Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?
- 3. 10. 2018
- 180 komentářů
- Karel Címala
V průběhu uplynulého týdne se ve všech ruských médiích prolínala odpověď na otázku „jak potrestat Izrael za jeho vinu při sestřelení letounu Il-20, kterou stále odmítá přiznat“. Například server TopWar přichází s touto představou: „Rusko vytvoří bezletovou zónu v Sýrii s pomocí kompletů S-300 předaných syrské protivzdušné obraně (PVO), ale s našimi vojenskými poradci, tak jako ve Vietnamu. Předpokládá se, že nasadí komplety S-300 takovým způsobem, že uzavře všechny vzdušné hranice Sýrie! Rusko ukáže, že je připraveno bojovat v Sýrii!“.
S-300 zakryje íránské operace v Sýrii
Poněkud názorově opatrnější je vojenský expert serveru NGg.ru Vladimír Muchin. Pod titulkem: „Komplety S-300 ruská vojska v Sýrii neochrání“ mimo jiné uvádí názor podplukovníka Ovčinikova: „Soudě podle postojů izraelského vedení, Izrael hodlá nadále pokračovat v organizaci vojenských operací proti íránským zařízením v Sýrii.“
Podle Muchina na konci srpna podepsali Teherán a Damašek vojenskou dohodu, podle níž Írán postaví v Sýrii několik vojenských továren. Ostatně jedním z témat rozhovorů mezi íránským ministrem obrany Amirem Khatamim a syrským prezidentem Bašarem Assadem byla diskuze o výstavbě závodů na výrobu balistických raket Fateh-110.
„Židovský stát je proti tomu, protože věří, že továrny budou vyrábět rakety, které mohou šíitské síly použít proti Izraeli. Proto jsou všechna taková vojensko-průmyslová zařízení v Sýrii ničena,“ konstatuje Ovčinikov. „Teď však Izrael bude při provádění takových vojenských operací opatrnější, aby nekomplikoval vztahy s Ruskem.“
Noviny Aš-Šark al-Ausat, publikující v Londýně, s odvoláním na izraelské zdroje, uvádějí: „Írán záměrně soustředil a buduje své vojenské objekty v blízkosti ruských vojenských základen v Latakii a Tartu, pod krytím ruských systémů protivzdušné obrany. Tato zařízení mají být postavena v okruhu 50 km od ruských vojenských základen.“
Ostatně v těsné blízkosti ruských základen byl objeven i objekt napadený izraelskými leteckými silami (IAF) 17. září. Ve snaze odrazit útok, syrská PVO sestřelila ruské průzkumné letadlo Il-20.
„Pokud se íránská zařízení soustřeďují na místech, kde budou v Sýrii umístěny protiraketové systémy S-300 vyslané z Ruska, a izraelské letectvo bude pracovat proti nim, je pravděpodobné, že to bude nebezpečné i pro ruské vojáky,“ píše Muchin.
Sýrie získá S-300PS nebo S-300PMU-2
Rusko se rozhodlo protiraketový komplet S-300 do Sýrie skutečně dodat. Zbývá vyřešit pouze otázku, „co se dodá a kolik“. Podívejme se, jak se odpověď v průběhu týdne vyvíjela.
Ministr obrany Sergej Šojgu na tiskové konferenci o dodání kompletu uvedl, že „je schopen zachytit letecké útoky na vzdálenost více jak 250 kilometrů a současně zasáhnout několik vzdušných cílů.“
S-300PS ruské armády
Ten samý den RIA Novosti zmiňují historii exportu kompletu S-300PMU-2 do Sýrie před pěti lety, který měl dokončit program rozsáhlé modernizace syrské PVO. V té době se Rusku podařilo předat Sýrii moderní protiletadlové systémy krátkého dosahu Pancir-S1 (jeden byl zničen IAF) a Buk-M2E středního dosahu, obnovit provoz S-125 Pečora-2M a dokonce i připravit specialisty pro práci s S-300. Pak ale jednání o dodávkách S-300 byla pozastavena na žádost izraelské strany.
TopWar se ve svém článku odkazuje na zdroje Kommersantu, podle kterého Rusko dodá Sýrii minimálně dva pluky S-300. „Pokud lze věřit zdroji z Kommersantu, pak počet pluků systému může dle situace v Sýrii dosáhnout i šesti až osmi. S jejich pomocí se plánuje uzavřít syrský vzdušný prostor nejen přes Středozemní moře, ale také v oblasti hranic s Izraelem, Libanonem, Irákem a Jordánskem,“ píše v redakčním článku TopWar. Dlužno však dodat, že není jasné, co Rusové myslí pod pojmem „pluk“ ‒ v tomto jsou značně vyriabilní.
Server Free News zase informuje o přistání dvou letadel Il-76 na letišti Chmejmím v Sýrii s dodávkou prostředků radioelektronického boje (REB).
Odvolává se přitom na ruská média, která předpokládají, že systémy REB Krasucha-4 a R-330Ž Žitel byly dodány do Sýrie. Úkolem prostředků Krasucha bude potlačení palubních radiolokátorů, komunikačních systémů, družicové navigace a řízení bezpilotních prostředků. Žitel zajistí rušení satelitních komunikačních stanic. Je docela dobře možné, že univerzální komplexy REB Divnomoryje, které nedávno dorazily do vojsk, byly také dopraveny do Sýrie.
Ve středu se k tématu přidává na NG.ru také vojenský expert Alexandr Golc: „Podle ministra obrany Sergeje Šojgu do dvou týdnů bude Damašku dodán komplet S-300. Podle médií jde o plukovní komplet S-300PMU-2 Favorit, který zahrnuje 24 odpalovacích zařízení.“ Zároveň potvrzuje dodání prostředků REB ve složení podaném serverem Free News.
Vykládka S-300 z letounu An-124 v Sýrii (03.10.2018)
Jak dokazuje výše uvedené video, minimálně jeden dopravní letoun An-124 v Sýrii s komplety S-300 již přistál. Tuto informaci potvrzuje v Sýrii vydávaný ruský server Free News: „Včera přistálo letadlo An-124 Ruslan, jež dříve do Sýrie dopravilo komplety S-400.“
Jak je vidět z úvodního přehledu, od baterie kompletu S-300 jsme se dostali až k osmi raketovým plukům, což představuje opravdu masivní počty.
Z hlediska typu je nejčastěji zmiňován komplet S-300PMU-2. Jedná se o exportní verzi a je otázkou, zda je momentálně „skladem“. Pak s přihlédnutím k letu An-124 oklikou přes Murmansk může dojít i na scénář, kdy pod časovým tlakem ruské ministerstvo obrany „vyškrabuje„v jednotlivé kusy z raketových pluků, avšak kompletů S-300PS (verze pro ruskou armádu), včetně obsluhy.
Aby byla plně využita schopnost jednotlivých kompletů z pohledu technických schopností a souběžné střelby na maximum cílů, pak můžeme hovořit o minimálních počtech odpalovacích zařízení. Pro komplet S-300PS jsou to tři odpalovací zařízení, společně tvoří baterii a samostatně mohou fungovat s radiolokátorem 36D6. Ten umožňuje současné sledování 12 cílů, střelba je vedena na šest cílů po dvou raketách. Oddíl pak tvoří tři baterie a pluk tři oddíly, ale složení a počty se mohou měnit.
U kompletu S-300PMU-2 je „efektivní“ počet odpalovacích zařízení 24 (dvě baterie po 12). Stanice bojového řízení 54K6E2 trvale sleduje 100 cílů, souběžně dokáže navádět 72 raket a střelba je vedena na 36 cílů po dvou raketách. Výhodou stanice 54K6E2 je možnost komunikace s raketovým systémem S-200VE. Oddíl tvoří dvě baterie a pluk tři oddíly (opět se může měnit).
Zřejmě až nejbližší týdny tedy rozluští otázku, co bude vlastně do Sýrie navezeno, zda S-300PS nebo S-300PMU-2, případně kombinace obojího.
Struktura systému S-300PMU-2; větší foto / Public Domain
Papírové schopnosti S-300
Podívejme se na bojové schopnosti kompletu S-300PMU-2 (tedy exportní varianty) pohledem Jevgenije Damanceva ze serveru TopWar, který se této tématice věnoval minulé úterý článkem pod titulkem „S-300 za nos nepopotáhneš! Technické trhliny v úderných eskadrách izraelského letectva“.
V úvodu rozebírá současnou geopolitickou situaci mezi Ruskem a Spojenými státy se závěrem, že „každým rokem je stále více zpochybňován náš status supervelmoci v oblastech Blízkého východu a Východní Evropy. Vytváří se tím značné množství operačně taktických potíží v syrských a donbaských konfliktech, stejně jako ve vodách Středozemního, Černého a Azovského moře.“
K dané problematice uvádí: „Tel-Aviv se střetne s odezvou ve formě několika plnohodnotných protiletadlových raketových oddílů S-300PMU-2 (nebo PS), stejně jako s automatizovanými řídicími systémy pro protiletadlové raketové brigády typů Poljana-D4M nebo Bajkal-1ME, které je propojí do jedinné setecentrické sítě ‚třístovek‘, Pancirů-S1 a Buků-M2E.“
Dále uvádí, že se některé izraelské analytické zdroje stále opírají o taktické střely Delilah a pumy GBU-39 / B SDB (proti fixním cílům) v naději, že rychle zlikvidují komplety S-300 dodávané syrské PVO. Podle Damanceva ale Rusko „zařízlo jejich naděje v zárodku“.
Podle Damceva dříve piloti izraelského F-15I Ra'am a F-16I Sufa kvůli dlouhé době reakce syrského systému S-200, stejně jako možnosti omezit cílový kanál zastaralého radaru 5H62V pomocí palubní stanice REB Elisra SPJ-40 na stíhačkách F-15 a F-16, mohli spokojně vystoupat do výšky více než 7 až 8 km nad horským pásmem mezi údolím Bikáa a syrským Damaškem.
Pak odhodily klouzající pumy GBU-39 / B ve vzdálenosti 80 až 110 km. S kompletem S-300PMU-1/2 a poměrně pokročilými protiletadlovými řízenými střelami 48N6 a 48N6E2 ale tento postup nebude fungovat.
Delilah; větší foto / Public Domain
Damacev důvod vidí v tom, že jedním z hlavních odpalovacích prvků raketového systému S-300PMU-2 Favorit je silný radar „nasvícení“ a navedení 30N6E2 postavený na základě pasivní fázové antény s vysokou odolností proti rušení. Je schopen zachytit cíl F-16I (efektivní odrazová plocha EOP s podvěsy přibližně 2,5 m2) pro přesné automatické sledování cíle ve vzdálenosti 170 až 180 km a zajistit start rakety 48N6E2 z podobné vzdálenosti.
Vezme-li se v úvahu využití Elisry SPJ-40 izraelskými piloty, může být tento rozsah snížen na 110 až 130 km, „což není špatné, ale stále neumožňuje bezpečně používat malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ],“ uzavírá Damancev.
Tematiku uzavírá slovy: „Závěrem: nad syrským divadlem vojenských operací bude F-16I nucen pracovat výhradně v režimu kopírování terénu, což vylučuje možnost odpálení malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ] s EOP 0,015 m2 na dlouhé vzdálenosti, což bylo možné až do nedávné doby. To pak ale bude vyžadovat použít nejznámější taktickou raketu na dlouhou vzdálenost Delilah vyvinutou společností IMI.“
Navzdory skutečnosti, že dosah této rakety je přibližně 250 km, rychlost a manévrovatelnost rakety není nijak oslnivá: „Rychlost letu se pohybuje od 400 do 850 km/h a letecké manévry mohou být provedeny s přetížením ne více jak 5 G. V důsledku toho bude počítač v S-300PMU-2, umístěný ve velitelském systému řízení boje 54K6E2, mít v první řadě dostatek času na detekci, nastavení trajektorie, zachycení a zasažení Delilahu. Zadruhé, je dostatečná důvěra v její zničení, protože protiletadlová raketa 48H6E2 je schopna zachytit předměty s přetížením řádově 12 až 15 G, mající vlastní G-limit 30 až 35 jednotek.“
Někdo může namítat o zahorizontálním letu střely Delilah, který zbaví operátory S-300 potřebného času na odpověď. Tento moment je v kompletu S-300 kompenzován univerzální 39 m věží 40V6MD, na které má anténní radar 30N6E2 rádiový obzor do vzdálenosti 38 km na cíle, letící v nadmořské výšce 20 m.
Když se podíváme na zaoblené obrysy taktické rakety Delilah, o průměru trupu 330 mm s vyčnívajícími přívody vzduchu, můžeme mluvit o EOP rovnajícímu se 0,04 až 0,05 m2, zatímco minimální omezení této hodnoty pro S-300PMU-2 je 0,02 m2.
40V6MD pro vyhledávání cílů za horizontem. / Public Domain
Zde se zastavíme, jelikož údaj EOP uvedený Damancevem vychází pravděpodobně z jeho odhadu průměru rakety a „něco navíc“ za sací otvor. Samozřejmě, výrobce rakety Delilah tento údaj chrání.
A dále Damancev pokračuje: „Ano, i tepelné záření z hnacích motorů těchto raket bude dokonale zaznamenáno opticko-elektronickými komplexy 10ES1-E instalovanými na syrském Pancíri-S1. A dokonce i v případě, že u Favoritu s Delilou budou potíže, rakety a kanóny Pancire-S1 dovedou případ do konce,“ uzavírá Damancev.
S-300 vlastní Západ a cvičí se proti němu
Nebudeme zde rozebírat technické parametry kompletu S-300, podíváme se ale na jeho historii a některé zajímavosti, uveřejněné v TopWaru v březnu 2016 pod titulkem „S-300 v 21. století“.
Mimo jiné se zde dočteme, že jedním z uživatelů S-300PMU-1 je od roku 1999 Řecko. Po zakoupení byl komplet přemístěn na řecký ostrov Kréta, kde v roce 2013, během cvičení Lefkos Aetos 2013, proběhly cvičné střelby.
V současné době (rok 2016) se nacházejí dva řecké oddíly s S-300PMU-1 poblíž letiště Kazantzakis na ostrově Krit. V dubnu 2015 se zde uskutečnilo společné cvičení s IAF, během nichž se izraelské letouny učily reagovat na S-300PMU-1.
Po jednom protiletadlovém oddílu S-300PMU je v ozbrojených silách Bulharska a Slovenska. V Bulharsku v květnu 2013 při společných cvičeních „Collector's Item“ izraelské a americké bojové letouny vypracovaly metodiku boje s komplety S-300PMU, jež jsou součástí PVO Bulharska.
Další zajímavostí uvedenou serverem TopWar o kompletu S-300PMU-2 Favorit je zajištění schopnosti integrovat komplet do různých systémů PVO včetně těch, které pracují ve standardech NATO.
V roce 1995 byla uskutečněna dodávka prvků ruského S-300PS přes Bělorusko do Spojených států. Chybějící části systému získali Američané na Ukrajině. Při nákupu prvků S-300 se Američané především zajímali o velitelskou stanici 5H63C s multifunkčním radarem pro „nasvícení“ a navádění raket 30N6 a mobilní 3D radar 36D6.
Radiolokátor 30N6 / Public Domain
V současné době se systém nachází na zkušebním a leteckém polygonu v poušti ve státě Nevada v prostoru Nevada Test Rangeo. 80 km východně se nachází technologický park Lockheed Martin, známý jako Oblast 51 (Area 51), 190 km na jihovýchod je základna leteckých sil Nellis a o něco blíže – polygon Nellis Test Range, používaný leteckými silami, zejména pro vývoj nových technologií a bojového pilotního výcviku. A konečně asi 180 km je vzdálená letecká základna Edwards, základ leteckých sil a technologické platformy společnosti Boeing.
S-300 v reálných bojových podmínkách
Jedním z dalších zajímavých údajů uveřejněných magazínem TopWar je, že „střelba na polygonech za podmínek silného rušení opakovaně prokázala, že skutečná pravděpodobnost zásahu aerodynamického cíle jednou raketou kompletu S-300P je 0,7-0,8. Pro zaručení zničení „obtížného“ cíle je zapotřebí vystřelit 2 až 3 rakety.“
O podobných schopnostech kompletu S-300PMU-2 Favorit dostupná informace není. Vyjdeme tedy ze schopností samotné rakety kompletu 48N6E2 a porovnáme ji se schopnostmi rakety 9M82 vojskového kompletu S-300V, publikovaných také na TopWaru.
Raketa 48N6E2 dosahuje maximální rychlosti 7,1 M a ve výšce 25 km pracuje s přetížením 8 - 10 G při rychlosti 2,7 M. Raketa 9M82 dosahuje rychlosti 6,5 M s možností manévru s přetížením do 20 G a výškovým dosahem 30 km. Parametry pro výšku 25 km nejsou uvedeny.
Na příletu, protínají li se vzájemně trajektorie, je raketa 48N6E2 schopna zachytit cíl o rychlosti do 10,1 M. Raketa 9M82 je schopna zachytit cíl na příletu o rychlosti 10,8 M, což odpovídá balistickým raketám o dostřelu 2500 km, proti kterým byla vyvíjena.
Nicméně i z tohoto srovnání je patrné, že raketě 48N6E2 ve vyšších výškách „dochází dech“, včetně schopnosti manévru.
Server TopWar v článku o modernizovaném kompletu S-300VM Antej-2500 uvedl parametry pravděpodobnosti zásahu cíle jednou raketou 9M82 kompletu S-300V s hodnotou 0,5-0,7 proti střelám typu SRAM (Short-Range Attack Missile) a s hodnotou 0,4-0,6 proti raketám Pershing.
Z uvedeného tedy lze dovodit, že komplet S-300PMU-2 není schopen efektivně působit proti balistickým střelám. Proti cílům kolem Lakatije tak může Izrael teoreticky použít rakety LORA.
Izraelské balistické rakety; větší foto / Public Domain
Nyní se podívejme na účinnost rakety 48N6E2 proti aerodynamickým cílům. U rakety obdobného zaměření 9M83 vojskového kompletu S-300V je uvedena střední rychlost 4,3 M s přetížením do 20 G. Pak lze dovodit, že v podstatě schopnosti raket 48N6E2 a 9M83 jsou obdobné. Je-li uveden parametr zásahu aerodynamického cíle pro jednu raketu 9M83 s hodnotou 0,7-0,9, pak z toho vyplyne pro komplet S-300PMU-2 nutnost střelby dvěmi raketami na cíl. Za podmínek silného rušení nelze ani vyloučit nutnost použít tří raket.
Závěrem uveďme ještě jednu poznámku z článku, a to ohledně nabíjení kompletu S-300. Doba potřebná k nabití odpalovacího zařízení není nikde uvedena. Zde si můžeme pomoci poznatkem z vlastní zkušenosti, kdy norma na naložení operačně-taktické rakety (OTR) na odpalovací zařízení (OZ) byla 20 minut. Princip i pomůcky pro nakládku jsou podobné. Pro čtyři rakety to znamená minimálně 80 minut. Po vystřelení všech čtyř raket musí OZ opustit palebný prostor a provést přesun do technického prostoru ve vzdálenosti okolo 3 – 5 km.
Na svinutí a rozvinutí kompletu OZ ke střelbě je třeba 5 minut. Celkový čas se započtením přesunu do původního nebo záložního bojového prostoru pak vychází okolo 100 minut i více. To je doba, za kterou se dá prohrát bitva. 24 odpalovacích vozidel S-300 tak reálně může zničit 12 vzdušných cílů (letecké munice), při použití REB osm – poté potřebuje 100 minut na navrácení do akce.
Protiraketový komplet je v postavení „bránícího se“ a místo a čas úderu určuje protistrana. Z jejího pohledu půjde jen o to najít v sestavě kompletu místo, kde je možnost zbavit jej raket. Tomu se u kompletu S-300PMU-2 Favorit má předejít zařazením 72 odpalovacích zařízení s 288 raketami na ploše hloubky zhruba 100 km a šířky okolo 150 km dle terénu a potřeby zahuštění na požadovaných směrech.
Pro zakrytí vzdušného prostoru Sýrie šesti až osmi pluky S-300PMU-2, dle představ „zdroje z Kommersantu“, pak vychází nepředstavitelná a nereálná čísla. Vietnamský scénář Ruska v Sýrii se konat nebude.
Zdroj: TopWar (2) (3) (4) (5), Free News (2), NG.ru, RIA (2)
Související články
Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu
Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v ...
- 21.09.2018
- 519 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?
Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...
- 25.09.2018
- 30 komentářů
- Jakub Maděránek
Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?
Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská ...
- 27.09.2018
- 25 komentářů
- Karel Címala
Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii
Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil ...
- 02.10.2018
- 74 komentářů
- Jakub Maděránek
cernakus: Obama je Žid. Po matke! Ktorá nebola veriaca. A samozrejme po jej matke! Ktorá bola metodistka... ehm... Pozor na čierneho imperialistického židáka, čo na teba číha v ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus: Obama je Žid. Po matke! Ktorá nebola veriaca. A samozrejme po jej matke! Ktorá bola metodistka... ehm...
Pozor na čierneho imperialistického židáka, čo na teba číha v chladničke - rozkopal ti tvoju bábovčičku a chystá sa na omnoho horšie veci.Skrýt celý příspěvekrafael: Antisemitizmus ani tak ne, nějak zásadně vás sice nemusím, anžto mnou jako Gojimem pohrdáte jako dobytkem seslaným vaším Bohem na zemi abych vám byl k užitku, ale dtto ...Zobrazit celý příspěvek
rafael:
Antisemitizmus ani tak ne, nějak zásadně vás sice nemusím, anžto mnou jako Gojimem pohrdáte jako dobytkem seslaným vaším Bohem na zemi abych vám byl k užitku, ale dtto se mi dostává od skopčáků a tam tu svoji namyšlenou nadřazenost ani nemají zakotvenou v nějakém historickém spisu :-D
To spíše se židofily mám problém a s militantním sionismem jako takovým. I když pro vás militantní sionisty je to asi to samé jako antisemitismus ;-)
Mimochodem, kde jsem napsal konec Izraele? Nebo zaměňuješ "Izrael nebude problém na BV" za "konec Izraele", jako to děláte Íránským představitelům? Prostě věřím tomu, že dostanete v následujících dvou letech přes pracky a začnete se chovat jako normální a pokorný stát, ne jak obrovská teroristická buňka s vyspělou vojenskou technikou k dispozici. Já vím, naivní, ale věřím, že i Židé se mohou chovat normálně.
Doba pokročila. Možná by bylo fajn, kdyby i Izrael vkročil do 21. století a přestal žít podle perspektivy 70 let staré. Nemyslíš?Skrýt celý příspěvekTento typ článků má pouze vyvolávat nesmyslné diskuze. Ono to totiž vůbec není o tom, jestli je silnější ruská PVO nebo izraelské letectvo. Problém je v tom, jestli cíle, na ...Zobrazit celý příspěvek
Tento typ článků má pouze vyvolávat nesmyslné diskuze.
Ono to totiž vůbec není o tom, jestli je silnější ruská PVO nebo izraelské letectvo.
Problém je v tom, jestli cíle, na které by Izrael útočil, stojí za případné riziko.Skrýt celý příspěvekcernakus Úplne klasický mýtus.... "ja viem, lebo som videl, rozprával sa, mám skúsenosť" a pod. ... osobné zážitky či stretnutia sú síce fajn a prezradia veľa pre celkové ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus
Úplne klasický mýtus.... "ja viem, lebo som videl, rozprával sa, mám skúsenosť" a pod. ... osobné zážitky či stretnutia sú síce fajn a prezradia veľa pre celkové pochopenie situácie sú úplne bezpredmetné ... mimo ľudí čo sa tomu prefesionálne venujú a vedia si veci zaradiť do kontextu ....čo asi nie je prípad nás dvoch ...
Ja som sa tiež rozprával s xz-Rusmi a čuduj sa svete ... tá podpora Putin nebola veľmi veľká .... ale neberiem to vážne.... moja "vzorka" ruskej populácie je jednoducho zanedbateľná... a pre Rusko úplne bezvýznamná.Skrýt celý příspěvekTitulek článku raději přehlédnu, něco takového patří do bulváru, doufám, že tímto směrem to tu pan Grohman nechce hnát. Technologicky bude S 300/400 dohromady s jinými systémy ...Zobrazit celý příspěvek
Titulek článku raději přehlédnu, něco takového patří do bulváru, doufám, že tímto směrem to tu pan Grohman nechce hnát.
Technologicky bude S 300/400 dohromady s jinými systémy pěkně kousat a nejspíše si Izrael třikrát přepočítá, zda pošle letadla na nějaké malé sklady hizballáhu, íránců a bůhví koho ještě. Na místo toho by mohlo dojít na "diplomatičtější" kroky pro odstranění nebo odebrání takových věcí potencionálním bojovníkům proti státu Izrael. On i Asad by měl rád klid, ale celé urovnání spícího konfliktu s Izraelem stojí a padá na tom, že jde o územní spor - okupované Golany, na druhé straně přítomnost hizballahu v Sýrii. Toto nikdo nevyřeší ani náhodou, to bude dříve krym ukrajinský, než aby se Izrael vzdal velké zásobárny pitné vody na středním východě.
A k samotnému systému, máme se na co těšit, snad se brzy objeví fotky nebo videa ze kterých bude zřejmé jaké podpůrné prostředky radiolokační stanice budou mít k dispozici. Typ raket půjde sotva odhadnout, kontejnery jsou si podobné, né-li stejné.
Ale schopnost dodat systémy REB a S 300 do této oblasti v relativně krátkém časovém horizontu, to je asi nejzajímavější informace o tom, jaké schopnosti ruská armáda má.
Jak dlouhou přípravu by takový manevr zabral u nás nebo jiné armády NATO? Kolik dislokačních průzkumů, konferencí a jednání by tomu muselo předcházet, než by tam nědko něco podobného dostal?Skrýt celý příspěvekcernakus: Z vás ten antisemitismus přímo vyzařuje ("židofil Putin, arci-židofil Trump, konec Izraele" atd.). Též píšete o " kriminálních izr.politicích", přitom ruská korupce ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus:
Z vás ten antisemitismus přímo vyzařuje ("židofil Putin, arci-židofil Trump, konec Izraele" atd.).
Též píšete o " kriminálních izr.politicích", přitom ruská korupce napříč celou Ruskou Federací je pověstná a zřejmě dlouho nebude mít v rozsahu konkurenci.
Nejspíš chcete, aby se v Rusku dostali k moci opět komáři či rovnou Žirinovský.
Teď k samotnému problému v Sýrii :
Rusko chce vykopat Íránské Revoluční Gardy ze Sýrie stejně jako Izrael. Jednoduše se Putin nechce s Asadem dělit s nikým jiným. Nezapomeňte, že sice Írán i Rusko mají společný cíl a to udržení režimu s Asadem či bez něj, ale to je tak VŠE.
Írán chce vybudovat proti Izraeli 2.frontu přes Hizballáh, aby Hizballáh byl schopen útočit raketami ze dvou stran najednou(Libanon-Sýrie), ale Rusové chtějí konsolidovat Sýrii a vědí, že nemůžou donekonečna nechávat svůj kontingent v takovém počtu jako teď. Rusko není ekonomicky USA, aby kvůli Iránu utrácel šílené částky za tak rozsáhlý kontingent. Oproti USA je to zanedbatelná částka, ale pro Rusko jsou to velké výdaje.
Rusové chtějí nechat v Sýrii malý kontingent(lodě), který by udržoval syrský přístav v ruských rukou.
Rusové ale nemají vlastní síly, aby "pomohli" rozhoupal Íránce k odchodu, tak nechávali naší IAF(bydlím v Izraeli), dělat práci s ruským posvěcením. Rusové by byli i proti sobě, kdyby skutečně uzavřeli celý vzdušný prostor Sýrie Izraeli, tím by přišli o jedinou sílu, která na to má.
Kvůli médiím samozřejmě budou cenit zuby(S-300), ale na pozadí celé show se už diskutuje, jak zabránit Iránu dodávat rakety Hizballáhu Rusům přímo pod nosem :
https://www.debka.com/putins-a...
Pokud by totiž Rusové plně šlápli na plyn proti Izraeli(bezletová zóna s využitím všeho, co Rusové v Sýrii mají), stali by se Rusové záhy PLNĚ zodpovědní za celou Sýrii(včetně íránských dodávek raket Hizballáhu) a tak zase dobří kamarádi s Íránci a Hisballáhem Rusové určitě nejsou.Skrýt celý příspěvekA poslední kousek do mozaiky, vypadá to na kompletní beton... Došlo k výraznému posilnění stíhacích letounů na čtyři stíhací letky (když započteme 4xSu-30SM na malé stojánce a ...Zobrazit celý příspěvek
A poslední kousek do mozaiky, vypadá to na kompletní beton...
Došlo k výraznému posilnění stíhacích letounů na čtyři stíhací letky (když započteme 4xSu-30SM na malé stojánce a 4xSu-30SM, + 8xSu-35S na hlavní stojánce) - na fotce je 23 nových letounů (8xSu-27SM3, 8xSu-30SM, 7(8)xMiG-29SMT) (+ je na Hmímimu 30 míst na hlavní stojánce, + 13 míst je obsazených Su-24M2 u hlavního hangáru). Podle mých propočtů je tam může být teď max. až 66 taktických letounů.Skrýt celý příspěvekbrzy se ukáže jak na tom F35 opravdu je. Předpokládáme, že budou dodány REB systémy, které se zabývají potlačováním radarového průzkumu - to je standardně “Krasucha-4, - uvedl ...Zobrazit celý příspěvek
brzy se ukáže jak na tom F35 opravdu je.
Předpokládáme, že budou dodány REB systémy, které se zabývají potlačováním radarového průzkumu - to je standardně “Krasucha-4, - uvedl Mikheyev s tím, že komplex bude s jeho digitální pamětí plně integrován do systémů protivzdušné obrany, protiletadlových raketových systémů, radiotechnických systémů.
Podle Mikheyeva bude dodáno Sýrii dodatečné množství zařízení pro potlačení družicové navigace. "Zdá se, že to budou stanice typu"Žitěl", které provozuje ruská armáda," poznamenal.
Komplexy mohou také potlačovat systémy řízení letectva a blokovat řízení letectva. „Tyto komplexy budou moci zcela blokovat radarový průzkum a zcela zablokovat systémy automatického řízení a spojení (ASU), pak nebude možné efektivně řídit letadla na bojišti,“ - uvedl Mikheyev.
„Tyto stanice a komplexy budou schopny vypořádat se s vysoce přesnými zbraněmi - jako řízené střely a chytré bomby, které využívají pro navedení na cíl GPS, GLONASS, a další naváděcí systémy pracující v různých frekvenčních pásmech. Takto mohou pozemní systémy REB zcela zablokovat použití přesných zbraní", - uvedl.Skrýt celý příspěvekPodle informací Galei Tzahela je rozhodnutí nasadit F-35 reakcí na rozhodnutí Ruské federace dodat Sýrii systémy protivzdušné obrany S-300. "Galei Tzahal citoval zdroj z ...Zobrazit celý příspěvek
Podle informací Galei Tzahela je rozhodnutí nasadit F-35 reakcí na rozhodnutí Ruské federace dodat Sýrii systémy protivzdušné obrany S-300.
"Galei Tzahal citoval zdroj z izraelského letectva, který řekl, že ve světle situace v Sýrii se Izrael rozhodl zvýšit používání stíhačky F-35 při útocích v Sýrii," uvedl Arutz Sheva.
"Nadcházející útoky nebudou první, ale budou bezpečnější pro piloty ve světle nové reality v nebi Sýrie," řekl zdroj Galei Tzahal.Skrýt celý příspěvekŠojgu uvedl, že práce na vytvoření jednotného systému kontroly a řízení protivzdušné obrany v Sýrii bude dokončena do 20. října. "Pokud jde o jednotný kontrolní systém celé sítě ...Zobrazit celý příspěvek
Šojgu uvedl, že práce na vytvoření jednotného systému kontroly a řízení protivzdušné obrany v Sýrii bude dokončena do 20. října. "Pokud jde o jednotný kontrolní systém celé sítě protivzdušné obrany, začali jsme dodávat vybavení, dokončíme veškerou práci s výcvikem posádek do 20. října a propojíme je do jedné sítě," řekl Šojgu. Zdůraznil, že dodávka kompletního komplexu S-300 byla dokončena včera.
Tři měsíce budou syrští odborníci cvičeni na ruských protiletadlových raketových systémech S-300 dodaných do země, uvedl ruský ministr obrany. K vysvětlující otázce hlavy státu, jak dlouho trvá výcvik obsluhy syrské armády na S-300, odpověděl Šojgu: "Tři měsíce."
"Výrazně jsme posílili systémy elektronického boje, dodali jsme dodatečné prostředky. V důsledku toho dnes ovládáme blízkou zónu až na vzdálenost 50 kilometrů a vzdálenou zónu - hlavní směr, ze kterého letouny provádí údery na území Sýrie ovládáme na vzdálenost 200 kilometrů," uvedl Šojgu.
https://tass.ru/armiya-i-opk/5... Skrýt celý příspěvekdušan: Obama byl Žid, jen tak mimochodem (židovství see dědí po matce). A jeho postoj je mezi americkými Židy rozšířenější, než by jsi čekal. S pár z nich jsem měl možnost ...Zobrazit celý příspěvek
dušan:
Obama byl Žid, jen tak mimochodem (židovství see dědí po matce). A jeho postoj je mezi americkými Židy rozšířenější, než by jsi čekal. S pár z nich jsem měl možnost hovořit a jejich názor na Izrael je takový Sasha-Cohenovský.
Taky by jsi se mohl s pár americkými židy zkontaktovat a pokecat, i když ti to asi rozbourá bábovičky...Skrýt celý příspěvekcernakus Ja už sa smejem : ) Kto nevidí väzby americkej politky na Izrael, ktoré boli pené i v časoch Obamu, ktorý sa sa izraelskými politikmi vyslovene neznášal, tak tomu ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus
Ja už sa smejem : )
Kto nevidí väzby americkej politky na Izrael, ktoré boli pené i v časoch Obamu, ktorý sa sa izraelskými politikmi vyslovene neznášal, tak tomu je zbytočné niečo podrobnejšie vysvetľovať ...Skrýt celý příspěvekdušane ty jsi kovaný. ale i když tě to překvapí, vás kovaných je i v USA zcela zanedbatelné procento. Většina Američanů by potřebovala hodně přesvědčovat, aby šli do vlastního ...Zobrazit celý příspěvek
dušane ty jsi kovaný. ale i když tě to překvapí, vás kovaných je i v USA zcela zanedbatelné procento. Většina Američanů by potřebovala hodně přesvědčovat, aby šli do vlastního zničení kvůli nějakému Izraeli a to platí i pro většinu amerických židů.
A tu sranda tezi že Izrael = bezpečnost USA. Mohl by jsi to nějak rozvést? Slibuji, že se nebudu smát.Skrýt celý příspěvekcernakus Napsal jsi to správně.Většina lidí nevidí rozdíly mezi Židy,Ti zbožní očekávají obnovení Izraele skrze Mesiáše nikoli skrze sionisty. A holocaust považují za trest právě ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus
Napsal jsi to správně.Většina lidí nevidí rozdíly mezi Židy,Ti zbožní očekávají obnovení Izraele skrze Mesiáše nikoli skrze sionisty.
A holocaust považují za trest právě za sionismus.Skrýt celý příspěvekIzrael vs Rusko Izraelská bezpečnosť = bezpečnosť USA. Pokým sa diskutuje či USA vôbec budú plniť svoje záväzky k spojencom NATO, tak o tom, že pri konflikte niekoho s Izraelom ...Zobrazit celý příspěvek
Izrael vs Rusko
Izraelská bezpečnosť = bezpečnosť USA. Pokým sa diskutuje či USA vôbec budú plniť svoje záväzky k spojencom NATO, tak o tom, že pri konflikte niekoho s Izraelom ho okamžite podporí nepochybuje snáď nik.
Je pravda, že izraelská politika je plná korupcie a škandálov, ale to nemení nič na fakte, že armáda je na vysokej úrovni a má bezvýhradnú podporu najsilnejšej svetovej veľmoci. A to dokonca bez ohľadu na to, že si často tým USA dokonca škodia, keď takmer bezvýhradne podporujú Izrael.
Je to trošku naopak ako tu niektorí vykresľujú .... Rusko je oproti maličkému Izraelu v roli bezmocného Goliáša a dosť sa čudujem, že Putin ide do konfrontácie tam, kde nemá čo získať ... len stratiť ...
Izrael doteraz tak trochu otváral Rusku okno do západného sveta, ktoré Rusi potrebujú napr. i pri moderných vojenských technológiách a i v Sýrii sa nejako dohodli ....Skrýt celý příspěvekskelet: Mno, na Ameriku bych nyní moc nesázel. Ano, AIPAC má zásadní vliv na vládnoucí elity USA a byl by asi schopen USA dotlačit k třetí světové kvůli Izraeli, ale ne v ...Zobrazit celý příspěvek
skelet:
Mno, na Ameriku bych nyní moc nesázel. Ano, AIPAC má zásadní vliv na vládnoucí elity USA a byl by asi schopen USA dotlačit k třetí světové kvůli Izraeli, ale ne v aktuální vnitropolitické situaci.
Situace totiž je, že fanatický arci-židofil Trump (který donutil vlastní dceru se provdat a konvertovat do ortodoxní židovské rodiny) je arci-nepřítel amerického "deep state", tedy vládnoucích elit, které jsou sice taky židofilní, ale Trumpa nenávidějí podstatně více, než milují Izrael, který je pro ně takové spíše vágní jednoslovné vyjádření židofilie. To stojí na tom, že Americký žid si myslí, že je více než Izraelský žid. Takže i podpora je "ocamcaď pocamcamď". Mnoho amerických Židů je navíc ortodoxních. Ti prvně moc Izrael nemusí, protože nezapadá do jejich vidění světa (kdy obnovený Izrael měl být jediným královstvím lidí vzniklým na troskách předešlého světa po Armageddonu) a za druhé stále fungují v režimu, Židé byli před Izraelem a budou i po něm (druhý Exodus), což nebude fungovat, pokud bude válka mezi USA a Ruskem teď, kdy ještě USA nemají prostředky na to, zničit Rusko bez vlastního zničení.
Takže paradox - je více než pravděpodobné, že "deep state" ovládaný AIPACem by se Trumpovi vzepřel, pokud by tento chtěl v rámci své choroby pomoci Izraeli válkou s Ruskem.Skrýt celý příspěvekotecko: Židofil Putin je v podstatě poslední obrovská brzda, která brání Rusku (tedy jeho vládnoucím elitám) srovnat Izrael do latě. Kdysi židofilní a židovské okolí Putina ...Zobrazit celý příspěvek
otecko:
Židofil Putin je v podstatě poslední obrovská brzda, která brání Rusku (tedy jeho vládnoucím elitám) srovnat Izrael do latě. Kdysi židofilní a židovské okolí Putina (2000-2012) bylo odejito a nemá prakticky žádné vlivové posty. Také ve vedení ruských konglomerátů proběhlo během posledních 6ti let velké antisemitské čistky, takže i jejich vliv na Ruskou ekonomiku je zlomkový ve srovnání s předchozí dekádou.
Ale zdá se, že brzda jménem Putin už konečně slábne. To se ukázalo právě kolem sestřelu Il-20, kdy MOD zaburácelo. Putin zčeřené vody na pár dní uklidnil, a pak znovu zaburácelo MOD a MZV a Putin začal držet hubu (toliko k jeho neomezené moci v Rusku, vliv má obrovský, to bezesporu, ale ani on není neomezený vládce Ruska). Po debaklu Jednotného Ruska v místních volbách se samozřejmě navíc začal v Rusku hledat vnější nepřítel, na kterého půjde odvést pozornost při zavádění nepohodlných sociálních reforem. A Izrael je docela vhodný cíl.
Na druhou stranu, jak sám podotýkáš, aktuální politické vedení Izraele, kteří jsou prakticky zločinci (korupčníci, podvodníci a dokonce na jednom je prý podezření z vraždy) má podobný problém, potřebuje eskalovat konflikt s Íránem v otevřenou válku, protože to je pro ně win-win. Buď vyhrají a pak se je jako vítěze nikdo nebude odvažovat soudit (uvnitř Izraele) a nebo prohrají a pak dožijí v luxusním exilu v USA bez obavy, že je Mosad zlikviduje.
Osobně tipuji(s ohledem na kvalitu politických elit aktuálního světa), že kolem roku 2020 už nebudeme mít na BV problém jménem Izrael. A naši židofilové se Zemanem včele si budou muset najít jiný malý hrdinný národ k bezmezné adoraci.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...