Společný let ruského letadla Su-57 a útočného dronu S-70 Ochotnik
- 30. 9. 2019
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské ministerstvo obrany v pátek zveřejnilo video společného letu ruského víceúčelového stealth letadla Suchoj Su-57 a průzkumně-úderného dronu S-70 Ochotnik. Test ověřil „interakci“ mezi Su-57 a S-70.
V poslední době řada zemí (USA, Velká Británie, Austrálie, nepochybně i Čína) pracuje na výkonných proudových bezpilotních letadlech, která mohou fungovat jako robotická vedená letadla (loyal wingmans). Zavedení robotických wingmanů, či dokonce celých rojů, přináší řadu teoretických výhod.
Robotická bojová letadla jsou levnější na akvizici a provoz, dají se rychleji vyrábět, mají větší nasaditelnost, větší nosnost zbraní (vzhledem ke své hmotnosti a rozměrům), delší dolet a výdrž ve vzduchu (díky aerodynamicky čistší koncepci) a lze je bez obav ze ztráty pilota vysílat do těch nejnebezpečnějších akcí. Jeden operátor na zemi přitom může ovládat několik nebo dokonce celý roj dronů.
Ruské řešení na poli proudových bezpilotních letadel nese jméno S-70 Ochotnik. Jde o těžký proudový dron typu křídlo, který poprvé vzlétl 3. srpna 2018. O dva týdny později provedl Ochotnik let v tandemu s víceúčelovým bojovým letadlem Su-30SM.
Pří posledním pátečním 30 minut dlouhém letu Ochotnik letěl (v autonomním režimu) společně se Su-57. Oficiální vyjádření píše, že Ochotnik při testu „rozšířil radarové pole“ stíhačky pro „použití leteckých zbraní“. Není jasné, zda během testu došlo k datovém propojení Su-57 a S-70, ale tuto schopnost oba letouny nepochybně v budoucnu získají.
Ostatně díky datům z dronu Ochotnik může Su-57 použít zbraně vzduch-vzduch nebo vzduch-země dlouhého dosahu z bezpečnější zadní pozice a bez demaskujícího vyzařování vlastního radiolokátoru.
Podle ruských médií začne testování zbraní S-70 v roce 2024 a se zavedením do výzbroje se počítá o rok později. Co se týče Su-57, ruské letectvo do roku 2028 získá 76 letadel Su-57, dostatek pro vyzbrojení tří leteckých pluků.
Obecně se robotičtí wingmani hodí spíše pro útočné, předem připravené operace, které se vedou na velkou vzdálenost proti cílům krytými pokročilou protivzdušnou obranou (PVO). Dron Ochotnik ale lze využít i k hlídkování a průzkumu. Ostatně Rusko má nejdelší hranici na světě, takže drony s velkou výdrží ve vzduchu jsou pro ostrahu dlouhé ruské hranice ideální.
Společný let Su-57 a S-70
Dron S-70 má rozpětí 17,6 metru, měří na délku 13,6 metru a má dolet až 4000 km. Maximální vzletová hmotnost se odhaduje na 20 000 kg a nosnost na 2000 kg. Zdůrazněme však, že jde o neoficiální údaje, které odhadl ruský vojenský expert Denis Fedutinov na základně výkonostních parametrů typově podobného amerického dronu X-47B.
Ochotnik pohání motor Al-41F1 (Izdělije 117) z letadel Su-57 a Su-35S, případně starší motor rodiny Al-31F. V každém případě ale motor musí mít digitální řízení FADEC (Full Authority Digital Engine Control). Rychlost letounu se odhaduje na 1000 km/h.
S-70 Ochotnik je údajně tvarován s ohledem na zásady radiolokačního stealth a trup letounu kryje radarový absorpční materiál RAM (Radar-Absorbent Material). Připomeňme, že radiolokační stealth nemá letadlo „zneviditelnit“ před radiolokátory, ale „rozostřit“ radiolokační obraz s cílem oddálit přesné zaměření pozice (pro navedení zbraní PVO). Díky „rozostření“ vzniká časové okno, během kterého letoun může použít vlastní zbraně vzduch-země.
Na celkové stealth se tvarování letadla podílí z 90 % a RAM z 10 %. Více koncept radiolokační stealth popíšeme v chystaném článku, kde načrtneme imaginární souboj S-400 a stealth letounu F-35 Lightning II.
Co se týče „tepelné stealth“, S-70 na první pohled nemá nijak řešeno krytí trysky motoru.
Ruský letecký průmysl nyní vyvíjí několik typů průzkumně-útočných dronů. Nejmenší je dron Karnivora s maximální vzletovou hmotností 150 kg, větší je Orion (1000 kg), poté Altair (5000 kg) a nejtěžší Ochotnik (20 000 kg). Kromě toho při moskevské přehlídce 9. května 2018 byly představeny bojové drony Korzár a Katran.
Související články
Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka
Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...
- 09.07.2018
- 146 komentářů
- Jan Grohmann
První snímky ruského úderného dronu S-70 Ochotnik-B
Včera se na ruské sociální sítí VK objevily první snímky vyvíjeného ruského dronu S-70 Ochotnik-B ...
- 24.01.2019
- 93 komentářů
- Jan Grohmann
Armija-2019: Ruské letectvo koupilo 76 stealth letadel Su-57
Na probíhající vojenské výstavě Armija-2019 ruské ministerstvo obrany u domácího průmyslu objednalo ...
- 28.06.2019
- 179 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský bojový dron S-70 Ochotnik provedl svůj první let
Dle ruského ministerstva obrany v sobotu provedl svůj první let velký bojový dron S-70 Ochotnik ...
- 06.08.2019
- 205 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko je hodně pozadu proti firemní základně v US ovšem sankce nabraly uplně jiný směr. Pragmatičtější politici v EU pochopili, že cílem sankcí je prodej ruského zemního do ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko je hodně pozadu proti firemní základně v US ovšem sankce nabraly uplně jiný směr.
Pragmatičtější politici v EU pochopili, že cílem sankcí je prodej ruského zemního do Evropy a spolupráce německých a ruských firem. Čím déle jsou sankce udržovány, tím více jsou vidět společné nové ruskoněmecké podniky. Tím více se Rusko stává soběstačnější.
Ovšem česká politická reprezentace má při vyslovení Číny a Ruska kopřivku. Tuzemští obchodníci si rvou vlasy z vyklizení trhů a koukají se na Němce v Rusku.
Není nad českou podržtašku.Skrýt celý příspěvek"Fascinuje mě, jak je rychle doháněn Západ ve vojenských technologiích. " ...jestli západem myslíte USA, tak s prominutím prd... podobné prototypové hrátky prováděli amíci před ...Zobrazit celý příspěvek
"Fascinuje mě, jak je rychle doháněn Západ ve vojenských technologiích. "
...jestli západem myslíte USA, tak s prominutím prd... podobné prototypové hrátky prováděli amíci před dekádami a trošku větší samokřídlo stealth už bude brzy nahrazen nástupcem. O časové rozkročenosti již nevyráběného plnotuku F-22 Raptor a ještě stále stěží vyráběného možná stealth Su-57 ani nemluvě.
V mderních technologiích je Rusko takový Miloš Zeman na běžkách. SPousta fotek a PR pro oddané, ale realita je naprosto někde jinde a těm "neoddaným" je to k smíchu.
Su-57 i Ochotník (až teda dostane to nové zakrytování motoru) se mi líbí a moc, ale buďme realisti v tom, kdo se trhnul a kdo jede v hlavním pelotonu...Skrýt celý příspěvekAmericania sa tak "trhli" vo vyvoji lietadiel, ze opat budu vyrabat starucku F-15 aby mali cim vybojovat vzdusnu nadvladu.
Americania sa tak "trhli" vo vyvoji lietadiel, ze opat budu vyrabat starucku F-15 aby mali cim vybojovat vzdusnu nadvladu.
Ta poslední verze stařičké F-15 není vůbec špatná. Tam, kde není stealth protivník odvede práci velmi dobře. Stejně jako F-16 a F-18 nebo Su-37.
Ta poslední verze stařičké F-15 není vůbec špatná. Tam, kde není stealth protivník odvede práci velmi dobře. Stejně jako F-16 a F-18 nebo Su-37.
Ano, nestačí jim kapacita výroby gen. 5 stíhaček, tak kupují i nějaké 4+++ gen. Té 5. gen vyrobí totiž jen asi stovku ročně. Břídilové. Btw., kolik že to vyrobí ročně 5. gen ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, nestačí jim kapacita výroby gen. 5 stíhaček, tak kupují i nějaké 4+++ gen. Té 5. gen vyrobí totiž jen asi stovku ročně. Břídilové.
Btw., kolik že to vyrobí ročně 5. gen stíhačky Rusko?Skrýt celý příspěvekJestli to nebude tim ze ta F15 minimalne na ty Ruske stroje stale staci, F22 nebo F35 nemaji z Ruske strany soupere. Aspon u Armaty jsi stejnou logiku pouzil, takze doufam ze to ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli to nebude tim ze ta F15 minimalne na ty Ruske stroje stale staci, F22 nebo F35 nemaji z Ruske strany soupere. Aspon u Armaty jsi stejnou logiku pouzil, takze doufam ze to nebudes rozporovat :D
Rusko jeste ani nema a nejaky cas mit nebude seriove vyrabeny motor ktery ma American pro F22 uz minimalne 15 let. Dotazeni cehokoliv technologicky narocnejsiho v Rusku do serie a hlavne udrzeni kvality je temer nemozne, bez zahranicniho vedeni.
Zahranicni uzivatele napriklad vyrazuji Suchoj 100 kvuli neschopnosti vyrobce zajistit bezpecny servis. Asi tak.Skrýt celý příspěvek
Nemyslím si, že jsou to úplně prototypové hrátky. Jasně, na schopnosti Američanů nemají, ale snaží se navázat kontakt se špičkou a jinak kdo něco takového má, Němci, Francouzi, ...Zobrazit celý příspěvek
Nemyslím si, že jsou to úplně prototypové hrátky. Jasně, na schopnosti Američanů nemají, ale snaží se navázat kontakt se špičkou a jinak kdo něco takového má, Němci, Francouzi, Angličané? Jak jsem psal, Západ je rychle doháněn, je to očividné. Stačí kouknout na čínskou přehlídku, hypersonické kluzáky, drony, nové ICBM....
Myslím si, že je problém, že se NATO angažuje a krvácí finančně i lidsky v nesmyslných konfliktech typu Afghánistánu, dyť jen roční rozpočet Pentagonu na tu misi je skoro jako celý ruský vojenský rozpočet. Pak se někde omylem letecky vybombardují civilisti (nevím, jestli US nebo afgánská vláda), jako se jim to "povedlo" teď s těmi 40 rolníky, co sbírali piniová semínka a pak hned s těmi 6 civilisty, ženami a dětmi a celá snaha o pokrok a mír jde vniveč.... na netu je video ze současného protestu v Ghazní proti smrti civilistů po leteckých útocích, stovky a tisíce rozzuřených vzteklých fanaticky řvoucích afghánských chlapů, z nichž čiší čirá nenávist, šla z toho na mě hrůza, než se tam ocitnout, raději se mazlím s vetřelcem, tohle tam nikdo nedá v rozumné době do pořádku.Skrýt celý příspěvekS tou druhou částí v celku souhlasím k té první části...usa by ušetřila bez této mise dost třeba i natolik aby dala do lepšího stavu námořnictvo no zbytek nato už na tam tolik ...Zobrazit celý příspěvek
S tou druhou částí v celku souhlasím k té první části...usa by ušetřila bez této mise dost třeba i natolik aby dala do lepšího stavu námořnictvo no zbytek nato už na tam tolik nekrvácí a to že fra,ger,gb nemá 5gen a lépe vybavené/vyzbrojené armády je spíše tím jak málo tyto státy dávají na amrádu přitom pokud se nepletu zrovna u nich by to nebyl takovy problém protože nemají nijak zaostalé ostatní věci od silnic po zdravotnictví pokud se pletu tak mne opravte.Skrýt celý příspěvek
Stíhačka vedoucí dron nebo roj dronů není vůbec ruský nápad, ale je vidět, že ho přijali a dělají pokroky. Nevím, kolik států tohle může předvést třeba u nás v Evropě. Fascinuje ...Zobrazit celý příspěvek
Stíhačka vedoucí dron nebo roj dronů není vůbec ruský nápad, ale je vidět, že ho přijali a dělají pokroky. Nevím, kolik států tohle může předvést třeba u nás v Evropě.
Fascinuje mě, jak je rychle doháněn Západ ve vojenských technologiích. Naposledy sestřelil Irán Global Hawk bez odpovědi USA, pak Jemenci (Iránci) drony poškodili rafinérie Saúdské Aránie bráněné Patrioty PAC -3 a Putin si ještě dovolil za přítomnosti Erdoana trolovat Saudy, že si mohou koupit od Rusů opravdu fungující ochranu a že je na nich, aby udělali stejně chytré rozhodnutí jako Turci a teď nově Jemenci naprosto zmasakrovali 3 saúdské obrněné brigády vybavené nejnovější západní obrněnou technikou u saúdského města Najran - 500 mrtvých, 2 000 zajatých a údajně přes 100 zničených a zajatých vozidel.
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
Čekal bych, že to vyvolá nějakou reakci USA, ale myslím, že je asi už moc blízkou prezidentských voleb.Skrýt celý příspěvekPodobné zprávy beru s velkou, ale obří rezervou. Když to říká Arab, pak zničená tanková divize může při bližším ohledání vypadat jako koza vyděšená palbou do vzduchu. A to platí z ...Zobrazit celý příspěvek
Podobné zprávy beru s velkou, ale obří rezervou.
Když to říká Arab, pak zničená tanková divize může při bližším ohledání vypadat jako koza vyděšená palbou do vzduchu.
A to platí z obou stran konfliktu.Skrýt celý příspěvekMno, tak jsem zběžně zkouknul ta videa a zkusím je v krátkosti shrnout: Byly vidět 3 vyhořelý obrněný auta 4x4, 2 možná 3 zničené KOT 8x8 (LAV-25?, Striker? nechce se mi ...Zobrazit celý příspěvek
Mno, tak jsem zběžně zkouknul ta videa a zkusím je v krátkosti shrnout:
Byly vidět 3 vyhořelý obrněný auta 4x4, 2 možná 3 zničené KOT 8x8 (LAV-25?, Striker? nechce se mi dohledávat co má SA ve výzbroji.
Z ukořistěné techniky ukázali 2x M163, 1 možná 2 kusy KOT 8x8, pokud jsem dobře počítal tak 3 obrněný auta 4x4 (jedno od Oshkosh, jestli to bylo JLTV nebo nějaká větší mrcha nevím).
Pak pár stovek ročních zbraní a o velké většině se dá s jistotou prohlásit, že to nejsou nějaké variace na kalacha. A ještě asi 20 zaparkovaných pickupů od Toyoty.
Takže pokud by prohlásili, že zničili 2 čety obrněné brigády - řekl bych ok, ale zničené 3 obrněné brigády by vypadaly jinak.
Jinak komické záběry, jak z cca 300m střílí z ramene z kalacha na projíždějící kolonu KOT... jak se snaží PTŘS trefit po silnici jedoucí KOT a trefí jedinou terénní vlnu široko daleko, v které je silniční zářez... ale jo, jeden statický cíl PTˇŘS trefili.Skrýt celý příspěvek"Fascinuje mě, jak je rychle doháněn Západ ve vojenských technologiích."
V případě Ruska vedeného kágébákem Putinem to není o: "dohnat (a předehnat)" ale "neztratit stopu"."Fascinuje mě, jak je rychle doháněn Západ ve vojenských technologiích."
V případě Ruska vedeného kágébákem Putinem to není o: "dohnat (a předehnat)" ale "neztratit stopu".
Jak Su 57 tak ten dron nejsou moc extra stealth co se tvaru týká. Na dronu je vidět spousta otvorů, výstupů a odstavajicich antén s jejíž "stealth" řešením si amici již poradili. ...Zobrazit celý příspěvek
Jak Su 57 tak ten dron nejsou moc extra stealth co se tvaru týká. Na dronu je vidět spousta otvorů, výstupů a odstavajicich antén s jejíž "stealth" řešením si amici již poradili.
Bylo by zajímavé vědět na kolik slo o autonomní let a jaké modelové možnosti zvládá nějaká "umělá inteligence" nebo algoritmy.
Výhodou dronu mohou být i vyšší provozní násobky přetížení oproti letadlu s posadkou.
Jsem zvědav do jaké míry to může být třeba hacknutelne.Skrýt celý příspěvek"Co se týče „tepelné stealth“, S-70 na první pohled nemá nijak řešeno krytí trysky motoru." To se týká nejen tepelného, ale i radiolokačního. S-70 ze zadu a zezadu z boku bude mít ...Zobrazit celý příspěvek
"Co se týče „tepelné stealth“, S-70 na první pohled nemá nijak řešeno krytí trysky motoru."
To se týká nejen tepelného, ale i radiolokačního. S-70 ze zadu a zezadu z boku bude mít nezanedbatelné RCS.
"Ochotnik při testu „rozšířil radarové pole“ stíhačky pro „použití leteckých zbraní. Není jasné, zda během testu došlo k datovém propojení Su-57 a S-70..... “
No tak když rozšířil radarové pole, tak to asi znamená, že dodal údaje ze svého radaru na Su-57 ne? Co na tom není jasné???Skrýt celý příspěvekNemá někdo představu, proč aktuálně vyvíjené tězké drony jsou podzvukové a jsou to hlavně delta křídla? Rychlost mi v kombinaci se steath přijde taky docela důležitá vlastnost ...Zobrazit celý příspěvek
Nemá někdo představu, proč aktuálně vyvíjené tězké drony jsou podzvukové a jsou to hlavně delta křídla?
Rychlost mi v kombinaci se steath přijde taky docela důležitá vlastnost na hit-and-run útoky v oblasti se silnou protivzdušnou obranou. A absence pilota by mohla otevřít prostor pro nová nejen areodynamická řešení.Skrýt celý příspěvekProtože pro útopky se silnou protivzdušnou obranou je stealth evidentně výhodnější, než rychlost - a samokřídlo má nejlepší stealth, ale zas je to koncepce vhodná jen pro ...Zobrazit celý příspěvek
Protože pro útopky se silnou protivzdušnou obranou je stealth evidentně výhodnější, než rychlost - a samokřídlo má nejlepší stealth, ale zas je to koncepce vhodná jen pro podzvuk.
A další věc bude, že si to samozřejmě od sebe trochu kopírujou.Skrýt celý příspěvekVe skutečnosti ani nadzvuková letadla tuto rychlost většinou nepoužívají. Je to drahé, žere to palivo a protiletadlová střela je stejně o moc rychlejší, té se uletět nedá.
Ve skutečnosti ani nadzvuková letadla tuto rychlost většinou nepoužívají. Je to drahé, žere to palivo a protiletadlová střela je stejně o moc rychlejší, té se uletět nedá.
Nedávno letěl Typhoon a Spitfire spolu. Máme něco čekat? Sorry, ale titulek k tomu sváděl:-)
Nedávno letěl Typhoon a Spitfire spolu. Máme něco čekat? Sorry, ale titulek k tomu sváděl:-)
No pokud by ty Spitfiry vyráběli opět po tisících a nacpali na ně třeba dvě rakety asi by se přes pvo většiny států dostali přece jen nikdo nemá dostatek aa střel aby sundal ...Zobrazit celý příspěvek
No pokud by ty Spitfiry vyráběli opět po tisících a nacpali na ně třeba dvě rakety asi by se přes pvo většiny států dostali přece jen nikdo nemá dostatek aa střel aby sundal všechny.(Berte to ze srandy vím kolik je v tom ALE)Skrýt celý příspěvek
Není jednoduší rovnou sekat ty rakety středního doletu, cruise missile?
Není jednoduší rovnou sekat ty rakety středního doletu, cruise missile?
Tak jasně že jo proto jak píšu nemyslel jsem to nějak váźně na druhou stranu při náletu tisíc+ kusů by to třeba zaměstnalo i letadla ale pak jde o to jakej dolet by mněli atd. atd. ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jasně že jo proto jak píšu nemyslel jsem to nějak váźně na druhou stranu při náletu tisíc+ kusů by to třeba zaměstnalo i letadla ale pak jde o to jakej dolet by mněli atd. atd. atd. takźe znovu jak píšu jen spíš sranda než nějaká reálné řešení.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...