Ruské letectvo za oponou ruské propagandy

Su-30SM; ilustrační foto; větší foto / Alex Beltjukov, CC BY-SA 3.0

V ruských médiích se neustále objevují články o nadřazenosti stíhačky Su-57. Ruské letectvo ale do roku 2028 získá pouze 15 sériových stíhaček Su-57. Michail Bolšakov ve svém článku Proč ruské letectvo neporazí USA na webu Vzglajd si však nalil čistého vína ‒ ruské letectvo svého amerického soupeře neporazí.

V úvodu se Bolšakov odvolává na slova Michaila Strelca, šéfkonstruktéra konstrukční kanceláře Suchoj, o technologické a výkonové nadřazenosti Su-57 nad americkými konkurenty F-22 Raptor a F-35 Lightning II. Strelc dokonce upozorňuje na symboliku čísel ‒ prý jde o náhodu, ale součet čísel 22 a 35 dělá právě 57.

Bolšakov upozorňuje na významnější čísla ‒ Rusko zatím neprovozuje jediný sériový Su-57. Dosud vyrobené Su-57 jsou vývojové prototypy. V nejbližších letech ruské letectvo získá pouze 15 sériových Su-57, tedy pouze jednu letku.

Další letouny, jak na svém blogu BMPD upozorňuje Ruslan Puchov, šéf ruského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies), Kreml získá nejdříve po roce 2028. Je to dáno dvěma důvody. Za prvé přijatý ruský státní vyzbrojovací program do roku 2027 nepočítá s nákupem dalších Su-57 a motory nové generace Izdělije 30 mají být dokončeny (včetně zkoušek a certifikace) nejdřív v roce 2025.

Bolšakov však upozorňuje, že „Spojené státy již vyrobily 187 sériových F-22 a více než 320 sériových F-35“. Zároveň Bolšakov připomíná, že Rusko neztratilo schopnost vyvinout a vyrábět nejmodernější stíhací letouny.

„Ruští designéři a průmysl nejen, že překonali nejlepší americké návrhy [F-22 a F-35 - pozn. red.], ale také se s obtížným procesem vyrovnali dvakrat rychleji než konkurenti,“ píše Bolšakov. Su-57 má dominovat v tom, že výkonově odpovídá F-22, tedy je schopen plnohodnotného boje vzduch-vzduch na krátkou i dlouhou vzdálenost, ale přitom dokáže nést (a to i ve vnitřních zbraňových šachtách) širokou škálu výzbroje vzduch-země (jako F-35), včetně střel s plochou dráhou letu.

Je zde však jeden problém. Cesta od vývoje zbraňového systému až po získání skutečného operačně nasaditelného bojeschopného systému je velmi dlouhá. Ostatně komplexnost tohoto procesu můžeme v živém přenosu sledovat u stíhačky F-35.

Zatímco prototypy lze draze vyrábět „na koleně“, pro sériové letouny se musí vyvinout a postavit výrobní linka (svou komplexností si vývoj linky nezadá s vývojem samotného letadla), nastavit vztahy se subdodavateli (pro plynulé dodávky náhradních dílů), postavit provozní zázemí, vypracovat postupy a procesy, které zajistí udržení nových letadel v provozu, vypracovat novou taktiku nasazení (pro využití všech schopností nového letadla), zajistit výcvik pozemního a leteckého personálu, zajistit komplexní letecké testy letadla a zbraní, testy schopností spolupráce s jinými zbraňovými systémy, atd. atd.

Jak připomíná Bolšakov, Rusko se při vývoji nových letadel muselo vyrovnávat (na rozdíl od USA) s drastickým nedostatkem financí. „Podle některých údajů ruská armáda v 90. letech a na počátku 21. století utrácela až 80 % vojenského rozpočtu země pro základní údržbu. Zatímco na nákup nových typů zbraní vynaložila méně než 20 % celkových vojenských výdajů ‒ což je pro armádu světové mocnosti neúnosně málo,“ píše Bolšakov.

V důsledku toho se Rusko soustředilo spíše než na vývoj nových letounů na rozvoj konstrukce stíhačky Su-27.  Výsledkem byl vznik víceúčelových stíhaček Su-30, Su-35 a stíhacích bombardérů Su-34. Tyto letouny nyní tvoří základ ruského letectva a námořního letectva.

Dle ruského autora bohužel tento osud nepotkal stíhačku MiG-29. Projekt slibné lehké jednomotorové stíhačky MiG-33 byl zrušen a nejnovější stíhačka MiG-35 ještě nebyla uvedená do provozu. Ruské letectvo navíc nakoupí zřejmě pouze 30 stíhaček MiG-35, závazně ale bylo objednáno pouze šest MiGů-35, a to s dodáním do roku 2023.

Po roce 1991 bylo v Rusku vyrobeno 118 ks stíhacích bombardérů Su-34, 630 ks víceúčelových stíhaček Su-30 a 84 ks Su-35. Tyto čísla ale obsahují také letouny určené pro export. Ruské letecké síly podle Bolšakova provozují pouze 108 letounů Su-34, 194 ks Su-30 a 70 ks Su-35.

Otázkou je, kolik těchto letounů je skutečně nasaditelných. Jakákoliv hodnota nad 70 % je úspěch, ale připomeňme, že Američané s letouny F-22 a F-35 dosáhly v roce 2017 nasaditelnosti pouze 50 %. Jinak řečeno, při nasaditelnosti 70 % zhruba 100 letounů Su-30, Su-34 a Su-35 je kvůli servisu a oprav vždy odstaveno. Hodnota 70 % přitom může být obecně klidně menší, ale jen s velkým úsilím větší.

Zajímavé je, že Bolšakov se vůbec nebaví o letounech MiG-29, buď kvůli jejich malému počtu ve výzbroji nebo z důvodů jejich nízkého podílu na celkové bojové hodnotě ruského letectva.

Pokud se budeme bavit o americkém letectvu, tak to má ve výzbroji kromě výše uvedeného počtu F-22 a F-35 také 941 stíhaček F-16C/D, 235 ks F-15C/D a 212 ks F-15E. Nesmíme také zapomenout na americké námořnictvo s 267 ks F-18A/B/C/D a 512 ks F-18E/F. Americká námořní pěchota může nasadit 277 ks F/A-18A/B/C/D. Americké letecké síly tak mají papírově osmkrát více stíhacích letadel než jejich ruští konkurenti. Přitom nepočítáme ostatní země NATO...

Bolšakov také varuje před velkou rozmanitostí typů a verzí letadel zavedených v ruském letectvu, a to dokonce v rámci jedné letky.

„Ozbrojené síly zavádějí letadla podle principu ‚pro každého trošku‘,“ píše Bolšakov s tím, že nejnovější letouny jsou po kusech dodávaný do každé jednotky. „Tento princip, ačkoli umožňuje jemné ‚rozdělení‘ nových letadel podél ozbrojených sil a dává jednotkám alespoň zlomek nové technologie, okamžitě vytváří problémy pokud jde o výcvik pilotů, údržbu, zásobování a opravy samotných letadel.“

Ruské letecké jednotky se tak musí vyrovnat s dvěma úkoly, s přeškolením pilotů na nové stroje a zároveň s prováděním bojových misí se starými letadly, což vede k „frustraci a zmatku v stíhacích plucích.“ Kromě toho pluk často neví, kdy dorazí některý z těchto vzácných strojů, takže nemohou plánovat příslušné personální pohyby,“ píše Bolšakov.

Podle ruského autora v dobách Sovětského svazu se přezbrojovaly celé pluky a divize ve velmi krátkém čase, což umožnilo rychlou rekvalifikaci desítek či stovek pilotů. Plnohodnotné bojové jednotky s novými letouny tak vznikly do dvou až tří let.

„Dnes je údajně bravurní dodávka dvou, tří, čtyř nových letadel do jednoho či druhého pluku ‒ tedy dokonce ani ne do letky! Pouze několik pilotů z celého pluku se školí na nové letouny, ostatní jsou nuceni být spokojeni s morálně a fyzicky zastaralým vybavením,“ uzavírá svůj článek Bolšakov.

Zdroj: Vzglajd

Nahlásit chybu v článku


Související články

Belgie jako nový uživatel stíhaček F-35A Lightning II

Po zdlouhavém výběrovém řízení oznámila minulý týden Belgie vítěze tendru na náhradu letounů F-16. ...

Lobbování za stíhačku Su-57 v ruských médiích

Ruské ministerstvo obrany pořídí prozatím jen jednu letku nových ruských stíhaček páté generace ...

Nasazení ruských stíhaček Su-57 v Sýrii

Před několika dny ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video z únorového nasazení dvojice prototypů ...

Sloní chůze stíhaček F-35A Lightning II

Příslušníci 388. stíhacího křídla a přidruženého rezervního 419. stíhacího křídla ze základny Hill ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • darkstyle
    13:20 28.11.2018

    NEOXII zabudas, ze ked niekto po tie papieriky pride, tak si vytlacia dalsie a zaplatia nimi tie predosle.. Neposledy tak spravili pocas 2009/2010.. V roku 2008 malo najviac ...Zobrazit celý příspěvek

    NEOXII

    zabudas, ze ked niekto po tie papieriky pride, tak si vytlacia dalsie a zaplatia nimi tie predosle..

    Neposledy tak spravili pocas 2009/2010..
    V roku 2008 malo najviac dlhopisov vo vlastnictve Cine - cez 1000 mld..
    v roku cca 2010 mal najviac FED - ich centralna banka - pri cca rovnakom mnozstve ako Cina predtym..

    A co s tym spravis? NIC..Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    13:20 28.11.2018

    Cernakusovi se za "pobavil" timto omlouvam, skutecne pobavil az Martini23 s: "USA mají silně útočnou armádu postavenou na námořnictvu a letectvu. Rusko má obrannou armádu, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakusovi se za "pobavil" timto omlouvam, skutecne pobavil az Martini23 s:

    "USA mají silně útočnou armádu postavenou na námořnictvu a letectvu.
    Rusko má obrannou armádu, kdy proti tomuto staví především PVO a rakety.
    což je levnější varianta. "Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    13:18 28.11.2018

    @Rase Prave rozhodnuti, ze MiG nepujde cestou jednomotoraku, ale bude se mermomoci snazit dal tlacit levnejsi dvoumotoraky (oxymoron) bude jednou oznaceno za zacatek jeho konce. ...Zobrazit celý příspěvek

    @Rase
    Prave rozhodnuti, ze MiG nepujde cestou jednomotoraku, ale bude se mermomoci snazit dal tlacit levnejsi dvoumotoraky (oxymoron) bude jednou oznaceno za zacatek jeho konce. To aktualni preslapovani s MiGem 35 je uz jen o oddalovani nevyhnutneho.

    @Cernakus
    Koment jako takovy tradicne pobavil, ale neda mi se nezeptat: neuniklo vam ze USA i ted, i v mirovych dobach (bez extra zamereni na vojensou produkci), zvlada rubat ty extra komplikovane F-35 rychleji nez Rus sve "na kolene opravitelne" MiGy a Sucka?Skrýt celý příspěvek

  • infi
    13:10 28.11.2018

    Není mi známo, ze by někdy Rusko, potažmo SSSR mělo ambice přemoct USA, nebo dokonce NATO, ve vzduchu. To je doktrína USA a Rusové jsou toho dobře vědomí. Pokud si někdo myslí ...Zobrazit celý příspěvek

    Není mi známo, ze by někdy Rusko, potažmo SSSR mělo ambice přemoct USA, nebo dokonce NATO, ve vzduchu. To je doktrína USA a Rusové jsou toho dobře vědomí.

    Pokud si někdo myslí opak, tak uvěřil masáži z medií...

    Rusko má na vývoj hlavy, ale tak jako vždy jim chybí prostředky a to se nejspíše nikdy nezmění.Skrýt celý příspěvek

    • premek
      22:03 05.12.2018

      Možná že by stálo za zvážení tvrzení US tématických webzinů o tom, že i vše Su-27 pořínaje představuje nečekaně efektivní prostředek vzdušného boje s některými zcela dominujícími ...Zobrazit celý příspěvek

      Možná že by stálo za zvážení tvrzení US tématických webzinů o tom, že i vše Su-27 pořínaje představuje nečekaně efektivní prostředek vzdušného boje s některými zcela dominujícími vlastnostní profilujícími pojem "získání vzdušné nadvlády".Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    13:03 28.11.2018

    Tak asi těžko může Rusko konkurovat v počtu nejmodernějších stíhaček USA. Finance plus nutnost je sypat do všech tří složek, ne jen do dvou jako v USA. Na druhou stranu neřekl ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak asi těžko může Rusko konkurovat v počtu nejmodernějších stíhaček USA. Finance plus nutnost je sypat do všech tří složek, ne jen do dvou jako v USA.

    Na druhou stranu neřekl bych, že je Ruské letectvo slabší. Má totiž výhodu v asymetrických zbraních. K čemu je jim F-22, když nebude moci využít AWACS, protože Mig-31 a R-37/KS-172? K čemu je jim F-22, když v zarušeném prostředí nebude moci použít AIM-120D na BVR (i pro EOS)? Na vzdálenosti, kde půjde F-22 použít si tuto superdrahou a superskvělou stíhačku podá i mužik na starém dobrém Su-27 nebo Mig-29.

    Dále, jak zajistíme servis F-22? Staré dobré sučko nebo miga opraví zručný opravář s goodiebagem v dešti na poli, F-22 bude potřebovat péči jak formule 1 v klimatizovaném hangárku.

    Jak nahradíme F-22? Výroba jediného letounu trvá přes rok (člověkohodin), vyžaduje vysoce přesné obráběcí a tvářecí stroje a vysoce sofistikované zázemí, Mig-29 v monkey verzi zbouchá parta dojiček v místním JZD za měsíc.

    Prostě v případné válce by tahalo právě letectvo USA za kratší konec a velmi rádo by se vracelo k monkey verzím F-16 a F-15. A nějaké F-22 a F-35? Po těch by neštěkl ani pes.Skrýt celý příspěvek

    • premek
      22:08 05.12.2018

      cernakusi, dobrá trefa! Ono totiž nejde o představu, že nějký Geňa opravuje v právě přistávší Suce přední radar. Vtip je v tom, že již dnes jsou vojenská letiště RF z cca 80 % ...Zobrazit celý příspěvek

      cernakusi, dobrá trefa! Ono totiž nejde o představu, že nějký Geňa opravuje v právě přistávší Suce přední radar. Vtip je v tom, že již dnes jsou vojenská letiště RF z cca 80 % vybaveny záměnnými moduly, což je na obrovskou rozlohu RF docela zázrak, který svedou jen ti, kteří opravdu milují svou vlast a udělají pro ni i za cenu osobního nepohodlí více než by kdo čekal...Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    13:00 28.11.2018

    ""„Ruští designéři a průmysl nejen, že překonali nejlepší americké návrhy [F-22 a F-35 - pozn. red.], ale také se s obtížným procesem vyrovnali dvakrat rychleji než konkurenti,“ ...Zobrazit celý příspěvek

    ""„Ruští designéři a průmysl nejen, že překonali nejlepší americké návrhy [F-22 a F-35 - pozn. red.], ale také se s obtížným procesem vyrovnali dvakrat rychleji než konkurenti,“ píše Bolšakov."

    ...tohle mě nepřestane bavit... přitom je to smutné... v kosmoNAUKAtice to samé... lhaní si do kapsy a sebepřesvědčování sebe sama o své vyjímečnosti nad lahví podřadné samohonky...Skrýt celý příspěvek

    • premek
      22:12 05.12.2018

      Proč přispíváte, jako byste byl v bezvědomí? Není uměním udělat díru do rozpočtu a dále ji zvětšovat složitým érem 5+ generace a pak nemít na udržitelný servis toho všeho. Pomalé ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč přispíváte, jako byste byl v bezvědomí? Není uměním udělat díru do rozpočtu a dále ji zvětšovat složitým érem 5+ generace a pak nemít na udržitelný servis toho všeho. Pomalé tempo bývá za předpokladu pečlivé strategie mnohem lépe udržitelné a ve svém výsledku mnohem efektivnější a účinnější.Skrýt celý příspěvek

  • NeoXII
    12:55 28.11.2018

    Rusi na zbrojenie nedávajú obrovské sumy peňazí, lebo ich nemajú. Za to Američania tie obrovské sumy peňazí dávajú, aj keď ich tiež nemajú. ( pozor, tlačenie niečoho, čo sa dnes ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusi na zbrojenie nedávajú obrovské sumy peňazí, lebo ich nemajú. Za to Američania tie obrovské sumy peňazí dávajú, aj keď ich tiež nemajú. ( pozor, tlačenie niečoho, čo sa dnes tvári ako peniaz, je vytváranie virtuálneho "bohatstva" za nekonečne vysoký úrok.) A diabol si raz pre tie úroky príde. Prosba: Boh ochraňuj Ameriku, už vyslyšaná nebude. THE END..Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    12:44 28.11.2018

    Rase: Tá amatérska vizualizácia je iba počítačovou prerábkou Mig-29, čo ju robí veľmi nepravdepodobnou. Logickejšie by mali vychádzať skôr z konštrukcie Mig-21 a s ňou sa "hrať", ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Tá amatérska vizualizácia je iba počítačovou prerábkou Mig-29, čo ju robí veľmi nepravdepodobnou. Logickejšie by mali vychádzať skôr z konštrukcie Mig-21 a s ňou sa "hrať", kým z toho nevzíde niečo zmysluplné. Tak napríklad práve ten čínsko-pakistanský JF-17 mi pripadá ako hĺbkovo zmodernizovaný mierne faceliftovaný Mig-21 - proporčne mi tie lietadlá pripadajú dosť podobné.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:26 28.11.2018

    Írán tak uvažuje o nákupu lehkých víceúčelových bojových letounů JF-17 Thunder (FC-1 Xiaolong). Podle vyjádření některých íránských vojenských představitelů by v průběhu ...Zobrazit celý příspěvek

    Írán tak uvažuje o nákupu lehkých víceúčelových bojových letounů JF-17 Thunder (FC-1 Xiaolong). Podle vyjádření některých íránských vojenských představitelů by v průběhu probíhající vojenské výstavy IDEAS 2018, v pákistánském Karáčí, mohla být uzavřena dohoda o nákupu těchto letounů. Proč to ale píšu. Původně měli zájem o ruské letouny Su-30MK, Su-34 a Su-35, ale okolnosti tomu nepřejí a ruská nabídka starších modernizovaných strojů Su-27SM3 je neoslovila. Rusům zkrátka začíná dost citelně chybět levný multifunkční jednomotorák, podobný JF-17. Je dost škoda, že zrušili projekt lehké jednomotorové stíhačky MiG-33. Pokud by vypadal jako na této amatérské vizualizaci (viz obrázek), nemusel to být špatný letoun. Pro export a vlastně i jako "masová" náhrada zastaralých letounů vlastního letectva.

    https://i.redd.it/v89tscqb4p1z... Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
    12:12 28.11.2018

    1. Naprosto zásadní při tomto poměřování pinďourů je otázka KDE SE NACHÁZÍ BOJIŠTĚ A KOLIK TOHO JSEM SCHOPEN NA BOJIŠTĚ REÁLNĚ DOSTAT. Myslím, že je jasné, že RF nemá kapacity a ...Zobrazit celý příspěvek

    1. Naprosto zásadní při tomto poměřování pinďourů je otázka KDE SE NACHÁZÍ BOJIŠTĚ A KOLIK TOHO JSEM SCHOPEN NA BOJIŠTĚ REÁLNĚ DOSTAT.

    Myslím, že je jasné, že RF nemá kapacity a ani chuť bojovat s USA (snad s výjimkou Sýrie) jinde než u vlastních hranic.

    Jediné USA se svým námořnictvem jsou schopny vést boje daleko od svého území.
    Ale i ty jsou v tomto jsou výrazně limitovány.

    Ty cifry, kolik mají USA letadel, jsou sice zajímavé, nikoliv ovšem relevantní.

    USA mají silně útočnou armádu postavenou na námořnictvu a letectvu.

    Rusko má obrannou armádu, kdy proti tomuto staví především PVO a rakety.
    což je levnější varianta.

    USA jsou reálně schopny proti Rusku nasadit zlomek uvedeného počtu.


    2. To že USA zvolily cestu univerzálního letounu, kterým je přepadový stíhač, není dle mého názoru šťastné řešení. Zejména s ohledem na poměr schopnosti a ceny.
    Proto dlouhodobě tvrdím, že Rusko nikdy nebude potřebovat Su-57 více než tři až čtyři desítky. To prostě není stíhací bombardér ani frontový stíhač.
    Stejně jako F 35.

    Samozřejmě, že si někdo může koupit závodní auto a mít ho na nákupy v supermarketu. Ale tuhle službu by mu odvedla i Fabie.

    3. Jestli se mi na ruské armádě dnes něco libí, tak je to koncept, jak levně jsou schopni modernizovat obranu státu.

    4. USA jsou technologická špička, vydávající na zbrojení šílené peníze, ale při hodnocení, jak jsou rozdány geopolitické karty jsou ve větší výhodě Rusové, když dojde na konfrontaci.Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    12:00 28.11.2018

    Jedno se tomuhle clanku musi nechat. Nastve jak fanousky tak odpurce Ruske armady a jejich letadel. Ja jakozto milovnik Evropskych DeltaKachen sem naprosto v klidu :-)

    Jedno se tomuhle clanku musi nechat. Nastve jak fanousky tak odpurce Ruske armady a jejich letadel. Ja jakozto milovnik Evropskych DeltaKachen sem naprosto v klidu :-)

  • darkstyle
    11:50 28.11.2018

    Zaujmave tvrdenie, ze rusky konstuktery a priemysel prekonali americke navrhy a dokonca 2x rychlejsie prekonali proces ako ich konkurenti. Pokial viem Rusko (ZSSSR) ako prvy ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujmave tvrdenie, ze rusky konstuktery a priemysel prekonali americke navrhy a dokonca 2x rychlejsie prekonali proces ako ich konkurenti.

    Pokial viem Rusko (ZSSSR) ako prvy ohlasil 5. generaciu stihacky, cca 3 roky pred americanmi - tie roky mam z hlavy, tak ak som sa pomylil prepacte..

    A boli tak 2x rychlejsi ty ich konstuktory a priemyselnici, ze dodnes nemaju seriovu 5. generacnu stihacku vo vyzbroji pricom ich konkurenti davno 1 typ ukoncili s vyrobu a s nadsazkou, aby aj ten druhy neukoncili dokym rusko pri 2x rychlejsom tempe prekonavania problemov zaviedie 2 letky do armady.

    Kdepak udelali vedci z NDR (Ruska) chybu?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7