NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem

Evropská armáda / Public domain

Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské armády pozitivně ovlivní bezpečnost v Evropě, proti ale hraje řada praktických překážek. Text původně vyšel na On War | On Peace.

PRO:

Společná evropská armáda je správným krokem, a to z několika vojenských, politických i praktických důvodů. Prvním z nich je vojenská samostatnost, kterou by to EU přineslo. Ta by nebyla závislá na přítomnosti amerických vojáků, kteří by mohli být nasazováni na potřebnější mise. Tuto samostatnost Evropa nezažila již 70 let a je nejvyšší čas, aby ji začala trénovat. Není pro ni výhodné, aby byla celou svou existenci závislá na ozbrojených silách USA. Závislost vede k zpohodlnění a čím delší je, tím více se společnost stává bezbrannou. Pokud se v budoucnu USA rozhodnou, že Evropu nepotřebují, budeme mít vážný problém.

Mnohé státy v dějinách se spoléhali na půjčování si vojenských nástrojů, aby sami mohli žít v pohodlí. O to větší šok však zažívali, když cizí vojenský nástroj nebyl k dispozici nebo se obrátil proti nim. Machiavelli dobře věděl, proč kritizoval smýšlení italských městských států o obraně jejich suverenity. Časté využívání žoldnéřských armád dovedlo městské státy do stavu naprosté bezbrannosti a staly se tak snadnou kořistí pro Francouze a Španěly.

Společná armáda by EU pomohla být přínosnějším partnerem ve vojenských operacích v rámci NATO. V současnosti jsou síly evropských států na různých (často mizerných) úrovních kvality, což mimořádně stěžuje koaliční vojenské operace. Slovenské pozemní jednotky jednoduše nemají americké námořní pěchotě co nabídnout. Pokud by ale došlo k vytvoření standardizované evropské armády, bylo by možné ji nasazovat ve spolupráci s tou americkou. Její činnost by nebyla odkázána pouze na rekonstrukci, poté co síly USA vybojují celý konflikt. Standardizovaná armáda by byla rovnocenným partnerem.

Kromě vojenské užitečnosti by to ovlivnilo i politickou pozici EU, která by byla vnímána s větším respektem, jak u spojenců, tak případných protivníků. Zvýšil by se tedy i její prostor pro politické manévrování. EU by snadněji prosazovala svá řešení v zahraniční politice, pokud by nebyla vnímána jako bezbranná kořist čekající na rozvrácení.

Praktickou výhodou vzniku a rozvoje společné armády by bylo i pravděpodobné odmítnutí arbitrární hranice dvě procenta HDP na obranu a jiných nesmyslných nastavení v rámci NATO. Celé financování by se muselo důsledně promyslet od začátku a přestal by se brát ohled na neodůvodněné plošné výdaje stejné pro všechny. Nové financování by mohlo zohledňovat specifika jednotlivých států, čímž by bylo flexibilnější a efektivnější.

Společná evropská armáda by zvýšila politickou a vojenskou nezávislost EU, zvýšila by její kredit v očích spojenců a protivníků a pomohla by odstranit dávno přežité a nefunkční nastavení v rámci NATO.

PROTI:

Idea společné evropské armády je dnes nebezpečnou chimérou. EU je v současnosti mezinárodně politickým unikem. Přesáhla rozměr tradičních mezinárodních organizací, stejně tak ekonomických či politických spolků. Současně není (nelze říct, jestli kdy bude) federativním státem, kde by jasně vymezenému centru mohla společná armáda podléhat. Pohlédneme-li na decision-making procesy v současné EU, lze zcela hodnověrně tvrdit, že případná armáda by byla politicky paralyzována s pochybným mandátem nasazení, a byla by tedy neefektivní a zbytečná.

V případě vzniku federativního evropského (super)státu by společná armáda byla logickým krokem a nutností. Jak ukazuje aktuálně „Brexit“, nic není napořád. Schéma, jak rozdělit federaci a federativní armádu by se nehledala snadno. Z nedávné historie tady máme pozitivní případ rozdělení Československa ale i velice krvavý příklad vojny v Jugoslávii.

Připomeňme si, že jedna ze sil na pozadí toho konfliktu byla snaha Bělehradu udržet jednotu federace silou. Modelovat, jak by to bylo v hypotetickém případě, dělící se evropské federace a armády, není pochopitelně docela dobře možné. S jistotou lze jen říct, že v době krize velice lehce vyplouvají staré křivdy a nesváry (těch je Evropa plná) na povrch. Do tohoto procesu by se s velkou pravděpodobností vložily externí mocnosti, které by rozhodně, nesledovaly nejlepší zájmy Evropy.

Největším problémem společné armády (a společného státu) je absence jednotící identity, myšlenky a hodnot, na které by se mohla loajalita euroobčanů a eurovojáků upnout. Bude přísaha na abstraktní hodnoty humanismu a evropských myšlenek stačit na to, aby finští vojáci umírali u Černého moře? Pohrnou se estonští vojáci pacifikovat opakované povstání na severu Afriky?

Neskončíme jen se systémové demoralizovaným a bojeneschopným kolosem, který bude akorát pojídat astronomické peníze? Myšlenka společné evropské armády vychází z idealistického uvažování. Historie nás učí, že obrana a bezpečnost nakonec vždy skončí u realismu a pragmatismu.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?

Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...

Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích

Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...

KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jirosi
    19:48 18.04.2017

    Wenet01: Já sem tím narážel na údajný demokratický deficit evropské unie, která má stejný typ vlády jako naše republika. On spíše než u Němců a Francouzů, bude ten problém s ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01: Já sem tím narážel na údajný demokratický deficit evropské unie, která má stejný typ vlády jako naše republika.

    On spíše než u Němců a Francouzů, bude ten problém s tím že by jsme se museli vzdát toho našeho Čecháčstvý a je snažší to házet na jiné že ...

    Takeda: Problém je v tom že omezeni zemědělské politiky v EU by znamenalo okamžitě obrovskou nezaměstnanost spojenou se vzdáním se soběstačnosti v jídle. A i ty vojáky by časem trápilo že nemají co jíst více než to že jsou v tanku.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    19:39 18.04.2017

    to bylo na Shaniu

    Wenet
    Však to právě ukazuje, jakou poptávku ten stroj má. Není všechno hned, důležité je vytyčit směr a to se děje.

    to bylo na Shaniu

    Wenet
    Však to právě ukazuje, jakou poptávku ten stroj má. Není všechno hned, důležité je vytyčit směr a to se děje.

  • analytic
    19:37 18.04.2017

    Wenet01: Nevidím rozpor v existenci akceschopného NATO s národními nepodfinancovanými armádami, které jsou určeny k obraně území členských zemí (čl. 5 WS) a stejnými armádami, ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01:
    Nevidím rozpor v existenci akceschopného NATO s národními nepodfinancovanými armádami, které jsou určeny k obraně území členských zemí (čl. 5 WS) a stejnými armádami, které sdílí část svých kapacit s Evropskou obrannou unii, primárně určenou k nasazení ve vojenských operacích mimo čl. 5 kapitola VI. Charty OSN = Stabilizační operace zaměřené na podporu míru (Prevence konfliktu, Nastolení míru, Udržení a prosazování míru, Budování míru, Humanitární).

    To, že to nyní EU bez USA nezvládá, bude patrně důvod se do toho pustit. Protože až se EU rozhodne (a to dříve nebo později bude muset), že problém s uprchlíky nevyřeší v Řecku nebo v Itálii, ale tam, kde vzniká, tj. třeba v Africe (např. Zaire), tak musí nejdříve ukecat USA, aby to toho šly (a proč by zrovna USA intervenovaly v Africe a tahaly kaštany z ohně za Evropany, kteří se nepřetrhli v jejich válkách?) a pokud se to podaří, tak potom jim to především politicky, ale taky i ekonomicky zaplatit (např. nová TTIP).

    No, a že EU bude chtít výzbroj nakupovat u evropských firem s evropskými zaměstnanci, asi nebude úplně špatně. A díky Polákům ani americké firmy nepřijdou zkrátka.

    Jestli je projekt obranné unie životaschopný nebo ne, ukáže vývoj v několika příštích měsících a letech. A že vy ho považujete za "naprosto bagatelní" na tom nic nezmění, stejně tak jako můj postoj k témuž, který je mimochodem naprosto indiferentní, protože neznám podrobnosti projektu.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    19:33 18.04.2017

    :D

    :D

  • Wenet01
    19:33 18.04.2017

    Jirosi: Pokud by byla česká vláda demokratická jako EK, pak by měla jen a jen ona právo navrhovat zákony, pokud se Vám tohle líbí, tak mně nikoli...řeči o Evropě jako celku jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: Pokud by byla česká vláda demokratická jako EK, pak by měla jen a jen ona právo navrhovat zákony, pokud se Vám tohle líbí, tak mně nikoli...řeči o Evropě jako celku jsou krásné, všichni budeme Evropané, jen Francouzi zůstanou Francouzi a Němci budou nadále Němci...jako vždy. Jednotné USA se zrodilo v občanské válce mezi státy s naprosto jinou představou o federalizaci unie...a to byly bývalé kolonie s minimálními historickými a kulturními rozdíly, zatímco vy chcete spojit nikdy nespojené s tím, že každý potlačí svůj původ. Je to stejně krásná myšlenka jako komunismus nebo multikulturní svět, jelikož je to proti lidské přirozenosti tak to nebude fungovat.
    LUKY: Dobrý příklad...iniciativa z let osmedesátých, první let 2009, čekání nakonec dokopalo Británii k nákupu C-17A...což byla klika pro Francii, která si aspoň mohla někoho stopnout na své cestě do MALI. Ohledně řešení akce Zaire, tak C-17 unese 77 tun, AN-124 naloží 120 tun...A400M, který zatím nedorazil vv množství větším než malém, uveze 37 tun...kolik toho přepraví do Afriky s nosností taktického dopravního letounu v objednaných (natož stále nedodaných) počtech?Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    19:27 18.04.2017

    Luky: jestli někdo vyvražďoval v Americe původní obyvatelstvo, tak to byli právě evropští osadníci. Kolik z těch co zabírali další a další uzemí byli v Americe dýl jak jednu nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: jestli někdo vyvražďoval v Americe původní obyvatelstvo, tak to byli právě evropští osadníci. Kolik z těch co zabírali další a další uzemí byli v Americe dýl jak jednu nebo dvě generace...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:12 18.04.2017

    Luky: ano, něco na tom je. Ale pořád je ta civilizace čerstvější. Čistě na základě historické statistiky je mi milejší emérický imperialistický kapitálista, než německý socialista ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: ano, něco na tom je. Ale pořád je ta civilizace čerstvější.
    Čistě na základě historické statistiky je mi milejší emérický imperialistický kapitálista, než německý socialista libovolného odstínu.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    19:02 18.04.2017

    Wenet: https://cs.wikipedia.org/wiki/... fenri mno oni Amíci přišli do dost volný krajiny, místní vyvraždili a nic jim nepřekáželo, místa spousta. Kde časem ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet:
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    fenri
    mno oni Amíci přišli do dost volný krajiny, místní vyvraždili a nic jim nepřekáželo, místa spousta. Kde časem narazili na souseda, tak ho zabrali. Pak se začali zahušťovat dovnitř a masakrovali se navzájem. Nic vyjímečnýho.
    Zatím ta civilizace z čerstvosti prosperovala, ale zdá se že narazila na limity. Infrastruktura často prastará, extenzivní urbanizmus průserový, zemědělství takový no suchý a chemický...holt je to mladá kultura. Moderní hudba super, ale že by si Evropa měla připadat nesvéprávná...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    18:53 18.04.2017

    Evropská komise je stejně nedemokratická asi jako Česka vláda. "Přitom když jednotce s Moravy nakážou Pražáci aby jela bojovat do Afghanistánu nikdo neprotestuje proti totalitě ...Zobrazit celý příspěvek

    Evropská komise je stejně nedemokratická asi jako Česka vláda.
    "Přitom když jednotce s Moravy nakážou Pražáci aby jela bojovat do Afghanistánu nikdo neprotestuje proti totalitě Pražáků." Troška ironického maloměšťáctví v české kotlině. Možná by se to chtělo trošku povznést a přemýšlet dopředu ne se jen soustředit na to co to přinese nám, ale co by to přineslo Evropě jako celku.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    18:51 18.04.2017

    Takeda: s Vámi definovanými cíly (které je blbost rozporovat) ale přeci NATO ladí celkem dobře. Jen má větší přesah a větší koule. Jinak ano, Leo3 je určitě věc, na které by se ...Zobrazit celý příspěvek

    Takeda: s Vámi definovanými cíly (které je blbost rozporovat) ale přeci NATO ladí celkem dobře. Jen má větší přesah a větší koule. Jinak ano, Leo3 je určitě věc, na které by se mělo makat. Zda stíhačka další generace...nevím nevím. Když vezmu ten ranec za F-35 i fakt, že US letecký průmysl je prostě efektivnější...

    Osobně považuji duel Francie-Německo s mlhovinou malých států kolem za historicky poměrně nesvéprávný čurbes, který periodicky museli z problémů tahat anglo-američané a občas i Rusové (ježiš to zas bude řev).

    Jinak mi to všechno připomíná (již mnou zmiňovanou) knihu Larry Bonda Obchodní válka. Mrkněte na ní, minimálně je celkem čtivá.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    18:36 18.04.2017

    Jinak v rámci snění...konkrétní věc: Situace v Zaire, kterou bude chtít ta EU armáda okamžitě řešit...dopravní kapacity letectva té jednotné Evropské armády jsou se započtením ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak v rámci snění...konkrétní věc: Situace v Zaire, kterou bude chtít ta EU armáda okamžitě řešit...dopravní kapacity letectva té jednotné Evropské armády jsou se započtením všeho co Evropské armády zatím horší než Ruské, natož Americké. Takže prosadit vývoj, vybrat typ, posbírat objednávky, určit kde se to bude vyrábět a hurá...EU nezvládne ani tohle, natož něco víc. ale papír vytvoří, to zase ano...bude to mít spousty vlaječek, bude za tím mnoho hodin plodné administrativní práce, a bude to mít krásný název...a za poslední rok dospívám k názoru, že je to tak dobře.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    18:33 18.04.2017

    Musíme budovat svoji vlastní silnou armádu, která bude schopna v případě ohrožení schopna bránit náš stát a bude silným partnerem v Nato. To platí i pro i pro ostatní státy ...Zobrazit celý příspěvek

    Musíme budovat svoji vlastní silnou armádu, která bude schopna v případě ohrožení schopna bránit náš stát a bude silným partnerem v Nato. To platí i pro i pro ostatní státy Evropy

    To by nebylo dobré, kdyby neschopní politici a byrokrati EU měli pod vedením vlastní armádu, nedej bože, aby naše armáda a armády členských států spadaly pod vedení EU. Unie je uskupeni s nejistou budoucností, bez radikálních reforem nemá ji nejspíš čeká rozpad do 10-20 let, bude zázrak, když přežije finanční krizi a islámskou imigrační vlnu.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    18:30 18.04.2017

    analytic: Takže na nás zbude jeden z posledních států EU, který nekašle na armádu...opravdu hrozné. Jinak mám dosti přesnou představu nejen co chci a to je akceschopné NATO s ...Zobrazit celý příspěvek

    analytic: Takže na nás zbude jeden z posledních států EU, který nekašle na armádu...opravdu hrozné. Jinak mám dosti přesnou představu nejen co chci a to je akceschopné NATO s národními nepodfinancovanými armádami tj. přesně to co hlavní členové EU odmítají plnit. Na platformě EU jinak může vzniknout co chce, je to naprosto jedno, k ničemu to nebude, na nic se to nezmůže a ve výsledku to může mít na papíře třeba milion mužů ve zbrani. Naprosto bagatelní záležitost, Evropská obranná unie...Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    18:22 18.04.2017

    No a analytic to vyjádřil daleko lépe a s aktuálními informacemi, které jsem byl líný hledat.

    No a analytic to vyjádřil daleko lépe a s aktuálními informacemi, které jsem byl líný hledat.

  • Takeda
    18:19 18.04.2017

    Tohle je složité téma. Na jednu stranu chápu fenriho, RiMra, Kozluse atd., že se bojí té současné superlevicové úřednické kliky v EU a toho co by se stalo, kdyby měli tito lidé k ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle je složité téma. Na jednu stranu chápu fenriho, RiMra, Kozluse atd., že se bojí té současné superlevicové úřednické kliky v EU a toho co by se stalo, kdyby měli tito lidé k ruce i ozbrojené složky. Tak za současné struktury EU je nějaká euroarmáda pro mne nežádoucí, jako pro Vás pánové. Respektive pokud by podléhala velení Evropské komise (Junckerova parta) - což je tak nějak logické, když je to exekutiva.

    Pokud jako cíl vidím Evropu bezpečnější, schopnou trochu ovlivnit svoje sousedy (udržet Rusy v Rusku, Afričany v Africe a Turky při zemi a tak nějak se nepozabíjet navzájem), tak mi z toho vychází jako cesta, že EU by se mělo snažit cpát prachy místo do zemědělství do co nejvíc společných zbrojních programů. Ale jen takových, kde si členský státy nemůžou dovolit vývoj samostatně. Takže mě napadá z hlavy tank (trochu přidat nebo umožnit joint financování vývoje Leo 3), stíhačka 5. (6) generace + výzbroj pro ně, nějaký vážnější bojový drony, protiletadlovou obranu, strategický dopravní letectvo, dělostřelectvo(?) atd. Všechno standardy NATO.

    Otéčka, flinty atd, co si prostě stát naší velikosti dovede udělat/koupit sám, tak ať to dělá/kupuje. Ale tyhle velký věci, na který samostatný státy nemaj, tak ať EU pomáhá cálovat vývoj. Zbrojařům by se zkoumalo a vyvíjelo lépe, kdyby věděli, že maj takovýho ekonomicky silnýho partnera.Skrýt celý příspěvek

  • analytic
    18:10 18.04.2017

    O vzniku Evropské obranné unie a Evropských integrovaných vojenských sil bylo na evropské politické úrovni (EP) rozhodnuto loni na podzim (po brexitu). To se místním internetovým ...Zobrazit celý příspěvek

    O vzniku Evropské obranné unie a Evropských integrovaných vojenských sil bylo na evropské politické úrovni (EP) rozhodnuto loni na podzim (po brexitu). To se místním internetovým stratégům může nebo nemusí líbit, ale nic s tím nenaděláme.

    Na druhou stranu ČR určitě nebude nikdo nutit, aby se podílela byť jen části svých vojenských kapacit (jsou totiž minimální) na tomto společném projektu.

    Evropská obranná unie má mít vlastní vojenský rozpočet, vlastní jednotky vyčleňované členskými státy (Eurocorps, Battlegroups apod.), vlastní Unii podporovaný obranný průmysl.

    Bude zajímavé sledovat, které země se připojí. V ČR jako tradičně víme poměrně přesně, co nechceme, ale nemáme žádnou vlastní vizi budoucnosti. Takže mě nepřekvapí, když si jako alternativu zvolíme spolupráci s Poláky.

    Proč Poláky? Protože nám v Evropě nikdo jiný nezbude a Trump je daleko.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    18:00 18.04.2017

    EU není stát...polomix mimo demokratické principy (spojení výkoné a zákonodárné moci) v současné podobě nezvládá žádnou celoevropskou krizi a řešení terorismu vrhnutím se na ...Zobrazit celý příspěvek

    EU není stát...polomix mimo demokratické principy (spojení výkoné a zákonodárné moci) v současné podobě nezvládá žádnou celoevropskou krizi a řešení terorismu vrhnutím se na Evropské držitele zbraní, vylhané argumenty, žádné zdržování dopady, porušení vlastních principů subsidiarity, mi pak vzalo definitivní iluze, že EU pod vedením těch, kteří netuší jak dopadá socialismus má existovat, natož ještě posilovat. Státy vedoucí EU si neumí vyřešit vlastní bezpečnostní otázky a budou řídit ty naše...Naštěstí totální neschopnost EU brání i nápadu se společnou armádou...naší zbraní je humanita jak řekl Junckers, a o závazku 2% HDP ve zbrojních výdajích zase nic neví příští Německý kancléř...krom toho jsme všichni v NATO a kdo by místo společné obrany chtěl předávat armádu jiné zemi tzn. lobuje pro takovou věc jako je de facto odepsání vlastní suverenity, pohyboval by se v normální zemi na hraně zradySkrýt celý příspěvek

  • fenri
    17:19 18.04.2017

    RiMr, Kozlus: tak,tak...

    RiMr, Kozlus: tak,tak...

  • Kozlus
    17:14 18.04.2017

    Pobrezni straz? Frontex?? Co hulite? Vzdyt Frontex dela presnej opak toho, co by mel delat. Zadna ostraha hranic, ale vyzvedavani ekonomickych migrantu az u brehu Libye. A na ...Zobrazit celý příspěvek

    Pobrezni straz? Frontex?? Co hulite? Vzdyt Frontex dela presnej opak toho, co by mel delat. Zadna ostraha hranic, ale vyzvedavani ekonomickych migrantu az u brehu Libye. A na zaklade tehle zkusenosti postavit celoEU armadu? Co bude prvni krok? Invaze do Turecka a odvezeni par milionu dasich migrantu?Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    17:13 18.04.2017

    A_V_V_A: :-) no tady jste mně špatně pochopil. Nemyslel jsem to k vzdání se identity jako takové v kontextu dnešní doby, ale v kontextu s daným článkem a danou myšlenkou vzniku ...Zobrazit celý příspěvek

    A_V_V_A: :-) no tady jste mně špatně pochopil. Nemyslel jsem to k vzdání se identity jako takové v kontextu dnešní doby, ale v kontextu s daným článkem a danou myšlenkou vzniku nějaké hypotetické evropské armády.
    Ono aby něco jako evropská armáda mohla fungovat efektivně, musela by z mého pohledu být organizačně nadnárodní. Pokud by nebyla, nebylo by to nic jiného než další aliance.
    No ale aby něco takového mohlo vůbec vzniknout musely by lidé přejít z myšlení ve stylu (já Němec, já Francouz, já Čech) na způsob myšlení (my Evropané)
    Což je ovšem dnes a i v blízké či vzdálené budoucnosti utopie. Proto je utopie i nějaká evropská armáda, ve svém pravém slova smyslu.
    Berte to tak, že nad tím uvažuju teoreticky, a né že by se to mělo za každou cenu stát. :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 9