Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?
- 3. 10. 2018
- 180 komentářů
- Karel Címala
V průběhu uplynulého týdne se ve všech ruských médiích prolínala odpověď na otázku „jak potrestat Izrael za jeho vinu při sestřelení letounu Il-20, kterou stále odmítá přiznat“. Například server TopWar přichází s touto představou: „Rusko vytvoří bezletovou zónu v Sýrii s pomocí kompletů S-300 předaných syrské protivzdušné obraně (PVO), ale s našimi vojenskými poradci, tak jako ve Vietnamu. Předpokládá se, že nasadí komplety S-300 takovým způsobem, že uzavře všechny vzdušné hranice Sýrie! Rusko ukáže, že je připraveno bojovat v Sýrii!“.
S-300 zakryje íránské operace v Sýrii
Poněkud názorově opatrnější je vojenský expert serveru NGg.ru Vladimír Muchin. Pod titulkem: „Komplety S-300 ruská vojska v Sýrii neochrání“ mimo jiné uvádí názor podplukovníka Ovčinikova: „Soudě podle postojů izraelského vedení, Izrael hodlá nadále pokračovat v organizaci vojenských operací proti íránským zařízením v Sýrii.“
Podle Muchina na konci srpna podepsali Teherán a Damašek vojenskou dohodu, podle níž Írán postaví v Sýrii několik vojenských továren. Ostatně jedním z témat rozhovorů mezi íránským ministrem obrany Amirem Khatamim a syrským prezidentem Bašarem Assadem byla diskuze o výstavbě závodů na výrobu balistických raket Fateh-110.
„Židovský stát je proti tomu, protože věří, že továrny budou vyrábět rakety, které mohou šíitské síly použít proti Izraeli. Proto jsou všechna taková vojensko-průmyslová zařízení v Sýrii ničena,“ konstatuje Ovčinikov. „Teď však Izrael bude při provádění takových vojenských operací opatrnější, aby nekomplikoval vztahy s Ruskem.“
Noviny Aš-Šark al-Ausat, publikující v Londýně, s odvoláním na izraelské zdroje, uvádějí: „Írán záměrně soustředil a buduje své vojenské objekty v blízkosti ruských vojenských základen v Latakii a Tartu, pod krytím ruských systémů protivzdušné obrany. Tato zařízení mají být postavena v okruhu 50 km od ruských vojenských základen.“
Ostatně v těsné blízkosti ruských základen byl objeven i objekt napadený izraelskými leteckými silami (IAF) 17. září. Ve snaze odrazit útok, syrská PVO sestřelila ruské průzkumné letadlo Il-20.
„Pokud se íránská zařízení soustřeďují na místech, kde budou v Sýrii umístěny protiraketové systémy S-300 vyslané z Ruska, a izraelské letectvo bude pracovat proti nim, je pravděpodobné, že to bude nebezpečné i pro ruské vojáky,“ píše Muchin.
Sýrie získá S-300PS nebo S-300PMU-2
Rusko se rozhodlo protiraketový komplet S-300 do Sýrie skutečně dodat. Zbývá vyřešit pouze otázku, „co se dodá a kolik“. Podívejme se, jak se odpověď v průběhu týdne vyvíjela.
Ministr obrany Sergej Šojgu na tiskové konferenci o dodání kompletu uvedl, že „je schopen zachytit letecké útoky na vzdálenost více jak 250 kilometrů a současně zasáhnout několik vzdušných cílů.“
S-300PS ruské armády
Ten samý den RIA Novosti zmiňují historii exportu kompletu S-300PMU-2 do Sýrie před pěti lety, který měl dokončit program rozsáhlé modernizace syrské PVO. V té době se Rusku podařilo předat Sýrii moderní protiletadlové systémy krátkého dosahu Pancir-S1 (jeden byl zničen IAF) a Buk-M2E středního dosahu, obnovit provoz S-125 Pečora-2M a dokonce i připravit specialisty pro práci s S-300. Pak ale jednání o dodávkách S-300 byla pozastavena na žádost izraelské strany.
TopWar se ve svém článku odkazuje na zdroje Kommersantu, podle kterého Rusko dodá Sýrii minimálně dva pluky S-300. „Pokud lze věřit zdroji z Kommersantu, pak počet pluků systému může dle situace v Sýrii dosáhnout i šesti až osmi. S jejich pomocí se plánuje uzavřít syrský vzdušný prostor nejen přes Středozemní moře, ale také v oblasti hranic s Izraelem, Libanonem, Irákem a Jordánskem,“ píše v redakčním článku TopWar. Dlužno však dodat, že není jasné, co Rusové myslí pod pojmem „pluk“ ‒ v tomto jsou značně vyriabilní.
Server Free News zase informuje o přistání dvou letadel Il-76 na letišti Chmejmím v Sýrii s dodávkou prostředků radioelektronického boje (REB).
Odvolává se přitom na ruská média, která předpokládají, že systémy REB Krasucha-4 a R-330Ž Žitel byly dodány do Sýrie. Úkolem prostředků Krasucha bude potlačení palubních radiolokátorů, komunikačních systémů, družicové navigace a řízení bezpilotních prostředků. Žitel zajistí rušení satelitních komunikačních stanic. Je docela dobře možné, že univerzální komplexy REB Divnomoryje, které nedávno dorazily do vojsk, byly také dopraveny do Sýrie.
Ve středu se k tématu přidává na NG.ru také vojenský expert Alexandr Golc: „Podle ministra obrany Sergeje Šojgu do dvou týdnů bude Damašku dodán komplet S-300. Podle médií jde o plukovní komplet S-300PMU-2 Favorit, který zahrnuje 24 odpalovacích zařízení.“ Zároveň potvrzuje dodání prostředků REB ve složení podaném serverem Free News.
Vykládka S-300 z letounu An-124 v Sýrii (03.10.2018)
Jak dokazuje výše uvedené video, minimálně jeden dopravní letoun An-124 v Sýrii s komplety S-300 již přistál. Tuto informaci potvrzuje v Sýrii vydávaný ruský server Free News: „Včera přistálo letadlo An-124 Ruslan, jež dříve do Sýrie dopravilo komplety S-400.“
Jak je vidět z úvodního přehledu, od baterie kompletu S-300 jsme se dostali až k osmi raketovým plukům, což představuje opravdu masivní počty.
Z hlediska typu je nejčastěji zmiňován komplet S-300PMU-2. Jedná se o exportní verzi a je otázkou, zda je momentálně „skladem“. Pak s přihlédnutím k letu An-124 oklikou přes Murmansk může dojít i na scénář, kdy pod časovým tlakem ruské ministerstvo obrany „vyškrabuje„v jednotlivé kusy z raketových pluků, avšak kompletů S-300PS (verze pro ruskou armádu), včetně obsluhy.
Aby byla plně využita schopnost jednotlivých kompletů z pohledu technických schopností a souběžné střelby na maximum cílů, pak můžeme hovořit o minimálních počtech odpalovacích zařízení. Pro komplet S-300PS jsou to tři odpalovací zařízení, společně tvoří baterii a samostatně mohou fungovat s radiolokátorem 36D6. Ten umožňuje současné sledování 12 cílů, střelba je vedena na šest cílů po dvou raketách. Oddíl pak tvoří tři baterie a pluk tři oddíly, ale složení a počty se mohou měnit.
U kompletu S-300PMU-2 je „efektivní“ počet odpalovacích zařízení 24 (dvě baterie po 12). Stanice bojového řízení 54K6E2 trvale sleduje 100 cílů, souběžně dokáže navádět 72 raket a střelba je vedena na 36 cílů po dvou raketách. Výhodou stanice 54K6E2 je možnost komunikace s raketovým systémem S-200VE. Oddíl tvoří dvě baterie a pluk tři oddíly (opět se může měnit).
Zřejmě až nejbližší týdny tedy rozluští otázku, co bude vlastně do Sýrie navezeno, zda S-300PS nebo S-300PMU-2, případně kombinace obojího.
Struktura systému S-300PMU-2; větší foto / Public Domain
Papírové schopnosti S-300
Podívejme se na bojové schopnosti kompletu S-300PMU-2 (tedy exportní varianty) pohledem Jevgenije Damanceva ze serveru TopWar, který se této tématice věnoval minulé úterý článkem pod titulkem „S-300 za nos nepopotáhneš! Technické trhliny v úderných eskadrách izraelského letectva“.
V úvodu rozebírá současnou geopolitickou situaci mezi Ruskem a Spojenými státy se závěrem, že „každým rokem je stále více zpochybňován náš status supervelmoci v oblastech Blízkého východu a Východní Evropy. Vytváří se tím značné množství operačně taktických potíží v syrských a donbaských konfliktech, stejně jako ve vodách Středozemního, Černého a Azovského moře.“
K dané problematice uvádí: „Tel-Aviv se střetne s odezvou ve formě několika plnohodnotných protiletadlových raketových oddílů S-300PMU-2 (nebo PS), stejně jako s automatizovanými řídicími systémy pro protiletadlové raketové brigády typů Poljana-D4M nebo Bajkal-1ME, které je propojí do jedinné setecentrické sítě ‚třístovek‘, Pancirů-S1 a Buků-M2E.“
Dále uvádí, že se některé izraelské analytické zdroje stále opírají o taktické střely Delilah a pumy GBU-39 / B SDB (proti fixním cílům) v naději, že rychle zlikvidují komplety S-300 dodávané syrské PVO. Podle Damanceva ale Rusko „zařízlo jejich naděje v zárodku“.
Podle Damceva dříve piloti izraelského F-15I Ra'am a F-16I Sufa kvůli dlouhé době reakce syrského systému S-200, stejně jako možnosti omezit cílový kanál zastaralého radaru 5H62V pomocí palubní stanice REB Elisra SPJ-40 na stíhačkách F-15 a F-16, mohli spokojně vystoupat do výšky více než 7 až 8 km nad horským pásmem mezi údolím Bikáa a syrským Damaškem.
Pak odhodily klouzající pumy GBU-39 / B ve vzdálenosti 80 až 110 km. S kompletem S-300PMU-1/2 a poměrně pokročilými protiletadlovými řízenými střelami 48N6 a 48N6E2 ale tento postup nebude fungovat.
Delilah; větší foto / Public Domain
Damacev důvod vidí v tom, že jedním z hlavních odpalovacích prvků raketového systému S-300PMU-2 Favorit je silný radar „nasvícení“ a navedení 30N6E2 postavený na základě pasivní fázové antény s vysokou odolností proti rušení. Je schopen zachytit cíl F-16I (efektivní odrazová plocha EOP s podvěsy přibližně 2,5 m2) pro přesné automatické sledování cíle ve vzdálenosti 170 až 180 km a zajistit start rakety 48N6E2 z podobné vzdálenosti.
Vezme-li se v úvahu využití Elisry SPJ-40 izraelskými piloty, může být tento rozsah snížen na 110 až 130 km, „což není špatné, ale stále neumožňuje bezpečně používat malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ],“ uzavírá Damancev.
Tematiku uzavírá slovy: „Závěrem: nad syrským divadlem vojenských operací bude F-16I nucen pracovat výhradně v režimu kopírování terénu, což vylučuje možnost odpálení malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ] s EOP 0,015 m2 na dlouhé vzdálenosti, což bylo možné až do nedávné doby. To pak ale bude vyžadovat použít nejznámější taktickou raketu na dlouhou vzdálenost Delilah vyvinutou společností IMI.“
Navzdory skutečnosti, že dosah této rakety je přibližně 250 km, rychlost a manévrovatelnost rakety není nijak oslnivá: „Rychlost letu se pohybuje od 400 do 850 km/h a letecké manévry mohou být provedeny s přetížením ne více jak 5 G. V důsledku toho bude počítač v S-300PMU-2, umístěný ve velitelském systému řízení boje 54K6E2, mít v první řadě dostatek času na detekci, nastavení trajektorie, zachycení a zasažení Delilahu. Zadruhé, je dostatečná důvěra v její zničení, protože protiletadlová raketa 48H6E2 je schopna zachytit předměty s přetížením řádově 12 až 15 G, mající vlastní G-limit 30 až 35 jednotek.“
Někdo může namítat o zahorizontálním letu střely Delilah, který zbaví operátory S-300 potřebného času na odpověď. Tento moment je v kompletu S-300 kompenzován univerzální 39 m věží 40V6MD, na které má anténní radar 30N6E2 rádiový obzor do vzdálenosti 38 km na cíle, letící v nadmořské výšce 20 m.
Když se podíváme na zaoblené obrysy taktické rakety Delilah, o průměru trupu 330 mm s vyčnívajícími přívody vzduchu, můžeme mluvit o EOP rovnajícímu se 0,04 až 0,05 m2, zatímco minimální omezení této hodnoty pro S-300PMU-2 je 0,02 m2.
40V6MD pro vyhledávání cílů za horizontem. / Public Domain
Zde se zastavíme, jelikož údaj EOP uvedený Damancevem vychází pravděpodobně z jeho odhadu průměru rakety a „něco navíc“ za sací otvor. Samozřejmě, výrobce rakety Delilah tento údaj chrání.
A dále Damancev pokračuje: „Ano, i tepelné záření z hnacích motorů těchto raket bude dokonale zaznamenáno opticko-elektronickými komplexy 10ES1-E instalovanými na syrském Pancíri-S1. A dokonce i v případě, že u Favoritu s Delilou budou potíže, rakety a kanóny Pancire-S1 dovedou případ do konce,“ uzavírá Damancev.
S-300 vlastní Západ a cvičí se proti němu
Nebudeme zde rozebírat technické parametry kompletu S-300, podíváme se ale na jeho historii a některé zajímavosti, uveřejněné v TopWaru v březnu 2016 pod titulkem „S-300 v 21. století“.
Mimo jiné se zde dočteme, že jedním z uživatelů S-300PMU-1 je od roku 1999 Řecko. Po zakoupení byl komplet přemístěn na řecký ostrov Kréta, kde v roce 2013, během cvičení Lefkos Aetos 2013, proběhly cvičné střelby.
V současné době (rok 2016) se nacházejí dva řecké oddíly s S-300PMU-1 poblíž letiště Kazantzakis na ostrově Krit. V dubnu 2015 se zde uskutečnilo společné cvičení s IAF, během nichž se izraelské letouny učily reagovat na S-300PMU-1.
Po jednom protiletadlovém oddílu S-300PMU je v ozbrojených silách Bulharska a Slovenska. V Bulharsku v květnu 2013 při společných cvičeních „Collector's Item“ izraelské a americké bojové letouny vypracovaly metodiku boje s komplety S-300PMU, jež jsou součástí PVO Bulharska.
Další zajímavostí uvedenou serverem TopWar o kompletu S-300PMU-2 Favorit je zajištění schopnosti integrovat komplet do různých systémů PVO včetně těch, které pracují ve standardech NATO.
V roce 1995 byla uskutečněna dodávka prvků ruského S-300PS přes Bělorusko do Spojených států. Chybějící části systému získali Američané na Ukrajině. Při nákupu prvků S-300 se Američané především zajímali o velitelskou stanici 5H63C s multifunkčním radarem pro „nasvícení“ a navádění raket 30N6 a mobilní 3D radar 36D6.
Radiolokátor 30N6 / Public Domain
V současné době se systém nachází na zkušebním a leteckém polygonu v poušti ve státě Nevada v prostoru Nevada Test Rangeo. 80 km východně se nachází technologický park Lockheed Martin, známý jako Oblast 51 (Area 51), 190 km na jihovýchod je základna leteckých sil Nellis a o něco blíže – polygon Nellis Test Range, používaný leteckými silami, zejména pro vývoj nových technologií a bojového pilotního výcviku. A konečně asi 180 km je vzdálená letecká základna Edwards, základ leteckých sil a technologické platformy společnosti Boeing.
S-300 v reálných bojových podmínkách
Jedním z dalších zajímavých údajů uveřejněných magazínem TopWar je, že „střelba na polygonech za podmínek silného rušení opakovaně prokázala, že skutečná pravděpodobnost zásahu aerodynamického cíle jednou raketou kompletu S-300P je 0,7-0,8. Pro zaručení zničení „obtížného“ cíle je zapotřebí vystřelit 2 až 3 rakety.“
O podobných schopnostech kompletu S-300PMU-2 Favorit dostupná informace není. Vyjdeme tedy ze schopností samotné rakety kompletu 48N6E2 a porovnáme ji se schopnostmi rakety 9M82 vojskového kompletu S-300V, publikovaných také na TopWaru.
Raketa 48N6E2 dosahuje maximální rychlosti 7,1 M a ve výšce 25 km pracuje s přetížením 8 - 10 G při rychlosti 2,7 M. Raketa 9M82 dosahuje rychlosti 6,5 M s možností manévru s přetížením do 20 G a výškovým dosahem 30 km. Parametry pro výšku 25 km nejsou uvedeny.
Na příletu, protínají li se vzájemně trajektorie, je raketa 48N6E2 schopna zachytit cíl o rychlosti do 10,1 M. Raketa 9M82 je schopna zachytit cíl na příletu o rychlosti 10,8 M, což odpovídá balistickým raketám o dostřelu 2500 km, proti kterým byla vyvíjena.
Nicméně i z tohoto srovnání je patrné, že raketě 48N6E2 ve vyšších výškách „dochází dech“, včetně schopnosti manévru.
Server TopWar v článku o modernizovaném kompletu S-300VM Antej-2500 uvedl parametry pravděpodobnosti zásahu cíle jednou raketou 9M82 kompletu S-300V s hodnotou 0,5-0,7 proti střelám typu SRAM (Short-Range Attack Missile) a s hodnotou 0,4-0,6 proti raketám Pershing.
Z uvedeného tedy lze dovodit, že komplet S-300PMU-2 není schopen efektivně působit proti balistickým střelám. Proti cílům kolem Lakatije tak může Izrael teoreticky použít rakety LORA.
Izraelské balistické rakety; větší foto / Public Domain
Nyní se podívejme na účinnost rakety 48N6E2 proti aerodynamickým cílům. U rakety obdobného zaměření 9M83 vojskového kompletu S-300V je uvedena střední rychlost 4,3 M s přetížením do 20 G. Pak lze dovodit, že v podstatě schopnosti raket 48N6E2 a 9M83 jsou obdobné. Je-li uveden parametr zásahu aerodynamického cíle pro jednu raketu 9M83 s hodnotou 0,7-0,9, pak z toho vyplyne pro komplet S-300PMU-2 nutnost střelby dvěmi raketami na cíl. Za podmínek silného rušení nelze ani vyloučit nutnost použít tří raket.
Závěrem uveďme ještě jednu poznámku z článku, a to ohledně nabíjení kompletu S-300. Doba potřebná k nabití odpalovacího zařízení není nikde uvedena. Zde si můžeme pomoci poznatkem z vlastní zkušenosti, kdy norma na naložení operačně-taktické rakety (OTR) na odpalovací zařízení (OZ) byla 20 minut. Princip i pomůcky pro nakládku jsou podobné. Pro čtyři rakety to znamená minimálně 80 minut. Po vystřelení všech čtyř raket musí OZ opustit palebný prostor a provést přesun do technického prostoru ve vzdálenosti okolo 3 – 5 km.
Na svinutí a rozvinutí kompletu OZ ke střelbě je třeba 5 minut. Celkový čas se započtením přesunu do původního nebo záložního bojového prostoru pak vychází okolo 100 minut i více. To je doba, za kterou se dá prohrát bitva. 24 odpalovacích vozidel S-300 tak reálně může zničit 12 vzdušných cílů (letecké munice), při použití REB osm – poté potřebuje 100 minut na navrácení do akce.
Protiraketový komplet je v postavení „bránícího se“ a místo a čas úderu určuje protistrana. Z jejího pohledu půjde jen o to najít v sestavě kompletu místo, kde je možnost zbavit jej raket. Tomu se u kompletu S-300PMU-2 Favorit má předejít zařazením 72 odpalovacích zařízení s 288 raketami na ploše hloubky zhruba 100 km a šířky okolo 150 km dle terénu a potřeby zahuštění na požadovaných směrech.
Pro zakrytí vzdušného prostoru Sýrie šesti až osmi pluky S-300PMU-2, dle představ „zdroje z Kommersantu“, pak vychází nepředstavitelná a nereálná čísla. Vietnamský scénář Ruska v Sýrii se konat nebude.
Zdroj: TopWar (2) (3) (4) (5), Free News (2), NG.ru, RIA (2)
Související články
Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu
Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v ...
- 21.09.2018
- 519 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?
Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...
- 25.09.2018
- 30 komentářů
- Jakub Maděránek
Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?
Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská ...
- 27.09.2018
- 25 komentářů
- Karel Címala
Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii
Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil ...
- 02.10.2018
- 74 komentářů
- Jakub Maděránek
olivav To za jak dlouho rusove vyvynuli s-400 a s jakymy naklady je nepodstatne, podstatne je to jake bude mit relne bojove vykony :). A jak si preisel na to ze stealth teorie ...Zobrazit celý příspěvek
olivav
To za jak dlouho rusove vyvynuli s-400 a s jakymy naklady je nepodstatne, podstatne je to jake bude mit relne bojove vykony :).
A jak si preisel na to ze stealth teorie pochazi od rusu ?
Ano, amici nikomu cizimu neukazaly svoje top technologie, stejne jako rusove, ale naprosta vetsina lidi jedna podle toho co vidi a muzou si sahnout misto spekulaci.
A realita je takova ze zapadni "celokomozitaky" - rafaele, f-22, f-35 apod litaji velmi bezne a sou vyrabeny ve velkych seriich.
Ruske celokompozitaky su-57 - mas vyrobeno par kousku a vyroba vazne. A o jinem stealth / kompozitaku nevim.
Reknes me jaky jiny celokompozitak rusove maji a vyrabi ve velkych seriich ?Skrýt celý příspěvekflanker jirka No tady asi nekdo nechape moznosti a realitu danych statu. Ano, ukrosum zbyly jen stare a nemodernizovane stroje, ktere ted nasazuji, ale ne ptoto ze by chteli, ale ...Zobrazit celý příspěvek
flanker jirka
No tady asi nekdo nechape moznosti a realitu danych statu.
Ano, ukrosum zbyly jen stare a nemodernizovane stroje, ktere ted nasazuji, ale ne ptoto ze by chteli, ale proto ze nic jineho nemaji. Oni by radi nasadily modernejsi stroje, ale holt o ty svoji blbosti a spatnou taktikou prisly na zacatku konfliktu a nemaji tolik penez aby mohli nakoupit jine moderni ci jen zaplatit houbkovou modernizaci existujicich.
U bohatych statu trend nahrazovani levnejsimi, starsimi a jedodusimi neni. neni duvod, penez maji dost.
To ze v afghanu dodnes amici nezvitzili neni kvuli technice, ale taktice.
Ano, syranum funguje vic jedodusich systemu, protoze holt na udrzbu lepsich nemaji bud penize, lidi, nebo schppnosti.
A ze ta jedoduchost je na skodu, ukazalo to, jak sestrelili rusum jejich letoun. To by se s pokrocilejsimy systemy nestalo.
Ano, nemci maji mizernou bojeschopnost u letectva apod...ale co muzes ocejkavat kdyz ti vedeni statiu naridi aby tvoje letadla litaly vice BOJOVYCH misi ruzne po svete, a pritom ti nijak nezvysis financovani armady ? Palivo musis kupovat, lidi platit..atd - takze to skonci tak, ze vzdycky boudou "bity" nahradni dily. A ty jaksi nerostou na stromech. A zadarmo nejsou.Skrýt celý příspěvekluky Jiste ze arabaci se nanarodili s vybusnym pasem, a terorismu se naucili casem ,ale davat vinu za to izraeli je pitomost. Precti si vzpominky Lawrence z arabie o tom, co ...Zobrazit celý příspěvek
luky
Jiste ze arabaci se nanarodili s vybusnym pasem, a terorismu se naucili casem ,ale davat vinu za to izraeli je pitomost. Precti si vzpominky Lawrence z arabie o tom, co vsechno musel udelat aby araby presvedcil oi tom, ze si nemaji jit sami sobe po krku a jit bojovat proti turkum.
A co delali po padu turku a vznikem izraele si muzes taky precist. A tak nejak mam problem najit byt jen jeden rok kdy byly "v klidu".
A rozsireni sveho uzemi, kdyz te soussedi neustale napadaji, je logicka sebeobrana.
Idealni by bylo kdyby izreal k sobe priclenil i libanon a mozna i jordansko. To uz by ruznym teroristum hodne ztizilo zivot a zasobovani.Skrýt celý příspěvekProtože se tady psalo o konstrukci draku letounů a vznik trhl, tak přidávám jednu zajímavost. Už dříve se psalo, že "naši" šetří konstrukci Gripenů tím, že rakety nepodvěšují na ...Zobrazit celý příspěvek
Protože se tady psalo o konstrukci draku letounů a vznik trhl, tak přidávám jednu zajímavost. Už dříve se psalo, že "naši" šetří konstrukci Gripenů tím, že rakety nepodvěšují na závěsníky na koncích křídel.
A teď trochu k tématu v Sýrii: Rusko prý pro radioelektronický boj v Sýrii nasadí systém Krasucha-4. Mě by jen zajímalo jestli zařízení tohoto typu má ještě naše armáda, nebo na to už plně rezignovala a poléhá se na spojence.Skrýt celý příspěvekKOLT: "Vemte si životnost leteckých motorů, která je právě na metalurgii zásadně závislá. Americké i evropské motory vydrží i násobky ruských (a slavná Čína je ještě o řád ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: "Vemte si životnost leteckých motorů, která je právě na metalurgii zásadně závislá. Americké i evropské motory vydrží i násobky ruských (a slavná Čína je ještě o řád níž)"
v pripade US vs Rusko je to skor o vyladenosti a stabilite vyroby nez o metalurgii, ak vyrabaju dlhodobo tisice kusov rocne proti desiatkam u ruska navyse sprevadzanym obdobiam rozpadu celeho odvetvia kedy neboli peniaze na nic, tak sa to niekde prejavi.
Cina s motormi realne len "zacina" a cas sa v tejto oblasti neda cely kupit peniazmiSkrýt celý příspěvekKolte, muzete dat odkaz o mnozstvi kompozitu v Rafaeli a v Su-35 alternativne kolik je kompozitu v F-22/35? Jinak na CT 2 jsou nadherne porady o tom, jak se vyrabi Boeing 787 ...Zobrazit celý příspěvek
Kolte, muzete dat odkaz o mnozstvi kompozitu v Rafaeli a v Su-35 alternativne kolik je kompozitu v F-22/35?
Jinak na CT 2 jsou nadherne porady o tom, jak se vyrabi Boeing 787 Dreamliner z kompozitu. Me tam zarazila informace o tom, ze se kompletne musel zmenit system nakladky zavazadel, kdy se nesmi pripustit situace, aby nakladac jen tukl do letadla nebo prudce polozil palety se zavazadly. Byly tam i zabery z nakladky, kdy pas byl tak cca 30 cm od trupu letadla. Rikali, ze pri takovem narazu se muze porusit integrita trupu, na kterou by se standartnimi kontrolami neprislo a letadlo by se mohlo rozpadnout. Kompozity jsou nesmirne krehke.Tak me napadlo, jak tomu muzou zabranit na vsech letistich, ze k tomuto opravdu nejdojde.Skrýt celý příspěvekOlivav, je jedno, co mají vymyšlené v laboratořích, rozhoduje, co jsou schopni dostat do sériové výroby. A v tomhle Rusko hodně ztrácí. Koneckonců Su-30/35 se prodávají i mimo ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav, je jedno, co mají vymyšlené v laboratořích, rozhoduje, co jsou schopni dostat do sériové výroby. A v tomhle Rusko hodně ztrácí. Koneckonců Su-30/35 se prodávají i mimo Rusko (prý jsou skoro tak dobrá jak jako Su-57) a podíl kompozitů na nich je malý i ve srovnání s Typhoonem, natož Rafale či F-22/35. Čili bych si fakt nedělal iluze, kdo je v téhle sféře dál. To už právě není metalurgie (není metal), to jsme někde úplně jinde. A ono ani s tou metalurgií to nebude dneska už tak slavné jako v době, kdy Rusové uměli titan a Amíci ne. Vemte si životnost leteckých motorů, která je právě na metalurgii zásadně závislá. Americké i evropské motory vydrží i násobky ruských (a slavná Čína je ještě o řád níž)...
S tím stealth je to příznačné. Ano, fyziku jevu popsal ruský teoretik. Ale tím to v SSSR skončilo, dokonce ani nikoho nenapadlo, že se jedná o strategický poznatek. A tak to v klidu vydali ve sborníku. Když si toho všimli inženýři v USA, hned jim bylo jasné, co to znamená a co s tím dělat.Skrýt celý příspěvekbalm: pěkný, ve výsledku jde stejně o to co má konstruktér k dispozici a kolik do toho hodlá zákazník dát. Pak to bude o tom, že pokud chci letadlo s nosnosí 5 tun, bude pak o X ...Zobrazit celý příspěvek
balm: pěkný, ve výsledku jde stejně o to co má konstruktér k dispozici a kolik do toho hodlá zákazník dát. Pak to bude o tom, že pokud chci letadlo s nosnosí 5 tun, bude pak o X procent těžší z dnes už klasických kovových slitin než v případě použití kompozitů.Skrýt celý příspěvek
Slavoslav - ak v niektorych oblastiach Rusko ked sa na ne usstredilo na spici bolo. Svojho casu vesmirny program, raketovy priemysel vseobecne, PVO. GE - tak zrovna v raketové ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav - ak v niektorych oblastiach Rusko ked sa na ne usstredilo na spici bolo. Svojho casu vesmirny program, raketovy priemysel vseobecne, PVO.
GE - tak zrovna v raketové technice Rusko používalo starší technologii, než Američani. Ale spolehlivější. Vostok, kterým letěl Gagarin, byl technicky zastaralejší než americké Redstony, sám Gagarin musel při přistání opustit loď a přistát na padáku.
Ale fungovalo to a užitek z Vostoku byl stejný, jako z amerických raket.Skrýt celý příspěvekOlivav raketoplany mali motor s uzavretym cyklom tiez. Vykon bol mensi, ale zivotnost oproti jednorazovemu RD-180 nasobna takze za to kde boli lepsie materialy by som ruku do ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav
raketoplany mali motor s uzavretym cyklom tiez. Vykon bol mensi, ale zivotnost oproti jednorazovemu RD-180 nasobna takze za to kde boli lepsie materialy by som ruku do ohna nedavalSkrýt celý příspěvekGlobeElement tak v niektorych oblastiach Rusko ked sa na ne usstredilo na spici bolo. Svojho casu vesmirny program, raketovy priemysel vseobecne, PVO. Len nedokazali drzat krok ...Zobrazit celý příspěvek
GlobeElement
tak v niektorych oblastiach Rusko ked sa na ne usstredilo na spici bolo. Svojho casu vesmirny program, raketovy priemysel vseobecne, PVO. Len nedokazali drzat krok vo vsetkych oblastiach lebo ich system ako taky bol neefektivny.
Co sa tyka toho hardware. ono to pre Rusov bola nutnost. Tam kde zapad nasadil hit to kill a stacila mu mala naloz musel rus nasrobovat tazku hlavicu ktora vybuchovala v blizkosti ciela lebo nemali elektroniku ktora by ho dokazala zasiahnut presne. A je jedno ci sa jednalo o pozemne ci letecke varianty. Vid ten clanok o Iskanderoch co tu bol a kde sa to vysvetlovalo. Tiez ich letecke motory boli zravejsie co si vyzadovalo vacsie nadrze atd.Skrýt celý příspěvekbalme, moc bych je nepodceňoval. S-400 vivinuli prý za náklady kolem 170milionů dolarů a to během 7let. Je dost věcí ve kterých jsou špička a podceňovat je v metalurgii to ...Zobrazit celý příspěvek
balme,
moc bych je nepodceňoval. S-400 vivinuli prý za náklady kolem 170milionů dolarů a to během 7let.
Je dost věcí ve kterých jsou špička a podceňovat je v metalurgii to bych nedělal. Už za bolševika uměli udělat materiály pro RD-180 a v té době tento motor píši z hlavy možná blbě - raketový motor s uzavřeným cyklem v USA neuměli protože jim to jejich metalurgické dovednosti neumožnily.
Nakonec teorie Stealth je dílo Rusů.
Nechci se přít, protože jak tvrdíte jste aktivní v oblasti leteckého výzkumu. Ale položím vám otázku - ukázal vám někdo z USA své top technologie? Tipuji, že nikoliv a nakonec o tom co má rus pod pokličkou víte leda prd, protože ten to západu neukáže. Obzvlášť když jsou vztahy teď tak vřelé, že.Skrýt celý příspěvekZpět k článku.
Tato zpráva mluví sama o sobě :
https://www.debka.com/us-to-gi...Zpět k článku.
Tato zpráva mluví sama o sobě :
https://www.debka.com/us-to-gi...Ale osobne si myslím, že skúsenosť z ostrého nasadenia S300 akejkoľvek verzie ma nevycislitelnu cenu tak pre Rusov, Iráncov, Izrael, USA a v neposlednom rade aj pre Slovensko :) ...Zobrazit celý příspěvek
Ale osobne si myslím, že skúsenosť z ostrého nasadenia S300 akejkoľvek verzie ma nevycislitelnu cenu tak pre Rusov, Iráncov, Izrael, USA a v neposlednom rade aj pre Slovensko :) takže win-win situácia pre každého. "Cenníkova" cena je síce v rade 100mil USD, ale reálna je ďaleko nižšia, nič co by bolo neskusnutelne..Skrýt celý příspěvek
Moment prekvapenia je predsa základná taktika:) hádam sa ale syr a ia 6 rokov trvajúcou vojnou niečo naučili, v oblasti vojenstva najskôr viac ako my všetci diskutujúci tu na ...Zobrazit celý příspěvek
Moment prekvapenia je predsa základná taktika:) hádam sa ale syr a ia 6 rokov trvajúcou vojnou niečo naučili, v oblasti vojenstva najskôr viac ako my všetci diskutujúci tu na webe... A áno, aj iracké radary PVO boli zničené pomocou AH64. Co na to ze "to nie je fair, predsa radary neboli konštruované proti SF"Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...