Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?
- 3. 10. 2018
- 180 komentářů
- Karel Címala
V průběhu uplynulého týdne se ve všech ruských médiích prolínala odpověď na otázku „jak potrestat Izrael za jeho vinu při sestřelení letounu Il-20, kterou stále odmítá přiznat“. Například server TopWar přichází s touto představou: „Rusko vytvoří bezletovou zónu v Sýrii s pomocí kompletů S-300 předaných syrské protivzdušné obraně (PVO), ale s našimi vojenskými poradci, tak jako ve Vietnamu. Předpokládá se, že nasadí komplety S-300 takovým způsobem, že uzavře všechny vzdušné hranice Sýrie! Rusko ukáže, že je připraveno bojovat v Sýrii!“.
S-300 zakryje íránské operace v Sýrii
Poněkud názorově opatrnější je vojenský expert serveru NGg.ru Vladimír Muchin. Pod titulkem: „Komplety S-300 ruská vojska v Sýrii neochrání“ mimo jiné uvádí názor podplukovníka Ovčinikova: „Soudě podle postojů izraelského vedení, Izrael hodlá nadále pokračovat v organizaci vojenských operací proti íránským zařízením v Sýrii.“
Podle Muchina na konci srpna podepsali Teherán a Damašek vojenskou dohodu, podle níž Írán postaví v Sýrii několik vojenských továren. Ostatně jedním z témat rozhovorů mezi íránským ministrem obrany Amirem Khatamim a syrským prezidentem Bašarem Assadem byla diskuze o výstavbě závodů na výrobu balistických raket Fateh-110.
„Židovský stát je proti tomu, protože věří, že továrny budou vyrábět rakety, které mohou šíitské síly použít proti Izraeli. Proto jsou všechna taková vojensko-průmyslová zařízení v Sýrii ničena,“ konstatuje Ovčinikov. „Teď však Izrael bude při provádění takových vojenských operací opatrnější, aby nekomplikoval vztahy s Ruskem.“
Noviny Aš-Šark al-Ausat, publikující v Londýně, s odvoláním na izraelské zdroje, uvádějí: „Írán záměrně soustředil a buduje své vojenské objekty v blízkosti ruských vojenských základen v Latakii a Tartu, pod krytím ruských systémů protivzdušné obrany. Tato zařízení mají být postavena v okruhu 50 km od ruských vojenských základen.“
Ostatně v těsné blízkosti ruských základen byl objeven i objekt napadený izraelskými leteckými silami (IAF) 17. září. Ve snaze odrazit útok, syrská PVO sestřelila ruské průzkumné letadlo Il-20.
„Pokud se íránská zařízení soustřeďují na místech, kde budou v Sýrii umístěny protiraketové systémy S-300 vyslané z Ruska, a izraelské letectvo bude pracovat proti nim, je pravděpodobné, že to bude nebezpečné i pro ruské vojáky,“ píše Muchin.
Sýrie získá S-300PS nebo S-300PMU-2
Rusko se rozhodlo protiraketový komplet S-300 do Sýrie skutečně dodat. Zbývá vyřešit pouze otázku, „co se dodá a kolik“. Podívejme se, jak se odpověď v průběhu týdne vyvíjela.
Ministr obrany Sergej Šojgu na tiskové konferenci o dodání kompletu uvedl, že „je schopen zachytit letecké útoky na vzdálenost více jak 250 kilometrů a současně zasáhnout několik vzdušných cílů.“
S-300PS ruské armády
Ten samý den RIA Novosti zmiňují historii exportu kompletu S-300PMU-2 do Sýrie před pěti lety, který měl dokončit program rozsáhlé modernizace syrské PVO. V té době se Rusku podařilo předat Sýrii moderní protiletadlové systémy krátkého dosahu Pancir-S1 (jeden byl zničen IAF) a Buk-M2E středního dosahu, obnovit provoz S-125 Pečora-2M a dokonce i připravit specialisty pro práci s S-300. Pak ale jednání o dodávkách S-300 byla pozastavena na žádost izraelské strany.
TopWar se ve svém článku odkazuje na zdroje Kommersantu, podle kterého Rusko dodá Sýrii minimálně dva pluky S-300. „Pokud lze věřit zdroji z Kommersantu, pak počet pluků systému může dle situace v Sýrii dosáhnout i šesti až osmi. S jejich pomocí se plánuje uzavřít syrský vzdušný prostor nejen přes Středozemní moře, ale také v oblasti hranic s Izraelem, Libanonem, Irákem a Jordánskem,“ píše v redakčním článku TopWar. Dlužno však dodat, že není jasné, co Rusové myslí pod pojmem „pluk“ ‒ v tomto jsou značně vyriabilní.
Server Free News zase informuje o přistání dvou letadel Il-76 na letišti Chmejmím v Sýrii s dodávkou prostředků radioelektronického boje (REB).
Odvolává se přitom na ruská média, která předpokládají, že systémy REB Krasucha-4 a R-330Ž Žitel byly dodány do Sýrie. Úkolem prostředků Krasucha bude potlačení palubních radiolokátorů, komunikačních systémů, družicové navigace a řízení bezpilotních prostředků. Žitel zajistí rušení satelitních komunikačních stanic. Je docela dobře možné, že univerzální komplexy REB Divnomoryje, které nedávno dorazily do vojsk, byly také dopraveny do Sýrie.
Ve středu se k tématu přidává na NG.ru také vojenský expert Alexandr Golc: „Podle ministra obrany Sergeje Šojgu do dvou týdnů bude Damašku dodán komplet S-300. Podle médií jde o plukovní komplet S-300PMU-2 Favorit, který zahrnuje 24 odpalovacích zařízení.“ Zároveň potvrzuje dodání prostředků REB ve složení podaném serverem Free News.
Vykládka S-300 z letounu An-124 v Sýrii (03.10.2018)
Jak dokazuje výše uvedené video, minimálně jeden dopravní letoun An-124 v Sýrii s komplety S-300 již přistál. Tuto informaci potvrzuje v Sýrii vydávaný ruský server Free News: „Včera přistálo letadlo An-124 Ruslan, jež dříve do Sýrie dopravilo komplety S-400.“
Jak je vidět z úvodního přehledu, od baterie kompletu S-300 jsme se dostali až k osmi raketovým plukům, což představuje opravdu masivní počty.
Z hlediska typu je nejčastěji zmiňován komplet S-300PMU-2. Jedná se o exportní verzi a je otázkou, zda je momentálně „skladem“. Pak s přihlédnutím k letu An-124 oklikou přes Murmansk může dojít i na scénář, kdy pod časovým tlakem ruské ministerstvo obrany „vyškrabuje„v jednotlivé kusy z raketových pluků, avšak kompletů S-300PS (verze pro ruskou armádu), včetně obsluhy.
Aby byla plně využita schopnost jednotlivých kompletů z pohledu technických schopností a souběžné střelby na maximum cílů, pak můžeme hovořit o minimálních počtech odpalovacích zařízení. Pro komplet S-300PS jsou to tři odpalovací zařízení, společně tvoří baterii a samostatně mohou fungovat s radiolokátorem 36D6. Ten umožňuje současné sledování 12 cílů, střelba je vedena na šest cílů po dvou raketách. Oddíl pak tvoří tři baterie a pluk tři oddíly, ale složení a počty se mohou měnit.
U kompletu S-300PMU-2 je „efektivní“ počet odpalovacích zařízení 24 (dvě baterie po 12). Stanice bojového řízení 54K6E2 trvale sleduje 100 cílů, souběžně dokáže navádět 72 raket a střelba je vedena na 36 cílů po dvou raketách. Výhodou stanice 54K6E2 je možnost komunikace s raketovým systémem S-200VE. Oddíl tvoří dvě baterie a pluk tři oddíly (opět se může měnit).
Zřejmě až nejbližší týdny tedy rozluští otázku, co bude vlastně do Sýrie navezeno, zda S-300PS nebo S-300PMU-2, případně kombinace obojího.
Struktura systému S-300PMU-2; větší foto / Public Domain
Papírové schopnosti S-300
Podívejme se na bojové schopnosti kompletu S-300PMU-2 (tedy exportní varianty) pohledem Jevgenije Damanceva ze serveru TopWar, který se této tématice věnoval minulé úterý článkem pod titulkem „S-300 za nos nepopotáhneš! Technické trhliny v úderných eskadrách izraelského letectva“.
V úvodu rozebírá současnou geopolitickou situaci mezi Ruskem a Spojenými státy se závěrem, že „každým rokem je stále více zpochybňován náš status supervelmoci v oblastech Blízkého východu a Východní Evropy. Vytváří se tím značné množství operačně taktických potíží v syrských a donbaských konfliktech, stejně jako ve vodách Středozemního, Černého a Azovského moře.“
K dané problematice uvádí: „Tel-Aviv se střetne s odezvou ve formě několika plnohodnotných protiletadlových raketových oddílů S-300PMU-2 (nebo PS), stejně jako s automatizovanými řídicími systémy pro protiletadlové raketové brigády typů Poljana-D4M nebo Bajkal-1ME, které je propojí do jedinné setecentrické sítě ‚třístovek‘, Pancirů-S1 a Buků-M2E.“
Dále uvádí, že se některé izraelské analytické zdroje stále opírají o taktické střely Delilah a pumy GBU-39 / B SDB (proti fixním cílům) v naději, že rychle zlikvidují komplety S-300 dodávané syrské PVO. Podle Damanceva ale Rusko „zařízlo jejich naděje v zárodku“.
Podle Damceva dříve piloti izraelského F-15I Ra'am a F-16I Sufa kvůli dlouhé době reakce syrského systému S-200, stejně jako možnosti omezit cílový kanál zastaralého radaru 5H62V pomocí palubní stanice REB Elisra SPJ-40 na stíhačkách F-15 a F-16, mohli spokojně vystoupat do výšky více než 7 až 8 km nad horským pásmem mezi údolím Bikáa a syrským Damaškem.
Pak odhodily klouzající pumy GBU-39 / B ve vzdálenosti 80 až 110 km. S kompletem S-300PMU-1/2 a poměrně pokročilými protiletadlovými řízenými střelami 48N6 a 48N6E2 ale tento postup nebude fungovat.
Delilah; větší foto / Public Domain
Damacev důvod vidí v tom, že jedním z hlavních odpalovacích prvků raketového systému S-300PMU-2 Favorit je silný radar „nasvícení“ a navedení 30N6E2 postavený na základě pasivní fázové antény s vysokou odolností proti rušení. Je schopen zachytit cíl F-16I (efektivní odrazová plocha EOP s podvěsy přibližně 2,5 m2) pro přesné automatické sledování cíle ve vzdálenosti 170 až 180 km a zajistit start rakety 48N6E2 z podobné vzdálenosti.
Vezme-li se v úvahu využití Elisry SPJ-40 izraelskými piloty, může být tento rozsah snížen na 110 až 130 km, „což není špatné, ale stále neumožňuje bezpečně používat malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ],“ uzavírá Damancev.
Tematiku uzavírá slovy: „Závěrem: nad syrským divadlem vojenských operací bude F-16I nucen pracovat výhradně v režimu kopírování terénu, což vylučuje možnost odpálení malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ] s EOP 0,015 m2 na dlouhé vzdálenosti, což bylo možné až do nedávné doby. To pak ale bude vyžadovat použít nejznámější taktickou raketu na dlouhou vzdálenost Delilah vyvinutou společností IMI.“
Navzdory skutečnosti, že dosah této rakety je přibližně 250 km, rychlost a manévrovatelnost rakety není nijak oslnivá: „Rychlost letu se pohybuje od 400 do 850 km/h a letecké manévry mohou být provedeny s přetížením ne více jak 5 G. V důsledku toho bude počítač v S-300PMU-2, umístěný ve velitelském systému řízení boje 54K6E2, mít v první řadě dostatek času na detekci, nastavení trajektorie, zachycení a zasažení Delilahu. Zadruhé, je dostatečná důvěra v její zničení, protože protiletadlová raketa 48H6E2 je schopna zachytit předměty s přetížením řádově 12 až 15 G, mající vlastní G-limit 30 až 35 jednotek.“
Někdo může namítat o zahorizontálním letu střely Delilah, který zbaví operátory S-300 potřebného času na odpověď. Tento moment je v kompletu S-300 kompenzován univerzální 39 m věží 40V6MD, na které má anténní radar 30N6E2 rádiový obzor do vzdálenosti 38 km na cíle, letící v nadmořské výšce 20 m.
Když se podíváme na zaoblené obrysy taktické rakety Delilah, o průměru trupu 330 mm s vyčnívajícími přívody vzduchu, můžeme mluvit o EOP rovnajícímu se 0,04 až 0,05 m2, zatímco minimální omezení této hodnoty pro S-300PMU-2 je 0,02 m2.
40V6MD pro vyhledávání cílů za horizontem. / Public Domain
Zde se zastavíme, jelikož údaj EOP uvedený Damancevem vychází pravděpodobně z jeho odhadu průměru rakety a „něco navíc“ za sací otvor. Samozřejmě, výrobce rakety Delilah tento údaj chrání.
A dále Damancev pokračuje: „Ano, i tepelné záření z hnacích motorů těchto raket bude dokonale zaznamenáno opticko-elektronickými komplexy 10ES1-E instalovanými na syrském Pancíri-S1. A dokonce i v případě, že u Favoritu s Delilou budou potíže, rakety a kanóny Pancire-S1 dovedou případ do konce,“ uzavírá Damancev.
S-300 vlastní Západ a cvičí se proti němu
Nebudeme zde rozebírat technické parametry kompletu S-300, podíváme se ale na jeho historii a některé zajímavosti, uveřejněné v TopWaru v březnu 2016 pod titulkem „S-300 v 21. století“.
Mimo jiné se zde dočteme, že jedním z uživatelů S-300PMU-1 je od roku 1999 Řecko. Po zakoupení byl komplet přemístěn na řecký ostrov Kréta, kde v roce 2013, během cvičení Lefkos Aetos 2013, proběhly cvičné střelby.
V současné době (rok 2016) se nacházejí dva řecké oddíly s S-300PMU-1 poblíž letiště Kazantzakis na ostrově Krit. V dubnu 2015 se zde uskutečnilo společné cvičení s IAF, během nichž se izraelské letouny učily reagovat na S-300PMU-1.
Po jednom protiletadlovém oddílu S-300PMU je v ozbrojených silách Bulharska a Slovenska. V Bulharsku v květnu 2013 při společných cvičeních „Collector's Item“ izraelské a americké bojové letouny vypracovaly metodiku boje s komplety S-300PMU, jež jsou součástí PVO Bulharska.
Další zajímavostí uvedenou serverem TopWar o kompletu S-300PMU-2 Favorit je zajištění schopnosti integrovat komplet do různých systémů PVO včetně těch, které pracují ve standardech NATO.
V roce 1995 byla uskutečněna dodávka prvků ruského S-300PS přes Bělorusko do Spojených států. Chybějící části systému získali Američané na Ukrajině. Při nákupu prvků S-300 se Američané především zajímali o velitelskou stanici 5H63C s multifunkčním radarem pro „nasvícení“ a navádění raket 30N6 a mobilní 3D radar 36D6.
Radiolokátor 30N6 / Public Domain
V současné době se systém nachází na zkušebním a leteckém polygonu v poušti ve státě Nevada v prostoru Nevada Test Rangeo. 80 km východně se nachází technologický park Lockheed Martin, známý jako Oblast 51 (Area 51), 190 km na jihovýchod je základna leteckých sil Nellis a o něco blíže – polygon Nellis Test Range, používaný leteckými silami, zejména pro vývoj nových technologií a bojového pilotního výcviku. A konečně asi 180 km je vzdálená letecká základna Edwards, základ leteckých sil a technologické platformy společnosti Boeing.
S-300 v reálných bojových podmínkách
Jedním z dalších zajímavých údajů uveřejněných magazínem TopWar je, že „střelba na polygonech za podmínek silného rušení opakovaně prokázala, že skutečná pravděpodobnost zásahu aerodynamického cíle jednou raketou kompletu S-300P je 0,7-0,8. Pro zaručení zničení „obtížného“ cíle je zapotřebí vystřelit 2 až 3 rakety.“
O podobných schopnostech kompletu S-300PMU-2 Favorit dostupná informace není. Vyjdeme tedy ze schopností samotné rakety kompletu 48N6E2 a porovnáme ji se schopnostmi rakety 9M82 vojskového kompletu S-300V, publikovaných také na TopWaru.
Raketa 48N6E2 dosahuje maximální rychlosti 7,1 M a ve výšce 25 km pracuje s přetížením 8 - 10 G při rychlosti 2,7 M. Raketa 9M82 dosahuje rychlosti 6,5 M s možností manévru s přetížením do 20 G a výškovým dosahem 30 km. Parametry pro výšku 25 km nejsou uvedeny.
Na příletu, protínají li se vzájemně trajektorie, je raketa 48N6E2 schopna zachytit cíl o rychlosti do 10,1 M. Raketa 9M82 je schopna zachytit cíl na příletu o rychlosti 10,8 M, což odpovídá balistickým raketám o dostřelu 2500 km, proti kterým byla vyvíjena.
Nicméně i z tohoto srovnání je patrné, že raketě 48N6E2 ve vyšších výškách „dochází dech“, včetně schopnosti manévru.
Server TopWar v článku o modernizovaném kompletu S-300VM Antej-2500 uvedl parametry pravděpodobnosti zásahu cíle jednou raketou 9M82 kompletu S-300V s hodnotou 0,5-0,7 proti střelám typu SRAM (Short-Range Attack Missile) a s hodnotou 0,4-0,6 proti raketám Pershing.
Z uvedeného tedy lze dovodit, že komplet S-300PMU-2 není schopen efektivně působit proti balistickým střelám. Proti cílům kolem Lakatije tak může Izrael teoreticky použít rakety LORA.
Izraelské balistické rakety; větší foto / Public Domain
Nyní se podívejme na účinnost rakety 48N6E2 proti aerodynamickým cílům. U rakety obdobného zaměření 9M83 vojskového kompletu S-300V je uvedena střední rychlost 4,3 M s přetížením do 20 G. Pak lze dovodit, že v podstatě schopnosti raket 48N6E2 a 9M83 jsou obdobné. Je-li uveden parametr zásahu aerodynamického cíle pro jednu raketu 9M83 s hodnotou 0,7-0,9, pak z toho vyplyne pro komplet S-300PMU-2 nutnost střelby dvěmi raketami na cíl. Za podmínek silného rušení nelze ani vyloučit nutnost použít tří raket.
Závěrem uveďme ještě jednu poznámku z článku, a to ohledně nabíjení kompletu S-300. Doba potřebná k nabití odpalovacího zařízení není nikde uvedena. Zde si můžeme pomoci poznatkem z vlastní zkušenosti, kdy norma na naložení operačně-taktické rakety (OTR) na odpalovací zařízení (OZ) byla 20 minut. Princip i pomůcky pro nakládku jsou podobné. Pro čtyři rakety to znamená minimálně 80 minut. Po vystřelení všech čtyř raket musí OZ opustit palebný prostor a provést přesun do technického prostoru ve vzdálenosti okolo 3 – 5 km.
Na svinutí a rozvinutí kompletu OZ ke střelbě je třeba 5 minut. Celkový čas se započtením přesunu do původního nebo záložního bojového prostoru pak vychází okolo 100 minut i více. To je doba, za kterou se dá prohrát bitva. 24 odpalovacích vozidel S-300 tak reálně může zničit 12 vzdušných cílů (letecké munice), při použití REB osm – poté potřebuje 100 minut na navrácení do akce.
Protiraketový komplet je v postavení „bránícího se“ a místo a čas úderu určuje protistrana. Z jejího pohledu půjde jen o to najít v sestavě kompletu místo, kde je možnost zbavit jej raket. Tomu se u kompletu S-300PMU-2 Favorit má předejít zařazením 72 odpalovacích zařízení s 288 raketami na ploše hloubky zhruba 100 km a šířky okolo 150 km dle terénu a potřeby zahuštění na požadovaných směrech.
Pro zakrytí vzdušného prostoru Sýrie šesti až osmi pluky S-300PMU-2, dle představ „zdroje z Kommersantu“, pak vychází nepředstavitelná a nereálná čísla. Vietnamský scénář Ruska v Sýrii se konat nebude.
Zdroj: TopWar (2) (3) (4) (5), Free News (2), NG.ru, RIA (2)
Související články
Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu
Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v ...
- 21.09.2018
- 519 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?
Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...
- 25.09.2018
- 30 komentářů
- Jakub Maděránek
Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?
Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská ...
- 27.09.2018
- 25 komentářů
- Karel Címala
Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii
Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil ...
- 02.10.2018
- 74 komentářů
- Jakub Maděránek
Radujme a veseľme sa. Chcelo by to zhodnotiť triezvou hlavou . To , že IDF má prostriedky na vymazanie syrie atd. nespochybňujem . Prvý propagačný útok im nevyšiel podľa predstáv ...Zobrazit celý příspěvek
Radujme a veseľme sa. Chcelo by to zhodnotiť triezvou hlavou .
To , že IDF má prostriedky na vymazanie syrie atd. nespochybňujem .
Prvý propagačný útok im nevyšiel podľa predstáv a tak sa v rámci
predvolebnej kampane podvodníka na nich pošle toho viac .
Len sa stačí pozrieť na komenty na debka.com , ako rozmýšľajú
niektorí šialenci v krajine Izrael . Do volieb toho očakávajme ďaleko viac.
IDF zostrihá video z niekoľkých útokov na niekoľko systémov .
A krochkáte blahom .
Ono pravda bude niekde uprostred . Syria a RF budú tvrdiť jedno
a IDF bude tvrdiť druhé .
Nejaký rozbor je tu https://southfront.org/additio... .
Určite každý systém ide zahltiť a IDF má prostriedky na zničenie
celej sýrskej PVO .
Izrael podporoval teroristov v Sýrii od 2013 , vždy sledoval len
svoje ciele , a dokonca veľakrát zaznelo z úst generálov , že ISIS
je pre Izrael ďaleko lepšia ako režim v Sýrii .
A tie akože konšpiračné teórie o podpore sú potvrdzované v
samotnom Izraeli .
https://www.timesofisrael.com/...
alebo
https://www.haaretz.com/middle... .
Ono to nie je čiernobiele , pokiaľ zahynie niekto , koho akože
nemám rád hurá , a pokiaľ spriaznený terorista je to katastrofa .
Ľudský život by mal mať rovnakú cenu . A každé zlé konanie
by sme mali odsúdiť , či sa jedná o našich alebo tých druhých.Skrýt celý příspěvekA ty clanky o silenych izraelcich na debka - to sou prosim konkretne jake ? A ano, to ze je to sestrich z vicero videii jak pise jizni fronta je jasne - protoze jednou munici ...Zobrazit celý příspěvek
A ty clanky o silenych izraelcich na debka - to sou prosim konkretne jake ?
A ano, to ze je to sestrich z vicero videii jak pise jizni fronta je jasne - protoze jednou munici nemuzes znicit 2 cile :)
A to ze jeden pantsir byl neaktivni ? A co jako ? To je chyba syranu, ne izraelcu.
A ne, izrael nepodporoval isis, ale rebely, to je rozdil. A mozna se budes divit, ale izrael i par bomb na issi hodil.
A je jasne ze izrael sleduje svoje zajmy v syrii, koho jineho by je mel sledovat ?
A ty si myslis ze treba rusko sleduje v syrii jine zajmy nez svoje ?Skrýt celý příspěvek
vraj si to dnes zlizla aj Syrska PVO a prisli o niekolko Pnatsirov
https://defence-blog.com/army/...vraj si to dnes zlizla aj Syrska PVO a prisli o niekolko Pnatsirov
https://defence-blog.com/army/...To je fake video , ruske nejmodernejsi pantsyri sou prece neprekonatelne..a hlavne od dodani starych s-300 do syrie (byt sou nejlepsi co syrani maji) se prece izraelci nad syrii ...Zobrazit celý příspěvek
To je fake video , ruske nejmodernejsi pantsyri sou prece neprekonatelne..a hlavne od dodani starych s-300 do syrie (byt sou nejlepsi co syrani maji) se prece izraelci nad syrii nikdy neodvazily..Skrýt celý příspěvek
https://www.jpost.com/Breaking... http://www.israelnationalnews.... https://www.jpost.com/Israel-N... Zobrazit celý příspěvek
https://www.jpost.com/Breaking...
http://www.israelnationalnews....
https://www.jpost.com/Israel-N... Skrýt celý příspěvekDokaze nekdo poznat o co to dnes v noci Syrie zase prisla? https://www.youtube.com/watch?... Jinak podle Syrskych zdroju samozrejme opet sestrelili ...Zobrazit celý příspěvek
Dokaze nekdo poznat o co to dnes v noci Syrie zase prisla?
https://www.youtube.com/watch?...
Jinak podle Syrskych zdroju samozrejme opet sestrelili naprosto vse co tam Izrael poslal. Podle Ruskych zdroju jsou na strane Syrie (Iranu) minimalne 4 mrtvi...
https://www.haaretz.com/israel... Skrýt celý příspěvekSestřelili toho více, než kolik tam Izrael poslal, jako vždy.
Sestřelili toho více, než kolik tam Izrael poslal, jako vždy.
A keď im do konca predvolebnej bombardovacej kampane Izraelčania rozflákajú PVO, šokovaní zistíme, že to rovnako dobre zvládajú aj s tradičnými prakmi.
A keď im do konca predvolebnej bombardovacej kampane Izraelčania rozflákajú PVO, šokovaní zistíme, že to rovnako dobre zvládajú aj s tradičnými prakmi.
Rusi už hľadajú výhovorky, prečo izraelské F-16 ďalej veselo ničia ciele v Sýrii: ...Zobrazit celý příspěvek
Rusi už hľadajú výhovorky, prečo izraelské F-16 ďalej veselo ničia ciele v Sýrii: https://svet.sme.sk/c/22016377...
Každopádne nasledujúce 4 mesiace budú sýrskom vzdušnom priestore divoké - Bibi potrebuje pred voľbami súrne prekryť korupčné škandály ako aj príčinu predčasných volieb.Skrýt celý příspěvekPokud je pravdou, že ze 16ti GBU-39 jich zneškodnili 14 což je 88%tní úspěšnost, tak to považuji za velmi solidní úspěch. Údajně všechno bylo odhozenou mimo vzdušný prostor Sýrie. ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud je pravdou, že ze 16ti GBU-39 jich zneškodnili 14 což je 88%tní úspěšnost, tak to považuji za velmi solidní úspěch. Údajně všechno bylo odhozenou mimo vzdušný prostor Sýrie. To že se Izrael veřejně "pochlubil" videem, že něco trefili, je také neobvyklé. Je možné, že akce úplně nedopadla dle představ...Skrýt celý příspěvek
Dodatočné vypustenie výhovorky, že údajne nebola aktivovaná úplná PVO kvôli civilným lietadlám sa však javí skôr ako keby chceli prekryť fiasko, a vcelku protirečí štandardne ...Zobrazit celý příspěvek
Dodatočné vypustenie výhovorky, že údajne nebola aktivovaná úplná PVO kvôli civilným lietadlám sa však javí skôr ako keby chceli prekryť fiasko, a vcelku protirečí štandardne deklarovaným úspechom. Predtým neustála letisková prevádzka nevadila ani jednej strane. :-) Čiže to vidím skôr naopak.
Video treba vnímať ako súčasť predvolebnej kampane. Od okamihu oznámenia termínu predčasných volieb je už účel týchto akcií nie len vojenský ale aj politický, Bibi musí voličom ukázať, že je "človekom na správnom mieste".Skrýt celý příspěvekTady jsou fotky zasažených cílů. Na jedné jsou vidět 4 krátery, na druhé velká budova totálně srovnaná se zemí. ...Zobrazit celý příspěvek
Tady jsou fotky zasažených cílů. Na jedné jsou vidět 4 krátery, na druhé velká budova totálně srovnaná se zemí.
https://www.haaretz.com/middle... Skrýt celý příspěvekTakže podle ruského MO syrská PVO sestřelila 14 ze 16 pum GBU-39. Tedy proletěly izraelské dvě (2) pumy a zasáhly syrský sklad. Na satelitních fotkách je izraelským náletem ...Zobrazit celý příspěvek
Takže podle ruského MO syrská PVO sestřelila 14 ze 16 pum GBU-39. Tedy proletěly izraelské dvě (2) pumy a zasáhly syrský sklad.
Na satelitních fotkách je izraelským náletem srovnaná se zemí budova o půdorysu 60x15 metrů v jedné lokalitě a v jiné lokalitě jsou 4 velké krátery po pumách. Na dvě pumy velmi slušný výkon, nebo ruské MO zase „kouzlí“ s čísly. :-)Skrýt celý příspěvekV rámci internacionálnej pomoci Rusi modernizovali izraelské bomby tak, že tie získali priam rozprávkovú schopnosť IRČSIZ (iba raz čapil a sedem ich zabil). :-)
V rámci internacionálnej pomoci Rusi modernizovali izraelské bomby tak, že tie získali priam rozprávkovú schopnosť IRČSIZ (iba raz čapil a sedem ich zabil). :-)
Šlo vůbec o GBU 39? Ty krátery mi přijdou velké na 17 kg výbušniny v jedné pumě. Počet nemusí být přesný, pokud letěly pumy blízko sebe, tak jak to umí třeba nové tomahawky, mohlo ...Zobrazit celý příspěvek
Šlo vůbec o GBU 39? Ty krátery mi přijdou velké na 17 kg výbušniny v jedné pumě. Počet nemusí být přesný, pokud letěly pumy blízko sebe, tak jak to umí třeba nové tomahawky, mohlo dojít k tomu, že radary viděly menší počet z důvodu rozlišovacích schopností.
Nějaké trosky sestřelené pumy by se hodilo vidět.Skrýt celý příspěvek
Tesil 17:39 Nie možno, určite sa takí nájdu, no táto časť voličov nie je pre populistu ako Bibi zaujímavá. Populisti stavajú svoju moc vždy na voličoch, ktorých je možné strašiť ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil 17:39
Nie možno, určite sa takí nájdu, no táto časť voličov nie je pre populistu ako Bibi zaujímavá. Populisti stavajú svoju moc vždy na voličoch, ktorých je možné strašiť nejakou hrozbou pred ktorou sú ich schopní ochrániť iba oni. A keďže plot už je postavený, môže svoju schopnosť brániť voličov prezentovať už iba masívnou medializáciou hľadania a vyhadzovania tunelov do vzduchu, alebo práve bombardovaním na druhej strane plota.
(taký paradox, že kým som sa neprihlásil, mal som u Vás tlačítko Reagovat a po prihlásení zmizlo ...)Skrýt celý příspěvekIzrael pomalu opouští demokratické a liberální principy. Např.současný Základní zákon hovoří o židovském státu oproti dřívějšímu vypadlo slůvko demokratický. Netanjahu má ...Zobrazit celý příspěvek
Izrael pomalu opouští demokratické a liberální principy.
Např.současný Základní zákon hovoří o židovském státu oproti dřívějšímu vypadlo slůvko demokratický.
Netanjahu má přezdívku teflonový premiér,možná tedy,že všechny jeho přešlapy opět vyšumí.
Paradoxy se nevyhýbají ani stránkám AN.Skrýt celý příspěvek
tu je ten utok z konca minuleho mesiaca
https://www.haaretz.com/middle...tu je ten utok z konca minuleho mesiaca
https://www.haaretz.com/middle...Kto vie, čo to bol včera za incident, každopádne minulý týždeň už Izrael v Sýrii bombardoval:
https://svet.sme.sk/c/22004786...Kto vie, čo to bol včera za incident, každopádne minulý týždeň už Izrael v Sýrii bombardoval:
https://svet.sme.sk/c/22004786...Ako bolo včlánku napísané PVO musíme chápať, ako komplex spolupracujúcich systémov. To znamená, že obranu, v tomto prípade Sýrie nebude zabezpečovať iba pozemný S-300 a podobné ...Zobrazit celý příspěvek
Ako bolo včlánku napísané PVO musíme chápať, ako komplex spolupracujúcich systémov. To znamená, že obranu, v tomto prípade Sýrie nebude zabezpečovať iba pozemný S-300 a podobné prvky. Určite výraznu úlohu v tomto bude mať aj sýrske letectvo, ktoré po navedení môže likvidovať strely Delilah, a to jak PL riadenými strelami tak i hlavňovou výzbrojou. Ono keby to bolo tak dieravé ako to popisuje autor článku, tak by nebolo zapotrebi takéto komlexi vyrábať a zavádzať do výzbroje.
Nakoniec uvudíme čo sa bude diať až to prevezmu samotní sýrčania. Ďalší ruský vojenský expert A. Chorolenko na warfiles uvádza, že nemá obavy z toho, že S-300 v Sýrii zlyha a to aj napriek tomu že by Izrael použil F-35. Tie si tam spolu s F-22 Rusko dokonale prekleplo a do novej verzije S-300 zistené fakty zakomponovalo, spulu aj s poznatkami získanými pri vývoji vlastnej stealth stíhačky Su-57, na ktorom participovali všetky systémy PVO Ruska.Skrýt celý příspěvekDobrá správa pre tých, čo sú zvedaví na výsledok súperenia technológií (ak to bububu predtým nebolo iba izraelsko-ruské divadlo) a zlá pre tých, ktorým to padne na hlavu.
Dobrá správa pre tých, čo sú zvedaví na výsledok súperenia technológií (ak to bububu predtým nebolo iba izraelsko-ruské divadlo) a zlá pre tých, ktorým to padne na hlavu.
Izrael prave pohrozil, naletmi na Syriu v odvete za nocny raketovy utok
https://svet.sme.sk/c/20947794...Izrael prave pohrozil, naletmi na Syriu v odvete za nocny raketovy utok
https://svet.sme.sk/c/20947794...Berger a Fakta: no Izraelci se fakt už nehnuli 3 týdny ze země. :-) Však oni místní Ušáci vymyslí proč to tak je a že kdyby chtěli..., a v že rusku jsou jen brambory a komáři.. ...Zobrazit celý příspěvek
Berger a Fakta:
no Izraelci se fakt už nehnuli 3 týdny ze země. :-)
Však oni místní Ušáci vymyslí proč to tak je a že kdyby chtěli..., a v že rusku jsou jen brambory a komáři.. :-)
A pro ostatní s nadhledem, S-300 (v kombinaci s dalšími prostředky) je asi fakt téměř nepřekonatelný štít. Drsná reklama, to se bude prodávat samo :-)
PS. jinak jim Rusové k tomu dodali nejmodernější elektroniku, jednoduše to nakombinovali a je po prdeli :-)Skrýt celý příspěvekBerger: Tohle vytvořit dalo spoustu práce, co?
Citace:"Izraelské rakety nejsou nic moc a sestřeli je i ta S-200"
Jaké ŘSPDL je schopen postřelovat S-200 prosím.Berger: Tohle vytvořit dalo spoustu práce, co?
Citace:"Izraelské rakety nejsou nic moc a sestřeli je i ta S-200"
Jaké ŘSPDL je schopen postřelovat S-200 prosím."Pravda, neni to uplne posledni verze, ale zas proti ni maji 100% ucinost. " Proboha kam na ty nesmysly chodíte? NATO uspořádalo velké letecké cvičení na Sovensku s cílem ...Zobrazit celý příspěvek
"Pravda, neni to uplne posledni verze, ale zas proti ni maji 100% ucinost. "
Proboha kam na ty nesmysly chodíte? NATO uspořádalo velké letecké cvičení na Sovensku s cílem testovat právě útoky na slovenskou muzeální S-300 a světe div se přesto obsluha sloveské muzeální S-300 měl účinnost vysoko nad 80%, 4ili prav7 opat toho co tu vy tvrdíte. A to zcela nechávám strnou, že jak sloveský tak, řecký i američnýž držený S-300 je generačně něco jiného než to co je ted v Sýrii, kromě názvu a koncepce to spomu více společného enmá, radary, řídící počítače rakty, vše jiné,
"zvlast proti balistickym, prote sestrelit ji 4 km od cile, je prilis blizko k tomu, aby se clovek citil v bezpeci."
Další perla, sice nevím kde jste to číslo vzal, ale pokud nepočítáte s použitím jaderných raket tak jsou 4km více než dostatečné a takový Patriot by mohl jen tiše závidět.
V kostce, židi i USA se budou muset smířit s tím, že po kompletu dodávek nových sytému PVO v které nějaká S-300 tvoří důležitou ,ale ne jedinou součást má Syrie prakticky nejmodernější PVO v oblasti. PVO, která třeba pro ČR představuje něco naprosto nedostižného, systém o kterém muže armáda ČR jen tiše snít a závidět.
Většina útoku izraelského letectva na Syrii, probíhala tak, že F16 vystoupali do výšky přes 7km a ať již nad okupovanými Golanami nebo nad Libanonem vypustili klouzavé bomby a zdrhli, s tím ten mají utrum, šli by k zemi a to včetně slavných F-35. Zbyde jim tedy utočit z větší dálky a nižších výšek za použití raket, ale to a prodražuje útoky, Izraelské rakety nejsou nic moc a sestřeli je i ta S-200 o čemkoliv co ted dodalo RF nebo už od RF Sýrie měla nemluvě. nemohou tedy efektivně napadat cíle chráněné PVO krátkého dosahu.
Mohou si to zkusit rozdat s S-300 a riskovat vstup do jejich zóny působení, pravděpodobnosti zničení cíle jsou pak dané, a vysoce nahrávají S-300 . Mohou se pokusit zničit S-300 přetížením jejeich obrnné kapacity, zkusit to mžou,ale S-300 budou chránit Pancire a ty se přetěžují poměrně dost obtížně a Izrael na to nemá kapacity.
Často se zde spekuluje o zázračných F-35 pro které údajně nejsou S-300 problém, zajímavé je že to tvrdí jen politici a politruci na základě své víry, vojenští specialisté nic takového netvrdí a i pro australské radarové specialisty je podobné tvrzení jen zbožným přáním a i u exportních verzí S-300 připouští max zkrácení vzdálenosti na kterou dokáže S-300 takový cíl zničit na cca 120-150km. Fyzika je svina a nedá se o ní ani hlasovat ani se nezmění protože brožurka vydává techniku vyvinutou III. říší, + SSSR za neviditelný high tech.
V případě F-35 hraje roli další faktor a to geopolitické zájmy USA. USA ani své vlastní armádě reálně nikdy nedovolili riskovat F-35, F-22, B2, F117A a tyto stroje nikdy nepouštěli do oblastí kde byt jen tušili funkční PVO. V Srbsku přehlédli jednu prehistorickou S-125 Něva a výsledkem byla sestřelené F117A a z letadla, které mělo tvořit páteř NATO a mělo se masivně prodávat byl šrot, který se potichu vyřadil a nikdy se neprodal jediný ks.
Představa, že USA dovolí Izraeli riskovat F-35 je směšná, co by se asi tak stalo pokud by jí trefili, RF by získali F-35 a potenciální kupci uviděli jak to je s neviditelností F-35, kolik by toho asi USA prodala? jak si již vyzkoušeli zvěsti o chybě pilota a další pohádky nefunguji ani na politiky. tohle USA nikdy neirské a to ani kdyby to bylo 10:1 pro ně.Skrýt celý příspěvekWow, tak pouzivat atomky na setrelovani nepratelskych raket...ty ses...genitalni. Proc nechat nepritele at nam zamori nase uzemi jaderym spadem (a klidna ta balisticka raketa mohla ...Zobrazit celý příspěvek
Wow, tak pouzivat atomky na setrelovani nepratelskych raket...ty ses...genitalni. Proc nechat nepritele at nam zamori nase uzemi jaderym spadem (a klidna ta balisticka raketa mohla byt vybavena i konvencni strelou), tak si vlasni uzemi zamorime jadernym spadem my samy.
A tro cislo sem vzal z oficialnich testu kompletu s-300 (byt priznam, uz nevim jestli sou to origo od rusu co od jineh uzivatele).
A ty simulace z boju neber vazne, je to takova hra s cisly. Ano muzou byt sebelepsi zasahy...ale realne je KDY tech "zasahu" dosahly. Jestli stihli v realnem case vypalit driv nez byly zniceny jinymy prostredky (ktere se taky chlubi 80%+ uspesnosti) nebo az potom co by byly realne zasazeny.
A jak ti dokazali odkazy vyse - tak izraelci v syrii bombarduji vese dal, a s-300 tomu dela jen takovou nevyraznou kulisu.Skrýt celý příspěvekA jasne ,pancire sou neprekonatelne...a proto iizrael pustil do sveta jak jeden takovy neznicitelny stoj znicil. K f117...no nevim jak si na to prisel, ale v dobe sestrelu uz bylo ...Zobrazit celý příspěvek
A jasne ,pancire sou neprekonatelne...a proto iizrael pustil do sveta jak jeden takovy neznicitelny stoj znicil.
K f117...no nevim jak si na to prisel, ale v dobe sestrelu uz bylo dlouho rozhodnuto ze f117 se vyradi a nahradi ji uz daleko schopnejsi nastupce, ktery tehdy uz lital a testoval se - f-22.
A jakou techniku vyvynutou rajchem a sssr mas na mysly ?Skrýt celý příspěvek
Olivav Jo a jeste sem si vzpomel, k te ruske elektronice a vykonum. Nedavno tu byl clanek o modernizovanych ruskych su-24 se "zazracnym" bombardovacim pocitacem PSV-24 sniper (ci ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav
Jo a jeste sem si vzpomel, k te ruske elektronice a vykonum. Nedavno tu byl clanek o modernizovanych ruskych su-24 se "zazracnym" bombardovacim pocitacem PSV-24 sniper (ci jak).
A z nasledne diskuze vyplynuly zajimave fakta. Myslim ze nejdulezitejsi sou ty, ze rusove ho s velkou lsavou zavedli kolem roku 2008, s tim, ze zapad (amici) meli system s podobnou presnosti u f-16 z 1984.
Takze asi tak.Skrýt celý příspěvekOlivav Co se tyka stealth, tak ano, priznam se, netusil sem ze s tim prisel rus, cekal sem spis brita, nebo nekoho podobneho :). Co se tyka vykonu s-300, tak ano, skutecne ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav
Co se tyka stealth, tak ano, priznam se, netusil sem ze s tim prisel rus, cekal sem spis brita, nebo nekoho podobneho :).
Co se tyka vykonu s-300, tak ano, skutecne sem si precetl ten clanek na valce. Ale podstatne z toho clanku je to ze byly testovany na maximu udavanehe odolnosti vuci ruseni. A to jaky je to limit, ti nikode nerekne. Pokud bude mit zapad vykonejsi/lepsi prostredky tak jeho presnost pujde adekvatne dolu.
A verim tomu, ze zapad vi, jak ho prekonat, zvlast kdyz si maximalne osahal ty recke systemy. Pravda, neni to uplne posledni verze, ale zas proti ni maji 100% ucinost.
A dost vazne pochybuji ze rusove u posledni modernizace sli tak extreme hluboko, aby zapad musel zacinat od nuly, takze jde jen cekat vylepseni systemu na stejnem jadre, takze proti posvedni verzi bude zapad ucini rekneme nba 70/80%.
A ted je otazka, zda li i tech 70% bude nebo nebude nad limitem posledni verze.
A tak nejak se me nechce verit, ze by rusky pokrok v elektronice byl rychlejsi nez u zapadau, aby tomu tak bylo. Zvlast kdyz se tu nedavno dost probiraly - jinde - ty "slavne" ruske procesory elbrus, aby se zjistilo ze vykonove zaostavaji za zapadem tak o 7 let.
A bylo by velmi ironicke kdyby rusove tu svoji modernizaci postavili na zapadni elektronice.
A k tem vykonum s-300 - tak ty ukazaly ze proti letadlum jim to jde, ale proti raketam je to slabsi, zvlast proti balistickym, prote sestrelit ji 4 km od cile, je prilis blizko k tomu, aby se clovek citil v bezpeci.Skrýt celý příspěvekBalme, ty si asi data taháš z prstu ne? https://www.dassault-aviation.... ne 1,6 násobek, ale 1,4 násobek. Obsah kompozitu ...Zobrazit celý příspěvek
Balme,
ty si asi data taháš z prstu ne?
https://www.dassault-aviation....
ne 1,6 násobek, ale 1,4 násobek. Obsah kompozitu lze vyčíslit je to 70% (pro tzv. celokompozitaky)
F-35 dle tohohle https://www.compositesworld.co... 35% - když tak ať to Shania upřesní
https://en.wikipedia.org/wiki/... F-22 dle tohoto zdroje je na 25%
No a Rusové - procenta jsem pořádně nenašel (Su-57 snad 70%) a hledat nebudu - více času tomu nedám
https://www.quora.com/What-is-...
https://www.compositesworld.co...
https://www.sinodefenceforum.c...
https://www.globalsecurity.org... Skrýt celý příspěvekCzertiku, tímto - A jak si preisel na to ze stealth teorie pochazi od rusu ? Jsi jasně ukázal, že jsi dosti mimo mísu. https://en.wikipedia.org/wiki/... No a ...Zobrazit celý příspěvek
Czertiku,
tímto - A jak si preisel na to ze stealth teorie pochazi od rusu ?
Jsi jasně ukázal, že jsi dosti mimo mísu.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
No a výkony S-300 si načti z pěkného odkazu z valka.cz je někde níže. Jinými slovy to co tvrdil výrobce bylo ověřeno.
No a celokompoziťák není ani jedn z těch letadel co jsi jmenoval. No a první letadlo s vysokýp podílem kompozitů byl např. S-47 pravad byl jen ve dvou kusech. Takže si s tím dosti hrají. Problém je dostupnost uhlíkových kompozitů pro Ruský průmysl.
Asi tak, ale jen o kompozitu to není. No a se stealth koketují déle a pomocí různým přístupů https://www.youtube.com/watch?...
Já bych je nepodceňoval.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...