Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky T-90 jsou vybaveny francouzskou termovizí Catherine-FC. / Public Domain

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika zemích světa a ruské ozbrojené síly jsou závislé na jejich dovozu. Dmitrij Rogozin, vicepremiér odpovídající za zbrojní průmysl, v roce 2012 přislíbil jejich vnitrostátní výrobu, ale zatím Rusko dostatečně moderní termovize nevyrábí. 

„Sami dosud detektory pro naše, ruské, termovizory nevyrábíme, ale za rok už budeme. Vláda průmyslu dala všechny potřebné pokyny. Jsem si jistý, že je vyplní! Za rok budeme mít vlastní detektory pro termovizní kamery!“ uvedl Dmitrij Rogozin v roce 2012 pro televizní kanál Rossija 24.

 


 

Spojení „detektory v mozaikovém uspořádání“ je volným překladem anglického „focal plane array“ (FPA), tj. doslova sestavy ohniskové roviny. Toto technologicky pokročilé zařízení je souborem obrazových snímačů, jež se nachází v ohniskové rovině infračervených kamer. Jedná se o klíčovou technologii nutnou k výrobě termovizních přístrojů.
 

V září 2013 vznikla společnost Fotoelektronnyje pribory se sídlem v Ščolkově nedaleko Moskvy. Společnost byla vytvořena za účelem vývoje ruského FPA, což by zemi zbavilo závislosti na dovozu. Fotoelektronnyje pribory mají své sídlo v budově státního výzkumného ústavu Ciklon, který je součástí korporace Rostech. Ciklon je jednou z mála ruských firem, jež vyrábí termovizní kamery s pomocí dovážených FPA. Ústav vlastní 50% podíl ve společnosti Fotoelektronnyje pribory.
 

K dalším ruským výrobcům infračervených kamer patří některé společnosti, jež své výrobky představily v průběhu loňského veletrhu námořní vojenské techniky v Petrohradě. Termovizní systémy a komponenty vystavovalo například Leningradské opticko-mechanické sdružení, státní výzkumný ústav Karat, podnik Aviacionnaja i morskaja elektronika, společnost Něva-Elektronika a VVC-Těplovizor.  
 

Vývoj FPA dokončen?

Zpravodajská agentura TASS 15. července 2016 zveřejnila zprávu o dokončení vývoje ruských FPA. Generální ředitel výzkumného ústavu Ciklon Alexander Borisov ohlásil úspěšné završení vývoje mikrodisplejů a obrazových snímačů pro termovize.
 

„Jako čtvrtému státu na světě, po Číně, Francii a USA, se nám podařilo zvládnout výrobu této technologie. Sestrojili jsme produkty, které svými parametry obstojí v globálním srovnání. Ročně zvládneme vyrobit 10 000 obrazových snímačů, řekl Borisov.

 

Podle Borisovova vyjádření budou tyto mikrodispleje a obrazové snímače tvořit základ infračervených kamer, jimiž se vybaví bojová vozidla pěchoty Kurganěc, tanky Armata či minolovky Projektu 12700.

 

Nedlouho po zprávě TASSu se v deníku Izvestija objevil článek s titulkem „ Naše země se stala čtvrtou na světě po USA, Francii a Číně, která dokázala vyrobit vlastní termovizní obrazové snímače “. Text tvoří z velké části rozhovor s ruským vojenským expertem Sergejem Suvorovem.

 

Termovizní přístroje dostanou i ruští vojáci budoucnosti Ratnik.

 

„Termovize se skládá nejenom z obrazových snímačů, ale i z optického systému a výpočetního programu, který zpracovává obraz a přenáší ho na obrazovku, vysvětlil Suvorov. Až donedávna jsme kupovali francouzské FPA Thales Catherine-FC a Sagem Matiz, jež jsou součástí termovizní kamery Essa pro tanky T-90 či Plisa pro T-80.“

 

Jak poznamenal Suvorov, Essa umožňuje posádce tanku vyhledávat cíle během libovolné denní doby na vzdálenost čtyř kilometrů. Příprava systému k práci netrvá déle než pět minut. Essa může být v provozu nepřetržitě po dobu šesti hodin při teplotách od -50 °C do 55 °C.
 

Výroba FPA se teprve plánuje

Výzkumný ústav Ciklon ovšem podle nedávného zjištění deníku Novaja gazeta stále není schopen FPA vyrábět. Tiskové oddělení ústavu totiž vysvětlilo, že se Alexander Borisov v roce 2016 vyjádřil nepřesně. Produkce FPA ještě nezačala a momentálně se teprve plánuje. Ve výroční zprávě Ciklon navíc uvedl, že se nadále chystá FPA pro výrobu infračervených kamer dovážet.
 

Podobnou informaci přinesly také internetové stránky FlotProm. Ruské námořnictvo sice využívá termovize vnitrostátní výroby, ale jejich FPA stále pochází z Francie. Menší lodě, jako jsou např. raketové a hlídkové čluny, dokonce využívají infračervené kamery zcela vyráběné v zahraničí. Největší podíl na ruském trhu mají výrobky americké společnosti FLIR.
 

Maksim Šepovalenko, zástupce ředitele moskevského Centra analýz strategií a technologií, se domnívá, že dovoz zahraničních termovizorů je pro Rusko momentálně logickou volbou.
 

„Je to způsobeno technologickým zpožděním vzniknuvším po rozpadu SSSR. Obrněná technika, útočné letouny a malé lodě byly opomíjeny, protože přednost dostala jaderná triáda. Termovizory kompletně domácí výroby dosud nemáme, uvedl pro FlotProm Šepovalenko. Podle jeho názoru je pro námořnictvo jednodušší používat produkty známých výrobců, klidně i západních.

 

S Šepovalenkem souhlasí Viktor Murachovskij, šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva. Myslí si, že ruské termovize a FPA před sebou mají ještě pár let, než budou v celosvětovém měřítku konkurenceschopné. Moderní obrazové snímače se v Rusku ještě nevyrábí, řekl Murachovskij.       

 

Zdroje: Novaja Gazeta, Izvestija, Tass, FlotProm

Nahlásit chybu v článku


Související články

Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40

Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin ...

NGAFV: Singapurské vozidlo pro americké výsadkové jednotky

Singapurská společnost ST Kinetics je připravena předat americké armádě v rámci programu MPF (Mobile ...

CV90: Evoluce na bitevním poli

Co mají společné Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko? Všichni těží z ...

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Slavoslav
    09:08 13.03.2018

    Logik

    Do detailov by som vôbec nešiel. Ak niečo majú tak maximálne tak demonštrátor fungujúci v laboratórnych podmienkach.

    Logik

    Do detailov by som vôbec nešiel. Ak niečo majú tak maximálne tak demonštrátor fungujúci v laboratórnych podmienkach.

  • Gloton
    08:26 13.03.2018

    Proč tu někteří stále dokola omýláte a řešíte, co na zemi po trase letu zamoří či nezamoří ta diskutovaná střela s jaderným pohonem? Není to přece střela letící v přízemní výšce, ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč tu někteří stále dokola omýláte a řešíte, co na zemi po trase letu zamoří či nezamoří ta diskutovaná střela s jaderným pohonem? Není to přece střela letící v přízemní výšce, ale obdoba velké balistické rakety letící ve velkých výškách. Takže úvahy o tom, jaký "pruh země" pod sebou zamoří, jsou úplně mimo.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    08:25 13.03.2018

    cernakus: ad neutrony: to ale neřeší problém - zrcadlo neutrony zpomaluje a vrací do zóny, ale ty se prostě potřebuješ těch neutronů zbavit. Nemůžeš je všechny nechat v aktivní ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus: ad neutrony: to ale neřeší problém - zrcadlo neutrony zpomaluje a vrací do zóny, ale ty se prostě potřebuješ těch neutronů zbavit. Nemůžeš je všechny nechat v aktivní zóně. Takže buďto je něčím pohltíš, nebo zářej ven.

    Jirosi: Jo, chlazení je problém - už mě to také napadlo, ale zrovna tady bych věřil, že nějaké materiály budou. Otázka je jak kvalitní a co s nima dělá blízkost reaktoru (zpravidla ty high-tech materiály používají těžší prvky...)
    Právě tydle detaily jsou klíčové. Z hlavy o tom těžko dokážeme něco říct, ale dělaj rozdíl mezi demonstrátorem "máme jaderný motor" a skutečně bezproblémovým motorem vhodným na sériovou výrobu. Kde jsou Rusové můžeme jen hádat, ale vzhledem k tomu, jak rádi přehánějí, tak bych příliš "optimistický" nebyl, dokud něco neukážou v praxi.Skrýt celý příspěvek

  • komin
    07:51 13.03.2018

    Tak pokial viemy, tak hlavne rusi maju zvladnute materiali vid. napriklad raketovy motor rd 180 s uzavretym cyklom kde je v komore cez 3000stupnov

    Tak pokial viemy, tak hlavne rusi maju zvladnute materiali vid. napriklad raketovy motor rd 180 s uzavretym cyklom kde je v komore cez 3000stupnov

  • Jirosi
    05:27 13.03.2018

    Pokud se bavíme o motoru. Tedy o něčem co má teplotu 1000-1200+C. Tak z čeho to chcete vyrobit, aby to mělo dostatečnou tepelnou vodivost/zůstávalo při té teplotě stabilní. ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud se bavíme o motoru. Tedy o něčem co má teplotu 1000-1200+C. Tak z čeho to chcete vyrobit, aby to mělo dostatečnou tepelnou vodivost/zůstávalo při té teplotě stabilní. Případně jaké médium by bylo v tom chladícím okruhu?

    V takových podmínkách vám degraduje přímo ta ocel, kterou tam máte. Masivní přísun vzduchu (kyslíku) to jen urychluje.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    00:27 13.03.2018

    logik: není neutron jako neutron. Pro udržení štěpné reakce potřebuješ pomalé neutrony nebo velký účinný průřez. Účinný průřez neuděláš, anžto vyjma velmi extrémních prvků jako ...Zobrazit celý příspěvek

    logik:

    není neutron jako neutron. Pro udržení štěpné reakce potřebuješ pomalé neutrony nebo velký účinný průřez. Účinný průřez neuděláš, anžto vyjma velmi extrémních prvků jako je californium (které je navíc příšerně drahé), běžné štěpitelné prvky mají účinný průřez příliš malý pro lehký reaktor s malým množstvím štepitelného materiálu. Jinými slovy, FBR reaktor zde bohužel nee.

    Zpomalit neutrony lze buď moderátorem, který má stejný problém jako účinný průřez, tedy je to težké jako prase a pro letoun nevhodné, a nebo právě neutronovým zrcadlem.

    Ty neutrony, o kterých mluvíš, jsou totiž sakra rychlé, ty ti utečou z aktivní zóny, aniž by něco dalšího štípli.

    Tomahavky neletí 30-50 metrů nad zemí. To by nikam nedoletěli. Běžně je to v kilometrech, dolů jdou jen v koncové fázi a nebo pokud je to nezbytně nutné (ukrýt se před PVO). Ale budiž, pokud bude stínovat střela zemi, ionizující záření může při vhodném materiálu povrchu způsobit zamoření větší než bezvýznamné.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    23:28 12.03.2018

    cernakus: Neutronové zrcadla jsou ti k ničemu. Neutronů produkuje štěpná reakce 2-3x více, než kolik jich spotřebuje, takže musíš ostatní pustit ven. Jinak Ti To bouche. Zrcadlo ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus: Neutronové zrcadla jsou ti k ničemu. Neutronů produkuje štěpná reakce 2-3x více, než kolik jich spotřebuje, takže musíš ostatní pustit ven. Jinak Ti To bouche. Zrcadlo potřebuješ, abys udržel štěpnou reakci s menším množstvím paliva. Pokud chceš likvidovat neutrony, tak musíš mít stínění, co přebytečné neutrony pohlcuje.

    Dál pak argumentuješ atmosférou, ale ta raketa je dělaná jako křižující raketa, tedy má leteť hodně blízko zemského povrchu. Tomahavky např. letí 30-50m, nikoli tebou uváděných 200m. To odpovídá řádově necelým 4mm olova, což je zeslabení gama záření na čtvrtinu. To jako štít rozhodně nestačí.

    petris: Tvrzení: Rusko dohnalo západ v optoelektronice je pozitivní tvrzení. Tedy pokud ho tvrdíš, tak to musíš dokázat. Jinak prostě bereme poslední známý fakt, který je: Rusko v optoelektronice zaostává.
    To bys také mohl tvrdit, že Rusko vyvinulo perpetum mobile - a kdyby se někdo ozval, tak bys řikal: ale vyvrátit to nemůžete, žejo....Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    21:53 12.03.2018

    logik spol: pakliže chcete hovořit o radiační stopě nukleárně-termálního motoru, pak si musíte říc, které konkrétní izotopy s jakým poločasem rozpadu a jakou rozpadovou energií, ...Zobrazit celý příspěvek

    logik spol:

    pakliže chcete hovořit o radiační stopě nukleárně-termálního motoru, pak si musíte říc, které konkrétní izotopy s jakým poločasem rozpadu a jakou rozpadovou energií, jakož i rozpadovou řadou se mohou v takovém motoru v jeho pracovním médiu, kterým je vzduch, tvořit.

    Konkrétně je vzduch tvořen dusíkem, kyslíkem, vodíkem, uhlíkem a vzácnými plyny. Pouze vzácné plyny, a to konkrétně Argon a Krypton tvoří významněji radioaktivní izotopy. Nicméně jejich zastoupení v atmosféře je stopové (pod 1%). Radioaktivita (rozpadová energie) také není nic děsivého.

    Proti úniku štěpného materiálu je motor zajištěn. Pokud z něj létá štěpný materiál nebo produkty štěpení, je defektní a sám se poměrně rychle zničí, neboť při ztrátě materiálu nejsou jednotlivé palivové články schopny zajistit stabilitu štěpné reakce a buď se utlumí a nebo mnohem pravděpodobněji dojde k přehřátí a termální explozi. Zničení od nestability jaderné reakce dojde v řádu desetin sekund, jaderný reaktor musí být totiž lehký a nemá tak dostatečnou tepelnou kapacitu, aby vydržel rychlost změn v štěpné reakci. Jinými slovy, lze jen velmi obtížně řídit, natož v defektních stavech.

    Co se týče úniků radiace, celý systém je nastaven tak, aby vnější plášť reaktoru bylo neutronové zrcadlo, jinak to nebude fungovat. Alfa záření a beta záření je neškodné, i tenký plášť je obě zastaví. Co nezastaví plášť, zastaví na pár metrech vzduch. Ionizující gama záření se sice stíní hůře, ale opět, vzduch si zejména s vysokoenergetickým gama zářením poradí až překvapivě dobře (pro energie >2MeV je velmi blízký olovu (na hmotnostní jenotku, vzduch je cca 9000x méně hustý než olovo), takže velmi záleží, jak vysoko střela letí. Pokud to bude cca ve výšce 200m nad zemí, pak je absorpční schopnost vzduchu ekvivalentní obálce olovoa o tloušťce stěny 2cm, což je velmi solidní ochrana.

    Největší prekérkou tak zůstávají rychlé neutrony. Ty však lze zadržovat neutronovými zrcadly a také vhodnou volbou jaderného paliva (zejména Thoriový cyklus). U neutronového záření pak zásadně záleží, z čeho je podloží pod raketou. Pokud to budou nějaké těžké kovy, není to dobrá situace, pokud to budou obvyklé lehké polokovy, nekovy a organické látky, případně voda, je neutronové záření z hlediska dlouhodobé poluce dráhy střely zanedbatelné.

    Je také několik teoretických designů, které jsou slibné. Například jaderná žárovka, thoriový cyklus atp... Je možné, že Rusové, kteří jsou ohledně jaderných technologií nezpochybnitelná špička, zvládli tento nukleárně-termální ramjet tak, že má maximálně potlačeny negativní jevy a zůstaly jen pozitivní.

    Ostatně, motor, který by pro citlivé jaderné detektory byl jak rozžhnutá žárovka, by asi těžko splnil základní požadavek na jaderně poháněnou ŘSPDL, aby byl její let co nejvíce utajen před PVO.Skrýt celý příspěvek

  • petris
    20:58 12.03.2018

    logik: Ja nikde netvrdím že Rusi dohnali špičku, ja tvrdím že nikto z nás nepozná parametre vojenských optoelektronických zariadení ktoré Shvabe dodáva ruskej armáde, takže robiť ...Zobrazit celý příspěvek

    logik:
    Ja nikde netvrdím že Rusi dohnali špičku, ja tvrdím že nikto z nás nepozná parametre vojenských optoelektronických zariadení ktoré Shvabe dodáva ruskej armáde, takže robiť akékoľvek závery, či už pozitívne alebo negatívne jednoducho nie je na mieste. Je to podobné ako tvoje ďalšie tvrdenia o tom že sú preukázateľne pozadu vo výrobe polovodičových T/R modulov pre radary. Kedže nemáme žiadne reálne vedomosti o ich vlastnostiach, zároveň tá tematika je tak široká že sa môžme len domnievať na základe subjektívnych preferencií každého z nás. Čo je samozrejme tiež legitímna diskusia, ale už skôr pivného rázu (to je ale väčšina diskusií na AN takže je to asi ok).

    Myslím že o plnom odtienení nukleárneho ramjetu tu ani nikto nepísal, to by bolo naozaj ťažké sci fi. Ja mám na mysli odtienenie do takej miery, že to nie je doslova lietajúci Černobyl tj. zo zadku tomu nevyletujú kúsky taviacej sa aktívnej zóny. Pokiaľ dokázali vyrobiť niečo čo bráni priamemu kontaktu náporového vzduchu s palivom, ale zároveň vedie teplo z aktívnej zóny dostatočne dobre na to aby ohrialo pretekajúci vzduch na teplotu pri ktorej expanziou vytvára ťah, tak zvládli tepelný výmenník a posunuli nukleárny ramjet z roviny v ktorej ostal v polovici 60tych rokov do 21. storočia. Pokial to má pracovať iba raz na konci sveta, dokážem si predstaviť napr. krátky "chladiaci" okruh s tekutým kovom, tak aby na konci prechodu vzduchu takýmto výmenníkom mal vzduch cca 1500 st. C. Vzduch by bol zrejme silne ionizovaný a rádioaktívny, ale už by to nebol let s prakticky odkrytou aktívnou zónou ako v minulosti a hmotnostne a rozmerovo mi to už pripadá aspoň teoreticky možné.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    20:08 12.03.2018

    Sakra, smazat děkuji.

    Sakra, smazat děkuji.

  • Jirosi
    20:08 12.03.2018

    Logic: Asi sem to napsal blbě. Ale myšleno to bylo, tak že žádný nástupce na trhu pro tyto dvou motorové stroje neexistuje. A že klasické pojetí stíhače narazilo na limit v ...Zobrazit celý příspěvek

    Logic: Asi sem to napsal blbě. Ale myšleno to bylo, tak že žádný nástupce na trhu pro tyto dvou motorové stroje neexistuje. A že klasické pojetí stíhače narazilo na limit v generaci 4.

    Dalším státem toužícím po takových letadlech je i Izrael.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    20:02 12.03.2018

    petris: Čistá spekulace je tvrzení, že Rusové dohnali špičku - pro to nenajdeš jedinný argument. Pro tvrzení, že ji nedohnali, existují argumenty - např. to, že v podobných ...Zobrazit celý příspěvek

    petris: Čistá spekulace je tvrzení, že Rusové dohnali špičku - pro to nenajdeš jedinný argument. Pro tvrzení, že ji nedohnali, existují argumenty - např. to, že v podobných odvětvích: výroba integrovaných obvodů, výroba polovodičových prvků pro radary atd. atd. jsou pozadu prokazatelně.
    Nelze samozřejmě tvrdit s jistotou, jak na tom Rusové v tomto ohledu jsou, ale není důvod pro tvrzení, že by se to mělo oproti předchozímu stavu zlepšit. Navíc - "rusové to umějí" je pozitivní tvrzení, tedy pro toto tvrzení by měl jeho předkladatel shánět důkazy. A ne tvrdit: nejsou důkazy, že to neumějí, takže to umějí....

    Ohledně "nukleárního motoru": samozřejmě, možné je i to, že objevily mimozemšťany. Ale jednak pro konstrukci takového motoru k zabudování do rakety existují fyzikální limity (jak váhové, tak rozměrové) - nemáš IMHO prinicpiálně šanci ten motor plně odstínit (přinejmenším tak, aby furt zůstaly jeho výhody oproti konvenčnímu palivu).

    A jednak opět: zdravý skepticismus velí "nevěřit pohádkám". Až Rusové ten motor ukáží v praxi včetně naměřených hodnot radioaktivity v okolí, pak je to argument pro to věřit, že překonali výše uvedené obtíže a zatleskat jim. Zatím je ten motor v podobné fázi věrohodnosti, jako provařené "plasma stealth" a kupa dalších nápadů...... které povětšinou v této fázi i zůstaly...Skrýt celý příspěvek

  • petris
    19:49 12.03.2018

    logik: To samozrejme môžeš, ale potom je to naozaj čistá špekulácia založená len na predpoklade že predchádzajúci stav pretrváva naďalej a ešte k tomu u úplne inej spoločnosti. V ...Zobrazit celý příspěvek

    logik:
    To samozrejme môžeš, ale potom je to naozaj čistá špekulácia založená len na predpoklade že predchádzajúci stav pretrváva naďalej a ešte k tomu u úplne inej spoločnosti. V skutočnosti ale ani nevieme aké parametre budú mať FPA pripravované v Ciklone resp. Fotoelektronnyje pribory, vieme len že meškajú.

    K tomu nukleárnemu ramjetu - mali by sme si uvedomiť že naše laické vedomosti o ňom a o jeho vlastnostiach pochádzajú z polovice šestdesiatych rokov tj. sú staré viac ako pol storočie. Pokiaľ Rusi skonštruovali tepelný výmenník medzi aktívnou zónou a kanálmi v ktorých sa náporový vzduch ohrieva, mohli aspoň čiastočne obmedziť unikajúcu radiáciu.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    19:38 12.03.2018

    Slavoslav:" ale ziadny pas nenavratne zamoreneho uzemia za tou raketou po jej prelete neostane" Tohle je poměrně odvážné tvrzení u rakety, kde se počítá z termonukleární ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav:" ale ziadny pas nenavratne zamoreneho uzemia za tou raketou po jej prelete neostane"

    Tohle je poměrně odvážné tvrzení u rakety, kde se počítá z termonukleární hlavicí.
    Je to raketa, tedy bez posádky. Zapoměň na to, že by tam někdo dělal primární(sekundární) okruh. Velice pravděpodobné to poženou přímo reaktorem. A pak to bude mít blíže k Černobylu, než k Fukušimě.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    19:27 12.03.2018

    slavoslav: To ale Kolt netvrdil, a cernakus reagoval na Kolta, nikoli na Aleu, kterej to vyjadřoval trochu expresivněji, než by bylo na místě. Nicméně kus pravdy i v jeho tvrzení ...Zobrazit celý příspěvek

    slavoslav: To ale Kolt netvrdil, a cernakus reagoval na Kolta, nikoli na Aleu, kterej to vyjadřoval trochu expresivněji, než by bylo na místě. Nicméně kus pravdy i v jeho tvrzení je: vylétající z motoru budou pohlcovány okolními atomy a tím vzniknou nestabilní radioaktivní izotopy. Nejsem teď z hlavy říct, kolik jich bude, ale úplně zanedbatelnej efekt to také není. Vzhledem k existenci PVO asi ta raketa nepoletí jedna a pak už se to může nasčítat.

    Právě tydlety vedlejší efekty + především riziko havárie a s ním spojeného zamoření je důvod, proč západní státy radši než takovouto hračku mají bombardéry a z nich vypouštěné konvenční střely a letadlové lodě. Tak se dosáhne stejného výsledku s o dost menším rizikem. Takovýto pohon má smysl jen pokud chceš "ohrožovat" státy na opačné polokouli a zároveň se k nim neumíš dostat blíž.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    19:03 12.03.2018

    logik a? precitaj si na co vlastne cernakus reagoval. Ze to nebude zrovna zdrave pre ludi nachadzajucich sa v blizkosti rakety je druha vec, ale ziadny pas nenavratne ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    a?

    precitaj si na co vlastne cernakus reagoval. Ze to nebude zrovna zdrave pre ludi nachadzajucich sa v blizkosti rakety je druha vec, ale ziadny pas nenavratne zamoreneho uzemia za tou raketou po jej prelete neostaneSkrýt celý příspěvek

  • logik
    18:19 12.03.2018

    slavoslav: Při štěpné reakci Uranu uniká přímo cca 1/6 vyrobené energie jako záření gama a beta. Výkon raketových motorů bude rozhodně v řádu kW, tedy 1kJ/s. Při ozařování ...Zobrazit celý příspěvek

    slavoslav: Při štěpné reakci Uranu uniká přímo cca 1/6 vyrobené energie jako záření gama a beta.
    Výkon raketových motorů bude rozhodně v řádu kW, tedy 1kJ/s. Při ozařování nádorů se používá výkon 4 Graye, tedy 4J na kilogram ozařované tkáně. Tedy že by nestíněný jaderný reaktor schopný pohánět raketu byl bezpečný pro své okolí je podle mne nereálná představa.

    (Navíc Uran při štěpení vyrobí dva až tři neutrony. Aby reakce probíhala, stabilně, tak je třeba z každého štěpení "použít" jeden neutron. Bez stínění tedy ze štěpné reakce vylétají další jeden až dva neutrony, které se reakce neúčastní. Ty z nemalé části budou pohlceny nějakým nereagujícím prvkem, ale z určité části povedou ke štěpení dalších atomů a ke vzniku dalšího záření.)

    petris: Pokud podle posledních věrohodných zpráv Rusové byli s optoelektronikou pozadu, tak je naprosto normální závěr, že pokud nemáme žádný důkaz o opaku, předpokládat, že to trvá. Nové technologie vyvíjejí všichni.Skrýt celý příspěvek

  • petris
    16:12 12.03.2018

    TF_HU:
    Myslím že optoelektroniku pre Armaty vyrába Shvabe nie Ciklon, podobne aj pre Su-57, takže bez ďalších informácií je taká špekulácia zbytočná.

    TF_HU:
    Myslím že optoelektroniku pre Armaty vyrába Shvabe nie Ciklon, podobne aj pre Su-57, takže bez ďalších informácií je taká špekulácia zbytočná.

  • Slavoslav
    15:28 12.03.2018

    Logik Cernakus má pravdu. K žiadnemu dlhodobému zamoreniu tam nedôjde a nejaké tienenie na podobnej rakete počas letu nikoho trápiť nebude. Takže ako písal ide o nepochopenie ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik

    Cernakus má pravdu. K žiadnemu dlhodobému zamoreniu tam nedôjde a nejaké tienenie na podobnej rakete počas letu nikoho trápiť nebude. Takže ako písal ide o nepochopenie princípu ako to funguje.

    Ostatne nie je to tak dávno čo boeing vyvažoval svoje lietadlá pomocou vyhoreného uránového paliva a nejaké mám ešte asi ponad hlavu lietajú. Viď nehoda v ameterdame 92Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    15:27 12.03.2018

    TF_HU Haha diplom nástěnkáře. Pokud je tu zmínka o ruských přístrojích nočního vidění, tak naše armáda se s nimi setkala u MI-171Š a MI-24 dodaných z Ruska. Ano, těch co si ...Zobrazit celý příspěvek

    TF_HU

    Haha diplom nástěnkáře.

    Pokud je tu zmínka o ruských přístrojích nočního vidění, tak naše armáda se s nimi setkala u MI-171Š a MI-24 dodaných z Ruska. Ano, těch co si viděl z posádkového okna. Jednalo se konkrétně o NVG typu GEO-ONV-1. Jako první ho mohli používat MI-24 (z deblokace) a armáda se také v tomto roce seznámila s GEO-ONV-1. V roce 2005 již přišli první MI-171Š i s GEO-ONV-1.
    Tento NGK se ukázal pro použití na stroji MI-24 ne moc vhodný. Na MI-24 se posléze používal zapůjčený (od Británie) NGK ANVIS MK.I

    Co bylo před dvaceti či třiceti lety je tak trochu úsměvné. Oblíbená Čína byla také někde jinde.

    Ale jsem rád, že jste pointu článku pochopil, jinak by to ani nedělali. Jenom menší detail, nepoužívají francouzské prvky proto, že jejich jsou méně kvalitní, ale protože nic neměli (rozuměj měli velký hovno).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 6