Nové balistické vesty pro Armádu ČR
- 13. 2. 2015
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda České republiky nakoupí pro své vojáky 2291 balistických vest CZ Combat za cenu 68 milionů korun. Vesty dodá armádě Česká zbrojovka. Vesta CZ Combat vychází z vesty Fenix Combat (resp. TBV Combat) od českého výrobce ALP Army.
Fenix Combat vs. CZ Combat
CZ Combat je modifikací vesty Fenix Combat, kterou ALP Army uvedl na trh před sedmi lety. Vestu používal v Afghánistánu Útvar speciálních operací Vojenské Policie – tedy dnes již rozpuštěný SOG (Special Operation Group). Dlužno dodat, že vesty si někteří vojáci pořídili i za vlastní peníze.
V současné době vesty Fenix Combat používá např. 601. skupina speciálních operací.
Model CZ Combat, který byl prezentován v České televizim, se na první pohled lišil dvěma modifikacemi. CZ Combat získal nový typ vazby (patentovaná UKV-2 od ALP Army) pro uchycení sumek a výstroje. Druhou změnou je použití šňůry (pravděpodobně „paracord") se zapínacím trojzubcem místo stahovacího popruhu.
Prezentovaná hmotnost vesty je 7,7 kg bez vložených balistických plátů. Měkkou balistiku tvoří 24 vrstev tkaniny, které chrání vojáka před střepinami (650 m/s) a pistolovými náboji až do ráže .44 Magnum.
Zajímavostí, a zřejmě i světovým unikem, je integrovaný hydrovak o objemu 3 litry. Připomeňme, že většina světových balistických vest má možnost připevnit dle potřeby externí kapsu pro hydrovak na nosnou vazbu.
Součástí nákupu jsou i balistické pláty chránící vojáka před puškovými a kulometnými náboji až do ráže 7,62×54 mm. Stejnou ráži používá i široce rozšířená odstřelovací puška, resp. puška pro přesnou střelbu, SVD Dragunov. Počítá se nákupem předních a zadních balistických plátů, včetně menších plátů chranící boky uživatele.
Certifikace
Za zmínku stojů jistě skutečnost, že zadavatel požadoval certifikát pro měkkou i tvrdou balistiku podle starší normy NIJ 0101.04. V současné době mají přední světoví výrobci své vesty již certifikovány podle nejnovější normy NIJ 0101.06.
Novější norma vyžaduje (resp. testuje) vyšší balistickou odolnost, vyšší odolnost proti mnohonásobným zásahům, testuje „uměle stárnutí“ vesty a také odolnost proti nepříznivým vlivům prostředí – při testech je vesta například na 30 minut ponořená kompletně do vody.
Hlavní odlišností mezi normami NIJ 0101.04 a NIJ 0101.06 můžete najít na stránce High.com (anglicky). Dlužno dodat, že certifikace jednoho modelu podle nejnovější certifikace přijde až na 25 000 dolarů (606 000 Kč) oproti 3300 dolarům u NIJ 0101.04.
Balistická vesta nebo nosič plátů?
Vesta CZ Combat nahradí v české armádě vesty VOP 2009 a NPP 2006 od výrobce SMP Liberec. V případě NPP 2006 však nejde o náhradu, protože NPP 2006 je lehkým nosičem balistických plátů, zatímco CZ Combat je plnohodnotná balistická vesta.
Nosič plátů se vyžaduje u jednotek, které potřebují větší volnost pohybu. Nosiče jsou méně objemnější a výrazně lehčí. Jejím úkolem je především chránit hrudní koš uživatele před puškovými náboji.
Naproti tomu balistické vesty jsou určeny primárně pro patrolování, kde se očekává „nastřelení“ nebo výbuch nastraženého výbušného zařízení IED (Improvised Explosion Device). Vesty jsou objemnější a těžší, ale poskytují lepší balistickou ochranu na větší ploše těla.
Ostatně i CZ Combat lze vybavit širokou škálou odnimatelných balistických doplňků, rozšířující ochranu na větší část těla.
"Podstatné na vestě je, že je zde chránič beder a chránič krku. To byl problém, se kterým se setkávala řada jednotek – troufám si říct, že i naše jednotky – v zahraničí," řekl Petr Vávra z vedení České zbrojovky v rozhovoru pro ČT24.
Chrániče paží, ramen, krku a třísel jsou řešeny „pouze“ balistickým štítem z měkké balistiky. Například tříselný štít tak nechrání uživatele před puškovými náboji.
Podle některých názorů je toto problém, neboť povstalci v Afghánistánu jsou „instruování“ mířit právě do podbřišku, kde voják není chráněn tvrdou balistikou. V podbřišku se nachází srdečnice. Při porušení srdečnice dochází k vykrvácení a smrti do několika málo desítek sekund.
Na druhé straně, povstalci v Afghánistánu většinou používají útočné pušky AK-47, s kterými je přesně mířená střelba na větší vzdálenost velmi obtížná. Podle jiných názorů je tak cílená střelba do oblasti pod vestou krajně obtížná až nemožná.
Nejlepší vesta za nejlepší cenu?
Během představení bylo uvedeno, že vesta CZ Combat je díky rychloodhozu vhodná i pro výsadkáře. Jedná se o nešťastné vyjádření, které je nutno uvést na pravou míru. Při vysazení na padáku nebude mít výsadkář tuto vestu jistě na sobě.
Čeští vojáci dostanou vesty, které mají plnit to, co se od nich očekává. Zda však vojáci dostanou to nejlepší na trhu za nejlepší cenu necháme na čtenářích. O vhodnosti vesty pro různé spektrum operací, necháme také rozhodnout čtenáře.
Na závěr je nutno dodat, že Armáda České republiky nepožadovala předložení funkčního vzorku zájemců k otestování. O výherci se rozhodlo na základě výrobcem deklarovaných parametrů. O tom zda vesta plní podmínky zájemce, tedy Armády České republiky, rozhodnou vojenské zkoušky.
Zdroj: Česká televize, ALP Army
Související články
Maskovací vzor 95 – vlastnosti - část 2.
V předcházejícím dílu jsme se zabývali historií maskovacího vzoru Armády ČR známého také jako ...
- 10.12.2014
- 40 komentářů
- Michal Uher
GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen
Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision ...
- 12.12.2014
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků
Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...
- 15.01.2015
- 476 komentářů
- Jan Grohmann
Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik
Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.
- 04.02.2015
- 23 komentářů
- kpt. Radek HAMPL
Nevidím jediný důvod, proč by výsadkář neměl takovou vestu použít. Řada lidí od 43vpr, 102pzpr je má za vlastní peníze. Vesta byla ukázána se všemi doplňky, ale nikde není napsané, ...Zobrazit celý příspěvek
Nevidím jediný důvod, proč by výsadkář neměl takovou vestu použít. Řada lidí od 43vpr, 102pzpr je má za vlastní peníze. Vesta byla ukázána se všemi doplňky, ale nikde není napsané, že je musí voják nosit. Příkladem je i slovenská armáda, která ty vesty má také, kde vojáci používají různé kombinace doplňků a nebo ji používá jen jako základ tj. přední a zadní díl. Prvotní věcí při uvažování by však měly být hrozby. Pokud hrozí v drtivé většině případů pouze nastřelení hlídky ručními zbraněmi, tak má nosič plátů smysl. Pokud však po vás někdo začne střílet RPG-7, tak je vám nosič plátů na...
Jen doplním jednu důležitou věc, právě největší krytá plocha pomocí pouze předního a zadního dílu vesty byla na počátku celého projektu. Všechny ty periferie tam jsou dodány proto, aby si tu vestu mohl uživatel poskládat podle plněného úkolu.Skrýt celý příspěvek68 000 000 Kc za 2291 vest, to je 1000 Eur za jednu vestu??? To vazne?? Toto je presne taky nakup, aky nici nase aj vase ozbrojene sily. A co na to hovoria vojaci? Pytal sa ...Zobrazit celý příspěvek
68 000 000 Kc za 2291 vest, to je 1000 Eur za jednu vestu??? To vazne?? Toto je presne taky nakup, aky nici nase aj vase ozbrojene sily.
A co na to hovoria vojaci? Pytal sa ich niekto. Sak je to tazke jak hovado.Skrýt celý příspěvekTuto vestu výsadkář neoblékne ani po seskoku. Pokud bude skákat, bude v operaci kde je takovýto typ vesty nevhodný. Takže bude mít maximálně tak nosič plátů.
Tuto vestu výsadkář neoblékne ani po seskoku. Pokud bude skákat, bude v operaci kde je takovýto typ vesty nevhodný. Takže bude mít maximálně tak nosič plátů.
Načítám diskuzi...