zemi. Tajné služby ostatních států jsou rozvážnější (a také pomalejší)
    4) Protože skupina důstojníků provádějící puč měla konexe na vojenské partnery v USA a konexe na Güla.
    5) Gül je agent CIA (nejen dle obvinění Turecké vlády, ale i dle kuolárních informací)
    6) Protože nikdo jiný tento externě iniciovaný puč v danou chvíli nepotřeboval potenciální podezřelí vyjma CIA, jsou Mosad, FSB, Vaja, Mi6.
    Mosad nedělá akce bez souhlasu vlády Izraele a ta by do toho nešla, protože v případě neúspěchu by byl Izrael na hraně války s mnohem silnějším státem, který je navíc v NATO (bylo by to na aktivaci článku 5).
    FSB takto velké akce nedělá bez souhlasu prezidenta a ten si s Erdoganem pár hodin před pučem plácnul. Mohlo by se jednat jedině o double false flag operaci (tj. přimknout Erdogana k Rusku tím, že ho zachrání před pučem, který sami zorganizovali. Přimknutí se podařilo), ovšem s nedozírnými důsledky, kdyby to ruplo a ono by to ruplo.
    Vaja by s ohledem na střet zájmů Íránu a Turecka v Sýrii mohla mít motivy, ale je nepravděpodobné, že Írán, který je málo zkušení v takových akcích a zároveň velmi málo agresivní (v měřítkách blízkého východu) by se pouštěl do takové akce. V případě selhání by stál už proti třem silným soupeřům (Turecko, SA, Izrael) a to je moc i na početný Írán.
    Mi6 je služba s dlouho tradicí a rozvážným plánováním. Její akce obvykle vyjdou, ale nedělá akce typu, "dnes ráno vstanu, opařím se čajem a večer už uděláme převrat v Turecku". Jsou to prostě Britové.

    Nikdo další nemá prostředky, vazby ani zájem se do Erdogana srát. Hlavně jen vylízanci z USA si myslí, že režim stojí na Erdoganovi. Velmi rychle by se rekrutoval nástupce a měl by k dispozici bojovně naladěnou ulici. Vojenským pučem prostě v roce 2016 už v Turecku nejde nic vyřešit. To bylo možné deset let před tím, kdy byla ještě armáda silná, jednotná a u turecké veřejnosti velmi vážená.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    07:59 26.06.2018

    Zaujímalo by ma čím takým je charakteristický puč organizovaný CIA? Síce nepochybujem o cernakusovej odbornosti so tom, že to rozozná podľa prvého novinového titulku, ale nejake ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujímalo by ma čím takým je charakteristický puč organizovaný CIA? Síce nepochybujem o cernakusovej odbornosti so tom, že to rozozná podľa prvého novinového titulku, ale nejake vysvetlenie by sa hodilo.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    23:36 25.06.2018

    Bože to jsou zase cancy. Ano, puč zorganizovala CIA. Podpis je jasný. A že byl zpackaný? Protože to byla zcela zjevně hurá akce části jejich důstojníků. Tedy neměla o tom ánung ...Zobrazit celý příspěvek

    Bože to jsou zase cancy.

    Ano, puč zorganizovala CIA. Podpis je jasný. A že byl zpackaný? Protože to byla zcela zjevně hurá akce části jejich důstojníků. Tedy neměla o tom ánung ani celá CIA, natož americká vláda. CIA za svoji krátkou historii měla už několik takových zpackaných akcí.
    Byla to prostě reakce na schůzku Putina a Erdogana, kde se tito pragmaticky udobřili (proces začal podstatně dříve, tím, že si Erdogan uvědomil z ruských sankcí, že Turecko potřebuje Rusko více, nežli Rusko Turecko) a CIA zazmatkovala a spustila to narychlo (chtěla využít toho, že král je mimo hrad).
    Ruské tajné služby se to domákly a nakonec Erdogana na poslední chvíli varovali a tím mu umožnili se s pučem vypořádat.
    Armádní pučisté se prostě zalekli toho, že vylezlo do ulic obrovské množství lidí. Toho se například nezalekla egyptská armáda, když puč zosnoval Sísí. Už to ukazuje, že Turci jsou mentálně jinde než Arabové. A také to ukazuje na to, že Erdoganova strana armádu za těch 15 let solidně pročistila.

    Ano, volby v Turecku mi taky trochu smrdí, zejména proto, že Icehn dokázal do Istanbulu nalákat na mítink milióny lidí a přesto docela dost prohrál. Na druhou stranu, zpochybňovat volby jen proto, že nedopadly jak bychom chtěli ... Erdogan má dlouhodobě silnou podporu a fakt je, že se mu poslední rok docela daří. Turci stejně jako Rusové jsou rádi, když se s nimi počítá a Turecká armáda si v Sýrii a Iráku dělá co chce, tedy vítězí.

    Co by vás mělo děsit více, nežli vítězství Erdogana je fakt, že Turci v EU drtivě volili právě jeho. To znamená, že jsou nekompromisní pátá kolona a o jejich loajalitě Tureckým zájmům nemůže být pochyb. A je jich, zejména v Říši opravdu hodně.

    A přestaňte už s těma sračkama typu Sultán Erdogan a podobně. Státy jako Rusko, Irán, Turecko, Sýrie nejsou o jednom muži. Je to celý systém, statisíce, milióny lidí zapojených do vládnutí. Diktatury jednoho muže jsou vzácné nejen místem, ale i časem. Málokdo koncentruje takovou moc, jako koncetrovali Hitler, Stalin nebo Mao, kdy si mohli dovolit doslova cokoliv a nikdo se jim neopovážil ani vzepřít. A i tito borci dosáhli takového vrcholu jen v krátkém období své vlády.
    Podívejte se do USA. Je to typická oligarchická demokratura (diktatura, která si hraje na demokracii). Trump, přestože má značnou podporu spodiny, jen tak tak lavíruje mezi impeachmentem a likvidací. Nedokáže prosadit ani zlomek svých představ a postupně mu jeho oponenti z olgiarchických kruhů odstraňují jednoho vnitřního spojence za druhým. Stejně tak to měl Obama. Myslíte, že válčit v Libyi chtěl? Byl proti, jenže on o tom nerozhodoval. Rozhodoval o tom šéf demokratické oligarchie, jistý Biden a ten se tak rozhodl na základě nátlaku tří dračic a proti vůli pragmatických profíků, jako byl ministr obrany, šéf CIA a náčelník GŠ.

    Prostě se oprostěte od primitivního a černobílého vidění světa, jak tu někdo poznamenal, i ten puč v Turecku, vycházel ze značně zamotané situace v samotných elitách Turecka.

    Osobně jsem přesvědčen, že ani ten Kim není suverén. A vypadá to, že jeho ségra drží také značnou moc, možná byla šedou eminencí v pozadí celou dobu a pašík byl jen její loutka.

    Prodej F-35 do Turecka tedy není rizikem jen kvůli Erdoganovi. Ale prostě proto, že Turecko se emancipovalo a vyvázalo se z amerického vazalství. Tím se stává hůře předvídatelné a kontrolovatelné. Na druhou stranu, proti vyšinutému Izraeli, je Turecko oázou bezpečí a stability pro Svět i jeho sousedy a to se nezmění ani kdyby se Erdogan opravdu sultánem stal.

    PS: Západ a zejména USA jsou v posledních dekádách banda diletantů a to nejviditelněji v zahraniční politice. Musíme si na to, že politici a speciálně političky, zpackají co mohou, prostě zvykat. Proč tomu tak je, si neodvážím odhadnout. Ale bude to souviset s debilizací obyvatel Europoidního civilizačního okruhu (a tím i politického podhoubí) a přehnané emancipace žen (které prostě nejsou vhodný materiál na politiku už jen proto, že zásadně nedrží dohody).Skrýt celý příspěvek

  • sanityangel1
    22:34 25.06.2018

    Sice to sem nepatri, ale: 2 Rase: “opravdu si myslíš, že tak stupidně zorganizovaný pokus o puč zorganizoval někdo na Západě ?” Na tvoji otazku se da odpovedet pomerne ...Zobrazit celý příspěvek

    Sice to sem nepatri, ale:

    2 Rase:
    “opravdu si myslíš, že tak stupidně zorganizovaný pokus o puč zorganizoval někdo na Západě ?”

    Na tvoji otazku se da odpovedet pomerne jednoduse.

    Tak zaprve, nejednalo se o stupidne udelany puc. Erdogana delilo tusim 20 minut od toho, aby sedel v letadle a byl na musce vzbourenecke F-16, ktera svete div se startovala z Incirliku. A to ze to nedopadlo? To se hold stava, kdyz to nekdo praskne predem.

    A zadruhe - obecne se staty okolo daji rozdelit do 3 skupin a to podle jejich reakci na puc:
    1) Nymandi, kteří nevedeli která bije – viz. vyjadreni vlad EU a jejich pozdni zmatene reakce
    2) Ti, kteří ten puc praskli
    3) Ti, kteří ten puc organizovali, nebo minimalne o nem vedeli

    Staty, které patri do 2 a 3 skupiny reagovaly jako první. Ja se domnivam, ze clovek nemusi zrovna Einstein, aby mu doslo, do které skupiny patri Rusko, a do které skupiny patri USA.Skrýt celý příspěvek

  • Baron
    22:14 25.06.2018

    O téhle situaci v budoucnu ještě uslyšíme. V každým případě vidím velký špatný.

    O téhle situaci v budoucnu ještě uslyšíme. V každým případě vidím velký špatný.

  • Jara
    22:09 25.06.2018

    Podpora Turecka musí skončit! Není to žádný spojenec, ale jen ubohý a zákeřný viděrač, Turecko je mnohem větší problém a nebezpečí pro Evropu než Ruské šarvátky na ...Zobrazit celý příspěvek

    Podpora Turecka musí skončit! Není to žádný spojenec, ale jen ubohý a zákeřný viděrač, Turecko je mnohem větší problém a nebezpečí pro Evropu než Ruské šarvátky na Ukrajině.

    Pokud mají Turci tak velkou spolupráci na programu F35 nechci to éro na naší obloze ani vidět.....Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    20:05 25.06.2018

    Shania: Lepší příklad by asi byli Iránské F14.

    Shania: Lepší příklad by asi byli Iránské F14.

  • Shania
    20:03 25.06.2018

    palo satko: co myslíš, koupil by si někdo takový zbranový systém?:) max co pentagon může, tak mít při prodeji smlouvu, kde bude specifikovano co můžou a nemůžou se strojem ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko: co myslíš, koupil by si někdo takový zbranový systém?:)

    max co pentagon může, tak mít při prodeji smlouvu, kde bude specifikovano co můžou a nemůžou se strojem dělat.

    Jako prodat ho třetí straně, zavazat se dodržovat bezpečnostní pravidla atd.

    Pak max co US může, je jim zaříznout podporu, tak jak to udělali iraku kvuli kradeným M1... ale pak je naženou k tomu, hledat si cesty jak si servis zajistí sami...Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    19:11 25.06.2018

    Danny, a to ako je fakt, že "kluč od miešačky", teda schopnost naštartovat a letiet s "neamerickou" F-35 ma v ruke Pentagon? To všetci ti piloti, experti a politici držali ...Zobrazit celý příspěvek

    Danny, a to ako je fakt, že "kluč od miešačky", teda schopnost naštartovat a letiet s "neamerickou" F-35 ma v ruke Pentagon? To všetci ti piloti, experti a politici držali doteraz bobrika mlčanlivosti a nikomu to nepovedali? Ty to vieš odkial?Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    17:12 25.06.2018

    2 Rase moje pocity ohledně skoro převratu v Turecku nejsou důležité. Nemám v ruce žádné důkazy. Nicméně nejsem slepý ani hluchý k "přešlapům" západních vlád v posledních 28 ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Rase

    moje pocity ohledně skoro převratu v Turecku nejsou důležité. Nemám v ruce žádné důkazy. Nicméně nejsem slepý ani hluchý k "přešlapům" západních vlád v posledních 28 letech, které se provalily.

    Vadí mi, že tahali 40 let za rypák moje rodiče a teď tahaji za rypák mě - stejně bezostyšně jako za komáraSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
    16:44 25.06.2018

    Rase: Na Blízkom východe sa fenomén dedenia z otca na syna nemusí týkať iba najvyšších postov, ale prakticky akýchkoľvek. Aj pre pretrvávajúce kmeňovo klanové štruktúry v ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Na Blízkom východe sa fenomén dedenia z otca na syna nemusí týkať iba najvyšších postov, ale prakticky akýchkoľvek. Aj pre pretrvávajúce kmeňovo klanové štruktúry v spoločnosti. Tuším v Sýrii prešiel z otca na syna post predsedu komunistickej strany. :-D Turecko je samozrejme pokrokovejšie, ale musíme si uvedomiť, že Erdogan pochádza z takého regiónu a akých spoločenských kruhov, kde by to bolo akceptovateľné. A absolútna väčšina jeho voličov taktiež. Udomácnenie sa praxe dedičnosti prakticky akéhokoľvek úradu alebo hodnosti nakoniec toho času doviedlo dovtedy perfektne fungujúci aparát Osmanskej ríše do bezvýchodiskovej krízy.

    Akonáhle si Erdogan dostatočne upevní moc, môže prejsť na rovnaký režim, v akom funguje klan Aliyevovcov v Azerbajdžane. Ale môžeme vidieť podobné tendencie aj mimo daný kultúrny okruh - v Bielorusku si už Lukašenko začína vodiť syna na stretnutia hláv štátov. Pre čo asi? ;-)Skrýt celý příspěvek

  • danny
    16:34 25.06.2018

    palo satko: proč? pokud se budou Turci muset pokaždé dovolit, jestli mohou vzlétnout a každou misi jim budou v Pentagonu schvalovat, zda je v souladu se strategickými zájmy, a k ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko: proč? pokud se budou Turci muset pokaždé dovolit, jestli mohou vzlétnout a každou misi jim budou v Pentagonu schvalovat, zda je v souladu se strategickými zájmy, a k tomu budeš přes vzdálený přístup kontrolovat, zda se v něm někdo nevrtá, je to naopak hodně dobré letadlo, ne?Skrýt celý příspěvek

  • balm
    15:50 25.06.2018

    @Czertik Bohužel. Turecké území poskytuje strategicky významnou oblast a na jeho území se nachází systémy včasné výstrahy NATO s radarovým systémem AN/TPY-2. Mimo šestice ...Zobrazit celý příspěvek

    @Czertik

    Bohužel. Turecké území poskytuje strategicky významnou oblast a na jeho území se nachází systémy včasné výstrahy NATO s radarovým systémem AN/TPY-2. Mimo šestice baterií Patriot se základnami členských zemí např.: Adana poskytuje základnu pro 260 nizozemských vojáků provozující baterii Patriot, u města Kahramanmaras se nachází základna čítající 350 německých vojáků, kterou sdílí s kontingentem italských vojáků s protiraketovým systémem SAMP/T. Nesmíme zapomínat na USA, která v Turecku provozuje několik leteckých základen. Nejdůležitější zůstává zřejmě Incirlik, ve které jsou uložené jaderné zbraně USA a NATO.

    Bohužel, ten Egomagortoláh si může dovolit hodně a projde mu to.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    15:43 25.06.2018

    raziel87: co jsem se bavil s Turky jak žijícími v Turecku, tak v zahraničí, ale většinou pracující pro významné Turecké firmy, tak situaci kolem puče nehodnotili tak komixově, jak ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87: co jsem se bavil s Turky jak žijícími v Turecku, tak v zahraničí, ale většinou pracující pro významné Turecké firmy, tak situaci kolem puče nehodnotili tak komixově, jak to vypadalo v našich médiích. Když mi vysvětlovali propletenec různých vztahů a zájmů, tak to bylo zamotanější, než turecká telenovela. Řada dílčích epizod působila jako špatná gangsterka, jiné jako dost překombinovaný špionážní film.
    Oni sami si většinou nebyli jistí, kdo koho vlastně podrazil a kdo je menším zlem. Jestli do toho Západ nebo Rusové byli nějak zapleteni, tak se přikláním k názoru, že spíš reaktivně, se snahou urvat, co se z nastalé situace dalo, než že by to někdo držel pevně v rukou. O Gullenovi se sice povídá jako o váženém spolupracovníkovi CIA, který pomáhal rozmisťovat agenty pomocí sítě svých škol do různých zemí a zároveň vychovávat síť spřátelených absolventů, ale celá ta jeho firma generovala (a stále generuje) ohromné peníze a vliv, na to, aby byl jen poslušnou figurkou.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    15:36 25.06.2018

    Turecko bude "lakmusovym papierom" pre F-35. Ak toto lietadlo Turkom dodaju za povodnych podmienok, tak to zdaleka nie je taka dobra zbraň ako sa píše.

    Turecko bude "lakmusovym papierom" pre F-35. Ak toto lietadlo Turkom dodaju za povodnych podmienok, tak to zdaleka nie je taka dobra zbraň ako sa píše.

  • Rase
    15:19 25.06.2018

    raziel87: opravdu si myslíš, že tak stupidně zorganizovaný pokus o puč zorganizoval někdo na Západě ? Turecko bylo vždycky tak nějak přítel jen, aby nebylo nepřítel (nejprve ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87:
    opravdu si myslíš, že tak stupidně zorganizovaný pokus o puč zorganizoval někdo na Západě ? Turecko bylo vždycky tak nějak přítel jen, aby nebylo nepřítel (nejprve Němců, pozděj SSSR), nějaká vřelá láska tam nebyla nikdy.

    PavolR:
    já to pokrevní dědictví nikdy dost dobře nepochopil (v moderní době). Chápu že se jeden člověk vypracuje na nejvyšší post, ale aby automaticky přešlo na syna je dnes poněkud divné. Navíc v turecku už nemají monarchistickou tradici a i se sultanátem nemají moc dobré zkušenosti - koncem stejně vládla "vojenská chunta" (Mladoturci)Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    14:44 25.06.2018

    2 Rase no, tentokrát jim ten "puč" už vyjde :-) pohlídaji si, aby se moci nechytnula osobnost, která bude koukat spíše na tradiční hodnoty a morál turecké kultury než na západní ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Rase

    no, tentokrát jim ten "puč" už vyjde :-) pohlídaji si, aby se moci nechytnula osobnost, která bude koukat spíše na tradiční hodnoty a morál turecké kultury než na západní pojetí demokracie.

    No a pokud by se to komplikovalo, tak není problém zpunktovat zas nějakej chemickej útok, když můžou strkat Sarin kojencům do zadečků místo teploměru v Kuvajtu, Sýrii, Iráku, tak proč ne v Turecku ;) Dneska přítel, zítra nepřítelSkrýt celý příspěvek

  • danny
    14:10 25.06.2018

    Rase: tak tak. Času na to, aby všechno bylo ještě třikrát úplně jinak, než jak si dnes představujeme je spousta. Stačí kouknout večer za zprávy a to jsou obden takové veletoče, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: tak tak. Času na to, aby všechno bylo ještě třikrát úplně jinak, než jak si dnes představujeme je spousta. Stačí kouknout večer za zprávy a to jsou obden takové veletoče, že bych žádné rychlé závěry nedělal.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:46 25.06.2018

    Rase: O nástupníctvo v sultanáte by som sa nebál, pôjde proste po pokrvnej línii, ako v iných podobných zriadeniach. Rusko je iný prípad, mentalita jeho režimu je ešte stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    O nástupníctvo v sultanáte by som sa nebál, pôjde proste po pokrvnej línii, ako v iných podobných zriadeniach.
    Rusko je iný prípad, mentalita jeho režimu je ešte stále boľševická, čiže ak vôbec bude mať Putin nejakého nástupcu, videl by som to na niekoho, kto si prisvojí starnúceho Putina, tak ako toho času Stalin chorého Lenina.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:42 25.06.2018

    Do konce roku 2019 budou ty F-35 a piloti v USA, tak času poměrně dost, na zhodnocení vývoje v zemi. On i ten Erdogan nebude vládnout věčně. 64 let není moc (Putinovi je o rok ...Zobrazit celý příspěvek

    Do konce roku 2019 budou ty F-35 a piloti v USA, tak času poměrně dost, na zhodnocení vývoje v zemi. On i ten Erdogan nebude vládnout věčně. 64 let není moc (Putinovi je o rok víc), ale není to žádná hitparáda. Jak v Ruska tak i Turecku bude hodně zajímavé kdo přijde na jejich místo, jelikož potencionální nástupce zatím není znám.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5