Nové balistické vesty pro Armádu ČR

Foto: Na obrázku je původní model TBV Combat (Taktická Balistická Vesta Combat), resp. Fenix Combat. Vesta CZ Combat přímo vychází z tohoto modelu. / ALP Army
Na obrázku je původní model TBV Combat (Taktická Balistická Vesta Combat), resp. Fenix Combat. Vesta CZ Combat přímo vychází z tohoto modelu. / ALP Army

Armáda České republiky nakoupí pro své vojáky 2291 balistických vest CZ Combat za cenu 68 milionů korun. Vesty dodá armádě Česká zbrojovka. Vesta CZ Combat vychází z vesty Fenix Combat (resp. TBV Combat) od českého výrobce ALP Army.

Fenix Combat vs. CZ Combat

CZ Combat je modifikací vesty Fenix Combat, kterou ALP Army uvedl na trh před sedmi lety. Vestu používal v Afghánistánu Útvar speciálních operací Vojenské Policie – tedy dnes již rozpuštěný SOG (Special Operation Group). Dlužno dodat, že vesty si někteří vojáci pořídili i za vlastní peníze.

V současné době vesty Fenix Combat používá např. 601. skupina speciálních operací.

Model CZ Combat, který byl prezentován v České televizim, se na první pohled lišil dvěma modifikacemi. CZ Combat získal nový typ vazby (patentovaná UKV-2 od ALP Army) pro uchycení sumek a výstroje. Druhou změnou je použití šňůry (pravděpodobně „paracord") se zapínacím trojzubcem místo stahovacího popruhu.

Prezentovaná hmotnost vesty je 7,7 kg bez vložených balistických plátů. Měkkou balistiku tvoří 24 vrstev tkaniny, které chrání vojáka před střepinami (650 m/s) a pistolovými náboji až do ráže .44 Magnum.

Zajímavostí, a zřejmě i světovým unikem, je integrovaný hydrovak o objemu 3 litry. Připomeňme, že většina světových balistických vest má možnost připevnit dle potřeby externí kapsu pro hydrovak na nosnou vazbu.

Součástí nákupu jsou i balistické pláty chránící vojáka před puškovými a kulometnými náboji až do ráže 7,62×54 mm. Stejnou ráži používá i široce rozšířená odstřelovací puška, resp. puška pro přesnou střelbu, SVD Dragunov. Počítá se nákupem předních a zadních balistických plátů, včetně menších plátů chranící boky uživatele.

Certifikace

Za zmínku stojů jistě skutečnost, že zadavatel požadoval certifikát pro měkkou i tvrdou balistiku podle starší normy NIJ 0101.04. V současné době mají přední světoví výrobci své vesty již certifikovány podle nejnovější normy NIJ 0101.06.

Novější norma vyžaduje (resp. testuje) vyšší balistickou odolnost, vyšší odolnost proti mnohonásobným zásahům, testuje „uměle stárnutí“ vesty a také odolnost proti nepříznivým vlivům prostředí – při testech je vesta například na 30 minut ponořená kompletně do vody.

Hlavní odlišností mezi normami NIJ 0101.04 a NIJ 0101.06 můžete najít na stránce High.com (anglicky). Dlužno dodat, že certifikace jednoho modelu podle nejnovější certifikace přijde až na 25 000 dolarů (606 000 Kč) oproti 3300 dolarům u NIJ 0101.04.

Balistická vesta nebo nosič plátů?

Vesta CZ Combat nahradí v české armádě vesty VOP 2009 a NPP 2006 od výrobce SMP Liberec. V případě NPP 2006 však nejde o náhradu, protože NPP 2006 je lehkým nosičem balistických plátů, zatímco CZ Combat je plnohodnotná balistická vesta.

Nosič plátů se vyžaduje u jednotek, které potřebují větší volnost pohybu. Nosiče jsou méně objemnější a výrazně lehčí. Jejím úkolem je především chránit hrudní koš uživatele před puškovými náboji.

Naproti tomu balistické vesty jsou určeny primárně pro patrolování, kde se očekává „nastřelení“ nebo výbuch nastraženého výbušného zařízení IED (Improvised Explosion Device). Vesty jsou objemnější a těžší, ale poskytují lepší balistickou ochranu na větší ploše těla.

Ostatně i CZ Combat lze vybavit širokou škálou odnimatelných balistických doplňků, rozšířující ochranu na větší část těla.

"Podstatné na vestě je, že je zde chránič beder a chránič krku. To byl problém, se kterým se setkávala řada jednotek – troufám si říct, že i naše jednotky – v zahraničí," řekl Petr Vávra z vedení České zbrojovky v rozhovoru pro ČT24.

Chrániče paží, ramen, krku a třísel jsou řešeny „pouze“ balistickým štítem z měkké balistiky. Například tříselný štít tak nechrání uživatele před puškovými náboji.

Podle některých názorů je toto problém, neboť povstalci v Afghánistánu jsou „instruování“ mířit právě do podbřišku, kde voják není chráněn tvrdou balistikou. V podbřišku se nachází srdečnice. Při porušení srdečnice dochází k vykrvácení a smrti do několika málo desítek sekund.

Na druhé straně, povstalci v Afghánistánu většinou používají útočné pušky AK-47, s kterými je přesně mířená střelba na větší vzdálenost velmi obtížná. Podle jiných názorů je tak cílená střelba do oblasti pod vestou krajně obtížná až nemožná.

Nejlepší vesta za nejlepší cenu?

Během představení bylo uvedeno, že vesta CZ Combat je díky rychloodhozu vhodná i pro výsadkáře. Jedná se o nešťastné vyjádření, které je nutno uvést na pravou míru. Při vysazení na padáku nebude mít výsadkář tuto vestu jistě na sobě.

Čeští vojáci dostanou vesty, které mají plnit to, co se od nich očekává. Zda však vojáci dostanou to nejlepší na trhu za nejlepší cenu necháme na čtenářích. O vhodnosti vesty pro různé spektrum operací, necháme také rozhodnout čtenáře.

Na závěr je nutno dodat, že Armáda České republiky nepožadovala předložení funkčního vzorku zájemců k otestování. O výherci se rozhodlo na základě výrobcem deklarovaných parametrů. O tom zda vesta plní podmínky zájemce, tedy Armády České republiky, rozhodnou vojenské zkoušky.

Zdroj: Česká televize, ALP Army

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maskovací vzor 95 – vlastnosti - část 2.

V předcházejícím dílu jsme se zabývali historií maskovacího vzoru Armády ČR známého také jako ...

GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen

Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision ...

Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků

Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...

Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik

Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • psovod
    15:39 14.02.2015

    kousek dole je trefná připomínka-voják ačr a záložák sto násobně může být rád,pokud dostane aspon maskáče,voják na běžném i bojovém útvaru nemá žádnou balistickou ochranu,spousta ...Zobrazit celý příspěvek

    kousek dole je trefná připomínka-voják ačr a záložák sto násobně může být rád,pokud dostane aspon maskáče,voják na běžném i bojovém útvaru nemá žádnou balistickou ochranu,spousta lidí dodnes používá ještě plechovou přilbu,prostě a jednoduše-ačr není naprosto připravena vést jakoukoliv bojovou činnost jako celek,došlo by k masakru,nedej bože operovat v zastavěné oblasti,kde se v dnešní době válčí nejvíc,neustále se trénuje akorát pobyt v lese,mrkněte na záběry z ukrajiny,co má kdejaký borec kromě kalacha? vestu,my jsme schopni vybavit aspon trochu akorát lidi,co jedou venSkrýt celý příspěvek

  • psovod
    15:28 14.02.2015

    vestu mám doma,složení trvá tak dvě minuty-odhadem,jsou k tomu i obrázky přímo na vestě,samozřejmě to chce trošku dopředu natrénovat,pokud jsou vevnitř pláty,není dobré používat ...Zobrazit celý příspěvek

    vestu mám doma,složení trvá tak dvě minuty-odhadem,jsou k tomu i obrázky přímo na vestě,samozřejmě to chce trošku dopředu natrénovat,pokud jsou vevnitř pláty,není dobré používat odhoz,pokud to není nezbytně nutné,možnost poškození plátůSkrýt celý příspěvek

  • cube
    13:08 14.02.2015

    Se zájmem jsem si přečetl článek o nových neprůstřelných vestách a shlédl video s p. Vávrou. Přečetl jsem si i kometáře čtenářů. Rád bych napsal pár svých postřehů, jelikož jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Se zájmem jsem si přečetl článek o nových neprůstřelných vestách a shlédl video s p. Vávrou. Přečetl jsem si i kometáře čtenářů.

    Rád bych napsal pár svých postřehů, jelikož jsem pár let slouži v AČR, absolvoval pár misí v zahraničí, znám pár desítek vojáků, co slouží po celé AČR, tak si myslím, že mohu dát do placu pár objetivních postřehů a s lítostí říci, omezit lži, co pořád kolují.
    S nikým se tady nepouštím do žádné konfrontace, jen uvádím svůj názor.

    1. neprůstřelné vesty v AČR byly vždy nevyhovující a neodpovídaly potřebám, které po nich vojáci v poli chtěli. Píši v poli, protože AČR vždy umí nakoupit jen vesty vhodné pro vojáky, kteří je mají po celou misi pod postelí a to jen proto, že musí. Tyhle vojáky absolutně nezajímají funkční vlastnosti vesty.
    2. Světlou vyjímkou byl SOG a jednu dobu 601.skss. Vestu od ALPu SOG pouze testoval,ale nikdy ji nezavedl. To samé se stalo u 601.skss, kde nejdříve neprošla testy,ale jak to tak bývá, zasáhla vyšší moc a nyní ji používá, ikdyž jí nikdo nemůže přijít na jméno. Slyšel jsem, že je to první vesta, co má i svojí nelichotivou přezdívku. Před tím 601.skss používala vesty MAR-CIRAS, bohužel jim došla životnost a stalo se co se stalo. MAR-CIRAS nahradil nosiče plátů NNP06, protože to byl také krok vedle a pláty se nepovedly způsobem zapínáním.
    3. Názvy vest - firem zaváděné do AČR - prakticky se vždy jedná o účelově založené firmy, které pak dodávají vesty od jiných výrobců viz. tato vesta, kdy ji dodává CZUB, ale v prezentaci veřejně běží video firmy ALP a jedná se o původní vestu od ALPu, ikdyž se snaží tvrdit, že je to úplně něco jiného. Není.
    4. Výběrové řízení - jsou veřejně dostupné výsledky, kdo byl ve výběrovém řízení, proč armáda nadefinovala to co nadefinovala a splňuje to požadavky vojáků, kterých, kdo to posuzoval? Já si dovolím tvrdit, že opět armáda nakupuje nefunkční vestu a veřejně se lže co ta vesta umí.
    Každá neprůstřelná vesta renovovaných výrobců splňuje úplně to samé co tato vesta a neříkejme, že tato má něco víc a že jsme objevili Ameriku. Ba naopak. Nikdy jsem se nesetkal s vestou, která nejde rozepnout při oblékání. Tohle je nejhorší možné řešení, zkuste si někdo vzít 25kg, zvednout to nad hlavu, držet to tam a navlékat to na sebe. Hrozný. Zapínání - každý voják chce co nejjednodužší a nejkomfortnější. To určitě není hledání nějakých pásků na utažení nebo hejbání celé vesty na povolení. 3D síťovinu dnes používají všichni výrobci, integrální vak navodu nikdo, zvyšuje hmotnost a objem vesty, nevím proč se tají, že tkanina uvnitř bude Kevlar nebo podobné aramidové vlákno. Jen u AČR se stanovenou životností na 5let, aby se pak musela koupit minimálně nová vložka a pláty. Všichni ostatní uživatelé co jsem měl možnost vidět, bez data životnosti a vše řešeno jen kontrolou na poškození a způsob používání.
    5. Potřebuje AČR tento druh vesty? Dovolím si tvrdit, že ne. Tak jak je ukazována a říkáno co vše kryje, tak v tomto složení by vestu použila max. zásahová jednotka, která by prováděla nějakou velice riskatní operaci - např. osvobození rukojmích. Pro normálního vojáka v poli, který se musí hýbat, nachodí x km denně, musí nasedat a vysedat z aut, vrtulníků je tohle úplný nesmysl. A všichny armády to ví a ví to i naše, minimálně lidi, co někdy válčili. Tj. na pohled krásná vesta byla v reportáži, označená p. Vávrou jako nosič plátů. Voják se musí především hýbat, krýt se a v tom jej nesmí vesta omezovat.
    6. Už píši dlouho, shrnu to tak, že opět naše armáda dostává něco, co je dávno překonané, nereflektuje to poznatky z bojových operací a plýtvá veřejnými prostředky.Skrýt celý příspěvek

  • Officer
    10:03 14.02.2015

    Kusa: Složení trvá několik desítek minut u vysokoškolsky vzdělaných jedinců. U středoškolsky několik hodin a u základního vzdělání možná i několik dní. Tolik (ad absurdum) ke ...Zobrazit celý příspěvek

    Kusa: Složení trvá několik desítek minut u vysokoškolsky vzdělaných jedinců. U středoškolsky několik hodin a u základního vzdělání možná i několik dní. Tolik (ad absurdum) ke komplikovanosti skládání.Skrýt celý příspěvek

  • Kusa
    08:58 14.02.2015

    Dobrý den Řeší se tu špatné sundavání této vesty. Vím že tato vesta má systém rychloodhozu. Jak je potom komplikované a časově náročné ji dát do funkčního stavu? Nedá se (v ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den
    Řeší se tu špatné sundavání této vesty. Vím že tato vesta má systém rychloodhozu. Jak je potom komplikované a časově náročné ji dát do funkčního stavu? Nedá se (v případě že ji nesundavám jen na pár minut) použít rychloodhoz?
    Díky za odpověď.Skrýt celý příspěvek

  • Josef
    08:32 14.02.2015

    Nepovažuji se za zasvěcence, ale všeobecně se balistické prostředky (této třídy) používají/nosí v rámci každého taktického, střeleckého či polního výcviku. Jde o to, že právě tato ...Zobrazit celý příspěvek

    Nepovažuji se za zasvěcence, ale všeobecně se balistické prostředky (této třídy) používají/nosí v rámci každého taktického, střeleckého či polního výcviku. Jde o to, že právě tato kombinace balistické ochrany a "taktické vesty" umožňuje navěšení všech sumek a komponentů pro výcvik potřebných. Zpravidla dle výcvikové aktivity jen vybíráte, zda použijete vestu s pláty či bez. Samozřejmě se od toho odvíjí i varianta vesty, zda ji zcela odstrojíte či ji použijete i s ramenními chrániči nebo límcem.

    Shrnutí: tyto vesty jsou předmětem "každodenního" použití s přihlédnutím k intenzitě výcviku v rámci té které jednotky, a to i v případě AZ (samozřejmě dle práce s AZ v rámci jednotlivých útvarů).Skrýt celý příspěvek

  • Left
    22:22 13.02.2015

    Měl bych jednu širší poznámku/otázku ohledně problematiky balistických vest v AČR. Z mého relativně laického pohledu mám dojem, že balistických vest je v AČR neuvěřitelně málo ...Zobrazit celý příspěvek

    Měl bych jednu širší poznámku/otázku ohledně problematiky balistických vest v AČR.
    Z mého relativně laického pohledu mám dojem, že balistických vest je v AČR neuvěřitelně málo vzhledem k počtu 20 000 lidí - a to i v případě, když vezmu v úvahu počet cca 6 000-7 000 lidí i přímých bojových jednotek.
    U jakých typů jednotek se tedy předpokládá využití balistiky? Při výcviku balistika totiž není používána skoro vůbec - ale nedokážu si představit, že by bojové jednotky, či podpůrné jednotky členské země NATO neměly v roce 2015 balistickou ochranu. U zahraničních misí je balistika samozřejmost, jasně – ale zdá se mi, že některé jednotky, které balistiku v misi mají, by ji v případě nasazení u nás neměly. Předpokládám, že balistické vesty pro AZ v případě nasazení už vůbec nepřipadají v úvahu....
    Doufám, že si to nemám vysvětlit jen tím, že jsme rádi, že tak tak vystačíme s maskáčema natož to s balistikou.
    Může mi toto nějaký zasvěcenec malinko objasnit? Předem díky :)Skrýt celý příspěvek

  • mart
    20:35 13.02.2015

    Josef: Jasný. Věřím, že je to podložený názor. A rozhodně jej nechci nikomu vymlouvat. TBV si musí zkusit každý sám. A buď mu sedne a oblíbí si ji, nebo ne... Nadhodím svoji ...Zobrazit celý příspěvek

    Josef:
    Jasný. Věřím, že je to podložený názor. A rozhodně jej nechci nikomu vymlouvat. TBV si musí zkusit každý sám. A buď mu sedne a oblíbí si ji, nebo ne...

    Nadhodím svoji zkušenost. Vesta se vším všudy cca 25 kg +- Při sundávání lehké rozepnutí, předklon s rukama k zemi a vesta skoro sama sklouzne na zem. Bez nějaké větší námahy. Chtělo to najít jen správnou techniku...

    Co se týká utáhnutí na tělo. Tento názor mě vcelku překvapil. Nevím čím to může být. Osobně jsem to měl naopak. Po utáhnutí utahovacích pásků vesta krásně obemkla tělo a rozložila svoji váhu. I díky tomu byla pocitově lehčí. Nějaké lítání se nekonalo.

    TBV jsem nosil "venku" cca 12 měsíců při nejrůznějších myslitelných činnostech (+ dost dlouho doma), a fakt jsem si ji oblíbil. Na druhou stranu musím přiznat, že také odlehčuju a momentálně si ujíždím na DSCčku ;-)

    Eagle je samozřejmě klasika... Každý má prostě to svoje, co mu sedne. Hlavně je důležitý v tom dokončit úkol a vrátit se "kurva noha domů" !Skrýt celý příspěvek

  • Josef
    20:10 13.02.2015

    to Mart: naprosto souhlasím, že se nikdy nezavděčíte všem. Nicméně aspoň v mém okolí převládá většinový názor, že tato plně obložená vesta s taktickou výstrojí je přes hlavu ...Zobrazit celý příspěvek

    to Mart:
    naprosto souhlasím, že se nikdy nezavděčíte všem. Nicméně aspoň v mém okolí převládá většinový názor, že tato plně obložená vesta s taktickou výstrojí je přes hlavu velice obtížně "sundatelná". Tudíž s výhodou nesouhlasím - jen můj názor v rámci diskuse. S tímto řešením vyvstává pro mně osobně palčivější problém, který jsem zmiňoval. A sice, že nejde v oblasti zvýšeného pasu dobře dotáhnout na tělo a tudíž na mně "lítá". A není to o volbě velikosti. Osobně preferuji "eagla" na klasické sucháče, který krásně dotáhnu na tělo. Ale znovu potvrzuji váš závěr: nezavděčíte se všem. Nevidím to jako posun dopředu, nicméně budeme mít aspoň vesty, když už nejsou maskáče :-).Skrýt celý příspěvek

  • mu7705
    19:52 13.02.2015

    to Hurvo: jen pro doplnění pan Petr Vávra má v CZUB na starosti právě oddělení, které má v gesci i balistické vesty. Je to velice chytrý pán, který toho ví o vestách poměrně hodně. ...Zobrazit celý příspěvek

    to Hurvo: jen pro doplnění pan Petr Vávra má v CZUB na starosti právě oddělení, které má v gesci i balistické vesty. Je to velice chytrý pán, který toho ví o vestách poměrně hodně. Pokud na vás působí jeho komentář trochu nejistě, tak je to způsobeno asi nervozitou. Osobně už jsem to zažil a vím, že mluvit před kamerami není zrovna v pohodě. Člověk se může připravit 100x a stejně je nervózní a někdy se do věcí i zamotává. Takže nedejte na první dojem. Podle mne je lepší tam vyslat někoho, kdo o té věci něco ví, než nějakého spíkra, který nepozná rozdíl mezi oblekovou a balistickou vestou.
    Co se týká spojení CZUB a ALP- Martin Hanuš, od 1.1.2015 Fenix protector s.r.o., tak je to poměrně jednoduché. Fenix protector s.r.o. je subdodavatelem CZUB. Aby CZUB prodávala výrobky Fenixe, ještě nemusí tuto firmu vlastnit.Skrýt celý příspěvek

  • mart
    19:29 13.02.2015

    Josef: Zapínání je velmi zajímavé, a řekl bych jedno z nejlepších jaké jsem kdy viděl. Bez suchého zipu a velmi rychlé. Stejně tak to oblékání přes hlavu. Rychleji si jinou vestu ...Zobrazit celý příspěvek

    Josef:
    Zapínání je velmi zajímavé, a řekl bych jedno z nejlepších jaké jsem kdy viděl. Bez suchého zipu a velmi rychlé. Stejně tak to oblékání přes hlavu. Rychleji si jinou vestu do použitelného stavu dost těžko oblečete. Takže bych opravdu neřekl tragédie, ale výhoda (to "přes hlavu" většinou kritizují lidi, kteří tu vestu reálně nenosili - tím nechci říct nic proti vám - . A když si to vemete kolem a kolem, tak každou vestu vlastně oblékáte přes hlavu... ;-) ).

    Jinak jak již jsem psal, TBV prostě nebude každému vyhovovat, tak to je. Zvlášť pro speciální operace by se hodilo určitě něco "lehčího", ale i tam si ji dovedu představit. Nutno si však uvědomit, že má jít o vestu pro většinovou AČR.

    Jak jsem psal níže - mohlo se koupit něco jiného? Mohlo. A byly by všichni spokojeni? 100% NE! Zase by se nadávalo. Takže upřímně, mohlo to dopadnou mnohem, mnohem hůře... (viz vesty, které se nedají nosit a ještě vás ohrožují tím, že se samovolně rozepínají...)Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    17:01 13.02.2015

    Pozrel som si reportaz na CT24. zaujali ma dve veci: Preco CZ poslala do studia chlapa ktory sa vyjadruje tak ako tento pan. A druha vec akym sposobom sa CZ UB dostala k tejto ...Zobrazit celý příspěvek

    Pozrel som si reportaz na CT24. zaujali ma dve veci:
    Preco CZ poslala do studia chlapa ktory sa vyjadruje tak ako tento pan.

    A druha vec akym sposobom sa CZ UB dostala k tejto veste, a vlastne celej firme.
    Hanusove vesty pouziva a priebezne kupuje OSSR, nechce sa mi verit ze by firmu len tak predal.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    16:46 13.02.2015

    Vestu som pouzival a vyuzival. V porovnani so standardnou kirasou, petris alebo stratos, nebe a dudy. Vesta samotna je prekvapivo lahka aj s balistickymi platmi. Pokial naplnite ...Zobrazit celý příspěvek

    Vestu som pouzival a vyuzival. V porovnani so standardnou kirasou, petris alebo stratos, nebe a dudy. Vesta samotna je prekvapivo lahka aj s balistickymi platmi. Pokial naplnite vak na vodu, nalozite lekarnicku, sumky so 6 zasobnikmi sa58, tak sa pocitovo dostaneme k vahe standardnej kirasy s ocelovymi platmi. Pre acr urcite krok vpred.Skrýt celý příspěvek

  • Josef
    16:44 13.02.2015

    Tak jsem shlédl video na čt24 a bohužel, je to ona. Nasazování a svlékání přes hlavu (tragédie) a těsná přes hrudník a ukrutně plandající v pase. Bez možnosti dotažení na ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jsem shlédl video na čt24 a bohužel, je to ona. Nasazování a svlékání přes hlavu (tragédie) a těsná přes hrudník a ukrutně plandající v pase. Bez možnosti dotažení na požadovanou míru. To už radši opravdu na NPP nařežu pár švů vazby a zaplatím ji při vracení.

    Ten nosič plátů v příspěvku ale vypadal velmi dobře. Aspoň na první pohled bez možnosti hlubšího omrknutí. Asi by bylo lepší volbou pořídit většinu těchto nosičů a tu celkovou balistiku pořídit jen pro velmi specifické úkoly (střežení BAFu apod.).

    Odkazování se na 601. skss je velmi zavádějící.Skrýt celý příspěvek

  • Josef
    16:27 13.02.2015

    Zajímal by mně systém zapínání této vesty. Jestli je to totiž vesta, která byla zhotovena na návrh SOGu a vnucena 601. skss, kde se ji každý snaží nepoužít, tak je to opět krok ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímal by mně systém zapínání této vesty. Jestli je to totiž vesta, která byla zhotovena na návrh SOGu a vnucena 601. skss, kde se ji každý snaží nepoužít, tak je to opět krok dopředu. Snad se mýlím.

    Jsou dostupné informace, zda se jedná o standardizovanou MOLLE vazbu, nebo jako u NPP vazbu specifickou, kde nejde bez řezání upevnit žádná MOLLE součástka s výjimkou SPM?

    Tímto nechci "rýpat". Opravdu by mě ty informace zajímaly.Skrýt celý příspěvek

  • čech
    13:27 13.02.2015

    mu7705: Váha navíc, objem, omezení pohyblivosti. Pokud výsadkáři někam seskočí, tak nebudou chodit na klásky, ale budou provádět útočnou operaci. Tzn, že dokud je nedoplní vojáci s ...Zobrazit celý příspěvek

    mu7705: Váha navíc, objem, omezení pohyblivosti. Pokud výsadkáři někam seskočí, tak nebudou chodit na klásky, ale budou provádět útočnou operaci. Tzn, že dokud je nedoplní vojáci s technikou, pohybují se jen s tím s čím do prostoru operace seskočili, po svých a rychle. To v těžké vestě nejde. Resp. jde, ale do hodiny by byli odvaření. Těžká vesta je dobrá na hlídkování, ale ne na úderný operace. Btw, jak v těžký vestě prolezeš třeba vyraženým otvorem ve zdi? Uděláš si větší díru? Budeš na to sebou tahat dost trhavin? Ale zase jsi limitovanej váhou na padáku, takže co omezíš? Vestu nebo munici? Vestu.Skrýt celý příspěvek

  • mart
    12:50 13.02.2015

    Dovolím si přispět svou trochou do mlýna… Je TBV dobrá vesta? Bezesporu je. Má několik vychytávek, které nikde jinde nenajdete (unikátní zapínání a oblékání vesty, ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolím si přispět svou trochou do mlýna…

    Je TBV dobrá vesta?
    Bezesporu je. Má několik vychytávek, které nikde jinde nenajdete (unikátní zapínání a oblékání vesty, integrovaný hydrovak...). Dá se opravdu dobře uživatelsky přizpůsobit a každý si ji může upravit k obrazu svému. (a nebojte, přídavné chrániče ramen, krku atd. jdou oddělat a reálně je užívá málokdo...)

    Hodí se TBV na každou operaci?
    Spíše ne. Úplný univerzál ale najdete dost těžko. TBV je vhodná na většinu operací, na nichž se AČR podílí a dá se při těchto operacích s úspěchem nosit. Samozřejmě na některé druhy práce by byl vhodnější lehký nosič plátů bez měkké balistiky, ale ten snad ve výstroji zůstane a půjde i nadále využít.

    Bude TBV vyhovovat každému?
    Rozhodně ne. Taková vesta snad neexistuje. Vždy se najde někdo, kdo bude s tím nebo oním nespokojen. Tak to prostě je a snad jediná možnost jak tomu předejít, je dát každému vojákovi 20k na nákup libovolné vesty… ;-)

    Mohlo se koupit něco lepšího?
    Těžko říct, asi ano. Vždy je něco lepšího... Ale to je rozhodnutí naprosto mimo kohokoliv z nás (bohužel...) Na druhou stranu se také mohlo zase koupit něco mnohem horšího a ještě dražšího. A ať je to jak je to, tak je to momentálně posun k lepšímu (vzhledem k tomu, co vojáci oficiálně nosí v misích nyní).

    Sečteno a podtrženo je TBV dobrá vesta, která se ale nehodí na každou operaci a ne každému bude vyhovovat. Tak to prostě je. Pokud by se k ní fasoval (nebo vojákům zůstal stávající) lehký nosič plátů a taktický opasek, byl by to ideální stav. Uživatel by se tak mohl rozhodnout pro vhodnou výstroj dle konkrétní operace a konkrétního úkolu.
    Tedy stav, který je naprosto ideální a jediný správný!Skrýt celý příspěvek

  • apache
    11:23 13.02.2015

    Nedivte se - dneska je velice v módě kritizovat úplně cokoliv, co se do armády pořídí. Já osobně v tomto kontraktu problém nevidím. Cena +- dobrá. Ta vesta je taková skládačka, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedivte se - dneska je velice v módě kritizovat úplně cokoliv, co se do armády pořídí. Já osobně v tomto kontraktu problém nevidím. Cena +- dobrá. Ta vesta je taková skládačka, takže si ji nositel může přizpůsobit k obrazu a pohodlí svému, a to je hlavní. Vestu, která by sedla v každém ohledu úplně všem a byla by vhodná do všech situací, tak takovou stejně nenajdete, limity mít bude, ale zdá se že nabízí dost. Jediné, co mě trochu zaráží, je nepožadování nejnovější normy, to kvůli obavám z termínů?Skrýt celý příspěvek

  • mu7705
    11:06 13.02.2015

    Pro čech: prosím o konkrétní důvody, proč by to nepoužil pro seskok. Pokud použiji jen přední a zadní díl tak mi nikde nic nezavazí. V čem vidíte problém?

    Pro čech: prosím o konkrétní důvody, proč by to nepoužil pro seskok. Pokud použiji jen přední a zadní díl tak mi nikde nic nezavazí. V čem vidíte problém?

  • CerVus
    10:30 13.02.2015

    bože, jen doufám, že ten všechen bordel z toho bude možné sundat a nosit jen ta vesta.

    bože, jen doufám, že ten všechen bordel z toho bude možné sundat a nosit jen ta vesta.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3