Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje
- 10. 3. 2018
- 101 komentářů
- Jan Buchar
Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika zemích světa a ruské ozbrojené síly jsou závislé na jejich dovozu. Dmitrij Rogozin, vicepremiér odpovídající za zbrojní průmysl, v roce 2012 přislíbil jejich vnitrostátní výrobu, ale zatím Rusko dostatečně moderní termovize nevyrábí.
„Sami dosud detektory pro naše, ruské, termovizory nevyrábíme, ale za rok už budeme. Vláda průmyslu dala všechny potřebné pokyny. Jsem si jistý, že je vyplní! Za rok budeme mít vlastní detektory pro termovizní kamery!“ uvedl Dmitrij Rogozin v roce 2012 pro televizní kanál Rossija 24.
Spojení „detektory v mozaikovém uspořádání“ je volným překladem anglického „focal plane array“ (FPA), tj. doslova sestavy ohniskové roviny. Toto technologicky pokročilé zařízení je souborem obrazových snímačů, jež se nachází v ohniskové rovině infračervených kamer. Jedná se o klíčovou technologii nutnou k výrobě termovizních přístrojů.
V září 2013 vznikla společnost Fotoelektronnyje pribory se sídlem v Ščolkově nedaleko Moskvy. Společnost byla vytvořena za účelem vývoje ruského FPA, což by zemi zbavilo závislosti na dovozu. Fotoelektronnyje pribory mají své sídlo v budově státního výzkumného ústavu Ciklon, který je součástí korporace Rostech. Ciklon je jednou z mála ruských firem, jež vyrábí termovizní kamery s pomocí dovážených FPA. Ústav vlastní 50% podíl ve společnosti Fotoelektronnyje pribory.
K dalším ruským výrobcům infračervených kamer patří některé společnosti, jež své výrobky představily v průběhu loňského veletrhu námořní vojenské techniky v Petrohradě. Termovizní systémy a komponenty vystavovalo například Leningradské opticko-mechanické sdružení, státní výzkumný ústav Karat, podnik Aviacionnaja i morskaja elektronika, společnost Něva-Elektronika a VVC-Těplovizor.
Vývoj FPA dokončen?
Zpravodajská agentura TASS 15. července 2016 zveřejnila zprávu o dokončení vývoje ruských FPA. Generální ředitel výzkumného ústavu Ciklon Alexander Borisov ohlásil úspěšné završení vývoje mikrodisplejů a obrazových snímačů pro termovize.
„Jako čtvrtému státu na světě, po Číně, Francii a USA, se nám podařilo zvládnout výrobu této technologie. Sestrojili jsme produkty, které svými parametry obstojí v globálním srovnání. Ročně zvládneme vyrobit 10 000 obrazových snímačů, “ řekl Borisov.
Podle Borisovova vyjádření budou tyto mikrodispleje a obrazové snímače tvořit základ infračervených kamer, jimiž se vybaví bojová vozidla pěchoty Kurganěc, tanky Armata či minolovky Projektu 12700.
Nedlouho po zprávě TASSu se v deníku Izvestija objevil článek s titulkem „ Naše země se stala čtvrtou na světě po USA, Francii a Číně, která dokázala vyrobit vlastní termovizní obrazové snímače “. Text tvoří z velké části rozhovor s ruským vojenským expertem Sergejem Suvorovem.
Termovizní přístroje dostanou i ruští vojáci budoucnosti Ratnik.
„Termovize se skládá nejenom z obrazových snímačů, ale i z optického systému a výpočetního programu, který zpracovává obraz a přenáší ho na obrazovku, “ vysvětlil Suvorov. „ Až donedávna jsme kupovali francouzské FPA Thales Catherine-FC a Sagem Matiz, jež jsou součástí termovizní kamery Essa pro tanky T-90 či Plisa pro T-80.“
Jak poznamenal Suvorov, Essa umožňuje posádce tanku vyhledávat cíle během libovolné denní doby na vzdálenost čtyř kilometrů. Příprava systému k práci netrvá déle než pět minut. Essa může být v provozu nepřetržitě po dobu šesti hodin při teplotách od -50 °C do 55 °C.
Výroba FPA se teprve plánuje
Výzkumný ústav Ciklon ovšem podle nedávného zjištění deníku Novaja gazeta stále není schopen FPA vyrábět. Tiskové oddělení ústavu totiž vysvětlilo, že se Alexander Borisov v roce 2016 vyjádřil nepřesně. Produkce FPA ještě nezačala a momentálně se teprve plánuje. Ve výroční zprávě Ciklon navíc uvedl, že se nadále chystá FPA pro výrobu infračervených kamer dovážet.
Podobnou informaci přinesly také internetové stránky FlotProm. Ruské námořnictvo sice využívá termovize vnitrostátní výroby, ale jejich FPA stále pochází z Francie. Menší lodě, jako jsou např. raketové a hlídkové čluny, dokonce využívají infračervené kamery zcela vyráběné v zahraničí. Největší podíl na ruském trhu mají výrobky americké společnosti FLIR.
Maksim Šepovalenko, zástupce ředitele moskevského Centra analýz strategií a technologií, se domnívá, že dovoz zahraničních termovizorů je pro Rusko momentálně logickou volbou.
„Je to způsobeno technologickým zpožděním vzniknuvším po rozpadu SSSR. Obrněná technika, útočné letouny a malé lodě byly opomíjeny, protože přednost dostala jaderná triáda. Termovizory kompletně domácí výroby dosud nemáme, “ uvedl pro FlotProm Šepovalenko. Podle jeho názoru je pro námořnictvo jednodušší používat produkty známých výrobců, klidně i západních.
S Šepovalenkem souhlasí Viktor Murachovskij, šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva. Myslí si, že ruské termovize a FPA před sebou mají ještě pár let, než budou v celosvětovém měřítku konkurenceschopné. „ Moderní obrazové snímače se v Rusku ještě nevyrábí, “ řekl Murachovskij.
Zdroje: Novaja Gazeta, Izvestija, Tass, FlotProm
Související články
Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40
Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin ...
- 28.01.2018
- 66 komentářů
- Jan Grohmann
NGAFV: Singapurské vozidlo pro americké výsadkové jednotky
Singapurská společnost ST Kinetics je připravena předat americké armádě v rámci programu MPF (Mobile ...
- 14.02.2018
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
CV90: Evoluce na bitevním poli
Co mají společné Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko? Všichni těží z ...
- 27.02.2018
- 144 komentářů
- Tisková zpráva
Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii
Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...
- 08.03.2018
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Takže mi z toho plyne, že termoraketový pohon bude taky pořádně přifouknut a vyzkoušen pouze někde laboratorně. Ovšem servery s rudou hvězdou už hlásí novou epochu, která ještě ...Zobrazit celý příspěvek
Takže mi z toho plyne, že termoraketový pohon bude taky pořádně přifouknut a vyzkoušen pouze někde laboratorně. Ovšem servery s rudou hvězdou už hlásí novou epochu, která ještě dobrých 20let nebude a pokud ano, tak spíš za Atlantikem a tam se tím chlubit nebudou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...