GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen
- 12. 12. 2014
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision Guided Munitions) pro stíhačky JAS-39C/D Gripen. Půjde konkretně o laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II a GBU-16 Paveway II.
Paveway pro Armádu ČR
Česká armáda vlastní 14 stíhaček JAS-39 Gripen – 12 jednosedadlových JAS-39C Gripen a dvě dvousedadlové JAS-39D Gripen. První letoun dosedl na letiště v Čáslavi před deseti lety.
Jediným úkolem českých stíhaček bylo střežení vzdušného prostoru České republiky. K tomu účelu byla uzpůsobená i výzbroj.
Pro vzdušný boj mohou české JAS-39 využít palubní 27mm rychlopalný kanon (pouze JAS-39C), rakety krátkého doletu AIM-9 Sidewinder a také střely středního doletu AIM-120 AMRAAM.
České Gripeny však neměly možnost útočit na cíle na zemi. To se již zanedlouho změní.
Před časem proběhla médií zpráva o modernizaci stíhaček JAS-39C/D Gripen. Součástí modernizace je nejen úprava palubního hardwaru a softwaru pro útoky na pozemní cíle, ale také nákup přesně naváděné munice
Na summitu NATO začátkem záři oznámilo Ministerstvo obrany ČR rozhodnutí nakoupit 200 kusů přesně naváděné munice. Půjde konkrétně o laserem naváděné pumy GBU-12/16 Paveway II.
Pumy GBU-12/16 nejsou ve výzbroji Armády ČR novinkou, resp. jejich cvičné verze. Spolu se zaváděním lehkého bitevního letadla L-159 ALCA se počítalo s nákupem jmenovaných pum. Nakonec se však nakoupilo pouze 30 cvičných Mk.82 Mod 1 INERT.
L-159 ALCA na pylonech pod křídly unese až čtyři pumy GBU-12 nebo dvě pumy GBU-16. K prvnímu „ostrému" shozu cvičné munice z výzbroje Armády ČR došlo v roce 2009 na cvičení Flying Rhino.
GBU-12/16 Paveway II
Pořizovaných 200 kusů munice GBU-12 Paveway II (hmotnost pumy 224 kg/500 liber) a GBU-16 Paveway II (hmotnost pumy 454 kg/1000 liber) umožní českému letectvu provádět přesné údery na pozemní cíle, a to ve dne i v noci. Pumy lze odhazovat jak z bitevníků L-159 ALCA, tak po modernizaci, i ze stíhaček JAS-39C/D Gripen.
GBU-12/16 Paveway II (Guided Bomb Units 12/16 Precision Avionics Vectoring Equipment) je členem velké rodiny "chytrých pum" Paveway. Pumy vyrábí firma Raytheon a v licenci také Lockheed Martin.
Základem je klasická neřízená puma Mk. 82/83 a speciální přídavný kit. Na hrot bomby je umístěná naváděcí a řídící jednotka a na dno pak řiditelná směrová křídla. Ač se jedná o jednu z nejlevnějších „chytrých" pum, katalogová cena za jednu pumu GBU-12/16 je cca 600 000 Kč.
GBU-12 Paveway II. Puma na délku měří 3,33 m. / US Air Force
Pořizované bomby jsou naváděny pomocí laserového paprsku. Ten může mít více zdrojů. L-159 ALCA nemají vlastní laserový zaměřovač, proto při cvičení cíl ozařoval předsunutý letecký návodčí.
Společně s ostrou municí se také pořizují laserové zaměřovací kontejnery. Cíl tak dokáže nově ozařovat i samotný letoun. Otázkou je typ pořizovaného kontejneru a také to, zda kontejner kromě JAS-39C/D Gripen bude moci používat také L-159 ALCA.
Puma GBU-12/16, resp. naváděcí a řídící jednotka, se na cíl navádí pomocí odraženého laserového paprsku. K cíli se GBU-12/16 pohybuje klouzavým pádem po odhození z dostatečné výšky. Samotné fyzické řízení pumy obstarávají zadní výklopné řídící plochy.
Plochy se vždy vysunují naplno v požadovaném směru. Následuje korekce dráhy na opačnou stranu a tak dále. Bomba tedy padá na cíl po dráze, která má tvar jakési sinusoidy.
R odina pum Paveway II jsou velice přesné zbraně. Specifikace vydané společností Raytheon pro soupravu Paveway II uvádějí, že 99 % munice dopadne na cíl s odchylkou do 1 m etru .
Zdroj: valka.cz
Související články
RETIA a ELTA společně výrobí radar protivzdušné obrany
Dnes, v úterý 25. listopadu 2014, byla za přítomnosti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky podepsána ...
- 25.11.2014
- 3 komentářů
- Tisková zpráva
Česká armáda hledá nové transportní letouny
České ministerstvo obrany plánuje významné posílení přepravních kapacit českého vojenského letectva. ...
- 26.11.2014
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
České letectvo má nový „prezidentský" vrtulník
Jeden ze salonních vrtulníků Mi-8S pro přepravu ústavních činitelů ze stavu 24. základny dopravního ...
- 03.12.2014
- 80 komentářů
- Komerční sdělení
Gripeny naposledy vzlétly z islandského letiště Keflavík
AP Island - znak - finálVe čtvrtek 4. prosince 2014 v 11.53 místního času (12.53 v ČR) opustila ...
- 05.12.2014
- 11 komentářů
- kpt. Tomáš Maruščák, 21. zTL
Tak se třeba nakonec vojáci dočkají.
http://zpravy.idnes.cz/gripeny...Tak se třeba nakonec vojáci dočkají.
http://zpravy.idnes.cz/gripeny...Podle posledního vydání ATM je v plánu akvizic zahrnut nákup 4ks kontejeru Litening. Z výše uvedeného je patrné, že se vedení AČR připravuje na nasazení roje 4 Gripenů do ...Zobrazit celý příspěvek
Podle posledního vydání ATM je v plánu akvizic zahrnut nákup 4ks kontejeru Litening.
Z výše uvedeného je patrné, že se vedení AČR připravuje na nasazení roje 4 Gripenů do zahraničních misí.
Jen přemýšlím, z jakých letových hodin chtějí ukrojit, aby měli prostor pro výcvik útoků na pozemní cíle. Spíše očekávám, novou akvizici - pronájem dalších 4ks.Skrýt celý příspěvekTo by mě zajímalo, za po skončení aktuálního pronájmu už ty letadla za nějakou rozumnou cenu odkoupíme nebo nebo si je dál budeme půjčovat od kamaráda Švéda na to co nám dovolí.
To by mě zajímalo, za po skončení aktuálního pronájmu už ty letadla za nějakou rozumnou cenu odkoupíme nebo nebo si je dál budeme půjčovat od kamaráda Švéda na to co nám dovolí.
Je otázka k čemu budem používat Paeway-zřejmě k nějakým intervencím - takže je potřeba abychom je uměli vypoštět ale 200 jich teď nepotřebujeme (potřebujeme, ale pálí nás mnohem ...Zobrazit celý příspěvek
Je otázka k čemu budem používat Paeway-zřejmě k nějakým intervencím - takže je potřeba abychom je uměli vypoštět ale 200 jich teď nepotřebujeme (potřebujeme, ale pálí nás mnohem závážnější věci)- v případě interwence je koupíme od Britů, nebo Francouzů. To co bych viděl jako klíčové je nákup PVO, třeba CAMM a aspoň 200 AMRAAMů, protože jestli použijeme AMRAAMy tak jenom k ochraně NATO proti Rusku/Islamistům a v tu dobu nám je nikdo neposkytne. Až budem mít dost PLŘS tak kupujme bomby.Skrýt celý příspěvek
Jecchus ano já vím, jen sem chtěl zdůraznit že bychom měli dřív než shánět střely dlouhého dosahu nakoupit právě tyhle střeli v co největšim množství se to pro stát jako my ...Zobrazit celý příspěvek
Jecchus
ano já vím, jen sem chtěl zdůraznit že bychom měli dřív než shánět střely dlouhého dosahu nakoupit právě tyhle střeli v co největšim množství se to pro stát jako my vyplatí, plus sem tím taky chtěl říct že to armáda odbyte nějakým tipem co dostřelí sotva za roh, ale těch 105 km mě mile překvapilo, i když vim že jsou i lepší a počet 24 kusů je jak už tu všichni(i já) docela počet jen na tak dvě věci....Skrýt celý příspěvekPokud se dobře pamatuji, tak máme ve výzbroji moderní Amraam verze C-5. Před pár lety vyšel článek čáslavského pilota ze cvičení někde nad mořem u Beneluxu, kde s cvičnou C-5 šli ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se dobře pamatuji, tak máme ve výzbroji moderní Amraam verze C-5. Před pár lety vyšel článek čáslavského pilota ze cvičení někde nad mořem u Beneluxu, kde s cvičnou C-5 šli hned za čerstva do simulovaných bojů. Protivníci byli zvyklí na starší B a C, takže byli na debriefu překvapeni, že to dostali :)
Je to myslím tím, že C-5 má ostřejší impulz po startu, takže je u cíle dřív....vždycky jsem ale myslel, že ta změna v palivu a motoru má za následek celkově menší dolet, než u verze B.
Tyhle papírový dolety jsou hrozně ošemetný. Když dáte na letadlo klouzavou pumu, kterou odhodíte v 11 Km výšce za vysokýho podzvuku, tak vám doklouže 40km.
Takže Amraam vám zasáhne aluminiový výzvědný balón na 105km. Proti stíhačkám jsou ty dosahy daleko menší, zejména u země (hustší vzduch) a při odpalu ze zadní polosféry cíle...Skrýt celý příspěvekPokud se nemýlím, tak i nějakou ochuzenou verzi Spydera má ve výzbroji i Gruzie. PVO dalekého dosahu by byla u nás k ničemu, za prvé vysoká nákladnost a druhák je ze ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se nemýlím, tak i nějakou ochuzenou verzi Spydera má ve výzbroji i Gruzie.
PVO dalekého dosahu by byla u nás k ničemu, za prvé vysoká nákladnost a druhák je ze strategického hlediska výhodnější operovat z více systémy než jen z jedním či dokonce dvěma. SPYDER by byl nej. volba. Důvody krásně rozepsány níže.
RBS-70 je na svoji třídu dokonalá zbraň, ovšem není tak krásně přenosná jako Stinger. Počet odpalovacích zařízení je snad 16 a to dává tušit, že by se použili k bodové obraně. Doplnil bych je větším počtem lehce přenosných PLŘS. Můj tip pro AČR je polská GROM z důvodu ceny a zde známé konstrukce. Stinger je také skvělý výrobek, ale poměr cena výkon bude hrát pravděpodobně ve prospěch GROMU. (přesné ceny momentálně neznám).Skrýt celý příspěvekJ.D.: Máte pravdu - 105 km není úplně málo. Jen těch 24 ks ve skladech je k smíchu... :( O tom nahrazení KUBíků něčím novým slyším prvně. Určitě bych ale nic takového ...Zobrazit celý příspěvek
J.D.:
Máte pravdu - 105 km není úplně málo. Jen těch 24 ks ve skladech je k smíchu... :(
O tom nahrazení KUBíků něčím novým slyším prvně. Určitě bych ale nic takového neočekával před koncem jejich životnosti a vlastně ani poté.
Podle mne to nakonec dopadne tak, že nebude vůbec nic s tím, že "máme přeci Gripeny (a RBS-70), což stačí a jednalo by se tedy o jakési zdvojení schopností, kdy Gripen je lepší, protože se můžete podívat do kabiny "mlčícího" letadla, co se tam děje, narozdíl od pozemní PVO, která umí vlastně jen střílet." Rozhodně s tím nesouhlasím, ale vzpomeňte si na mne za pár let, až tento blábol bude veřejně prezentovat někdo, kdo bude zrovna v tu chvíli hrát roli ministra obrany a vy nad tím budete jen neveřícně kroutit hlavou...
Pozn.: Vůbec mi přijde trochu zcestné, jak je široké veřejnosti prezentována potřeba nadzvukového letectva s důrazem zejména na řešení "mlčících" civilních strojů (alespoň já mám pocit, že se tak děje, ale třeba to vnímám zkresleně).Skrýt celý příspěvektak to sem rád že se schodneme, jinak náš typ AIM-120 AMRAAM má dosah něco okolo 105 km což není tak špatné, čekal bych horší ... plus sem někde četl že se vyřadí KUBy za něco ...Zobrazit celý příspěvek
tak to sem rád že se schodneme, jinak náš typ AIM-120 AMRAAM má dosah něco okolo 105 km což není tak špatné, čekal bych horší ... plus sem někde četl že se vyřadí KUBy za něco novýho nemáte někdo tušení co by to mohlo být, jestli tedy něco budeSkrýt celý příspěvek
To Jecchus : Vynikající úvaha ! To J.D. : V mém příspěvku měl jsem na mysli ty řízené pumy Paveway II. Co se týče AA střel, určitě bychom jich měli mít více, od každé kategorie ...Zobrazit celý příspěvek
To Jecchus : Vynikající úvaha !
To J.D. : V mém příspěvku měl jsem na mysli ty řízené pumy Paveway II. Co se týče AA střel, určitě bychom jich měli mít více, od každé kategorie alespoň dva typy. Moc by se mi líbil Meteor a Python. Určitě by se dala najít nějaké rovnováha mezi bezpečností, technickou a morální životností munice, aby se předešlo akutnímu nedostatku v případě konfliktu na jedné straně a beznadějnému zastarávání nadbytečných zásob na straně druhé.Skrýt celý příspěvekJecchus jenom drobné upřesnění k radarům, aby nedošlo k pomýlení, CCU systému Spyder mají jiné přehledové radary ELTA než nyní kupovaný ELM-2288. Jejich předností mj. je, že ...Zobrazit celý příspěvek
Jecchus
jenom drobné upřesnění k radarům, aby nedošlo k pomýlení, CCU systému Spyder mají jiné přehledové radary ELTA než nyní kupovaný ELM-2288. Jejich předností mj. je, že umožňují C4I řízení systému PVO.
Co se týká povědomí GŠ, MO o co nejefektivnějším provázání, snad nějaké je, ale nejsem insider. Nepřekvapilo by mne, že místo výhodnosti pro armádu mohou zvítězit jiné výhody, však to znáte.
Jinak s Lukym se neznáme, v technické oblasti snad není takový problém se domluvit, ale geopoliticky jsme každý někde jinde :-).
Systém SAMP/T je jako další francozské špičkové zbraně neskutečně drahý.
Výhoda Spyderu za prvé je, že jsou to v podstatě dva systémy (SR, MR) o různém dosahu. V jejich rámci je ještě ojedinělá libovolná kombinace dvou typů raket (Python/Derby které jsou i ve dvojstuňové verzi pro MR) s trochu odlišnými vlastnostmi (zejména zaměřováním cíle). A za druhé je to systém proti americkým (zapadoevropským) levnější a je dosažitelný (prodal se i Indii) neblokovaný Američany, kteří se na vývoji izraelských střel podílejí (Stunner systému David's Sling, a nebo Arrows 3) a následně blokují prodej, o čemž se nyní přesvědčují Poláci (výrazní američtí spojenci) při výběru PVO systému delšího doletu.
Jinak si myslím, že za situace, kdy je systém VSHORAD (MANPAD) nucený suplovat o třídu vyšší systém byl výběr RBS-70 s ohledem na parametry (skutečné jsou ještě vyšší než papírově deklarované) to nejlepší, co jsme mohli pořídit. Pokud by se ale pořídily např. SPYDER ve verzi SR jako náhrada kompletu Strela a MR jako náhrada BUK, tak by "blbuvzdornější" Stinger byl vhodný.
Pro mne by bylo z říše snů (příjemných) pořízení David's Sling jako ochrana severu našeho území proti ruským Iskanderům od Kaliningradu.Skrýt celý příspěvekZa situace,kdy za hlavní zbran naší PVO je vydáván RBS-70 je SPYDER s dosahem 50km zbran z říše snů.Myslím,že francouzký SAMP/T bude cenově nepřijatelný ,samozřejmě i izraelský ...Zobrazit celý příspěvek
Za situace,kdy za hlavní zbran naší PVO je vydáván RBS-70 je SPYDER s dosahem 50km zbran z říše snů.Myslím,že francouzký SAMP/T bude cenově nepřijatelný ,samozřejmě i izraelský systém nebude vůbec levný.Mě by se osobně líbil ruský Panzir,ovšem ten už je v současné době mimo hru díky situaci jaká nastala.Skrýt celý příspěvek
SPYDER se mi taky líbí ale má dosah pouze 50km. Naopak francouzský SAMP/T může odpalovat rakety Aster 15(dosah 30+km) a Aster 30(120km). Tím pádem máme na jednom systému jak PVO ...Zobrazit celý příspěvek
SPYDER se mi taky líbí ale má dosah pouze 50km. Naopak francouzský SAMP/T může odpalovat rakety Aster 15(dosah 30+km) a Aster 30(120km). Tím pádem máme na jednom systému jak PVO středního tak i velkého dosahu. Aster 15 má rychlost jenom mach 3,5 oproti Python-5 který má mach 4 ale v tom bych neviděl zase tak velký problém(ASTER 30 má rychlost 4,5 machu). Teď otázka jestli by na ochranu vzdušného prostoru ČR bylo levnější nevyšlo menší počet SAMP/T nebo větší počet SPYDERů. Taky záleží cena jednotlivých raket tu sem bohužel nikde nenašel, ale myslím si, že rakety od MBDA budou dražší než od rafaelu.Skrýt celý příspěvek
Izrael měl už v 90 letech snahu o modernizaci našeho letectva,nabízel upgrade ruských letadel či dokonce stáže pilotů u jejich útvarů,bohužel u nás to pochopili tak,že naši ...Zobrazit celý příspěvek
Izrael měl už v 90 letech snahu o modernizaci našeho letectva,nabízel upgrade ruských letadel či dokonce stáže pilotů u jejich útvarů,bohužel u nás to pochopili tak,že naši funkcionáři si udělají výlet do Izraele,o ty však zase neměl zájem Izrael,ten chtěl vzít jen operační piloty...Skrýt celý příspěvek
to liberal shark: já vím že se vyvíjí, ale co řeknete někomu kdo po nás pujde a my jich budem mít jen 24??? čekáme až někdo vyvine novinku co si stejně nemůžeme dovolit tak chvilku ...Zobrazit celý příspěvek
to liberal shark: já vím že se vyvíjí, ale co řeknete někomu kdo po nás pujde a my jich budem mít jen 24??? čekáme až někdo vyvine novinku co si stejně nemůžeme dovolit tak chvilku počkejte u hranic prosím???? a navíc použít pujdou i když někdo vyvine novější střeli nebo snad zkameněj a nepůjdou použít??? na jednu stranu chápu váš názor ale 100 střel podle mě by nebylo zase tak mocSkrýt celý příspěvek
V pohodě, já Spydera znám a fakt se mi to líbí....určitě je dobrá ta změnitelnost, když například přijdete o letectvo, tak pořád můžete využívat AA střely...pokud se pamatuji, tak ...Zobrazit celý příspěvek
V pohodě, já Spydera znám a fakt se mi to líbí....určitě je dobrá ta změnitelnost, když například přijdete o letectvo, tak pořád můžete využívat AA střely...pokud se pamatuji, tak na Balkáně například Srbové improvizovali a dávali R-60 a myslím i R-13M na pozemní odpalovače.
Jinak Python 5 je už hodně "offboresight", čili dá se odpalovat mimo osu letounu (tady je to i mírně dozadu, čili ještě víc než celá polokoule Aim-9x jestli se dobře pamatuji) a to už by stál za to přilbový zaměřovač, který by skvěle doháněl podmotorovanost našich Gripenů C. Ale ty peníze.
Mimochodem asi 4 roky dozadu jsem si chatoval s jedním izraelským technikem od F16 a klábosili jsme o Python 4 a 5 (poté co jsme si po síti zalítali Falcon4 AF). Já mu psal o incidentu, který byl popsán na ACID.org, kde F15 sundala MiG29 Pythonem4. Říkal, že o ničem takovém jim neřekli, ale zajímal se. Jsem si ten článek po letech našel:
http://www.acig.org/artman/pub... Skrýt celý příspěvekpetres: Že na tu kravinu s Tatrama vůbec reagujete... :) Napsal jste o správně a srozumitelně a Luky jenom trollí ;) Jinak vámi nastíněná koncepce PVO a nadzvukového letectva ...Zobrazit celý příspěvek
petres:
Že na tu kravinu s Tatrama vůbec reagujete... :) Napsal jste o správně a srozumitelně a Luky jenom trollí ;)
Jinak vámi nastíněná koncepce PVO a nadzvukového letectva v kombinaci s pořizovanými izraelskými radary se mi docela líbí a dává to smysl. Myslíte, že si je toho vědom někdo na GŠ, MO a "vyzbrojovacím úřadu"?
Proč neproměnit naše nestandardně nadstandardní vztahy s Izraelem taky v něco hmatatelného...
Jen mám obavu, že s ohledem na naše nekoncepční pořizování techniky, takto nikdo odpovědný uvažovat nebude a nakonec to bude "každý pes jiná ves" anebo některé psy rovnou utratíme (pozemní PVO)... :(Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...