Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky
- 23. 12. 2016
- 138 komentářů
- Jan Grohmann
Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet na repasování sovětské/ruské techniky ve výzbroji srbské armády. Podle srbských vládních představitelů je nákup zbraní reakcí na posilování chorvatské armády.
V současné době nejvýkonnějšími letadly srbského letectva jsou čtyři stíhačky MiG-29. Jde o pozůstatek z původně 16 MiGů-29, kterými Srbsko operovalo před leteckými údery NATO v roce 1999. Srbové mají rovněž ve výzbroji oficiálně 20 stíhaček MiG-21 a 17 útočných nadzvukových letounů J-22 Orao.
Velkou neznámou je technický stav srbských letadel a tedy i jejich operační použitelnost. Vzhledem k nutnosti servisu a oprav je nepravděpodobné, že se MiGy-29 podílejí na ochraně srbského vzdušného prostoru.
Srbské letectvo ale brzy získá další migy z Ruska. Během setkání srbské a ruské vládní delegace v Moskvě byla oznámená dohoda o dodávce šesti stíhaček MiG-29 z přebytků ruské armády.
„Toto rozhodnutí bylo skutečně učiněno, dodávka šesti MiGů-29 se odehraje v březnu nebo dubnu příštího roku poté, co bude dokončena technická část, jelikož letouny budou předány ze zásob Ministerstva obrany v rámci vojensko-technické spolupráce. Srbsko je náš strategický partner," řekl Anatolij Punčuk, zástupce ředitele ruské Federální služby vojensko-technické spolupráce
„Pokud bychom kupovali tyto letouny za tržní cenu, tak bychom potřebovali 600 milionů eur," oznámil srbský premiér Aleksandar Vučić po ukončení jednání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu. Zatím není jasné, zda MiGy-29 projdou modernizací v Rusku nebo v Srbsku.
Srbsko minimálně od roku 2014 usilovalo o získání šesti nových stíhaček MiG-29M2, což je jedna z exportních variant MiGu-35. MiG-29M2 se vyznačují vyšším podílem kompozitních materiálů, moderní avionikou či vektorováním tahu motorů. Srbsko však z důvodu velké finanční náročnosti od nákupu odstoupilo.
Srbské letectvo
Navíc Srbsko získá 30 tanků T-72 a stejný počet kolových obrněných vozidel BRDM-2. „Rovněž jsme dostali jako dárek 30 tanků T-72S a 30 BRDM-2 s kulometem ráže 14,5 mm," řekl Vučić.
Srbsko rovněž vede s Ruskem jednání o případném nákupu nebo darování kompletů protivzdušné obrany (PVO) Buk-M2 (střední dosah) a 2K22 Tunguska (krátký dosah). Dohoda o případné dodávce ruských kompletů PVO do Srbska má být podepsána v roce 2017 nebo 2018. Problém je pro Srbsko cena - tržní hodnota poptávaných ruských kompletů PVO je 500 milionů dolarů.
Zajímavý je politický rozměr nákupu. Podle ministra zahraničí Ivica Dačiće je snaha posílit srbské ozbrojené síly reakcí na vyzbrojováni Chorvatska.
„Když se Chorvatsko vyzbrojuje od NATO, říkají, že to není útočné a není to namířené proti nikomu. Ale já se ptám, proti komu to může Chorvatsko použít, když ne proti Srbsku? Chce snad střílet na Vídeň, Budapešť nebo Řím? Sporné však je, když Rusko daruje vojenskou techniku Srbsku, protože potom říkají, že se připravujeme na válku. Ale oni se prý připravují na mír. Ušetřete mě těch pohádek,“ prohlásil Dačić.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím
Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...
- 21.10.2016
- 80 komentářů
- Jan Grohmann
Jaká je budoucnost ruských vojenských výdajů?
Pro ruského prezidenta jsou výdaje do ruské armády absolutní prioritou. Nicméně od roku 2014 ruskou ...
- 01.12.2016
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Nehoda ruského Su-33. Chyba pilota?
Za nehodou ruské stíhačky Su-33 na palubě letadlové lodi Admirál Kuzněcov může údajně chyba pilota. ...
- 11.12.2016
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí
Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...
- 19.12.2016
- 35 komentářů
- Tomáš Zwiefelhofer
S ohľadom na región, v ktorom sa Srbsko nachádza, mi príde obstaranie Migov vo verzii 9.12 a 9.13 veľmi nešťastné. Nielen, že získajú iba šesť zastaraných strojov, ale navyše ...Zobrazit celý příspěvek
S ohľadom na región, v ktorom sa Srbsko nachádza, mi príde obstaranie Migov vo verzii 9.12 a 9.13 veľmi nešťastné. Nielen, že získajú iba šesť zastaraných strojov, ale navyše zaplatia 180 - 230 mil. eur. Pri orientácii na Rusko a zlej ekonomickej situácii Srbska by som ešte chápal nákup cca 14 kusov Su-30, ktorých jednotková cena napr. vo verzii MKI vychádza zhruba 30 mil. USD. Ale čo má byť cieľom tohto nákupu, naozaj nechápem.Skrýt celý příspěvek
Larry Nacionalizmus je v prvom rade o pocitoch ... nie o realite. To nie je o tom či to "platí" .. to je jednoducho fakt. Každý si môže udať národnosť udať akú chce .. a ...Zobrazit celý příspěvek
Larry
Nacionalizmus je v prvom rade o pocitoch ... nie o realite. To nie je o tom či to "platí" .. to je jednoducho fakt. Každý si môže udať národnosť udať akú chce .. a "objektívne" to nik neskúma ... teda mimo nacionalistov pri konfliktoch ... či nacistoch počas II.SV, o tom by vedeli rozprávať napr. európsky Židia .. po ktorých v našej Európe ostali vypálené synagógy a moslimovia ich nevypálili ... boli sme to my kresťania .. takže tu by som sa veľmi s niekým radšej neporovnával, to by pre nás dopadlo veľmi zle ...na čo sa dnes zasa veľmi rado zabúda pri "dokazovaní" našej "vyspelosti".
Kosovo pole je symbol, ktorého reálny význam je neporovnateľne nižší ako sa mu prikladá. V tom čase však ešte nebol vyformovaný nacionalizmus a o národnostiach sa nedalo hovoriť.
Treba si spomenúť, že i nám sa podsúvali bájky o tom, že Veľkomoravská ríša bola naším prvým spoločným útvarom ...
Od vzniku nacionalizmu je snaha vidieť "národný" rozmer i tisíce rokov dozadu .. a mnohí historici a hlavne politici vedia "dokázať" toho naozaj dosť. U nás napr. premiér básnil o "slovenských kráľoch" a vôbec mu nevadilo, že ho všetci renomovaní historici vysmiali.
Videl som i publikáciu ktorá "dokazovala", že všetci slovania sú vlastne Slováci ... v rátane Srbov.Skrýt celý příspěvekWenet01 Každé zrovnanie kríva a to s Krymom dosť podstatne. Neviem o tom, že by tam niekto robil etnické čistky na Rusoch ... a etnické čistky tam robili Srbi preto, lebo sa tam ...Zobrazit celý příspěvek
Wenet01
Každé zrovnanie kríva a to s Krymom dosť podstatne. Neviem o tom, že by tam niekto robil etnické čistky na Rusoch ... a etnické čistky tam robili Srbi preto, lebo sa tam domáci búrili ... čo akosi vyvracia tézu, že bolo "Kosovo pevnou časťou Srbska od stredoveku"
Faktom ale je, že z medzinárodného práva je to vždy "horúca" téma. Na jednej strane majú národy právo na samourčenie, ale zároveň je garantovaná územná celistvosť existujúcich štátov. Skrátka sa to bije i pri najlepšej vôli.
Vždy nakoniec zväčša rozhodnú veľmoci ... tak ako rozhodli na parížskej konferencii, že mnohonárodnostná Vojvodina bude patriť Srbsku, resp. Juhoslávii. Bolo to len a len o lobingu u veľmocí a neviem o tom, že by to dnes niekto riešil. Ak to nevadí obyvateľstvu, tak to ani nie je prečo riešiť.
Tak isto ČSR vo svojich hraniciach vnikla na základe rozhodnutia veľmocí.
Pred vznikom nacionalizmu v priebehu 18.-19.storočia bolo rozhodujúce náboženstvo .... vyzhľadom na to, že šlachta sa dohovorila latinsky, tak ani v praktickej rovine to nemusel nik riešiť.
Ono ten vplyv nacionalizmu ide hlbšie ... ale ide o skôr z pohľadu dnešných či minulých "historikov" a politikov dokazovať tie či oné nároky na nejaké sporné územie.
Isto sa dá uspešne napádať zásah NATO v roku 1999, ale asi nie je náhoda, že od Srbov odišli všetci ... od Slovincov a Chorvátov ... až naposledy Čierna Hora. Kosovo nebolo žiadna izolovaná vec.
A predpokladám, že pocity ľudí, ktorí boli Srbmi etnicky "vyčistení" v Kosove asi ťažko budú mať nejaký súcit pred utrpením Srbov .... ich utrpenie nebolo menšie. Ale i tu by sa určite dalo dlho diskutovať i o násilí zo strany kosovských nacionalistov pri eskalácii konfliktu.
Môj názor je taký, že keby Srbi riešili problémy s kosovským nacionalizmom civilizovanejšie a nie "balkánsky" ... tak by dnes bolo Kosovo srbské a mali by plnú podporu i západných štátov a o žiadnom samostatnom Kosove by sme sa dnes nebavili.Skrýt celý příspěvekTo dusan. Vy píšete o pocitech, já jsem v zemích bývalé fakticky služebně i soukromě byl dost dlouho a opakovaně. O pocitech si můžete vyprávět s přítelkyní. Tohle na mě ...Zobrazit celý příspěvek
To dusan.
Vy píšete o pocitech, já jsem v zemích bývalé fakticky služebně i soukromě byl dost dlouho a opakovaně. O pocitech si můžete vyprávět s přítelkyní.
Tohle na mě neplatí. :-)))
Mimochodem nastudujte si něco o počátcích státnosti Srbů. Třeba o bitvě na Kosově Poli. Co místní název poblíž Prištiny kde bylo letiště s názvem "Slatina" To zní docela albánsky. Nemyslíte?? No nakonec v Brně v části Slatina byla LOZ. A že by tam sloužili Albánci??:-))) Máte svobodu, možnosti cestovat a je to od vás nějakých 700km, můžete vyrazit..... to se dá udělat na jeden zátah.
A až se vrátíte, nám můžete povyprávět o vypálených křesťanských klášterech, Srbech vyhnaných z rodné hroudy, jejich domy vypálili, případně zabrali mírumilovní vyznavači Alláha. Přesně jak jim nařizuje Korán.
A když jsme u těch kšeftů s Rusy, jeden arabáš ze severní Afriky mě spílal, že jim Rusové vždy prodávali letadla, která nikdy nedoletěli do Evropy a lodě které do Evropy nikdy nedopluli. Dnes vím, proč to dělali. Oni ti Rusové měli Evropu snad i rádi.Skrýt celý příspěvekPředpokládám, že většina slováků v produktivním věku se nedívala do tváří zdrcených a vystrašených rodičů a nevolala každý den všem svým příbuzným jestli přežili noc...to jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Předpokládám, že většina slováků v produktivním věku se nedívala do tváří zdrcených a vystrašených rodičů a nevolala každý den všem svým příbuzným jestli přežili noc...to jsou pocity podstatně mladší než nějaké historické nepřátelství a srovnávat to je opravdu na hlavu. Fakta? Jaká fakta? Na Kosovu mne velice baví, že ti samí co ječí v případě Krymu mají na nucené dělení jiného Evropského státu povětšinou velmi zvláštně opačný názor, pokud k nim nepatříte, gratuluji. Nicméně parcelování státu tlakem zvenčí je prostě chucpe, bez ohledu na to, že to území patří podle Vás Srbsku až od Vámi stanoveného fiktivního období moderního Srbska, aby to vypadalo lépe (mimochodem i to Vámi stanovené období je delší než existennce jiných Evropských státních celků včetně Slovenska) Každopádně, na sáhodlouhé lekce z historie tu sice není prostor, nicméně už před vznikem národních států měli lidé jisté povědomí o státu i národu a kdo o tom pochybuje nechť si přečte třeba Dalimilovu kroniku. Kosovo bylo pevnou částí Srbského státu již od hlubokého středověku a ty Balkánské války prakticky znamenaly jen další vytlačování Turků z oblasti, kterou ještě drželi v případě Kosova po získání vlastní samostatnosti získání historického území. Mimochodem zamyslete se z kterého jazyka vlastně slovo Kosovo pocházíSkrýt celý příspěvek
Wenet01, Larry Pocity sú jedna vec, fakty druhá, väčšina Slovákov stále verí v to, že nás "Maďari tisíce rokov utlačovali, alebo, že sme na Vás za socíku doplácali. Ani jedno ani ...Zobrazit celý příspěvek
Wenet01, Larry
Pocity sú jedna vec, fakty druhá, väčšina Slovákov stále verí v to, že nás "Maďari tisíce rokov utlačovali, alebo, že sme na Vás za socíku doplácali. Ani jedno ani druhé nie je pravda ... ale väčšina Slovákov to "vie" a nepochybuje o tom.
V prípade Kosova je to podobné. Srbsku Kosovo NIKDY nepatrilo. Ak berieme dobu vzniku národných štátov (dovtedy takéto "detaily" nik neriešil) tak Srbsko získalo Kosovo až v rámci balkánskych vojen pred prvou svetovou vojnou a domáci sa s tým nikdy nezmierili. V podstate to bola stále otvorená rana a rok 1999 bol len vyvrcholením.
Chápem, že by som s tým u väčšiny Srbov neuspel, lebo jednoducho okrem mýtu sa to stalo i symbolom a chce to väčší odstup aby sa na to pozreli trochu s nadhľadom.
Reálnejšia je animozita s Chorvátmi. Obe strany môžu vytiahnuť naozaj dosť z histórie na toho druhého ...pri vyvražďovaní týchto národov medzi sebou Nemci za II.SV skôr "asistovali" ... a rozpad Juhoslávie si pamätá každý.Skrýt celý příspěvekSouhlasím s příspěvkem kolegy Wenet01. Osobně mám z 90tých let v Srbsku řadu přátel, kdy jsem na Balkáně působil "pracovně" a třeba s panem Dačićem i společné hobby. Na tomto ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím s příspěvkem kolegy Wenet01. Osobně mám z 90tých let v Srbsku řadu přátel, kdy jsem na Balkáně působil "pracovně" a třeba s panem Dačićem i společné hobby.
Na tomto článku je jasně vidět pouze holé "kopírování". Chtěl jsem napsat plagiátorství, protože samozřejmě redakce AN stejně jako LK a řada jiných nemají zainteresované vlastní informační zdroje na Balkáně. nicméně slovo "plagiátorství" není na místě...Prvotní informaci přinesl ruský Sputnik, od něho info přebrali mainstreamové weby v CZ.
Rusko již v polovině r.2016 darovalo Srbsku 2ks Mi17V5 které byli zařazeny do služby.
Na letišti Batajnica nr. Beograd ICAO LYBT kde je smíšený civilní a armádní provoz se uvažovalo docela vážně o zřízení firemního servisního centra MAPO MiG.
Osobně znám řadu důstojníků Srbské armády i JNA, dodnes se stýkáme a třeba za prezidenta Tita studovali jak "na západě" tak "na východě". A jezdili po světě v podstatě bez omezení...
O jejich "neschopnosti" svědčí i to, že byli po r 1999, všichni zasvěcení důstojníci a praporčíci na základě mezivládní dohody penzionováni a jejich důchody jsou vypláceny Srbsku z rozpočtu MoD USA a rozpočtů NATO.
Holdt je lépe někomu zaplatit, než s ním bojovat......
Jugoslávci (JNA) Vždy kupovali to, co bylo dobré a výhodné. Takže LaPVOS disponovalo radiolokátory Marconi a současně letadly MiG 21.
Spojovací techniku měli od Rohde & Schwarz atd.... .
Ve věci ceny za "olétané MiGy" není důvod, proč by si měli kazit "kšeft" Uvedou pro media cenu, která se dá očekávat na světových trzích. Co zaplatí ve skutečnosti je věc jiná.
To se nedozvíme...... Stejně nám zatím neřeknou jak budou modernizovány a jak bude i další technika modernizována.
V roce 99 byl systém LaPVOS těžce poškozen. Náhrada systému středního dosahu 2K12Kub se dá očekávat. Pravděpodobně Buk-M2.
Systém SA-3 Goa ( Něva) bude nahrazen také, otázkou je zda to bude Tunguska nebo dražší Pantsir S1. Se systémem S-300 Favorit se "zatím nepočítá"
Ze srbské strany ochota k nákupu je. Stačí vyčkat na nějaký nerealizovaný business. Např. Vyrobený systém není zákazníkem odebrán. Otázka nabídky a ceny.
Za slovy premiéra je potřeba hledat i zdůvodnění. Chorvatsko zcela vážně po světových trzích sonduje možnost nákupu OTR systémů s dosahem 300km.
Vzpomeňme si, co se dělo v Polsku a střední Evropě za rámus, když RF rozmístila v Kaliningradu modernizovaný Iskander.Skrýt celý příspěvekJa widziałem informacje o 180-230 mln Euro - jako kosztach modernizacji MiG ...Zobrazit celý příspěvek
Ja widziałem informacje o 180-230 mln Euro - jako kosztach modernizacji MiG 29.
https://inserbia.info/today/20...
Jestem ciekawy jaka dokładnie wersja T-72 trafi do Serbów. (Jest to dziwne gdyż M-84 mają własne, ciekawe rozwiązania techniczne - rezerwowa brygada na T-72?)
Co do "sojuszu" Serbów z Rosją - dziwcie się im (patrz - historia)
Z resztą popatrzcie - Rosja swoim "przyjaciołom" przekazuje sprzęt - lepszy, gorszy - ale zawsze jest to wzmocnienie.
Czemu USA np. nie przekaże Krajom Bałtyckim za darmo 36 M196 które wycofują (wymieniają na M777)Skrýt celý příspěvekDle mého politika, nic obchodního bych za tím nehledal...jedno z nejjasnějších vyjádření toho, že jsou spojenci. A ohledně srovnávání nás a Srbů nebo o výhodnosti orientace země ...Zobrazit celý příspěvek
Dle mého politika, nic obchodního bych za tím nehledal...jedno z nejjasnějších vyjádření toho, že jsou spojenci. A ohledně srovnávání nás a Srbů nebo o výhodnosti orientace země dle obchodních zájmů a objemu exportu, nesmíte zapomínat, že to není tak dávno co jim padaly bomby na města a co je NATO donutilo se prakticky vzdát kusu svého území, většina lidí v Srbsku si to pamatuje...jezdím tam obchodně a bavím se s lidmi a stále je to věc, která je v nich hluboko...Každá jejich vláda, která by se chtěla orientovat prozápadně tedy proamericky musí postupovat nanejvýš opatrně s ohledem na veřejné mínění, protože spojenectví s někým kdo uznává, že kus Vaší země patří někomu jinému je prostě problematické a Rusko to blokuje v OSN...krom společné kultury a historických vazeb samozřejmě. Rusko to má prostě v Srbsku velice snadné. Osobně si však myslím, že jednozančně bude podporovat vstup Srbska do EU:)))Skrýt celý příspěvek
http://www.janes.com/article/6... 10 strojov ... a toľko verzií ? Nejako to nedáva zmysel - celé to modernizovať. Vzhľadom na vek ...Zobrazit celý příspěvek
http://www.janes.com/article/6...
10 strojov ... a toľko verzií ?
Nejako to nedáva zmysel - celé to modernizovať. Vzhľadom na vek strojov sú to skôr vyhodené peniaze. Rok 2030 je tak 10 rokov po tom čo to dajú Srbi dohromady .. a to už môžu pomaly hľadať nový stroj ako náhradu. V roku 2025 môžu objednávať niečo nové. Skôr čakám, že budú ešte dlho hľadať peniaze na modernizáciu ...Skrýt celý příspěvekmigy 29 T-72S a 30 BRDM-2 dostane Srbsko darem, migy si pak nechají modernizovat od rusů zmodernizovat, nevím kolik, asi za obdobnou cenu, možná o něco vyšší, co si rusové ...Zobrazit celý příspěvek
migy 29 T-72S a 30 BRDM-2 dostane Srbsko darem, migy si pak nechají modernizovat od rusů zmodernizovat, nevím kolik, asi za obdobnou cenu, možná o něco vyšší, co si rusové modernizují svoje stroje.
600 milionů eur to jistě stát nebude, tolik by stály udajně nové stroje, ten sbský premiér nemá nejspíš vůbec přehled o ceně letounů, asi jako většina politiků.
Např. Indie kupovala nových 45 MiG-29K za 2,2 mld usd, tj necelých 50mil usd za kus.
Rusové modernizují PVO, třeba srbům nějaký ten zastaralý vyřazený BUK nebo S-300 za levno nechají.Skrýt celý příspěvekMě spíš zaráží ta cena za 6 MiGů-29. 600 mil. Euro je při dnešním kurzu v podstatě 600 mil. USD. Jeden Mig-29 je tedy za 100 mil. USD? Co všechno tedy ta dodávka obsahuje? Protože ...Zobrazit celý příspěvek
Mě spíš zaráží ta cena za 6 MiGů-29. 600 mil. Euro je při dnešním kurzu v podstatě 600 mil. USD. Jeden Mig-29 je tedy za 100 mil. USD? Co všechno tedy ta dodávka obsahuje? Protože jestli to není včetně výzbroje a minimálně náhradních motorů, tak se MiG-29 v podstatě cenou rovná západním stíhačkám.Skrýt celý příspěvek
Rase Do Juhoslávie sme dodali veľa tankovej techniky - konkrétne 42 ks T-55, 492 ks T-55A, 18 ks veliteľských T-55AK, 26 ks vyslobodzovacích VT-55, 98 ks mostných MT-55 a 151 ks ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
Do Juhoslávie sme dodali veľa tankovej techniky - konkrétne 42 ks T-55, 492 ks T-55A, 18 ks veliteľských T-55AK, 26 ks vyslobodzovacích VT-55, 98 ks mostných MT-55 a 151 ks žeriavových JVBT-55. Ale žiadne tanky T-72.
Ale súhlasím, že im je dádávka tankov T-72 "o ničom" a zrejme bola súčasťou "balíka" - predpokladám, že po nejakom neúspešnom kontrakte a Rusi sa chcú toho zbaviť.
Celá dodávka mi pripadá čistá politika, lebo Srbsko jednoducho nebude mať na prevádzku tak drahej techniky. MiG-y 29 sú síce stále výkonné, ale ich údržba je nákladnejšia, takže to mi až taká "výhra" pre Srbsko nepripadá. Skôr je to výhra pre Rusko ... zbaví sa nepotrebnej techniky a zarobí na modernizácii a udržbe. A super bonus je rast politického vplyvu.
Srbi by sa mali pozrieť na mapu .. a štatistiky svojho zahraničného obchodu. Je to zrejme podobné ako u nás. Keby človek iba počúval nášho premiéra tak si myslí, že Rusko je pre nás veľmi dôležitý trh ... reálne je na úrovni 2-3 % exportu.Skrýt celý příspěvek...taky a to koukám jak blázen. V každém článku je popsán současný stav letectva SRbska, ale o tom co mají ve skladech za pozemní techniku nikde aniťuk. Jen se slepě s malými ...Zobrazit celý příspěvek
...taky a to koukám jak blázen. V každém článku je popsán současný stav letectva SRbska, ale o tom co mají ve skladech za pozemní techniku nikde aniťuk. Jen se slepě s malými úpravami kopíruje text jako tento, bez nějaké hlubší analýzy.Skrýt celý příspěvek
Může mi někdo objasnit, co mají srbové dělat s 30ti tanky T-72S a 30ti BRDM-2, když sami vyrábějí a exportují vlastní tanky M-84AS. Navíc sami srbové mají původních T-84 víc než ...Zobrazit celý příspěvek
Může mi někdo objasnit, co mají srbové dělat s 30ti tanky T-72S a 30ti BRDM-2, když sami vyrábějí a exportují vlastní tanky M-84AS. Navíc sami srbové mají původních T-84 víc než dost, jen nemají moc peněz aby je všechny vylepšili na standart M-84AS, byť to mají v plánu do roku 2020. Nejspíš je stejně přidají do skladu k těm 61 T-72M co mají ještě od československa...
Krom 36ti BRDM-2 mají Srbové i vozidla BOV vlastní konstrukce. To je jako kdyby jim dali pár desítek BTRek, když sami mají pěkné Lazar 3.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...