Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8
- 15. 8. 2017
- 129 komentářů
- Jan Grohmann
Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) patřící do holdingu Czechoslovak Group na akci Bahna 2017 poprvé veřejnosti představila samohybný minomet (ShM) na kolové platformě Pandur II 8×8. Vozidlo je osazeno 120 mm minometem Soltam Cardom od izraelské firmy Elbit Systems.
Armáda ČR před deseti lety poptávala ShM na platformě Pandur II 8×8 s finským minometem NEMO. Armáda ČR však nakonec získala pouze 107 Pandurů II v šesti verzích a z nákupu samohybných minometů sešlo kvůli nedostatku finančních prostředků
V současné době Armáda ČR používá pouze 85 tažených 120 mm minometů vz. 82 PRAM-L a osm ShM vz. 85 PRAM-S na prodloužené pásové platformě BVP-1. Do nedávna k přepravě minometů vz. 82 sloužily dokonce ještě obstarožní nákladní automobily Praga V3S. Nyní se situace zlepšila nákupem více než čtyř desítek nových nákladních automobilů Tatra Force 8×8.
Vzhledem k drtivému ničivému účinku minometné palby na živou sílu, nepancéřovanou a lehce pancéřovanou bojovou techniku nelze jednoduše počítat s efektivním vedením bojové činnosti bez nasazení minometů.
Přitom pouze ShM mohou držet na bojišti krok s vlastními manévrujícími mechanizovanými a motorizovanými jednotkami. ShM je schopen velmi rychlého přesunu a reakce na rychle se měnící taktickou situaci – dokáže rychle zajistit palebnou podporu tam, kde je třeba, vést účinný boj proti minometným a dělostřeleckým jednotkám protivníka (taktika “counter-battery fire”) a samozřejmě poskytovat balistickou ochranu posádce.
V současné době Armáda ČR počítá s nákupem nové střední pásové platformy, jako náhradu za BVP-2, pro 7. mechanizovanou brigádu. Jednou z nakupovaných verzí by mohl být i nový pásový ShM se 120 mm minometem. Otázkou je, zda armáda zvolí variantu se zbraní zabudovanou do věže, nebo bezvěžové provedení.
Avšak 4. brigádě rychlého nasazení (4.brn) ShM citelně chybí. Částečný obrat může nastat s příchodem vozidel TITUS. Armáda ČR podle současných úvah může nakoupit až 300 vozidel TITUS v řadě verzí, ShM tedy také přichází v úvahu. Vozidla TITUS s minomety by byly začleněny do 4. brn - je však otázkou, zda jako organická součást bojových praporů nebo jako samostatné minometné jednotky podléhající velení brigády.
Koncepčně ShM Pandur II 8×8 odpovídá americkému vozidlu M1129; větší foto / TDV
Vozidla TITUS, pokud budou objednána, pro Armádu ČR dodá Tatra Trucks ve spolupráci s Tatra Defence Vehicle (TDV). Armádě ČR však TDV může nabídnout i ShM na platformě Pandur II 8×8. Stejně jako v případě titusu i u panduru je použit 120 mm úsťově nabíjený zákluzový minomet Soltam Cardom izraelské firmy Elbit Systems.
Holding Czechoslovak Group (CSG), do kterého TDV patří, před několika roky nakoupil od americké firmy General Dynamics European Land Systems licenční práva na výrobu vozidel Pandur II 8×8, a to včetně už vyvinuté minometné verze s instalovaným minometem Soltam Cardom. Jde o identické konstrukční řešení, které firma General Dynamics použila při stavbě minometného nosiče Mortar Carrier M1129 na podvozku kolových obrněných vozidel Stryker americké armády. Střelba v M1129 se vede přes střešní příklopy. Lafetace umožňuje 360° odměr. Zásoba činí 60 min, rychlost střelby je až 16 ran za minutu. V případě potřeby lze minometný komplet vynést ven z vozidla.
První M1129 vstoupila do služby americké armády v roce 2005 a v počtu 350 ks slouží u brigádních bojových týmu Stryker SBCT (Stryker Brigade Combat Teams). V bojovém praporu SBCT najdeme 10 M1129 – 2 vozidla ve třech rotách a 4 vozidla jsou podřízena přímo velení praporu.
Minomet Soltam Cardom od izraelské firmy Elbit Systems; větší foto / TDV
Jak již bylo řečeno, 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ, který byl představen na letošních Bahnech, je evropským ekvivalentem amerického M1129 Stryker. Zde je třeba se zastavit a posoudit přednosti i nevýhody bezvěžových ShM (Pandur II, M1129), oproti věžovým ShM s automatickým nabíjením (polský RAK, finský NEMO, britský AMS II).
Dlužno dodat, že při posuzování vhodnosti každé koncepce pro Armádu ČR je nutno vycházet z pečlivých a komplexních simulací – válečných her. Jen tak lze odhalit vhodnost dané konstrukce pro potřeby dané armády, daného použití a daného místa nasazení.
Autor Milan Vašíček na Armádních novinách v článku ANALÝZA: Minomet – trpaslík se silou obra již výhody obou přístupů detailně popsal, není je nutné tedy znovu všechny opakovat: „Bezvěžovými samohybnými minomety se dosahuje až dvojnásobně větší rychlost střelby, 14 až 16 ran za minutu, než u věžových, ty dosahují ať již s automatickým či ručním nabíjením nanejvýš 8 až 10 ran za minutu. Z palebného hlediska tedy vyplývá, že pro vedení palebné podpory formou palebných přehrad nebo soustředěných paleb je bezvěžový minomet výhodnější,“ uvedl mimo jiné Vašíček.
Minomet Soltam Cardom dokáže střílet rychlostí až 16 ran za minutu; větší foto / TDV
Naopak kladem věžových minometů je schopnost vést přímou palbu, ale je nutné použít speciálně upravenou munici. Je třeba ale také zmínit další velmi významné aspekty hovořící ve prospěch bezvěžové koncepce samohybných minometů. Těmi jsou výrazně nižší pořizovací cena, také nižší finanční náklady na údržbu a menší nároky na servisní zázemí, než je tomu u věžových samohybných minometů.
120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ využívá zavedenou kolovou platformu Pandur II s balistickou ochranou úrovně 2/3 a protiminovou úrovně 2a (STANAG 4569). Maximální rychlost je 110 km/h a dojezd až 600 km. Osádku ShM Pandur II 8×8 CZ tvoří velitel, řidič, střelec, nabíječ.
Výhodou ShM Pandur II 8×8 CZ je mobilita na stejné úrovní, jakou mají bojová uskupení s kolovým bojovými vozidly pěchoty (KBVP) Pandur II CZ. Díky účinnému systému řízení palby je možné vést palbu z minometu již 30 sekund od zastavení vozidla – stejnou reakční dobu má i polský minomet Rak.
Palba z minometu je vedena z rozměrných dvoudílných stropních příklopů; větší foto / TDV
Srdcem ShM Pandur II 8×8 CZ je bojem ověřený minomet Soltam Cardom. Minomet je umístěn na podlaze vozidla a palba je vedena skrz otevřené střešní příklopy (stejně jako u M1129). Náměrové a odměrové ústrojí je opatřeno servopohony k automatickému nastavení zamíření systémem řídící jednotky minometu.
V automatickém režimu zaměřování se pouze zadá na digitální mapě pozice cíle, systém sám vypočte na základě vložených charakteristik minových nábojů a dalších informací (meteo data atd.) prvky zamíření a servopohony samočinně nastaví hlaveň minometu na potřebné hodnoty náměru a odměru.
Náměr ShM Pandur II 8×8 CZ dosahuje hodnot 40°- 85°, odměr 360°. Rychlost střelby je 16 ran za minutu a vozidlo pojme až 50 minových nábojů.
Vnitřní pohled do bojového prostoru; větší foto / TDV
Střelbu lze vést 120 mm minovými náboji OF (dosah 8000 m) a 53-OF-843B (7300 m) zavedenými v AČR a všemi druhy minových nábojů ráže 120 mm dle standardů NATO, včetně minových nábojů s přídavným raketovým pohonem RAP (Rocket Assisted Projectile) a dostřelem až 13 km. Lze tak použit miny s koncovým navedením, problém je však cena - jsou více než 20násobně dražší.
Výhodou 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ je možnost rychlého dodání do Armády ČR. TDV má k dispozici jak vyrobená hotová vozidla, tak vozidla výrobně rozpracovaná a případně dodací lhůty se proto pohybují v řádu pouhých měsíců. CSG armádě 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ aktivně nabízí a bude jej vystavovat například na blížícím se Tankovém dni v Lešanech nebo na zářijových Dnech NATO a dalších akcích.
Související články
Americká mise bitevníků L-159 ALCA úspěšně pokračuje
Americká firma Draken International přesunula 11 lehkých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA na ...
- 11.07.2017
- 126 komentářů
- Jan Grohmann
České granátomety a minomety pro polské speciální jednotky
Polská speciální jednotka GROM nakoupí od české firmy ZEVETA AMMUNITION a.s. další reaktivní ...
- 14.07.2017
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel TITUS na podvozku TATRA
Vláda České republiky v pondělí 24. 7. 2017 schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel TITUS ...
- 24.07.2017
- 70 komentářů
- Tisková zpráva
MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar
Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. ...
- 04.08.2017
- 52 komentářů
- Tisková zpráva
To Starlight: vytažení hlavně 120 mm minometu CARDOM a jeho konverzi na polní minomet jsem viděl jen na videu k tomuto minometu, stejně jako záměnu hlavně 120 mm za hlaveň ráže 81 ...Zobrazit celý příspěvek
To Starlight:
vytažení hlavně 120 mm minometu CARDOM a jeho konverzi na polní minomet jsem viděl jen na videu k tomuto minometu, stejně jako záměnu hlavně 120 mm za hlaveň ráže 81 mm; je to již nějaký ten pátek, co jsem se na to díval a teď jsem ho už nenašel (abych se podíval na jakém byl vlastně vozidle). Pokud je to tak, jak píšete, v tom případě Vám děkuji za doplňující informaci (a všem ostatním se omlouvám za nechtěnou dezinformaci).
Se změnou organizace (tabulek) v AČR bych byl skeptický - to je v naší armádě vždy největší problém. Jsem přesvědčený, že ShM v AČR organizačně zůstanou tam, kde jsou (tj. v minometných bateriích na praporech). Menším organizačním problémem by možná bylo doplnění polních (nesených) minometů menší ráže (60/81 mm) přímo na roty, ale ani toto nevidím v AČR jako snadno průchodné.
Změnu postupu při odpalování minometu bych viděl jako reálnou - když to bude ve výrobcem dodaném manuálu, tak (si myslím) není důvod to měnit (ale když vidím způsob a praktický dopad přehodnocování ohrožených prostorů při střelbách AČR, na území ČR, tak by mě snad ani nepřekvapilo, kdyby to někdo "zodpovědný" chtěl z bezpečnostních důvodů změnit).Skrýt celý příspěvek@MALI Jsi si jistý tou možností vyndávat 120 mm minomet RMS6-L z vozidla Stryker M1129 MCV-B? Podle mne to je jen vlastnost samohybných pásových minometů M1064A3 s minomety ...Zobrazit celý příspěvek
@MALI
Jsi si jistý tou možností vyndávat 120 mm minomet RMS6-L z vozidla Stryker M1129 MCV-B?
Podle mne to je jen vlastnost samohybných pásových minometů M1064A3 s minomety M121 z výzbroje těžkých ABCT.
Stryker M1129 MCV-B používá minomet Recoiling Mortar System 6-L (RMS6-L), jehož hlaveň vychází z hlavně M298 z 120 mm minometu typu M120/121. K tomu ale přidává nové uložení, které ztlumí 75% impulsu výstřelu. Zbylých 25% musí pobrat zavěšení podvozku, které je zesílené proti normálním Strykerům.
Co se týče výnosných minometů, tak střední SCBT je také používají v závislosti na zařazení vozidla v korouhvi nebo praporu. Průzkumné korouhve (6 vozidel M1129) výnosné minomety nepoužívají a mohou vést až 60 min ráže 120 mm.
Ve střelecké rotě pěšího praporu mají vozidla (2 ks), kromě vozidlové zbraně i výnosný 60 mm minomet a vezou 48 min ráže 120 mm a 77 min ráže 60 mm.
Minometná vozidla M1129 (4 ks) ve velitelské rotě pěšího praporu jsou vybavena výkonnějším výnosným minometem ráže 81 mm a vezou 48 min ráže 120 mm a 35 min ráže 81 mm.
Budu se asi opakovat, ale je vidět, že US ARMY u SBCT se snaží přiřadit samohybné minomety už na co nejnižší stupeň – střelecká rota. Tedy velitel roty (a jeho dělostřelecký důstojník) má tak ve své přímé podřízenosti zbraň nepřímé střelby. Toto zopakovat u AČR by byla významná změna, protože 120 minomety vz.82 PRAM-L jsou dnes v rámci mechanizovaného praporu soustředěny v minometné baterii. Právě v této těsné integraci s pěchotou v přední linii a jejich Strykery má obrovský význam mít stejný typ vozidla (pohyblivost/průchodnost, logistika, taktická nenápadnost) i pro minomety.
Druhá potencionální organizační změna je vidět na různých videích. Minomet v M1129 je doslova obklopen početnější obsluhou (řidič+4) a je vysoká důvěra v materiál (respektive bude asi rozdíl ve způsobu kontroly aktuálního stavu hlavně). Vojáci jsou prostě okolo minometu a skutečnou mohou vypálit salvu 16 ran za první minutu (munici si připravují dopředu), ale pak kvůli teplenému zatížení hlavně musí zvolnit na trvalé tempo 4 výstřely za minutu.
Jak už bylo napsáno, tak naše vz.82 mají menší obsluhu (řidič + 3). Odpalují se pomocí šnůry a je při výcviku AČR je vidět, že bezpečnost je nade vše. To má dopad na praktickou rychlost střelby. Umožní zavedení moderního minometu 120 mm tyto postupy změnit?
Video M1129 https://www.youtube.com/watch?...
Ve videu je vidět, že minomet nabíjejí i polští vojáci: Možná by stálo za to, kdyby si čeští dělostřelci zajeli na návštěvu k 2. jízdnímu pluku do Bavorska a minomety si sami osahali na střelnici:
Video vz. 82: https://www.youtube.com/watch?...
Video vz. 82 z ukázky pro veřejnost s cvičnou nabíjecí municí: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekAktuálně používají islamisté z FSA proti SAA komerční drony s granáty viz video. Nevím, zda to bylo na stránkách AN či jinde, ale výrobci těchto dronů již problém řeší a do sw ...Zobrazit celý příspěvek
Aktuálně používají islamisté z FSA proti SAA komerční drony s granáty viz video. Nevím, zda to bylo na stránkách AN či jinde, ale výrobci těchto dronů již problém řeší a do sw udávají lokality, kde není možné dron použít. Tohle je teprve začátek. V budoucnu bude problém mnohem větší a každé vozidlo bude muset být vybaveno mikrofony pro detekci dronů obdobně jako funguje systém na detekci směru střelby.
Pokud uvážím, že odvetná palba na Pandur bude vedena do 10 sekund od výstřelu, tak vozidlo může být i při snaze o rychlé opuštění prostoru zasaženo střepinami. Při použití programovatelné munice, která se rovněž začne masivně zavádět do výzbroje všech vozidel bude problém ještě větší. Detonace granátu ve výšce 20m nad místem z e kterého odjíždí otevřená korba bude mít stejný efekt jako dron s granátem.
Pokud tedy někdo argumentuje, že US používá otevřenou krobu a tak to bude dobré i pro nás musím zdvořile vyvrátit. Zatímco US v řadě případů řeší problém urgentními nákupy, tak v ČR se vše řeší desetiletí. Až se masivně rozšíří drony a programovatelná munice, tak US otevřenou korbu jistě nahradí.
A zde slíbené video. Můžete se vžít do role člověka na zemi.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: V době, kdy aktivní obrané systémy dokáží eliminovat útok výkonných a sofistikovaných řízených střel mi fascinace schopnostmi minidronů příjde poněkud úsměvná. Dron ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka:
V době, kdy aktivní obrané systémy dokáží eliminovat útok výkonných a sofistikovaných řízených střel mi fascinace schopnostmi minidronů příjde poněkud úsměvná. Dron není v podstatě nic jiného než velmi pomalá a primitivně naváděná řízená střela. Rušičky a brokovnice tenhle módní výstřelek pošlou do propadliště dějin.Skrýt celý příspěvekTo flanker.jirka: Hlaveň minometu CARDOM s největší pravděpodobností nebude z hlediska zástavby rozměrově kompatibilní s hlavní PRAM-L, je však kompatibilní s většinou munice ...Zobrazit celý příspěvek
To flanker.jirka:
Hlaveň minometu CARDOM s největší pravděpodobností nebude z hlediska zástavby rozměrově kompatibilní s hlavní PRAM-L, je však kompatibilní s většinou munice PRAM-L (bohužel, až na ty nejvýkonnější typy), ale má ve srovnání s ním o 1 km menší maximální dostřel (7 km) - to vidím jako jeho nevýhodu. Ve srovnání se samonabíjecím minometem Cobra (který dostřelí 9 km) je to už o 2 km méně, což už je znatelný handicap. CARDOM není úplně z Tramtárie - Izrael zase není tak daleko, je to však hotový a odzkoušený, ucelený zbraňový systém (tj. vlastní zbraň, její mechanická lafetace do vozidla včetně brzdovratného zařízení, pohonů a SŘP), k tomu je zabezpečena jeho integrace do vozidla, včetně dodávky vozidla Pandur, kompatibilního s vozidly zavedenými v AČR a byl by ihned k dispozici. Je již zaveden v armádě NATO - to všechno jsou zase jeho plusy. Bude na AČR /MO ČR, jak se rozhodne, pro vyzbrojení 4.brn by to nebyl špatný tah, důležitá však bude jeho cena (hlavně ve srovnání s minometem Cobra, který je technicky lepší).
Moje úvaha:
Pak bychom ale skutečně měli v AČR více typů 120 mm minometů (aktuálně by byly tři: PRAM-L + PRAM-S + CARDOM, cílově pak zase tři PRAM-L+CARDOM+nový minomet pro 7.mb (věžový, nebo bezvěžový)). Alespoň, že by byly kompatibilní z hlediska munice. Další možností je zavést pro všechny mechanizované prapory jeden typ 120 mm minometu, optimálně na jednom typu podvozku (pak by to asi muselo být na Titusu a raději bych na něm viděl Cobru).
Lehké prapory a výsadkové prapory pak vybavit 81 mm a 60 mm minomety.Skrýt celý příspěvekGrohman: drony mají budoucnost nejen v tom, že jsou malé, dříve jste tu psali o využití hejn dronů, pokroky dělají úplně vše a lze si to testovat v i amatérsky přes wifi, klidně i ...Zobrazit celý příspěvek
Grohman: drony mají budoucnost nejen v tom, že jsou malé, dříve jste tu psali o využití hejn dronů, pokroky dělají úplně vše a lze si to testovat v i amatérsky přes wifi, klidně i stovky dronů, velký problém v tom dnes není
https://vtm.zive.cz/clanky/cin... Skrýt celý příspěvekKOLT: bral jsem v potaz variantu, že tento minomet doplní PRAM, tak by byly hned dva typy v další podobné ráži, jak uvádíte pro osmdesátky. Pokud by se vše nahradilo za nový typ ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: bral jsem v potaz variantu, že tento minomet doplní PRAM, tak by byly hned dva typy v další podobné ráži, jak uvádíte pro osmdesátky. Pokud by se vše nahradilo za nový typ tak to bude OK.
...trochu se divím, že se uvažuje o konkrétním typu minometu až někde z tramtarie, v Evropě se toho vyrábí dost a usnadnilo by to vše okolo s tím spojené.
Pokud tedy koncepčnost, tak bych začal tím, že bych si rád vyzkoušel v praxi více typů. (pokud se o tom zase nebude jednat pokoutně po restauracích s Dalíkem :-D )Skrýt celý příspěvekpro flanker.jirka: ANTOS-LR: 60 mm Expal M-86: 81 mm vz.52: 82 mm PRAM: 120 mm Nevím, kde máte tu roztříštěnost. Jen osmdesátky máme dva druhy, což je dáno přechodem na novou ...Zobrazit celý příspěvek
pro flanker.jirka:
ANTOS-LR: 60 mm
Expal M-86: 81 mm
vz.52: 82 mm
PRAM: 120 mm
Nevím, kde máte tu roztříštěnost. Jen osmdesátky máme dva druhy, což je dáno přechodem na novou ráži. Pokud bychom koupili tenhle nebo jiný podobný (nebo věžový), bude postupně nahrazovat PRAM (možná rychleji, než M-86 nahradí vz. 52).
Chápu-li to správně, jsou v podstatě čtyři základní otázky:
1) Stejné minomety pro kolovou a pásovou platformu?
2) Věžová nebo bezvěžová konstrukce?
3) Automatické nebo manuální nabíjení?
4) Jakou kolovou platformu použít, případně zda vůbec pásovou platformu nenahradit kolovou?
Ať už budou odpovědi jakékoliv, hlavně by to chtělo, aby se nad tím lidé na patřičných místech zamysleli a rozhodli koncepčně...Skrýt celý příspěvekMALI: měl jsem na mysli to, že máme ve výzbroji PRAM, ANTOS a pak ještě španělské minomety, tak že toto by byl 4. typ. Považoval bych za dobré to mít alespoň v rámci jedné ráže ...Zobrazit celý příspěvek
MALI: měl jsem na mysli to, že máme ve výzbroji PRAM, ANTOS a pak ještě španělské minomety, tak že toto by byl 4. typ. Považoval bych za dobré to mít alespoň v rámci jedné ráže sjednocené, už jen z důvodu logistiky. A s tím pramem na točně pro cardom jsem to myslel, tak že by se pouze pořídila točna do panduru a na ní byl Pram.
Pokud u Cardomu lze zbraň vyjmout a používat je to paráda, to už by mohli i pro ty nové tatry k Pramům nakoupit na ložní plochu tu točnu také. (i když mám podezření, že jak se pořídí minomety na jiném podvozku z tater udělají muniční vozy)Skrýt celý příspěvekto flanker.jirka: Aspoň podle článku je možné použít jak munici pro PRAM,tak standard NATO. Měl jsem na mysli spíš různé typy naváděné munice, které jsou delší a tvarově výrazně ...Zobrazit celý příspěvek
to flanker.jirka:
Aspoň podle článku je možné použít jak munici pro PRAM,tak standard NATO. Měl jsem na mysli spíš různé typy naváděné munice, které jsou delší a tvarově výrazně odlišné. Navíc jde u CARDOMu snadno namontovat i lauf 81mm a trénovat s lacinější municí...Skrýt celý příspěvekTo flanker.jirka: ... u toho minometu Cardom se dá hlaveň standardně vyjmout z lafety ve vozidle, opatřit podstavcem a nasadit na ložiště (vše si US ARMY vozí na vozidle) - pak z ...Zobrazit celý příspěvek
To flanker.jirka:
... u toho minometu Cardom se dá hlaveň standardně vyjmout z lafety ve vozidle, opatřit podstavcem a nasadit na ložiště (vše si US ARMY vozí na vozidle) - pak z toho vznikne klasický polní minomet. Nabízený Cardom však nemá nabíjecí zařízení.
Ale ten Váš poslední příspěvek jsem buď nepochopil, nebo je to technický nesmysl. Mohl by jste to rozvést? Cenzor má bohužel s tím nabíjecím automatem a nabíjením netypických min pravdu - vždy je něco za něco.Skrýt celý příspěvekCenzor: problém s municí by mohl nastat, ale to už by stačilo na tu točnu v panduru dát na čepy PRAM L v případě potřeby si jej i vyčepovat a vozit sebou podstavec pro pevné ...Zobrazit celý příspěvek
Cenzor: problém s municí by mohl nastat, ale to už by stačilo na tu točnu v panduru dát na čepy PRAM L v případě potřeby si jej i vyčepovat a vozit sebou podstavec pro pevné postavení. A nebo nahradit i PRAM L, abychom neměli pro dvě brigády 4 typy minometů.Skrýt celý příspěvek
Do diskuse o tom, jestli věžový nebo bezvěžový minomet bych dodal, že co je dostatečné pro US ARMY by mohlo stačit i AČR. Výhodou předem ručně nabíjeného minometu je schopnost ...Zobrazit celý příspěvek
Do diskuse o tom, jestli věžový nebo bezvěžový minomet bych dodal, že co je dostatečné pro US ARMY by mohlo stačit i AČR.
Výhodou předem ručně nabíjeného minometu je schopnost použít jakoukoliv současnou i budoucí, chytrou či hloupou munici....nabíjecí automat bude mít problém s minami, které rozměry neodpovídají klasickým hloupým minám.Skrýt celý příspěvekJednoznačně bych vojákům přál minomet s možností automatického nabíjení, nejlépe věžový. Chtěl bych vidět kmitat osádku v tom stísněném prostoru, aby dali ručně 16 ran za minutu. ...Zobrazit celý příspěvek
Jednoznačně bych vojákům přál minomet s možností automatického nabíjení, nejlépe věžový. Chtěl bych vidět kmitat osádku v tom stísněném prostoru, aby dali ručně 16 ran za minutu.
Když už je to na kolech nebo pásech, tak ať je to co nejmobilnější, otevřít a zavřít příklopy, k tomu ještě nutnost pokaždé snížit náměr dolů, to zabere čas.
Nevíte někod jak má systém řešeno použití z v nakloněném terénu?Skrýt celý příspěvekFlader: Naše Padury mají jinak řešené dno korby kvůli požadavku ochrany proti 8 kg TNT, zatímco portugalský má klasické ploché dno proti 6 kg TNT, takže ten podvozek bude o pár set ...Zobrazit celý příspěvek
Flader: Naše Padury mají jinak řešené dno korby kvůli požadavku ochrany proti 8 kg TNT, zatímco portugalský má klasické ploché dno proti 6 kg TNT, takže ten podvozek bude o pár set kilo lehčí než náš).
Pro získání plavbyschopnosti by se musel přidělat vlnolam, upravit chlazení motoru pro plavbu, předělat poslední diferenciál a domontovat komplet proudové pohony a jejich ovládání. Ty by byly největší problém, protože tam by se muselo řezat do dna korby. A pak samozřejmě adekvátní těsnění. A celé to vozidlo i s obsluhou by se muselo vejít do dvaceti tun.Skrýt celý příspěvekMyslím, že se tehdy řešilo i dno korby, kvůli zvýšení protiminové ochrany...nevím, jestli portugalské Pandury nemají rovné dno. U našich Pandurů se uvádí protiminová ochrana na ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že se tehdy řešilo i dno korby, kvůli zvýšení protiminové ochrany...nevím, jestli portugalské Pandury nemají rovné dno. U našich Pandurů se uvádí protiminová ochrana na úrovni 3a, tady v článku je u minometné verze udáváno pouze 2a.Skrýt celý příspěvek
Takže, ak by skutočne boli pre vás ponúkané tieto už vyrobené stroje, tak by na tom v podstate AČR nebola škodná z pohľadu nekompatibility strojov (elektroika sa dá vymeniť). ...Zobrazit celý příspěvek
Takže, ak by skutočne boli pre vás ponúkané tieto už vyrobené stroje, tak by na tom v podstate AČR nebola škodná z pohľadu nekompatibility strojov (elektroika sa dá vymeniť). Akurát by stratili mínomety tu plavbyschopnosť, ak teda nejde dodatočne upraviť už existujúci stroj.Skrýt celý příspěvek
MALI: CSG má nejspíš jen dobrou smlouvu s GDELS a vypůjčili si je s tím, že se je pokusí prodat. Pochybuju, že by je CSG kupovalo, navíc by to bylo zbytečné. Flader: hlavně ...Zobrazit celý příspěvek
MALI:
CSG má nejspíš jen dobrou smlouvu s GDELS a vypůjčili si je s tím, že se je pokusí prodat. Pochybuju, že by je CSG kupovalo, navíc by to bylo zbytečné.
Flader:
hlavně elektronika, bojová věž atd. rozdílů je spousta. Většina portugalských vozidel byla obyčejná holá OT vyzbrojená manuálně ovládaným kulometem.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...