Pravé letadlo 21. století: F-35 zůstane v provozu do roku 2070
- 25. 3. 2016
- 165 komentářů
- Jan Grohmann
Vývoj, výroba a operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II je největší zbrojní projekt všech dob. Nemluvíme jen o finančním rozměru, ale také o rozsahu a předpokládané délce provozu. Stíhačky F-35 budou bez nadsázky, avšak samozřejmě patřičně modernizované, tvořit hlavní leteckou silu západních zemí po většinu 21. století.
Pár základních údajů. Vývoj F-35 probíhá již dvacet let. První vzlet prototypu F-35 se uskutečnil v roce 2003. V polovině minulého roku americká námořní pěchota jako první deklarovala dosažení počátečních operačních schopností - tedy připravenost nasadit F-35 v omezené míře do ostrých akcí.
V současné době se počítá s výrobou více než 3100 stíhaček F-35 pro americké letectvo, námořnictvo, námořní pěchotu a pro dalších 11 zemí, jako je Velká Británie, Izrael, Turecko nebo Japonsko. Nejasná je situace v Kanadě, kde navzdory zamítavým postojům má F-35 stále šanci na úspěch. Všechny poptávané stíhačky opustí výrobní linku do roku 2040.
Jen Pentagon za plánovaný nákup 2443 stíhaček F-35 utratí téměř 400 miliard dolarů. Vývoj, nákup a provoz všech stíhaček F-35 po celou dobu životnosti pak přijde americké daňové poplatníky na těžko uvěřitelných 1,5 bilionu dolarů (cca 30 českých státních rozpočtů).
Program F-35 patří finančně i časově mezi strategické zakázky amerického průmyslu. Jen ve Spojených státech je do programu F-35 zapojeno 1200 firem ze 45 amerických států, které zaměstnávají 129 000 lidí. Další tisíce lidí pracuje na projektu F-35 v zahraničí.
F-35 tak není jen zbraní, ale také nástrojem pro posilování průmyslové, ekonomické, politické, technické a bezpečnostní spolupráce mezi Spojenými státy a dalšími zeměmi.
Podle posledních zpráv navíc stíhačky F-35 jen tak rychle z výzbroje neodejdou. Pentagon zvýšil celkový požadovaný nálet celé flotily letadel F-35 o dalších 1,6 milionu hodin (1,3 milionu letectvo, 300 000 námořnictvo).
Například F-35A (klasický vzlet) amerického letectva zůstanou ve výzbroji o šest let déle - až do roku 2070. Prodloužení provozu si vyžádá v průběhu let dalších 45 miliard dolarů na provoz a údržbu.
Klíčovou součástí programu F-35 jsou pokročilé výcvikové nástroje.
Podle generálplukovníka letectva Christophera Bogdana, který má v Pentagonu na starosti program F-35, je možné prodloužit životnost letadel díky snížení počtu ročních nalétaných hodin. Americké letectvo se svými F-35A díky “novým operačním a výcvikovým technikám” nalétá 250 hodin ročně místo původních 300 hodin. Naproti tomu každá F-16 amerického letectva ročně nalétá průměrně 316 hodin.
Díky lepší technologii výroby se naopak snižuje cena za jeden letoun. Snižovat cenu pomáhá i čím dal větší výrobní série letadel. Letos bude vyrobeno 45 F-35, ale v roce 2020 se plánuje vyrobit již 145 letadel ročně.
V roce 2014 (výrobní série LRIP 8) stály, podle reportu o vybraných akvizicích SAR (Selected Acquisition Repor), která každoročně vyhodnocuje hlavní zbrojní programy Pentagonu, letadla F-35 včetně motoru následovně - F-35A 102,7 milionu, F-35B 126,1 milionu a F-35C 115,4 milionu dolarů. Jedná se o prostou cenu za letoun, bez započítání nákladů na vývoj letadla.
Cena za výrobu se daří postupně snižovat. Například u poslední výrobní série v roce 2015 (LRIP 9) se podařilo snížit jednotkovou výrobní cenu za F-35A na 100,6 milionu dolarů, F-35B 122,9 milionu dolarů a F-35C 110,7 milionu dolarů. Ceny jsou uvedené v kurzech platných pro daný rok.
“Budeme všichni mrtví, když se všechny tyhle předpoklady (o délce provozu - pozn. red) naplní,” komentoval nejnovější plány Bogdan. “Ale na čem záleží teď je to, že každý cent, který ušetříme dnes, se promění v miliony a miliony dolarů v roce 2070.”
Zdroj: Defense News
Související články
Joint Strike Missile: Test klíčové zbraně stíhaček F-35
Ve Spojených státech proběhl první ostrý test norské střely vzduch-země JSM (Joint Strike Missile). ...
- 12.11.2015
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
F-35 zvítězí díky kognitivním systémům elektronického boje
Stíhačka F-35 Lightning II nevyniká svou rychlostí, manévrovatelností ani nosností zbraní. Síla ...
- 21.01.2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Zneklidňující technické problémy stíhačky F-35 Lightning II
Stíhačka F-35 Lightning II podle svých tvůrců představuje revoluci ve vedení leteckého boje. ...
- 05.02.2016
- 162 komentářů
- Jan Grohmann
Konec “pomluv”: F-35 je ve vzdušných soubojích skvělý
Norský pilot major Morten “Dolby” Hanche vyvrací pochybnosti o schopnostech stíhačky F-35 Lightning ...
- 03.03.2016
- 84 komentářů
- Jan Grohmann
B-52 taky slouží dlouho a ještě sloužit bude. Tak uvidíme jestli se to podaří F-35. Možný to je. Nějaká ta revoluce ve zbraních i motorech a radarech určitě přijde, tak prostě ...Zobrazit celý příspěvek
B-52 taky slouží dlouho a ještě sloužit bude. Tak uvidíme jestli se to podaří F-35. Možný to je.
Nějaká ta revoluce ve zbraních i motorech a radarech určitě přijde, tak prostě upraví zbraně, motor nebo radar...Skrýt celý příspěvekDan Hampton, jeden z nejlepsich a nejvice ocenovanych pilotu USAF poslednich let, autor bestselleru Viper Pilot a Lords Of Sky, odpovida na otazku co si mysli o programu ...Zobrazit celý příspěvek
Dan Hampton, jeden z nejlepsich a nejvice ocenovanych pilotu USAF poslednich let, autor bestselleru Viper Pilot a Lords Of Sky, odpovida na otazku co si mysli o programu F-35:
Pracoval jsem s F-22 nekolik let a snazil se o ni uvazovat jako o alternative k F-35. Neslo to. Nikdy to nebylo zamysleno jako viceucelovy stihac. Cely 3 miliardovy program vylepseni byl jen na oko. Chteli, abych falsoval zpravy, aby to vypadalo lepsi a schopnejsi nez ve skutecnosti - neudelal jsem to. Myslim, ze F-35 je cestou do budoucna ALE jednotkova cena je tak vysoka, ze letadlo nebude schopne uskutecnit vsechny ukoly a cile, ktere jsou kladene na letectvo dislokovane kolem celeho sveta. Bud se musi snizit naroky nebo budeme muset zachovat v provozu par starych letadel. Myslim, ze F-16 je skutecna odpoved nebot to je skutecny viceucelovy stihac.
http://foxtrotalpha.jalopnik.c... Skrýt celý příspěveknedá mi a musím se ptát jak moc velká je šance, že koncept toho letadla nepřežije dalších padesát let - myslím tím, jestli se nemůže stát, že by za pár let USAF nezjistilo, že by ...Zobrazit celý příspěvek
nedá mi a musím se ptát jak moc velká je šance, že koncept toho letadla nepřežije dalších padesát let - myslím tím, jestli se nemůže stát, že by za pár let USAF nezjistilo, že by potřebovalo úplně něco jiného a, že F-35 už jsou k ničemu ... třeba zhruba za padesát let jsme se dostali od bratří Wrightů ke Sputniku - a jak moc se za tu dobu změnila podoba války? ... jak velká je šance, že se potřeby vojenského letectva v následujících letech nezmění nějakým radikálním způsobem, třeba v důsledku nějaké technologické revoluce nebo kvůli čemukoliv jinému?Skrýt celý příspěvek
a este jedna vec k VHF vojenskym radarom - Iran napr uz davnejsie uviedol ze ma pokryty cely Perzsky zaliv takymto radarom (Matla-ul-Fajr radar zavedeny od 2012), no aj tak ...Zobrazit celý příspěvek
a este jedna vec k VHF vojenskym radarom - Iran napr uz davnejsie uviedol ze ma pokryty cely Perzsky zaliv takymto radarom (Matla-ul-Fajr radar zavedeny od 2012), no aj tak Americke F-22 dokazali totalne zaskocit Iranske F-4 ktore sa snazili interceptnut americky dron...Skrýt celý příspěvek
jednu vec k STEALTH ktoru si dost ludi ani neuvedomuje - 5.gen STEALTH stroje nie su len tazsie odhalitelne radarom, no zaroven im ich nizsia RCS umoznuje efektivnejsie rusenie ...Zobrazit celý příspěvek
jednu vec k STEALTH ktoru si dost ludi ani neuvedomuje - 5.gen STEALTH stroje nie su len tazsie odhalitelne radarom, no zaroven im ich nizsia RCS umoznuje efektivnejsie rusenie nepriatelskych radarov.. tie totiz len zachytavaju odrazene signaly, no nizske rcs znamena tiez ovela slabsi odraz, ktory sa potom da jednoduchsie (s nizsou energiou) zarusit.
v podstate ak by sme proti sebe postavili 4gen (s rcs 1m2) a 5gen lietadla(0.01m2) s rovnakou technologiou radaru (AESA), tak 5gen by dokazal rusenim znizit dosah radaru 4gen na 1/10 povodneho dosahu... (a to ma F22 rcs este o rad mensiu 0.001m2)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...