Nové balistické vesty pro Armádu ČR
- 13. 2. 2015
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda České republiky nakoupí pro své vojáky 2291 balistických vest CZ Combat za cenu 68 milionů korun. Vesty dodá armádě Česká zbrojovka. Vesta CZ Combat vychází z vesty Fenix Combat (resp. TBV Combat) od českého výrobce ALP Army.
Fenix Combat vs. CZ Combat
CZ Combat je modifikací vesty Fenix Combat, kterou ALP Army uvedl na trh před sedmi lety. Vestu používal v Afghánistánu Útvar speciálních operací Vojenské Policie – tedy dnes již rozpuštěný SOG (Special Operation Group). Dlužno dodat, že vesty si někteří vojáci pořídili i za vlastní peníze.
V současné době vesty Fenix Combat používá např. 601. skupina speciálních operací.
Model CZ Combat, který byl prezentován v České televizim, se na první pohled lišil dvěma modifikacemi. CZ Combat získal nový typ vazby (patentovaná UKV-2 od ALP Army) pro uchycení sumek a výstroje. Druhou změnou je použití šňůry (pravděpodobně „paracord") se zapínacím trojzubcem místo stahovacího popruhu.
Prezentovaná hmotnost vesty je 7,7 kg bez vložených balistických plátů. Měkkou balistiku tvoří 24 vrstev tkaniny, které chrání vojáka před střepinami (650 m/s) a pistolovými náboji až do ráže .44 Magnum.
Zajímavostí, a zřejmě i světovým unikem, je integrovaný hydrovak o objemu 3 litry. Připomeňme, že většina světových balistických vest má možnost připevnit dle potřeby externí kapsu pro hydrovak na nosnou vazbu.
Součástí nákupu jsou i balistické pláty chránící vojáka před puškovými a kulometnými náboji až do ráže 7,62×54 mm. Stejnou ráži používá i široce rozšířená odstřelovací puška, resp. puška pro přesnou střelbu, SVD Dragunov. Počítá se nákupem předních a zadních balistických plátů, včetně menších plátů chranící boky uživatele.
Certifikace
Za zmínku stojů jistě skutečnost, že zadavatel požadoval certifikát pro měkkou i tvrdou balistiku podle starší normy NIJ 0101.04. V současné době mají přední světoví výrobci své vesty již certifikovány podle nejnovější normy NIJ 0101.06.
Novější norma vyžaduje (resp. testuje) vyšší balistickou odolnost, vyšší odolnost proti mnohonásobným zásahům, testuje „uměle stárnutí“ vesty a také odolnost proti nepříznivým vlivům prostředí – při testech je vesta například na 30 minut ponořená kompletně do vody.
Hlavní odlišností mezi normami NIJ 0101.04 a NIJ 0101.06 můžete najít na stránce High.com (anglicky). Dlužno dodat, že certifikace jednoho modelu podle nejnovější certifikace přijde až na 25 000 dolarů (606 000 Kč) oproti 3300 dolarům u NIJ 0101.04.
Balistická vesta nebo nosič plátů?
Vesta CZ Combat nahradí v české armádě vesty VOP 2009 a NPP 2006 od výrobce SMP Liberec. V případě NPP 2006 však nejde o náhradu, protože NPP 2006 je lehkým nosičem balistických plátů, zatímco CZ Combat je plnohodnotná balistická vesta.
Nosič plátů se vyžaduje u jednotek, které potřebují větší volnost pohybu. Nosiče jsou méně objemnější a výrazně lehčí. Jejím úkolem je především chránit hrudní koš uživatele před puškovými náboji.
Naproti tomu balistické vesty jsou určeny primárně pro patrolování, kde se očekává „nastřelení“ nebo výbuch nastraženého výbušného zařízení IED (Improvised Explosion Device). Vesty jsou objemnější a těžší, ale poskytují lepší balistickou ochranu na větší ploše těla.
Ostatně i CZ Combat lze vybavit širokou škálou odnimatelných balistických doplňků, rozšířující ochranu na větší část těla.
"Podstatné na vestě je, že je zde chránič beder a chránič krku. To byl problém, se kterým se setkávala řada jednotek – troufám si říct, že i naše jednotky – v zahraničí," řekl Petr Vávra z vedení České zbrojovky v rozhovoru pro ČT24.
Chrániče paží, ramen, krku a třísel jsou řešeny „pouze“ balistickým štítem z měkké balistiky. Například tříselný štít tak nechrání uživatele před puškovými náboji.
Podle některých názorů je toto problém, neboť povstalci v Afghánistánu jsou „instruování“ mířit právě do podbřišku, kde voják není chráněn tvrdou balistikou. V podbřišku se nachází srdečnice. Při porušení srdečnice dochází k vykrvácení a smrti do několika málo desítek sekund.
Na druhé straně, povstalci v Afghánistánu většinou používají útočné pušky AK-47, s kterými je přesně mířená střelba na větší vzdálenost velmi obtížná. Podle jiných názorů je tak cílená střelba do oblasti pod vestou krajně obtížná až nemožná.
Nejlepší vesta za nejlepší cenu?
Během představení bylo uvedeno, že vesta CZ Combat je díky rychloodhozu vhodná i pro výsadkáře. Jedná se o nešťastné vyjádření, které je nutno uvést na pravou míru. Při vysazení na padáku nebude mít výsadkář tuto vestu jistě na sobě.
Čeští vojáci dostanou vesty, které mají plnit to, co se od nich očekává. Zda však vojáci dostanou to nejlepší na trhu za nejlepší cenu necháme na čtenářích. O vhodnosti vesty pro různé spektrum operací, necháme také rozhodnout čtenáře.
Na závěr je nutno dodat, že Armáda České republiky nepožadovala předložení funkčního vzorku zájemců k otestování. O výherci se rozhodlo na základě výrobcem deklarovaných parametrů. O tom zda vesta plní podmínky zájemce, tedy Armády České republiky, rozhodnou vojenské zkoušky.
Zdroj: Česká televize, ALP Army
Související články
Maskovací vzor 95 – vlastnosti - část 2.
V předcházejícím dílu jsme se zabývali historií maskovacího vzoru Armády ČR známého také jako ...
- 10.12.2014
- 40 komentářů
- Michal Uher
GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen
Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision ...
- 12.12.2014
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků
Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...
- 15.01.2015
- 476 komentářů
- Jan Grohmann
Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik
Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.
- 04.02.2015
- 23 komentářů
- kpt. Radek HAMPL
Borci, mám prosbu. Je tu někdo, kdo měl tu možnost nosit NPP 2006 nebo VOP 2009? Moc by mi pomohlo, kdybych se mohl zeptat na pár otázek... Když tak mail s.roma@seznam.cz
Borci, mám prosbu. Je tu někdo, kdo měl tu možnost nosit NPP 2006 nebo VOP 2009? Moc by mi pomohlo, kdybych se mohl zeptat na pár otázek... Když tak mail s.roma@seznam.cz
Pro Jura 99. Postřeh o AZ pravdivej. Chci jenom osvětlit, proč to tak je. Jedná se pouze o můj názor a postřeh. AZ - nadšenci = vlastenci. Je několik čet AZ, které cvičí s ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Jura 99.
Postřeh o AZ pravdivej.
Chci jenom osvětlit, proč to tak je. Jedná se pouze o můj názor a postřeh.
AZ - nadšenci = vlastenci.
Je několik čet AZ, které cvičí s pravidelnou armádou, přímo u útvarů.
Pak jsou roty které jsou pod KVS.
Myslím si že by mohl vzniknout záložní prapor. Struktura rámcová. Uložená technika, velení rot a struktura velení čet od velitele čety po velitele družstev. Ti všichni vojáci z povolání, kteří mají již něco odsloužíno, skušenosti, mise.
U tohoto utvaru by se neustále cvičilo s AZ. Každý týden nějáká četa za pul roku třeba celá rota a tak podobně. Samozřejmě kompletně vybavit technikou,
Tohle by mělo daleko větší efekt. Máte připravený další prapor pro nenadálou situaci.
Je to trochu zjednodušené, ale nechci zabíhat do podrobností. Bylo by to nadlouho.Skrýt celý příspěvekChtěl bych doplnit můj příspěvek a zároveň jsem rád, že se rozproudila trochu diskuze. Každá balistická vesta, má několik částí. Samostatný obal s potiskem, vrchní část. Uvnitř ...Zobrazit celý příspěvek
Chtěl bych doplnit můj příspěvek a zároveň jsem rád, že se rozproudila trochu diskuze.
Každá balistická vesta, má několik částí.
Samostatný obal s potiskem, vrchní část.
Uvnitř balistické desky. Přední, zadní, boční.
Antišoková vloška, většinou pod deskou.
Měkká balistika, vlákno v několika vrstvách.
V případě poškození, některé části, ukončení životnosti, stačí vyměnit zmíněnou část balistické vesty.
Samotný obal pokud není fatalně poškozený, používáním, výcvikem, bojovou činnosti, může sloužit dále i několik let.
Ostatní balistika se může měnit i s ohledem na nástup novějších a modernějších materiálu.
Záměrně jsem proto napsal pořízení vest pro celou armádu.
Samozřejmě že používaných by bylo z 20 000 tis. , i s misema,odhadem
6 000 - 7 000 tis. kusů. Zbytek uložen u útvarů.
Spočítejte si, kolik je bojových útvarů a dostanete se k skutečnému stavu nasaditelných sil. Zbytek logistika, letectvo, pidiútvary, a pupkáči co jsou strašně důležití a bez nich to nejde.Skrýt celý příspěvekleft: 10let uteče jako nic :). Z helem by se stal pouze vítaný kšeft pro army shopy (za korunu od armády koupit a za tisícovku prodat). Ale jo, chápu tě, vybavit a vystrojit 20tis. ...Zobrazit celý příspěvek
left: 10let uteče jako nic :). Z helem by se stal pouze vítaný kšeft pro army shopy (za korunu od armády koupit a za tisícovku prodat). Ale jo, chápu tě, vybavit a vystrojit 20tis. "bodáků" by pro zemi naší velikosti měla být základní povinnost.Skrýt celý příspěvek
To Jura99: Jasně, chápu. ACH garantuje balistické vlastnosti 10 let, což zas tak málo není. Na druhou stranu si myslím, že třeba 15 let stará ACH bude rozhodně přínosnější než ...Zobrazit celý příspěvek
To Jura99: Jasně, chápu. ACH garantuje balistické vlastnosti 10 let, což zas tak málo není. Na druhou stranu si myslím, že třeba 15 let stará ACH bude rozhodně přínosnější než "blembáky" z 60. let. Výhledově - alespoň to tak vypadá - se tak jako tak kevlar používat nebude. Např. nástupce ACH - ECH (Enhanced Combat Helmet) je z polymerů, které rozhodně mají výrazně delší životnost než kevlar.Skrýt celý příspěvek
left: každý výrobek z kevlaru, vč. helmy, má celkem omezenou životnost, resp. záruku na balistické vlastnosti, cca 5-10let. To není zrovna mnoho na to, aby se nakoupilo 20tis. ...Zobrazit celý příspěvek
left: každý výrobek z kevlaru, vč. helmy, má celkem omezenou životnost, resp. záruku na balistické vlastnosti, cca 5-10let. To není zrovna mnoho na to, aby se nakoupilo 20tis. přileb na sklad nebo pro AZ, které cvičí párkrát do roka.Skrýt celý příspěvek
Říkal jsem si, zda sem dám odkazy na ta videa, o kterých jsem se v minulých příspěvcích zmiňoval. Nakonec jsem se rozhodl, že ano, byť jsou poměrně naturalistická. Pokud se ...Zobrazit celý příspěvek
Říkal jsem si, zda sem dám odkazy na ta videa, o kterých jsem se v minulých příspěvcích zmiňoval. Nakonec jsem se rozhodl, že ano, byť jsou poměrně naturalistická. Pokud se nepletu, tak v minulosti sem typově podobný odkaz dával pan Grohmann (pod článkem o helmě Revision Batlskin).
Na videa níže se rozhodně NESMÍ dívat nikdo mladší 18 let. Nedoporučuji je slabším povahám, ale jsme na webu na jakém jsme, tak doufám, že takových tu mnoho není.
Videa jsou řazena nejen podle pravděpodobnosti, že by balistika měla smysl, ale i podle míry brutality - v případě, že se vám aktuální video zdá moc drastické, rozhodně nedoporučuji otevírat to další.
Chtěl bych otevřít otázku, zda by v těchto případech z praxe - z bojů na východě Ukrajiny - pomohla kvalitní balistika. Mimo jiné asi pochopíte, proč jsem dříve napsal, že právě (nejen) kvůli nedostatku kvalitní balistiky "ukrajinští vojáci umírají skoro jako zvířata".
1) Ambush autobusu s UA vojáky:
https://www.youtube.com/watch?...
2) Ambush náklaďáku s UA vojáky:
https://www.youtube.com/watch?...
Zvažte sledování:
3) Někdy balistika už bohužel nemá vůbec smysl:
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekTo JosefŠ: Tohle je přesně problém, který se týká všech kapitol státního rozpočtu (tj. úřadů a ministerstev). Peníze na konci roku radši narychlo někde utratí, než aby jim zbyly, a ...Zobrazit celý příspěvek
To JosefŠ: Tohle je přesně problém, který se týká všech kapitol státního rozpočtu (tj. úřadů a ministerstev). Peníze na konci roku radši narychlo někde utratí, než aby jim zbyly, a příští rok dostali méně. To je ale zacyklený problém kvůli špatně nastavenému systému (nebo vlastně spíš zajetému chování), který absolutně nemotivuje k úsporám, ale jen ke zbytečnému plýtvání. Osobně znám celou řadu příkladů z vícero institucí...
To psovod: Je ale docela peklo se v tom zorientovat. Nota bene u většiny zakázek (i ukončených) není uveden počet nakoupených kusů, ať už jde o ponožky, helmy nebo ruční zbraně. Co se týče helem, tak tam zas kvůli stupidním názvům také člověk není moudřejší - např. "Přilba ochranná pancéřová" nebo "Přilba 2006".
To malvin: Vzal jste to trochu moc jednoduše, ale víc, co chcete říct a souhlasím :). (Možná tedy až na tu poslední část)Skrýt celý příspěvekPřidám taky svoje zkušenosti s hospodařením AČR, potažmo MO. Když jsem v 15 začal chodit na brigádu, pracoval jsem u firmy, která jezdila po východních čechách sekat trávu ve ...Zobrazit celý příspěvek
Přidám taky svoje zkušenosti s hospodařením AČR, potažmo MO.
Když jsem v 15 začal chodit na brigádu, pracoval jsem u firmy, která jezdila po východních čechách sekat trávu ve vojenských objektech. Každý podzim se opakovala jedna věc.... v listopadu jsme přijeli do voj. objektu posekat trávu, která se naposled sekala v říjnu. Od tý doby vyskočila asi o 2 cm a dál už by nerostla. Tak proč se to sakra seká? Prostě a jenoduše... Objekt má na trávu "vyfasováno" X peněz. Pokud mu (veliteli objektu) však zbyde XY peněz za to, že se jednou neposeká z jakéhokoliv důvodu. Nemůže ty to ušetřené peníze převést na jiné věci např. opravy objektů atd. Tyto ušetřené peníze mu budou sebrány a příští rok už je nedostane. Tak to radši nechaj posekat zbytečně, aby ty peníze dostali i příští rok... co kdyby. Toť moje zkušenosti. Bohužel.Skrýt celý příspěvekVzhledem k tomu, s jakou intenzitou je na východě Ukrajiny používáno dělostřelectvo a raketové zbraně, dochazí k zranění střepinami velkého počtu vojáků a to i ve vzdálenosti od ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhledem k tomu, s jakou intenzitou je na východě Ukrajiny používáno dělostřelectvo a raketové zbraně, dochazí k zranění střepinami velkého počtu vojáků a to i ve vzdálenosti od linie bojů.
Otázka : Copak udělá střela s Gradu s plechovou přilbou vzor. ČSLA a s vestou NPP 2006.
Myslím, že AČR a MO, by na tuto situaci mělo reagovat velice rychle a to kvalitním nákupem ochraných pomůcek pro svoje zaměstnance, protože podle pravidel bezpečnosti práce, jsou za toto ze zákona zodpovědni.
Nákup by měl zahrnovat jak neprůstřelné vesty tak doplňky , brýle, nákoleníky, rukavice, a nejvíce přilby.
Pořízení těchto součástek by mělo být v takovém množství, aby zahrnoval celkový počet pro celou armádu a aktivní zálohy v prvním nákupu, a v druhém nákupu to samé množství.
Důvod je takový, že předpokládáme, že profesionální armáda zadrží první nápor, ale už budeme muset povolávat další zálohy a budovat záložní armádu.
Čím je vybavíme ? Myslíte že 3 000 tis. vest bude stačit.
Peníze na toto jsou ,stačí je vzít z rezerv, jde o obranyschopnost této země a to by si měli politici uvědomit.
Jak zde bylo řečeno kolik asi vyjde cena přilby pro US Army, která je chrlí ve velkem, to samé ostatní vybavení jednotlivce, vesty a ostatní.
Stačilo by se připojit k nákupu přes agenturu NATO.
Dále souhlasím s názorem, že pokud pujdeme stále Českou cestou a vyrábět co už je objevené a nahoře budou stále stejní lide zodpovědni za následný výběr nikam se nedostaneme.
A poslední, pokud vestu nebo přilbu po pěti letech vyřadíme, že nemá revizi, a prodáme za pár korun, nikam se s ochranou vojáků nedostaneme.
Možná bych šel i dál a udělal společnou zakazku jak pro armádu tak pro policii a ostatní složky, záchranáři, celníci, vězeňská služba a městská policie, hasiči.
Proč ostatní složky: Vrbětice- kdo zasahoval jako první ?
A dále je to integrovaný systém, ale v otázce vybavení si všichni hrajou na svém písečku, proč ?
Co si o tom myslíte ?Skrýt celý příspěvekPokud jste někdy na někom z 601 viděli helmu FAST, tak je to buď soukromá investice, nebo ukrutné štěstí v rámci testování. Žádná dodávka pro 601 se "zatím" nerealizovala.
Pokud jste někdy na někom z 601 viděli helmu FAST, tak je to buď soukromá investice, nebo ukrutné štěstí v rámci testování. Žádná dodávka pro 601 se "zatím" nerealizovala.
pokud budou nahoře sedět pořád stejní lidi co nakupují doted,jako třeba když na maskáčích 95 se dodnes za 20 let akorát přišil sucháč na rukáv,nenakoupí se nic funkčního a potom si ...Zobrazit celý příspěvek
pokud budou nahoře sedět pořád stejní lidi co nakupují doted,jako třeba když na maskáčích 95 se dodnes za 20 let akorát přišil sucháč na rukáv,nenakoupí se nic funkčního a potom si lidi přečtou,že armáda vrací do rozpočtu 4 miliardy které loni nestačila utratit,paráda,že?Skrýt celý příspěvek
To psovod: Tak to je docela tristní. 600 korun je hodně směšné. Nakupovaly se vlastně někdy v poslední době helmy (mimo FAST pro 601)? Nějak jsem to totiž nezaznamenal… Upřímně ...Zobrazit celý příspěvek
To psovod: Tak to je docela tristní. 600 korun je hodně směšné. Nakupovaly se vlastně někdy v poslední době helmy (mimo FAST pro 601)? Nějak jsem to totiž nezaznamenal…
Upřímně řečeno nějaký hromadný nákup helem ACH by rozhodně nebyl nějak závratně nákladný - jednotková cena je cca 6 000-7 000 v případě, že si helmu kupujete jako jednotlivec. Hromadný nákup by cenu dostal ještě o něco níž. Například USA právě nakupují 1,2 milionu ACH - opravdu 1 200 000 helem ACH. Výrobní linky tedy jedou naplno a chrlí ACH po statisících. I kdyby se podařilo cenu srazit jen na 5 000, tak by pořízení 20 000 helem přišlo na 100 milionů, což je v porovnání s cca 70 miliony za 2300 vest (ještě ke všemu ne úplně vyhovujících) docela slušné vezmeme-li v úvahu, že helmy by byly na dlouhou dobu vyřešené a to na úrovni odpovídající 21. století. Samozřejmě by se musela ještě pořešit ta politika vyřazování po skončení životnosti/záruky. ACH ji má nastavenou, myslím, na 10 let.Skrýt celý příspěvekhelmy v ačr-bylo by jich dost,ale to by někdo nesměl ty,co projdou prodávat za pár korun třeba excalibru a podobným firmám,zatímco plechovky zůstávají na útvarech,osobně jsem ...Zobrazit celý příspěvek
helmy v ačr-bylo by jich dost,ale to by někdo nesměl ty,co projdou prodávat za pár korun třeba excalibru a podobným firmám,zatímco plechovky zůstávají na útvarech,osobně jsem nakoupil hodně vyřazených kiras -vyřazených pouze kvůli datu výroby,naprosto nepoužívaných ,evidentně pouze skladované za cenu směšnou,při větším odběru byla cena za kus kolem 600 kč-přesně už to nevím-i s daní,tudíž prodejní cena armády byla jaká asi? 100 kč nebo na kila? stejně jako vesty kirasa,pouze se uložili a po projití záruky 10 let odprodáno a podobná situace je se zbraněmi,část armády má breny s velkým zásobníkem,další snad už budou s novou šachtou a jiným nezaměnitelným zásobníkem a zbytek armády a zálohy mají sa58,pro nějaký větší počet záloh pro případnou mobilizaci by asi nezbylo nic a oblečení už vůbec ne,nikdo v tomhle státě nemůže myslet na to,že by v tomhle složení byla ačr čehokoliv schopna a možná je to úmysl,všichni co podobné věci schvalují a podepisují by měli jít ke zdi a postříletSkrýt celý příspěvek
Paradoxně úkoly plněné v BAFu jsou asi jediné, kde si tuto vestu dovedu představit (i když osobně bych ji nechtěl ani tady). Pro mně vyvstává jen otázka, zda se tedy AČR bude ...Zobrazit celý příspěvek
Paradoxně úkoly plněné v BAFu jsou asi jediné, kde si tuto vestu dovedu představit (i když osobně bych ji nechtěl ani tady). Pro mně vyvstává jen otázka, zda se tedy AČR bude ubírat už jen směrem střežení základen (prestižní jen v našich médiích, chudáci kluci), nebo se od ní bude očekávat i nějaká bojová činnost. Při vší úctě všech z BAFu, pokud bych chtěl vrazit své peníze do vesty, tahle by to určitě nebyla. Na druhou stranu, vše je otázka ceny a už si nepamatuju, na kolik vyjde Eagle v kompletní konfiguraci. Tudíž, je otázkou, co ti kluci opravdu chtěli a co si mohli dovolit. Ač nerad uznávám, že tato vesta je určitě lepší než ta, která se fasovala prostřednictvím CZE NSE v 2013/14.Skrýt celý příspěvek
Do 4. BAFu se nakoupilo za vlastni penize nekolik desitek TBV - takze tolik k tomu, ze je to vesta na nic a vojaci ji nechteji (duvodu, proc TBV je vic). Dal se vyjadrovat nebudu. ...Zobrazit celý příspěvek
Do 4. BAFu se nakoupilo za vlastni penize nekolik desitek TBV - takze tolik k tomu, ze je to vesta na nic a vojaci ji nechteji (duvodu, proc TBV je vic). Dal se vyjadrovat nebudu. Kazdemu sedi neco jineho.Skrýt celý příspěvek
To psovod: "my jsme schopni vybavit aspon trochu akorát lidi,co jedou ven" No, takový mám právě dojem. Jakš jakš vybavíme lidi, co jdou do misí, aby to alespoň trochu odpovídalo ...Zobrazit celý příspěvek
To psovod: "my jsme schopni vybavit aspon trochu akorát lidi,co jedou ven"
No, takový mám právě dojem. Jakš jakš vybavíme lidi, co jdou do misí, aby to alespoň trochu odpovídalo 21. století (mnohdy se nakoupí dosti pofidérní záležitosti). Co se ale týče AČR jako takové v případě obraně ČR (tj. nasazení všech jednotek), tak už je dost bída.
K těm helmám - plánoval jsem to také zmínit v mém minulém příspěvku, ale nechtěl jsem otevírat další frontu :), abychom neodešli od tématu. Bohužel se ještě ale ani na první problém nenašel respondent...
S helmami je to asi velmi podobné jako s balistikou - "blembáky" nejsou ničím neobvyklým, přestože už jde spíše o muzejní exponát než o ochranný prvek. AZ nemají nic jiného, než právě tyhle vykopávky. Ach jo... BTW Bylo by tak extrémně náročné nakoupit cca 20 000 helem např. typu ACH (výhledově případně ECH)?
Výstroj jednotlivce je přece naprostým základem, který výrazně zvýší bojovou hodnotu pomůže zvýšit "survivability" a oddálit stav, kdy je jednotka "combat ineffective" . Když se podíváte na různá videa z východu Ukrajiny, tak zjistíte, že mnohým zraněním se dalo zabránit právě kvalitní (nebo alespoň nějakou) balistikou. Z některých videí z UA máte totiž pocit, že tam ukrajinští vojáci umírají skoro jako zvířata právě (samozřejmě ne jen) kvůli špatné výstroji. P.S. Jen na samotném youtubu najdete plno videí, které odhalují ztráty na obou stranách - někdy jsou dosti brutální (chybějící končetiny jsou ještě celkem ok).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...