Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky T-90 jsou vybaveny francouzskou termovizí Catherine-FC. / Public Domain

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika zemích světa a ruské ozbrojené síly jsou závislé na jejich dovozu. Dmitrij Rogozin, vicepremiér odpovídající za zbrojní průmysl, v roce 2012 přislíbil jejich vnitrostátní výrobu, ale zatím Rusko dostatečně moderní termovize nevyrábí. 

„Sami dosud detektory pro naše, ruské, termovizory nevyrábíme, ale za rok už budeme. Vláda průmyslu dala všechny potřebné pokyny. Jsem si jistý, že je vyplní! Za rok budeme mít vlastní detektory pro termovizní kamery!“ uvedl Dmitrij Rogozin v roce 2012 pro televizní kanál Rossija 24.

 


 

Spojení „detektory v mozaikovém uspořádání“ je volným překladem anglického „focal plane array“ (FPA), tj. doslova sestavy ohniskové roviny. Toto technologicky pokročilé zařízení je souborem obrazových snímačů, jež se nachází v ohniskové rovině infračervených kamer. Jedná se o klíčovou technologii nutnou k výrobě termovizních přístrojů.
 

V září 2013 vznikla společnost Fotoelektronnyje pribory se sídlem v Ščolkově nedaleko Moskvy. Společnost byla vytvořena za účelem vývoje ruského FPA, což by zemi zbavilo závislosti na dovozu. Fotoelektronnyje pribory mají své sídlo v budově státního výzkumného ústavu Ciklon, který je součástí korporace Rostech. Ciklon je jednou z mála ruských firem, jež vyrábí termovizní kamery s pomocí dovážených FPA. Ústav vlastní 50% podíl ve společnosti Fotoelektronnyje pribory.
 

K dalším ruským výrobcům infračervených kamer patří některé společnosti, jež své výrobky představily v průběhu loňského veletrhu námořní vojenské techniky v Petrohradě. Termovizní systémy a komponenty vystavovalo například Leningradské opticko-mechanické sdružení, státní výzkumný ústav Karat, podnik Aviacionnaja i morskaja elektronika, společnost Něva-Elektronika a VVC-Těplovizor.  
 

Vývoj FPA dokončen?

Zpravodajská agentura TASS 15. července 2016 zveřejnila zprávu o dokončení vývoje ruských FPA. Generální ředitel výzkumného ústavu Ciklon Alexander Borisov ohlásil úspěšné završení vývoje mikrodisplejů a obrazových snímačů pro termovize.
 

„Jako čtvrtému státu na světě, po Číně, Francii a USA, se nám podařilo zvládnout výrobu této technologie. Sestrojili jsme produkty, které svými parametry obstojí v globálním srovnání. Ročně zvládneme vyrobit 10 000 obrazových snímačů, řekl Borisov.

 

Podle Borisovova vyjádření budou tyto mikrodispleje a obrazové snímače tvořit základ infračervených kamer, jimiž se vybaví bojová vozidla pěchoty Kurganěc, tanky Armata či minolovky Projektu 12700.

 

Nedlouho po zprávě TASSu se v deníku Izvestija objevil článek s titulkem „ Naše země se stala čtvrtou na světě po USA, Francii a Číně, která dokázala vyrobit vlastní termovizní obrazové snímače “. Text tvoří z velké části rozhovor s ruským vojenským expertem Sergejem Suvorovem.

 

Termovizní přístroje dostanou i ruští vojáci budoucnosti Ratnik.

 

„Termovize se skládá nejenom z obrazových snímačů, ale i z optického systému a výpočetního programu, který zpracovává obraz a přenáší ho na obrazovku, vysvětlil Suvorov. Až donedávna jsme kupovali francouzské FPA Thales Catherine-FC a Sagem Matiz, jež jsou součástí termovizní kamery Essa pro tanky T-90 či Plisa pro T-80.“

 

Jak poznamenal Suvorov, Essa umožňuje posádce tanku vyhledávat cíle během libovolné denní doby na vzdálenost čtyř kilometrů. Příprava systému k práci netrvá déle než pět minut. Essa může být v provozu nepřetržitě po dobu šesti hodin při teplotách od -50 °C do 55 °C.
 

Výroba FPA se teprve plánuje

Výzkumný ústav Ciklon ovšem podle nedávného zjištění deníku Novaja gazeta stále není schopen FPA vyrábět. Tiskové oddělení ústavu totiž vysvětlilo, že se Alexander Borisov v roce 2016 vyjádřil nepřesně. Produkce FPA ještě nezačala a momentálně se teprve plánuje. Ve výroční zprávě Ciklon navíc uvedl, že se nadále chystá FPA pro výrobu infračervených kamer dovážet.
 

Podobnou informaci přinesly také internetové stránky FlotProm. Ruské námořnictvo sice využívá termovize vnitrostátní výroby, ale jejich FPA stále pochází z Francie. Menší lodě, jako jsou např. raketové a hlídkové čluny, dokonce využívají infračervené kamery zcela vyráběné v zahraničí. Největší podíl na ruském trhu mají výrobky americké společnosti FLIR.
 

Maksim Šepovalenko, zástupce ředitele moskevského Centra analýz strategií a technologií, se domnívá, že dovoz zahraničních termovizorů je pro Rusko momentálně logickou volbou.
 

„Je to způsobeno technologickým zpožděním vzniknuvším po rozpadu SSSR. Obrněná technika, útočné letouny a malé lodě byly opomíjeny, protože přednost dostala jaderná triáda. Termovizory kompletně domácí výroby dosud nemáme, uvedl pro FlotProm Šepovalenko. Podle jeho názoru je pro námořnictvo jednodušší používat produkty známých výrobců, klidně i západních.

 

S Šepovalenkem souhlasí Viktor Murachovskij, šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva. Myslí si, že ruské termovize a FPA před sebou mají ještě pár let, než budou v celosvětovém měřítku konkurenceschopné. Moderní obrazové snímače se v Rusku ještě nevyrábí, řekl Murachovskij.       

 

Zdroje: Novaja Gazeta, Izvestija, Tass, FlotProm

Nahlásit chybu v článku


Související články

Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40

Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin ...

NGAFV: Singapurské vozidlo pro americké výsadkové jednotky

Singapurská společnost ST Kinetics je připravena předat americké armádě v rámci programu MPF (Mobile ...

CV90: Evoluce na bitevním poli

Co mají společné Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko? Všichni těží z ...

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • TF_HU
    14:35 12.03.2018

    Pointa tohoto článku spočívá například v tom, že ruské tanky T90 mají v zaměřovačích francouzské čipy. Které jsou lepší jak domácí, proto je tam montují. Dá se říci, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Pointa tohoto článku spočívá například v tom, že ruské tanky T90 mají v zaměřovačích francouzské čipy. Které jsou lepší jak domácí, proto je tam montují. Dá se říci, že je to strategická dodávka, protože když to Francouzi zastaví budou tam muset montovat své, horší.

    Vzhledem k novému T14 můžeme opět spekulovat jaké kvality jsou zaměřovací přístroje, tedy převážně ty noční.

    Méně kvalitní senzor může mít problém s rozpoznáváním na větší vzdálenosti atd...může hrát podstanou roli ve schopnosti tanku.Skrýt celý příspěvek

  • infi
    14:17 12.03.2018

    PavolR: A co s tim chces rict, ze v roce 2008 bylo na 6.miste? Muzu ti na to napsat, ze v roce 1999 bylo na 21.miste....co z toho teda podle tebe vyplyva? "Tento článok je o ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR:
    A co s tim chces rict, ze v roce 2008 bylo na 6.miste? Muzu ti na to napsat, ze v roce 1999 bylo na 21.miste....co z toho teda podle tebe vyplyva?

    "Tento článok je o konfrontácii nadsadených prehlásení a reality."
    Kde jsou teda oficialni clanky RF, ktere by uvadeli, ze jsou nejakou svetovou velmoci ve vyrobe termovizi?

    Me tak trochu prijde, ze bojujete proti necemu, co neexistuje.

    Proste taky nelitame na Mars a neni treba o tom psat.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    14:16 12.03.2018

    Dobrá debata...možná bych podle ní mohl složit i nějaký diplom :-) Rozdíl lze pozorovat nejen v termovizích, ale i v generačně starších přístrojích nočního pozorování. Tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrá debata...možná bych podle ní mohl složit i nějaký diplom :-)

    Rozdíl lze pozorovat nejen v termovizích, ale i v generačně starších přístrojích nočního pozorování. Tedy rozdíly v technologiích dobrých dvacet let zpátky. V době, kdy my jsme si stále svítili IR světlem na bojišti, druhá strana již dávno používala pasivní...a těsně potom termovizní přístroje.

    Poslední zkušenost mám z roku 2005, 2006 a dál, když jsme měli možnost srovnat Ruské NVG pro piloty vrtulníků s jinými.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:26 12.03.2018

    cernakus: "a mimochodem, jaderně poháněné letouny( střely) neserou radiaci kudy letí. " Což platí, pokud je ten motor stíněný. Vzhledem k tomu, že u raketového motoru je klíčový ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus: "a mimochodem, jaderně poháněné letouny( střely) neserou radiaci kudy letí. "
    Což platí, pokud je ten motor stíněný. Vzhledem k tomu, že u raketového motoru je klíčový poměr váhy a tahu - a že stínění nejde udělat lehké, tak bych tak optimistický nebyl.
    Další věc je otázka bezpečnosti, např. při selhání letadla....

    alea206: Cell neumřel na zmetkovitost. Zmetkovost cellu nebyla nijak vyšší než u klasických x86 procesorů na stejném procesu. Cell umřel na tom, že to bylo něco mezi x86 architekturou a grafikou - takže se to nakonec moc nehodilo ani na jedno: jako multiprocesor se to programovalo moc složitě, jako GPU to bylo málo paralelní.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    11:47 12.03.2018

    Givicz Uz som to tu postoval mnohokrat.. Cinske pocitace su najrychlejsie podla rebricka a ponimania pocitacov 80 tich rokov.. Samotny spolutvorca tejto metodiky ju oznacil ...Zobrazit celý příspěvek

    Givicz

    Uz som to tu postoval mnohokrat..

    Cinske pocitace su najrychlejsie podla rebricka a ponimania pocitacov 80 tich rokov..
    Samotny spolutvorca tejto metodiky ju oznacil za zastaralu a vyvinul novu..
    Lepsiu..

    Vsetky tri terajsie metodiky a hlavne posledne dve sa zameriavaju viac na graficke a logicke moznosti superpocitacov..

    A v oboch troch :-) cinsky pocitac neni na prvom mieste.. vygooglite si to prosim..

    Zjednodusene vam to vysvetlim, cinsky superpocitac vyriesi ako prvy kolko je kvapiek v mori alebo piesku na pusti, kedze ide o jednoduche operacie.. ale ci bude nova organicka molekula udrzatelna a vyrobitelna tam zlyha na celej ciare..

    Dnes uz existuju 2 nove druhy superpocitacov, ktore sa presne zacali objavovat v dobe ked cina postavila svoj superpoctac.. neuronove a kvantove pocitace..

    V kvantovych je lider ibm.. myslim ze tento rok predstavil 50 qbitovy pocitac ktory si mozes prenajat..
    V neuronovych, tam su traja co sa biju o prvenstvo a vsetci su made in usa..

    Toto su pocitace schopne riesit logicke ulohy..
    Tvrdu vypoctovu silu potrebujes pre malo co..
    Napriklad pre vypocet novej jadrovej bomby potrebujes to co ma cina..
    A kedze americania idu obnovovat svoju jadrovu triadu, naco im ta aurora asi bude, vsak ?

    Btw: nand pamete vylepsil a masovi rozsiril objav slovaka a jeho firma, ktory to predal micronu..
    Teraz za utrzene peniaze vyvija lepsi cloud..Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:37 12.03.2018

    infi: V roku 2008 bolo Rusko ešte v rebríčku na 6. mieste a s HDP bezmála dvojnásobným oproti dnešku ( 2 260 907 mil. USD ku dnešným 1 267 750 mil. USD ) predbehlo aj Britániu a ...Zobrazit celý příspěvek

    infi:
    V roku 2008 bolo Rusko ešte v rebríčku na 6. mieste a s HDP bezmála dvojnásobným oproti dnešku ( 2 260 907 mil. USD ku dnešným 1 267 750 mil. USD ) predbehlo aj Britániu a Francúzsko. Klesli skoro na úroveň po bankrote ...

    Od krajiny v takej hospodárskej kondícii. ako Rusko samozrejme nikto neočakáva zázraky a ani tento článok nie je o tom, že by sa Rusom niekto vysmieval, že nemajú technológie na úrovni najvyspelejších krajín sveta. Tento článok je o konfrontácii nadsadených prehlásení a reality.Skrýt celý příspěvek

  • IzidorG
    10:01 12.03.2018

    Haha stále to vyrabaju lepsie ako cele cesko dokopy

    Haha stále to vyrabaju lepsie ako cele cesko dokopy

  • infi
    09:49 12.03.2018

    Koukam, ze se AN pomalu meni na nejakou obdobu NATOnews. Rusko ma 12. pozici v celkovem HDP. Termovizi vyrabi 3 zeme na svete, dale rozepisovat nebudu, asi vetsina pochopi kam ...Zobrazit celý příspěvek

    Koukam, ze se AN pomalu meni na nejakou obdobu NATOnews.

    Rusko ma 12. pozici v celkovem HDP. Termovizi vyrabi 3 zeme na svete, dale rozepisovat nebudu, asi vetsina pochopi kam tim mirim.

    To je jakobysme breceli, ze v CR neumime pestovat zeleninu, protoze okrurky v obchode jsou z Nemecka, Brambory z Polska a rajcata z Italie.

    Na jednu stranu, zde pisete, ze je super, ze Rusko ma problemy dovazet nejnovejsi technologie, o par clanku vice zase vetsina ctenaru onanuje nad tim, ze Saudove koupili Typhoony. My jsme opravdu kontinent, ktery nemas sanci prezit dalsich 100 let :)Skrýt celý příspěvek

  • Radim
    09:30 12.03.2018

    Zemak: to že AN uvěřejňují neověřené články je norma. Já osobně čekám, kdy se omluví za šíření FakeNews ohledně "doktríny od Gerasimova", kterou si vymyslel jeden ...Zobrazit celý příspěvek

    Zemak: to že AN uvěřejňují neověřené články je norma. Já osobně čekám, kdy se omluví za šíření FakeNews ohledně "doktríny od Gerasimova", kterou si vymyslel jeden novinář.
    http://foreignpolicy.com/2018/... Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    00:15 12.03.2018

    kolt:

    a mimochodem, jaderně poháněné letouny( střely) neserou radiaci kudy letí. To je jen nepochopení jak takový jaderně termální náporový motor funguje.

    kolt:

    a mimochodem, jaderně poháněné letouny( střely) neserou radiaci kudy letí. To je jen nepochopení jak takový jaderně termální náporový motor funguje.

  • semtam
    00:12 12.03.2018

    alea206 Wikina by mě teda nenapadla :) Mířil jsem více hlouběji, proto jsem zmínil, že jedem po povrchu s počítači pracujícím s binárním kódem (i tak je to sakra dobrá věc). ...Zobrazit celý příspěvek

    alea206

    Wikina by mě teda nenapadla :)
    Mířil jsem více hlouběji, proto jsem zmínil, že jedem po povrchu s počítači pracujícím s binárním kódem (i tak je to sakra dobrá věc). Spíše mě u kvantové fyziky (mechaniky) zajímá onen pozorovatel ovlivňující částici. Tj. prakticky myšlenkou se mění její fyzikální vlastnost.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    00:09 12.03.2018

    Kolt: 1) Všechny Putinem prezentované zbraně byly překvápko pro všechny vyjma jejich konstruktérů. To se těžko reaguje. Zdánlivé ad hoc reakce jsou pečlivě připravované roky, to ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt:

    1) Všechny Putinem prezentované zbraně byly překvápko pro všechny vyjma jejich konstruktérů. To se těžko reaguje. Zdánlivé ad hoc reakce jsou pečlivě připravované roky, to je klasická těžkotonážní diplomacie a propaganda.
    2) Všechny Putinem prezentované zbraně nemění status quo, ale navracejí ho před ABM a snižování počtu hlavic.
    3) Všechny Putinem prezentované zbraně se nedají z fyzikálních důvodů snadno neutralizovat. Jak chceš například neutralizovat schopnost FOBS Sarmatu? To je nad rozlišovací schopnosti GEO satelitů a rozhled pozemních radarů. LEO satelitů by muselo být obrovské množství (cca 3-4 tisíce).
    Jak chceš neutralizovat Staus-6? Autonomní dron pohybující se ve hloubkách pod 1000m a rychlostmi v případě útoku nebo úhybu vyššími než torpéda Mk48? Zatímco Ruské ponorky se dají vychytat stínováním, těchto "torpéd" může být řádově více, než ponorek. Sosus po celé planetě se opět udělat nedá.
    Jak chceš neutralizovat jadernou ŘSPDL, která může přiletět naprosto odkudkoliv a kdykoliv. PVO USA na to není připraveno a pokud by mělo být, museli by nejen znásobit hustotu, ale hlavně ji zcela rozšířit i na Jžní směr.
    Kinžal je balistická raketa vypouštěná z Mig-31, opět jak vychytat střelu, kterou nosič přinese rychlostí vyšší než mají tvoje stíhače a dosahuje manévrované rychlosti vyšší, než mají tvoje rakety?
    4) Rusko nemá tisíce hlavic na balistických raketách, má jich 1551+-4 nabito a z toho na balistických raketách cca 1200 (zbytek jsou jaderné bombardéry). Není to síla dostatečná ani na to, aby vymazali USA, natož USA s vazaly. A pokud bychom se bavili, kolik by jich Rusku zbylo po nečekaném prvním úderu z USA, tak si uvědomíme, že ten děravý ABM deštník USA rozhodně není tak bezzuby, jak by se z testů mohl zdát. Zbraně jako Status-6, Sarmat FOBS, Kinžal a nukleární ŘSPDL ten deštník anulují. Je jedno jak účinný bude a kolik zůstane Rusku prvosledových raket po zákeřném útoku USA, Rusko stále bude mít prostředky se USA pomstít.

    A o tom to je, aby USA věděla, že nejsou říše Římská a Rusko není Kartágo. Americké elity si musí být jisté, že konec Ruska znamená i jejich konec. Jedině tak bude Rusko v bezpečí.

    Paradoxně ty Ruské "wunderwaffen" jsou vcelku laciné.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    00:07 12.03.2018

    alea206 jasně ale ten procesor je vyvinuli především pro použití v armádě Čínské lidové republiky.... nejedná se o CPU pro běžné stolní počítače..ale i tak na něm dokázali postavit ...Zobrazit celý příspěvek

    alea206 jasně ale ten procesor je vyvinuli především pro použití v armádě Čínské lidové republiky.... nejedná se o CPU pro běžné stolní počítače..ale i tak na něm dokázali postavit nejvýkonnější superpočítač... jaké myslíš že procesory používají v amerických zbraních ?? v letadlech B2, F22, F35 ??


    Rusové také vyvíjejí svoje procesory Elbrus .. aktuálně mají 8 jádrový Эльбрус-8СВ s čtyřkanálovým řadičem a pamětmi DDR4-2400 je vyrábějí na 28nm (ano vím u TSMC taiwan ale tam si nechá vyrábět čipy i nVida, AMD)
    https://www.cnews.cz/elbrus-8c... Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    23:50 11.03.2018

    semtam: Všem kdo se chtějí něco více dozvědět o kvantové fyzice a o něco lépe jí porozumět, prosím přečtěte si alespoň tohle: https://cs.wikipedia.org/wiki/... Zobrazit celý příspěvek

    semtam:
    Všem kdo se chtějí něco více dozvědět o kvantové fyzice a o něco lépe jí porozumět, prosím přečtěte si alespoň tohle:

    https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    23:41 11.03.2018

    givicz: Procesor IBM Cell je vnímaný jako slepá vývojová větev, mimo jiné proto, že tvořil velké množství zmetků, kde všechny jádra nedokázali korektně pracovat. Ale řekněme, že ...Zobrazit celý příspěvek

    givicz:
    Procesor IBM Cell je vnímaný jako slepá vývojová větev, mimo jiné proto, že tvořil velké množství zmetků, kde všechny jádra nedokázali korektně pracovat. Ale řekněme, že odladili výrobní proces, na což to nevypadá, protože vytvořit velký počet slabších jader je obvyklý postup, pokud nedokážu vytvořit komplexní monolit (aktuálně známe AMD threadripper). Pokud tvořím něco, kde nepotřebuju řešit spotřebu a plochu celého zařízení tak je to přístup, který nemá problém. Pokud to celé potřebuju nacpat do řídící jednotky ICBM, tak problém mám. Navíc hrubý výpočetní výkon a pro něj speciálně určené operace (vědecké výpočty jsou obecně dělané velkou sadou malých úloh) jsou jedna věc. Navigace, která v jeden moment řeší GPS, Inerciální, Astro navigaci, úhybné / klamné manévry a další věci požadující od řídící jednotky ICMB, to je úplně jiná věc.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    23:24 11.03.2018

    Jinak tu byla zmínka o kvantovém počítači. Ano, není to IT web, ale až opravdu porozumíme kvantové fyzice (jestli je to vůbec v našich možnostech - společnost), tak to bude zásadní ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak tu byla zmínka o kvantovém počítači. Ano, není to IT web, ale až opravdu porozumíme kvantové fyzice (jestli je to vůbec v našich možnostech - společnost), tak to bude zásadní zlom. Současné známé kvantové počítače vlastně jen jedou po povrchu kvantové fyziky. Je to doslova doba kamenná.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    23:23 11.03.2018

    alea206 ale tady se celou dobu nebavíme jenom o schopnosti výroby NAND paměťových čipů, nebo schopnosti vyrábět ARM v podobě Kirin, ale také o schopnosti navrhnout a vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek

    alea206 ale tady se celou dobu nebavíme jenom o schopnosti výroby NAND paměťových čipů, nebo schopnosti vyrábět ARM v podobě Kirin, ale také o schopnosti navrhnout a vyrábět procesor pro nejvýkonnějším superpočítači na světě z Číny..


    Nový nejrychlejší superpočítač. Sunway TaihuLight pohání „čínské Celly“ ShenWei
    https://www.cnews.cz/novy-nejr...
    Procesory ShenWei SW26010
    Procesory použité v tomto stroji se jmenují ShenWei SW26010 (ShenWei je alternativní formou názvu Sunway) a navrženy byly v Shanghai High Performance IC Design Center. Jeden má obří počet 260 jader, jejichž architektura je poměrně jednoduchá. CPU je rozděleno do čtyř komponent „Core Group“ (CG). V těch je po jednom komplexnějším jádru MPE, po jednom paměťovém řadiči a blok (matrice 8 × 8) celkem 64 jader označená jako CPE. Ta jsou jednodušší než MPE a měla by vyvíjet většinu výkonu. Složitější MPE slouží jako řídící element, ale má samo i výpočetní FPU. Toto uspořádání hodně připomíná procesor Sony/IBM Cell v PlayStation 3 s centrálním PPE a koprocesory SPE. Je možné, že toto CPU je jím inspirované.Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    22:58 11.03.2018

    KOLT:
    Teď už jen aby si nikdo nevzpomněl na Graema Obreeho :D

    KOLT:
    Teď už jen aby si nikdo nevzpomněl na Graema Obreeho :D

  • KOLT
    22:34 11.03.2018

    alea206, pěkné přirovnání :-)

    alea206, pěkné přirovnání :-)

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 6