Německý obrněný transportér Boxer pro Velkou Británii
- 20. 9. 2017
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Ministerstvo obrany Velké Británie (MOD) plánuje v rámci programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle) nakoupit až 800 kolových obrněných vozidel 8×8. Hlavním kandidátem je německo-nizozemské vozidlo Boxer od firmy ARTEC, joint venture německých firem Krauss-Maffei Wegmann (KNW), Rheinmetall a nizozemské Rheinmetall Military Vehicles.
Pásová bojová vozidla Ajax a nové kolové obrněné transportéry (KOT) vzešlé z programu MIV v následujících desetiletích utvoří páteř pozemního vojska Velké Británie a stanou se hlavní výzbroji nově budovaných útočných brigád (Strike Brigades). Útočné brigády budou unikátním způsobem kombinovat střední kolová a pásová vozidla.
Britské útočné brigády jsou budovány jako unikátní expediční vojenské jednotky schopné rychlé aktivace a přesunu na dlouhé vzdálenosti. Součástí útočné brigády bude průzkumný prapor s vozidly Ajax, jeden střední bojový prapor s vozidly Ajax (Ajax v této roli zastane roli středních tanků), dva mechanizované prapory pěchoty s KOT a dělostřelecké, ženijní, logistické a zdravotnické jednotky.
O nové střední pásové platformě Ajax je už rozhodnuto dlouho, kolová platforma 8×8 však ještě nebyla zvolena. Program Ajax má hodnotu 4,7 miliardy dolarů a první z 589 objednaných vozidel pozemní vojsko získá již příští měsíc.
Na konci minulého roku jsme vás na stránkách Armádních novin informovali o zájmu Velké Británie nakoupit německo-nizozemská vozidla Boxer. Od té doby však veřejně nedošlo k žádnému posunu a ve hře zůstávají všechny možnosti. Boxer se však pokládá za hlavního kandidáta.
MOD zvažuje dvě možnosti. Buď Londýn nakoupí KOT Boxer přímo formou vláda-vláda a výrazně tak zkrátí celý akviziční proces nebo spustí klasické otevřené výběrové řízení, tím se ale odloží zavedení KOT do výzbroje minimálně o několik let. Avšak Velká Británie chce mít připraveny dvě útočné brigády již v roce 2023, což celý akviziční proces dostává pod časový tlak.
“Program MIV byl nedávno schválen Výborem pro schvalování investic (IAC - pozn. red.); peníze jsou připraveny a zdá se, že jedinou významnou otázkou je, jakou akviziční strategii přijmout – jednoho dodavatele nebo program otevřít konkurenci. Je to velmi citlivá záležitost a debata se odehrává ve více vládních úřadech, včetně ministerstva financí, které v tom má velký hlas," citoval magazín Defense News jednoho úředníka obeznámeného s programem, který nechtěl být jmenován.
Propagační video vozidla Boxer pro Velkou Británii.
Konkurenti firmy ARTEC (firmy Nexter, Patria, BAE Systes, Lockheed Martin, ST Kinetics a General Dynamics) chtějí zamezit právě přímému nákupu vozidel, protože v tom případě Londýn zvolí KOT Boxer. Hlavním argumentem konkurentů má být velká cena vozidel Boxer a údajně také to, že "německá cesta" nepřinese daňovým poplatníkům Velké Británie žádnou přidanou hodnotu.
Konkurenti mají obecně levnější nabídky a mají také volné výrobní kapacity. Dodejme, že v současné době ARTEC již dodal 400 vozidel Boxer. Dodávky 200 objednaných vozidel pro Nizozemsko skončí v roce 2019 a všech 696 vozidel pro Německo a Litvu firma ARTEC dodá v roce 2021.
Proti tlaku konkurentů bojuje ARTEC tím, že na proběhlé londýnské výstavě DSEI 2017 oznámila zájem vytvořit s britskými firmami průmyslové partnerství na nejvyšší úrovni. ARTEC poněkud netradičně vyhlásil “otevřenou soutěž” a posuzuje konkurenční nabídky rovnou čtyř firem – BAE Systems, Pearson Engineering, Raytheon a Thales.
Unikátní vlastnosti vozidel Boxer je "naprostá" modulárnost. Na základní platforu 8×8 lze umístit nejrůznější nádstavby podle dané mise.
Podle zástupců firmy ARTEC bude průmyslový tým znám na podzim, a to bez ohledu na výsledek akviziční strategie ministerstva obrany. Přitom je klidně možné, že ARTEC naváže partnerství se dvěma, nebo dokonce třemi firmami. Ve výsledku tak až 60 % vozidla Boxer může vzniknout ve Velké Británii.
Unikátní vlastností KOT Boxer jsou speciální moduly, volitelné podle dané mise. Základ KOT Boxer tvoří prostor řidiče s pohonnou jednotkou a podvozek 8×8. Na základní korbu je pak možné umístit nejrůznější moduly, například pro transport vojáků, převoz zraněných, velitelské a řídící moduly, prostředky radioelektronického boje, zbraňové stanice, atd. atd.
Právě moduly mohou kompletně vzniknout ve Velké Británii. Stejně tak ve Velké Británii jistě proběhne finální montáž, svařování korby a britské firmy nepochybně dodají i velkou část elektronických, počítačových, senzorových a komunikačních prostředků. Není vyloučena ani výroba velkých technologických celků a mechanických komponentů přímo na ostrovním státě.
MOD o akviziční strategii programu MIV rozhodne na přelomu října a listopadu. Podle magazínu Defense News ale většina zástupců průmyslu očekává přímé zadání zakázky formou vláda-vláda.
Zdroj: Defense News
Související články
Modernizace britských tanků Challenger 2
Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. ...
- 14.06.2016
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Velká Británie kupuje německá obrněná vozidla Boxer
Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových ...
- 17.10.2016
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
Odyssea britských letadlových lodí
Královské námořnictvo (Royal Navy) zařadí tento rok do služby první ze dvou letadlových lodí třídy ...
- 21.04.2017
- 48 komentářů
- Pavel Vinkler
BOXER s Lance věží...Je to pěkným, to se musí uznat :D https://www.youtube.com/watch?...
BOXER s Lance věží...Je to pěkným, to se musí uznat :D https://www.youtube.com/watch?...
PavolR: poistka sa moze hodit, ale nie je zadarmo, tu naklady predstavuju hmotnost navyse a pravdepodobne aj cenu, preto treba zvazit ci sa oplati. V historii mozeme najst hned ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: poistka sa moze hodit, ale nie je zadarmo, tu naklady predstavuju hmotnost navyse a pravdepodobne aj cenu, preto treba zvazit ci sa oplati.
V historii mozeme najst hned niekolko prikladov ked sa od veci, ktora by sa mohla hodit nakoniec upustilo. Napriklad menitelna sipovitost kridla, to bol svojho casu podstatne vacsi hit ako mudlarita a dnes to uz nitko nerobi.Schpnost niest vysadok u utocneho vrtulnika Mi 24, to iste zatahovaci podvozok - Mi 35,28 uz ma pevny aj ked u Ka 5x sa stale pouziva.Skrýt celý příspěvekA čo sa počtu náhradných modulov a podvozkov týka, tak to si predstavujem v podobe štandardnej armádnej rezervy - pokiaľ daná armáda na udržanie tabuľkových stavov aktívnej ...Zobrazit celý příspěvek
A čo sa počtu náhradných modulov a podvozkov týka, tak to si predstavujem v podobe štandardnej armádnej rezervy - pokiaľ daná armáda na udržanie tabuľkových stavov aktívnej techniky niečo také vôbec má.
Dajme tomu, že armádna rezerva by mala pokrývať 20% aktívneho stavu vozového parku, ktorého daná časť je na opravách, v servise atď. Pri klasických konštrukciách by to v prípade 300ks v aktívnej službe znamenalo 60 vozidiel v zálohe, no v prípade modulárneho riešenia by to pokrylo 35-40 vozidiel, keďže pri bežnej prevádzke zriedka pokazí naraz korba i modul.
Ale aj pre armádu, ktorá si nevytvorí armádnu rezervu (k akým by patrila zrejme aj tá slovenská), umožní modulárne riešenie udržiavať vyššiu úroveň bojovej pripravenosti, lebo sa to proste ľahšie "kanibalizuje". Keby aj počet takto získaných bojaschopných strojov bolo možné zrátať na prstoch jednej ruky, už aj to niečo znamená.
Lebo schválne, koľko vozidiel máme asi tak momentálne bojaschopných v porovnaní s tabuľkovým stavom?Skrýt celý příspěvekdemagog: V regulárnej vojne, ako aj regulárnom živote vôbec, sa môže stať absolútne čokoľvek. Je mnoho situácií, kedy je modularita na nič, ale aj situácie, kedy sa hodí. Taká ...Zobrazit celý příspěvek
demagog:
V regulárnej vojne, ako aj regulárnom živote vôbec, sa môže stať absolútne čokoľvek. Je mnoho situácií, kedy je modularita na nič, ale aj situácie, kedy sa hodí. Taká poistka proti zákonu schválnosti sa môže hodiť - rozdielom medzi úspechom a neúspechom je neraz maličkosť. Tá modularita nie je vôbec od veci.Skrýt celý příspěvekPavolR: "... alebo obetujem modul, ktorý práve menej potrebujem, aby som získal podvozok pre modul, ktorý je pre úspech operácie nevyhnutný ..." to je argument oblubeneho typu ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: "... alebo obetujem modul, ktorý práve menej potrebujem, aby som získal podvozok pre modul, ktorý je pre úspech operácie nevyhnutný ..."
to je argument oblubeneho typu "keby to malo zachranit jeden ludsky zivot tak sa to oplati". Kolko krat myslite ze sa to stane v regulernej vojne? Ten modul vezmete odkial? Budete ho mat na sklade? Ak to nebude zrovna obycajna krabica na vozene vojakov tak bude dost draha. Ak ano, tak ta sa da zrovna dost lahko opravit, najma ak nepotrebujete NBC ochranu. Kolko penazii chcete utopit v moduloch na ktore bude niekde sadat prach? Vezmete ho z poskodeneho vozidla? Aka je pravdepodobnost ze podvozok znicia a modul prezije? Opat v regulernom konflikte, nie niekde na zahranicnej misii kde na vozidlo raz vypalia z RPG-7 a ujdu prec. Ake by ste si predstavovali pocty podvozkov a modulov pri komplet zavedeni do armady pri poziadavke ~300 vozidiel?Skrýt celý příspěvekTak zbraňové nástavby bych raději viděl na vozidle "z jednoho kusu" než na kontejneru spojeném s podvozkem několika šroubovými spoji. Už ten minomet a o věži třeba s kanonem 105mm ...Zobrazit celý příspěvek
Tak zbraňové nástavby bych raději viděl na vozidle "z jednoho kusu" než na kontejneru spojeném s podvozkem několika šroubovými spoji. Už ten minomet a o věži třeba s kanonem 105mm nemluvě. Vojenská vozidla jsou už tak dost modulární s rychlou výměnou agregátů, nevím co by neopravitelně zničilo podvozek a přitom nepoškodilo nástavbu. Podvozek musí být dimenzovaný na tu nejnáročnější nástavbu (nejnáročnější hmotnostně, energeticky atd.)., i když třeba celou životnost bude vozit jen tu nejméně náročnou.Skrýt celý příspěvek
Tak záleží i na tom, jaký modul. OT s kulometem je asi jedno, ale bojové věže jsou dost drahé a tam má smysl mít možnost rychlého osazení na náhradní podvozek. Navíc rozdíl je i v ...Zobrazit celý příspěvek
Tak záleží i na tom, jaký modul. OT s kulometem je asi jedno, ale bojové věže jsou dost drahé a tam má smysl mít možnost rychlého osazení na náhradní podvozek. Navíc rozdíl je i v servisu a výrobě. ARTEC zmiňuje, že moduly si může vyrábět zákazník kompletně sám, což je velké plus. Ne každý stát má totiž kapacity, aby si stavěl kompletně licenčí vozidla.Skrýt celý příspěvek
... alebo obetujem modul, ktorý práve menej potrebujem, aby som získal podvozok pre modul, ktorý je pre úspech operácie nevyhnutný ... Každopádne príklad z praxe: Poliaci tuším ...Zobrazit celý příspěvek
... alebo obetujem modul, ktorý práve menej potrebujem, aby som získal podvozok pre modul, ktorý je pre úspech operácie nevyhnutný ...
Každopádne príklad z praxe: Poliaci tuším nedávno riešili, že nemajú zálohu, čím nahradiť Rosomaky, o ktoré prišli na misiách. Museli na doplnenie stavov nakúpiť komplet nové vozidlá, kdežto u Boxera by stačili iba nové podvozky, ktoré sú zrejme podstatne lacnejšie ako jednotlivé moduly so všetkou elektronikou.Skrýt celý příspěvekPavolR: to je teoretická výhoda. V praxi budeš mít sklad volných podvozků čekajících až nastane případ výměny a sklad nástaveb čekajících na volný podvozek ? Asi ne, ale jasně, ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: to je teoretická výhoda. V praxi budeš mít sklad volných podvozků čekajících až nastane případ výměny a sklad nástaveb čekajících na volný podvozek ? Asi ne, ale jasně, můžeš kombinovat auto s rozbitým podvozkem s autem s rozbitou nástavbou, ale kolik bude takových případů?Skrýt celý příspěvek
Výhoda akejkoľvek (!) modularity je v tom, že možno poškodenú časť rýchlo vymeniť za novú. Čiže, ak sa niečo stane podvozku, môžete hodiť modul na nový a naopak, ak dostane modul ...Zobrazit celý příspěvek
Výhoda akejkoľvek (!) modularity je v tom, že možno poškodenú časť rýchlo vymeniť za novú. Čiže, ak sa niečo stane podvozku, môžete hodiť modul na nový a naopak, ak dostane modul zásah, alebo je z nejakého dôvodu znefunkčnený, dá sa na podvozok iný modul. Variabilita je popri tom už iba taký bonus, ktorý poteší.Skrýt celý příspěvek
Jura99: když si vymyslíš nějakou novou verzi, tak není nutné kvůli tomu stavět hned celé vozidlo, ale stačí vyměnit modul. To samé, když už je nějaká nástavba nedostatečná. Možná ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99:
když si vymyslíš nějakou novou verzi, tak není nutné kvůli tomu stavět hned celé vozidlo, ale stačí vyměnit modul. To samé, když už je nějaká nástavba nedostatečná. Možná ty výhody nejsou tak skvělé, ale nikde jsem neviděl, že by byl Boxer v čemkoliv horší než konvenčně řešená konkurence. Modulárnost je tedy něco navíc, tak proč ne.Skrýt celý příspěvekJá myslím, že výhoda modularity spočívá v tom, že se nemusí pro jiné úkoly už nic dovyvíjet (zasahovat do konstrukce vozidla), resp. nebude to stát tolik. Základní kostra je a ...Zobrazit celý příspěvek
Já myslím, že výhoda modularity spočívá v tom, že se nemusí pro jiné úkoly už nic dovyvíjet (zasahovat do konstrukce vozidla), resp. nebude to stát tolik. Základní kostra je a dořešit samostatně modul nebude tak drahé a může to třeba udělat i třetí strana...kdyžtak mě opravte jestli se mýlím...Skrýt celý příspěvek
Výhoda může být v tom, že do servisu pošlete jen podvozek a nástavbu máte stále dostupnou. Stačí ji přehodit na jiný podvozek a můžete fungovat dále.
Výhoda může být v tom, že do servisu pošlete jen podvozek a nástavbu máte stále dostupnou. Stačí ji přehodit na jiný podvozek a můžete fungovat dále.
Výhoda modularity je v čem ? Že koupím méně podvozků než nástaveb a přehazuju je podle jakési potřeby ? To mám i modulární posádky, že vyměním zdravotníka za spojaře nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Výhoda modularity je v čem ? Že koupím méně podvozků než nástaveb a přehazuju je podle jakési potřeby ? To mám i modulární posádky, že vyměním zdravotníka za spojaře nebo pancéřovníka ? Je to spíš taková hračka, jako kdyby se nevědělo, kolik kterých vozidel potřebuju. Lepší ochrana posádky díky defacto dvojitému spodku korby se dá řešit i profesionálně s lepším stupněm ochrany při stejné hmotnosti. Boxer byl primárně myšlen jako obrněný autobus bez výzbroje ve věži.Skrýt celý příspěvek
Az bude na poradu výmena za pandury, tak bude mozna už boxer taky out. Uvidíme kdo ho první trumfne, zatím je to jednicka stejne jako puma u bvp. Tipuji že to budou Izraelci se ...Zobrazit celý příspěvek
Az bude na poradu výmena za pandury, tak bude mozna už boxer taky out. Uvidíme kdo ho první trumfne, zatím je to jednicka stejne jako puma u bvp.
Tipuji že to budou Izraelci se svým vyvíjenym vozidlem.Skrýt celý příspěvekUž jsem to psal i jinde, on Boxer je ideální platforma i pro AČR a nikde jsem nenašel jakoukoliv výtku k jeho konstrukci (oproti jiné, i Německé technice). Problém je v tom, že AČR ...Zobrazit celý příspěvek
Už jsem to psal i jinde, on Boxer je ideální platforma i pro AČR a nikde jsem nenašel jakoukoliv výtku k jeho konstrukci (oproti jiné, i Německé technice). Problém je v tom, že AČR provozuje Pandury ze stejného důvodu jako Bundesheer, jelikož je už máme. Z našeho pohledu jde i o to, že tehdy ani nebyly Boxery k mání, ale vybíralo se jen mezi Patrií a Steyrem, což je stejnědobrý základ. Slovensko si může vybírat z úplně jiné nabídky, kdy už Pandur nevypadá tak dobře. Na druhou stranu by měli kompatibilní vozidlo se sousedy.Skrýt celý příspěvek
Boxer je momentálne asi najlepšia platforma na KBVP/OT na trhu. Modularita, ktorú od základu ponúka je jeho veľkou výhodou, nemusia sa vyvíjať špeciálne verzie. Bolo by pekné, ...Zobrazit celý příspěvek
Boxer je momentálne asi najlepšia platforma na KBVP/OT na trhu. Modularita, ktorú od základu ponúka je jeho veľkou výhodou, nemusia sa vyvíjať špeciálne verzie.
Bolo by pekné, keby bol aj na SVK, ale veža TURRA 30 s postsovietskou výzbrojou by ho degradovala len na drahé vozítko s nekompatibilnou a zastaralou výzbrojou.
Prečo Litva môže investovať do kvality a my nie? Tá príležitosť tu teraz je, ale je smutné, že to opäť pokazia politici ako figúrky, na špagátiku oligarchov v pozadí.
TURRA 30 len s výzbrojou Bushmaster a Spike, ostatné je krok vedľa...Skrýt celý příspěvekRase: Na tender by som moc nebral zretel, ani v astralii. Ovplyvnuje ho vela faktorov, politika, vola otestovat zaujimave riesenie, atd. Dvojita stena moze ciastocne fungovat ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: Na tender by som moc nebral zretel, ani v astralii. Ovplyvnuje ho vela faktorov, politika, vola otestovat zaujimave riesenie, atd.
Dvojita stena moze ciastocne fungovat ako vrstveny pancier, ale jeho kvalit urcite nedosiahne.
Riesenie typu valnik bude pri rovnakej tuhosti konstrukcie tazsie oproti vozdilu kde cela korba predstavuje nosnu cast.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...