Přehodí Lotyšsko po letošních volbách koleje režimu?
- 22. 2. 2018
- 154 komentářů
- Jan Buchar
Litva, Lotyšsko a Estonsko mají jedinečnou historickou zkušenost. Zatímco před třiceti lety bylo jejich území nedílnou součástí SSSR, dnes patří k aktivním členům EU a NATO. Navzdory integraci do západních organizací si Rusko v těchto zemích stále udržuje určitý vliv. Vedle podpory politických stran, které zastupují zájmy místních ruskojazyčných menšin, je Moskva aktivní i v hospodářské oblasti. Letošní parlamentní volby v Lotyšsku velmi pravděpodobně ukážou, jak úspěšně se Kremlu daří ovlivnit regionální společensko-politickou situaci.
Sté výročí vzniku nezávislého Lotyšska bude letos také provázet volba zástupců do jeho jednokomorového parlamentu. Jānis Maizītis, ředitel lotyšské zpravodajské služby Satversmes aizsardzības birojs (Úřadu pro ústavní ochranu), se domnívá, že se Rusko v Lotyšsku pokusí ovlivnit hlasování v neprospěch prozápadních stran. Ty přitom domácímu politickému životu od rozpadu SSSR dominují.
Ruská taktika údajně spočívá v podpoře spřátelených politických uskupení, jež se pokouší zabránit jazykové integraci ruskojazyčné menšiny do většinové společnosti. Jejich vítězství ve volbách má následovat zlepšování vztahů s Moskvou a usnadnění přístupu ruských firem a kapitálu do místních bank a dalších důležitých podniků.
Pokud podzimní volby dopadnou podle představ Kremlu, Lotyšsko podle nedávného článku Paula Goblea pro Jamestown Foundation možná začne přehodnocovat své geopolitické postavení. Zatímco dnes Riga patří k přesvědčeným zastáncům NATO, vítězství (lotyšskými médií označované jako „proruské“) strany Saskaņas Centrs poskytne legitimní hlas kritikům současného přístupu západní vojenské aliance vůči Rusku.
Jānis Maizītis očekává, že Moskva bude před nadcházejícím hlasováním skrytě financovat kampaně spřízněných hnutí a na internetu šířit informační falza ( fake news ), podobně jako v dalších evropských státech a USA.
Jak uvedl Paul Goble, ruské informační a psychologické operace v posledních letech podporují bagatelizaci hrozby, jež tato eurasijská velmoc představuje. Mnoho lidí v Lotyšsku a EU nahlížených Gobleovýma očima nepovažuje vojenskou invazi z východu za pravděpodobnou a o ruské aktivity jako takové se proto vůbec nezajímají. To by podle zpravodajcových vývodů mohlo možná vést k postupnému a nepozorovanému rozšiřování politického a hospodářského vlivu Kremlu.
Geografické rozmístění ruských rodilých mluvčí v Lotyšsku. / Public Domain
V lotyšském politickém kontextu je za hlavní nástroj pronikání ruského mocenského vlivu považována strana Saskaņas Centrs. V jejím čele stojí etnický Rus Nils Ušakovs, který navíc zastává post rižského primátora. Podle Ušakovsova vyjádření chce Saskaņas Centrs v letošních volbách získat tolik hlasů, aby bez ní sotva mohla vzniknout většinová vláda.
Předseda strany vystupuje jako umírněný politik, jenž odmítl návrhy na politickou spolupráci se současným hegemonem ruské mocenské scény Jednotným Ruskem ( Единая Россия , čti Jedínaja Rassíja). Sestavování kabinetu pak možná ukáže, nakolik upřímný je jeho odstup od Moskvy a jakou sílu mají ve straně zastánci užší spolupráce s Ruskem.
Vedle politických aktivit Moskva v Lotyšsku uplatňuje i svůj hospodářský vliv. Paul Goble se domnívá, že některé lotyšské podniky vidí ekonomickou perspektivu v těsnějších vztazích s Ruskem. Část z nich, například Norvik banku Grigorije Guselnikova, přímo vlastní občané Ruské federace a v dalších mají významné podíly ruské společnosti, např. Gazprom v plynárenské společnosti Conexus Baltic Grid či Zarečnaja v přístavním překladišti Baltic Coal Terminal.
Rusové v Lotyšsku (Rádio Svobodná Evropa)
V západních státech převládá názor, že se Moskva v Pobaltí zaměřuje na Lotyšsko z důvodu přítomnosti početné ruské menšiny. Kromě ochrany ruskojazyčného obyvatelstva má však Rusko také velký zájem o přístup k lotyšským přístavům a jejich využívání, protože mají v regionálním kontextu nejrozvinutější infrastrukturu. Společnost Baltic Coal Terminal vlastněná ruskou Zarečnajou například do lotyšského Ventspilsu vložila 50 milionů eur, což z ní učinilo jednoho z nejvýznamnějších investorů v historii přístavu.
Hospodářský, politický a společenský vývoj v Lotyšsku ilustruje, jaké výhody a nevýhody přináší sousedství světové velmoci a přítomnost početné národnostní menšiny. V hospodářské rovině může sice dojít k částečné ztrátě kontroly na některými odvětvími průmyslu, na druhé straně ale také k realizaci rozsáhlých investičních projektů.
Podobné je to i s politikou. Větší zastoupení příslušníků menšin v parlamentu nemusí automaticky znamenat vystoupení z dosavadních integračních struktur a organizací. Povolební spolupráce lotyšských stran se Saskaņas Centrs by mohla obyvatele země sjednotit více než jejich pětadvacetiletá ostrakizace Rusů na půdě parlamentu.
Související články
Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin
Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...
- 05.10.2016
- 165 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu
Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že ...
- 20.09.2017
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Litva se zajímá o vozidla Oshkosh JLTV
Litevské ministerstvo obrany oficiálně projevilo zájem o americká taktická obrněná vozidla L-ATV ...
- 14.11.2017
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Estonský vzor: Ochrání americký kyberprostor dobrovolníci?
Spojeným státům podle Bílého domu chybí zhruba 300 tisíc expertů na zabezpečení amerického ...
- 17.02.2018
- 17 komentářů
- Michael Myklín
Miroslav: Vas prispevek mi vyznel trochu jako "A vy zase bijete cernochy!" Infi se nesnazi obhajovat vychod, dyt toto potvrdil i ve svem poslednim odstavci, ale poukazat na naivitu ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: Vas prispevek mi vyznel trochu jako "A vy zase bijete cernochy!" Infi se nesnazi obhajovat vychod, dyt toto potvrdil i ve svem poslednim odstavci, ale poukazat na naivitu nekterych prozapadnich lidi.
Ne, vazne, z infim souhlasim snad ve vsem, lide co dneska hledi na zapad jako na osvoboditele by se meli podivat poradne do historie a s rukou na srdci uznat, ze zapad (v porovnani s vychodem) tu delal setsakramentsky vetsi bordel.
Vsadim boty, ze za nejakych 30, 40, 50, 100 let, co se tu (treba zase) zmeni rezim a nas "vzor" bude zeme X a ideologie Y, se na 68 rok skoro zapomene a budou pripominat jine udalosti. Jednak proto, ze to jiz nebude na poradu dne, jednak proto, ze bude potreba vytvorit jine "informacni pole" a usmernit mysleni a nazory lidi trochu jinym smerem.Skrýt celý příspěvekInfi: Otočme to. Čo pre nás urobil východ? Kedy to bolo keď na nás rusom záležalo? V 1945 ? Nieeee, to bola vojna a oni nás neoslobodili lebo nás ľúbia. Proste sme stáli v ceste ...Zobrazit celý příspěvek
Infi: Otočme to. Čo pre nás urobil východ? Kedy to bolo keď na nás rusom záležalo? V 1945 ? Nieeee, to bola vojna a oni nás neoslobodili lebo nás ľúbia. Proste sme stáli v ceste frontu a potom sme skončili ako vojnová korisť. Teda to bolo v roku 1948 ? Alebo v 1968 keď doslova zavraždili desiatky čechoslovakov?Skrýt celý příspěvek
Pokud jde o to, kam až může zajít vztah mezi malým státem velkou mocností poblíž, tak je zde jeden odstrašující příklad. Nedávno jsem sepsal článek o dánsku v období první světové ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jde o to, kam až může zajít vztah mezi malým státem velkou mocností poblíž, tak je zde jeden odstrašující příklad. Nedávno jsem sepsal článek o dánsku v období první světové války a pokud se někdy máme poučit z historie, tak doporučuju přečíst. Ono je docela dost zajímavé, kam až můžou vlády zajít, když jim nechají občané volnou ruku. V podstatě zde Sociální liberální vláda, silně sympatizovala s německem (dřívějším nepřítelem) a záměrně podfinancovala armádu aby nalákali Brity. Došlo to do stavu, kdy si zrušili rozvědku a sama vláda tohoto neutrálního státu požádala Německo o invazi... ti ale měli v roce 1918 jiné starosti. Navíc tak jako dnes, i tehdy bylo obyvatelstvo hodně masírované propagandou.
http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvekQaxi: Je si treba pripomenout co pro CR udelal ten slavny hodny "zapad". Zrada, zrada a opet zrada. Untermensch. A az tady bude nejaky pruser, opet-jako zatim vzdy se na nas z ...Zobrazit celý příspěvek
Qaxi:
Je si treba pripomenout co pro CR udelal ten slavny hodny "zapad". Zrada, zrada a opet zrada. Untermensch. A az tady bude nejaky pruser, opet-jako zatim vzdy se na nas z vysoka vsichni vybodnou, nikdo kvuli cesku, litve nebo podobnym "podzemim" nepujde do velkeho konfliktu. Historie se opakuje a pokud ji nedokazeme pochopit a poucit se ze svych chyb jsme odsouzeni...plati to pro CR, Evropu a Lidstvo celkove.
V CR zije kupodivu mnohem vice lidi, nez tech vasich rusofilu, kteri vidi v nemecku vzor (a obecne ke vsemu co je na zapad od nas) a tvrdi, ze by jsme meli byt vlastne radi, ze tu ty nemce mame. Pripominat ze za okupace tu padlo 300 000 obyvatel (108 obeti si pak vyzadala invaze 68) a popravovalo se bez soudu i za "posmech nemecku" asi nemusim. Nejtemnejsi doba ceskych novodobych dejin. Za to bych rad pripomel ze nemci meli v planu VSECHNY ceske obyvatele presunout na vychod do SSSR kde by otrocili 16hodin denne az do smrti v kolchozu - za to jsme jim opravdu dnes vdecni?
Pokud jste nebyl ucastnikem udalosti v Abchazii, Osetii, nebo na UA, nevim proc tady sirite moudra...ale chapu, ze od mekace s hambacem v ruce vite o vsem nejlepe.
Mimochodem, I samotna Evropska Komise uznala, ze agresorem v 2009 byla Gruzie a to si vsadim boty, ze pokud by meli jedinou zaminku to hodit na Rusy, udelali by to, pac je to "in".
http://www.ceskatelevize.cz/ct...
Chci jen rict, ze je to jedno jestli zapad nebo vychod, vsichni jsou stejni s_aci a kazdy si hlida svoje zajmy. A tady ta demonizace jedne strany (at jsou to Rusove, Cina nebo Vatikan.) mi vadi.Skrýt celý příspěvekLotyši mají jedinou možnost, ukázat rusům, že být součástí především EU má více výhod než nevýhod. Rusové v Lotyšsku mohou být pro ostatní rusy něco jako západní němci pro ...Zobrazit celý příspěvek
Lotyši mají jedinou možnost, ukázat rusům, že být součástí především EU má více výhod než nevýhod. Rusové v Lotyšsku mohou být pro ostatní rusy něco jako západní němci pro východní, na západě se měli lépe, a tudíž nebylo třeba tesknit po východním německu.
PavolR: zapomněl jste i na to, že se sporná území vyměňují, darovávají, prodávájí. Historie nesahá jen do 68. nebo 48. roku, přímou souvislost to má s roky 1938 a 1945, kdy nás někdo někomu daroval, prodal, vyměnil za něco jiného, nazvat to můžeme více slovy.
Mně osobně u nás v 90. letech nechyběla ani Varšavská smlouva a ani NATO. Paradoxně, se domnívám, že v 60. letech jsme měli tendence ke svobodě, tak jako v 90. letech, jenomže poprvé to utnul Brežněv a teď zaháčkování do "obranné" aliance, která nás zatáhla do války pár týdnů po podpisu smlouvy a od té doby jsme ve válce.
Štěstěna je hodně vrtkavá, nebýt Senegalců, tak máte dnes možná hlavní město jinde na Dunaji.
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekPavolR: No já právě četl úplný opak.
http://www.businessinsider.com...PavolR: No já právě četl úplný opak.
http://www.businessinsider.com...cejkis: Ak Vám teraz ČR pripomína kolbisko, tak to, čo navrhujete (teda vyskočenie z idúceho vlaku), je recept, ako z nej urobiť bojisko. Lebo mosty sa počas konfliktu obsadzujú, ...Zobrazit celý příspěvek
cejkis:
Ak Vám teraz ČR pripomína kolbisko, tak to, čo navrhujete (teda vyskočenie z idúceho vlaku), je recept, ako z nej urobiť bojisko. Lebo mosty sa počas konfliktu obsadzujú, alebo vyhadzujú do vzduchu ...
Superme:
Bude to tam možno ešte horšie, lebo tamojší Rusi cerpajú informácia takmer výlučne z ruských médií.Skrýt celý příspěvekTak šlo by to i jinak ....třeba ty vlády ,které se vám nevoní svrhnout vojenským převratem ...případně přímou intervencí ... Někteří to tak dělají
Tak šlo by to i jinak ....třeba ty vlády ,které se vám nevoní svrhnout vojenským převratem ...případně přímou intervencí ... Někteří to tak dělají
Ne nadarmo má v českém jazyce jistý rozlézavý a roztahovačný hmyz název rus resp. šváb. Zatímco pro Šváby je expanze už nejspíš minulostí, Rusové v té minulosti stále žijí a ...Zobrazit celý příspěvek
Ne nadarmo má v českém jazyce jistý rozlézavý a roztahovačný hmyz název rus resp. šváb. Zatímco pro Šváby je expanze už nejspíš minulostí, Rusové v té minulosti stále žijí a expandovat chtějí. Švábové se dokonce natolik v myšlení posunuli, že si sami zvou na své území cizí obyvatele.Skrýt celý příspěvek
Celkově jsou takovéto velké menšiny nebezpečím pokud se většinu z ní nepodaří správně integrovat. Pak opravdu mohou fungovat jako tzv. pátá kolona. Lotyšsko je ale svým způsobem ...Zobrazit celý příspěvek
Celkově jsou takovéto velké menšiny nebezpečím pokud se většinu z ní nepodaří správně integrovat. Pak opravdu mohou fungovat jako tzv. pátá kolona.
Lotyšsko je ale svým způsobem hodně specifické. I po rozpadu SSSR tam žije velká menšina Rusů, kteří tam již za SSSR žili a kteří se rozhodli zůstat, ale zároveň nikdy nepřestali být Rusy. A s tím měli Lotyši dvě možnosti - buď je násilně deportovat a nebo se snažit o jejich integraci do Lotyšské společnosti. Celkem by mě zajímalo, jestli jsou nějaké rozdíly mezi starší a mladší generací. Na Západě je podobný problém momentálně hlavně s Turky, kde se mi zdá, že mladší generace je z nějakého důvodu Erdoganovi mnohem více nakloněna než ta starší.
Co mi ale přijde zajímavé je fakt, že ačkoliv například Číňané tvoří velkou menšinu jak v Kanadě tak i USA, tak se mi nezdá, že by s nimi byli takovéto problémy. Naprostá většina z nich se dokáže přizpůsobit a o jejich dětech narozených již v těchto zemích ani nemluvím. Nejsou tam ty tendence, že by většina amerických/kanadských Číňanů chtěla hájit zájmy komunistů z Číny. Rusů je v Americe také přes 3 miliony a také jsem si nevšiml, že by měli tendence třeba pomáhat Ruské vládě. Mexičané to samé, Kubánci nebo Indové také atd.Skrýt celý příspěvekMísto propagování Střední Evropy jednostranný pohled v duchu Rusko je symbolem zla a US symbolem dobra. Qaxi, máte pocit, že druhá z mocností popsané aktivity nedělá ? A není ...Zobrazit celý příspěvek
Místo propagování Střední Evropy jednostranný pohled v duchu Rusko je symbolem zla a US symbolem dobra.
Qaxi, máte pocit, že druhá z mocností popsané aktivity nedělá ? A není pro ČR lepší mít vyváženou zahraniční politiku všemi směry místo 40let propagování jedné strany a nyní téměř 30let druhé strany nebýt kolbištěm zmiňovaných aktérů ? Ukrajinci by Vám o tom mohli vyprávět....Skrýt celý příspěvekTa situace je úplně jiná ... V ČR je s podivem, že někdo obdivuje zemi která nám 40 let silou vnucovala svou vůli a neváhala k nám poslat tanky. Lidi kteří Rusy obdivovali tehdy ...Zobrazit celý příspěvek
Ta situace je úplně jiná ...
V ČR je s podivem, že někdo obdivuje zemi která nám 40 let silou vnucovala svou vůli a neváhala k nám poslat tanky. Lidi kteří Rusy obdivovali tehdy a i teď jsou vlastně kolaboranti.
Lotyšsko bylo okupováno, část obyvatel vystěhována/zlikvidována a nahrazena Rusy. A ti se teď chtějí připojit k "domovině" (FaterLandu). Jako bysme to neznali ...
To je ruská imperiální strategie kterou aplikují od carských dob.
Vždy je to úplně stejné:
1. oslabení/likvidace "původních obyvatel" (Krym, Tataři - už od dob cara, dorazil to Stalin, Ukrajina, Ukrajinci - za cara kozácké stanice, Stalin hladomor, Předkarpatí - kozácké stanice, přesidlování na Sibiř, Pobaltí ..., Polsko...)
2. vyvolání/využití konfliktu k "ochraně" ubohých, utlačovaných, ruských dětí a žen na které jsou zlí XYZ a proto je třeba jim dát pohubě. (Krym, Ukrajina, Abcházie, Osetie, Podněstří ...)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...