Německo chce stíhačky F-35 Lightning II
- 10. 11. 2017
- 96 komentářů
- Jan Grohmann
Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle německých médií je hlavním kandidátem americký stroj F-35A Lightning II od firmy Lockheed Martin.
Německý zájem o F-35 jasně naznačuje generálporučík Karl Müllner, velitel německých vzdušných sil. "Z vojenského hlediska potřebujeme nízký radarový podpis a schopnost objevit a bojovat s cílem na velkou vzdálenost," uvedl Müllner v rozhovoru pro agenturu Reuters.
"Rizika a náklady spojené s provozem Tornad se do konce příštího desetiletí značně zvýší, takže již nyní musíte hledat nástupce," vysvětluje Müllner.
Luftwaffe se nyní opírá především o 125 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon, 64 úderných/útočných letadel Tornado IDS a 29 letadel pro průzkum a vedení radioelektronického boje Tornado ECR.
Letadla Tornado odejdou ze služby mezi roky 2025 až 2030. Německo tak již nyní musí začít hledat vhodnou náhradu, aby dokázalo plynule přejít na nový typ a neztratilo své schopnosti v provádění úderů na pozemní cíle a ve vedení radioelektronického boje.
Úderné letouny Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33) slouží také k doručování amerických taktických jaderných pum (B61), které jsou uskladněny v Německu.
Vyřazením Tornad Německo ztratí schopnost používat taktické jaderné zbraně. Není bez zajímavosti, že stíhačky F-35 jsou ze všech možných kandidátů jediné (bez nutných úprav), které dokáží nést jaderné pumy B61. Stíhačka F-35 navíc unese dvojici B61 ve vnitřních zbraňových šachtách.
Zájem o F-35 Berlín projevil již v květnu 2017. Výsledkem zájmu byla několik hodin trvající vstupní přednáška, kde zástupci Lockheed Martin a amerického letectva zástupcům Luftwaffe vysvětlili hlavní (veřejnosti utajované) přednosti F-35. Podobnou přednáškou projdou např. zástupci letectva Spojených arabských emirátů.
Podle webu IHS Janes, který se odvolává na nejmenovaného zástupce Luftwaffe, F-35 údajně splňuje většinu požadavků německého letectva.
Pro německé letectvo je případný přechod na F-35 usnadněn také velkou rozšířeností F-35 v Evropě a velkou evropskou provozní základnou. Mezi evropské zákazníky F-35 patří Velká Británie, Norsko, Dánsko, Itálie, Nizozemsko a Turecko. Nákup F-35 zvažuje Belgie a Finsko. Velké servisní centrum (i pro motory) vzniká v Nizozemsku a v severní Itálii probíhá konečná montáž F-35.
Aby bylo možné začít nahrazovat Tornada od roku 2025, musí Berlín rozhodnutí o novém letadle přijmout v roce 2020. Kromě stíhaček F-35 Luftwaffe zkoumá také nejnovější verze F-15 (zřejmě F-15 Advanced Eagle), F/A-18 (F/A-18 Advanced Super Hornet) a také nejnovější verze letadel Eurofighter.
Nakládka pum do pumovnic F-35A Lightning II; ilustrační video
V roce 2015 dokonce Německo zvažovalo náhradu Tornad za zcela nová proudová bojová letadla. Avšak vzhledem k rychle končící životnosti Tornad a také k nejistým exportním možnostem nového stroje, je takový vývoj krajně nepravděpodobný.
"Musíme vybrat z dostupných možností, protože je již příliš pozdě na vývoj nového stroje," uvedl Müllner . "Bylo by také naprosto nesmyslné vyvíjet nové letadlo pro potřeby vzdušných sil, které potřebuje jen sto letadel a které si nikdo jiný nemůže dovolit koupit."
Německé letectvo rovněž plánuje nakoupit bojová letadla pro vedení radioelektonického boje (REB), jako náhradu za Tornada ECR. Německé požadavky plní specializovaný stroj Boeing EA-18G Growler nebo F-35A Lightning II.Objevily se dokonce zprávy o vývoji “radioelektronické” varianty stíhačky Eurofighter nebo dokonce dopravního letadla A400.
Německo slíbilo v polovině příštího desetiletí poskytnout NATO 14 letounů pro REB. Celkově Německo poptává alespoň 20 letadel pro REB.
Müllner ale také podpořil vývoj nové francouzsko-německé víceúčelové stíhačky, která v 30. letech 21. století nahradí Eurofighter Typhoon. Projekt byl odhalen v červenci a měl by především udržet high-tech schopnosti ve výrobě špičkových stíhacích letadel v Evropě. Nicméně objevily se již obavy, že Německo může nakoupit ještě více F-35 a ze společného projektu s Francouzi odstoupit.
Související články
Německý obrněný transportér Boxer pro Velkou Británii
Ministerstvo obrany Velké Británie (MOD) plánuje v rámci programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle) ...
- 20.09.2017
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Nejnovější tanky Leopard 2A7V pro německou armádu
Německá firma Rheinmetall před několika dny oznámila podepsání smlouvy na modernizaci 104 tanků ...
- 28.09.2017
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II
Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...
- 19.10.2017
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?
Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...
- 07.11.2017
- 50 komentářů
- Jan Grohmann
strikehawk: obranné lasery nebo EMP generovaný radary by mohl být gamechanger v soubojích, nebo se podaří vyrobit i PLŘS s vlastnostmi stealth, aby se minimalizovala možnost ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk: obranné lasery nebo EMP generovaný radary by mohl být gamechanger v soubojích, nebo se podaří vyrobit i PLŘS s vlastnostmi stealth, aby se minimalizovala možnost jejich detekce. Ani nyní nikdo nevíme nakolik jsou jednotlivé systémy ECM účinné.
S vylepšováním EFT na Stealth opatrně, do jisté míry to jde vždy, ale není to evidentně cesta, to už by tu lítaly stealth mašiny F 15, 16, .... Minimalizovat RCS z čela jde, ale opravdu rozdíl by nebyl tak efektivní.
Koukám, že už vám tu dál koment i jj284b, to si uzjiete! :-)Skrýt celý příspěvekstrikehawk: Ten omezený počet strojů stejně o třídu převyšuje jak technologicky, tak počtem COKOLIV co může protivník nasadit. A už se připravuje nový. Tady bych opravdu problém ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk: Ten omezený počet strojů stejně o třídu převyšuje jak technologicky, tak počtem COKOLIV co může protivník nasadit. A už se připravuje nový. Tady bych opravdu problém neviděl.
F35 zdaleka nevyniká pouze ve Stealth. Dokonce to není ani to nejlepší na tom stroji. To čím vyniká především je datová propojenost a situační povědomí.
Lase sice game changer může být, ale je to defenzivní technologie, stejně jako stealth. Navíc nejdál jsou pravděpodobně s vývojem Američani, takže případné nasazení může být jenom Stealth F35 chráněná laserem, proti jakému kolivv jinému horšímu nestealth letadlu bez laserů. Minimálně v dohledné době. Žádný dogfight nehrozí. Nemůžeš útočit na nepřítele, když o něm nevíš.Skrýt celý příspěvekstrikehawk.. este raz, slo o duely kde sa pilotom F22 "zaviazala za chrbtom jedna ruka"... z toho vyvodzovat aky je EF super, je na diagnozu... pri bojovom strete by EF slo dole ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk.. este raz, slo o duely kde sa pilotom F22 "zaviazala za chrbtom jedna ruka"... z toho vyvodzovat aky je EF super, je na diagnozu... pri bojovom strete by EF slo dole rovnako ako vsetky 4gen stroje bez toho aby zistili kto po nich strielal a odkial..Skrýt celý příspěvek
Flanker.jirka Ten souboj nebyl jeden ale mnohokrát se opakoval. Výsledek nelze shrnout jednoznačně na tu nebo onu stranu každopádně EF byl vždy tvrdým soupeřem. A navíc F-22 je ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker.jirka
Ten souboj nebyl jeden ale mnohokrát se opakoval. Výsledek nelze shrnout jednoznačně na tu nebo onu stranu každopádně EF byl vždy tvrdým soupeřem. A navíc F-22 je mrtvý projekt. Byl vyroben jen omezeny počet kusů a obnovení výroby je téměř nemožné. EF je naproti tomu živá platforma kterou je možno stále vyvíjet . Můžou být vyvinuty dokonalejší verze EJ 200 výkonové třídy 110 kN s vektorizaci tahu, implementovat AESA radar a nové senzory, aplikovat nové křídlo, dále zdokonalit aerodynamiku a zlepšit stealth alespoň v přední polosfere.....v kombinaci s RS Meteor jde stále o vrchol mezi stíhacím letadly a ani pro Su-57 nebude sedící kachnu
Sazka na stealth u F35 což je jediné vcem skutečně vyniká není dobra strategie a americani jsou si toho dobře vědomi.....kdo zaručí ze laser pod o kterém pojednává článek v AN nebude onen game changer jako synchronizovány kulomet v 1 sv válce v 1915/16? Co když se scénář leteckých soubojů změní tak że z 10 odpalenych RS jen jedna zasáhne a další budou odchýleny REB, vymanevrovany nebo spáleny laserem?
Pak se letecká válka vrátí k dog fight z 1 a 2 sv a Optické detekci a F35 snadná kořist
Němci žádná letadla do 10 ti let nepotřebuji........Tornáda můžou lehce nahradit údernou verzi EF. Pokud koupi cokoliv jiného je to politické rozhodnutí vynucené jinými duvodySkrýt celý příspěvekroyal: Teď mají Rafale, ale ten už má taky nějaké ty léta a nevydrží na vždy. A nenahradí ho společným projektem 6. generace, protože ten podle mě nikdy nevznikne. Němci potřebují ...Zobrazit celý příspěvek
royal: Teď mají Rafale, ale ten už má taky nějaké ty léta a nevydrží na vždy. A nenahradí ho společným projektem 6. generace, protože ten podle mě nikdy nevznikne. Němci potřebují letadla do deseti let a ne za 20 a více let. Nebudou mít tedy motivaci investovat obří peníze do něčeho takhle nejistého. Ale rád bych se v tomhle mýlil.Skrýt celý příspěvek
raziel87: jaký problém měli Němci se starfightery, který si nezpůsobili sami? Máš pocit, že by SR.177 mělo byť jen tu nejmenší šanci vůbec vyhrát kontrakt? Těžko by pak ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87: jaký problém měli Němci se starfightery, který si nezpůsobili sami?
Máš pocit, že by SR.177 mělo byť jen tu nejmenší šanci vůbec vyhrát kontrakt? Těžko by pak používali tento stroj stejným způsobem jako používali starfighter.
Všim jsem si, že stejně koukáš i na konec Avro Arrow, kde to opět by l problém Kanady, že si vymysleli gold plated stroj dalece přesahující to co si mohli dovolit.Skrýt celý příspěvekstrikehawk: Kde berete jistotu v tomto: "EF je toho důkazem - dokáže si poradit jak s F-22 tak i Su-35." ...na základě čeho se domníváte, že si Typhoon "poradí" s F 22? ...snad ne ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk: Kde berete jistotu v tomto: "EF je toho důkazem - dokáže si poradit jak s F-22 tak i Su-35."
...na základě čeho se domníváte, že si Typhoon "poradí" s F 22? ...snad ne na základě jednoho cvičení, kde byly raptory "sestřely" pouze při dogfightu s omezením například nepoužití vektoru tahu motoru a přilbových zaměřovačů?
Naprostý souhlas, ohledně hrozící obchodní války, o tom se moc nikde nemluví, ale je to tam stále, pokud by šlo opravdu o válčení, tak by státy nakoupily to co právě potřebují a co mají doma.Skrýt celý příspěvekshal: Francie F-35 nepotřebuje jelikož má Rafale, zatímco Němci nemají náhradu za Tornado. A Frantíci později nahradí Rafale společným projektem letadla 6. generace
shal: Francie F-35 nepotřebuje jelikož má Rafale, zatímco Němci nemají náhradu za Tornado. A Frantíci později nahradí Rafale společným projektem letadla 6. generace
raziel87: Tak teď jsi nepochopil ty mě. Já vůbec nechci aby evropské aerolinky krachovaly a průmysl si nezachoval svoji schopnost výroby moderních letadel. Netleskám dovozu z USA ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87: Tak teď jsi nepochopil ty mě. Já vůbec nechci aby evropské aerolinky krachovaly a průmysl si nezachoval svoji schopnost výroby moderních letadel. Netleskám dovozu z USA místo vlastního technického základu. Ale ty říkáš co by sis přál a co by zřejmě i bylo nejlepší a já ti jenom odpovídám, že to je nereálné dokud se EU nedokáže dohodnout na společné armádě, společném vývoji a nákupu. Máš snad pocit, že by to k tomu směřovalo? Ani Německo, ani Francie nedokáží vyvinout stroj 6. generace sami.
Všechno směřuje k tomu, že si Německo nakoupí F35, protože nemá pořádnou alternativu a lepší letoun na trhu není. A pokud si Němci koupí F35, tak to dříve či později udělají i Francouzi, protože sami vlastní moderní letoun nezafinancují.
Nepleť si přání a realitu.
Dokud si země EU nesednou k jednacímu stolu a nezaloží Evropskou armádu a nezafinancují pořádně evropský zbrojní průmysl, tak žádný evropský letoun 6. generace nikdy nevznikne. Společná Evropa opravdu nemá tradici silné armády. Téměř žádná země nechce dát na obranu ani blbé 2 procenta HDP, ikdyž se k tomu smluvně zavázali. V tomhle prostřední o vývoji super moderních letadel nemůže být řeč.Skrýt celý příspěvekNa celou kauzu je nutno pohlížet v širším zahraničně politickém kontextu. 1) není žádný pochyb, že Evropa dokáže vyvinout nejlepší stíhač na světě pokud je politická vůle a ...Zobrazit celý příspěvek
Na celou kauzu je nutno pohlížet v širším zahraničně politickém kontextu.
1) není žádný pochyb, že Evropa dokáže vyvinout nejlepší stíhač na světě pokud je politická vůle a finanční krytí. EF je toho důkazem - dokáže si poradit jak s F-22 tak i Su-35.Eurojet je stále nejlepší motor ve své třídě a ve většině parametrů strčí do kapsy americké i ruské ekvivalenty.Vědeckotechnické kapacity existují stejně jako zkušenosti z civilních projektů kde se Airbus dotáhl na Boeing a má mírně navrch. Může někdo položit smysluplný argument proč by Evropa, pokud by se rozhodla vyvinout vlastní úderný letoun, neměla uspět? Naopak jsou to USA a jejich zbytnělý vojenskoprůmyslový komplex který z 5 projektů dotáhne stěží jeden a to ještě v rozpačitém výsledků.....
2) Německo žádné F-35 nepotřebuje.....to co potřebuje je uchlácholit USA které mají výrazný obchodní deficit se všemi průmyslovými zeměmi a jediné co mohou nabídnout jsou zbraně.
Trump ze všeho nejvíce připomíná žebravého Gorbačova v letech 1985-1988 kdy při každé návštěvě satelitů měl plná ústa glasnosti a perestrojky a obě ruce natažené pro dolarové půjčky k sanaci chřadnoucího hospodářství SSSR.....ted jsou to USA, které mluví o spolupráci v obchodní oblasti a zároveň vyhrožují obchodní válkou a ochranářskými opatřeními pokud ostatní státy nezačnou spolupracovat na odstranění nebo zmenšení obchodních přebytků, protože americké hospodářství nedokáže držet krok ani v prostředí jejíž pravidla nadiktovali samotné USA
3) Německo tedy jako typicky exportní země obětuje 10 miliard dolarů za necelých 100 letadel aby zabránilo obchodní válce a koncentruje se s Francií na stíhač 6. generace Airbus. Francie toto dělat nemusí ...její průmysl není tak exportně orientován , je slabší i když velmi konkurenceschopný ale nemá v USA tak silné postavení a zájmy jako NěmeckoSkrýt celý příspěvek2 logik
udělal si mi radost :-) tenhle příspěvek beru, něco vidím jinak, ale beru to. Z tvých předchozích příspěvků jsem nabyl jiného dojmu2 logik
udělal si mi radost :-) tenhle příspěvek beru, něco vidím jinak, ale beru to. Z tvých předchozích příspěvků jsem nabyl jiného dojmu2 skelet to je pravda, ale to bylo o 20 let později a množství Phantomů, které byly do Evropy dodány byly řádově jiné než z nouze ctnost Germanizovaný Starfighter. Prostě ...Zobrazit celý příspěvek
2 skelet
to je pravda, ale to bylo o 20 let později a množství Phantomů, které byly do Evropy dodány byly řádově jiné než z nouze ctnost Germanizovaný Starfighter.
Prostě chtěli zlikvidovat Sanders Roe, účelově a zcela pragmaticky. Z pohledu amerického občana maličkost, z pohledu evropana křivda jako BrnoSkrýt celý příspěvekraziel: kupodivu, o Rafalu jsem slyšel. Kdy že to dostal první AESA radar? 2012? A kdy že dostal AESA radar první éro z poza moře? A najednou má Evropa být schopná postavit 6. gen ...Zobrazit celý příspěvek
raziel: kupodivu, o Rafalu jsem slyšel. Kdy že to dostal první AESA radar? 2012? A kdy že dostal AESA radar první éro z poza moře? A najednou má Evropa být schopná postavit 6. gen éro málem dříve než za mořem? Hezké by to bylo, ale je to utopie.
Rafale je PRÁVĚ příklad, kdy by Evropa místo toho, aby se dohodla, tak frantíci vyvíjeli svoje éro, zbytek vyvíjel svoje éro - oba vývoje pak byly podfinancované a výroba obou typů stála tolik, že bohužel obě éra (jak Rafale, tak EFT) přišli pozdě, jsou hodně drahá, a modernizační balíčky se na ně dělaj jen s velkejma obtížema (protože na ně nejsou peníze).
Ohledně projektů: projekt je v letectví nic. Mezi projektem a funkčním prototypem je 30% cesty. Dalších 60% je mezi prototypem a sériovou výrobou...
A o evropském leteckém konstrukterství, co vím - no asi by ses divil. Ale nechme toho.
Jinak já neříkám, že by Evropa neměla vyvíjet vlastní moderní stíhač. Samozřejmě, že měla. Jen prostě za současné situace se obávám, že se tak nestane - a termíny prezentované skeletem jsou podle mne naprosto nereálné. V tom termínu jsme možná schopni postavit něco na úrovni F35 či Raptora (samozřejmě s patřičně modernizovaným softwarem a hardwarem - takže by to bylo lepší, než současný lightning). Rozhodně ale nejsme schopni postavit 6. gen éro, tedy éro, které by mělo výrazně vyšší bojovou hodnotu než 5. gen éra.
Na to prostě evropský letecký průmysl je zatím bohužel příliš podfinancovaný - a tak mu scházejí jednak peníze, a jednak potřebné zkušenosti s nejnovějšími technologiemi a hlavně jejich zavádění do praxe (to je daleko větší problém, než ty technologie samotné, ty na různých univerzitách a výzkumácích jsou, poměrně slušně na tom jsme i my v ČR). Nedostatek peněz se při dostatečné politické vůli napraví snadno, ty zkušenosti už hůře.
A tím nechci nijak plivat na evropský letecký průmysl. Furt je to druhý až třetí (nedovolím si jednodznačně porovnávat s Ruskem, ale řekl bych spíše druhý) nejvyspělejší vojenský letecký průmysl na světě. A to, co umíme vzhledem k tomu, kolik do toho jde peněz, je fakt dobrý. Ale těch peněz do toho šlo v poslední době prostě tragicky málo - a ještě nesmyslně roztříštěně.Skrýt celý příspěvek2 shal tak to máš špatné pocity - ale jsem zvyklej, že se pohybuju ve společnosti lidí bez vlastní identity a soudržnosti ke kultuře, v které vyrůstali, proto mě vůbec ...Zobrazit celý příspěvek
2 shal
tak to máš špatné pocity - ale jsem zvyklej, že se pohybuju ve společnosti lidí bez vlastní identity a soudržnosti ke kultuře, v které vyrůstali, proto mě vůbec nepřekvapuje, když ti samí lidé hýkají nadšením, že zkrachoval další evropský
výrobce a z vlastní blbosti či nevědomí tleskají nákupům ze zahraničí....já takovej nebudu, nechci žít a nechci vychovávat svoje děti v zemi/světadíle, kde bylo všechno
rozprodáno, rozkradeno a vše důležité (vývoj nových technologií) se importuje.
Pokud ti to přijde ok, tak pochybuji nad tím, jestli v sobě máš špetku zdravého rozumuSkrýt celý příspěvekShal: možná je F-35 best of, možná bude nejrozšířenější. Ale Německo je hlavním akcionářem Airbusu a je hlavním šéfem integrace. A jako takové si pořídí americké letadlo? Tomu fakt ...Zobrazit celý příspěvek
Shal: možná je F-35 best of, možná bude nejrozšířenější. Ale Německo je hlavním akcionářem Airbusu a je hlavním šéfem integrace. A jako takové si pořídí americké letadlo? Tomu fakt uvěřím až to podepíší ;)Skrýt celý příspěvek
raziel87: Tvoje víra v Evropu mě dojímá. Fakt je, že EU nemá žádnou společnou armádu, společné nákupy, společný vývoj. A dokud to mít nebude, tak je vývoj moderních letounů ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87: Tvoje víra v Evropu mě dojímá. Fakt je, že EU nemá žádnou společnou armádu, společné nákupy, společný vývoj. A dokud to mít nebude, tak je vývoj moderních letounů společnými silami spíše z říše snů než nějaká reálná vize. Už teď polovina evropských zemí F35 kupuje nebo o tom vážně přemýšlí. Zbytku nakonec nezbyde nic jiného než se přidat.
Osobně mám pocit, že tobě vůbec nejde o nějaký evropský vývoj nových letounů, ale jenom tě děsí další prohlubování spojenectví Evropy a USA. F35 je symbolem síly severoatlantického spojenectví.Skrýt celý příspěvek2 shal ale jo, proč ne, tak si v tom dál žij......za chvíli si necháš z Juesej posílat i mouku? kdyby ses pořádně začetl do toho, jak evropské státy vlastně na projektu JSF ...Zobrazit celý příspěvek
2 shal
ale jo, proč ne, tak si v tom dál žij......za chvíli si necháš z Juesej posílat i mouku? kdyby ses pořádně začetl do toho, jak evropské státy vlastně na projektu JSF participovaly - myslím EVROPU ne GB, tak takovou zhovadilost z pusy nevypustíš.
Pokud Evropa nakoupí hromadně F-35 tak za
a) zmrazí vývoj 6. generace na dalších 20 let
b) přijde o několik desítek tisíc pracovních míst v letectví
c) je moderní všude vřískat, že F-35 je jediná cesta, škoda že se tihle křiklouni nezamýšlí nad dopadem takového nákupu pro Evropské výrobce a vývojáře.
Němci se se Starfighterm poučili, stačí si přečíst německá fora přes google translatorSkrýt celý příspěvekJá nevím co furt tady teoretizujete. Německo vyjádřilo aktivní zájem a s největší pravděpodobností letoun koupí. Fakticky ho nakoupí asi všechny země NATO. Přece jenom je to ...Zobrazit celý příspěvek
Já nevím co furt tady teoretizujete. Německo vyjádřilo aktivní zájem a s největší pravděpodobností letoun koupí. Fakticky ho nakoupí asi všechny země NATO. Přece jenom je to projekt celého NATO, ikdyž hlavní úlohu mají logicky Američané, ale to mají i v NATO.
F35 bude nejúspěšnější letadlo na světě s největším rozšířením vyráběné v tisícovkách kusů.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...