F-35 zvítězí díky kognitivním systémům elektronického boje
- 21. 1. 2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačka F-35 Lightning II nevyniká svou rychlostí, manévrovatelností ani nosností zbraní. Síla stíhačky leží především v elektronickém vybavení, senzorech, výkonném počítači a pokorčilém softwaru. F-35 se má proto stát první stíhačkou vybavenou kognitivními systémy elektronického boje.
Elektronický boj
Elektronický boj (EB) se odehrává v elektromagnetickém (EM) prostředí, tedy v prostředí, kde probíhá bezdrátové spojení, velení a řízení, ovládání zbraňových systémů, sledování, průzkum nebo navigace.
V současné době je drtivá vojenské techniky a schopnosti armád závislá na elektronických prostředcích a systémech využívající EM prostředí (např. radary). EB využívá slabých stránek elektronických prostředků protivníka a snaží se eliminovat slabé stánky u vlastních elektronických systémů.
Cílem EB je vybojování a udržení elektronické nadvlády v prostoru bojové činnosti. EB narušuje nebo znemožňuje správné funkce elektronických prostředků protivníka a přispíváním k ochraně vlastních systémů proti vlivům protivníka.
Piloti bojových letadel využívají EB k rušení radarů letadel protivníka nebo radarů protivzdušné obrany. Pomocí elektronického útoku lze s radarovými signály protivníka manipulovat nebo je rušit. Naopak elektronická ochrana brání rušení vlastních radarových systémů protivníkem.
Snahou každé armády je budovat co největší datábaze EM signálů, chcete-li EM “podpisů” jednotlivých elektronických systémů. Databáze umožní okamžitě odhalit a poznat konkretní systém v prostoru a pomůže zvolit vhodné protiopatření.
Kognitivní systémy elektronického boje
Co jsou tedy kognitivní (poznávací) systémy elektronického boje? Jde o elektronické systémy, které se mohou v reálném čase učit a přizpůsobovat se měnícím podmínkám. Letoun s těmito systémy dokáže okamžitě reagovat (ve zlomku sekundy) na neznámé typy EM signálů, elektronických útoků a protiopatření protivníka a vyhledávat v systémech protivníka slabá místa.
“V současné době na F-35 najdeme jen málo prvků kognitivního elektronického boje, ale kde se opravdu díváme, je budoucnost,” říká Lee Venturino, prezident a generální ředitel First Principles, společnosti poskytující analýzy o F-35 Pentagonu. “‘Uvažujte o tom (kognitivní EB - pozn. red.) jako o přístupu krok za krokem. První krok je pravděpodobně na straně ESM (Electronic Support Measures, elektronická podpora - pozn. red.). Jak mám prostě identifikovat signály, které jsem nikde neviděl?”
Konvenční radary pracují se stejnými EM signály. Podobné radary lze snadné odhalit, s jejich signály manipulovat nebo signály rušit. Nově zaváděné digitálně programovatelné radary však mohou využívat nikdy neviděné EM signály a tím se chránit před elektronickým útokem.
V roce 2013 organizace Defense Science Board (DSB) doporučila vyvinout nové systémy EB, které mohou detekovat a působit proti novým senzorům protivníka. Důvodem je právě zavádění nových, proti rušení odolných, radarů schopných odhalit i nejmodernější stealth letadla.
“V minulosti, pokud se něco stalo, vyslali jsme náše EA-18 (letadlo EB - pozn. red.)” uvedl minulý měsíc Bob Work, náměstek ministra obrany. “Pokud jsme však našli nový typ signálu, nebyl žádný způsob, jak na to reagovat. Pilot se musel vrátit zpátky, podat hlášení a signál repordukovat a napodobit. Pak jste museli vše vložit do výpočetní mašinky, počítat, počítat, počítat a pak jste možná dostali nějaký výsledek, který jste mohli v budoucnu nějakým způsobem využít.”
Podle Roberta Steina z DSB, takový proces může trvat měsíce nebo roky. Ale v reálu potřebují vojáci informace o nových signálech získat v řádu hodin nebo dokonce sekund. V leteckém souboji, při pokusu rušit digitální radar, může jít o mikrosekundy.
Kognitivní EB je tedy v podstatě systém s určitým stupněm umělé inteligence, který dokáže okamžitě reagovat na nové neznámé EM signály - například nových digitálních radarů - a okamžitě najít způsob, jak s nimi manipulovat nebo je rušit.
Důležité je však vědět, že tyto nové systémy EB se zdokonalují na základě zkušeností. Čím více přijdou do styku s novými EM signály, tím lépe mohou příště reagovat na další neznáme signály. Samozřejmě nutností je obrovský výpočetní výkon, pokročilá elektronická architektura a pokročilé vlastní senzory.
Zájemcům o hlubší studium: Kořenem kognitvních systém EB je Bayesova věta z teorie pravděpodobnosti, která udává, jak podmíněná pravděpodobnost nějakého jevu souvisí s opačnou podmíněnou pravděpodobností.
Nová generace radarů
V budoucnu se budou piloti F-35 Lightning II potkávat s novu generaci digitálních radarů, jako je ruský Nebo-M.
Nebo-M se skládá ze tří radarů na třech vozidlech - VHF radar poskytuje přehledové informace, UHF a X-Band radary poskytují přesnější údaje o poloze a výšce cíle. Nebo-M díky inteligentnímu zpracování dat ze všech tří senzorů dokáže odhalit cíle na velké vzdálenosti cíle nepatrné velikosti nebo dokonce stealth letadla.
“Radar Nebo-M je navržen tak, aby automaticky detekoval a sledoval vzdušné cíle, jako jsou balistické rakety, stealth letadla, drony nebo hypersonické cíle. V celokruhovém režimu sledování je radarový komplex schopen sledovat až 200 cílů na vzdálenost větší než 600 km. V režimu skenování prostoru dokáže Nebo-M sledovat až 20 balistických cílů na vzdálenost 1800 km až do výšky 1200 km,” uvedla na začátku minulého roku ruská státní televize RT.
Podle ruských médií nové radary Nebo-M pokryjí ruské území do konce roku 2020. Nebo-M se však může (ve vývozní verzi) objevit i v dalších zemích, pravděpodobně ne příliš nakloněných Západu.
V případě války mezi vojenskými velmocemi, jako je USA, Rusko nebo Čína, je velká pravděpodobnost střetu stíhaček F-35 s novou generací radarů typu Nebo-M. Jak poznamenává Patrick Tucker, technický editor magazínu Defense One, proto hrozí nové kolo zbrojení, ale tentokrát se bude odehrávat ve světě elektronického a kybernetického boje.
V současné době Spojené státy na poli elektronického boje ztrácejí, resp. nemají nyní technologie, jak porážet nové nepřátelské radary (vzdušné, lodní, protivzdušné obrany, radary ve střelách). Z toho důvodu Pentagon projevuje obrovský zájem o kognitivní systémy EB, které se mohu sami učit a vyvíjet.
Na kognitvních systémech elektronického boje nyní intenzivně pracuje BAE Systems, dodavatel balíčku elektronického boje pro stíhačky F-35.
Zdroj: DefenseOne
Související články
Elektronický boj: Americká armáda zaspala
Válka na východě Ukrajiny přinesla americké armádě nepříjemný poznatek – na rozdíl od ruské armády ...
- 18.08.2015
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR
Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace ...
- 21.10.2015
- 32 komentářů
- Redakce AN
Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta
Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského ...
- 30.10.2015
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR
V současné době je v plném proudu výběrové řízení na nákup nových mobilních 3D radarů protivzdušné ...
- 17.01.2016
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
To byla jen nadsázka :) Mám v plánu v UK letos RIAT a podzimní Duxford. Zatím, dál se uvidí. Taky bych chtěl kuknout do Polska na hlavní vojenskou airshow, tam jsem ještě ...Zobrazit celý příspěvek
To byla jen nadsázka :)
Mám v plánu v UK letos RIAT a podzimní Duxford. Zatím, dál se uvidí.
Taky bych chtěl kuknout do Polska na hlavní vojenskou airshow, tam jsem ještě nebyl.
Ináč sa uvidí co kde bude stát za hřích :)Skrýt celý příspěvekpro RiMr71: Chystáte se do staré dobré Anglie? Doufám, že budou fotky a videa :-)
Jinak za ty okousané nehty se nezlobím, jak jsem psal, stačilo se podívat do zrcadla ;-)pro RiMr71: Chystáte se do staré dobré Anglie? Doufám, že budou fotky a videa :-)
Jinak za ty okousané nehty se nezlobím, jak jsem psal, stačilo se podívat do zrcadla ;-)Tady je shrnutí roku 2015 pro F35, je tam pěkných pár záběrů https://youtu.be/WQE2mnpTrx0?l... Když se mluví o Spreyovi, tady si ...Zobrazit celý příspěvek
Tady je shrnutí roku 2015 pro F35, je tam pěkných pár záběrů
https://youtu.be/WQE2mnpTrx0?l...
Když se mluví o Spreyovi, tady si někdo udělal praci ho rozebrat (mají tam sice pár chyb):
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekTak snad se tam s ním potkám... rači bych viděl F-22, ale "aspoň takto" :)
https://www.youtube.com/watch?...Tak snad se tam s ním potkám... rači bych viděl F-22, ale "aspoň takto" :)
https://www.youtube.com/watch?...No, sice nemá takový oddaný funclub jako Spray, ale zase má 2000 hodin na F-16...
https://www.youtube.com/watch?...No, sice nemá takový oddaný funclub jako Spray, ale zase má 2000 hodin na F-16...
https://www.youtube.com/watch?...pro KOLTa: tak to sorry, ale viděl jsem chlapce co programují simulační SW pro ozbr. složky (ne české) a člověk by jim dal desetikorunu :) Prostě totálně zažraní týpci ignorující ...Zobrazit celý příspěvek
pro KOLTa: tak to sorry, ale viděl jsem chlapce co programují simulační SW pro ozbr. složky (ne české) a člověk by jim dal desetikorunu :) Prostě totálně zažraní týpci ignorující své okolí - a tak se mi to i líbilo :)Skrýt celý příspěvek
Jinak je zajímavé, jak jsou aktivní prostředky USA cílem zničující salvy, zatímco aktivní prostředky Ruska dokonalou zbraní proti nesmyslnému stealth. Proč mám dojem, že si někteří ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak je zajímavé, jak jsou aktivní prostředky USA cílem zničující salvy, zatímco aktivní prostředky Ruska dokonalou zbraní proti nesmyslnému stealth. Proč mám dojem, že si někteří kremloboti prostě nevidí do huby?Skrýt celý příspěvek
pro RiMr: Za ty okousané nehty jsem vám nechtěl dát palec ;-) Ale pak jsem se podíval do zrcadla a dospěl k závěru, že okousané nehty jsou ještě OK :-) Mmchd, víte jaký je rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek
pro RiMr: Za ty okousané nehty jsem vám nechtěl dát palec ;-) Ale pak jsem se podíval do zrcadla a dospěl k závěru, že okousané nehty jsou ještě OK :-) Mmchd, víte jaký je rozdíl mezi programátorem a bezdomovcem? Bezdomovec v té igelitce nemá notebook za 100 kKč... Omlouvám se za OT. Jinak dobře vyjádřeno.Skrýt celý příspěvek
"Někdo jako Muhaha by sice mohl mít pocit, že mezi řádky vyčetl jisté mimovolné přiznání, že koncepce F-35 nebyla z nejprozíravějších..." A někdo jiný než Muhaha by mohl podle ...Zobrazit celý příspěvek
"Někdo jako Muhaha by sice mohl mít pocit, že mezi řádky vyčetl jisté mimovolné přiznání, že koncepce F-35 nebyla z nejprozíravějších..."
A někdo jiný než Muhaha by mohl podle tohoto usoudit, že Muhaha nejen neumí číst mei řádky, ale neumí číst ani ty řádky....
Protože podle mého nepodstatného názoru daný text sděluje tu informaci, že platforma F-35 se bude v této dispiclíně postupně zlepšovat, tak, jak bude pokračoat výzkum. Protože nejde o nové hebedo kvůli kterému se musí vykousat nová díra v trupu, ale jde o práci programátorů s okousanými nehty.
Stejně jako u spousty nových zbraní, i u té Armaty nebo Raptorného to nebude jinak...Skrýt celý příspěvekcrusader: takže si názor na tak komplexní systém jako F35 děláte na základě českého titulku v jedněch novinách... hmmm.... Co se týče možného urychlení, tak vylepšením algoritmu ...Zobrazit celý příspěvek
crusader: takže si názor na tak komplexní systém jako F35 děláte na základě českého titulku v jedněch novinách... hmmm....
Co se týče možného urychlení, tak vylepšením algoritmu a tedy zmenšení (algoritmické) složitosti algoritmu opravdu může dojít k takovému řádovému urychlení, že z neupočítatelného problému pro superpočítače se stane problém řešitelný na běžném PC. Krásným případem jsou např. prolomení některých šifer.
K zhodnocení toho, jestli jde opravdu o reálný plán, nebo jen okecávání dalších výdajů, je potřeba vědět daleko více, než jen "předtím to trvalo několik měsíců". Takové odsouzení je s prominutím poněkud hospodské.Skrýt celý příspěvekStanyk Pan crusader v tom právě nic neuvěřitelného nevidí, právě že čte že dneska jim trvá v řádech měsíců až let (právě na těch supermoderních mašinkách) identifikovat nově ...Zobrazit celý příspěvek
Stanyk
Pan crusader v tom právě nic neuvěřitelného nevidí, právě že čte že dneska jim trvá v řádech měsíců až let (právě na těch supermoderních mašinkách) identifikovat nově signály a že by potřebovali identifikaci v řádech hodin či sekund (u stíhaček v milisekundách). A nemyslí si, že tím, že cokoli namontují do F-35 se tento proces nějak zrychlí (tak maximálně o dobu přenosu informace z letadla na základnu a do toho supermoderního počítače)
Muhaha
Američané se mezi řádky vyjadřovat neumí, tato vlastnost se vyvinula pouze u obyvatelstva žijícího pouze na východní straně železné opony (dnes je i zde bohužel tato vlastnost již na ústupu), většina Američanů věří tomu co se doví v televizi, takže Lee Venturino nic nepřiznává jen říká F-35 bude jednou nejlepší na světě, jen to chce ještě několik miliard dolarů (a pak zase několik miliard a pak možná dalších pár) a pak se nám to možná povede.
logik
No když je článek nazvaný "F-35 zvítězí díky kognitivním systémům elektronického boje" a pak se dozvím že "V současné době na F-35 najdeme jen málo prvků kognitivního elektronického boje" tak mě ty výroky opravdu překvapujíSkrýt celý příspěvekJá teda nevím, ale to, že software na F35 není ani zdaleka dokončen, a že jeho vývoj potrvá ještě dalších X let, snad víme všichni. Tak fakt nechápu, co je na tom výroku ...Zobrazit celý příspěvek
Já teda nevím, ale to, že software na F35 není ani zdaleka dokončen, a že jeho vývoj potrvá ještě dalších X let, snad víme všichni. Tak fakt nechápu, co je na tom výroku "objevného"?Skrýt celý příspěvek
Miluji a vysoce oceňuji způsob, jakým Američané pracují s médii. Jsou v tom bezkonkurenční. Minimálně o dvě koňské délky před ostatními. Někdo jako Muhaha by sice mohl mít ...Zobrazit celý příspěvek
Miluji a vysoce oceňuji způsob, jakým Američané pracují s médii.
Jsou v tom bezkonkurenční. Minimálně o dvě koňské délky před ostatními.
Někdo jako Muhaha by sice mohl mít pocit, že mezi řádky vyčetl jisté mimovolné přiznání, že koncepce F-35 nebyla z nejprozíravějších, ale jak říká Lee Venturino:
“V současné době na F-35 najdeme jen málo prvků kognitivního elektronického boje, ale kde se opravdu díváme, je budoucnost”.
Doufám ale, že tu budoucí prověrku opravdu na ostří nože (Rusko, Čína) nikdy nezažijeme a diskuse o úspěšnosti typu F-35 budou probíhat jen mezi p. Shaniou a "zbytkem světa" na netu :)Skrýt celý příspěvekVím že se pouštím na tenký led (na druhou stranu budu rád, když mě někdo opraví), ale jestli jsem to správně pochopil, tak podle současné praxe se EM data posbíraná v průběhu misí ...Zobrazit celý příspěvek
Vím že se pouštím na tenký led (na druhou stranu budu rád, když mě někdo opraví), ale jestli jsem to správně pochopil, tak podle současné praxe se EM data posbíraná v průběhu misí se zpracovává a hodnotí po ukončení jednotlivých misí a poté se vytvoří "otisk" kterým se aktualizuje databáze v letadle.
Nový postup má takový proces u dosud nových zdrojů urychlit. Rychlejší počítače a sdílení dat (jak surových a tak mezi i hotových otisků) mezi stroji, případně online i se zázemím, kde ta výpočetní síla je prakticky neomezená.
V tom případě nechápu, co je pro pana Crusadera tak neuvěřitelného.
Nebo Vás znepokojuje myšlenka na to, že kapacity vojenského letounu se v moderní době zlepšují nejen pomocí zlepšení fyzikálních atributů, ale též rovnocenně pomocí lepšího software?Skrýt celý příspěvekKoukám, že rýpnutí a ironie zafungovala přesně tak jak jsem chtěl. Nepopírám, že vývoj jde mílovými kroky kupředu. Ale čtěte aspoň to co je v článku. Sami Američani říkají, že ...Zobrazit celý příspěvek
Koukám, že rýpnutí a ironie zafungovala přesně tak jak jsem chtěl. Nepopírám, že vývoj jde mílovými kroky kupředu.
Ale čtěte aspoň to co je v článku. Sami Američani říkají, že teď jim detekce signálu nějakého nového zařízení trvá i několik měsíců (a to to prohánějí nejmodernějšími počítači) a vy věříte tomu, že něco namontují (nebo přidají software) do F-35 a vše budou schopní vyřešit během sekund (minut)?
Opravdu "Nikdo Vám nedodá to co my Vám slíbíme".
U Rusů je to jasná lež, ale u Američanů je vždy to co řekne nějaký GEO či vicepresident společnosti určitě pravda a otázka týdnů či měsíců (ovšem ale jen v případě že nám nasypete další miliardy dolarů) než to namontujeme.Skrýt celý příspěvek"V současné době Spojené státy na poli elektronického boje ztrácejí, resp. nemají nyní technologie, jak porážet nové nepřátelské radary" toto prohlášení je určeno jen pro US ...Zobrazit celý příspěvek
"V současné době Spojené státy na poli elektronického boje ztrácejí, resp. nemají nyní technologie, jak porážet nové nepřátelské radary"
toto prohlášení je určeno jen pro US vládu, aby pustila dolary, protože v posledních 15 letech nebylo nutné v tomto oboru více investovat, samozřejmě, že mají prostředky i technologie, ale proti povstalcům, kteří mají jen létající koberce to nebylo třeba.
Mít to letadlo "online" na příjmu, tak aby se mu aktualizoval daný software pro výstražné přijímače a rušičky je pěkná představa, ale v praxi to nebude fungovat, tak že by měli trvalou "nadvládu." Na jedné straně se sice zvýší více výpočetní výkon ke zpracování dat a bude možné něco zrealizovat, ale na druhé straně budou mít k dispozici obdobný výkon pro náhodnější změny vysílaných signálů u radarů.
Ve výsledku budou rádi, že ECM jim bude fungovat hlavně pro vlastní ochranu před střelami PVO systémů a stíhačů.Skrýt celý příspěvekCrusader: Pride mi ze nemate absolutne predstavu ako prebieha vyvoj vojenskej techniky... nedavno tu Shania nalinkoval video ohladom vyvoja F22...je tam spominane, ze napr ...Zobrazit celý příspěvek
Crusader: Pride mi ze nemate absolutne predstavu ako prebieha vyvoj vojenskej techniky... nedavno tu Shania nalinkoval video ohladom vyvoja F22...je tam spominane, ze napr elektroniku F22 simulovali za pouzitia Boeingu 757, do ktoreho mali namontovane v tej dobe najmodernejsie superpocitace, pricom ich ulohou bolo simulovat procesorovy vykon ktory bude dostupny o 10 rokov uplne bezne... Vyvoj zbrani trva roky a technologie nerealne na zaciatku vyvoja, mozu byt uplne bezne na konci vyvojoveho ciklu, a prave s takymto vyvojom treba tiez ratat... Vyvoj na bazi eletronickych systemov ide napred milovymi krokmi, staci sa pozriet ake mobilne telefony a technologie bezdrotoveho prenosu boli dostupne v 2009 a ake su dnes... v 2009 o LTE nikto nechyroval, dnes sa zavadzaju bezdrotove siete s gigabitovymi rychlostami... (a to je vojensky vyskum zvycajne o niekolko generacii pred civilnym)Skrýt celý příspěvek
pro crusader: Ahaaaa, tak už chápu, proč považujete operační nasazení laserů za věc vzdálené budoucnosti, ačkoliv už jsou. Vy jste zaspal v době, kdy IBM prodávalo divisi osobních ...Zobrazit celý příspěvek
pro crusader: Ahaaaa, tak už chápu, proč považujete operační nasazení laserů za věc vzdálené budoucnosti, ačkoliv už jsou. Vy jste zaspal v době, kdy IBM prodávalo divisi osobních počítačů Lenovu ;-) A to nemluvím o tom, že "Lenovo od IBM" je něco jako "Ford od Volva" :-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...