Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8
- 15. 8. 2017
- 129 komentářů
- Jan Grohmann
Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) patřící do holdingu Czechoslovak Group na akci Bahna 2017 poprvé veřejnosti představila samohybný minomet (ShM) na kolové platformě Pandur II 8×8. Vozidlo je osazeno 120 mm minometem Soltam Cardom od izraelské firmy Elbit Systems.
Armáda ČR před deseti lety poptávala ShM na platformě Pandur II 8×8 s finským minometem NEMO. Armáda ČR však nakonec získala pouze 107 Pandurů II v šesti verzích a z nákupu samohybných minometů sešlo kvůli nedostatku finančních prostředků
V současné době Armáda ČR používá pouze 85 tažených 120 mm minometů vz. 82 PRAM-L a osm ShM vz. 85 PRAM-S na prodloužené pásové platformě BVP-1. Do nedávna k přepravě minometů vz. 82 sloužily dokonce ještě obstarožní nákladní automobily Praga V3S. Nyní se situace zlepšila nákupem více než čtyř desítek nových nákladních automobilů Tatra Force 8×8.
Vzhledem k drtivému ničivému účinku minometné palby na živou sílu, nepancéřovanou a lehce pancéřovanou bojovou techniku nelze jednoduše počítat s efektivním vedením bojové činnosti bez nasazení minometů.
Přitom pouze ShM mohou držet na bojišti krok s vlastními manévrujícími mechanizovanými a motorizovanými jednotkami. ShM je schopen velmi rychlého přesunu a reakce na rychle se měnící taktickou situaci – dokáže rychle zajistit palebnou podporu tam, kde je třeba, vést účinný boj proti minometným a dělostřeleckým jednotkám protivníka (taktika “counter-battery fire”) a samozřejmě poskytovat balistickou ochranu posádce.
V současné době Armáda ČR počítá s nákupem nové střední pásové platformy, jako náhradu za BVP-2, pro 7. mechanizovanou brigádu. Jednou z nakupovaných verzí by mohl být i nový pásový ShM se 120 mm minometem. Otázkou je, zda armáda zvolí variantu se zbraní zabudovanou do věže, nebo bezvěžové provedení.
Avšak 4. brigádě rychlého nasazení (4.brn) ShM citelně chybí. Částečný obrat může nastat s příchodem vozidel TITUS. Armáda ČR podle současných úvah může nakoupit až 300 vozidel TITUS v řadě verzí, ShM tedy také přichází v úvahu. Vozidla TITUS s minomety by byly začleněny do 4. brn - je však otázkou, zda jako organická součást bojových praporů nebo jako samostatné minometné jednotky podléhající velení brigády.
Koncepčně ShM Pandur II 8×8 odpovídá americkému vozidlu M1129; větší foto / TDV
Vozidla TITUS, pokud budou objednána, pro Armádu ČR dodá Tatra Trucks ve spolupráci s Tatra Defence Vehicle (TDV). Armádě ČR však TDV může nabídnout i ShM na platformě Pandur II 8×8. Stejně jako v případě titusu i u panduru je použit 120 mm úsťově nabíjený zákluzový minomet Soltam Cardom izraelské firmy Elbit Systems.
Holding Czechoslovak Group (CSG), do kterého TDV patří, před několika roky nakoupil od americké firmy General Dynamics European Land Systems licenční práva na výrobu vozidel Pandur II 8×8, a to včetně už vyvinuté minometné verze s instalovaným minometem Soltam Cardom. Jde o identické konstrukční řešení, které firma General Dynamics použila při stavbě minometného nosiče Mortar Carrier M1129 na podvozku kolových obrněných vozidel Stryker americké armády. Střelba v M1129 se vede přes střešní příklopy. Lafetace umožňuje 360° odměr. Zásoba činí 60 min, rychlost střelby je až 16 ran za minutu. V případě potřeby lze minometný komplet vynést ven z vozidla.
První M1129 vstoupila do služby americké armády v roce 2005 a v počtu 350 ks slouží u brigádních bojových týmu Stryker SBCT (Stryker Brigade Combat Teams). V bojovém praporu SBCT najdeme 10 M1129 – 2 vozidla ve třech rotách a 4 vozidla jsou podřízena přímo velení praporu.
Minomet Soltam Cardom od izraelské firmy Elbit Systems; větší foto / TDV
Jak již bylo řečeno, 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ, který byl představen na letošních Bahnech, je evropským ekvivalentem amerického M1129 Stryker. Zde je třeba se zastavit a posoudit přednosti i nevýhody bezvěžových ShM (Pandur II, M1129), oproti věžovým ShM s automatickým nabíjením (polský RAK, finský NEMO, britský AMS II).
Dlužno dodat, že při posuzování vhodnosti každé koncepce pro Armádu ČR je nutno vycházet z pečlivých a komplexních simulací – válečných her. Jen tak lze odhalit vhodnost dané konstrukce pro potřeby dané armády, daného použití a daného místa nasazení.
Autor Milan Vašíček na Armádních novinách v článku ANALÝZA: Minomet – trpaslík se silou obra již výhody obou přístupů detailně popsal, není je nutné tedy znovu všechny opakovat: „Bezvěžovými samohybnými minomety se dosahuje až dvojnásobně větší rychlost střelby, 14 až 16 ran za minutu, než u věžových, ty dosahují ať již s automatickým či ručním nabíjením nanejvýš 8 až 10 ran za minutu. Z palebného hlediska tedy vyplývá, že pro vedení palebné podpory formou palebných přehrad nebo soustředěných paleb je bezvěžový minomet výhodnější,“ uvedl mimo jiné Vašíček.
Minomet Soltam Cardom dokáže střílet rychlostí až 16 ran za minutu; větší foto / TDV
Naopak kladem věžových minometů je schopnost vést přímou palbu, ale je nutné použít speciálně upravenou munici. Je třeba ale také zmínit další velmi významné aspekty hovořící ve prospěch bezvěžové koncepce samohybných minometů. Těmi jsou výrazně nižší pořizovací cena, také nižší finanční náklady na údržbu a menší nároky na servisní zázemí, než je tomu u věžových samohybných minometů.
120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ využívá zavedenou kolovou platformu Pandur II s balistickou ochranou úrovně 2/3 a protiminovou úrovně 2a (STANAG 4569). Maximální rychlost je 110 km/h a dojezd až 600 km. Osádku ShM Pandur II 8×8 CZ tvoří velitel, řidič, střelec, nabíječ.
Výhodou ShM Pandur II 8×8 CZ je mobilita na stejné úrovní, jakou mají bojová uskupení s kolovým bojovými vozidly pěchoty (KBVP) Pandur II CZ. Díky účinnému systému řízení palby je možné vést palbu z minometu již 30 sekund od zastavení vozidla – stejnou reakční dobu má i polský minomet Rak.
Palba z minometu je vedena z rozměrných dvoudílných stropních příklopů; větší foto / TDV
Srdcem ShM Pandur II 8×8 CZ je bojem ověřený minomet Soltam Cardom. Minomet je umístěn na podlaze vozidla a palba je vedena skrz otevřené střešní příklopy (stejně jako u M1129). Náměrové a odměrové ústrojí je opatřeno servopohony k automatickému nastavení zamíření systémem řídící jednotky minometu.
V automatickém režimu zaměřování se pouze zadá na digitální mapě pozice cíle, systém sám vypočte na základě vložených charakteristik minových nábojů a dalších informací (meteo data atd.) prvky zamíření a servopohony samočinně nastaví hlaveň minometu na potřebné hodnoty náměru a odměru.
Náměr ShM Pandur II 8×8 CZ dosahuje hodnot 40°- 85°, odměr 360°. Rychlost střelby je 16 ran za minutu a vozidlo pojme až 50 minových nábojů.
Vnitřní pohled do bojového prostoru; větší foto / TDV
Střelbu lze vést 120 mm minovými náboji OF (dosah 8000 m) a 53-OF-843B (7300 m) zavedenými v AČR a všemi druhy minových nábojů ráže 120 mm dle standardů NATO, včetně minových nábojů s přídavným raketovým pohonem RAP (Rocket Assisted Projectile) a dostřelem až 13 km. Lze tak použit miny s koncovým navedením, problém je však cena - jsou více než 20násobně dražší.
Výhodou 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ je možnost rychlého dodání do Armády ČR. TDV má k dispozici jak vyrobená hotová vozidla, tak vozidla výrobně rozpracovaná a případně dodací lhůty se proto pohybují v řádu pouhých měsíců. CSG armádě 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ aktivně nabízí a bude jej vystavovat například na blížícím se Tankovém dni v Lešanech nebo na zářijových Dnech NATO a dalších akcích.
Související články
Americká mise bitevníků L-159 ALCA úspěšně pokračuje
Americká firma Draken International přesunula 11 lehkých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA na ...
- 11.07.2017
- 126 komentářů
- Jan Grohmann
České granátomety a minomety pro polské speciální jednotky
Polská speciální jednotka GROM nakoupí od české firmy ZEVETA AMMUNITION a.s. další reaktivní ...
- 14.07.2017
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel TITUS na podvozku TATRA
Vláda České republiky v pondělí 24. 7. 2017 schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel TITUS ...
- 24.07.2017
- 70 komentářů
- Tisková zpráva
MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar
Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. ...
- 04.08.2017
- 52 komentářů
- Tisková zpráva
Yetti: technik naráží asi na to že když bude pršet, ty zavřeš vrata a zapneš topení, tak ti na stěnách a přístrojích bude kondenzovat voda, která to zkratuje. Rase: nemáte ...Zobrazit celý příspěvek
Yetti: technik naráží asi na to že když bude pršet, ty zavřeš vrata a zapneš topení, tak ti na stěnách a přístrojích bude kondenzovat voda, která to zkratuje.
Rase: nemáte náhodou někde nějaké info ohledně hmotnosti tohoto stroje? V článku jsem neviděl to že je neplovoucí.Skrýt celý příspěvektechnik: vzhledem k tomu, že konstruktéři v TDV tenhle koncept nevyvinuli a jedná se o koncept celkem starý a prověřený, tak bych se deště až tak nebál. Nebo máte pocit, že všechny ...Zobrazit celý příspěvek
technik: vzhledem k tomu, že konstruktéři v TDV tenhle koncept nevyvinuli a jedná se o koncept celkem starý a prověřený, tak bych se deště až tak nebál. Nebo máte pocit, že všechny minomety tohoto typu mají problémy se střelbou v dešti?Skrýt celý příspěvek
Také mě to přijde jako fajn kompromis, ale musí to být opravdu levnější. Známe naše speciality, že to pak vyjde o 10% levněji než RAK... Takový minomet by šel případně i osadit na ...Zobrazit celý příspěvek
Také mě to přijde jako fajn kompromis, ale musí to být opravdu levnější. Známe naše speciality, že to pak vyjde o 10% levněji než RAK...
Takový minomet by šel případně i osadit na ty nové tatry, pokud by se upravila pro to korba s třeba by to vyšlo ještě levněji než titus.
RAK bych pak nakoupil pouze pro nová BVP.Skrýt celý příspěvekMě se věžový minomet (ala Rak) na kolovém OT moc nezdá, právě na příkladu Rak je vidět, že se jedná o celkem těžký systém a poslední dvě nápravy jsou o poznání více zatížené než ...Zobrazit celý příspěvek
Mě se věžový minomet (ala Rak) na kolovém OT moc nezdá, právě na příkladu Rak je vidět, že se jedná o celkem těžký systém a poslední dvě nápravy jsou o poznání více zatížené než první dvě (vozidlo si jakoby sedá na zadek), navíc cenový rozdíl nebude zcela jistě zanedbatelný. Pro naše účely (a hlavně pro náš limitovaný rozpočet) je skříňová varianta zcela postačující a dokonce se domnívám, že by stačila i pro těžkou brigádu.Skrýt celý příspěvek
Pro mě za mě proč ne, schopnost vést přímou palbu je vlastně až podružná, protože je to situace, do které nechcete aby se minomet ani dostal. Proto ani nelpím na věžovém minometu. ...Zobrazit celý příspěvek
Pro mě za mě proč ne, schopnost vést přímou palbu je vlastně až podružná, protože je to situace, do které nechcete aby se minomet ani dostal. Proto ani nelpím na věžovém minometu. Rychlost palby je v tomto dle mého mnohem důležitější. Vozidlo má pak také mnohem menší siluetu, což je lepší pro koncept udeř a rychle vypadni.Skrýt celý příspěvek
Vcera bylo pozde. Minomety patri na nejnizsi taktickou uroven kvuli pruznosti palebne podpory. Proto by mely byt na stejne platforme jako bojove roty. Pro 4 brn idealni reseni.
Vcera bylo pozde. Minomety patri na nejnizsi taktickou uroven kvuli pruznosti palebne podpory. Proto by mely byt na stejne platforme jako bojove roty. Pro 4 brn idealni reseni.
Je docela škoda, že to s minometnými vozidly nevyšlo už dřív. U té skříňové verze je velká škoda, že vozidlo ztratilo plavbyschopnost, tak to už rovnou můžeme na Pandury osadit ...Zobrazit celý příspěvek
Je docela škoda, že to s minometnými vozidly nevyšlo už dřív. U té skříňové verze je velká škoda, že vozidlo ztratilo plavbyschopnost, tak to už rovnou můžeme na Pandury osadit polskou věž Rak. Skříňové řešení bych nechal pro Titus, který nejde osadit věžovým minometem, kvůli výšce - zase ale je levnější než Pandur. Pokud by mohly používat stejnou munici, tak je docela jedno, že je to jiný minomet. Navíc věž z minometu Rak by šla osadit i na podvozek nového BVP (výhledově)Skrýt celý příspěvek
Doufám, že se nebude vymýšlet něco specificky českého a na každém praporu s Pandury se objeví zanedlouho 12 ks ShM na stejném podvozku v provedení uvedeném v článku. U 7. mbr je ...Zobrazit celý příspěvek
Doufám, že se nebude vymýšlet něco specificky českého a na každém praporu s Pandury se objeví zanedlouho 12 ks ShM na stejném podvozku v provedení uvedeném v článku. U 7. mbr je otázka, jestli budou na pásovém podvozku (raději) nebo to bude Titus.
Na úroveň brigády patří 155 mm houfnice (nejlépe 2x 8 ks + 8 ks raketometů) a ne minomety. Bohužel v tomto to máme také jinak.Skrýt celý příspěvekV tdv jsou konstrukteri opravdu hlavy. Jedny strelby v desti, pote uzavreni krovek pusteni topeni osadkou a vnitrni elektronika je mimo hru.
V tdv jsou konstrukteri opravdu hlavy. Jedny strelby v desti, pote uzavreni krovek pusteni topeni osadkou a vnitrni elektronika je mimo hru.
Načítám diskuzi...